RADIO Muziekconcours Schoorl gaat weer woningen bouwen Het Wonder van Fatima Visserij aan Vlaamse kust en in de oude Zuiderzee van Zaanland's Kapel programma WEK DE GAL IN UW LEVER OP Tuinbouw verontwaardigd over Belgisch invoerverbod Volkskimdedag te Eiikhuizen Hoop op leerstoel voor volkskunde! Scheepsberichten Naar ivij vernemen: Markt en Beurs Geen verrassingen in Daviscupstrijd Voor krijgsraad Van Nederlandse tomaten Maandag 15 Juni 1953 Pagina 5 In een van de zalen van het Zuiderzeemuseum te Enk huizen, tvaar de glorie van roemrijke jaren uit het verre verleden in schoonheid en statigheid schijnt te zijn gecon serveerd, heeft het Nederlands Volkskundig Genootschap zijn jaarlijkse „V olkskundedag" gehouden. Er was een klein gezelschap in de oude stad aan het IJselmeer bijeen, onder voorzitterschap van de bejaarde, maar nog benij- denswaardig vitale heer K. ter Laan, die met veel over tuigingskracht vooraan staat, om met zijn vereniging de volkskundige verscheidenheid in ons land te bestuderen en de folklore in ere en op peil te houden. J.l. Zaterdag werden lezingen gehouden door prof. dr P. de Keyser uit Gent en door de heer J. de Veen, verbonden aan het Instituut voor Visserij-onderzoek te s-Gravenhage „Vlaamse vissersfolkloreen „Vissersvolk rond de Zui derzeewaren de respectievelijke onderiverpen. Begrijpelijk, dat de directeur van het Zuiderzeemuseum, de heer S. J, Bouma, als gastheer een welkomstwoord sprak en ook, dat hij bij die gelegenheid op het stedebouwkundig schoon van Enk huizen de aandacht vestigde. Hij zei het met deze woorden: „Enk huizen is een stad voor de fijn proevers van de architectuur. Grote drommen vreemdelingen zien we hier niet en voor het herhaalde „van je hela hola" blij ven we over het algemeen be spaard". De heer Bouma wijdde ook enkele woorden aan het Museum, dat nog lang niet is voltooid. De verwachtingen gaan uit naar een biologische afdeling met een zout water-aquarium en ook het mu seum-dorp moet nog tot stand komen. Een geheel andere wens had de heer ter Laan. „We moeten het zover zien te krijgen dat aan een onzer rijks academies een leer stoel voor de bestudering van de volkskunde zal worden gesticht. Daarvoor is de hulp van de rege ring nodig. Reeds heeft men er kenning voor ons werk, getuige de subsidie welke wordt verstrekt. Wij moeten tonen dóór ons werk, dat we verwezenlijking van onze andere verlangens waard zijn". DINSDAG 16 JUNI 1953 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws; 7.15 Meisjes- en jongenskoor; 7.45 Morgengebed en ïit.k.: 8.00 Nws en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 V. d vrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 „Lichtbaken", caus.; 10.00 V. d kleuters; 10.15 Con certgebouw ork.; 10.45 Gram.; 11.00 V. de vrouw; 11.30 School radio; 12.00 Angelus (12.3012.33 Land- en tuinb.meded.); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en Kath. mys; 13.20 Act.; 13.25 Lunchconc.; 14.00 Gevar. muz.; 14.35 Kamer orkest en solist; 15.30 „Ben je zestig?"; 16.00 V d. zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 V. d. jeugd; 17.15 Felicitaties v. d. jeugd; 17.45 Re- ger'ingsuitz.: J. J. v.d. Laan: Ar gentinië; 18.00 V. d. Jeugd; 18.20 Sportpraatje; 18.30 R.V.U.: Dr A. L. Constandse: „Rond de oude wereldzee: Het Arabisch natio nalisme"; 19.00 Nws; 19.10 Act.; 19.15 Uit het Boek der Boeken; 19.30 Gram.; 20.10 De gewone man; 20.15 Gram.; 20.20 Holland Festival 1953: Residentie ork. en solist (In de pauze: Radiodokter); plm. 22.15 Gram.; 22.20 Cembalo- gezelschap; 22.45 Avondgebed en fit.k.:; 23.00 Nws; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00—24.00 AVRO (7.50 —8.00 VPRO) AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym; 7.30 Gram.; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.45 ld.; 9.00 Morgen wijding; 9.15 Liederen; 9.25 V. d. vrouw; 9.30 Gram.; 10.50 V. de kleuters; 11.00 V. d. zieken; 11.30 Pianorecital; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinb.meded.; 12.33 V. h. platteland; 12.40 Een blik sembezoek aan Luzern; 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Amus. muz.; 14.00 Amerikaanse muziek-kaleidoscoop; 14.30 „De Nationale Reserve caus.; 14.35 Gram.; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gram.; 15.15 V. de vrouw; 15.45 Gram.; 16.30 V. d. jeugd; 17.30 Lichte muz.; 17.50 Militaire caus.; 18.00 Nws; 18.15 Pianospel; 18.30 Reportage of gram.; 18.35 Paris vous parle; 18.55 Fanfare-ork.; 19.20 „Waar laten wij onze huis dieren tijdens de vacantie?"; 19.28 Omr. ork. o.I.v. Stanford Robin son; 20.00 Nws; 20.05 Weens prtogr.; 20.55 „Ellen Nelson's Di lemma", hoorsp.; 21.30 Gevar. progr.; 22.05 Meded.; 22.10 Lichte muz.; 22.30 Buitenl. overz.; 22.45 Orgelconcert; 23.00 Nws:, 23.15 New York calling; 23.2024.00 Gram. TELEVISIE-PROGRAMMA DINSDAG 16 JUNI AVRO: 20.15—21.45. 1. Actualiteiten. 2. Weerpraatje. 3. Pauze. 4- Uitz. gewijd aan Toneel, Mu ziek, Dans en Film. Prof. de Keyser heeft in jaren lange studie van de structuur der Vlaamse Westkust en de geaard heid en gebruiken der vissersbe volking aldaar, een schat van wetenswaardigheden opgedaan, waarvan hij in zijn lezing een imponerend blijk gaf. Tal van onderwerpen roerde hij aan; in het korte tijdsbestek uiteraard zeer beknopt, maar bijzonder leerzaam voor de geïnteresseerde luisteraars. Hij schetste het land schap, de karakters van de bevol king die haar broodwinning vindt in landbouw en visserij beide, besprak de betekenis van de vis serij en wat dit laatste betreft in het bijzonder ,de strandvisserij, de scheepstypen, de behuizing der kustbewoners. Uitvoerig wijdde prof. de Keyser uit over het schilderachtige „vissen te paard", door de kleine boeren als neven- bedrijf uitgeoefend. Deze metho de, welke vroeger ook op het eiland Walcheren schijnt te zijn toegepast, wordt hier nog altijd in ere gehouden, ofschoon de ver diensten wel aan de zeer lage kant zijn. Met lichtbeelden en een filmpje werd de behandelde stof nader toegelicht. Voorzitter ter Laan overhandigde de professor als blijk van dankbaarheid voor het leerzame betoog een boek werk. Zuiderzee in het verleden De heer J. de Veen behandelde in korte trekken de wordingsge schiedenis van de Zuiderzee. Van de jaren vóór 800 zijn weinig be trouwbare gegevens bekend. Na dien is wel het een en ander over de Zuiderzee opgetekend dat meer I houvast voor de geschiedkundigen biedt. Volgens deze gegevens moet het „woud zonder genade" bij Vollenhove in 695 en 839 bij stuk ken en brokken door de zee zijn verzwolgen. In het Noordelijke deel schijnen enkele stadjes te hebben gelegen die nog slechts bij naam bekend zijn, zoals Lam meer, Ten Dorp, Leeuwenhorn, Dijkshorne, Grondseind, Grebbe en Griend. In het gebied van het Flevomeer waren vier grote eilan den gelegen, nl. Ruthne (Ruit), Urch (waarop het dorpje Espel), Schokland en Nagel. Urch was toen het grootst, 14 kilometer lang en in de omgeving van het tegen woordige Urk 7 kilometer breed. Over de bevolking van deze eilan den is niets bekend. De grote overstromingsrampen tussen 1170 1410,'die elkaar met de regel maat van de klok opvolgden, moeten duizenden mensen het leven hebben gekost. In 1133 en 1134 werden de ste den IJselmuiden en Vollenhove, aldus spr., als belangrijke zee plaatsen genoemd. Later werd ook Kampen in het verbond van de Hanze opgenomen. In 1323 sloot deze stad met „Der Schellinge" overeenkomsten over de verlich ting. Met vrij grote zekerheid kan worden gezegd, dat deze aanlei ding zijn geweest voor de bouw van de Terschellinger lichttoren, die aan de H. Brandarius werd gewijd. De heer de Veen kwam tot de conclusie dat in de geschiedenis van de Zuiderzee drie hoogtepun ten voor wat betreft het wel vaartspeil van de vissersbevolking zijn aan te wijzen. De eerste is de periode tussen 1100 en 1400, toen aan de Oostwal druk gevist werd door de mannen van Vollenhove, IJselmuiden, Kampen, Elburg en Harderwijk; de tweede periode ligt tussen 1500 en 1700, toen de haringvisserij op de Noordzee een grote 'bron van welvaart was. De laatste periode ligt tussen 1880 en het tijdstip waarop de Zuiderzee werd afgesloten. In 1880 kwam n.l. het machinaal vervaardigde ha ringnet ing ebruik, dat vele eco nomische en practische voordelen bood boven het oude, met de hand gebreide „ladderingnet". Na de lezing van de heer De Veen werd gedemonstreerd met het geluidsbandapparaat als me thode tot het vastleggen van volkskundige gegevens. KOOG AAN DE ZAAN. Gis teren is het internationaal con cours, dat op Zondag 7 Juni was begonnen en gehouden wordt ter gelegenheid van het 60-jarig ju bileum van Zaanland's Kapel, in Koog aan de Zaan voortgezet. De resultaten waren: Mars wedstrijd: „Concordia", te Oostzaan, 97 pint., Ie prijs; Zaan- dijks Fanfare corps, 100 pnt., Ie prfjs. Tamboerwedstrijd: Vendel Gymnastiekver. „Willen is Kunnen", Enkhuizen, 102 pnt., Ie prijs; Bergens Harmonie, Ber gen (N.H.), 102 pnt., Ie prijs; Simsons Drumband, Koog-Zaan dijk, 93 pnt. 2e prijs; Wormer- veers Vendelcorps, Wormerveer, 90 pnt., 2e prijs; „Harmonie", As sen d'elft, 90 pnt., 2e prijs; Drum band R.K. Harmonie, Zaandam, 8 pnt., 2e prijs. Coi ioncertwedstrijd: le afd. Harmonie: Harmoni'e- gezelschap „Soelen", Zoelen, 314 pnt., 3e prijs. Afd. Uitmuntendheid: Wormer- veerse Vendelcorps, Wormerveer, 294 pnt., 3e prijs. Ere-afd. Harmonie: „Apollo", Hoorn, 363 pnt., 2e prijs. Superieure afd. Fanfare: „Har monie", Assendelft, 431 pnt., le prijs; „Concordia" Oostzaan, 438 pnt., le prijs met lof der jury. Op de ere-wedstrijd, die het internationaal muziekconcours te Koog aan de Zaan besloot wer den de volgende prijzen behaald: Afdeling Fanfare: Harmonie Assendelft, le prijs met 204 pnt.; „Concordia", Oostzaan, 2e prijs Tankvaart: Rotula 13 Stock- holm/R'dam; Clavella 12 Le Ha- vre/R'dam; Esso Amsterdam p. 12 Mona eil./R'dam; Scherpen- drecht 13 Curasao; Ceronia 12 Beira/Durban; Mitra 12 Aalesund/ Thameshaven; Wieldrecht 12 in Suezkanaal/Landsend; Marisa 13 Miri verw. Passagiersschepen: Cottica 12 Dover, 19 Madeira verw.; Alhena 12 Buenos Aires; Bloemfontein 13 A'dam; Maasdam 13 Cobh; Aldabi 29 R'dam verw.; Nieuw Amster dam 12 New York/Southampton/ R'dam; Groote Beer 16 R'dam verw.; Indrapoera 20 Belawan verw.; Joh. van Oldenbarnevelt 15 A'dam verw.; Rijndam 16 Que bec, 17 Montreal verw.; Sibajak 13 Melbourne, 19 Fremantle ver wacht; Veendam 16 New York verw.; Waterman 15 Halifax, 17 New York verw.; Zuiderkruis 19 R'dam verw.; Jagersfontein 22 Kaapstad verw.; Noordam 13 New York/R'dam, alwaar 22 verw.; Oranje 16 rede Belawan; Oranje stad 15 Trinidad verw.; Wester- dam 13 R'dam/New York; Willem Ruys 16 Southampton verw. Vrachtvaart: Borneo 12 Penang; Maas 13 Istanbul; Ootmarsum 13 Le Havre verw.; Stad Arnhem 13 Threerivers/Nederland; Ampenan 13 Galveston verw.; Loosdrecht p met 200 pnt.; „Eendracht", Enk- huizen, 3e prijs met 179 pnt. Afd. Harmonie: „Apojjo," Zaan dijk, le prijs met 224 pnt.; „Ex celsior", Noord-Scharwoude, 2e prijs met 183 pnt.; „Apollo", Hoorn, 3e prijs met 179 pnt. (Advertentie) U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Eindexamen Handelgdagschool ALKMAAR Geslaagd voor het eindexamen 1953: A. Th. Boom, J. B. Bulten, S. H. van Dij'k, J. D. Kaal, J. P. Kleyn, H. Kl. L. Koning, N. van Twuy- ver, J. Ulrich, W. de Vries en G. Zomerdijk, allen wonende te Alkmaar; L. F. Aten te Wormer veer; W. B. Biesheuvel te Nw. Niedorp; C. de Boer te Bergen aan Zee; J. Boonstra te Nrd. Scharwoude; M. E. Deen en R. J. Middelburg te St. Pancras; J. Japin en N ,E Post te Heer Hu- gowaard; G J. Karemaker en J. Mantel te Enkhuizen; J. Reinders te Castricum; H. J. Rem en J. H. Wigard te Heiloo; E. Vlessing te Bergen; M. J. Wïldeboer te Camperduin. Teruggetrokken 1 candidaat. Afgewezen 4 Candida- ten. heeft dominee Meerburg, voor malig veldprediker bij het Neder landse Korea-detachement, een benoeming aanvaard als Iegerpre- dikant te Sorong op Nw Guinea; houdt dr F. A. Heyn, de Ne derlandse natuurkundige, momen teel in Argentinië voordrachten onder auspiciën van de Argen tijnse commissie voor atoom energie; was H.M. de Koningin Zater dag aanwezig bij de opening van het Internationaal Folkloristisch Festival te Ruurlo. Eerder op de dag woonde zij een deel van het mannenkoorconcert te 's-Herto- genbosch bij; zijn honderden vulpennen, be- driegelijk veel gelijkend op de Parker 51, Amsterdam binnenge smokkeld en vandaar uit over het land verspreid. De vulpennen zijn vermoedelijk uit Italië afkomstig en van inferieure kwaliteit; gaat Venray opnieuw enige honderden hectaren peelgrond ontginnen, gelegen in de z.g. Heydse Peel; wordt te Venray op 13 Sept. een Credo Pugnodag gehouden, waarop tevens het standbeeld zal worden onthuld van dr A. Poels, de grote sociale voorvechter van Limburg; is Zaterdagmorgen nabij Haam stede plotseling de buitenkant van de zeedijk over een lengte van ongeveer tachtig meter in de Oosterschelde verdwenen. Aan het herstel is onmiddellijk begonnen. GROOTEBROEK 525.000 kg. Eersteling groot 19.4023.80; kriel 18.1021.90; Rode Eerst, groot 24.90—29.60; kriel 14.50—16.90. NRD .SCHARWOUDE 4200 kg aardappelen eerstelingen 23.70 —24.60; kleine 20.30—21.90. ALKMAAR Aangevoerd: paarden 700900; 104 koeien 600 1125; 80 nuchtere kalveren 30 68; 39 schapen 90125; 360 varkens 1,851,92 per kg. Blokkers 2 won met 82 van S.E.W. 2 Het was een nogal eenzijdige strijd welke Zondagmiddag op het West-Friezen-terrein werd uitgevochten. Blokkers 2 waren verre su perieur aan hun blauwe tegen standers. En eigenlijk was de wedstrijd al heel gauw beslist, want van het begin af werd SEW met goede aanvallen over rompeld. Na de rust, dje met 50 in ging, gaven beide op hun sterkst uitgekomen elftallen dan ook weinig goeds meer te zien. Blokkers' voerde de stand op tot 70, voordat SEW aan een tegenpunt kwam. Alras werd het 81, en enige minuten voor het einde wisten de SEW-ers nog- maal de sublieme BI. keeper te verschalken: 82. Zo bleef Blokkers 2 behouden voor de res. 2e klas. In het afgelopen weekend zijn op vier plaatsen in Europa de kwartfinales gespeeld in de Euro pese zóne van de Daviscup. In Brussel had België geen moeite met Groot-Brittannië, dat kansloos van de gastheren ver loor. Washer en Brichant wonnen hun enkelspelen. Paish en Mot tram konden de eer redden in het dubbelspel. In Kopenhagen had Denemar ken geen medelijden met de Phi- lippijnen en in Parijs kon Baron Gottfried von Cramm zich niet meer handhaven tegen de jeugd. Frankrijk kwam door een zege op West-Duitsland bij de laatste vier. Eigenlijk was er meer strijd verwacht in Turijn, waar Italië het sterke Zweden ontving. De winnaars van verleden jaar wa ren echter zo goed in vorm, dat Bergelin en Johansson kansloos waren tegen Cucelli en del Bono. Reeds na de tweede dag was de strijd beslist, door de Italiaanse zege in het dubbelspel. SCHOORL De gemeenteraad vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester Mr. C. A. T. Jochems. Van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisves ting was bericht binnengekomen, dat de premie uit 's Rijks kas ten behoeve van de bouw van een Bejaardentehuis voor reke ning van de Burgemeester Peeck- stichting zal bedragen f 53.157. De aanbesteding van dit tehuis zal geschieden op 20 Juni. De pensionprijs zal bedragen f 1425 per jaar. Alle elf nieuwbenoemde raadsleden hebben blijkens de in gezonden bescheiden hun benoe ming aanvaard. De heer F. Met selaar alhier, werd toestemming verleend voor het maken van 'n overpad over een strook gemeen tegrond in de Nollen, uitkomende op het Oostelijk gedeelte van het Dokterslaantje; de kosten ad f 80 komen voor rekening van de aan vrager. Op een schriftelijk ver zoek van het raadslid P. Blan^ kenstijn, om een subsidie te ver lenen tot bestrijding van de on kosten van de VW-reclametoOht, werd afwijzend beschikt, daar niet gebleken is, dat deze tocht een deficit heeft opgeleverd. Een beroep van de stichting „De Hazelaar" en Mej. C. A. D. v.d. Schalk, tegen een afwijzende beschikking van B. en W. ter zake aanvrage ener vergunning voor verbouwing van het woon huis Omloop 7, bewoond door W. Borkowski, waar dit aan zijn oor spronkelijke bestemming zou wor den onttrokken, werd afgewezen. De raad ging accoord met 't voor stel van B. en W. a), over te gaan tot de bouw van een 14-tal woonhuizen op 't aan de Voorweg gelegen kadastra le perceel sectie C. no. 149 en voor dit doel een crediet te ver lenen tot een bedrag van ten hoogste f 149.545; b). tot bestemming van 't voor de bouw van 2 woonhuizen toe gewezen bouwvolumen ten be hoeve van particuliere woning bouw; c). te besluiten tot aankoop van een terrein aan de Voorweg kadastraal bekend sectie C. no. 149, eigendom van C. van der Pol c.s. te Bergen, ter grootte van 9310 m2, voor de prijs van f 2 per m2. (In overeenstemming met het advies van de Commissie van Bij stand dd. 4 Juni jl. wordt voor gesteld de sub a) bedoelde bouw te doen uitvoeren volgens het tyipe woning hetwelk in 1950 ge sticht is op de hoek van de Laan- weg en het Doktërslaantje. De ontwerpers hebben kans gezien de Muizen zodanig te projecteren dat het zich thans op het terrein bevindende kreupelhout voor een gedeelte kan worden gespaard, waardoor een aesthetisch verant woorde oplossing voor de blok- kenbouw kan worden gevonden. Het oorspronkelijk plan, het- welke voorzag in de uiteindelijke stichting van 29 woningen op dit terrein, zal echter met ge bruikmaking van het thans voor gestelde woningtype niet gereali seerd kunnen worden. De zesde suppletoire begroting voor de dienst 1953, regelende het crediet ad f 2000 voor de restauratie van de raadzaal werd vastgesteld. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot van overeenkomstige toepassing ver klaring van de gemeentelijke Kinderbijslagregeling ten aanzien van de bijzondere kleuterscholen. Dit houdt in dat de kleuterscho len geen kinderbijslagpremie voor het ongehuwde personeel meer zullen hebben te storten. Na 'n uitvoerige discussie werd het voorstel van B. en W. aam genomen om de tijdelijk assistent- gemeente-opzichter C. v.d. Hoek met ingang van 1 Januari j.l. in vaste dienst aan te stellen op de bestaande wedde-regeling. Tegen stemden de heren van Lienen en Blankenstijn en mevr. Jansen Breevaart blanco. Het voorstel van genoemde heren om dit agen dapunt te bewaren voor de nieu we raad, werd verworpen. De raad besloot in te stellen een sociale Werkvoorzienings regeling voor Hoofdarbeiders, evenals dit reeds eerder geschied de voor Handwerkers. Na vijf jaar in V reemdelingenlegioen (Van een onzer verslaggevers) Na vijf jaar dienst voor het vreemdelingenlegioen drie jaar in Indo-China en twee jaar in Noord-Afrika achter de rug te hebben, stond gisteren voor de krijgsraad te velde West in Den Haag terecht de 32-jarige soldaat H. L. uit Bergen op Zoom. Deze had tezamen met enkele anderen, die intussen zijn veroordeeld, als oorlogsvrijwilliger van Juli 1946 tot December van dat jaar een tiental diefstallen van autobanden en andere auto-onderdelen ge pleegd ten nadele van het leger. Hierna deserteerde hij naar Duitsland, waar zijn ouders woon den, om vervolgens dienst te ne men bij het vreemdelingenlegioen. Vijf jaar duurde L.'s verbandacte. Na afloop hiervan ging hij naar Duitsland terug, kon daar echter geen werk vinden, stelde zich toen met de Nederlandse consul in verbinding en besloot naar Ne derland terug te keren om eerst zijn straf uit te zitten en daarna weer aan de slag te gaan: als vrfj- wiliger naar Korea. Op het sta tion in Nijmegen liet hij zich arresteren. Met een onbewogen gezicht, volmaakt kalm en zonder enige gemoedsaandoening stond hij gis teren voor zijn rechters, iemand die drie jaren vechten tegen de Vietminh-rebellen en twee jaar eindeloze dienst in de onherberg zame Afrikaanse woestijn heeft getrotseerd. De krijgsraad toonde kennelijk respect voor de man; de auditeur militair maakte het schappelijk. Hij eiste een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan 8 maanden voorwaardelijk en een proeftijd van 3 jaar, met ontslag uit de dienst, maar zonder ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewa pende macht te mogen dienen. Voor de verdediger die z'n in stemming met de eis betuigde, viel zodoende weinig te pleiten. 's-GRAVENHAGE „Het geduld van de Nederlandse tuinbouw is nu uitgeput. Ja renlang hebben wij lijdelijk moeten toezien hoe België de exportbelangen van onze tuin bouw heeft geschaad. Zo kan het niet eindeloos doorgaan. Het is de hoogste tijd dat onze regering in het geval, dat België niet op de kortste ter mijn overgaat tot het stellen van redelijker minimum-ex portprijzen voor Nederlandse groenten en fruit tegen maatregelen neemt." Aldus de reactie van het Cen- 13 Finesterre/Antwerpen, Modjo- trale Bureau van de Tuinbouw- kerto p. 12 Finisterre/R'dam; Mui- derkerk 12 Genua/Pt Said; Pr. Alexander 13 Hamburg; Bintang 12 Muscat/Bombay; Laertes 12 Belawan/Pt Swettenham; Meer kerk 12 Bombay/Colombo; Sala- wati 12 Douala/Lagos. veilingen op het Belgische besluit om met ingang van 12 Juni de in voer van Nederlandse tomaten tij delijk te verbieden. Het bureau betoogt, dat toma ten onder de „A"-lijst van het protocol van Luxemburg vallen, weshalve bepaald kan worden dat België minimum invoerprijzen, gebaseerd op de eigen kostprijs plus een redelijk ondernemers- loon, kan vaststellen. De heffingen zijn dit jaar zo hoog, dat sinds 4 Juni uitvoer van tomaten naar België schier onmogelijk was. Het Centrale Bureau is van mening, dat de Belgische toma tenteelt, onder bescherming van de regering, in de laatste jaren onverantwoord is uitgebreid. Ge bleken is, dat Belgische tomaten in België belangrijk onder de voor Nederlanders gestelde mini- mumimportprijs worden verkocht. Deze ligt dus te hoog. Het bureau meent, dat België „op ergerlijke wijze misbruik maakt van de be voegdheden welke het importe rende land volgens de bepalingen van het landbouwprotocol heeft." De maat is vol. Tenzij spoedig een verandering ten gunste op treedt, mag de Nederlandse rege ring niet aarzelen tegenmaatrege len te nemen. Aldus de mening van het Centrale Bureau voor de Tuinbouwveilingen. VII. In de nu volgende dagen kwamen angst en ver schrikking over de bevolking van Fatima. De ge heime Staatspolitie was vast besloten een einde te maken aan de wanordelijkheden. De door de rege ring gecontroleerde bladen startten met een intimi derende hetze tegen het „achterlijkeFatima" en eisten strenge straffen. In snel tempo volgden de gebeurtenissen elkaar op. Het Ministerie van Justi tie en Openbare Veiligheid informeerde bij de Ma gistraat van het District Ourem naar de getroffen maatregelen. In duizenden huizen van Portugal werd over niets anders meer gesproken. Alom in het land heerste een verwarring alsof de vijand voor de grenzen stond. „Lucia!" smeekte Pastoor Ferreira. „Vertel mij de waarheid!" „Ik heb U de waarheid verteld!" snikte het kind. „Zij vertelt dat Jacinta en Francesco weldra zul len sterven. Waar is het einde van deze afschuwe lijke gebeurtenissen?" huilde Maria Rosa. Pastoor Ferreira zuchtte wanhopig. Waarom zweeg het Episcopaat? „De duivel komt tot ons in velerlei gedaanten, Lucia", drong hij aan. „Ga niet meer naar de Cova Ik moet eerst met de Bisschop spreken". Wanhopig verfrommelde hij het oproepbevel van de Magistraat van het District om zich in Ourem bij hem te vervoegen. „De Vrouwe komt uit de hemel", weende Lucia. „Ga nu naar huis en laat ons bidden om hemelse verlichting", zei Pastoor Ferreira nerveus. „En ga niet meer naar de Cova!" Nieuwe angst. Soldaten trokken Fatima nog diezelfde dag bin nen. Een opgewonden bevolking molesteerde hen, maar zij sloegen brede balken voor de kerkdeur en spijkerden een proclamatie aan. Tot nader order zal deze kerk worden gesloten op bevel van de regering. Arturo, Administrateur van de provincie Ourem. Pastoor Ferreira sprong tussen de geweren der soldaten en de razende .menigte. „Dit is in Gods Hand", riep hij. „Hij is onze Kracht en Toevlucht. Gaat terug naar huis!" Maar in duizenden ogen broeide de opstand. Eén voor één ontsloten zich de deuren voor de ongelukkige priester in het sombere regerings gebouw van Ourem. Koud en onbewogen volgde de Magistraat de ner veuze bewegingen van zijn slachtoffer. „Gaf de Bisschop U hiervoor opdracht?" „Tijdens de revolutie van 1910 wierpen de Socia listen mijn Bisschop in een cel, die half vol water was gezet. Hij is er nimmer van hersteld. Hij zou het weer verduren, maar niet voor een gefantaseerd verhaal van drie kinderen". „Dus Uw Bisschop staats niet achter dit „won der"? „Waarom vertelt U ze dan niet, dat ze gek zijn?" interrumpeerde Arturo. Naar de gelijknamige Warner-Bros-film „U werkt het zelf in de hand! Begrijpt U niet, dat de mensen in die „visioenen" gaan geloven, als U de kerk laat sluiten?" „Waarom vertelt U ze dan niet, dat ze gek zijn?" interrumpeerde Arturo. „Ik heb hun gezegd, niet naar de Cova te gaan en er niet over te spreken. Meer kan ik niet doen!" De Magistraat stond op van achter zijn bureau. „Ons is gemeld, dat die Vrouw de volgende maand weer verschijnt?" „Ik geef U mijn woord, dat iedere priester in het gehele diocees de mensen zal adviseren, om niet naar Fatima te komen op die dag", sprak Pastoor Ferreira met nadruk. Arturo bracht zijn gezicht dicht bü dat van de priester. Onbeschaamd blies hij hem een volle rookwolk in het gelaat. „Voor ons is dat een mooie controle, om eens te zien hoeveel invloed de priesters hier nog hebben op de mensen. Als er op de 13de Juli geen menigte is, zal U worden toegestaan, om de kerk weer te openen. Het is nu in Uw handen!" Met een korte ruk keerde hij zich om. „U kunt gaan. Bonjour!" snauwde hij. De acties der Parochieherders om de menigte van de vallei weg te houden hadden een averechtse uit werking. Op 13 Juli bevolkten 5000 gelovigen de Cova. Ondanks de tegenwerpingen van Maria Rosa waren António, Olympia en Manuel-Pedro bezwe ken voor de aandrang van de duizenden gelovigen en de stem van hun eigen hart en zij hadden de kinderen die dag opnieuw gebracht naar de plaats der Verschijning. Op de velden waar eens Lucia, Jacinta en Francesco hun schaapjes hoedden, zag het zwart van de mensen. Tevergeefs trachtte Pas toor Ferreira de menigte te bewegen naar huis te gaan. Aan het hoofd van een afdeling cavalerie naderde uit de richting van Ourem een verbeten Arturo. Een ogenblik keek hij naar de enorme menigte, waaruit een zacht gegons van stemmen opsteeg. Toen wenkte hij de bevelvoerende officier dichter bij. „Drijf deze dwazen het veld af!" beval hij. „Maar wij hebben niet op zovelen gerekend". „Voor mijn part rij je ze onder de voet!" snauwde Arturo. „Maar breng de kinderen bij mij!" Met dreunende hoefslag donderde het cordon Over de helling. Een onbeschrijfelijke verwarring was er het gevolg van, maar toen herstelde zich de menigte en wierpen de mannen met stokken ge wapend zich op de ruiters. Een chaotische veldslag ontstond. Woedend zag Arturo echter voor zijn ogen, hoe ruiter na ruiter van het paard werd getrokken en onder stokslagen verdreven. Met een hoofd rood van schaamte kwam de bevelvoerend Officier op de wagen van Arturo toe. „De overmacht is te groot, Senhor!" riep hij vertwijfeld. De Administrateur gromde kwaadaardig. „Goed., goed!!" schreeuw de hü, buiten zijn zenuwen van teleurstelling. „Roep ze terug voor de aftocht! Dit zal ze berouwen. Een op standeen volslagen op roer tegen de Republiek..!" Onder luid gejuich van de menigte blies het zwaar ge havende escorte de aftocht. Het licht van de zon ver bleekte toen de wagen ver weg in het dal was verdwe nen. De wind ging liggen in de vallei en de bladeren hingen roerloos in de middag hitte. Opnieuw verkleurde de hemel tot laaiend geel. Meer dan 5000 aanwezigen vielen op de knieën neer. „Manuel-Pedro", fluisterde Antonio, „hoor je iets Manuel zag bleek en durfde nauwelijks te spreken. „Alleen een zacht ruisen van de wind langs de blade renfluisterde hij. „Maar er is helemaal geen wind", stamelde Antonio. (Wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5