NOORDHOILANDS i Wijziging huurwet geeft antwoord op vele vragen Nog luttele uren scheiden de Rosenbergs van de dood Zonovergoten Armada eert Vorstin van het Britse rijk Voorstel behelst belangrijke elementen Terechtstelling bepaald op Donderdagavond a.s. Rood offensief op Korea hinderpaal voor bestand Dagblad voor Alkmaar en omgeving 116,2 millioeii Nederlanders in de Tour Twee ministers in Londen Soekarno kiest formateurs 2500 mijl onder water Valkov in Belgrado iller ONGENS *aasloterij Een heel complex in Rampenfonds K.V.P. vroeg geen nieuw rapport Pelgrim overlijdt te Lourdes Auto door trein gegrepen Wapenstilstand hoegenaamd niet zeker W.B. afd. Noord-Hol- jlnemers(sters). Spr. ns alien die tot het lebben medegewerkt De Eendracht„E.H. lommissie van organi- nevr. Nijdam en J. de inschrijfadressen Speciaal de heer genoemd, omdat hij .de maal in de Werk- itting had. s ging men over tot g van de herinnerin- C Jeugdgroep en de „Haringstadters" enige groepen in aan- or de groepsprijs. Co. Veenstra kon het ntvangst nemen en de j. Koning en P. C. Iden voor de achtste ocht volbacht. Er wa- 1 geen uitvallers. marinevaartuig r Missingen LDER Het oplei- van de Britse marine ntrose", onder com- n luitenant ter zee ;e Forsyth Grant zal 19 Juni een bezoek *en brengen, heeft een bemanning ieren en 30 schepe- irktbericht IJK 67.000 kg 23.70—29.60: klein- 26.30: doré 28: 350 bos l. „KMAAR t met spoed: dj n werkzaamheden [mninniTfnnnMfnrmniiiHC bij> Postbus 2, No LO/520/261A iiiuiMiiiiiumiiiuumiiiiiiiiF Wapen der Konink- schaussee komen in ng zij die: der zijn en ongehuwd 1 lagere school met dg hebben doorlopen n 19 en jonger dan ijn; t lichaamslengte van ezitten dragen. >ING can opleiding is ver- doch ten hoogste De bevordering tot re rang is mede afhan- n de prestaties. ELDING nlichtingen verkrijgen nmelden bij de dichtst- Brigadecommandant Koninklijke Mare- HWSW erst schriftelijk gege ien. stuur dan onder- zoupon meteen in: Verving van het Dén Haag dienstneming bij W 62 I I I I I I I I Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Dinsdag 16 Juni 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12805 HET SAMENSTEL van maat regelen op financieel, economisch en sociaal gebied, dat in verband met de noodzaak van lastenver laging voor het bedrijfsleven en van de befaamde huurverhoging in Maart j.l. was aangekondigd, is nu in de vorm van wetsontwer pen, bij de Tweede Kamer inge diend. Het is inderdaad een heel com plex. Wat het meest opvalt, is, dat de regering voldoet aan de veel-geuite wens, om het bedrijfs leven nog iets verder tegemoet te komen, dan in Maart het plan was. Men zal zich herinneren, dat ook dezerzijds met klem was be toogd, dat het bedrijfsleven ster ker in de moeilijkheden kwam, al naar gelang de maatregelen lan ger uitbleven, moesten uitblij ven in zekere zin, omdat er stel lig een samenhang bestond tus sen de ene maatregel en de an dere. Intussen was het lange wachten voor de algemene toestand nade lig. er wordt geschcreeuwd om werkgelegenheid, om industriali satie, om het scheppen van een gunstig klimaat daarvoor, en daartoe was, naar vrij algemeen gevoelen, noodzakelijk, de moge lijkheden voor dat klimaat te zoeken in de particuliere sfeer. Het bedrijfsleven moest dus te gemoetgekomen worden door be lastingverlaging, teneinde parti culiere investeringen te bevorde ren. Steeds sterker is de laatste tijd geworden de aandrang, om de oplossing niet te zoeken in de sfeer van de openbare-werken- politiek, maar hetgeen trou wens overeenkwam met de op vatting, welke uit de Troonrede van 1952 bleek door de moge lijkheden meer open te laten voor de particuliere ondernemingen. De regering heeft nu een be langrijke keuze gedaan: zij heeft voorgesteld, de lastenverlichting voor de ondernemingen reeds te doen gelden met ingang van 1 Januari 1953, met terugwerken de kracht dus. Dat is een belang rijk feit, waarvan met voldoening moet worden kennis genomen. Het zal, gezien de tegenstellin gen, wélke hier nog heersen, een hele strijd geweest zijn, een striid waarin de beslissing ver moedelijk wel niet in principe in de richting van de particuliere sector is genomen, maar meer uit overwegingen van opportuniteit. Dit betekent dus, dat de strijd op lange termijn over de richting van het financieel-economisch be leid zal blijven, maar voorlopig is er een oplossing, welke aan ve ler wens tegemoet komt. Er zal over het samenstel van maatregelen, dat nu voorligt, nog wel meer gezegd moeten worden. Eindelijk is er dan een oplossing voor het veelbesproken en lang slepend gehouden huurprobleem in het zicht. Dat brengt ook de nodige moeilijkheden voor de compensatie mede. In het algemeen kan gezegd worden, dat de zwaardere lasten voor de huurders ongeveer, tot de helft worden gecompenseerd. Die andere helft zal uit loonsverho gingen moeten komen. Daar spreekt het complex van maatre gelen niet verder over, omdat hier formeel de wet niet bij te pas komt. Maar de regering zal, bij de be handeling en beslissing over het hele complex toch over de brug moeten komen met positieve ge gevens, over wat op dit punt haar plannen zijn. En dan zijn er al tijd nog groepen van niet loon- trekkenden, voor wie „de helft" toch ook gecompenseerd dient te worden, althans voor die groepen waarvan vast staat, dat zij „die helft" zelf niet kunnen dragen. 's-GRAVENHAGE, 15 Juni - In het Nationaal Rampen fonds is tot nu toe f 116.2 millioen bijeengebracht. In de wijziging van de huurwet, die thans bij de Tweede Kamer is ingediend, wordt op vele vragen, waarover de eerder verschenen liuurnota onzekerheid liet bestaan, ge antwoord. Daarnaast houdt dit wijzigingsvoorstel enkele nieuwe niet onbelangrijke elementen in. De belangrijkste punten van de wetswijziging zijn: 1. Huurverhoging alleen voor woningen, die vóór 27 December 1940 en voor woningen, die op of na 27 December 1940. doch voor 5 Mei 1945 zijn gebouwd. De laatste groep alleen dan. wanneer daarvoor „oudbouw"- huren gelden. 2. Huren van bedrijfspanden mogen in gezamenlijk overleg tot stand worden gebracht. Hiervoor geldt alleen een huurplafond van 150 procent van de huur van 1940. 3. De huurpriisbeheersirig voor ongebouwd onroerend goed wordt opgeheven. 4. Voor woningen, welke na 5 Mei 1945 zonder rijkssteun zijn gebouwd, gelden vrije huren. 5. Het vragen van sleutelgeld wordt uitdrukkelijk verboden. 6. De huurverhoging gaat automatisch in. 7. De huurverhoging voor be drijfspanden moet bij overeen komst worden geregeld. Zolang deze overeenkomst er niet is. geldt de huur van 31 December 1953. 8. Er mag door huiseigenaren geen extra toeslag meer worden gevraagd voor z.g. meervoudige bewoning. 9. Bij onderverhuring mag een vergoeding voor o.m. mede gebruik van een traploper e.d. worden gevraagd. 10. De vergoeding voor ge bruik van meubelen en stoffe ring wordt herzien. Uit de onlangs bij de Kamer ingediende huurnota is reeds ge bleken met welk percentage de Over sociale zekerheid voor zelfstandigen DEN HAAG Het dagelijks bestuur der KVP heeft kennis genomen van het verschijnen van het rapport van het centrum voor staatkundige vorming „So ciale voorzieningen voor zelfstan digen". In dit rapport wordt stel ling genomen tegen de doorvoe ring van de verzekeringsgedach te bij deze sociale voorziening, in het bijzond.er ook bij de kinder bijslag. Het dagelijks bestuur acht het gewenst te verklaren, dat het partijbestuur niet om de her nieuwde studie van het onder werp heeft gevraagd. Enige jaren geleden heeft de commissie Michielsen, welke op verzoek van het partijbestuur door het Centrum was samenge steld, een rapport terzake van de kinderbijslag voor zelfstandigen uitgebracht. In overeenstemming met de hoofdlijnen van het rap port Michielsen is in het werk programma der partij in het vo rige jaar opgenomen, dat ook bij deze sociale voorziening voor zelfstandigen de verwezenlijking, der verzekeringsgedachte behoort te worden nagestreefd. Op deze basis wordt dan ook de politiek van de afgevaardigden der KVP gevoerd. Gemeente klasse I. II. III. IV. V. Percentage huur t.o.v, huur 1940 135 138 141 145 148 mening. huur zal worden verhoogd. Daar bij wordt uitgegaan van de ge meenteklassen. zoals deze gelden voor de Noodwet Ouderdoms voorziening. De percentages ziin als volgt: Percentage verhoging huidige huren 17 20 23 26 29 De regering is van dat met een gemiddelde huur verhoging van 41 procent van de huur van 1940 op redelijke wiize wordt tegemoet gekomen aan de wensen van de huiseigenaren. De voorgestelde beperkte huur verhoging is daarentegen nog niet voldoende om de huren van de voor-oorlogse woningen en de Ploeg samengesteld DEN HAAG De wielerploeg, die Nederland in de Ronde van Frankrijk 1953 zal vertegenwoor digen, is in alfabetische volg orde aldus samengesteld: Hein van Breenen, Wim van Est, Jef Janssen, Jan Nolten, Henk Ste vens, Jos Suykerbuyk, Thys Boks, Adri Voorting, Gerrit Voor- ting en Wout Wagtmans. Deze renners zullen worden uitgenodigd een contract voor de ronde te tekenen, Als reserves zijn aangezocht Jan Lambrichs, Henk Gelissen en Harm Smits. Zoals bekend is zal Kees Pelle- naars optreden als ploegleider, terwijl de Belg L. Sonnet .zal meegaan als chef-soigneur en de Fransman Aime Montillot als de chef-mecanicien de ploeg zal ver gezellen. Er zullen nog twee soigneurs en twee mecaniciens worden aan gewezen. Ook zal nog een chauf feur moeten worden benoemd daar Klaas Buchli zich hiervoor heeft teruggetrokken. na-oorlogse woningen gelijk te trekken. Daarvoor zou een huur verhoging tot 190 a 200 procent nodig zijn geweest. Een derge lijke verhoging was echter niet mogelijk in verband met de be perkte mogelijkheden tot com pensatie. welke aanwezig zijn. De regering heeft niet gekozen voor een uniforme verhoging van alle woninghuren. omdat zii van mening is. dat het bestaande verschil in geld tussen de huren in de stad en die op het platte land zo weinig mogelijk moet worden vergroot. Daarbij heeft de regering in aanmerking ge nomen. dat de lonen op het platteland verhoudingsgewijze sterker zijn gestegen dan in de steden. Dit betekent ook. dat de onderhoudskosten van woningen op het platteland in verhouding meer ziin gestegen dan die in de steden. (Vervolg pag. 3) Beyen en v. d. Kieft LONDEN, 15 Juni De Ned, Minister van Buitenlandse Zaken, J. W. Beyen, is vandaag per vlieg tuig in Londen aangekomen, om aldaar besprekingen te voeren met de Britse leiders over econo mische kwesties en de internatio nale toestand in het algemeen. Beyen staat aan het hoofd van een Nederlandse delegatie waar van ook de Minister van Finan ciën J. v.d. Kieft, deel uitmaakt. Woensdag zullen de besprekin gen met de Britse Minister van Financiën R. A. Butler en de mi nister van Staat Selwyn Lloyd beginnen. Het doel van de economische besprekingen is te komen tot een grotere vrijheid van handel en regeling van de betalingsmoei lijkheden. LOURDES, 16 Juni Zondag avond is in het Asyl te Lourdes een der deelneemsters van de Limburgse bedevaart, mevr. E. BoestenMeerssen uit Arnby bij Maastricht ten gevolge van een naitaanval overleden. Zij was 42 jaren, gehuwd en moeder van 'n kind. De teraardebestelling ge schiedt hedenmorgen op de Ned. afdeling van 't kerkhof in tegen woordigheid van 1500 Nederlan ders. De toestand van mevr. Boesten was tijdens de bedevaart reeds ernstig. Een plotselinge hartaan val heeft haar dood echter ver haast. Kapelaan Jongen uit Wol der heeft haar de laatste H.H. Sacramenten toegediend en Mgr. Lemmens, die bij het sterfbed aanwezig was, schonk haar zijn I bijzondere zegen. I DJAKARTA, 15 Juni Presi dent Soekarno heeft vandaag twee leden van 's lands grootste par tijen de Masjoemi en de na tionalistische P.N.I. opgedragen een nieuw nationaal kabinet te vormen. Het kabinet Wilopo is dertien dagen geleden gevallen. De vorming van het nieuwe ka binet is opgedragen aan Moham med Roem (Masjoemi) en Man- goensarkaro (P.N.I.) De presi dent heeft de wens uitgesproken dat binnen een week tijds een kabinet gevormd zal worden dat op de grootst mogelijke steun kan rekenen van het huidige voorlo pige parlement. Beide mannen zijn lid van het dagelijks bestuur van hun partij. De regering Wilopo gevallen omdat Roem, die in dit kabinet minister van Binnenlandse Zaken was, een plan voor de landsverde diging van Noordoost Sumatra door wilde zetten, hoewel de com munisten en de satellieten en de P.N.I. tegen het programma stem den. In Eglisau am Rhèin speelde zich een wel zeer wonderbare redding af: enige jongens speelden in bootjes, die lagen gemeerd aan de oever van de Rijn. Plotseling viel een van hen in het water, en verdween in de diepte. Frau Christel Meier, die met haar baby in de kinderwagen in de nabij heid wandelde, zag het onge luk gebeuren. Zij bedacht zich niet lang, en sprong in het wa ter, om het kind te redden. Toen zij het geredde knaapje aan de kant had gebracht ont dekte ze, dat zij zonder het te weten haar eigen, 6-jarig zoontje had gered. Frau Meier en haar zoontje Karl, na de wonderbare red ding. Bomen tvaren niet gesloten Eén dode MAASSLUIS, 15 Juni Van middag is de luxe auto van de 44-jarige fabrikant J. A. Poot uit Vlaardingen op de bewaakte overweg aan de Bovensluis te Maassluis door een passerende losse electrische locomotief ge grepen. De heer Poot was op slag dood. De bomen van de overweg waren niet gesloten. De auto werd circa 100 meter meegesleurd en totaal vernield. Het slachtoffer was de enige inzittende. Het treinver keer ondervond vrijwel geen ver traging. Mr. van Doesburg en mr. Gras- so, officieren van justitie te Rot terdam, hebben zich in de loop van de middag persoonlijk van de toedracht van het ongeval op de hoogte gesteld. PORTSMOUTH, 15 Juni Een Britse onderzeeër heeft vandaag de Engelse kust bereikt na de hele Atlantische Oceaan onder water te zijn overgestoken. De overtocht heeft twee weken geduurd. De onderzeeboot H.M. „Andrew" vertrok van de Bermu da eilanden en heeft de 2500 mijl naar de Britse kust geheel onder water afgelegd. Er bevond zich een bemanning van zestig koppen aan boord en de boot was uit gerust met een snuiver apparaat. WASHINGTON Het Opper-1 de laatste hoop van de Rosen- ste Gerechtshof heeft gisteren ge-1 bergs de bodem ingeslagen om weigerd de executie van de atoomspionnen Julius en Ethel Rosenberg uit te stellen. Voorts weigerde het opperste gerechtshof voor de vierde maal revisie van het proces. De exe cutie van de Rosenbergs is vast gesteld op Donderdagavond aan staande in de Sing Sing gevange nis. De weigering van het opperste gerechtshof heeft klaarblijkelijk Aan boord van het Ameri kaanse oorlogsschip „Balti more" bij Spithead, Enge land, 15 Juni. Koningin Elizabeth II is van daag tijdens de kroningsrevue te Spithead begroet met 21 donde rende saluutschoten van de oor logsschepen van Groot Brittannië en 16 vreemde naties, waaronder ons land en Sovjet Rusland. Maandag 15 Juni heeft Koningin Elizabeth de grote vlootschouw af genomen. De Koningin nam de schouw af, varende met het voor deze gelegenheid als Koninklijk jacht dienst doende, 1580 ton me tende adviesjacht, „Surprise" Koningin Elizabeth II tijdens de inspectie, aan boord van de „Surprise" (Telefoto) De Koningin glimlachte en wuifde toen het koninklijke jacht „Surprise" door de elf rijen vro lijk versierde oorlogsbodems voer. Haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, die in admiraalsuni form gekleed was, en andere le den van de koninklijke familie bevonden zich aan haar zijde on der het glazen afdak, dat voor op het koninklijke jacht opgericht was. Duizenden matrozen aan boord van de bijna 300 grote en kleine oorlogsschepen lieten een dave rend „Lang leve de Koningin, hiep hiep hoera" horen toen zij en haar gevolg langs voeren. Op een signaal van het grote Britse slagschip „Vanguard" los ten de schepen van de vloot 21 saluutschoten. Honderden schepen begroetten de „Surprise" met huilende sire nes. Negen Britse schepen met ruim 15.000 Britse en buitenlandse dig nitarissen volgden het koninklijk konvooi. Vlak voor het begin van de grote revue was de zon door de wolken gebroken, zodat de reus achtige armada op z'n mooist was toen de Koningin en haar gevolg langs voeren. Langs de kust stonden ruim 1.000.000 mensen velen hunner hadden de nacht wandelend in de straten van Portsmouth door gebracht te wuiven en te juichen. Het was een van de meest grootse vlootrevues uit de ge schiedenis van Groot Brittannië. langs legale weg via het gerecht de doodstraf te ontlopen. Hun advocaat, Emanuel Bloch, heeft reeds tevoren meegedeeld dat nog een poging aangewend zal worden om van president Eisen hower gratie te verkrijgen. Op 11 Februari heeft de presi dent een verzoek om gratie voor de atoomspionnen van de hand gewezen met de woorden: „Door hun optreden hebben deze men sen in feite de zaak van de vrij heid verraden, waarvoor vrije mensen op ditzelfde moment strijden en hun leven offeren." Het hof vervatte de verwerping van het verzoek in een verkla ring waarin werd gezegd dat de rechters Frankfurter, Burton en Jackson van oordeel waren dat het verzoek om uitstel van exe cutie tijdens een plenaire zitting van het hof behandeld had moe ten worden. Enkele duizenden mensen zijn langs het Witte Huis getrokken om ten behoeve van de Rosen bergs te demonstreren. Onder hen bevonden zich de twee kinderen van het echtpaar Rosenberg en de moeder van Julius. Tegen de tijd dat het hof bij eenkwam waren er nog 25 posters overgebleven voor het Witte Huis. Onmiddellijk nadat de beslis sing van het hof was meegedeeld stond een der advocaten van de veroordeelden, John F. Finerty op en verklaarde dat hij e.en verzoek wenste in te dienen bij het hof om een bevelschrift tot voorgelei ding van de gevangenen uit te vaardigen. Zowel de Koningin als haar echtgenoot bekeken de oorlogs bodems aandachtig door verre kijkers. Zij wuifden herhaaldelijk naar de duizenden matrozen, die op de dekken van de oorlogssche pen opgesteld stonden. Op het Italiaanse opleidings schip „Amerigo Vespucci" stonden de matrozen 30 meter boven het dek in de houding op de kleine ra's. Des middags om half zes vlogen bijna 300 vliegtuigen waarbij een formatie helicopters over de „Surprise" en zijn escorte. Bij deze vliegtuigen bevonden zich Britse marine-toestellen, die on langs van operaties op Korea te ruggekeerd waren. BELGRADO De Zuidslavi- sche regering heeft Maandag de benoeming van Wassili Alexewitsj Valkov tot eerste Russische am bassadeur in Zuid-Slavië sedert Tito's breuk met de Kominform in 1948 goedgekeurd. Valkov was vroeger Sovjet ambassadeur in Den Haag. - Zondag maakte Tito het herstel rea een zeer ernstige hinderpaal Wanneer dit verzoek wordt in gewilligd betekent dat dat er een zitting zal plaats vinden om uit te maken of de persoon in kwes tie wel legaal van zijn vrijheid is beroofd. De president van het hof Vin son verklaarde dat Finerty zijn petitie bij de griffier kon depo neren en dat het hof de zaak on middellijk in behandeling zou ne men. Finerty verklaarde hierop: „Tenzij dit hof onmiddellijk han delend optreedt, en dit verzoek behandelt, zullen de Rosenbergs dood zijn voordat hier iets aan gedaan is." Acht vooraanstaande niet com munistische Deense juristen heb ben een verzoek gericht aan pre sident Eisenhower om de Rosen bergs gratie te verlenen. DE ELECTRISCHE STOEL WACHT Er zijn 27 cellen in het do denhuis van de Sing Sing, en drie hiervan bevinden zich in de vleugel' van de gevangenis, waar de vrouwen verblijven. De cellen zijn iets groter dan de gewone cellen. Zij meten 4 meter bij 2.40 en zijn bijna 3 meter hoog. Er staat ook niet veel meer in dan in de andere cellen, n.l. een bed en een toilet. In een van deze cellen werd op 11 April 1951 Ethel Rosen berg, de 37-jarige moeder van twee zoons, opgesloten. Zij was de eerste vrouwelijke spion die ooit in Sing Sing geweest is. Haar man Julius volgde haar op 15 Mei 1951. Donderdag avond a.s. wacht hen beide de electrische stoel. WASHINGTON, 15 Juni De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken John Foster Dulles heeft vandaag verklaard, dat het communistische offensief op Ko- der volledige diplomatieke betrek kingen met de Sowjet-Unie be kend. Hij zei, dat dit geschiedde op Russisch verzoek, doch voegde hieraan toe, dat dit niet noodza kelijkerwijs verbeterde betrek kingen tussen beide landen bete kende. voor een bestand kan opleveren. Dulles zei, dat het trekken van de bestandslinie voor zover hij wist de enige grote resterende moeilijkheid was en dat deze taak door het nieuwe communistische offensief zeer bemoeilijkt werd. Hoewel hij de kans op vrede nog zeer groot achtte, verklaarde Dulles op een persconferentie, dat de Verenigde Naties verder gaan in de veronderstelling, dat een wapenstilstand hoegenaamd niet zeker is. Een verzwakking of verslap ping van de geallieerde krachts inspanning zou kunnen leiden tot een vernietiging van de kansen op een bestand en een nederlaag en ramp kunnen veroorzaken, zei de minister van Buitenlandse Za ken.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1