Katholieke Middenstand tegen rapport-v. d. Grinten Slecht weer remde omzetten in April CONSEQUENTIES VAN DE NIEUWE HUURWET Fransen hebben veel zorg over samenstelling ploeg Geen extra huur hij meervoudige bewoning Plannen kleinere bedrijven Parachutist viel te pletter erdam weer htjesstad kt en Beurs geen verlichting, maar verzwaring Geen armenzorg voor zelfstandigen Straaljager stortte lieer Salarisverhoging voor ambtenaren Tour de France Marcel Bidot koestert plan9 maar waar zijn de renners? Rohic niet in nationale ploeg Ruim 7 millioen voor de ploegen Dinsdag 16 Juni 1953 Pajrina 3 sverwachting :ld door het KNIvH geldig van Dinsdag- Woensdagavond: elend bewolkt. bewolkt met plaat- ;ele buien. Overwe- ge wind tussen Zuid rest. Dezelfde tempe ls vandaag of iets ivond zijn in Amster- tienduizenden extra ast de gewone straat- aangeflitst. Langs een n de grachten van de zijn alleen al 37.000 gébracht, die deze tra- ateren in een feeërieke re verlichting zetten t alleen de grachten meer dan ooit tot een want ook diverse ge- als het Koninklijk Pa lam, het Rijksmuseum, houwburg en enige ;n in het licht van felle us. Voorts zijn op par- litiatief de „magere de Amstel, het Leidse- het Rembrandtsplein htig verlicht, heeft men de verlich- laten vallen met het stival, zodat de lichtjes at 15 Juli zullen bran- JMEN UITSLAGEN I GOUDEN KRUIS 3ij'bekarspe] I 4 I—HOSV I 1—5 2—3 Ion Zelo II 0—0 pperdoes I I-DWB I 7—3 1—2 V. Friezen I 0—5 VVW I 1—1 IZwaagd. II -Wit Rood II IIZwaagd. II Blokkers II 4—0 4—2 1—5 1—2 enkele beslissingswed- in nu alle clubs be- zich voor de volgende ten te plaatsen, n.l.: Ukm. Boys 3; Kolping •one I; Vios II; DTS II loys II; Vesdo I; Hol- I; Kaagvogels I; Pet ti rkshorn I; VZV II; Ider 3 of Watervogels 2 of Grasshoppers II; ;K EDO I; Berkhout I zen I; SEW I; W. Fri- 'it Rood I; Zouaven II; 1 en Blokkers II. 2500 Lammeren 39 hen 700—800; 60 biggen nuchtere kalveren 42 i 15 Juni. Andijvie barber 2127; spercie- 1.95; tuinbonen 30 31—42; bospeen 2531; tl45; doperwten 60 a 35; bloemkool le s. s. 916; asperges le s. 2e s. 951.15; aard- 5.30 per mandje. JM. 15 Juni Vroege an. middel 2226; drie- -27: kriel 16—22; Beve- .70; slabonen 150200; 6—37; waspeen 2232: 4.50: aardbeien I 70 t 190; bloemkool 939. 1 Vroege aardappe- late aardappelen 11.50 )inazie 2027; postelein ien 1533; bieten 6 nen 1.251.38: snijbo- .31: peulen 451.20; to- —1.27: waspeen 4041: 11—36; rabarber 713: 19—23; sla 2.50—3.20: 831: komkommers uziken 1235; asperges aardbeien 802.10: pro- groene kruisbes 20.70: men 1.011.61. RDAM, 15 Juni Bin- granen (Boerenoterin- te tarwe 2727.50; rode -27.25; regge 2728; zo- 27.50—28; wintergerst haver 26.5027; groene —46; capucijners 3032; nen 90; karwiizaad 56 uw maanzaad 100110; erdzaad 58; kanariezaad Alles per 100 kg. .AR, 15 Juni. Export- Schotse muizen 2431; rs 2022.50; stoksnij- 2 10; tuinbonen 36-47; 851.06; komkommers ïaten A 90—1.23; bloem- 3; spinazie 842; poste- sla 2.504.50; andijvie ijs 13; rode bieten 18-21 345; waspeen 52; uien peterselie 5.506.50; 507.50; pruimen 3—19 erziken 630; aardbeien p. slof;asperges 50-1.10. 'ER, PURMEREND E.O. Schotse muizen midd. ibonen m. dr. 1.20; stam- 1.101.30; tuinbonen eulen 601,10; doperw- 15; bl. Blauwschokkers komkommers 2034; l 845; spinazie 1241; -3.50; andijvie 1231; 1218; rode bieten 28; !336; aardbeien 2.10 'EBROEK. 15 Juni. g aardappelen: Eerstel. 0—29.30; kriel 22—27.10; rst. groot 28.4031.20; -18.20; Doré groot 29 el 26. [ARWOUDE 17000 kg len 23.60—25.50; eerste- 0.70—21.70; doré 26— le eerstelingen 25.80 1DIJK 16 Juni. 155000 ppelen 23,8058; klein- 5—22,40; rode schotten 70; doré 27,90; 3000 kg 3,9016; 385 bos peen 21 ÜET MEISJE gevraagd ran 8—12 of werkster mor 2 ochtenden p. w. Aanm. tussen 57 uur P. Andriessen, Wolfpad l, Alkmaar. (Van onze parlementaire redacteur) Dezer dagen heeft het Centrum voor Staatkundige Vor ming een rapport gepubliceerd, uitgebracht door een commissie-van der Grinten, betreffende sociale voorzie ningen voor zelfstandigen. In dit rapport wordt, zoals reeds gemeld, een alle zelfstandigen omvattende kinder bijslagregeling en ouderdomsvoorziening afgewezen. Voorzieningen als deze zouden beperkt moeten blijven tot degenen, die hieraan werkelijk behoefte hebben e\i in het vak moeten liggen van overheidszorg. Dit rapport, dat daardoor wezenlijk afwijkt van hetgeen in dit opzicht in katholieke kring wordt voorgestaan, is in die kring dan ook met verbazing ontvangen. Men betreurt het, dat dit rap port, dat geheel voor rekening van de samenstellers blijft ten onrechte de indruk kan wekken, dat er in de totdantoe verdedigde katholieke opvattingen in deze een wijziging zou zijn gekomen Met name in de kring van de katholieke middenstand wordt scherpe critiek geoefend op dit rapport. De katholieke middenstand, al dus het standpunt zoals het in deze kring wordt geformuleerd, wil geen systeem, waarbij de minst draagkrachtige middenstan ders hun kinderbijslag en ouder- domsuitkering uit de handen van de overheid als een ondersteuning en in het kader van een nauwe lijks verkapte armenzorg zouden moeten ontvangen. Hetgeen de commissie van der Grinten voor staat, een commissie waarin geen Wist u, dat olifanten niet tegen de felle zon kunnen? In de Londense dierentuin houdt men daar wel rekening mee. De Afrikaanse olifant Dicksi steekt zijn vreugde er over niet onder stoelen of banken. Hij is volkomen te- vreden met de „olifanten"- parasol, die hem de komende zomerdagen zal beschermen tegen de zonnestralen. Dit is de allereerste parasol, die ooit voor 'n olifant werd gemaakt. Eén dode 's GRAVENHAGE. 15 Juni. Vanmorgen omstreeks kwart over elf is in de nabijheid van Marke- lo, op de Herikerberg, een Glos ter Meteor straaljager van de vliegbasis Twenthe tijdens een oefenvlucht van 4 Gloster Me teors verongelukt. De brokstuk ken lagen her -en derwaarts ver spreid. De vlieger, de 26-jarige sergeant-vlieger Fr. Pöttger uit Haarlem kwam hierbij om het leven. Hij heeft nog geprobeerd het toestel met de schietstoel te verlaten, doch dit is hem niet ge lukt. Sergeant Pöttger was on gehuwd. BOM ONTPLOFTE IN NOORD-IERLAND BELFAST (Noord Ierland) 15 Juni Vanmorgen vroeg heeft een tijdbom het balcon vernield van een Noord Ierse bioscoop die adverteerde dat films van de kro ning van Koningin Elizabeth de volgende week vertoond zullen worden. De ontploffing vond plaats in het Savoy Theatre in Newry (County Down) ongeveer 65 km van Belfast. Niemand werd ge wond. Twee dagen voor de kroning werd een brievenbus aan het postkantoor in Newry, die het wapen droeg van Koningin Eliza beth door een bom vernield. Newry ligt bij de grens van Ier land. Drie nationalistische voor zitters van plaatselijke raden die de unificatie wensen van Ierland onder het Ierse schild, hebben de kroningsmedailles die hun toe gezonden werden, teruggestuurd. Zij schreven er bij dat zij de medailles niet konden aanvaar den zo lang Ierland verdeeld is. figuren uit de kring van de mid denstand zitting hadden, roept echter een dergelijk systeem op. De commissie, aldus de mening in de kring van de katholieke middenstand, wil immers geen voorzieningen op verzekerings basis maar uitkeringen van over heidswege, waarop slechts dan recht bestaat wanneer een bepaal de mate van behoeftigheid aan wezig is. Waar de commissie ten aanzien van de loontrekkende voorkeur blijft koesteren voor een stelsel op verzekeringsbasis, zou een ander systeem voor de zelfstandigen in het vlak van de overheidszorg het karakter van verkapte armenzorg nog accen tueren. Ongewijzigd In katholieke middenstands kringen wil men dan ook onver kort blijven vasthouden aan voor zieningen die in principe alle zelfstandigen omvatten. Of men hierbij een categorie boven een bepaalde inkomensgrens buiten beschouwing kan laten, is een kwestie van doelmatigheid. Deze voorzieningen zullen in het vlak moeten leggen van het verzekeringssysteem, of door mid del van premie dan wel door mid del van een bestemmingsheffing, maar in elk geval zodanig, dat de uitkeringen geschieden op basis van zelfverantwoordelijkheid en niet op die van overheidszorg. Technische bezwaren die aan een kinderbijslagvoorziening ten behoeve van zelfstandigen op ver zekeringsbasis zouden kleven, worden erkend, maar toch niet doorslaggevend genoemd. Zeker niet in het kader van de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie, die het omspannen van de betrokke nen immers beduidend gemakke lijk zou maken. P.B.O. Hiermede wordt echter tegelijk een ander probleem aangeduid dat in de kring van de katholieke middenstand momenteel zorgen geeft, maar dat ook de gehele middenstand aangaat. Reeds eer der is gemeld, dat bij de opbouw van de Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie moeilijkheden zijn ontstaan ten opzichte van de middenstand. Deze moeilijkheden spruiten echter geenszins voort uit gebrek aan enthousiasme. Oorspronkelijk is verondersteld, dat de middenstand zelfs voorop zou kunnen gaan en vooral in de kring van de katholieke midden stand wordt het dan ook betreurd, dat ter elfder ure moeilijkheden zijn gerezen ten aanzien van een project, dat men eerst vrij alge meen voor verwezenlijking vat baar achtte. Dit project houdt in, dat er een hoofdbedrijfschap am bacht en een hoofdbedrijfschap detailhandel zou moeten komen. Deze hoofdbedrijfschappen zouden met bedrijfschappen als die van Horeca en Vervoer, waarbij even eens middenstandsbedrijven be trokken zijn, overkoepeld moeten worden door een volgens art. 109 van de wet op de P.B.O. in het leven te roepen raad voor mid den- en kleinbedrijven. Deze raad zou tevens de adviescommissie voor middenstandsaangelegen heden bij de S.E.R. kunnen zijn. De S.E.R. commissie die de in gediende projecten beoordeelt, stelt daar tegenover, dat het voor lopig enkel om de instelling van schappen zou moeten gaan. Dat is dus de tegenstelling, die de besprekingen in een impasse heeft gebracht. Een impasse die zoals gezegd, in de kring van de katholieke middenstand wordt betreurd, maar die toch geen wij ziging kan brengen in het ingeno men standpunt. Zonder een overkoepelend or gaan komen de speciale midden- standsbelangen niet tot hun recht, aldus de motivering, want in de bovengenoemde, „schappen" gaat het niet enkel om middenstands- bedrijven maar ook om coöpera ties en grootwinkelbedrijven. Daarnaast acht men de overkoe pelende raad voor midden- en kleinbedrijf nodig om speciale taken te vervullen, die voor de gehele middenstand van belang zijn. Het is niet noodzakelijk, dat de raad tegelijk met de schappen tot stand komt. De middenstand wil enkel de toezegging, dat de raad er zal komen. Belastingen Een derde punt dat in de top van de middenstand actueel is, ligt vervat in de vorige week in gediende belastingvoorstellen waartegen in deze kring ernstige bezwaren worden gekoesterd. De voorgestelde verlichtingen betekenen voor de middenstand, zo wordt gezegd, maar bitter weinig. De mogelijkheid om nieu we investeringen op het belast baar inkomen in mindering te brengen is verruimd. Nu zal men aan nieuwe investeringen mogen afschrijven, hetgeen boven de flO.OOO wordt geïnvesteerd, terwijl de grens eerst bij f15.000 was ge legd. Maar in middenstandsbedrij ven zijn nieuwe investeringen bo ven de flO.OOO vrij zeldzaam. Zo den zet dit niet aan de dijk. Het complex van voorstellen zoals het er nu ligt, dreigt de lasten van de middenstand zelfs nog weer te verzwaren. De loontrekkenden krijgen naast de voorgestelde compensaties voor de huurverho ging een aanvullende loonsverho ging. Voor de middenstand blijft de helft van de huurverhoging echter ongedekt, plus de niet ge compenseerde kosten voor de loonsverhoging van het personeel, dat bij middenstandsbedrijven in dienst is en dat is 30% van alle werknemers. De katholieke mid denstandsbond overweegt dan ook stappen om èn afzonderlijk èn wellicht ook in samenwerking met andere organisaties van ernstige grieven in deze te doen blijken. 's-GRAVENHAGE, 15 Juni Uit het cijfermateriaal, dat door lijke artikelen, in meubelen en aanverwante artikelen, in schoei- sel en in textiel bereikten de het Economisch Instituut voor de April-omzetten in het lopende Nog steeds staat de Cunera-toren te Rhenen in de steigers, en werkt men hard aan de vervaardiging van een nieuwe spits, die de oude, die in 1945 bij een bombardement werd ver woest, zal vervangen (Vervolg van pag. 1) De regering heeft overwogen de huren van de bedrijfspanden vrij te geven. Daarbij speelde een rol, dat van een schaarste aan bedrijfspanden vrijwel niet meer kan worden gesproken. Daarbij komt nog, dat voor bedrijfspan den vaak huren worden overeen gekomen, welke liggen beneden het wettelijk geoorloofde peil. Ofschoon de regering tenslotte toch de huren voor bedrijfspanden in de gewijzigde huurwet wil op nemen, heeft zij wel aanleiding gevonden tot een meer soepele re geling. Met handhaving van de huurbescherming wil zij partijen in beginsel vrij laten bij het over eenkomen van de huurprijs. Zij beperkt deze vrijheid slechts door te bepalen, dat de nieuwe huur niet meer dan 150 procent van die van 1940 mag bedragen. Hier bij is echter een bepaling opgeno men, welke ervoor zal waken, dat de vrijheid wordt misbruikt voor panden, waarvan slechts een klein gedeelte voor uitoefening van een bedrijf wordt gebruikt. Als bedrijfspand wordt aange merkt een onroerend goed, waar van meer dan 40 procent van het vloeroppervlak voor bedrijfsdoel einden in gebruik is. Voor win kelwoningen geldt deze begren zing niet. Bij het bepalen van de huurwaarde van een winkel geldt steeds in de eerste plaats de stand, ongeacht de verhouding tussen het woon- en het bedrijfsgedeelte van het pand. Onderhoud In de gewijzigde huurwet zal geen bepaling worden opgeno men, welke huurder een garantie geeft op redelijk onderhoud door de verhuurder. De minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting acht een dergelijke bepaling in de huurwet niet nodig. In de eerste plaats vertrouwt minister Witte op het verstandelijk in zicht van de huiseigenaren, die uit eigen beweging uit wel begrepen eigenbelang op rui mer schaal het noodzakelijke on derhoud zullen doen verrichten. Voor de groep andere verhuur ders kan gebruik worden gemaakt van een bepaling uit het burger lijk wetboek, welke de mogelijk heid biedt voor rekening van de verhuurder onderricht te laten verrichten. In de gewijzigde huur wet zal tevens duidelijk kunnen worden gelezen, dat sleutelgeld niet mag worden bedongen. Geen extra huur bij meer voudige bewoning Wanneer het aantal inwonenden meer dan drie personen bedraagt mag de huiseigenaar thans een extra toeslag op de huur leggen, varierende van 4% tot 13 procent. Wanneer na 1 Januari 1954 de nieuwe huren zullen gelden, zal een dergelijke extra huur niet meer bedongen mogen worden. De regering is van oordeel, dat de thans voorgestelde algemene huurverhoging voldoende is om de extra slijtage bij meervou dige bewoning op te vangen. Daarenboven wil zij er voor wa ken, dat grote gezinnen in moei lijkheden komen. Handhaving van het premiestelsel zou ertoe kun nen leiden, dat de verhuurder liever aan meer gezinnen in één woning, dan aan grote gezinnen in diezelfde woning de voorkeur zouden geven. Gebruik stoffering en dergelijke De huurwet van 1 Januari 1950 bepaalde, dat voor het gebruik van meubelen en stoffering door een onderhuurder 20 procent van de verkoopwaarde van die goe deren op het moment, dat hij deze in gebruik nam, per jaar bij de huur moest worden betaald. De klachten over de in gebruik afgestane goederen hebben ertoe geleid, dat er een vijfjaarlijkse taxatie van de verkoopwaarde zal plaats vinden.In die gevallen, MANNHEIM. De Zwitserse parachutist Roger Audouin is van een hoogte van 17 meter doodgevallen toen. ten aan- schouwe van 50.000 toeschou wers. ziin parachute weigerde. Audouin is de tweede Zwitser se parachutist die binnen een week in Duitsland is doodgeval len. Verleden week Maandag ge beurde hetzelfde met Rudolf R. Boehlen die gestorven is aan verwondingen die hij opliep bii een sprong tijdens een lucht vaartdag in Augsburg. waarin het onderhoud van de in gebruik gekregen goederen te wensen overlaat, zal dus ook de vergoeding voor het gebruik van die goederen van tijd tot tijd lager worden gesteld. Aan de bezwaren, die voort vloeiden uit het feit, dat tot dus ver geen afzonderlijke regeling bestond voor het geval, dat huur der en verhuurder gezamenlijk roerende goederen gebruiken, zo als gang- en traplopers, is ook tegemoet gekomen. In de gewij zigde huurwet zal een bepaling worden opgenomen, welke een vergoeding voor het medegebruik van dergelijke goederen voor schrijft en wel een vergoeding gelijk aan een evenredig deel van het bedrag, dat voor het uitslui tend gebruik verschuldigd zou zijn (20 procent per jaar van de verkoopwaarde op het moment, dat de goederen in gebruik wor den genomen). Middenstand is gepubliceerd met betrekking tot het omzetVerloop in het klein- en middenbedrijf gedurende April 1953 blijkt, dat in de branches in voedings- en genotmiddelen ten opzichte van de overeenkomstige maand in 1952 over het geheel genomen geen belangrijke wijzigingen zijn opgetreden. Een uitzondering hierop vormt het slagersbedrijf, dat een vrij aanzienlijke geldomzetvermeerde- ring kon boeken. Deze stijging dient echter voor een belangrijk deel aan prijsstijgingen te wor den toegeschreven. Van een enigszins belangrijke toeneming van de hoeveelheidsomzetten is dan ook geen sprake geweest. Zowel in 1952 als in 1953 vie len de Paasdagen in April. In het lopende jaar was Pasen ech ter een week vroeger dan in 1952, met het gevolg, dat de Paasaan- kopen door het publiek reeds ten dele in Maart werden verricht. Bovendien waren de weersom standigheden in de Paasweek dit jaar belangrijk ongunstiger dan verleden jaar, zodat de schoeisel- en textielomzetten niet het ni veau bereikten van die in 1952. Overigens kan worden waargeno men, dat in de winkels in duur zame consumptiegoederen de ver schillen tuisen de omzetten in April van het lopende jaar en die in de corresponderende maand van 1952 groter waren dan die in de bovenvermelde sectoren. Dit zowel in gunstige als in ongun stige zin. Met betrekking tot het omzet- verloop in duurzame consumptie goederen constateert men met name in het rijwielbedrijf en in de handel in ijzerwaren en ge reedschappen een aanzienlijke omzetstijging en wel van resp. 14% en 12%. Zulks moet worden toegeschreven aan resp. de toe nemende verkoop van rijwielen met hulpmotor en aan de geste gen activiteit in de bouwnijver heid. Van geringe betekenis was de omzetvermeerdering in de boekhandel (6%) en in de detail handel in sportartikelen (4%). De omzetten in de kantoorboekhan del waren in April j.l. gelijk aan die in de gelijknamige maand van 1952. In de detailhandel in glas, aar dewerk, porselein en huishoude- jaar niet het niveau van die in de corresponderende maand van 1952. De omzetten gaven een da ling te zien van resp. 3%, 7%, 4% en 4%. De omzetten in genotmiddelen weken in April j.l. slechts in ge ringe mate af van die in April 1952. In de detailhandel in alco holhoudende en alcoholvrije dran ken en in het banketbakkers bedrijf werd een omzetstijging be haald van 2%, terwijl daarente gen in het chocolateriebedrijf, de detailhandel in parfumerieën enz. en in de detailhandel in tabaks fabrikaten een daling is ingetre den van resp. 2%, 2% en 3%. 26 pet. DEN HAAG, 15 Juni In de ministerraad, die vanmiddag is gehouden, zijn voorstellen tot ver hoging van de ambtenarensalaris sen in bespreking geweest. Nadat aanvankelijk de bespre kingen tussen de regering en de salariscommissie schenen te zijn vastgelopen, zijn tenslotte toch nog resultaten bereikt, welke neerkomen op een salarisverbete ring van 2 tot 6 procent. De drie loonronden van vijf procent de laatste met een plafond van f200.zullen in het salaris worden gecorporeerd. De salaris verbetering, welke dus ook over de loonronde zal worden bere kend, zal terugwerkende kracht krijgen tot 1 Januari 1953. De lonen van de vaklieden zul len worden verhoogd met drie cent per uur. Deze groep rijks personeel zal voortaan in vier jaar haar maximum hebben be reikt (thans in zes jaar). De salarissen van de ambtena- ren-weekloners, die vallen onder de loonschalen 1 en 2 zullen f2.68 per maand meer gaan ontvangen. Ook zij, die in groep 3 vallen krijgen salarisverhoging, n.l. f4.16 per maand. De groepen 1, 2 en 3 zullen met vier periodieken hun maxi mum hebben bereikt. De maandsalarissen, die over eenkomen met de weeksalarissen, ontvangen een gelijke verhoging. In aanmerking nemend, dat de Tour de France aller minst op de laatste plaats wordt georganiseerd om de oplage van het Sportdagblad L'Equipe gedurende enige maanden in de lift te brengen, koesteren we een zeer levendige belangstelling voor de formatie, die op Vrijdag 3 Juli onder leiding van Marcel Bidot en met de Franse tricolore op het shirt in Straatsburg aan de start zal ver schijnen. Wat de Franse nationale ploeg van tien op haar eigen wegen zal presteren, bepaalt immers de interesse van AurioVs onderdanen voor de met zoveel zorg door Jacques Goddet en zijn hulptroepen voorbereide strijd. Men heeft reeds 91 doden geregistreerd, tengevolge van de tornado, die over Worcester (Mass.) trok, en velen dakloos maakte. Men schat de schade op 75 mïllioen Dollar. De huis vrouwen, wier huizen werden verwoest, staan voor een zware taak. Mevrouw Margaret Lawson en Margaret Kolleher, wa ren zo gelukkig gebruik te kunnen maken van een „openlucht" oventje, waar zij de maaltijden voor hun gezinnen op kunnen klaarmaken. Marcel Bidot heeft, laten we het maar ronduit erkennen, zeer zware zorgen. Hij heeft de Giro d' Italia gevolgd en is teleur gesteld over de geringe strijdlust die Louison Bobet en zijn ploeg- makkers daar getoond hebben. En nu kan het wel zijn 1' Equipe brengt nog dagelijks een bulletin over de gezondheids toestand van Louison dat Bo bet in de Italiaanse ronde last heeft gekregen van allerlei licha melijke ongemakken, en dat te gen het knechtensysteem van Coppi iedereen machteloos stond, men had de Fransen toch óók niet naar de Giro* gestuurd om ze een prettige vacantie te bezorgen. Nee, Marcel Bidot, die zich zijn eigen Tours de Fraiice van de twintiger jaren herinnert, as niet content over Bobet. Hij is het ook (nog) niet over Geminiani, Robic heeft een uit drukkelijk „neen" te horen ge kregen toen hij eens voorzichtig informeerde of er voor hem een plaatsje zou zijn in de nationale ploeg, Bernard Gauthier wordt al e'en dagje ouder, kortom het ziet er niet rooskleurig uit. En dat terwijl 1' Equipe toch wel heel graag aanstaande Woensdag de definitieve samenstelling van de ploeg der tricolores zou willen bekend maken. Plaats voor jongeren Enkele dagen geleden hebben de zes Franse ploegleiders (be halve Bidot zijn daar ook de be kende oud-renners Paul Mayo en Fernand Mithouard bij) 52 namen bekend gemaakt van renners, die naar alle waarschijnlijkheid een plaats zullen krijgen in de natio nale equipe en in de vijf regio nale tientallen. Bij deze 52 wa ren de gebroeders Bobet, Deledda, Dupont, Gauthier, Geminiani, Hassenforder, Kebaili, Matteoli (die het na zijn achtervolgers loopbaan opnieuw op de weg gaat zoeken) Redolfi, Remy, Robic, Rolland, Teisseire en Varnajo, om de bekendste te noemen, maar ook verschillende jongeren zoals Bares, een leerling van onze Albert van Schendel. Bares, die de Route de France heeft gewonnen, waarin Daan de Groot zo ongelukkig zijn prach tige winstkans op de laatste dag verspeelde, is momenteel de hoop van wieier-Frankrijk. En Bidot heeft dan ook reeds te verstaan gegeven dat hij er niet voor terug zal schrikken om in zijn ploeg bepaalde renners, die zich reeds aangewezen acht ten, niet op te stellen, hen dus te verwijzen naar de regionale equipes, en daarvoor in de plaats Bares en andere jongeren zoals Hassenforder of Bucahille te kie zen. En dat zegt iets in Frank rijk, waar men zich liefst zo lang mogelijk vastklampt aan renners, 'die bij vorige gelegenheden met meer of minder succes de nationale trui al gedragen hebben en dus bij het publiek overbekend zijn. Ook dat is weer een kwes tie van publiciteit, want 1' Equipe en even goed de andere Franse sportbladen vinden heel wat gre tiger aftrek als de namen van goede bekenden in massale let ters de voorpagina's opsieren Het plan-Bidot Intussen zijn er op de Franse wegen nog enige examens aan de gang,die Marcel Bidot en zijn confraters van de regionale ploe gen iets meer spoorwijs kunnen maken. In de Rende van de Dau- phine Libere hebben Teisseire, Deledda en Hassenforder (die ook al de etappewedstrijd door Zuid- Oost-Frankrijk had gewonnen) zich flink onderscheiden, en in de driedaagse Ronde van Noord- Frankrijk hopen de zorglijk kij kende chefs d' equipe nog enig materiaal te ontdekken. Ondanks de sterk getaande glo rie van de Franse wegrenner in het algemeen blijven de wieier- autoriteiten hopen, dat zij in de Tour 1953 de nog altijd voortdu rende opmars van Coppi en Ko- blet kunnen stuiten, om daarmee een periode in te luiden, die her inneringen opwekt aan de tijd van Magne, Spencher en Leducq. Het plannetje, dat Marcel Bidot daartoe koestert, lijkt erg simpel, maar het kan de aanstaande ronde een geheel nieuw aspect geven. „Mijn mannen moeten reeds in de vlakke etappes de stormklok luiden" heeft hij ver klaard. „Niet alleen om aan de voet van de bergen een goede positie te bezetten, maar tevens om de Coppi's en de Koblet's tot nieuwe inspanning te dwingen." Het gaat er nu nog maar om, dat Bidot over „mannen" be schikt, die dat kunnen Op een van de gebruikelijke drukke dagen, die voor Jacques Goddet de Tour de France voor afgaan heeft hij deze week toch nog de tijd gevonden om in een luxe restaurant aan de Champs Elyssees te Parijs een persconfe rentie te houden, waarin hij aan kondigde dat ook dit jaar weer de dagelijkse premie van hon derdduizend francs van de Fran se suikerindustrie te verdienen zal zijn. Deze premie wordt geschonken aan de strijdlustigste renner van elke etappe; vorig jaar hebben Nolten, Van Est en Dekkers ieder een keer deze premie in de wacht gesleept. Voor de strijd lustigste renner van de hele Tour (vorig jaar Robic) ligt een half millioen „suikerfrancs" te wach ten. Goddet kondigde daarnaast aan, dat de ploeg, die in een etappe de eerste plaats bezet in het ploegenklassement, eveneens hon derdduizend francs te verdelen i krijgt, terwijl de wijnhandel die deze premie schenkt, een bedrag van twee millioen uitlooft voor de eindoverwinnaar van het ploe genklassement. Als ge de franc rekent tegen een waarde van een cent (men fluistert dat er deva luatie voor de deur staat) en u goed voor ogen houdt, dat deze sommen nog maar een klein deel uitmaken van het totaal aan prijzen en premies, hebt ge enig idee van wat er in de Tour te verdienen is.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3