Flora 1953 werd groot succes Kromstaf -Landdag in ons gewest Blauwe N.V. hield j aar vergadering Vandaag in Den Haag Benelux - overleg; Grondwetsherziening in België aangekondigd 25 doden Felle brand in oliefabriek Italiaanse verkiezingen Raad van Vakcentrales Vergroting overheidssubsidie gewenst Turkse orders voor metaalindustrie bij feest in Egypte Kantoor j nf f rouw opgelicht Twee gevangenen wilden vluchten Kon. Algemene Vereniging Bloembollencultuur Wensen aan minister voorgelegd inzake belastingheffing Dit jaar P.B.O. sierteeltsector? Op Zondag 21 Juni in Blokkervoor Westfriesland en het Noorderkwartier Om tie E.V.G. goed te keuren ÏUROPESE UMISSARIS 1HTELINGEN t Schiveitser andidaat (K.N.P.) Als t voor het ambt jge Commissaris ikken van de de overbevol- e wandelgangen iahuis genoemd iweitzer, de be- ïitse zendeling, nusicus. Indien r zich bereid i ziin werk in iliik in andere m en zich aan rumanitaire taak kans zeer groot, e gedelegeerden worden gekozen. maand wordt ïweitzer in ziin nrteplaats Güns- Rotterdam 15 Juni Bin- n officieuze no- kg franco Rot- •we is het aan- notering on te ranen - kalm. 75—27.75: gro- laver - geschikt t 28.75. Rogge vlais - geschoond gd tot 33,00: eer kalm. Groe- 35.00—50.00. 0—60.00. Amsterdam 15 Juni - Aan- ideren. Ie soort >rt 2,602,75; 3e p. kg gesl. gew.; soort 2,292,32; 27 p. kg gesl. kalveren 1,38— ew.; 2 vette kal- ring. rkt Utrecht Juni Aange- den. De prijzen Luxe paarden werkpaarden van de paarden van ien boven 3 iaar paarden beneden tot 750; veulens hitten van 350 aarden van 1.70 geslacht gewicht, kalm. Warner-Bros-film schijniing op de- aog bevolkt door strateur van de aad intussen de gezet en deze deze „dankbare" :oop succes be- der gebeurtenis- ar van Openbare eringsgebouw te ndbladen. „Senhora na ar- nacao Ecinomica atima houd aan" ik".) wraak voor gele- echter zijn wrok :ur de overhand, indrukwekkende man van Por- ;on de Minister doen, als je op ivige boeren zult gel het verkeer [-opvoering van stamelde hij Minister. „Ter over Rusland, J» oudste van die a zal hem wel its met Rusland :er zag lachen, ens een eind te vooruit. „Geeft ik zal een voor in de rede. Hij it veertigduizend en we zelfs geen geweren gebrui- volgende maand ïg van hun lat moeten doen ik is heel een- Mjustrel en ver- r hebt tegen die zijn sanctie aan ling haal je de aar de Bisschop i brengen. Wan- hebt. bewerk je ren je vertellen, met de Bisschop an. Als je zover iaar Lissabon en Begrepen?" ijverde zich zijn te uiten voor wheid van de po. ik maar weer maak geen fou. aarde, want dan eens heel lastig den". maand Augustus last van zijn ze- r op de morgen Augustus haast- laar Aljustrel bij Maria Rosa, die ct ging onder intwoordelijkheid ten van de kerk. dat deze weer geopend na het ie Bisschop. Pas- a had sinds gis- dige bewegings regen en de drie lakte hij blij in Icht van 'n auto- n kwartier later d met de Admi- ■n Lucia, Fran- cinta in snelle de stroom van naar Ourem. Het nabij 10 uur in Wordt vervolgd) Dinsdag 16 Juni 1953 Pagina 5 (Van een verslaggever) GRONINGEN. Tijdens de 117e algemene vergadering van de Nederlandse vereniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, Zondag in „Apollo" te Groningen gehouden, heeft de algemeen voorzitter, de heer J. de Bruyn, gewezen op de on- toereikenheid van de subsidie, welke door de overheid aan de vereniging wordt verstrekt. Deze subsidie bedraagt mo menteel f72.000.per iaar, maar zou gemeten naar de algemene stijging der onkosten zeker f 200.000.moeten bedragen, al dus de heer De Bruin. Gelukkig bevatte de openings rede ook meer optimistische klanken. De uitbreiding van het aantal consultatiebureaux voor alcoholisten noemde de heer De Bruin een gelukkig verschijnsel, hoewel de curatieve taak van deze instellingen toch niet mag praevaleren hoven de preven tieve drankbestrijding. In 1951 verbruikte de Neder landse bevolking per hoofd 2,67 liter sterke drank ad 50 pet., welk getal in 1952 gedaald bleek te zijn tot 2.23 liter. Dat. be tekent echter nog steeds een totaalverbruik ad 30 pet. van 38.579.000 liter, zodat de ver eniging voorlopig niet stil be hoeft te zitten. Fusie met A. N. G. O. B. De vergadering besloot reeds nu stappen te ondernemen, die op de duur zo mogelijk moeten leiden tot een fusie met de A. N. G. O. B. Ook nauwere sa menwerking met andere drank- bestrijdings-organisaties werd wenselijk geacht. In het hoofdbestuur werd per 1 Januari 1954 ds. L. H. Ruiten berg herkozen, terwijl de af tredend» mevr. T. KerkhoffPet en dr. R. E. Wierenga werden vervangen door mei. M. Dijkstra uit Amsterdam en de heer J. Ok- kinga uit Leeuwarden. Dr. Wie renga werd onder applaus der vergadering tot ere-lid benoemd. Graag meer gemeente-subsidie Het subsidie-probleem was reeds Zaterdagmiddag ter sprake BOEKENHOEKJE En daarna? De grote vraag die ieder mens zich stelt, of hij gelovig is of niet, is die naar het leven, naar het geluk. Ieder mens verlangt en streeft er naar, gelukkig te zijn. Alleen het geluk, het wei-zijn bepaalt heel het menselijk doen en laten. Daar is alles op gericht. Maar dan rijst ook even onver mijdelijk de vraag: waar is dit geluk te vinden? Bestaat het in stoffelijke goederen? In geld, in gezondheid, in eer en aa'nzien? Of is er in het menselijk hart een dranig naar hoger? Zijn we voor iets beters geschapen, voor iets dat niet vergankelijk, maar blijvend is? Is er na dit aardse leven een ander? En zo ja, wat kunne# wij dan daaromtrent we- ten? Op deze belangrijke vraag geeft een Vlaamse schrijver L.M. D,Os- terweyers, antwoord in een be vattelijk boekje dat voor Neder land versohenen is bij H. Nelissen te Bilthoven. Hij laat op een wij ze die pakkend en levendig is mede door de talrijke aangehaalde feiten van verschijningen en openbaringen, zien wat wij om trent het hiernamaals kunnen weten. Voor een Christen is dit aardse leven niet zonder hoop, zoals het dat wel is voor hen die geen geloof bezitten. Ook bij deze grote beslissende vraag naar het hiernamaals gaan de geesten uit een. Dit boekje voldoet aan een redelijk verlangen naar meer en juister weten. Het geeft ook troost aan wie verdriet hebben over het heengaan van geliefden. Het zij ter lezing aanbevolen. Bibliothecaris. Een Bijbels beeldverhaal Er is het oude Bijbel-verhaal, de Bijbelse Geschiedenis. Aan de andere kant is er het jonge kind dat dit gewijde verhaal, deze ge wijde geschiedenis in zich moet opnemen. Het is nu zaak, op de juiste wijze de brug te leggen die beide: verhaal en kind, moet ver binden. Een middel daartoe is het in onze tijd veel-gebruikte zoge naamde beeld-verhaal, d.w.z. dat bij het verhaal, en dit telkens aanschouwelijk voorstellend, een beeld, een tekening wordt gege ven. Ongetwijfeld is dit een on- derwijs-methode die haar voorde len heeft en de verstandelijke opname van datgene waar hef om gaat, grotelijks bevordert. Het is bekend, hoe de jeugd verzot is op dergelijke beeldverhalen, de vertelling met plaatjes, in de krant of elders. Zelfs ouderen hebben aandacht voor dergelijke dingen. Deze zelfde methode van onder richt door middel van een aan de jeugd aangepast verhaal dat tel kens en doorlopend ge-illustreerd wordt met tekeningen, vinden wij toegepast in een jeugdboek „de avonturen van Judi," tekst en tekeningen van Willy van der Steen, verschenen bij de Fontein te Utrecht. De bedoeling is, de belangstelling voor de Bijbelse Geschiedenis o,p te wekken en aan te moedigen door middel van het beeld-verhaal. In het begin staat men mis schien wat onwennig tegenover deze manier van doen en lijkt 't bijna een profaantie, het gewijde verhaal aldus voor te stellen. Maar bij nader inzien verzoent men zich met een dergelijke me thode die men tot nu toe enkel maar uit de krant kent. Een eerste deel gaat over „de Zondvloed." Er zullen dus nog méér volgen voordat men de ge hele Bijbelse Geschiedenis heeft doorlopen. Jongens en meisjes zullen deze Bijbelse beeldverha len wel graag bekijken en lezen. gekomen tiidens de officiële ont vangst door het gemeentebestuur op het stadhuis. De loco-burgemeester, de heer J. de Wilde, die bij ontstentenis van burgemeester Tuin de con gressisten ontving, had nameliik onder de verenigingen, die het stadsbestuur ter ziide staan in de behartiging van de belangen der bevolking, die der drankbestrij ders als een der belangrijkste genoemd. De gemeente, aldus de heer De Wilde, verleent jaarlijks een subsidie van ƒ4200.maar men kan zich uiteraard afvra gen of de omvang van dit bedrag in de juiste verhouding staat tot de belangrijkheid van het doel der vereniging. De heer De Bruin had zich dat kennelijk ook afgevraagd en bepleitte een norm van 5 cent per inwoner, hetgeen Groningen rond 7000.- zou kosten. Wan neer alle gemeenten die norm aanhielden, zouden we een heel eind verder ziin. aldus de heer De Bruin. De voorspoedige ont wikkeling van de afdeling Gro ningen. die dezer dagen ziin 110- ïarig bestaan herdenkt, achtte hij overigens mede te danken aan de medewerking van het gemeentebestuur. Jubileum-viering Na deze ontvangst maakte het gezelschap een autotocht door de stad, om_É tenslotte terecht te komen bij het paviljoen in het Stadspark, waar de muziekver eniging „Het veilig spoor", com pleet met nieuwe (blauwe) uni formen. concerteerde. In het gebouw van de iisclub „Groningen" schaarden de deel nemers zich rondom een koffie tafel. waar de jubilerende Gro ningse afdeling zich liet compli menteren. De jubileum-viering werd besloten met de opvoering van het toneelstuk „Claudia", door „De blauwe spelers", des avonds in de stadsschouwburg. TRAGISCH EINDE VAN FEEST In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft de politie uit het water aan de Trekweg in Den Haag opgehaald het liik van de 29-jarige los werkman J. L. N„ gewoond hebbende te Den Haag. N. was met twee vrienden van een feest teruggekomen. Zii wij den een bad nemen. Zii kleedden zich uit en N. sprong te water. Hij ging onder en kwam niet boven. De twee vrienden schrok ken hiervan dusdanig, dat zii geen pogingen tot redding onder namen. Een bewoonster van een woning aan de Trekweg. die had gezien wat er gebeurd was. riep de mannen toe hulp te halen. De politie werd gewaarschuwd, maar teen N. werd gevonden was hij reeds overleden. N. was de zwem kunst machtig. Zaterdag j.l. is de heer L. van der Hoff Sr., directeur der N.V. Nederlandse Kraanbouw Mij. te Utrecht, uit Turkije teruggekeerd met belangrijke opdrachten in de sector kraanbouw. Men hoopt één dezer dagen een betalingsregeling te kunnen treffen voor de uit voering van meerdere orders tot een totaal bedrag van f8.000.000. CAIRO 15 Juni (Rtr) Ten minste 25 personen zijn om het leven gekomen, ruim 600 lemen huizen vernield, te velde staande gewassen beschadigd en huisdie ren omgekomen bij het driedaagse Bairamfeest in Egypte, dat Zon dagavond is geëindigd. Het Bai ramfeest is de afsluiting van de Mohammedaanse vastenmaand Ramadan. Eerste-minister Naguib gaf Zondag opdracht tenten en voedsel naar de duizenden dak lozen te zenden. (Van een bijzondere medeiverker) De Benelux is de afgelopen maanden voortdurend een omstreden, wat België betreft zelfs een fel becritiseerde zaak geweest. Wat daarbij bijzonder verdrietig aandeed was de totale afwezigheid van elk overheidsinitiatief. Na Valkenburg en Luik, die een volkomen vastgelopen dis cussie opleverden, scheen het of de regeringen de moed lieten zakken. Zij lieten het terrein vrij voor disputen en twistgesprekken uitgerekend in een situatie, waar in de Benelux meer dan ooit aandacht en behartiging van overheidswege behoefde. Het onjuiste en gevaarlijke daarvan is gelukkig nog tijdig ingezien. De regeringen hebben de leiding weer aan zich getrok ken. Vandaag hebben de minis ter-presidenten en de ministers van Buitenlandse Zaken elkaar in Den Haag voor een vertrou welijk overleg ontmoet. Juist uitgangspunt Een juist uitgangspunt achten wij het. dat niet wordt getracht aan te knopen bii de vorige mi nisterconferenties. die alle op de zelfde moeilijkheden ziin mis lukt. Van een behandeling als in voorgaande bijeenkomsten is zelfs nadrukkelijk afstand geno men. wat blijkt uit de afwezig heid van de respectievelijke ministers van Economische Za ken en Sociale Zaken. Deze zul len aan de besprekingen niet deelnemen. Uit deze omstandigheid ziin wij geneigd af te leiden, dat men ditmaal zijn tiid niet wil ver doen met houten meubelen en kunstzijden damesondergoed, maar dat. om met de Belgische oud-premier prof. Eyskens te spreken, naar concrete formules zal worden gezocht teneinde met de Benelux definitief uit het slop te raken. Iets meer gepreciseerd: naar een technische basis, waarop met kans op succes besprekingen kun nen worden gevoerd en beslissin gen worden genomen door een plenaire ministersconferentie. Het heeft zeker ziin waarde ge had. dat juist onlangs nog een zo gezaghebbend deskundige als oud-minister v.d. Brink de si tuatie, waarin wij met de Bene lux verkeren. allerduidelijkst heeft gesteld. Ziin analyse, ge volgd door de conclusie „ófwel de werkelijke Unie ofwel opteren voor een losse economische sa menwerking" was zó overtuigend dat er slechts plaats overblijft voor de verwonderden de op- Redevoeringen kardinaal Feltin en Robert Schuman op 40ste Sociale Week LYON, 14 Juni '53 (K.N.P.) Parallel met de veertigste Sociale Week van Frankrijk, die van 20 tot 26 Juli te Pau wordt gehou den. organiseert de Vereniging van Franse Sociale Weken een grote bijeenkomst, tijdens welke oud-minister Robert Schuman een toespraak zal houden tot de talrijke Katholieke buitenlanders, die gedurende deze dagen te Pau verenigd zullen ziin. De 40e Sociale Week wordt op Zondag 26 Juli besloten met een grote manifestatie te Lourdes. Tiidens deze plechtigheid zal Kardinaal Feltin. aartsbisschop van Parijs, een rede uitspreken. Ongetwijfeld zal de tegenwoor digheid van twee vooraanstaande persoonlijkheden, Kardinaal Fel tin en oud-minister Schuman. de invloed van deze Sociale Week aanzienlijk verhogen. Het thema van 1953 luidt zoals men weet „Vrede en oorlog, in de samensmelting van de blokken tot een internationale gemeen schap". njerking. waarom eigenlijk bank- adviseurs en niet de staatslieden ons de weg moeten wijzen, die wij hebben te gaan. Mogen wij. na prof. v.d. Brinks duidelijke stellingname voor vrijere loonvorming, aannemen, dat de Nederlandse regering ook van haar kant tot constructieve oplossingen bereid is. met name wat dit belangrijke en geheel overbodige Benelux-obstakel betreft? In elk geval moet het haar, wanneer zii nog enig begrip heeft voor het psychologisch effect van een nieuwe mislukking op het publiek in Nederland, duidelijk ziin. dat het ditmaal niet mis mag gaan. Want de publieke opinie in Ne derland wil de Benelux. ZEVENBERGEN Maandag morgen omstreeks elf uur is brand uitgebroken in de Neder landse Olie- en Stearinefabriek te Zevenbergen aan de Huizers- dijk. De brand ontstond op de bovenste verdieping door tot nu toe onbekende oorzaak. Het vuur, dat in de grote voorraad oliën en vetten gretig voedsel had. greep direct met zeer grote snel heid om zich heen. De Brandweer was spoedig ter plaatse en met ongeveer acht spuiten werd de strijd tegen het vuur aangebon den. Nederlandse ministers in Londen De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. Beyen, is Maandag in Londen aangeko men voor het voeren van be sprekingen met de Britse re gering. Hij zal o.m. door minis ter-president Churchill ontvan gen worden. De onderminister van buitenlandse zaken, de heer Selwyn Lloyd, geeft een lunch, waaraan mr. Beyen -zal aanzit ten. A.s. Woensdag wordt ook de Nederlandse minister van fi nanciën, de heer Van de Kieft, verwacht. Met kanselier Butler zullen zij besprekingen voeren over de vooruitzichten met be trekking tot de convertabiliteit van het pond sterling. In de loop van het volgende weekend keren de ministers te rug naar Den Haag. Oplichter aangehouden De Haagse recherche heeft de 25-jarige boekhouder H. K, K. aangehouden, die 1800,-. wel ke hii voor het bedrijf, waarvoor hii werkzaam was. in bewaring had. heeft verduisterd. Hij heeft met dit geld in Amsterdam ver tier gezocht. De echtgenote van K. had om opsporing verzocht. De boekhouder had reeds eerder iets dergelijks gedaan, maar toen had ziin familie het verduisterde bedrag aangezuiverd. K. heeft bekend en bevindt zich thans in arrest. Een Haagse kantoorjuffrouw heeft Mi de politie te Den Haag aangifte gedaan van oplichting, gepleegd door de 28-jarige koop man G. J. F. uit Rijswijk en de 36-jarige hondenkoopman F. J. D. uit Wassenaar. Zii had op een advertentie ge schreven. waarin een deelneem ster aan een expeditie naar N. Afrika werd gevraagd. Zii kwam hierdoor in contact met F. en D. en sloot een contract, waarin vermeld stond, dat zii aan de expeditie zou deelnemen. Zii zou 75 dollar per maand ontvangen, voorts vrije kost en overtocht en na afloop 1500 tot f 2000 als bonus. In het randgebied van Tanger zou de expeditie naar curiosa zoeken, die aan musea verkocht zouden worden. Maar de deel neemster moest 518.- cautie be talen. voor het geval dat zii zich zou willen terugtrekken. Dit be drag was bestemd voor de terug tocht. Zij haalde het geld van de spaarbank en gaf het aan F„ die haar hiervoor een kwitantie gaf. De adspirant-expeditiereizigster belde later een bekende Hage naar en een ontdekkingsreiziger op. die naar F. had beweerd, goede vrienden van hem waren. Het bleek toen dat geen van beiden F. kende. Hierop deed de kantoorjuffrouw aangifte. De politie ging op onderzoek uit en wist beide heren te arres teren. Het geld van de kantoor juffrouw bleek nagenoeg geheel op te zijn. De beide kooplieden gaven toe. dat de expeditie slechts in hun fantasie had be staan. Zondagmiddag hebben twee ge vangenen een poging gedaan uit de Haarlemse strafgevangenis te ontvluchten. Zoals gewoonlijk werd om vijf uur 's middags een godsdienstoefening gehouden in een zaal op een van de verdie pingen. Na afloop hiervan schoof de 22-jarige A. ten C„ geholnen door de 20-jarige J. J. L.. een raam van de kerkzaal open. Zij probeerden er door te klim men. De bewakers bemerkten dat tijdig en konden een van de mannen grijpen. De andere sprong negen meter naar beneden in de tuin van de directeurswoning, klauterde over een ijzeren hek en kwam uit op de Papentorenvest. Achtervolgd door de bewakers zette hii ziin vluchtpoging voort. Bij de Oost- singelgracht sprong hii te water. De bewakers die hem aan de an dere kant stonden op te wachten, hebben hem naar de gevangenis teruggebracht. De gevangene, die reeds bii het raam kon worden gegrepen, had nog anderhalf jaar gevangenis straf tegoed, de andere zou over twee maanden vrij komen. BURGEMEESTER CRENA DE IONGH NAAR UNILEVER RUINEN Na afloop van de laatst gehouden raadsvergadering deelde de burgemeester van Rui nen, mr. C.A. Crena de Iongh, onverwacht mede dat hij per 1 September een functie heeft aan vaard bij de Unilever te Rotter dam. Voor de gemeente Ruinen komt deze benoeming als 'n don derslag aan heldere hemel. Voordat de raad van zijn ver bazing was bekomen, had de bur gemeester de vergadering reeds gesloten. Weth. Luning wenste de burgemeester met deze benoe ming geluk. Burgemeester Crena de Ion.gih is bij K.B. van 4 Mei *t6 als zodanig benoemd en op 16 Mei d.a.v. in Ruinen in functie getreden als opvolger van Jhr. A. W. van Holtihe tot Echten. Over de aard van zijn functie bij de Unilever is niets bekend gemaakt. Officiële cijfers ROME 15 Juni (AP) De nationale kiesraad heeft vanddag de officiële uitslagen van de re cente Italiaanse verkiezingen meegedeeld. De raad bevestigde, dat geen enkele partij of blok bij de Kamerverkiezingen 50.01 pro cent van de stemmen op zich heeft verenigd. De cijfers, die door de raad werden verstrekt weken slechts in zeer geringe mate af van ds onofficiële cijfers van de vorige week. Het totaal aantal uitge brachte stemmen was volgens de raad 27.087.601. Het regeringsblok behaalde -13.488.813 stemmen en de oppositiepartijen tezamen 13.598.788 stemmen. Het regerings- blok verwierf 49.79 pet. van het totaal aantal stemmen. VACANTIEGRATIFICATIE TWEE PROCENT VOOR MILITAIREN DEN HAAG. 15 Juni Aan personeel van de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Luchtmacht zal een vacantie- gratificatie worden gegeven ten bedrage van van 2 procent van de jaarbezoldiging. berekend naar de toestand van 1 Juli 1953. Deze regeling is niet van toe passing op: Militaire attache's. Militaire Luchtvaart-attache's en het aan hen toegevoegde perso neel; wedde genietende tot het verlofspersoneel behorende mili tairen, die voor hun dienstplicht onder de wapenen zijn en nog geen achttien maanden in wer kelijke dienst verblijven: soldij genietende militairen en zakgeld genietende militairen. HAARLEM Gistermorgen om 10 uur heeft jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, voorzitter van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, de 215e verga dering van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur in het Concertgebouw alhier ge opend. Na herdenking van de leden, die de vereniging sinds de vorige vergadering zijn ontvallen, verklaarde de voorzitter .dat de late datum der algemene vergadering veroorzaakt is door de Flora 1953, die door de vereni ging werd georganiseerd. Deze Flora werd een groot suc ces en vormde een grote propa ganda voor het bloembollenvak en het toerisme, aldus spreker. Hij gewaagde met trots en vreugde van de koninklijke onderschei ding, die de vereniging als waar dering van H.M. de Koningin voor het organiseren der Flora is ter- deel gevallen, en zeide dat oo'k het bedrijfsleven de vruchten van deize tentoonstelling heeft ge plukt, zoals hem van industriële zijde was medegedeeld. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat het hoofdbestuur zich in samenwerking met de bloem- bollenhandelaren tot de minister Auto met Hagenaars sloeg over de kop Op de Langeweg in Hoek van Holland is Zaterdagavond een auto uit de bocht gevlogen en over de kop geslagen. De 57-iari- ge P. Troost, zonder beroep, en zijn echtgenote, de 52-jarige J. C. Troost-Singerling. uit de Lunte- renstraat te Den Haag. werden bij het ongeval gewond en kre gen een gebroken sleutelbeen. Nadat de wagen over de kop was geslagen, rolde de auto te gen een tegenligger, die ook werd beschadigd. De enige ge wonden waren de heer en me vrouw Troost, die achter in de auto zaten. De auto's moesten worden weggesleept. ONDERZOEK NAAR VEEVERGIFTIGING De vorige week plaatsten wij een bericht over koeien, die te Midden-Beemster door bespui- tingsmiddelen voor fruit zouden zijn vergiftigd. Thans bericht men ons van be voegde zijde, dat de oorzaak van de ziekteverschiinseVi nog niet is vastgesteld. Slechts is de mo gelijkheid van vergiftiging in on derzoek. De betrokken fruitteler, die zelf ook veehouder is. nam alle voorzorgsmaatregelen. Op 28 April, dus al een maand te vo ren, werd gespoten met kwik. Dit middel is inderdaad giftig. Enkele dagen voor Pinksteren werd gespoten met zwavel en H.C.H.. voor vee niet giftige mid delen. Langs de scheidingssloot staan pruimen en een haag die niet meebespoten werden. De kans op overwaaien was dus gering. De gezondheidstoestand van de die ren is intussen aanmerkelijk ver beterd en weer vrijwel normaal. Wij plaatsen dit bericht om nodeloze ongerustheid bij een oordeelkundig gebruik van be strijdingsmiddelen te voorkomen. Anderzijds moge het toch voor de fruittelers een extra waar schuwing zijn, om de uiterste zorgvuldigheid in acht te blijven nemen. heeft gewend om bepaalde wen sen naar voren te brengen in verband met de belastingheffing. Reservering en weerstandsvor ming is voor een zo bij uitstek conjunctuurgevoelig bedrijf nood zakelijk en indien dit niet zo spoedig mogelijk van boven af wordt 'bevorderd, zullen de be drijven collectieve weerstandsvor- ming moeten overwegen, zulks desnoods ten nadele van de hui dige bedrijvigheid. Spr. vestigde er tenslotte de aandacht op, dat het niet onmo gelijk is dat reeds dit jaar de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisa tie in werking treedt voor de sierteeltsector. Vervolgens kwamen in behan deling een wijziging van het han delsreglement voor de bloembol- lenhandel, het jaarverslag van de algemene secretaris-penningmees ter en de rekening en verant woording over 1952, welke laatste een voordelig saldo van f 11.552.30 te zien gaf. De vice-voorzitter van 't hoofd bestuur, de heer T. Hoog, heeft woorden van waardering en dank gericht tot de directie van de „Flora". Hij huldigde ieder afzon derlijk voor zijn arbeid in het uitvoerend comité dezer tentoon stelling. Namens alle leden heeft de heer J. Pijl van Duivenbode, af gevaardigde van de oudste afde Ëng der vereniging Hillegom een motie van waardering inge diend, die werd aangenomen. Namens het bloembollen vak bood hij jhr. dr. van Nispen tot Pannerden enige antieke borden en een antieke vaas aan. En de huurverhoging AMSTERDAM. De Raad van Vakcentralen. waarin het N.V.V.. de K.A.B. en het C.N.V. samenwerken. deelt mede met bevreemding kennis te hebben genomen van de mededeling van de regering, dat de door de rege ring voorgestelde huurverhoging voor de helft zal worden gecom penseerd door verlaging van de verbruiksbelastingen en voor de andere helft door loonsverhoging. De raad wenst vast te stellen, dat de onderhandelingen in de Stichting van de Arbeid en met de regering over deze compen satiemaatregelen nog niet zijp geopend. De raad wiist dan ook iedere verantwoordelijkheid voor bo vengenoemde mededeling, als mede voor de bij deze mede deling verstrekte berekening over de betekenis van de voor gestelde verlaging van de ver bruiksbelastingen van de hand. Nederlandse tennis- successen te Londen LONDEN, 15 Juni In de eerste ronde van het heren en kelspel van de Londense kampi oenschappen op de grasbanen van de Queens Club heeft A. Dehnert met 62, 61 gewonnen van de Engelsman Todd. Fenny ten Bosch bereikte de derde ronde in het dames enkelspel doordat zij de Zwitserse Violette Rigollet met 64, 63 versloeg. i.. Kromstaf-Landdag in ons gewest! Zo zal het zijn, op Zondag 21 Juni a.s. in de grote veilinghal te Blokker, die haar reputatie voor dergelijke demonstraties bewezen heeft. Om meer dan één reden is die Landdag een bij zondere. Om de organisatie, om het onderwerp, om de Bisschoppelijke belangstelling, om de spreker en om de waarde ervan in deze tijd. Dat zullen wij in de komende dagen nog eens in het kort uiteenzetten. Vandaag de zakelijke bijzonderheden van de organisatie. Waar beide Landdag-comité's, dat van de Katholieke Westfriese Landdag en dat van de R.K. Landdag van het Noorderkwar tier, het plan hadden, .dit jaar hun Landdag te wijden aan de her denking van het herstel der Ker kelijke Hiërarchie, viel het initia tief van Hollands Noorderkwar tier, om het dit jaar' gemeen schappelijk te doen, in goede aarde. Als plaats werd gekozen de vei ling te Blokker, waarheen het Noorderkwartier speciale busdien sten organiseert, hetgeen uit ver- Donderdagavond heeft de Bel gische regering verklaard van oordeel te zijn, dat de grondwet aangepast moet worden aan de Europese verdedigingsgemeen schap en dat door nieuwe ver kiezingen een Kamer en Senaat moeten worden gekozen, die met een constituerende volmacht zul len zijn bekleed. In dit verband is de regering voornemens op korte termijn een wetsontwerp in te dienen, welke een herziening van bepaalde ar tikelen van de grondwet voorziet na over het verdrag der E.V.G., terwijl in de Senaat de procedure juist omgekeerd zou zijn. Het voornemen der regering eenvou dig een wetsontwerp tot herzie ning van de grondwet in te die nen zonder het geven van ook maar een enkele waarborg be treffende een parallelle behande ling met het verdrag der E.V.G. wordt door de Liberalen dan ook beslist van de hand gewezen. De socialisten zijn van oordeel, dat er geen enkele reden is om het verdrag der E.V.G. plotse- ling in behandeling te nemen, Zij wenst zich echter niet te bin- i waarbij zij er op wijzen dat de den aa,n een bepaalde datum wat regering dit verdrag ook meer het houden van nieuwe verkie zingen betreft. Dit zal eerst ge- sohieden op een tijdstip, dat de regering zelf wenst te bepalen. In wezen komt deze procedure dus neer op een bekraohtiging voor of onmiddellijk na het zo merreces en een herziening van de grondwet in 1954, wanneer de dan negen maanden in de dos siers heeft gehouden. De rege ring kan volgens hen ook geen beroep doen op een noodtoestand om het verdrag te doen bekrach tigen, voordat de grondwet is herzien. Ook vragen de socialis ten zich af of het niet beter ware het verdrag van de E.V.G. te kop- Kamers toch ontbonden moeten pelen aan het verdrag betreffen- worden,-omdat de homogeen-ka tholieke regering dan vier jaar aan het bewind geweest zal zijn De Liberalen hebben intussen bekend gemaakt dat zij het voor stel van de regering onaanneme lijk vinden. Hoewel zij het ver drag der Europese Verdedigings gemeenschap in strijd achten met de grondwet, hadden zij zich niettemin bereid verklaard dit verdrag te bekrachtigen. De voorwaarde hiertoe was echter dat op hetzelfde ogenblik een begin gemaakt zou worden met de herziening van de'grond wet. Volgens hun idee zou in de Kamer eerst een debat moeten worden gehouden over de her ziening van de grondwet en daar- de een Europese politieke ge meenschap. Zoals de zaken thans staan zien de Belgische socialis ten slechts een oplossing, n.l. 'n onmiddeljjke ontbinding van het parlement en nieuwe verkiezin gen. De nieuwe Kamer en Se naat zouden het verdrag der E.V.G, dan direct kunnen goed keuren bij de behandeling van de in de grondwet te wijzigen artikelen. Eduard van Beinum naar Zuid-Araerika Donderdag 18 Juni a.s. ver trekt Eduard van Beinum, eerste dirigent van het Concertgebouw orkest. oer vliegtuig naar Zuid- Amerika om daar enige 'concer ten te leiden. schillende plaatsen in Westfries land eveneens geschieden zal. De Bisschop van Haarlem, Z.H.Exc. Mgr. J. P. Huibers, was aanstonds bereid, deze Landdag met zijn hoge tegenwoordigheid te vereren, en dat niet alleen, Mgr. zal de aanwezigen toespre ken en na afloop het Pontificaal Lof celebreren. Spr. is weer prof. dr. Anton van Duinkerken, hoogleraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, over „De invloed van het Hiër archieherstel op het katholieke openbare leven Het grote Landdag-feest wordt opgeluisterd door het „Streeker Mannenkoor" en door de R.K. Fanfare „St. Hildfcardis" uit Tuitje-hom. De Landdag begint om kwart voor 2 uur, d.w.z. dan moeten alle bezoekers hun plaats hebben ingenomen, in verband met de komst van de Bisschop. Bijna vijfig parochies uit Nrd.- Holland nemen aan deze Landdag deel. Enige duizenden bezoekers worden verwacht, in alle paro chies zijn plaatselijke comité's werkzaam, de voorverkoop van kaarten is reeds geruime tijd aan de gang. Voor de goede orde wordt verdere deelneming aan die voorverkoop aanbevolen. De ondervinding heeft geleerd, dat het anders moeilijk is, op het laatste ogenblik de stroom van bezoekers te verwerken. Kromstaf-Landdag in ons ge west! Zondag 21 Juni a.s. te Blok ker. Demonstratie van katholieke kracht en eenheid! Betuiging van trouw en dankbaarheid jegens onze beminde Bisschop. Bezinning op verleden en toekomst! Wie zal dit willen verzuimen? COMMUNISTISCHE REL BIJ DE LORELEI MAINZ, 15 Juni Twee po litie agenten werden door mes steken gewond, van wie een ern stig tijdens een botsing tussen politie en ongeveer 300 leden van de buiten de wet gestelde com munistische F.D.J. (Freie Deut sche Jugend) die gisteren plaats gevonden heeft bij de befaamde Lorelei-rots. De rots is een gewilde plaats van bijeenkomst van de commu- nisten in dit gebied. De botsing vond plaats toen de politie trachtte de illegale bij eenkomst te ontbinden. De, com munisten hadden haar aangekon digd als voorloper van het We- rèldjeugdfestival dat in Boekarest zal plaats vinden. Er werden 36 arrestaties ver richt. Vijf en dertig der gear resteerden werden echter na kor te tijd losgelaten.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5