HAD U DAT ALLEMAAL .achter glas" gezocht? Oo lan Verlicht bloemencorso bij Alkmaar se braderie AGENDA DE ZIN VAN DEZE LANDDAG w Zestien doden in Oost-Berlijn Voor het eerst in Nederland tuin- en kamerplanten^ Bloemenschuit B. EN W. PAKKEN UIT Kromstaf-Landdag 21 Juni Trouw aan de Bisschop! Tussen nieuw Pasrina 2 Donderdag 18 Juni 1953 ALKMAAR. De eerste dagSt. Laurentsstraat, Koorstraat, van de komende Braderie, Dins dag 30 Juni a.s., des avonds om 7 uur, zal er evenals vorig jaar, een prachtig bloemencorso door de Alkmaarse straten trekken. Het juiste aantal deelnemende wagens is nog niet bekend, maar dit zal zeker niet minder zijn dan verleden jaar. Vorig jaar was dit corso een der hoogtepunten van de Bra derie. Vanuit de gehele omge ving was men naar Alkmaar ge komen, om van dit magnifieke schouwspel getuige te zijn. De tienduizenden, die zich langs de wegen verdrongen, waren allen opgetogen en vol bewondering over wat hier door de gezamen lijke Alkmaarse bloemisten ge presteerd was. Ook dit jaar zullen de Alkmaarse bloemisten in sa menwerking met de Aalsmeerse kwekers dit corso verzorgen en vele bekende firma's zullen er weer aan deelnemen. Het ver trek is vastgesteld op des avonds 7 uur vanaf de Helderseweg, waarna het zijn route vervolgt langs de Stationsweg, Scharloo, Bergerhout, Vrouwenlaan, Ken- nemersingel, Kennemerstraatweg, Nieuwlandersingel, Emmabrug, Kennemerpark, Zilverstraat, Rid derstraat, Laat, Koorstraat, Sint Laurentsstraat, Nieuwesloot, Hof plein, Gedempte Nieuwesloot, Kanaalkade, Helderseweg. De 2e dag zullen de bloemen wagens des avonds van 8 tot 10 uur opgesteld worden op de Nieuwesloot en het Hofplein. Om 10 uur wordt de verlichting van het bloemencorso ontstoken en voor het eerst in Nederland zal een verlicht bloemencorso zich in beweging zetten en door Alkmaar trekken. Ook voor dit verlichte corso verwacht men een enórme be langstelling. Voorop gaat de Alk maarse Brandweer, die met haar machtige schijnwerpers grote lichtbundels zal doen uitstralen. Een paar honderd fakkels zullen een feeëriek schijnsel afwerpen en de wagens zelf worden ver licht met lampjes, schijnwerpers, lampionnen enz. Vanaf de Nieu wesloot trekt dit corso door de Douaneloods Alkmaar ALKMAAR. Afgevaardigden van het gemeentebestuur, de Ka mer van Koophandel en het be drijfsleven te Alkmaar hebben in een recent onderhoud met de President van de Ned. Spoorwe gen, de heer F. Q. den Hollander, op de grote noodzakelijkheid ge wezen van het behoud ener douaneloods in deze gemeente. Met erkentelijkheid kan worden gemeld, dat de President een open oog bleek te hebben voor dit vraagstuk en de belofte wil de doen, om in afwachting van een nader vast te stellen defini tieve oplossing, zo spoedig mo gelijk een noodvoorziening te zullen treffen om de inklaring te Alkmaar, ook van stukgoe deren, mogelijk te maken. Ten aanzien van de inklaring van stukgoederen te Den Helder is inmiddels eveneens een goede voorziening getroffen. Een „nieuw" bedstel ALKMAAR. D.S., vodden koopman te Alkmaar, verkocht op 4 April in een veilinglokaal op het Hofplein een bedstel, dat aan de buitenkant nieuw scheen, daar er nieuw tijk overheen zat, doch dat gevuld was met oude kapok. Verd. had het zelf niet geweten en het stel in Amsterdam ge kocht, zonder dat hij de verkoper kende en wist of hij hem vertrou wen kon. Een Opsporingsambte naar had echter ontdekt dat er oude kapok in het bedstel zat en had proces-verbaal moeten op maken. Als waarschuwing om in het vervolg beter uit te kijken, kreeg onze koopman een boete van f 15.—, waarvoor hij ook vijf dagen kan gaan zitten. Geslaagd ALKMAAR. Aan het Sint Norbertus Lyceum te Roosendaal (N.Br.) slaagde voor het eind examen Handelsschool onze plaatsgenoot de heer Egbert Broers. DONDERDAG 18 JUNI Bioscopen: VICTORIA: Boefje. HARMONIE: Maria Goretti. CINEMA: The greatest show on earth. REX: Een zomer slechts. STEDELIJK MUSEUM: Expo sitie „Kunstenaars helpen", 1012, 25 en 79 uur. Apotheken: Hedenavond voor spoedge vallen te bereiken na 6 uur Apotheek Hartong van Ark, Langestraat 1, apotheker J. v. d. Mark. KUNSTZAAL KCB BERGEN: Expositie J. M. Graadt van Roggen, 14.30—17.30 en 20 22.30 uur. SPORTPARK: 7.30 uur: Wie lerwedstrijden. VRIJDAG 19 JUNI Bioscopen: VICTORIA: Bureau Zeden politie. HARMONIE: Hard als graniet. REX: De Schoonheidsspecialist CINEMA: The greatest show on earth. Apotheken en Exposities: zie boven. Waterstanden: Hoog water 0.15 en 11.55 uur; laag water 6.00 en 19.00 uur. Laat, Ridderstraat, Zilverstraat, Kennemerpark, Ritsevoort, Koor straat, Kerkplein, Gasthuisstraat, Zevenhuizen, Geesterweg, Schar loo, Stationsweg naar de Hel derseweg. De Alkmaarse muziekcorpsen zullen aan beide corso's hun me dewerking verlenen. De eerste dag zijn er prijzen voor de mooi ste bloemenwagens, de 2e dag voor de mooist-verlichte wagens. Alhoewel het corso reeds gro tendeels is samengesteld, kunnen nog enkele wagens toegelaten worden. Verzoek tot deelname kan men richten aan het secre tariaat van de Braderie, Gerard Doustraat 5 te Alkmaar, telefoon 5224 of tot één der Alkmaarse bloemisten. ATHLETIEK- WEDSTRIJDEN LAGERE SCHOLEN ALKMAAR. Het Sportcomité voor de lagere scholen uit Alk maar en omgeving organiseerde gistermiddag in het Gemeente Sportpark een athletiekwedstrijd, waaraan door een of meer groe pen van alle scholen werd deel genomen; ook het lyceum en de ulo-scholen waren door groepen vertegenwoordigd. De sportmid dag werd door heerlijk weer be gunstigd en de wedstrijden had den een vlot en prettig verloop, dank zij de goed-georganiseerde leiding van de heren v. Kesteren en Rietveld. In een onderhoud, dat wij met verschillende onder wijzers hadden, vernamen wij de klacht, dat de scholen in Alkmaar over te weinig sportvelden be schikken, om de athletiek door de leerlingen te doen beoefenen. Er is nu eenmaal nog een groot tekort aan sportvelden voor alle verenigingen en scholen. Geluk kig naderen de sportvelden aan de Hoeverweg hun voltooiing en verwacht wordt, dat ook de scho len daar straks gebruik van kun nen maken. De jongens en meisjes namen met enthousiasme aan de wed strijden deel; het was een drie kamp met voor jongens en meis jes hardlopen en verspringen en voorts voor de meisjes bal werpen en voor de jongens stokwerpen. Na afloop reikte de Eerw. Br. Overste, wegens verhindering van de sportadviseur, Rector v. d. Zalm, de prijzen uit; hij rele veerde, dat dit de derde maal is, dat de scholen elkaar in de sport ontmoeten: de eerste keer was het de schoolvoetbal, daarna de fiet- sen-rallye en thans de driekamp. Hij bracht dank aan alle mede werkers, in het bijzonder aan de wedstrijdleiders, de heren van Kesteren en Rietveld. Met een woord van felicitatie reikte hij hierna, eerst aan de meisjes en daarna aan de jongens de prijzen uit, bestaande uit me dailles. Op 8 Juli worden de schoolzwemwedstrijden gehouden in het Zomerbad. De uitslagen van deze sport middag waren: Jongens 13 jaar: 60 m lopen, verspringen, stok werpen: 1. VGLO I (medaille), 2. ULO 1 (idem), 3. Heiloo I (idem) Jongens 14 jaar: 80 m lopen, verspringen, bal- werpen: 1. ULO 1 (medaille), 2. VGLO I. Meisjes 13 jaar: 60 m lopen, verspringen, kas- tiebalwerpen: 1. Lyceum (me daille), 2. St Joseph III (idem), 3. Egmond II. Meisjes 14 jaar: 80 m lopen, verspringen, bal- werpen: 1. Lyceum (medaille), 2. Lidwinaschool. Dienstverband zonder reden beëindigd ALKMAAR. De Alkmaarder W. v. d. O., werkzaam bij een aannemer in Bergen, had zonder doorslaggevende redenen de dienstbetrekking opgezegd en was niet meer verschenen. Hij had wel een verzoek ingediend bij het Arbeidsbureau, maar hiervan nog geen bericht ontvangen. De vol gende dag was hij bij een Alk maarse werkgever aan het werk gegaan. De Economische Politie rechter veroordeelde hem tot een boete van f35.of 10 dagen hechtenis bij niet-betaling. Ka j ottersnieuws ALKMAAR. Jongens, van avond gaan we fietsen; wij ver wachten een grote opkomst. Het belooft een mooie duintocht te worden. Het bestuur. Jubileum avondvierdaagse ALKMAAR Gisteravond zijn ca. 150 deelnemers aan de vijfde Alkmaarse avondvierdaag se voor het eerst gestart. Er waren verschillende groepen o.a. een groep van vijftien in uni- NIEUWE AANWINSTEN R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek ALKMAAR, Jeugdboeken: 68 jaar: Broos, P.: Pommie, Pruikebol en Pimpernoot. Hildebrand, A. D.: Gakker, de zoon van Daan de eend. Karei, de kleinzoon van Daan de eend. Stapal, de vriend van Daan de eend. Laan, D.: De avonturen'van Pinkeltje. Pinkeltje in Artis. Pinkeltje op reis. Roggeveen, L.: Daantje gaat schaatsenrijden. Daantje past op het huis. Wees voorzichtig, Daantje. Versjes uit de oude doos, 2 dln. 811 jaar: Baum, F. L.: De grote tovenaar van Oz. Betlem Jr., G.: Circus Caspari. Hagers, F.: Belt U Marjoleintje even. Hergé: De avonturen van Kuifje. Klein, J. van der: Onder het lin nen dak. Roos, H. de: Hiep, hiep, hoera voor Akkerwoude. Stelli. E.: Teelke van de brug wachter. Stelli, E.: Teelke's nieuwe jaar. 1114 jaar: Groothedde, I.: Kapers op de kust Haarman, H. J.: De strijd om het atoomgeheim. Haarman, H. J.: De strijd voor het vaderland. Hagers, F.: Hallo, Marjolein. Hildebrand, A. D.: Monus' avon turen op aarde. Hurk, A. J. van den: De Sijs en zijn club. Kastner, E.: De 35ste Mei. Klei, J. W. v. d.: 1000 mijl met de prairie schoener Klei, J. W. v. d.: Mannen van de daad. Klei, J. W. v .d.: De rodeo-kam pioenen. Plaas, B. van der: Anne-Marie in de branding. Rinses L.: Vooruit met flinke pas. Roos, H. de: Kameleon aljoy. Rozemeyer, G.: Joep Peers' avon tuur. Schuil, J. B.: De Artapappa's. Soest, H. van: Karei Verheuvels moeilijke jaar. Steuben, F.: Tecumseh de berg leeuw en De stralende ster. Tetzner, L.: Levende bezems, 4 dl. Tetzrier, L.: Wat er aan het meer gebeurde. Wheeler, J. D.: Billie Bradley en haar schoolkameraden. Weehler, J. D.: Billie Bradley's vacantieavonturen Winkler-Vonk, A.: Heidi. 1417 jaar: Abrahall, C. H.: Prélude. Betlem, G.: Wij bouwen een huis. Hers, A.: Beugeljong getrouwd. Kramer, D.: Stans van de vijf jarige. Lensen. T.: Drie HBS-ers wagen de sprong. Mohr, A.: De avontuurlijke reis van Arne en Berit door Afrika. Tetzner, L.: De nieuwe bond. Tetzner, L.: Toen Erwin terug kwam. Tetzner, L.: „Was Paul schuldig?" (Advertentie) Wij hebben een J prachtsortering S J Aan de welbekende S le kwaliteit en lage prijzen. 5 s s inde (oude) Toelast ALKMAAR. Vanmorgen om 10 uur is de nieuwe zelfbedie ningszaak, die gevestigd is in 't pand van de voormalige „Toe last" in het midden van de Lan gestraat piet een kleine plech tigheid geopend. Als men de ruime, moderne winkelruimte binnenstapt, dan kan men zich moeilijk de vroe gere toestand indenken, zozeer heeft de voormalige „Toelast" 'n verandering ondergaan. We zou den kunnen zeggen, dat een hy permodern winkelbedrijf hier een zeer goede plaats heeft ge vonden. Al direct bij het binnenkomen viel ons de originele wandrecla- me op, die niet op de muur is geschilderd, maar vervangbaar is, wat zeker practisch genoemd kan worden. Als we verder gaan dan kunnen we een mandje pak ken en vervolgens de overzich telijke winkelruimte op ons ge mak doorkruisen. Alle artikelen zijn zodanig opgesteld, dat men zonder meer datgene kan zien, wat men nodig heeft. De ver schillende afdelingen zijn door middel van duidelijke „richting borden" aangeduid, zodat u zich niet af behoeft te vragen, waar u voor een bepaald artikel zjjn moet. Letterlijk alles wat de huis vrouw nodig kan hebben op het gebied van kruidenierswaren, kan zij vinden. Bij alles staat de prijs op de vakken, maar ook op de afzonderlijke artikelen vermeld, zodat men direct kan zien, wat men besteedt. De vleeswaren- afdeling, waar men door de te verwachten grote omzet steeds met verse waar voor u klaar staat, is een waar luilekkerland. De grote nadruk is door de ondernemers gelegd op het rus tige kopen, dat op deze manier voor de huisvrouw mogelijk is, zonder overigens beleefde be dienden, die vragen wat u wenst en, wat misschien nog voornamer is, zonder dat men hoeft te wach ten dat men aan de Beurt is. Als men de winkel verlaat, dan zijn er drie kassa's aan het einde, waar men de door u gekochte waren controleert op de hoeveel heid en de prijs, uw mandje rijdt op een rails naar het ein de, de boodschappen worden overgepakt in uw eigen bood schappentas, en klaar is kees. Alkmaar is met deze zaak 'n modern en practisch ingericht wnkelbedrijf rijker geworden. Politierapport ALKMAAR Door de politie is een 20-jarige étaleur aange houden. verdacht van diefstal ten nadele van zijn werkgever. Twee jongens van 10 en 11 jaar oud hebben in een week tijd door inklimming 5 maal ingebro ken in een kruidenierswinkel in de Rippingstraat. 1 iongen klom door het w.c. raampje naar bin nen en maakte daarop de achter deur los. De laatste maal werd de winkelier wakker en zag de jongens nog net door de winkel deur vertrekken. Reeds de vol gende morgen werden zij door de kinderpolitie van school ge haald. Ze hadden geld en snoe perij gestolen. Voor het geld kochten ze kauwgom waarbij ze plaatjes kregen. A.V.A.-athletieknieuws ALKMAAR Woensdagavond hebben te Hoorn te jeugd-meer- kampen plaats gehad, waaraan door A.V.A. met een flinke ploeg werd deelgenomen. De voor naamste uitslagen zijn: B jongens: no. 2 A. Nol met Het ziet er naar uit, dat het a.s. Zondag 21 Juni, als officieel de zomer begint, goed weer zal zijn. Dat komt de Landdag 1953 goed te pas. Men weet, dat deze Land dag dit jaar voor het eerst een gemeenschappelijke is van de Katholieke Westfriese Landdag en de Katholieke Landdag van Hol lands Noorderkwartier. Zodoende wordt de Landdag dit jaar ge organiseerd voor een gebied van 48 parochies, die er naar streven ieder voor zich 100 man naar de Landdag af te vaardigen. Hebben dergelijke Landdagen nog zin? Over die vraag is al heel wat gepraat. Maar in elk geval is men het er algemeen over eens, dat het in elk geval zin heeft, dergelijke gemeenschappelijke ka tholieke demonstraties, vooral als dit in groter verband kan ge schieden, zoals nu, te houden als er een duidelijke, dringende aan leiding voor is. Dat die is er, hebben wij giste ren eigenlijk al duidelijk gemaakt. Wij willen in deze Noordholland se gewesten nog eens óp eigen wijze Honderd Jaar Kromstaf herdenken, dat is dus het feit, dat honderd jaar geleden de Bisschop pelijke Hiërarchie werd hersteld in ons land. Niemand minder dan prof. dr Anton van Duinkerken, gewaar deerd redenaar in den lande en de laatste jaren in ons gewest bij zonder bekend als spreker op de Westfriese Landdag, zal zijn visie geven op het algemene onder werp: De invloed van het herstel der hiërarchie en de ontwikke ling van het katholieke openbare leven. Er valt over het program nog meer te vertellen. Wij bepalen ons vandaag tot dit hoogtepunt: de toespraak van de Bisschop, Mgr J. P. Huibers. Zijn aanwe zigheid op deze gemeenschappe lijke Katholieke Landdag wordt dit jaar bijzonder gewaardeerd. Zij zal een stimulans zijn voor velen, om dit jaar voorai te ko- 1960 punten: E. Plooii behaalde 1030 punten. Jongens C: no. 3 D. Fahner met 1056 punten. Meisjes A: G. Stoffer met 885 punten, T. Stongje met 794 punten. Meisjes B: I. Kuitwaard met 492 punten, R. v. d. Werff met 323 punten. H. Snijders met 322 punten. Expositie Graadt van Roggen BERGEN. De expositie van werken (schilderijen en grafiek) van de kunstschilder J. M. Graadt van Roggen zal ook ge durende het weekend van 20-21 Juni nog des middags en des avonds in de Kunstzaal van „De Rustende Jager" te bezichtigen zijn. Wegens een kleine verbou wing is de zaal van Maandag 22 tot en met Vrijdag 26 Juni a.s. gesloten. Openluchttheater BERGEN. Hedenavond wordt het seizoen in het openluchtthea ter geopend door de Bergenaren zelf. Acht muziek- en zangvereni gingen treden o.m 8 uur op. De entree is vrij, doch t pro gramma verplicht. men. De komst der duizenden zal een bewijs van hulde en dank, van trouw en verkonchtheid aan het Bisschoppelijk gezag en aan het werk van de verheven per soon van onze beminde Bisschop. Een bewijs van belofte, om Mgr, waar het maar kan, te steunen en te helpen in zijn zware en moei lijke taak van het bestuur der Haarlemse Kerk. Het is ons aller taak mee te helpen, het godsdienstige en ker kelijke leven en de katholieke openbare actie in haar veelvor migheid te versterken en uit te bouwen. Heel ons samenzijn op de grote Landdag van a.s. Zondag zal daartoe een aansporing zijn. En wat de Bisschop ongetwijfeld van ons zal vragen, zullen wij hem geven: trouw, steun, hulp, naar ons aller vermogen! Zondag dus in grote drommen op naar de grote Veilinghal te Blokker, naar de Kromstafviering van Katholiek Noord-Holland! De Roggebouwers CASTRICUM. De Castricum- se boerenkapel de Roggebouwers is uitgenodigd haar muzikale me dewerking te verlenen tijdens de grote tentoonstelling „de Melk weg" welke met ingang van 22 Juni in de Houtrusthallen te den Haag zal worden gehouden. Uniform voor St. Aloysius CASTRICUM. Ons fanfare corps St. Aloysius dat in de loop der jaren reeds zoveel lauweren wist te oogsten en tijdens het con cours te Heerhugowaard promo veerde naar de Ere Afdeling, zal actie voeren om zjjn leden in een passend uniform te steken. Ten einde hiermede reeds een begin te maken zullen de muzikanten een zelfde overhemd dragen, wel iswaar een sober begin, maar mo gelijk zullen door een goed geor ganiseerde actie onze muzikanten t.z.t. in een kleurige uniform pa raderen door onze straten. Men spreekt steeds van „Castricum vooruit", laat de bevolking ook nu eens St. Aloysius vooruit hel pen. Werk gegund CASTRICUM. De bouw van de nieuwe R. K. Jongensschool voor G.L.O. is gegund aan de laagste inschrijver de heer R. Min uit Limmen tegen de som van f 112.980.— Zomeractie CASTRICUM. In samenwer king met de V.V.V. zullen de Cas- tricumse zakenlieden tijdens het a.s. seizoen een etalagewedstrijd organiseren. Het programma van de V.V.V. vermeldt o.m. de Wie lerronde van Castricum en een optocht. Benoemd WARMENHUIZEN. Aan de Meisjesschool te Tuitjenhorn is benoemd onze plaatsgenoot mej. R. Tjjm Ad. Benoeming W ARMENHUIZEN. Onze plaatsgenoot, de heer M. Machiel- sen, is benoemd als onderwijzer te Oudewater; tevens slaagde hij deze week voor diploma handen arbeid. W eersverwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond. MEER WIND Veranderlijke bewolking met aanvankelijk enkele plaatse lijke buien, maar morgen tij delijke opklaringen. Matige, later af en toe vrjj krachtige wind, in hoofdzaak tussen Zuid en Zuid-West. Over het alge meen iets hogere temperaturen Aan een vaai de oude grachten in onze stad staat een gebouw met een gevel, een moderne ge vel, van lichtgele steentjes. De ramen van die gevel zijn voor het merendeel glas in lood ramen. Vanaf de gracht sjouwen ze be drijvig met lange smalle kratten naar binnen. Van die kratten, waar glas in vervoerd wordt. Die glas in lood ramen en die krat ten verraden al, wat voor bedrijf er achter die gevel huist. Een glashandel, en ook een atelier voor glas in lood. Binnen is het al niet anders. Opslagruimten en werkplaatsen voor glas. Vele soorten glas staan hierbinnen, alle soorten venster glas spiegelglas, kathedraalglas, melkglas, gefigureerd glas, ge kleurd .transparant glas, antiek- glas, en na bewerking ook nog facetglas en poliglas. En al dat glas wordt hierbinnen bewerkt, form gestoken leden van de Na- I ?,0™0rvt on vprihanrield Wii had- tinnalp rpepn;» verwerxt en vernanaeia. wij inaa tionale reserve, alsook velen die individueel aan deze jubileum- wandeltocht deelnamen. Het Rode Kruis was ook present, om waar nodig de helpende hand te bieden. Er werd gestart op het Waagplein en de route van 15 kilometer leidde door de Hout. via de Westerweg naar Heiloo. vandaar via de Zeeweg naar Eg- mond aan de Hoef en via de Hoeverweg weer naar Alkmaar terug, weer. Vanavond leidt de route langs het Kanaal naar Koedijk en vandaar naar St. Pancras en Oudorp. den het hierboven al over een glas in lood-atelier. Wij hadden ook gehoopt op een glasdecoratie- afdeling, waar ze glas brandschil deren en zandstralen. Dit heeft men vroeger hier wel gedaan, maar toen de ruimte te klein werd, en men de beschikking kreeg over grotere bedrijfsruimte in Haarlem, verhuisde dat onder deel van het bedrijfsprogramma Het was ideaal wandel- j naar Haarlem. Daar staat een grote zandstraal-apparatuur, en daar brandschildert men 't glas. Van één kant vonden we dat een beetje jammer, want we hadden dat ook graag gezien, maar er bleef nog genoeg over, wat de aandacht waard was. Glasversiering. Toch zijn we het een en ander over glasdecoratie aan de weet gekomen; het hele proces heeft men ons verteld, en die vertel ling werd geïllustreerd met ver schillende werkstukken. Het etsen van glas, zoals men Afkondiging veranderingen grondwet ALKMAAR De voorlezing van de wet van 22 Mei 1953 houdende veranderingen in de grondwet zal geschieden door de burgemeester op Maandag 22 Juni a.s. des voormiddags half elf in de raadzaal van het stad huis, die op dat tiidstiip voor dat vroeger altijd deed, gebeurde den van de glasplaat, die men versieren wilde, werden met een laagje was ingesmeerd. Daarna werd het glas beschilderd met vuurbestendige lak waar de fi guur moest komen. Dit gebeurde natuurlijik in negatief. Vervolgens werd het glas overdekt met een zuur, fluorwaterstofzuur, dat op 't glas 'inwerkte, waar dit niet door was werd beschermd. Bij 't etsen op deze manier kon men drie en soms vier verschillende tinten be reiken, en de groeven waren ongeveer tien milimeter diep. Tegenwoordig is het etsen uit de mode. Men zandstraalt nu, wat veel vlugger gaat. Boven dien kan men met zandstralen veel dieper op het glas inwerken. Bij het zandstralen wordt 't glas, de ruit, geheel met een veerkrach tig soort papier overdekt. Dit papier is veerkrachtig doordat er een dun waslaagje aan de bin nenkant is aangebracht. In dat papier, dat dus over het glas ligt, wordt de figuur, die men ophet glas wil hebben, uitgesneden. Daarna wordt het aldus bloot- fekomen glas met de zandstraal ewer'kt. Het glas dat met het papier bedekt is wordt niet aan getast, want door de veerkracht van het papier heeft de zandstraal er geen vat op. Dit alles deed men vroeger, dat was voor 1943, in Alkmaar, doch ook de grote apparatuur, die men voor zand stralen nodig heeft, is naar Haar lem verhuisd. Een wandeling door de maga zijnen, waar glas stond in allerlei dikten en afmetingen, bracht ons naar de slijpinrichting. Hier wor den de scherpe randen van een glasplaat afgeslepen, en ook de greepjes, die men vaak in schuif- ruiten i'n meubelstukken ziet, worden hier in het glas gesle pen. Voor het slijpen van zo'n rand, facet of poli geslepen, gaat het glas eerst over een ijzeren schijf met zand en water, daarna over een schijf van natuursteen, en tenslotte komt het op 'n zachte het publiek toegankelijk is. op de volgende manier. De ran- viltschijf. Aen facetrand is zo'n brede rand, zoals men die nog wel ziet op glazen platen, die onder een handgreep op een deur zit ten. Poli is een heel smal randje, zoals dat voorkomt aan glaspla ten op meubelen, op ronde tafels, op toonbanken in winkels enz. En wist U, dat het zonde is om Uw spiegel, waar het „weer" in zit, en die met de schoonmaak naar de zolder verhuisde, of met de opkoper meegegeven werd, zonder meer af te daniken. Dat „weer" zit niet in het glas, maar in de zilverlaag aan de achter kant. En in een zoutizuurbad kun nen ze die oude zilverlaag er makkelijk afhalen, en er later, nadat de spiegel in een bad van gedistilleerd water is geweest, 'n nieuwe voor in de plaats brengen. En dan is Uw spiegel weer nieuw. Glas In lood. Op een ruime zolder is het glas in lood atelier ondergebracht. Het maken van een glas in lood raam is een secuur werkje, dat wel degelijk vakmanschap ver eist. Naar de ontwerp-tekening maakt men een tekening op ware grootte, die vervolgens met een z.g. dubbele schaar, dat is een sdhaar, waarvan de punten on geveer twee millimeter van elkaar afstaan, of met een speciaal soort mesje langs de potloodlijnen stuk wordt geknipt of gesneden. Daar na wordt naar de stuikken van de tekening het glas op maat ge sneden. Voor de weggeknipte reepjes papier komen later de loodstrips in de plaats. Zou men het niet op deze manier doen, en de tekening gewoon in stuk ken knippen, dan zou het raam wanneer het klaar was groter zijn dan de tekening, en dus niet meer passen. De verschillende stek ken glas, di? dan gesneden zijn, en verschillend van kleur zijn zoals het ontwerp dit aangeeft, worden dan in elkaar geschoven, met de loodstrips ertussen. Zo'n Ioodstrip hebt U waarschijnlijk wel eens gezien. Zij bestaat uit 'n soort massieve ruggegraat met aan weerszijden dunne plaatjes of randjes lood, waartussen het glas past. Het hele raam wordt op deze manier als een soort leg- soldeer aan elkaar vastgesoldeerd en dan zit het raam in elkaar. Het is echter nog niet klaar. Het gaat naar de poetstafel, waar 't met kit en zaagsel wordt nage- poetst, en welke pasta ook tussen de ruimten, die er nog tussen het glas en het lood zijn, opvult, waardoor het raam tevens wa terdicht wordt, wat voor Uw tochtdeur niet zo dringend nodig is, maar wanneer het bijvoor beeld een kerkraam betreft een noodzakelijk vereiste is. Als het een groot raam is geworden, wordt het verstevigd op diverse plaatsen. Vroeger deed men dat door er aan de achterzijde ijze ren roeden tegen te bevestigen, maar ook dat is ouderwets, en hiervoor heeft men een nieuwe methode gevonden. Die ijzeren roeden waren allesbehalve mooi op zo'n raam, en bovendien roestten ze altijd. Men heeft nu loodstrips, dia een stalen rugge graat hebben, waar men niets van ziet, doch die onbuigbaar zijn. Deze oplossing is beter en sier lijker. Geen longen maar blaasbalgen Tot slot zagen we nog glascy- linders, die ontstonden bij de oude manier van glasmaken, wat met de mond gebeurde. De vroe gere glasblazers staken een soort pijp in de vloeiende glasmassa, waardoor aan die pijp een klod der van dit taaie goedje kwam. En dan gingen ze blazen, totdat ze een' cylinder kregen van onge veer een meter lang. Net zo'n langwerpige luchtballon, die de kinderen cadeau krijgen bij hun nieuwe schoenen, maar dan van glas. Die vroegere glasblazers moesten over een paar geweldige longen beschikken, om dit voor elkaar te krijgen, doch ook dit was vakwerk. Tegenwoordig wordt het glas getrokken, wat makkelijker gaat, en waarbij men tevens veel lan gere glasplaten kan fabriceren, die vlakker zijn ook. Want dat glas dat op de oude manier werd gemaakt, was rond, en al werd het later vlak gemaakt, er zaten altijd van die werkjes in, die het beeld, dat men door het glas ziet, rriismaken en verwringen, zodat het net is alsof we met een lach spiegel te maken hebben. Alles bij elkaar is er op het terrein van glas en glasverwer king heel wat te koop, en vormt het verwerken van glas door mid del van het maken van glas in lood-ramen een interessant vak, en ook een mooi vak, getuige de puzzle in elkaar geschoven. Daar- vele prachtige ramen, die onze na worden de loodstrips met tin- 1 woningen en gebouwen versderen. BERLIJN, 18 Juni. De presi dent van het West-Berlijnse Rode Kruis Dietrich Gros heeft van morgen meegedeeld, dat er bij de revolte in Oost-Berlijn gisteren onder de betogers zeker 16 doden zijn gevallen. Dit cijfer heeft slechts betrek king op mensen, die naar West- Berlijn zijn gebracht. Het totale aantal „is waarschijnlijk veel ho ger". Volgens Gros zijn 119 betogers in West-Berlijn medisch behan deld. Het aantal gewonden over schrijdt naar schatting de 200. De Oostelijke sector van Berlijn werd vanochtend van de rest van de stad afgesloten door Russische soldaten en politie met de bajo net op het geweer. Radio Oost-Berlijn riep om 9 uur een regeringsverklaring om, waarin de bevolking wordt op gewekt het werk te hervatten. Premier Grotewohl heeft gis teravond in een rede gezegd, dat de regering nieuwe economische maatregelen beraamt. „Er is geen andere mogelijkheid dan een nieuw hoofdstuk te beginnen" zei hij. De partij moest nauwer contact met het volk houden en meer naar de critiek van de ar beiders luisteren. Volgens radioberichten uit West-Berlijn is de Oostduitse po litie begonnen met de opsporing van de leiders der staking. Fanfarecorp Wilhelmina OUDORP. Dezer dagen hield dit corps zijn jaarvergadering on der voorzitterschap van de heer F. Nuyens. In zjjn openingswoord memoreerde de voorzitter de re sultaten en de activiteit van 't corps in 't afgelopen jaar. Op 't concours te Wijk bij Duurstede werd een eerste prijs behaald. Besloten werd ook dit jaar weer naar een concours te gaan. Inge schreven zal worden op 't con cours te Oostzaan en wel in de 2e afdeling. Met dankbaarheid werd gewag gemaakt van de sub sidie van de gemeente Oudorp ten bedrage van f 100.Ondanks herhaalde aanschrijving is nog steeds geen prijs ontvangen uit Wijk bij Duurstede. In de vacature Toon Dudink werd de heer Piet de Lange als besturuslid gekozen. Toon. die in militaire dienst gaat, werd harte lijk bedankt voor alles wat hij voor „Wilhelmina" gedaan heeft. De jaarverslagen werden goed gekeurd. Teneinde onaangenaamheden te voorkomen wordt ten aanzien van 't geven van serenades aan de burgerij van Oudorp bekend ge maakt, dat aanvragen door bewo ners van 't Ooievaarsnest en om geving gericht kunnen worden aan de heer W. Kraakman, Kie vitstraat en voor Oudorp aan de heer F. Nuyens. Gaarne wordt een muzikale hulde gebracht bij 35-jarige en hogere bruiloften en jubilea. Na een hartelijk dankwoord aan allen die dit jaar voor Wilhel mina gewerkt hebben, speciaal aan de dirigent, de heer E. Peet oom, sloot de voorzitter deze jaar vergadering. Zaterdagmiddagvlucht Duivensport LIMMEN. Startplaats Cha- teauroux (Fr.), 775 km. Door de slechte weersomstandigheden kwa men de duiven pas Zondag bin nen. No. 1 en 2 M.'C. v. d. Velden, no. 3 Gebr. Steeman. Aankomst no. 1 9 uur 47 min. Verkeersongeval op Rijksweg no. 7 WIERINGERWERF Op de Rijksweg no. 7 kwam Maandag avond de brandweerauto van de gemeente Wieringen in botsing met een personenauto. De brand weerauto meende bij de wegkrui- sing nabij Wierweg, de richting Wieringerwerf in te slaan, doch reed hierbij de personenauto, die eveneens uit de richting Wierin gen kwam, in de flank aan. Per soonlijke ongelukken deden zich hierbij gelukkig niet voor. Maar de personenauto liep ernstige schade op. Door de Rijkspolitie werd proces-verbaal opgemaakt Varkenspest In de gemeente Zijpe is varkens pest geconstateerd bij de varkens van de veehouder H. Jimmink te Pettemerkluft. Geslaagd SLOOTDORP De heer Ni- colai, wachtmeester der Rijkspo litie alhier, slaagde een dezer da gen voor het Politiediploma. Engeland voor toeristen verkeer met Rusland LONDEN, 17 Juni Anthony Nutting, Brits onderminister voor Buitenlandse Zaken, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat Enge land maatregelen, waardoor de Britse en Russische burgers een kans zouden krijgen het leven in eikaars land te leren kennen, zou verwelkomen. Belemmeringen in het verleden waren niet van Britse kant opge worpen. Engeland zou het toeris tenverkeer in de toekomst niet verhinderen. ii (Van onze reda De voorstand! gericht beleid di aard ernstig waarom de regi kort heeft uitg beoogde doel f zegd, om zeer investeringen m den. Zouden de gelen onvoldoen dan dwingt de weer langs een heidsinvestering voorgestelde n doende zijn? Eei betering is, dat '53 zullen werk: in wezen niet i mies op nieuv Het kapitaal voi vesteringen zelf in beduidende niet wanneer het bedrijfsleve lichtingen ook e verhoging zal Voor sommigen verzwaring die voorgestelde vei Van de huurv: zelfde gezegd w< listische kant huurbeleid, dat in de woningse rijke invloed vei middel van ee waaruit de overh putten om over nancieren. Ter men een huurbe ticulieren in st: nieuwbouw te een aanvullend: overheid. De aar hoging is voor opzicht een s richting. Vooral omdat de reger heeft gegeven sche aandrang door middel va ting af te rome zijn daar uitere over, in welke zal nog nader Toch heeft de wegwijzers kuns Aan socialisti men er op lezen vooralsnog niet wat middelen voor het totdant: onderhoud van huizen. Van lange termijn, wezenlijk aansti liere kapitaalvori bouw, is inde- sprake. Ook h nen dus als vs gengestelde armi gebied. De voor; satiemaatregelen politiek van het intussen zeker heeft de schok! kunstmatig on< de van het vo bezit, dat w< schade ook va nu ineens de te verduren. H de regering eei de gevolgen meer in de han de helft worden zonder meer op afgewenteld, een ledig in strijd doel van de plannen. En d. de z.g. „vergete: de eindelijk en den schok wellic lijkst ondergaan Bij de voorge len, die ten dele ten dele bedoeld lende „schokbre! de derde maal wegwijzers in Bij het optrede kabinet hadden dit optreden zoa dan toch niet vei zeer verschillen! socialisten begeei die naar een schappij zou groepen wenst duidelijk zou zicht in de g tivisme en nive scherpt. De maatregel groep zijn hier vallig: wegwijze: weg van zijn Voor de socialist lager onderwijs een brokje an tiek, door de in de studiekost: deren tegemoet Zij die in weer een stul delijkheid te gaan, kunnen het argument, toch grotendeels tiekosten opgaai mogen er een socialistische wat de midde mogen zij, die lering keerden stap in de goe terwijl de so: niet bezorgd dat andere g te duidelijke den worden. E de ene of in toch nog bezv maken, steekt argument toe, regelen desgew kers bij de hui digd kunnen eerste antwoord stelde verwacht geringspartijen dus in het gren

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2