Oost - Berlijn gelooft niet langer in rode sprookjes Woedende menigten zetten alle voorzichtigheid opzij Completê rode tankdivisie rukt Oost-Berlijn binnen 25.000 Noord-Koreaanse gevangenen weer vrij k Een „dure" sigaret voor drie kwartjes Rode tanks verpletteren twee Berlijnse betogers Felle gevechten woeden in het centrum van de stad Getolereerd protest glipt communisten de hand Marie's kansen zijn gunstig Tussen oud en nieuw beleid Een middag vol opstandigheid als fakkels Hun ontsnapping georganiseerd door president Syngman Rhee Buitenlandse notities Eeu opstand Donderdag 18 Juni 1953 Pagina 3 II (Slot) (Van onze parlementaire redacteur) De voorstanders van een ander gericht beleid dienen echter uiter aard ernstig te onderzoeken waarom de regering de ronde zo kort heeft uitgestippeld. Bij het beoogde doel gaat het, zoals ge zegd, om zeer ernstige zaken. De investeringen moeten groter wor den. Zouden de huidige maatre gelen onvoldoende blijken te zij», dan dwingt deze noodzaak toch weer langs een omweg tot over heidsinvesteringen. En kunnen de voorgestelde maatregelen vol doende zijn? Een belangrijke ver betering is, dat deze ook al over '53 zullen werken. Maar het zijn in wezen niet meer dan lokpre mies op nieuwe investeringen. Het kapitaal voor die nieuwe in vesteringen zelf maken zij niet in beduidende mate vrij. Zeker niet wanneer men bedenkt, dat het bedrijfsleven uit deze ver lichtingen ook een nieuwe loons verhoging zal moeten betalen. Voor sommigen wellicht zelfs een verzwaring die niet tegen de voorgestelde verlichting opweegt. Van de huurverhoging kan het zelfde gezegd worden. Aan socia listische kant wenst men een huurbeleid, dat de overheid ook in de woningsector een belang rijke invloed verleent. Liefst door middel van een huurbelasting, waaruit de overheid middelen kan putten om overheidsbouw te fi nancieren. Ter andere zijde wil men een huurbeleid, dat de par ticulieren in staat stelt om die nieuwbouw te financieren met een aanvullende taak voor de overheid. De aanstaande huurver hoging is voor hen dus ook in dit opzicht een stap in de goede richting. Vooral principieel juist omdat de regering geen gevolg heeft gegeven aan de socialisti sche aandrang om een deel ervan door middel van een huurbelas ting af te romen. De socialisten zijn daar uiteraard teleurgesteld over, in welke mate zij dat zijn, zal nog nader moeten blijken. Toch heeft de regering ook deze wegwijzers kunstig geplaatst! Aan socialistische zijde kan men er op lezen, dat de regering vooralsnog niet meer doet dan wat middelen beschikbaar stellen voor het totdantoe niet mogelijke onderhoud van de vooroorlogse huizen. Van een huurbeleid op lange termijn, van een beleid dat wezenlijk aanstuurt op particu liere kapitaalvorming voor nieuw bouw, is inderdaad nog geen sprake. Ook hier staan de plan nen dus als wegwijzers met te gengestelde armen in het grens gebied. De voorgestelde compen satiemaatregelen geven de huur- politiek van het jongste verleden intussen zeker geen aureool. Men heeft de schokken van de stijging kunstmatig onderdrukt. Tot scha de van het vooroorlogse woning- bezit, dat wordt erkend. Tot schade ook van de huurder, die nu ineens de grote schok krijgt te verduren. Hier en daar plaatst de regering een stootkussen, maar de gevolgen kan zij toch niet meer in de hand houden. Voor de helft worden die in elk geval zonder meer op het bedrijfsleven afgewenteld, een politiek die vol ledig in strijd is met het beoogde doel van de eerder genoemde plannen. En de middenstand en de z.g. „vergeten groepen", zullen de eindelijk en te lang vastgehou den schok wellicht nog het pijn lijkst ondergaan! Bij de voorgestelde maatrege len, die ten dele op zichzelf staan, ten dele bedoeld zijn als aanvul lende „schokbrekers", doemt voor de derde maal het beeld van de wegwijzers in het grensgebied op. Bij het optreden van 't nieuwe kabinet hadden de partijen, die dit optreden zoal niet bevorderd dan toch niet verhinderd hadden, zeer verschillende wensen. De socialisten begeerden een politiek die naar een socialistische maat schappij zou wijzen, de andere groepen wensten een politiek, die duidelijk zou maken, dat het in zicht in de gevaren van collec tivisme en nivellering is aange scherpt. De maatregelen in de derde groep zijn hier zeker niet toe vallig: wegwijzers, waarop elk de weg van zijn gading kan aflezen! Voor de socialisten is er kosteloos lager onderwijs, voor de anderen een brokje anti-nivelleringspoli- tiek, door de middengroepen wat in de studiekosten voof hun kin deren tegemoet te komen. Zij die in kosteloos onderwijs we?.r e®n stukje zelfverantwoor delijkheid teloor zouden zien gaan, kunnen zich verzoenen met het argument, dat het schoolgeld toch grotendeels aan administra tiekosten opgaat. De socialisten mogen er een stukje principiële socialistische politifek in zien. En wat de middengroepen betreft mogen zij, die zich tegen de nivel lering keerden, er weer een eerste stap in de goede richting in zien, terwijl de socialisten zich weer niet bezorgd behoeven te maken, dat andere groepen door een al te duidelijke stap ongerust zou den worden. En degene, die öf in de ene öf in de andere richting toch nog bezwaren zou willen maken, steekt de regering het argument toe, dat al deze maat regelen desgewenst als schokbre kers bij de huurverhoging verde digd kunnen worden. Ook bij dit eerste antwoord op de tegenge stelde verwachtingen van de re geringspartijen blijft het kabinet dus in het grensgebied?.... BERLIJN, 17 Juni In Oost-Berlijn kwam liet vanmor gen tot een openlijke opstand. Dertigduizend arbeiders bestormden het communistische hoofdkwartier, zonder acht te slaan op de Russische troepen en met gummiknup pels zwaaiende politie, haalden de rode vlag naar he neden en eisten vrije verkiezingen in geheel Duitsland. De oproep om te staken, afkomstig van spoorweg- en bouwvakarbeiders, verspreidde zich als een lopend vuur door de Russische sector. Halverwege de ochtend liad de menigte demonstranten, die oorspronkelijk uit 10.000 man bestond, zich verdrievoudigd. Voor de zetel van de regering was het een krioelende mensen massa. Keer op keer braken er gevechten uit tussen de arbeiders en de volkspolitie. Zes Russische gevechtswagens en twee vrachtauto's met Rus sische soldaten, alsmede twee tanks van het type T-34 kwamen het wankelende rode regiem te hulp. Om half 12 is voor het eerst schieten gehoord. Dit was in de buurt van de Alexanderplatz. Een Duitse communistische auto, die achter een Russische troepenauto aan de menigte trachtte te ontsnappen, kreeg er van langs. De chauffeur reed achteruit en kwam in botsing met een wagen, die gereden werd door de correspondent van Ass. Press. Daniel Deluce. De demon stranten haalden de inzittenden uit de communistische auto en gaven hun een aframmeling. Toen Deluce zich kon identifi ceren als afkomstig uit het Wes ten, had hij geen last. Intussen bleef men de communisten uit de andere auto molesteren. Het was tegen 12 uur, dat de Russen hun machtsvertoon be gonnen te ontplooien. Uit hun zone arriveerden in de stad sol daten, met groene helmen op, ge wapend met drie rijdende veld kanonnen. Zij reden Unter den Linden op, en het was duidelijk te zien, dat zij de opdracht had den indruk te maken. De duizenden die op de brede boulevard opeengepakt stonden weigerden echter uiteen te gaan en bij de Friedrichstrasze kon 't Sovjetkonvooi niet verder. Daar zagen de Russen hoe de Oost-Ber- lijners een tien meter hoog hou ten bord ter verheerlijking van de Duits-Russische vriendschap in brand staken. De Sovjet-troepen concentreer den zich op de woedende menigte, welke een bedreiging vormde voor het regeringsgebouw. Zij voerden 15 tanks aan van het type T-34. 20 pantser-auto's en 30 vrachtauto's met machinegeweren Het konvooi verspreidde zich en dreef de mensen voor zich uit, terwijl de soldaten onophoudelijk vuurden, voor het grootste deel in de lucht. Enige schoten kwa men in de menigte terecht. Het volkomen ontbreken van enige organisatie bij de betogin gen werkte doeltreffend, omdat niemand kon zeggen waar de menigte het volgende ogenblik zou opereren en wat zij dan zouden doen Het effect op de bevolking was verbijsterend en iedereen gooide alle voorzichtigheid welke het afgelopen jaar uit angst voor de geheime politie, de geheime pro. cessen. Sovjet-bajonetten en de rode Gestapo geboden was ge weest, overboord. Het verzet tegen de Russen en de communisten duurde ook in andere delen van de Sovjet sector voort. De communistische politie kwam in botsing met de arbeiders die Oost-Berlijn binnen kwamen uit de omliggende Oostzone. Twee waaghalzen beklommen de beroemde oude Brandenburger Poort, aan de grens van Oost en West en haalden de rode vlag neer. Na de Leipziger Strasse tegen over het regeringsgebouw te hebben schoongeveegd, reden de Russische tanks Unter den Lin den op, die van de Brandenbur ger Poort naar het Marx Engels, plein loopt, en zij dreven de be togers de zijstraten in. Op de Potsdammer Platz waagde een groep mannen het tot geweld tegen de tanks over te gaan. Zij dreven houten stok ken in de loop van een tank kanon en gooiden met grote ste nen naar de tanks. De Russische soldaten schoten met mitrailleurvuur in de lucht om hieraan een einde te maken en vervolgens verspreidden drie tanks zich over het plein. Op de Leipziger Platz werd een vierde tank buiten werking gesteld doordat de menigte met een enorm stuk hout een rupsband onklaar had weten te maken. De tank stond hulpeloos op het gras, met de bemanning er in. Het in zijn voegen krakende communistische regime, dat zich aangevallen en beledigd zag, deed inmiddels een nieuwê po ging om de arbeiders te paaien. Luidsprekers in de Oostzone gingen voort met propaganda uit te bazuinen waarbij aan de. ar beiders lagere prijzen en min der werkuren werd beloofd Maar de menigte was niet ge neigd hieraan enig geloof te hechten. Sovjettroepen, ter sterkte van een regiment, waren er nodig om de eerste kracht aan de betogingen te ontnemen. VERKLARING VAN ADENAUER BONN. 17 Juni Kanselier Konrad Adenauer heeft vandaag in het West-Duitse parlement verklaard, dat de hevige anti communistische woelingen in Oost Berlijn „een grote demon stratie vertegenwoordigen van de wil van het Oost Duitse volk voor vrijheid' Adenauer legde een speciale regeringsverklaring af nadat hij zijn kabinet in spoedzitting bij een geroepen had. Hij zei dat zijn regering en geheel West Duitsland stevig ge schaard staat achter de broeders in de Russische zone van Duits land. De kanselier zei, dat een blij vende genezing van de commu nistische onderdrukking in Oost- Duitsland alleen verkregen kan worden door de „hereniging van ons land in vrijheid". En dit betekent, in de aller eerste plaats vrije verkiezingen in het gehele land en het vormen van een „vrije regering' voor ge heel Duitsland. Michael Rosenberg, het 10-jarige zoontje van het echtpaar Rosenberg, dat wegens atoomspionnage ter dood veroordeeld is, troost zijn 6-jarig broertje Robert na een bezoek aan hun ouders in de cel voor ter dood veroordeelden in de Sing Sing gevangenis Volgens onofficiële schattingen zijn bij de opstand in Oost-Ber- lijn tenminste vijf personen om 't leven gekomen en minstens hon derd gewond. Twee Oostberlijnse betogers werden op het grote Marx-Engelsplein door Russische tanks en gevechtswagens verplet terd. Het derde slachtoffer, een 21- jarige Oost-Berlijner, kreeg bij 'n vechtpartij voor de Oöstduitse re- BERLIJN, 17 Juni Vanavond Hs een complete Rus sische tankdivisie Oost-Berlijn binnengerukt, om de op stand der Duitse arbeiders en de algemene staking de kop in te drukken. Aan de door de Russen afgekondigde staat van, beleg werd kracht bijgezet door de grootste strijd macht tanks, artillerie en infanterie, die ooit in vredes tijd naar een Europese stad gezonden is om een opstand te onderdrukken. t \a,"41.1~i |,|.qiiclmi 1 manschappen en 200 tanks be- JjeJ-MMIWCIl uidliueu stondi reed de stad binnen ter wijl Oost-Berlijn door de anti- De verse tankdivisie bereikte de grens van het Oostelijk stads deel hedenavond na een dag van straatgevechten van 50.000 onge wapende Duitsers tegen een Rus sisch tankregiment en 10.000 man schappen van de communistische politie. De nieuwe Russische strijd macht, die uit ongeveer 10.000 BONN De gebeurtenissen in Oost-Berlijn hebben het gehele politieke leven in West-Duitsland in opsrhurlding gebracht. Tot voor enkele dagen had niemand in de Bondsrepubliek het uitbreken van een openlijke revolte tegen hel communis tische regiem voor mogelijk gehouden. Eerder hoorde men hier vaak de mening uiten, dat het de bevolking van de Sow- jet-zone goeddeels aan burgerlijke moed ontbrak om tegen de maatregelen van regering en eenheidspartij te protesteren. Niet weinige politici in Bonn hadden eerder van de kant van de Tsjechen een opstand verwacht dan van de Duitsers zelf. Over één ding bestaat in poli tieke kringen in Bonn een vrij wel eensluidende mening, name lijk over de directe aanleiding tot de opstand. Men is ervan over tuigd, dat een door de communis tische overheid getolereerde pro testdemonstratie tegen een indi recte loonsverlaging der bouw vakarbeiders, de communistische leiders uit de hand is geglipt en tot een politieke demonstratie tegen het regiem en de bezet tingsmacht is uitgegroeid. Over de vraag welke gevolgen de gebeurtenissen zouden kunnen hebben voor de Russische pogin gen om het Duitse probleem met de Westelijke mogendheden te be handelen, tast men in Bonn nog volkomen ip het duister. Som mige speculaties zeggen, dat thans wellicht de val van de re gering Grotewohl-Ullbricht is in geleid, (geruchten daarover gin gen Woensdag reeds door het Bondshuis) en dat mogelijk nieu we mannen aan het roer zullen komen, wier verleden minder be last zou zijn en die daardoor eer der het rechtstreekse contact met de regering van Bonn zouden kunnen opnemen. Tegelijk met de gebeurtenissen in Berlijn heeft het bestuur van de Westduitse communistische partij namelijk een dergelijk con tact ter inleiding van verkiezin gen in geheel Duitsland voor gesteld. Anderzijds wordt even wel ook de mogelijkheid onder het oog gezien, dat de gebeurte nissen zich zodanig zullen toe spitsen, dat de fronten in de koude oorlog opnieuw verstijfd zouden worden. communistische staking lamge legd was. De in discrediet gebrachte communistische regering van de premier Otto Grotewohl leek hul peloos in de voortdurende crisis. Ondanks het feit, dat de staat van beleg afgekondigd werd, woedden vanavond felle gevechten op het Alexanderplatz, de Potsdammer- platz en in de Stalin-allee. Rus sische soldaten en communistische politiemannen vuurden herhaal delijk op de demonstranten. Anti-communisten hebben een vroegere communistische winkel aan de Potsdammerplatz in brand gestoken. Verder hebben zij de fakkel gestoken in het Haus Va- terland, een communistisch res taurant in de buurt. De Russische tankdivisie, die op haar tocht naar de Oostelijke sec tor langs Wesf-Berlijn trok, be stond uit T-43 tanks, die groter van formaat en vuurkracht zijn dan de beroemde T-34's. Verder kwamen batterijen veld geschut en anti-tankgeschut aan, die door vrachtauto's voortge trokken werden. Honderden gepantserde en open vrachtauto's vervoerden infante risten met stalen helmen op. geringsgebouwen een schot in het hoofd. Hij overleed korte tijd na dat hij in 'n Westberlijns zieken huis was opgenomen. De vierde man die werd gedood, was een West-Berlijner, die eveneens overleed aan de gevolgen van een schot in het hoofd bij een ge vecht in de omgeving van het Potsdammer-plein. De onder Russische leiding staande radio-zender Berlijn heeft Woensdag-avond bekendgemaakt, dat een „aantal" personen dat verwondingen had opgelopen in gebouwen der Oöstduitse regering naar een ziekenhuis is overge bracht. Er werden geen bijzon derheden vermeld. Na de eerste gevechten en schoten nabij het Potsdammer- plein richtte het Westberlijnse Rode Kruis een hulppost in bij 't punt waar de sectoren van de stad samenkomen. Te Wedding in de Franse sec- lor is Woensdagavond 'n 12-jarige jongen uit West-Berlijn gedood, toen leden der Oöstduitse Volks politie enige schoten losten op een menigte, die van de Franse sector uit hen met stenen beko gelde. FRANSE DAKOTA VERMIST SAIGON, 17 Juni Een Dakota van de Franse Mij. Aigle Azur met dertig personen aan boord wordt vermist. Het toestel vloog Dinsdag boven een bergachtige streek tussen twee vliegvelden in Laos (Indo-China). Vliegtuigen van de Franse lucht macht namen Woensdag 'n wrak waar, vermoedelijk van de Dako ta. Het lag ongeveer.30 km ten Noorden van-Pakse in Zuid-Laos, waarheen het toestel op weg was. Men gelooft, dat zich onder de inzittenden 27 passagiers bevin den. Een reddingsploeg is op weg naar het vliegtuigwrak. Volgens de directie van de lucht vaartmaatschappij bevonden zich 29 passagiers en een bemanning van vijf in het toestel. TOKIO, 18 Juni Terwijl gisteren steeds meer geruch ten de ronde deden dat te Panmoenjon overeenstemming was bereikt over de wapenstilstandslijn, zodat onderteke ning van het verdrag op 25 Juni werd verwacht, zijn plot seling nieuwe complicaties opgetreden door een actie van president Syngman Rhee van Zuid-Korea, die van daag op eigen verantwoordelijkheid de vrijlating heeft bevolen van alle anti-communistische Noord-Koreaanse krijgsgevangenen in de Zuid-Koreaanse kampen. Zodra het bevel van Rhee be kend werd, werden in allerijl troepen van de V.N. naar de door Zuid-Koreanen bewaakte kampen gezonden, maar eer zij met traan- gasbommen de massale, door de Zuid-Koreaanse bewakers ge steunde ontsnappingspogingen tot staan konden brengen, waren uit de kampen 6, 7 en 9 en uit n vierde kamp naar schatting reeds meer dan 25.000 anti-communisti sche Noordkoreanen ontvlucht. De uitbreek-pogingen begonnen te middernacht. Luitenant-generaal Wonjong- doek, het hoofd van de Zuidkore- aanse militaire politie, had tevo ren instructie gegeven, de anti communistische gevangenen vrij te laten. De vrijgelaten Noordkoreanen hebben allen de eed van trouw op de Zuidkoreaanse regering afge legd en st„an van nu af onder de hoede van de provinciale gouver neurs en politie in Zuid-Korea. Volgens de op 8 Juni te Pan moenjon getekende overeenkomst met de Noordelijken over de krijgsgevangenen, moesten alle gevangenen die niet naar huis wilden terugkeren, worden over gegeven aan de zorg van een neutrale commissie. President Rhee, die zich altijd heftig tegen deze gang van zaken heeft verzet, heeft verklaard, tot de vrijlating te zijn overgegaan, „ter voorkoming van ernstige ge volgen". Uit de kampen nabij Poesan ontvluchtten 5000 gevangenen. Da officiële cijfers worden door de censuur der V.N. nog vastgehou den. In totaal hadden de V.N. in Zuid-Korea 132.000 krijgsgevan genen, waarvan er een 50.000 als anti-communistisch bekend stonden. Door de eigenmachtige actie van president Rhee worden de be standsonderhandelingen te Pan moenjon met complete misluk king bedreigd. PARIJS In politieke kringen te Parijs verwacht men, dat de Franse Nationale Vergadering Donderdag de radicale leider André Marie als minister-presi dent zal aanvaarden. Het land, dat zich nu reeds vier weken in een crisis bevindt, heeft een regering nodig om de finan ciële moeilijkheden te boven te komen en te zorgen voor een Franse vertegenwoordiging op de conferentie van Bermuda. Marie is verzekerd van de steun van zijn eigen- (radicale) partij, de meeste gematigd-conservatie ven, de dissidente Gaullisten en van meer dan de helft der Gaul listen. De Volksrepublikeinen zullen hun standpunt bekend ma ken, nadat zij de uiteenzetting hebben gehoord, welke Marie Donderdag over zijn program zal geven in de Nationale Vergade ring. Wat niemand in onze dagen ook maar één ogenblik heeft durven veronderstel len is gisteren in Oost-Berliin en ook tussen de Oder en de Elbe werkelijkheid geworden: de op stand van een onderdrukt volk tegen de vertegenwoordigers van de moderne politiestaat. Tien duizenden Oost-Berlijners gaven uiting aan hun haatgevoelens jegens het communistisch regiem en de handlangers van het Kremlin. Tienduizenden demon streerden door de straten, raak ten slaags met de communis tische politie en eisten het af treden van de regering en het uitroepen van vrije verkiezingen. De rode vlag werd geschonden, vertrapt en verbrand: symbool van een opstand, van een revo lutie op grote schaal! Wat zo dikwijls werd gefluisterd achter geslpten deuren, wat dag in dag uit in bange jaren werd gehoopt in de landen achter het IJzeren Gordijn, waarom men heeft ge beden. dat alles heeft plotseling in Oost-Duitsland gestalte gekre gen in een revolte, zoals die nimmer mogelijk is geworden ten tijde van de nazi-terreur of onder het fascistisch regiem in Italië. De bolsjewisering in de Soviet- zone van Duitsland is mis- lukt. De gebeurtenissen van gisteren bewijzen het ondubbel zinnig. Wel deden er zich ver schijnselen voor die wezen op onrust en ontevredenheid, maar weinig werd hierover in de vrije wereld bekend. Thans verkeert geheel Duitsland in de grootste spanning. De Russen hebben de staat van beleg afgekondigd. De westelijke mogendheden houden hun troepen sedert gistermiddag gereed en de alarmtoestand is ingetreden. Adenauer heeft na een spoedzitting van ziin kabinet in een verklaring gewezen op de noodzaak van vrije verkiezingen en het optrekken van het IJze ren Gordijn. De wereld verkeert in afwachting en het nieuws uit Korea over overeenstemming tussen beide partijen over de bestandslinie komt op de tweede plaats. Het is voor de Russen een prestige kwestie geworden. Zij kunnen twee kanten uit. Of de opstand met geweld neer slaan of het communistische regiem, dat zij zelf destijds in stelden. laten vallen. Er staat met dit alles voor het Kremlin veel op het spel! Hoe het ook zij. de opstand in Oost-Berlijn heeft aan het communisme een geweldige klap gegeven. Alles wat tot nog toe inzake de Duitse kwestie met het beruchte vredes offensief werd gewonnen, is in één slag vernietigd. De bevol king van Oost-Duitsland heeft maar één wens: het afwerpen van het communistische juk. Terecht kan men zich af vragen: hoe is dit alles moge lijk? En opnieuw gist de wereid naar wat zich sedert de cood van Stalin in Rusland heeft afgespeeld. Waarom dat typische bekennen, fouten te hebben ge maakt? Heeft men de kracht van de onderdrukte volkeren onder schat? Met de verschillende be kentenissen ziin de Oost-Duitsers wakker gemaakt. Het was een teken van zwakte van het Krem lin. De Russen hebben de Oost- Duitsers de hand geboden, met als gevolg dat ze thans de hele arm nemen. Ziin er moeilijk heden in Rusland zelf? Is dit misschien de oorzaak dat de greep op de vazelstaten verslapt? Want ook in Tsiecho-Slowakiie en Bulgarije is het onrustig ge worden. En in het laatste land heeft het Kremlin concessies ge daan. die de meest vurige com munist in grote onzekerheid -ge bracht heeft. Ziin de gebeurte nissen uitvloeisels van de krach tige houding van het Westen, of is de oorzaak de slechte econo mische toestand achter het IJze ren Gordijn? Het ziin even zo vele veronderstellingen, die stuk voor stuk op een redelijke argu mentatie kunnen bogen. In de komende dagen, mis schien zelfs uren. zijn de meest verrassende ontwikke lingen te verwachten. Het Wes ten zal met koelbloedigheid de toestand onder ogen moeten zien en van de West-Duitse staats lieden wordt in het bijzonder grote kalmte en wijsheid ver wacht. Men heeft nog nooit in het verleden het verloop van een revolutie kunnen voorspel len. En zeker niet in deze tijd van ingewikkelde verhoudingen en geladen spanningen. Eén ding is zeker: de Sovjet-Unie wordt op de proef gesteld! Wil men achter de muren van het Krem lin werkelijk ernst maken met een vredesoffensief, dan is er thans de gelegenheid. Het spreekt voor zich. dat de Russen de toestand meester zullen blijven. De demon stranten zijn niet in staat de Sovjet-tanks uit hun stad te ban nen. Maar ze hebben wél be wezen de communistische belof ten en propaganda-methoden te kunnen weerstaan. En het laatste is voor het Kremlin gevaarlijker. Want de geest is niet met geweld te overwinnen en noch minder de hunkering naar vrijheid. 17 Juni 1953 zal een belang rijke datum blijven in de historie der Duitse landen. JONGETJE VERDRONKEN WARMENHUIZEN. Op een onbewaakt ogenblik is het klein zoontje van de heer D. Mink ver dronken. Kunstmatige ademha ling werd onmiddellijk toegepast, maar het mocht helaas niet meer baten.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3