Het puik der motorrenu ers komt naar de Asser T.T. RADIO Het Wonder van Fatima Po] Eu Methode van inelkverpakking ondergaat grote omwenteling Financiën en Economie Strijd om de suprematie zal ongekend lievig zijn ACCOMMODATIE VERBETERD programma VW PUZZLE van vandaag m Vleesvergif tiging in Engeland Beurs Zweedse vinding die aan Nederland werd gegund wmmmm Oordee Pagina 4 Donderdag 18 Juni 1953 (Van onze sportredacteur) Ongekend groot zijn ditmaal de inschrijvingen voor de Asser T.T., ongekend groot ook de belangstelling voor dit sportgebeuren. Maar dat alles haalt niet bij de strijd, die de motorenthousiasten op Zaterdag 27 Juni a.s. te tvach' ten staat. Want in alle klassen staan drie, vier, vijf fa brieksteams klaar om elkaar de overwinning af te snoe pen. Op een circuit, dat de naam en de faam heeft, het veiligste te zijn in geheel Europa. Er is heel wat te doen momen teel over die veiligheid van de motorrenners op de diverse Euro pese circuits. De vier doden op het eiland Mann worden diep be treurd. Zo diep, dat Piet Nortier het nodig vond, om tijdens de persconferentie, die gisteren in Amsterdam naar aanleiding van de Asser T.T. werd gehouden, een interessant betoog te houden over de toestand van de Europese circuits. Dat treurspel in Mann zit allen, die de motorsport lief hebben, erg hoog. Er is in de Engelse bladen zelfs momenteel een campagne gaande, om er op Mann maar mee op te houden. En wat dat bete kent voor een Engelsman, die alles, wat op eigeh bodem ge schiedt: the biggest and the grea test" noemt, is niet in twee zin nen. zelfs niet in een heel artikel te omschrijven. Het circuit daar op het eiland Mann is ook lang niet ideaal. In Nederland zou het onherroepelijk worden afgekeurd, met zijn vele trottoirs, zijn'lan taarnpalen en zijn muren, die niet voldoende zijn afgeschermd door strobalen en andere voorbehoed middelen. (Advertentie) ISEillioenen dames zeggen: Voor de handen niets beterdan HAMEA-GELEI. Af VRIJDAG 19 JUNI HILVERSUM I (402 M.): 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws; 7.i5 Gram.; 7.45 Morgengebed en Lit. kal.; 8.00 Nieuws en weedber.; 8.15 Graim.; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Waters!; 9.40 Gram.; 9.45 School radio; 10.00 Plhil'h. Orkest; 10,40 Kamerkoor; 10.55 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Zang en piano; 12.00 Angelus; 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.mededelin- gen; 12.33 Salonorkest en solist; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Act.; 13.25 Zang en orgel; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Promenade-orkest en solist; 14.50 Gram.; 15.00 School radio; 15.30 Metropole-orkest en soliste; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kin derkoor? 17.40 Piano en ham mondorgel; 18.00 Mil, rep.; 18.10 Instr. octet; 18.30 Lichte muziek; 18.52 Act.; 19.00 Nieuws; 19.10 Regeringsuitzending: „Verklaring en toelichting"; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Radio Phil- harmonisch Orkest en soliste; 21.15 Brabants halfuur; 21.45 Grinizing klanken; 22.00 „Om de tóekomst van Nederland", klank beeld; 22.20 Politiekapel; 22.45 „Ik geloof in ene Heilige Kath. Kerk 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.): 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 12.00 AVRO; 16.00 VARA; 19.30 VPRO; 21.00 VARA; 22.40 VPRO; 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 8.00 Nws. en weerber.; 8.18 Gram.; 8,45 Voor de huisvrouw; 9,00 Gym.; 9.10 Gram.; 9.40 Voor de kleu ters; VPRO: 10.00 „Thuis", caus.; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Gram.; 10.30 Schoolradio; 10.50 Gram.; 11.20 Radiofeuille ton; 11.40 Viool en piano; AVRO: 12,00 Musette-orkest; 12.30 Land en tuinib.mededelingen; 12.33 Sport en prognose; 12.48 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gram.; 13.20 Amus.muz.; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Pianorecital; 14.50 Vbordr. m.muz.; 15.10 Strijk kwartet; 15.30 Hammondorkest; VARA: 16.00 Lichte muziek; 16.30 Muz. causerie; 17.10 Voor de kin deren; 17.40 Roemeens orkest; 18.00 Nieuws; 17.15 Felicitaties; 18.45 „Het scholingswerk van het N.V.V.", vraaggesprek; 19.00 Kin derkoor; 19.15 Radio-reiswijzer; VPRO: 19.30 „Humanitaire ach tergronden van de samenwerking tussen de volkeren", causerie; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespr.; 20.10 Klassieke muziek; 20.30 „Europa één", cau serie; 20.40 „Aanpassing', caus.; VARA: 21.00 ..Tempo Giusto"; 21.45 Gram.; 22.00 Buitenlands overzicht; 22.15 Dansmuziek; VPRO: 22.40 „Vandaag", causerie; 22.45 Ajvondwijddng; VARA: 23.00 Nieuws; 23.15 Orgelspel; 23.35 24.00 Gram. Tëlevisie-programma VRIJDAG 19 JUNI VARA: 20.15—21.45. 1 Actualiteiten 2. Weeroverzicht. 3. „Wij kamperen!" reportage. Om nu echter de motorsport daarvoor uit te maken voor „moordenaarswerk", is niet juist. De motorraces zijn er, om aller lei verbeteringen te testen, die later van groot belang kunnen zijn bij de bouw van de gewone seriemachines. De snelheden wor den ondanks het verbod van compressie, steeds groter en daar door wordt er van de renners steeds meer zelfbeheersing en concentratie verwacht. Want la ten we niet vergeten, dat de meeste ongevallen (en wie op Mann valt, is cjood) toch altijd het gevolg zijn* van menselijke fouten. Als we het in een dergelijk licht bekijken, en we voegen daaraan toe, dat men in Assen de grootst mogelijke zorg be steed aan de beveiliging van het parcours, dan zal het een ieder duidelijk zijn, dat we bij de a.s. T.T. niet bevreesd behoeven te zijn voor een herhaling van Mann. Veel strijd Eén van de gevaarlijkste boch ten, de haarspeldbocht bij Bartels, is bovendien nog uit het nieuwe circuit gelaten, terwijl het circuit gedeeltelijk van een nieuwe slijt laag is voorzien. Voor de toeschouwers zijn nieuwe tribunes gebouwd, zodat nu 28000 zitplaatsen en meer dan 100.000 staanplaatsen beschikbaar zijn. Veel veranderingen dus in Assen, veel veranderingen ook in de krachtsverhouding der ren ners. Neem bijv. de 125 cc., waar liefst vier fabrieksteams elkaar de erepalm zullen betwisten. Vijf M.V.'s zullen het op moeten ne men met twee razendsnelle Mo rini's en drie N.S.U.'s, die zeer snel en zeer betrouwbaar zijn. Op het allerlaatste ogenblik zijn twee Mondials deze concurrentie strijd nog komen verscherpen. Vele Hollanders en buitenlan ders, die op semi-fabrieksmachi- nes rijden zullen trachten bij de trainingsronden tijden te maken, die hen tot de races zullen toe laten. Want in iedere klasse zul len slechts veertig rijders mogen starten en de gemaakte tijden tij dens de training zijn daarover beslissend. De 250 cc., verleden jaar op één been gewonnen door de Guzzi's, heeft ook al een veld gekregen, om van te watertan den. Enrico Lorenzetti en Fergus Anderson zullen heel hard moeten rijden om de NSU van Werner Haas achter zich te laten, om nog maar niet te spreken van de twee DKW, waarop o.a. Wünsche plaats zal nemen. Het „grote vuurwerk" Drie en zestig inschrijvingen in de 350 cc., zeventig in de 500 cc klasse. Ziedaar de trotse cijfers, die de heer Bruinsma ons giste ren liet zien. Van die 63 en 70, slechts veertig toegelaten tot de races zelf. Kunt U zich voor stellen, hoe hard het zal gaan tijdens de trainingen, hoe weinig kans de Nederlanders maken, die over het algemeen op zelf op gefokte machines rijden of in een enkel gelukkig geval op een se- mi-fabrieksmotor. Neen, in de grote klassen zul len heel weinig Nederlanders van de partij zijn. De strijd om de suprematie is dit jaar wel heel sterk. Reeds in de 350 cc. wordt het een ontzettende race, waarin de Norton fabrieken vijf rijders heb ben, die ervoor moeten zorgen, dat de Britse suprematie gehand haafd blijft. Maar een waanzin nig snelle Guzzi, waarop Fergus Anderson start, bezorgt de En gelsen al kopzorgen. Daarnaast komen twee drie- cylinder DKW's de vrede ver storen en M.V. is zelfs met vier machines van de partij, om Ka- vanagh, de jeugdige John Storr, Brett en Amm het leven nog zuurder te maken. De A.J.S.- ploeg met Bill Doran, en de Nieuwzeelander Coleman zal zich ook in dit strijdgewoel mengen. Voeg daarbij de enorme lijst van niet-fabrieksrijders, waaronder nog respectabele namen en ge ziet, dat reeds in de 350 cc veel te zien zal zijn. Misschien zelfs we] de nieuwe gestroomlijnde Nortons, die tot nu toe nog niet in de strijd zijn geweest.... Maar daarover zal Joe Craig pas op het laatste mo ment beslissen. Zeven fabrieksteams, de Gile- ra, de Guzzi, de M.V., de Norton, de AJS, de BMW en de Horex, komen aan de start bij de 500 cc. Wat dat voor een vuurwerk zal geven, behoeven we U eigenlijk niet te vertellen. Wat we U niet kunnen vertellen, is wie win naar wordt in deze klasse. De zege van Geoff Duke met zijn gillende Gilera, staat bijv. hele maal niet vast. „Een renner heeft een jaar nodig om aan zo'n ding te wennen", heeft Leslie Graham nog onlangs gezegd En dan daarbij die concurren tie van de 4 cylinders Guzzi's, en de BMW's, die voor het eerst met een volledig team naar een in ternationale race komen. Laten we vooral ook niet vergeten, dat Norton met Amm op Mann won. Die Amm is er ook, met Storr, Brett en Kavanagh. Zo liggen dus de kaarten een week voor de races. De training, die Woensdag, Donderdag en Vrijdag plaats vindt, zal ons reeds wat wijzer maken, doch defini-. tief zullen we pas Zaterdag we ten, wie de beste troeven in de hand heeft gehouden. En laten al degenen, die van plan zijn de TT te bezoeken, en te zien ook, zo vroeg mogelijk naar Assen komen. De commissa ris van politie heeft daarom drin gend verzocht. Zevenhonderd man zullen voor de verkeersrege ling zorgen, maar als het publiek niet meewerkt, kan vertraging niet voorkomen worden. Kampioenschap van Nederland EINDHOVEN GELIJK MET VITESSE De strijd om het Nederlandse voetbalkampioenschap is gister avond ingezet met de wed strijden VitesseEindhoven en R.C.H.-Sparta. Eindhoven bereikte in Arn hem een 44 gelijk spel. ter wijl Sparta in Haarlem eenzelfde resultaat bereikte: zij het dan met andere cijfers; hier werd het 22. Na de eerste dag staan dus alle vier ploegen precies ge lijk. Geen overeenstemming in de diamantindustrie In een dezer dagen gehouden bespreking tussen de werkgevers en werknemers in de diamant industrie en het college van rijks- bemiddelaars kon geen overeen stemming worden bereikt over het bemiddelingsvoorstel van de voorzitter van het college mr. J. A. Berger. Hiermede heeft het college haar bemiddelingspoging beëindigd. 1 f i V l 7 6 9 f* /i /s /V ts "1 1- it s* HMa? tv IS tl tr V 19 Jo Al S3 Sb JV JS 203 Horizontaal: 1. Europeaan 3. schrede 5. gravure 8. titel 9. vr. munt 10. rondhout 11. onmeetbaar getal 12. kleur 14. slede 15. pl. in Nederland 18. lokspijs 19. godin 20. gevaar .voor schepen 22. bevel 24. aanstelling 27. reeds 28. gebrek 29. het romeinse rijk 31. kindergroet 32. bezitt. vnw. (It.) 33. de somma van 34. groet 35. woonschip 36. familielid Verticaal: 1. deel van de maand 2. zangstuk 3. streek 4. slede 4a uitbouw 6. vervoermiddel 7. treiter 12. russische heerseres 13. het als kind tot zich nemen 16. familielid 17. spil 20. zangnoot 21. vorm (lat). 22. rook 23. meisjesnaam 24. deel van een boom 25. oosterse titel 26. gewicht 27. meisjesnaam 30. meisjesnaam OPLOSSING PUZZLE 202 Horizontaal: 1. Rotterdam; 10. kasteel; 12. eg; 14. tanen; 15. vn.; 16. ruk; 18. aad; 19. vet; 20. diner; 22. storm; 24. atol; 25. ot to; 26. marie; 28. serie; 29. pat; 30. est; 32. eet; 33. er; 34. brood; 36. re; 37. besluit; 39. gestotter. Verticaal: 2. ok; 3. tat; 4. tsaar; 5. etna; 6. reeds; 7. den; 8. al; 9 verdampen; 11. ontmoeten; 13. guitaar; 15. vertier; 17. knort; 19. votre; 21. eli; 23. toe; 27. eerst; 28. stout; 31. solo; 34. bes; 35. dit; 37. be; 38. te. LONDEN, 17 Juni In Preston in Noord-Lancashire is een vrouw overleden, en zijn meer dan twee honderd personen onder dokters behandeling tengevolge van het gebruiken van bedorven vlees pastei. De fabriek waar de pasté'i werd gemaakt, heeft de fabricage tijde lijk stopgezet. Autoriteiten van de gezond heidsdienst, die een onderzoek hebben geopend, hebben een ad vertentie geplaatst waarin het pu bliek wordt gewaarschuwd voor de pastei. NOTARISSEN MET PENSIOEN Op 70-jarige leeftijd DEN HAAG Notarissen zul len niet meer voor het leven wor den benoemd. Met zeventig jaar zullen zij voortaan met pensioen worden gezonden. Daarvoor zal eerst nodig zijn de oprichting van een pensioenfonds, waarvan de premie door notarissen en candi- daat-notarissen, die in het nota riaat werkzaam zijn, moet worden betaald. Premiebetaling zal wette lijk verplicht worden. Voorstellen hiertoe zijn bij de Tweede Kamer ingediend. Betere ondertoon AMSTERDAM, 17 Juni De min of meer weifelende stemming van gisteren had vandaag plaats gemaakt voor een vrij vaste on dertoon, waaraan de nawerking van de voorgestelde opheffing der speculatie winstbelasting waarschijnlijk niet vreemd was. Ook het dividendvoorstel van de Deli Batavia (12 pet tegen v. j. 9 pet) maakte een zeer goede in druk, hetgeen met een koersstij ging van 4 pet der aandelen ge honoreerd werd. De cultuurmarkt bleef overigens niet achter bij de betere stemming elders, al bleven de koerswinsten zeer bescheiden. Het dividendvoorstel van de Deli Batavia Rubber Maatschappij (10.3 pet tegen het vorig jaar 11 pet) was eerder teleurstellend, al kwam dit niet in de koers tot uitdrukking. Vorstenlanden Cul tuur, waarin gisteren voor f116.500 is omgezet werden we derom in open hoek verhandeld, doch de omzet scheen niet zo groot en ook de prijs veranderde nauwelijks. Aandelen Billiton, die na de publicatie van het jaarver slag inmiddels gestegen zijn van 182% tot 200 bieden gisteren, werden vandaag geadviseerd op ca. 207, wel een bewijs hoe gun stig dit jaarrapport ontvangen is. Kon. Olie ging vandaag voorop bij de internationale industrieën en steeg bijna 2 punten, de ove rige papieren deden het iets kal mer aan maar kwamen toch een kleinigheid hoger. De incourante rubriek was goed prijshoudend tot iets beter. Op de scheepvaart afdeling viel niet veel te beleven, doch ook hier achtte men het koersverloop, gezien de vele frac- tionele verbeteringen, niet on gunstig. Voor de beleggingspapie ren was de animo niet zo groot als gisteren, hier en daar moest dan ook met een lichte achteruit gang genoegen genomen worden. Amerikanen wederom stil en iets lager. Maintz en Co N.V. keert weer 5 procent uit De N.V. Handelsvennootschap voorheen Maintz en Co. stelt voor over 1952 een onveranderd divi dend van 5 pet. in contanten uit te keren. William Pont verhoogt het dividend In de op 15 Juli a.s. te houden aandeelhoudersvergadering der N.V. Houthandel voorheen Wil liam Pont zal worden voorgesteld over 1952 een dividend van 10 pet. (v.j. 9 pet.) uit te keren. H.K.I. besteedt saldo voor afschrijvingen De N.V. Hollandse Kunstzijde Industrie te Breda stelt aandeel houders voor 't saldo over '52 ad f 3.186.572 voor afschrijvingen aan te wenden. Vorig jaar is de winst ad f 1.434.361 gereserveerd. Schokbeton heeft meer opdrachten In de jaarvergadering der N.V. Schokbeton heeft de voorzitter medegedeeld, dat over 1953 reeds een groter bedrag aan opdrachten was ontvangen dan over het ge hele jaar 1952. De export ver loopt bevredigend. De jaarstuk ken werden goedgekeurd en het dividend werd vastgesteld op 6 pet. N.V. Verenigde Touw- fabrieken 8 procent Na afschrijving van f 1.555.619 op de vaste bezittingen resteerde bij de N.V. Verenigde Touwfa- brieken te Rotterdam over 1952 een winst ter verdeling van f 649.647 (v.j. f 548.477). Voorge steld wordt hieruit een dividend van 8 pet. uit te keren. Vorig jaar werd uitgekeerd 7 pet. op de ge wone aandelen en 6% pet. op de preferente winstdelende aandelen Het afgelopen boekjaar werd gekenmerkt door een aanzienlijke daling van de prijzen van het merendeel der grondstoffen, die door de maatschappij worden verwerkt. De maatschappij heeft zich echter in het verleden in tij den van prijsstijging zo goed mogelijk gewapend tegen de ge volgen van een scherpe daling, terwijl zij haar voorraden en aan kopen van grondstoffen zoveel mogelijk heeft beperkt. Het is mede aan deze maatregel te dan ken, dat het resultaat niet onbe vredigend is geweest. Omtrent de vooruitzichten voor het lopende jaar is het thans niet mogelijk 'n oordeel uit te spreken. Op de „Internationale beurs voor Zuivelwerktuigen" die van 19 tot en met 30 Juni a.s. in de Prins Bernhard- hal van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht zal worden gehouden, zal een machine in werking te zien zijn, die melk en room in papier verpakt. Deze methode van melkverpakking is nieuw voor de gehele wereld. Een fabriek van melkproducten te Amsterdam hoopt het systeem binnenkort in Nederland te gaan toepassen. Voorlopig alleen voor de ex port, maar daarnaast hoopt men spoedig de binnenlandse markt te kunnen voorzien van in karton verpakte melk. Het bijzondere van deze ver pakking is, det zij in hygiënisch opzicht ideaal mag worden ge noemd. Door de eenvoud van de benodigde apparatuur zal deze methode van verpakking de mo gelijkheid bieden de melk te ver kopen voor vrijwel dezelfde prijs a'-s die, welke voor melk, ver pakt in glazen flessen, moet wor den gevraagd. De nieuwe melk verpakking, welke ook voor an dere vloeistoffen kan worden ge bruikt, is een Zweedse vinding van de N.V. Tetra pak uit Lund. De N.V. Sterovita Melkproducten te Amsterdam heeft reeds enige jaren ervaring met papierverpak king van mek voor levering aan de in West-Europa gelegerde Amerikaanse troepen. De directie van de Zweedse firma heeft mede daarom besloten in samenwerking met Sterovita de wereldpremière van haar vinding aan Nederland te gunnen. Een andere reden is, dat de beurs te Utrecht samen valt met het Internationaal Zui- velcongres in Den Haag, zodat zuiveldeskundigen uit de gehele wereld de gelegenheid hebben om van de nieuwe vinding zowel als van de werking van de benodigde machines kennis te nemen. Resultaten uitstekend. De nieuwe verpakking is ge durende bijna een jaar in de praetijk beproefd in een zuivel fabriek in Zweden. De resultaten werden door deze fabriek uitste kend genoemd. De vorm van de nifuwe verpakking wijkt geheel af, niet alleen van de overal ge bruikte glazen fles. doch ook van de in Amerika al geruime tijd toegepaste napierverpakking voor melk, die thans ook bij Sterovita in gebruik is. De Amerikaanse methode van papierverpakking is evenwel in gewikkelder dan het Zweedse systeem. De kartons worden, ge lijmd, bedrukt en plat gevormd, door een papierfabriek geleverd. In de zuivelfabriek zijn dan nog enkele machines nodig om de kartons in de gewenste vorm te brengen en om deze te paraffi- neren. Volgens het Zweedse sy steem is voor vorming, vullen en lijmen slechts een machine nodig. Slechts de bedrukte rollen karton behoeven in de machine te wor den geplaatst. Het papier is voor zien van een placticlaag, die na verhitting tevens dienst doet als lijmmiddel. Ook is er tussen het Amerikaanse en het Zweedse systeem een verschil in prijs. Indien het Amerikaanse systeem op ruimer schaal zou worden toegepast, zou de melk 7 a 8 cent per liter duurder wor den. Volgens het Zweedse sy steem blijft de prijs bijna gelijk. De belangstelling voor deze ver pakkingsmethode is in zuivelkrin- gen reeds nu bijzonder groot. Op de beurs voor zuivelwerk- tuigen in Utrecht zullen twee van dergelijke machines worden ge demonstreerd, nl. een voor ver pakking van room in dozen van een-tiende liter en een voor ver pakking van melk in dozen van een halve liter. Fenny ten Bosch uitgeschakeld In de derde ronde van het dames enkelspel van de inter nationale kampioenschappen van Londen, welke op de grasbanen van de Queens Club werden ge houden. werd onze landgenote Fennv ten Bosch uitgeschakeld. Zij verloor van mei. Bulleid (Gr.-Brit!) met 6—3 26 26. X. Een bulderend gelach, tienvoudig weerkaatst in de holle spelonken steeg op, toen de drie kinderen door de gevangeniswacht naar binnen werden ge duwd. In de grote kerker, waarin allerlei gespuis was samengebracht, hing een verpestende stank en een 20-tal ongure tronies keken de drie binnen komenden onder uitbundig gelach aan. „Wat heb ben jullie gedaan?" brulde een half-dronken kerel met het uiterlijk van een piraat. „Bankroof?" In afschuwelijke angst drukte Lucia Francesco en de bevende Jacinta tegen zich aan. Achter hen werden de grendels voor de enorme traliehekken geschoven. Een reusachtige kerel met een groeze lige baard, door de anderen Sidonio genoemd, plantte zich wijdbeens voor de kinderen. „Die zijn hier wegens verraad", lachte hij zwaar en schor, „vijanden van de republiek!" Opnieuw barstte het ongure gezelschap in uit bundig gelach uit. Plotseling echter werd de reus ernstig: „Nou vooruit! Wat hébben jullie uitgevre ten?" „Een Dame uit de Hemel heeft met ons gespro ken", fluisterde Lucia schuchter. Een vijftal kerels, die lui tegen de stenen banken hadden geleund, sprong op en kwam dichterbij. „Hoe kwam die hier terecht?" vroeg een jonge man, die met Pedro werd aangesproken. „Zij kwam in een wolk", vertelde Jacinta met een bibberend stemmetje. Opnieuw werd er gelachen. „Het is hun in het hoofd geslagen", riep er een, maar Sidonio streek door zijn vuile baard. „Wacht 'ns, wacht 'nsmompelde hij, „dat zijn geloof ik die kinderen, waar iedereen over praat. De kinderen van Fatima!" Een verward gemompel ging op onder het troepje. Sidonio lachte de kinderen goedmoedig toe. „Welkom, kameraadjes", gromde hij. „Je bent hier in goed gezelschap. Ik ben Sidonio, de bandiet en dit is Anselmo. Hou hem in de gaten, want hij steelt je de tanden uit je hoofd. Dit,is Pedro, die zijn vrouw afranselde en daar is José, beschuldigd van moord. Onschuldig, zoals hij beweert!" Een honend gelach ging op in de kelder. Sidonio hield stil voor een man, die met de rug naar het gezelschap lag te slapen. „Deze knappe kerel koopt de bewakers om met beloften. Dat doet hij om aan wijn te komen". Met de voet porde hij hem in de lendenen. „Word eens wakker voor de kennismaking gromde Sidonio. De man draaide zich om, sprong overeind en ging onmiddellijk Sidonio te lijf. Een onbeschrijfelijk tu mult brak los. Het zou een volledige vechtpartij zijn geworden als Francesco niet plotseling boven alles uit had geroepen. „Hugo!" schreeuwde de jongen. Het was of er plotseling een zon begon te schij nen in de verschrikking der laatste minuten. On middellijk hield Hugo op. Trouwens Sidonio lag half 'bezwijmd naar adem te happen. Verrast keek Hugo da Silva zijn kleine kame raadjes aan. „De Hemel beware me, hoe komen jullie hier?" riep hij uit. Lucia lachte gelukkig over dit weerzien. „De Ad ministrateur heeft ons hier gebracht", zei ze. „Eerst wilde hij ons in kokende olie gooien", vertelde Jacinta. Hugo kreeg ogen als schoteltjes. „Vandaag zou de Lieve Vrouwe ons weer opzoe ken", zei Lucia. De kleine Jacinta begon te huilen. „Nu denkt zij vast dat wij onze belofte niet houden." Hugo da Silva drukte het kleintje tegen zich aan. Naar de gelijknamige Warner-Bros-film „Huil maar niet, baby....", suste hij. „Zeg maar eens wat ik kan doen voor jullie". „Ik wil naar huis, naar mijn moeder", snikte Ja cinta verdrietig. De kerels begonnen te lachen, maar Hugo keek ze dreigend aan. „Lach niet zo stom", snauwde hij. „Het zijn maar kinderenDat ligt buiten mijn kunnen", ver volgde hij, „maar misschien iets anders?" „Ik zou graag het rozenhoedje willen bidden", snikte Jacinta, „dan weet de Vrouwe waarom wij niet op de Co va waren. Wil je dit aan de muur hangen?" Jacinta gaf haar scapulier aan Hugo. „Natuurlijk. Ik zal het hier hangen Dan kan iedereen het zien". Hugo bevestigde het scapulier aan een roestige spijker. „Gaan wij nu allemaal bidden?" vroeg Jacinta, „dan zal de Vrouwe zeker naar ons luisteren". De mannen die dichterbij waren gekomen, hiever, opnieuw een gelach aan. „Goed!" riep Hugo boven het lawaai uit. „Senores, wij gaan bidden". „Wat!!?" brulde Pedro. Hugo greep hem bij de haren en dwong hem op de knieën: „Bid!" schreeuwde hij, „of ik sla je de hersens in!" Het gelach verstomde. Sidonio was intussen dich terbij gekomen. „Ik héb nog nooit in mijn leven gebeden", zei hij. „Jij gaat nou bidden, broeder....", antwoordde Hugo. Sidonio haalde de schouders op. „Nou goed, wa1 kan mij het schelen...." gromde hij. „En zet je muts af en op de knieën!" Een gemompel van protest ging op. „Op je knieën, zeg ik!" schreeuwde Hugo. Toen begon de kleine Jacinta te bidden: „In de naam van de Vader. Hugo, Lucia en Francesco zeiden haar na en wel dra volgde het hele groepje kerels het gebed. Sido nio was de laatste die de knie boog. Verbijsterd keek de gevangenisbewaarder door het traliehek naar binnen. Wat hij daar zag, had hij tot het einde zijner dagen voor onmogelijk gehouden. Haastig maakte hij een kruisteken. Toen snelde hij de vochtige stenen trappen op, om verslag uit te brengen. In grote angst drukte Lucia Francesco en de bevende Jacinta tegen zich aan. Achter hen werden de grendels voor de enorme traliehekken geschoven. Drie dagen lang bleven Lucia, Jacinta en Fran cesco onder bescherming van Hugo in de sombere kerker. Reeds de eerste avond drong in hun onder aards verblijf een geruis door als het geluid van de branding, soms van veraf, dan plotseling van dicht bij. Het zou de kleine zienertjes moed hebben ge geven als ze de enorme mensenmassa hadden kun nen zien, wélke nu al drie dagen lang biddend en zingend regeringsgebouw en gevangenis omringden. De avond van de derde dag kreeg Arturo last van zijn zenuwen. Machado Pais had het licht uit gedraaid. Grillige schaduwen dansten langs de mu ren van zijn bureau-kamer. Tientallen fakkels ver spreidden een oranje-kleurig licht over het plein, waar de menigte was samengestroomd. „Die biddende idiotenviel Arturo getergd uit. Machado maakte een afwerend gebaar. „Bidden is feitelijk niets anders dan bewust denken", mop perde hij. „Maar als genoeg mensen hetzelfde den ken, Arturo, kunnen ze een hoop last veroorzaken". „Geweld zal een volkomen opstand ten gevolge hebben", betoogde de Kapitein. Bruusk wendde Arturo zich tot de Magistraat: „Nou, zeg het maar. Wat stel je voor?" „Laat de kinderen vrij", antwooordde de Magi straat. „Niet voordat ze hebben bekend!" „Gebruik je verstand, Ar turo", sprak Machado. „De overtuiging van die mensen hangt af van een voorspeld wonder in October. Er zal natuurlijk geen wonder zijn en de hele rel zakt in elkaar". „Bedoel je dat ik die me nigte moet vertellen, dat alles maar een grap is? Nooit! De schuldigen blijven dan vrii rond lopen". Arturo lachte schril en ze nuwachtig. Voor het eerst tijdens de hele affaire verloor nu ook de Magistraat zijn geduld. „Laat ze vrij en ook hun vriend Hugo da Silva. Geef ze genoeg touw en ze zullen zichzelf ophangen!" Dreunend liet Arturo zijn vuist op het schrijfbureau van de Magistraat neerko men. Goed, ik trek mijn handen van de hele zaak af!" Met grote passen liep Artu ro de kamer uit en sloeg de deur met een slag achter zich dicht. „Laat ze vrij", wendde Ma chado Pais zich tot de Kapi tein. Wordt vervolgd. WASHINGTO Landbouw, Vi Mansholt, hee listen van de L te kennen geg Europa „absol nomische inte behoefte heef delen in de res lijke afzetmarl De minister ze' Europa tracht do besprekingen tuss gen onderling tot delsverkeer te k tot op zekere ho vrijere markten handel. Maar, zo aan toe, zodra de het belang van offers moeten ge! besprekingen geer taten af; daarom meer de behoefte supranationaal ste Hij zeide dat h een boven de reg gezagsorgaan, zoa kolen- en s! noodzakelijk is oi op te vangen, die beralisatie van de invoerrechten en brengt. Hij stelde daaroi van een geïntej voor „geen invc quota's" voor s producten, welke dient uit te maker eenkomst op poli! sen de Europese zeide hij, zou echt gewikkelde en rr' zijn, die ook op gebied van veel g de kleine boeren zou zijn. Hij meent wel tot de onmog hoort een landbou in het leven te roi zelfde doelstelling Schuman-plan voc staalindustrie. Mat hij met nadruk, op politiek terreir komst getroffen Politieke De heer Manshc politieke situatie ii „zeer kritiek" en Naar wij v< heeft de Remonstra te Utrecht besloten tiende eeuw datei kerk aldaar aan voorbereidingen de restauratie, die kosten, waarin doo provincie en de gei voor 65 pet subsid bijgedragen is de buitenplaat gelegen aan de Am zuidelijk deel van onderhands verkoel zal inwendig wordi en aangenomen een recreatie-oord heeft het m.s. „Ra maatschappij „Nedi weg is naar Ind Aden en Colombo broken, wegens aandoening van man. Het schip is ruggekeerd om de te brengen werd de vertegenwc uit Amsterdam we tering van ruim mede van een br dele van zijn wei deeld tot een ja straf, waarvan voorwaardelijk. B verloren met „go! is het omstreeks Maagdenhuis aan sterdam onderhands de Nationale Ham wogen wordt ook bedrijf te gaan u menteel worden derhandelingen gev< monumentencommis! interne verbouwinge Sigarenhané Vaderd De Dordtse siga hebben het plan legenheid van Vade van dagen sigaren Aan deze aanbied feestelijke optocht vooraf. De schillen en LONDEN, 17 Ju Sinds 1 Juni hebl meer dan 300 ton Londense parken Het aantal bezoe' afgelopen weken de kroningsfeesten Sir David Eccles nister van Openba: dit cijfer in het deelde, noemde bare schande". A,

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4