a Politieke éénwording van Europa blijft grootste eis y.s .-hulp aan buitenland in cijfers uitgedrukt Gezinspolitiek studie-object van congres in Oostenrijk cking :eling Nederlandse klokken naar Amerika LOSSE PRAATJES en LOSSE BLAADJES k Oordeel van minister Mansholt Naar wij vernemen Grootste bedrag voor Frankrijk Nederland gunstige uitzondering van Bergen staan twee carillons op stapel Bij Woning afgebrand Kapitale boerderij in Wehe verbrand Donderdag 18 Juni 1953 Pagina 5 kartons worden, ge- :t en plat gevormd, iierfabriek geleverd, velfabriek zijn dan achines nodig om de gewenste vorm te om deze te paraffi ns het Zweedse sy- vorming, vullen en een machine nodig, drukte rollen karton de machine te wor- Het papier is voor- placticlaag, die tevens dienst imiddel. Ook is er imerikaanse en het sem een verschil in het Amerikaanse ruimer schaal zou past, zou de melk r liter duurder wor- i het Zweedse sy- e prijs bijna gelijk, elling voor deze ver ode is in zuivelkrin- bij zonder groot. ~s voor zuivelwerk- ;cht zullen tiwee van icbjnes worden ge- nl. een voor ver- room in dozen van er en een voor ver- melk in dozen van r. ten Bosch 'schakeld ie ronde van het pel van de inter- ïpioenschappen van e op de grasbanen is Club werden ge- 1 onze landgenote osch uitgeschakeld, van mej. Bulleid iet 6—3 2—6 2—6. e Warner-Bros-film ste hij. „Zeg maar ie". noeder", snikte Ja- i, maar Hugo keek hij. „Het zijn maar ijn kunnen", ver- anders?" je willen bidden", rouwe waarom wij dit aan de muur i Hugo. hangen Dan kan r aan een roestige m?" vroeg Jacinta, ons luisteren", in gekomen, hiever iwaai uit. „Senores, en dwong hem op jj, „Of ik sla je de was intussen dich n gebeden", zei hij. antwoordde ip. „Nou goed, wa< e hij. knieën!" ig op. iwde Hugo, te bidden: „In de ;n haar na en wel ls het gebed. Sido- boog. Verbijsterd oor het traiiehek id hü tot het einde :ehouden. Haastig snelde hij de m verslag uit te Jacinta en Fran- go in de sombere ong in hun onder- het geluid van de otseling van dicht- moed hebben ge- nassa hadden kun- a lang biddend en mgenis omringden, ig Arturo last van 1 het licht uit- sten langs de mu- tallen fakkels ver- ht over het plein, >omd. el Arturo getergd l gebaar. „Bidden ist denken", mop- ;en hetzelfde den- last veroorzaken", stand ten gevolge ot de Magistraat: roor?" ooordde de Magi- irdat ze hebben je verstand, Ar- i Machado. „De van die mensen in een voorspeld October. Er zal ;een wonder zijn el zakt in elkaar", e dat ik die me- zertellen, dat alles rap is? Nooit! De blijven dan vrij chte schril en ze- eerst tijdens de i verloor nu ook at zijn geduld, vrij en ook hun 5 da Silva. Geef ouw en ze zullen angen!" liet Arturo zijn het schrijfbureau igistraat neerko- trek mijn handen zaak af!" passen liep Artu- r uit en sloeg de n slag achter zich /rij", wendde Ma- zich tot de Kapi- Vordt vervolgd. WASHINGTON, 17 Juni (IJsis) De Ned. minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, heeft in een vraaggesprek met enkele journa listen van de U.S. News and World Report als zijn mening te kennen gegeven, dat de politieke éénwording van Europa „absoluut noodzakelijkis, voordat aan een eco nomische integratie kan worden gedacht en dat Europa behoefte heeft aan een stelsel, ivaarin allen gelijkelijk delen in de resultaten en risico's van een gemeenschappe lijke afzetmarkt. De minister zeide dat West- Europa tracht door middel van besprekingen tussen de regerin gen onderling tot een vrij han delsverkeer te komen, hetwelk tot op zekere hoogte leidt tot vrijere markten en een vrijere handel. Maar, zo voegde hij er aan toe, zodra de landen zich in het belang van de gemeenschap offers moeten getroosten, werpen besprekingen geen verdere resul taten af; daarom wordt meer en meer de behoefte gevoeld aan een supranationaal stelsel. Hij zeide dat het instellen van een boven de regeringen gesteld gezagsorgaan, zoals dat van de kolen- en staalgemeenschap, noodzakelijk is om de gevolgen op te vangen, die een verdere li beralisatie van de inter-Europese invoerrechten en quota's met zich brengt. Hii stelde daarom de oprichting van een geïntegreerde markt voor „geen invoerrechten, geen quota's" voor alle landbouw producten, welke een onderdeel dient uit te maken van een over eenkomst op politiek terrein tus sen de Europese landen. Dit, zo zeide hij, zou echter een zeer in gewikkelde en moeilijke kwestie zijn, die ook op maatschappelijk gebied van veel groter invloed op de kleine boeren in West-Europa zou zijn. Hij meende, dat het vrij wel tot de onmogelijkheden be hoort een landbouw-gemeenschap in het leven te roepen, die de zelfde doelstelling bezit als het Schuman-plan voor de kolen- en staalindustrie. Maar, zo herhaalde hij met nadruk, „eerst moet er op politiek terrein em overeen komst getroffen worden". Politieke situatie kritiek De heer Mansholt noemde de politieke situatie in West-Europa „zeer kritiek" en verklaarde dat heeft de Remonstrantse gemeente te Utrecht besloten de uit de der tiende eeuw daterende Geerte- kerk aldaar aan te kopen en voorbereidingen te treffen voor de restauratie, die zes ton zal kosten, waarin door het Rijk, de provincie en de gemeente Utrecht voor 65 pet subsidie zal worden bijgedragen is de buitenplaats „Amstelrust" gelegen aan de Amstel, nabij het zuidelijk deel van Amsterdam, onderhands verkocht. Het gebouw zal inwendig worden veranderd en aangenomen wordt, dat het een recreatie-oord zal worden heeft het m.s. „Radja" van de maatschappij „Nederland", dat op weg is naar Indonesië, tussen Aden en Colombo de reis onder broken, wegens een acute buik aandoening van de eerste stuur man. Het schip is naar Aden te ruggekeerd om de zieke aan land te brengen werd de vertegenwoordiger H. O. uit Amsterdam wegens verduis tering van ruim fll.000,als mede van een bromfiets ten na dele van zijn werkgever, veroor deeld tot een jaar gevangenis straf, waarvan acht maanden voorwaardelijk. Het geld had O. verloren met „gokken" is het omstreeks 1785 gebouwde Maagdenhuis aan het Spui te Am sterdam onderhands gekocht door de Nationale Handelsbank, Over wogen wordt ook daar het bank bedrijf te gaan uitoefenen. Mo menteel worden echter nog on derhandelingen gevoerd met de monumentencommissie over de interne verbouwingen Sigarenhandel en Vaderdag De Dordtse sigarenwinkeliers hebben het plan opgevat ter ge legenheid van Vaderdag de ouden van dagen sigaren aan te bieden. Aan deze aanbieding gaat een feestelijke optocht door de stad vooraf. De schillen en de dozen LONDEN, 17 Juni (AP) Sinds 1 Juni hebben bezoekers meer dan 300 ton rommel in de Londense parken achtergelaten. Het aantal bezoekers was de afgelopen weken in verband met de kroningsfeesten zeer groot. Sir David Eccles, de Britse mi nister^ van Openbare Werken, die dit cijfer in het Lagerhuis mee deelde, noemde het een „open bare schande". het van het allergrootste belang is dat de regeringen van West- Europa tonen voldoende moed te bezitten om binnen twee jaar te besluiten over te gaan tot de op richting van een Europese ge meenschap op federatieve basis. De minister meende dat het ge brek aan efficiency in Europa zijn oorzaak heeft in het ontbreken van „een georganiseerd afzet gebied en van een gemeenschap pelijk politiek en economisch stelsel. Wij hebben een in talrijke delen verdeeld afzetgebied, als het ware een voor elk land af zonderlijk. Elk land heeft zijn eigen politiek en economisch stel sel, zijn eigen markt met eigen invoerrechten en zijn eigen han delspolitiek. In de Verenigde Staten is dat overal hetzelfde: met dat voor beeld voor ogen moeten ook wij in Europa tot een vrijer handels verkeer op economisch en tot een federaal stelsel op politiek gebied zien te komen". Tenslotte zeide hij dat in de eerstkomende twee of drie jaar de beslissing zal vallen of het tot een federatie zal komen of niet. De grote moeilijkheid ligt wel hierin, dat van de zes landen, die zich op een bepaald moment met de totstandkoming van een fede ratie bezig houden er altijd wel een is, waar verkiezingen moeten worden gehouden, zodat er geen beslissingen genomen kunnen worden." VACANTIE VOOR NIET-GEORGANISEERDE JEUGD Jongens, die niet tot een jeugdorganisatie behoren, kunnen deze zomer toch hun vacantie doorbrengen in een kamp van de katholieke jeugdbeweging .Een groot aantal leiders heeft zich be schikbaar gesteld om in de zomer voor hen enkele kampen te lei den, zodat ongeveer vijfhonderd jongens van ongeveer 10 tot 17 jaar onder hun leiding „op kamp" kunnen gaan. Er zijn vijf kam pen, elk van ongeveer een week: in Ootmarsum (Twen the), in Well (Limburg) en in Noordwij- kerhout. De.kampen in Ootmar sum en Well worden gehouden van 25 Juli tot 1 Augustus, in Noordwijkerhout van 3 Augustus tot 8 Augustus. IJmuidense kotter vlot getrokken De IJmuidense kotter „IJm. 249", die Dinsdag bij Egmond was gestrand, is gistermorgen, nadat motorpompen aan boord waren gebracht, vlot gesleept door de sleepboot Nestor van bureau Weismuller. De sleep ging op weg naar IJmuiden. Door te pompen tracht te men de kotter drijvende te houden. WASHINGTON, 16 Juni (A.P.) De commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft vandaag bekend gemaakt, dat de rege ring in het wetsontwerp op de buitenlandse hulpverlening hetwelk op het ogenblik bij het congres in behandeling is, 338.527.000 dollar uitgetrokken heeft voor militaire hulp aan West-Duitsland. Dit bedrag blijft iets onder de som, die voor Frankrijk uitgetrokken is. De commissie verstrekte een specificatie van de voorgestelde economische en militaire hulp voor 12 Europese landen. Het was de eerste maal, dat een dergelijke specificatie ver strekt werd. Het Congres is verzocht de gel den voor het op 1 Juli a.s. begin nende begrotingsjaar toe te wij zen. In werkelijkheid zullen de fondsen vermoedelijk pas over twee jaar gebruikt worden, om dat voor de vervaardiging van oorlogsmateriaal een lange loop tijd vereist is. Voor Zuid-Slavië is 216.906.000 dollar uitgetrokken en voor Span je 91.091.000 dollar. Het grootste bedrag gaat naar Frankrijk 364.288.000 dollar in de vorm van militaire hulp en 100.000.000 dollar om de munitie productie te versnellen. De republikein Robert B. Chi- perfield, die voorzitter van de commissie is, zei, dat de cijfers door de regeringen ingediend wa ren en dat de commissie ze nog niet goedgekeurd had. Voor de militaire hulpverlening is door de commissie reeds een bedrag van 2.079.689.870 dollar goedgekeurd. Het Congres moet echter nog een besluit nemen over het maximum en naderhand over de eigenlijke toewijzingen een beslissing nemen. Andere aanvragen van de re gering: Groot-Brittannië: 251.115.000 dollar aan militaire fondsen en 200.000.000 dollar voor economi- (Advertentie) sche hulp. Italië: 351.214.000 dol lar militair en 20.000.000 dollar economisch. De zes landen, die de Europese defensiegemeenschap zullen vor men, zouden in totaal 1.329.720.000 dollar ontvangen. IN NIEUW-GUINEA WORDT HARD GEWERKT Gouverneur van Baal terug in Hollandia Dinsdagmiddag is gouverneur van Baal, die een bezoek van en kele weken aan Sorong en Steen kool heeft gebracht, in Hollandia teruggekeerd. In het gebied van Steenkool heeft de gouverneur o.m. de boorterreinen van de Ne derlands Nieuw-Guinea Petroleum Maatschappij bezocht. De gouverneur had grote waar dering voor de enorme werk zaamheden, die door de Nieuw- Guinea Petroleum Maatschappij, Werkspoor en de Hollandse Be- tonmaatschappij bij het aanleggen van de meer dan 100 km lange pijpleiding door oerwoud en moe ras zijn verricht. De gouverneur verklaarde dat dit zijn stoutste verwachtingen had overtroffen: „Daar wordt iets bereikt" ,zo zei de hij. De merkwaardigste ge waarwording vond de heer van Baal het reizen in de z.g. draisine (locaal spoortreintje) door het oerwoud. GRAZ, Oostenrijk (R.N.P.) De nijpende gezinspro blemen, waarmede Oostenrijk te kampen heeft, heeft de Katholieke Werkgemeenschap voor Gezinspolitiek in Oostenrijk ertoe gebracht een congres bijeen te roepen, waaraan talrijke prominente geleerden op medisch, vol kenkundig en politiek terrein uit West-Europa en tal van kerkelijke en wereldlijke autoriteiten deelnemen. Het doel van dit congres is na te gaan welke maatregelen genomen moeten worden om het gezin in Oostenrijk we derom de plaats te geven, welke het toekomt en zo tevens het dreigende reële gevaar van de ontvolking en veroude ring der bevolking tegen te gaan. Allereerst is het noodzakelijk, zo concludeerden diverse sprekers, dait de Katholieke gezinnen zich in een organisatie verenigen, zoals dit reeds in de meeste Euro pese landen het geval is. De situa tie moet in de toekomst zo wor den, dat door financiële tegemoet komingen het voor een ouderpaar niet voordeliger wordit geen kin deren te hebben. De eerste twee dagen waren gewijd aan de algemene proble men, zoals die zich thans in Oos tenrijk voordoen. De bekende Duitse statisticus, Prof. Burgdör- fer uit München, gaf als eerste een algemeen overzicht van de situatie, niet alleen in Oostenrijk doch ook van West-Europa. Hij wees op de drie phasen sedert 1800 duidelijk te onderkennen. Enkele cijfers De bevolkingsstatistieken laten sedert 150 jaar duidelijk drie pha sen zien. Tot 1870 zag men naast een hoog geboortecijfer (ongeveer 35 per mille per jaar) een hoog sterftecijfer (25 tot 30 per mille per jaar). De bevolkingscijfers waren aan geringe wijzigingen on derhevig. In de tweede phase van 1870 tot 1900 bleven de geboorte cijfers gelijk, doch het sterfte cijfer daalde dank zij medische en hygiënische vooruitgang met sprongen tot 20 per mille per jaar. Het gevolg hiervan was een sterke bevolkingsgroei. Sedert 1900 begint echter het geboorte cijfer geleidelijk te dalen, totdat in de jaren rondom 1930 in alle West-Europese landen, met uit zondering van Nederland, een de- ficiet van 3 tot 4 per mille ont staat. De echtelijke vruchtbaar heid daalde in die tijd tot een derde van het totaal van 1900. Is voor instandhouding van een volk een gemiddeld kindertal van 3 nodig, thans tellen de West- Europese gezinnen gemiddeld minder dan twee kinderen. Volgens Prof. Burgdörfer is deze sterke daling niet te wijten aan biologische oorzaken doch uit sluitend aan de bewuste wil der ouders. Als oorzaken hiervoor wijst Prof. Burgdörfer aan: ver anderde levensopvattingen mede voortvloeiende uit industrialisatie, massificatie en verstedelijking. Het op zichzelf natuurlijke stre ven tot vooruitkomen heeft in ons industriële tijdperk een ma terialistisch gezicht gekregen. De radio heeft een belangrijke plaats ingenomen in de vorming van het gezinsleven. Prof. Burgdörfer wijst dan op de gevolgen van deze levenshou ding, zoals de snel toenemende veroudering der bevolking met haar desastreuze gevolgen. Daar tegenover stelt spreker het lot der kinderrijke gezinnen, die door hun kindertal sociaal terugzak ken. Hij eist daarom een verre gaande wijziging der sociale structuur ter bescherming van de sociale zekerheid der gróte ge zinnen. Het moet niet langer voordeliger zijn geen kinderen te hebben, alhoewel spreker meende lokmiddelen te moeten afwijzen, omdat dan het gevaar bestaat, dat etische waarden worden prijs gegeven voor economische over wegingen. De tweede spreker van het con gres, Dr. Helmut Schwab uit Wenen, sloot geheel bij de eersite voordracht aan. In tegenwoordig heid van Mgr. Pawlikowski, bis schop van Seckau, die een ge deelte van het congres bijwoonde, wees hij erop, dat een gezond gezin niét alleen het voortbestaan van het volk en. de verzorging der ouden van dagen verzekert, maar ook noodzakelijk is voor een behoorlijk functionnerend indus- striëel apparaat. Het gezin eist echter geen voorrechten, doch slechts, aldus Dr. Schwab, de haar toekomende plaats in de econo mische en sociale ordening van de sit'aat. Gezinspolitiek geen partijmonopolie Voor wat Oostenrijk betreft zijn twee oorzaken buiten het gezin aan te wijzen voor de drastische vermindering van het kindertal: 1. de lage lonen, waardoor vele jonge vrouwen genoodzaakt zijn bij te verdienen; 2. de woning nood. Dr. Schwab eisite daarom een rechtvaardige loonpolitiek, welke, febaseerd op het beginsel der ar- eidsprestatie, het onderhoud van het gezin mogelijk maakt, alsmede een rechtvaardige verdeling der lasten door middel van kinderbij slag. Van bijzondere betekenis is voorts het woningprobleem. Oos tenrijk kampt met een tekort van 250.000 Woningen. Dr. Schwab bepleitte de bouw van woningen voor ouden van dagen, waardoor de over het algemeen grotere woningen der oude mensen vrij zouden komen voor de jonge, groeiende gezinnen. Het is hier bij niet van belang hoe de wo ningen gebouwd worden, hetzij door de staat of door particulie ren; het voornaamste is. dat er woningen gebouwd worden. Dr. Schwab noemde nog talrijke andere wegen om de gezinnen met kinderen tegemoet te komen, zoals door middel van goedkoper gas, water, electriciteit, door re ductie bij reizen, eventueel door geboortepremiën zoals in Frank rijk. Noodzakelijk is echter, aldus spreker, dat de gezinnen zich in een organisatie aaneensluiten om zo tot een krachtige bezinsbewe- ging te komen en ervoor te zor gen. dat gezinspolitiek niet een partijmonopolie wordt en daar mede een voorwerp van partij politieke strijd. Het materiële welzijn van het Christelijk gezin is hetzelfde als van het socialis tische en liberale gezin. Het congres richtte zich in een appèl tot de regering om een rechtvaardige gezinspolitiek te bevorderen en alle maatregelen te nemen voor het omhoog voeren van het kindertal, zonder welke Oostenrijk ten ondergang is op geschreven. HEILIGERLEE Dezer dagen zijn in de klokkengieterij van de Gebr. van Bergen te Heiligerlee 23 zware en middelzware klokken gegoten, gedeeltelijk bestemd voor het vrijheidsmonument in de Amerikaanse stad Charleston. Dit is de eerste maal geweest, dat een dergelijk aantal op één middag gegoten werd. Het carillon te Charleston zal uit 47 klokken bestaan. Tien hier van werden Dinsdagmiddag ge goten. De zwaarste weegt 2750 JUBILEUM Het was gisteren 25 jaar geleden, dat bij de Tweede Kamer het wetsontwerp tot rege ling van de winkelslui ting werd ingediend. I Dat was dus een jubi- leum in dubbel opzicht, want het heeft ook 25 ken van het evenwicht zeventig a tachtig jaar zal om enige geheime stukken jaar geduurd voor en tussen gezag en vrijheid ^XheTkatholfeke1 louS* Van™'rifn'^rege^ng06 Dat aleer wij in Nederland altijd actueel aan de - - tot een wetsvoorstel op orde. Maar niemand wil dit gebied konden ko men. Er was al die jaren pro en contra strijd over gevoerd. Hoewel menigeen in stemde met het bekende woord van de oude terug naar de tijd van de ongebondenheid Pijnlijk deel door zijn huwelijks- schijnt daar zo maar te gaan. Per abuis stelde Tru man de alarminstallatie in werking en prompt ijlden zeven politieman- Platenburg, die een denk fout maakte in zijn rap port over de gezinspolitiek S.D.A.P.-er Schaper, dat en daar de K.V.P. mee het ideaal van een win- °^£atp£ o^ezellije boel kei niet was om geslo- waar de tegenstanders van ten te zijn, stemde men de gezinspolitiek zich toch „rij «'9~ met de gedachte, dat de wan^ het beginsel van de winkeliers beschermd gezinspolitiek, zoals de moésten worden tegen K.V.P. die voorstaat, is i j-'n,„ natuurlijk met aangetast. degenen, die, om welke j^et standpunt, dat het reden dan ook, de volle grotere gezin van om en vrijheid op dit punt nabij de 5 kinderen het vrijheid, normale vruchtbaarheid het niet- katholieke deel in aan tal zal overtreffen. Dat is een hele geruststelling voor onze natie! Wij be ginnen dus nu aan de Het is een pijnlijke zaak tweede tachtigjarige oor met het rapport van drs. log en wij verlangen be- onmetelijke kracht is. In derdaad, dit is materieel gezien een enorme ont dekking. Maar zij zou volkomen waardeloos zijn en zelfs tot het aller grootste pessimisme moe ten leiden, ware het niet, deelde mede, dat de dader van de aanslag op overste Harjono, Meine Pot, zich verborgen zal houden, tot dat de Hoge Raad uit spraak zal hebben gedaan. Fraai is dit niet. Als de voorzitter der L.O.O.I.S. dat besluit van Pot privé heeft meegedeeld, is dat zijn zaak. Maar als hij dit namens de oud illegale organisatie verklaarde, dunkt het ons, dat de oud illegalen zo'n beetje Staat in de Staat menen te kun nen spelen, en een soort tegenzet tegen de justitie menen te moeten doen. Die tijd is voorbij. nen en een waker van een dat de mens op geestelijk Gratis logies reids naar het twaalfjarig bestand. Mijn vrienden en ik trekken ons voorlopig terug uit het openbare telegraafmaatschappij naar het bedreigde punt, waar zij Truman vonden, bezig een deur te openen, een bos sleutels in de hand. Voordat zij in staat waren te roepen: Halt, politie, leven en denken over zagen zij, wie de man was tachtig jaar terug te ko- en toen schijnt een arres- men.... (Ingezonden door tatie niet in de bedoeling H. P. v. d. K. te L.). gelegen te hebben! gebied nog een grote ont- Met min of meer succes dekking kan doen: n.l. de pogen alle fatsoenlijke Ne- wetenschap dat de mens derlanders u i t de gevan- zelve de bron is van on- genis te blijven. Een man metelijke krachten ten jn Zeeland, die B. heette, goede, moed, edelmoedig- gaf zjch uit Voor S. en heid, opoffering. Zonder meldde zich aan de ge- die geestelijke krachten vangenis te Middelburg, zou atoomkracht slechts k0m mijn straf uitzit tot een catastrophe kun- ten", zei hij. Maar het was nen leiden. Nu.... is er niet waar. Hij scheen te nog hoop. Rupsbanden Een goederentrein in de wensten, een gezm genoemd moet worden, is weten- „Heiligdom" Wel mee naar verwoest het bureau „De doelman hield zijn Anders verging het een staat New York kwam on- heiligdom schoon". U kent juwelier in Parijs, die met langs met ruim een half dat prettige sport jargon twee mannen mee moest uur vertraging op zi.m be- wel, als de sportjournalist naar het bureau van po- stemming aan. Under weg ons wil vertellen, dat de litie. De mannen brachten waren de wielen van de - inutïi wuiuch, us weien- doelverdediger de felste hem naar een kamer óp locomotief gaan slippen, die werkelijk nu en dan schappelijk niet houdbaar schoten uit zijn doel wist de vijfde verdieping, na- omdat de rails bedeKt wa- aan bandeloosheid gebleken. Prof. Zeegers, te houden. Zulk een doel men zijn actetas met drie ren met een reusachtig 2". van het K.A.S.K.I., dat is is er j.l. Zondag in de ton aan juwelen mee en leger rupsen. De wielen dreigde te grenzen. Het hgt Katholiek Sociaal wedstrijd tussen de Ba- verzochten hem, even te mnar >t'1 ging 25 jaar geleden Kerkelijk Instituut, heeft ronie en R.A.C. te Breda, wachten. Hij zou mis- nog maar om een acht aangetoond, en dit schijnt lelijk afgekomen. Er was schien nog wachten, als uur sluiting en des Za- ?u werkelijk de juiste we- een schermuteeling voor hij_ niet gemerkt had, dat 3 tenschao te znn. dat een het doel van K.A.L.. en n speler kopte de bal weg. De keeper en een back sprongen ook omhoog, maar zij konden het leder niet raken. Toen zij om laag kwamen, grepen zij j tenschap te zijn, dat een terdags om tien uur. gemiddelde van 5 per ge- Kom daar nou es om! zin te hoog ligt. Hij toont Nu is het door de bank, aan, dat het 3 moet zijn. uur,alle dagen. Bij i? kSkSiS de laatste wijzigingen Van 2. dat altijd nog op- J is er wat je noemt een geld deed. Drs. Platenburg beiden de bovenlat, die.. heeiie aan aevlukt" heeft ons eerlijk een we- een lucifershoutje af- oeeije aan „gepium tenschappelijke of onwe- brak! H«t vernielde „hei- maar het principe van tenschappelijke poets de zes-uur-sluiting is bakken en wij zullen het gehandhaafd. Toch moeten dragen. Met de vroeaen velen zich af dat °,ok de beste vroegen veien zien aj, t,relster Wel eens een of de tijd van 50 en 25 steek laat vallen en met de scheidsrechter werd op jaar terug nu nog zijn de hoop, dat zulke dingen gesteld. Toen kon de wed eisen mag stellen aan Slurel!6. De wrteMp op dit gebied is nog jong en.... de gezinspolitiek van de K.V.P. blijft ver antwoord. Wie daar anders over denkt, heeft het mis! mag deze tijd. Maar dezelfde groepen, die voor de middenstand „ordening, sanering en bescher ming" verlangen, leven nog, naast het geroep om vrijheid. Zo is het ligdom" werd onmiddellijk uitgegraven en van een der bij-terreinen werd 'n ander doel gehaald, dat onder het wakend oog van strijd, met veertig minu ten vertraging, worden voortgezet. Nog 80 jaar Een van de conclusies van prof. Zeegers is ge President-inbreker De oud-president van Amerika, Harry Truman, stond onlangs op het punt, ingerekend te worden als inbreker! Harry had zich naar het gerechtsgebouw iedereen in dit gebouw zo tegen vijf uur naar huis ging. Toen informeerde hij eens naar de stand van zaken, maar niemand wist iets van twee „inspec teurs" af. De man was'ge- woon bestolen door twee gewiekste knapen, die zich als inspecteurs van politie hadden voorgedaan. De juwelier was per telefoon uit zijn tent gelokt, zoge naamd door een rijke bui tenlander, die hem met een collectie „snoepgoed" ontboden had. Daar wisten de „inspecteurs" blijkbaar ook al meer van. De juwe lier peinst nu over het ge mak en het gevaar van de telefoon! Atoomkracht Ons tijdperk deed de grootste ontdekking in de geschiedenis der mens heid: de ontdekl#ig dat draaiden wel, maar de lo comotief kwam een half uur lang geen meter ver der. Uiteraard hadden „rupsbanden" uitkomst kunnen bieden. V erkeersf atsoen Prins Bernhard zeide bij de opening der Veilig denken, dat de gevange nissen in Nederland alle maal net zijn als de „fi déle gevangenis" uit de beroemde operette en hij meende zich op staatskos ten eens te goedte kun nen doen! Het kwam na tuurlijk uit. B. was S. niet maar B. en toen hij in de gaten had, dat men hem daar in Middelburg „door had", zei hij, dat in de plaats van S. kwam. De echte S. werd in Brabant, genietend van vacantie ontdekt. Beiden zijn nu zuur Huurkwestie Zo erg als in Finland maken de geplaagde huis eigenaren het in ons land nog niet. Maar met huur achterstallig-zijn is toch de innerlijke gesteldheid het karakter, de mentali- wel gevaarlijk, want een verhuurster nam geen teit, het fatsoensbegrip ^alve maatregelen tegen van de weggebruiker een ;n haar pension. 63 grote rol speelt bij het verkeer, en speciaal bij het voorrang geven of nemen Bij het wegverkeer kan onfatsoenlijk zijn de dader of een ander, het leven kosten. En daarom is het nodig bij de verkeersop- voeding, nóg méér dan bij de andere opvoeding, bo ven technische feitenken nis, vooral fatsoensbesef aan te kweken. Oud zeer? De voorzitter der Lan delijke Organisatie van pension. 83 jaar is ze en ze is desondanks de achterstallige huurders nog kras genoeg om krasse maatregelen te bedenken. Zij bracht maar liefst zes ladingen dynamiet onder het huis aan en zij wilde dan toch zelf maar ook in huis blijven en a la Van Speijk mee de lucht in gaan. Maar op het laatste ogenblik bedacht zij zich en van een veilige afstand bekeek ze, hoe het afliep. Nou, dat ging nogal. Geen der bewoners werd ge wond, maar er was veel ■nmhloom kot uccbcw kc- 11 aai un KcicuiiuiKcuuu»/ nciu. uc gmueiiiwiB aai aenjKe urgamsane van wona. maar er was pruoieem van nei zoe- weest, dat het nog zeker in Kansas City begeven, de atoombom een bom van Oud Illegale Strijders schade aan het huis. kg. Voor de universiteit van Mis soula in de Amerikaanse staat Montana wordt eveneens een klokkenspel vervaardigd, dat ook 47 klokken zal omvatten. De zwaarste daarvan zal 1950 kg we gen. Binnenkort zal de rest van het klokkenspel gegoten worden en men hoopt 1 Augustus met het testen te kunnen beginnen. Bij het gieten en de testing hoopt een der gebr. van Bergen, die zich reeds 14 jaar in Ame rika bevindt, aanwezig te zijn. Op de dag van de testing zal de Wereldomroep opnamen maken, welke o.a. naar Amerika zullen worden uitgezonden. Op dit moment is een eveneens door van Bergen vervaardigde serie luidklokken op weg naar Japan. Drie kinderen slechts met moeite gered (Van onze correspondent) WINSCHOTEN Gistermid dag om ongeveer 5 uur is een woning aan de Garst, te Win schoten, achter het Maintebos, bewoond door het gezin West- phal, tot de grond toe afgebrand. Toen de heer W. in de kelder bezig was de waterleiding te sol deren, ontstond er plotseling brand, toen de benzinebout vlam vatte. Het vuur breidde zich zo snel uit, dat er aan blussen niet viel te denken. Men slaagde er ten slotte nog met zeer veel moeite in, uit het reeds in lichterlaaie staande huis drie kinderen te redden, terwijl ook de heer W. ternauwernood de woning kon verlaten Van de inboedel bleef niets be houden .En de spoedig ter plaat se zijnde brandweer kon slechts weinig meer dan nablussings- werk verrichten. Verzekering dekt de schade. (Van onze correspondent) WEHE Gistermiddag juist om twaalf uur ontstond brand in de kapitale boerderij van de heer E. van Kampen te Wehe. De eige naar was met het personeel nog op het land aan het werk. Mevr. van Kampen was alleen thuis met haar nog kleine kinderen. In een minimum van tijd stond de landbouwschuur in lichter laaie, want de vuurzee vond gre tig voedsel in een voorraad stro en kunstmest. Onmiddellijk werd de brandweer van Wehe gealar meerd. Energiek werd de vlam menzee bestreden, later met as sistentie van de brandweercorp sen uit de omgeving. Dank zij 't blussingswerk kon het woonhuis gespaard blijven. De grote schuur werd evenwel een prooi der vlammen. De landbouw werktui gen en de voorraden stro en kunstmest gingen verloren. De boerderij was verzekerd. Er wordt een onderzoek inge steld naar de oorzaak van de brand. V-

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5