Beneluxconferentie gunstig verlopen ECHTPAAR ROSENBERG TER DOOD GEBRACHT IN OOST-BERLIJN IS NU DE RUST WEERGEKEERD Dulles roept ambassadeurs der Verenigde Naties bijeen Belangrijke kwestie Geen bekentenis op het uiterste moment Maar in heel de zone is de toestand ernstig Auriol roept Franse politieke leiders hijeen van Nam II in petto Dagblad voor Alkmaar en omgeving 200 Indische vissers in nood Renter client nieuw plan in Er heeft genoeg bloed gevloeid Kenia wordt uitgekamd Rampokkers moorden Belast met opstelling van gemeenschappelijk program Smid je Verholen is er weer Binnenkort nieuw overleg MALENKOF DOOD? Secretaris vrij De moeilijkheden in Korea NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 et per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf - singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Zaterdag 20 Juni 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12809 (Van onze correspondent) BRUSSEL, 19 Juni In re- "^riugskringen alhier ver luidt. dat de Betielux-eonfe- rmitie, welke Dinsdag in D<m Haag werd gehouden, een gunstig verloop heeft «"•diad en dat dezelfde mi nisters binnenkort opnieuw zullen bijeenkomen, waar schijnlijk in Luxemburg. Alvorens een plenaire minis tersconferentie bijeen te roepen zou men de practische moeilijk heden, welke thans bestaan, een voor een willen oplossen. Het voornemen zou bestaan een commissie van juristen samen te stellen om de kwestie van de hogere organen te bestuderen, alsmede de vraag welke bevoegd heden deze organen dienen te be zitten. NIEUW DELHI Volgens een te Nieuw Delhi uit Madras ont vangen bericht zouden vissers vaartuigen met een gezamenlijke bemanning van tweehonderd kop pen verloren zijn. Door de hevige stormen die in de laatste drie dagen in de omge ving van Madras hebben gewoed, zijn de schepen meegevoerd, aldus dit bericht. Burgerlijke en marine-autori teiten zouden in grote haast red dingsmaatregelen op touw heb ben gezet. Sr bestaat goede kans dat de .Virgo", de Zweedse boot, die op 1 Febr. op de Vliehors strandde, begin van de vol gende maand vlot komt: tel kens wordt het schip dichter bij de zee gebracht, en momen teel is de sleepboot „Storte- melk" verwoed bezig met het graven van een geul van diep water af naar het schip. Nederland zou, naar verder .verluidt, zich bereid hebben ver klaard de export naar België te contingenteren in gevallen, waar bij de concurrentie van dit land aanwijsbaar zou leiden tot slui ting van Belgische en Luxem burgse bedrijven. Over het invoe ren van compenserende invoer rechten werd nog geen accoord bereikt. Voor heel-Rerlijnse verkiezingen BERLIJN, 19 Juni De bur gemeester van West Berlijn Ernst Reuter heeft vandaag gepleit voor een bijeenkomst op het hoogste niveau van de geallieerden met de Russen om de Russische zone te bevrijden uit de ijzeren greep van het Rode Leger. Reuter diende ook een nieuw plan in voor verkiezingen voor geheel Berlijn, maar maakte de bijzonderheden ervan niet be kend. Na de bijeenkomst deelde hij aan de pers mee, dat de gealli eerde commandanten „in het al gemeen instemden" met zijn standpunt. Nieuwe Westerse nota aan Russische Hoge Commissie BERLIJN, De commandant van de Franse troepen in Berlijn heeft uit naam van de geallieerde Hoge Commissie en de comman danten van de Westelijke secto ren van Berlijn, Vrijdag de Rus sische Hoge Commissie een brief overhandigd waarin verklaard wordt, dat de Westelijke gealli eerden van mening zijn, dat er genoeg bloed gevloeid heeft en dat de voorwaarden voor de nor male gang van zaken weer ge schapen moeten worden. Verder wordt verzocht, geen nieuwe standrechtelijke terechtstellingen uit te voeren en het gebruik van vuurwapenen door de Russische militairen en de volkspolitie te verbieden. De Westelijke gealli eerden eisen, dat het vrije verkeer in Berlijn zo spoedig mogelijk hersteld wordt, teneinde de voed selvoorziening van de bevolking te verzekeren. NAIROBI Generaal Erskine, bevelhebber van de Britse strijd krachten in Kenia, is van plan door middel van een grote zui veringsactie een einde te maken aan de activiteit van de Mau-Mau. Drie brigades infanterie, ver sterkt met tanks en vliegtuigen, zullen het land bij gedeelten zui veren. Eenmaal gepacificeerde ge bieden zullen weer onder burger lijk bestuur komen. GEZINSPOLITIEK De tegenstrijdige rapporten inzake de grondslag van de gezinspolitiek nadr katholieke opvatting hebben in de afge lopen week nogal verwarring gesticht. Vooral omdat de oude tegenstanders er gretig gebruik van gemaakt hebben, om nog eens een onwelwil lend standpunt kenbaar te maken. Wie de zaken objec tief beziet, moet erkennen, dat er geen reden is voor verontrusting. Integendeel, de grondslag van die politiek is nu gezuiverd en versterkt. In de Kroniek van Zaterdag in dit nummer wordt daaraan een beschouwing gewiid. Sensatiebericlit in Amerikaanse krant PARIJS Onder de kop „Het gerucht gaat, dat Georgi dood is en dat in het Kremlin schoten zijn gevallen" maakt het om zijn sensatieberichten bekend staande blad „New York Daily News" melding van een gerucht, volgens hetwelk Malenkof dood zou zijn en binnen de muren van het Kremlin een gevecht met ma chinegeweren zou zijn geleverd. Dit gerucht zou afkomstig zijn' van een nieuwsdienst, die geleid wordt door een oud-beambte van de inlichtingendienst. IN WEST-JAVA DJAKARTA In de omgeving van Tjiawi zijn vier desa's over vallen door benden, die er moor den hebben gepleegd, woningen in brand hebben gestoken en hebben geroofd. De aanval door de zwaar ge wapende terroristen geschiedde daags voor Lebaran (het einde van de vastenmaand). 60 dorpe lingen werden vermoord, ruim 800 Woningen werden in brand ge stoken, 3500 mensen werden dak loos, de schade bedraagt bijna 2 millioen rupiah. Anti-wapenstilstands demonstraties in Seoel Op onstuimige wijze geeft een jeugdige Zuid-Koreaanse uiting aan haar gevoelens tij dens demonstraties, welke in Seoel plaats vonden tegen een wa penstilstand, die het land in verdeeldheid zou kunnen achterla ten (bovenste foto's) Grote ontroering heeft zich van de meisjes en vrouwen onder haar gehoor meester ge maakt en velen bar sten in tranen uit. on derste foto's) BERLIJN Volgens ooggetuigen, die Vrijdag in de Wes telijke sectoren van Berlijn aankwamen, heerst er weer volledig rust in Oost-Berlijn. Zij zeiden, dat Sovjet-troe pen en volkspolitie in de straten patrouilleren en dat stra tegische posities en regeringsgebouwen worden bewaakt. Vrijdagmiddag hebben de Russische autoriteiten de Wes telijke geallieerden in Berlijn medegedeeld, dat Vrijdag avond op drie punten de sectorgrens zal worden open ge steld, om Oost-Berlijners, die in West-Berlijn werken, te laten passeren. De Russen hebben Vrijdag avond de tijd waarvoor het uit gaansverbod geldt met twee uur verminderd. De West-Berlijnse politie stelt een onderzoek in naar de juist heid van mededelingen van oog getuigen, dat groepen Oost-Ber lijners, die Vrijdagavond uit de PARIJS President Auriol heeft alle voormalige premiers en leiders, die getracht hebben een regering te vormen, alsmede de voorzitters der parlemcntsfracties, met uitzondering van de commu nisten, bijeengeroepen. De president zal een kabinets formateur aanwijzen na een ver gadering, welke de politieke lei ders, die Auriol vandaag heeft ontvangen, Zaterdag zullen hou den. Zij zijn belast met de op telling van een gemeenschappe lijk program. De politici zullen Auriol Zon dag verslag uitbrengen en mee delen, of zij er in geslaagd zijn aen gemeenschappelijk program op te stellen. Auriol verzocht de leiders zo spoedig mogelijk de grondslag te leggen voor een regering van „republikeinse en nationale vei ligheid" op een zo breed moge lijke basis. Hij sprak de hoop uit, dat Frankrijk in het begin van de volgende week een nieuwe re gering zal hebben. Hij wees erop, dat het land cloor een morele, economische en sociale crisis wordt bedreigd. Franse sector de Russische sector binnen zijn gegaan, door de Oost- Berlijnse politie werden omsin geld en met vrachtauto's weg gevoerd. De Oost-Berlijners had den van de door de Russische autoriteiten geboden gelegenheid om Oost-Berlijn binnen te gaan gebruik gemaakt. Volgens vluchtelingen hebben demonstranten in Brandenburg een officier van justitie gedwon gen een aantal gevangenen uit het tuchthuis vrij te laten. In Merseburg zouden fabrieksarbei ders vele arbeiders die enige we ken geleden na een staking gear resteerd en veroordeeld werden bevrijd hebben. In Merseburg werden alle gevangenissen be stormd en de gevangenen bevrijd. Een grote fabriek van syntheti sche benzine zou er in brand staan. In Rathenow zou de plaat selijke leider van de staatsveilig heidsdienst, Willi Hagedorn, door betogers zo zwaar 'mishandeld zijn, dat hij aan zijn verwondin gen bezweek. Vluchtelingen uit Bitterfeld, Leipzig en Fuerstenwalde hebben verteld, dat in genoemde plaat sen het grootste deel van de ar beiders staakt. Uit berichten, die uit Oost-Ber lijn binnenkomen, valt op te ma ken, dat de toestand in geheel Oost-Duitsland ernstig is. Men kan echter niet met ze kerheid bevestiging krijgen van berichten, volgens welke in geheel Oost-Duitsland de staat van beleg zou zijn afgekondigd. Bevestiging hiervan werd VRIJDAG IN OOST-BERLIJN BERLIJN Het verloop der ontwikkelingen in Oost-Berlijn op Vrijdag: De Amerikanen zonden de vice premier van Oost Duits land Otto Nuschke terug naar Oost Berlijn. In West Berlijn gingen alle vlaggen halfstok voor de slachtoffers van de revolte en men is van plan Zondag tot rouwdag te maken. Het schijnt dat het normale vervoer van arbeiders eniger mate op gang komt. De Russische sector heeft 40.000 levensmiddelenkaarten beschikbaar gesteld voor Oost Berlijners die in West Berlijn werken en niet het Rode Leger kunnen passeren. Er worden hulpprogramma's opgesteld voor Oost Berlijners die in het Westen vastzitten. Rias zendt uit dat de be woners van de Russische zone moeten vermijden in botsing te komen met de Russische troepen, omdat in het tegen gestelde geval de Russen de communistische regering zou den gaan steunen. slechts verkregen voor het gebied van Brandenburg en een aantal grote steden, zoals Maagdenburg, Halle, Gera, Jena, Leipzig, Chem nitz, Rostock en Warnemuende. Voorts is uit schijnbaar be trouwbare bron vernomen, dat in Thueringen op het platteland on geregeldheden zijn voorgevallen en dat in verscheidene dorpen boeren de volkspolitie en com munistische functionarissen heb ben aangevallen. Om 1 uur (Ned. tijd) in de afgelopen nacht hebben de atoomspionnen Julius en Ethel Rosenberg met de dood geboet voor linn verraderlijk werk. In de Sing Sing gevan genis zijn zij op de electrische stoel terechtgesteld. Slechts een bekentenis kon hen van de dood redden. Zij hebben die bekentenis niet afgelegd. Tot het uiterste einde heb ben zij bun onschuld volgehouden. Julius Rosenberg werd het eerst ter dood gebracht. Hij werd over leden verklaard te 01.06 u. (Ned. tijd)Ziin vrouw Ethel werd tien minuten later overleden ver klaard. Noch Julius noch Ethel zeiden iets voordat zij stierven. Het nieuws van hun terechtstelling werd in New York niet eerder dan 01.43 Ned. tijd bekend ge maakt. De advocaten der veroordeel den hebben tot het laatste ogen blik pogingen in het werk gesteld om het leven van hun cliënten te redden, doch alles tevergeefs. Het hooggerechtshof heeft gis teren met zes tegen drie stemmen het uitstel dat rechter Douglas had verleend met betrekking tot de terechtstelling van het echt paar Rosenberg, nietig verklaard. President Eisenhower heeft het tot hem gerichte gratieverzoek af gewezen. De hoofdverdediger van de Ro senbergs is gisteravond bij het hek van het Witte Huis het ver der gaan belet toen hij een dra matische poging deed om een nieuw pleidooi voor de levens der Rosenbergs bij de president in te dienen. Onmiddellijk voor de terecht stelling heeft Eisenhower een informeel gratieverzoek, vervat in een brief van Ethel Rosenberg, afgewezen. VAN KARDINAAL MINDSZENTY WASHINGTON De secreta ris van Kardinaal Mindszenty, Mgr. Andreas Zakar, is twee we ken geleden te Boedapest uit de gevangenis ontslagen. Mgr. Zakar werd in November 1948 op weg naar het bisschoppe lijk paleis door drie personen overvallen, in een gereedstaande auto gesleept en naar het gebouw van de staatspolitie overgebracht. Met wonden overdekt zag de kar dinaal zijn secretaris enige weken later in hetzelfde gebouw terug als medebeschuldigde. Op 3 Fe bruari 1949 werd Dr. Zakar in hetzelfde proces als kardinaal Mindszenty tot zes jaar tuchthuis straf veroordeeld. De geruchten over het lot van kardinaal Mindszenty, die, zoals van ver schillende zijden werd vernomen, binnenkort zou worden vrijgela ten, zijn nog niet bevestigd. Maandag vergaderen de zes ministers van de K.S.G. PARIJS. De zes ministers van Buitenlandse Zaken van de Europese kolen- en staalgemeen schap zullen Maandag te Parijs bijeenkomen. WASHINGTON, 19 Juni De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, heeft hedenmiddag de ambassadeurs van de Verenigde Naties die strijdkrachten hebben op Korea, bij zich ontboden. Dergelijke conferenties van am bassadeurs zijn niet ongebruike lijk, maar dit was de eerste, die door het Witte Huis aangekon digd werd. SMIDJE VERHOLEN verschijnt vandaag weer ten tonele! Hij heeft zich een tijdje moeten terugtrekkenmet spijt, om de ruimte voor het voetlicht over te laten aan Bram en Sijm en de bende van Zwarte Dolf. Nu hun avonturen met succes geëindigd zijn, is Smid je er weer. Hij stond al een tijd te popelen van ongeduld en wij zijn er zeker van, dat talloze kleine en gróte! lezers zijn terugkomst met gejuich zullen begroeten. In het nummer van heden, op de bekende plaats, gaal het doek op voor de nieuwe avonturenreeks: „Smidje Verholen en de strijd tegen Mars". In een desbetreffende bekend making van het Witte Huis is geen reden opgegeven. Men neemt echter aan, dat Dulles de ambassadeurs van de ontwikke lingen in Zuid-Korea, in verband met het vrijlaten van niet-com- munistische Noordkoreaanse krijgsgevangenen, op de hoogte heeft willen stellen. De afgelopen nacht hebben de Zuidkoreaanse autoriteiten weer ruim 1800 Noordkoreaanse krijgs gevangenen vrij gelaten. Volgens Radio-Peking zal de leider der Noordelijke onderhan delaars, generaal Nam II, Zater dag op de plenaire zitting der beslandsdelegaties „een zeer be langrijke kwestie" ter tafel bren gen. Waarnemers te Tokio zijn van mening, dat de Noordelijken om de bijeenkomst hebben verzocht om hetzij de vrijlating der anti communistische Noordelijke krijgsgevangenen door Zuid-Ko rea te bespreken, hetzij de laatste details van een wapenstilstands overeenkomst te regelen. De voornaamste Zuidkoreaanse afgevaardigde bij de bestands besprekingen, generaal Tsjoi Doek Sjin, verklaarde te Seoel, dat de vrijlating der gevangenen geen „onherstelbare breuk" tussen Zuid-Korea en het opperbevel der V.N. inzake het bestand betekent. TEGENWOORDIGHEID VAN GEEST De bestuurder van de ex press-trein Amsterdam-Ensche- de, die op zo gelukkige wijze na de botsing aan de dood ont snapte, heeft stellig niet alleen aan eigen lijfsbehoud gedacht. Zijn eerste zorg was de nade ring van een volgende trein, zonder dat er zekerheid be stond dat het signaal op onvei lig stond. Daar de normale uitgang was geblokkeerd, sloeg hij met een Engelse sleutel een ruit stuk en klom vervolgens uit de vernielde locomotief. Daarna snelde hij onmiddellijk naar de dichtst bij gelegen seinpost om zijn collega's te waarschuwen het signaal op onveilig te zetten. Amerikaanse militaire hulp WASHINGTON Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft Vrijdag voorlopig een be drag van 3.481.523.000 dollar ge voteerd voor militaire hulp aan het buitenland.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1