NOORDHOLLANDS 1 Russen verwerpen Westelijk protest Opnieuw krijgsgevangenen ontsnapt uit vier kampen Adres positie aan Regering over der middengroepen Dorsbedrijf, 2 boerderijen en 2 hooibergen verbrand De werkzaamheden der Tweede Kamer Dagblad voor Alkmaar en omgeving Berniuda- conferentie Het verzet in de Duitse Sovjetzöne Opnieuw grote betogingen in centrum van Leipzig Reorganisatie in Regering? Vuurzeeën in Blesse, Hattemerbroek Diepenveen en Deventer Pinay aangezocht Huurverhoging en looncompciisatie Twee slachtoffers van zwemmen Clark besch uldigt Singman Rhee Congres Werknemende Middenstand Aandrang spoedig rapport van Commissie-B eau fort 22 Doden bij autobus-ongeluk Ongeregeldheden in Miinchen Minister Mansliolt opende „Melkweg" Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 et per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpei. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren; Hoorn, Draaf, singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Maandag 22 Juni 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12810 I)e Oost-Berlijnse schouwburgen, bioscopen en kerken zijn Zondag zoals gewoonlijk geopend geweest. Oost- Berlijn is echter nog steeds, op de vijfde dag van de staat van beleg, van de buitenwereld afgesloten. Sportwedstrij den zijn Zondag niet gehouden. Vluchtelingen, die in West-Berlijn zijn aangekomen, gewagen van 20 doden bij de ongeregeldheden in verscheidene grole steden in Oost- Duitsland. Verscheidene West-Berlijnse bla den zeggen, dat de Russische hoge commissaris Semenof, een onderhoud heeft gehad met ver schillende partijleiders in Oost- Duitsland in verband met een reorganisatie van de regering President Heuss van West- Duitsland heeft Zondag in een bijeenkomst in de Bondsdag ter herdenking van de slachtoffers van de ongeregeldheden in Oost- Duitsland verklaard, dat de be togingen een plebisciet zijn ge weest, dat de Oost-Duitse regering van elke morele autoriteit heeft beroofd. In Oost-Duitse kringen is Zon dag opnieuw gewag gemaakt van ongeregeldheden. Het blad van de SED „Neues Deutschland" schreef dat in Lêizig „grote betogingen van arbeiders" zijn gehouden. Het communistische blad van de stad had „meedogenloze en hartstochtelijke haat tegen de raddraaiers, die zo veel bloed vergieten hebben veroorzaakt" geëist. Nog steeds staking in Saksen. Volgens de West-Berlijnse „Te- legraf" zijn 100.000 arbeiders van de uraniummijnen te Aue in Sak sen nog steeds in staking. Een grote menigte heeft zich Zondag voor het stadhuis van West-Berlijn verzameld, waar eveneens een herdenkingsplech tigheid gehouden is. In West-Berlijn zijn ook Zondag nog schoten in Oost-Berlijn ge hoord. Reactie Russische commandant. De Russische commandant in Oost-Berlijn, gcneraal-majoor Di- brova, heeft Zondag de Weste lijke protesten tegen de „hard heid" van zijn maatregelen na de ongeregeldheden in Oost-Berlijn van de hand gewezen, aldus meldt het Oost-Duitse nieuwsbu reau A.D.N. In een nota aan de drie com mandanten van West-Berlijn zegt Dibrova, dat de maati— -elen ge nomen moesten worden om een eind te maken „aan de geweld, daden, plundering en brandstich ting door fascistische agenten uit West-Berlijn georganiseerd". De Russische commandant ver klaarde verder, dat hij bereid is het normale leven te herstellen, indien de Westelijken van hun kant „misdadige elementen" niet tot Oost-Berlijn zullen toelaten (Van onze correspondenten) Het vuur heeft Zaterdag op ver schillende plaatsen in Friesland en Overijsel grote schade aange richt. In Blesse brandde het dors bedrijf van de heer G. van Zeist tot de grond toe af waarbij de ge hele inventaris, bestaande uit drie auto's, twee dorskassen, drie dorspersen en een tractor verlo ren gingen. De schade wordt op f 80.000.geraamd. De oorzaak van deze brand is onbekend. De brandweren van Diepenveen en Deventer werden Zaterdagmor- Bij de start van de laatste der drie qualijicatie-races voor de Kemsley wisseltrofee, welke werden gehouden op de ontmoe ting van de Kings Cup Air Race in Essex (Engeland) botste een deelnemende Proctortegen een ander. Het ene toestel stortte neer en de bestuurder, een 47-jarige hotelier kwam om het leven. Het andere toestel, waarvan de staart bij de botsing werd opengescheurd, beëindigde de race. Politie en brand weerlieden aan het werk bij de nog smeulende resten van het neergestorte toestel. gen omstreeks acht uur gealar meerd voor een felle uitslaande brand in de buurtschap Averlo op de boerderij 't Overgooi-, bewoond aoor de familie J. Grotenbraast. Hier had de knecht van de boer zijn sigarettenaansteker met ben zine gevuld. Toen hij deze wilde proberen vatte waarschijnlijk de gemorste benzine vlam. waarop het vuur oversloeg naar de bus waaruit de benzine was geput en op het omliggende hooi. De vlam men bereikten weldra het rieten dak en zo stond in een oogwenk de boerderij in lichter laaie. De brandweren die slechts water konden putten uit een drink- kolkje in een weiland, konden aanvankelijk weinig uitrichten. Ander water bevond zich op meer dan een kilometer afstand. De bei de oude mensen die de boerderij bewonen, elk de tachtig reeds ge passeerd, en een jong gezin met vijf kinderen, konden worden ge red. De brandweer slaagde er in de nabijgelegen gebouwen te spa ren, waardoor van de nog aan wezige oogst niets verloren ging. De schade is echter zeer groot, te meer daar 't Overgoor een van de oudste en groots4" boerderijen van Salland was. Zaterdagavond moest de r 'en ter brandweer opnieuw uitrukken, ditmaal naar de buurtschap de Snippeling, waar op de boerderij van de her Wolt°rs aan de oor- brug over het Overijsels kanaal een wagen .net hooi ^-md was geraakt. Het vuur sloeg over naar twee hooibergen 'oren gin gen. Met groot materieel wist de brandweer de boerderij te be houden. Tenslotte woedde het vuur ook in de boerderij van de wed. Nie- meijer aan de Gelderse dijk in Hattemerbroek nadat kinderen met lucifers hadden gespeeld. Door de wind aangewakkerd ston den het rieten dak en de aan grenzende hooiberg dra in lichter laaie. De boerderij en de hooiberg brandden tot de grond toe af. Van het huisraad van de wed. Nie- meijer kon veel gered worden, maar de niet verzekerde inboedel van het mede inwonende gezin Wolf ging verloren. op 8 Juli a.s. LONDEN, 21 Juni (A.P.). Het bureau van premier Winston Churchill heeft vandaag bekend gemaakt, dat de Bermuda confe rentie der drie westelijke mogend heden op 8 Juli azal beginnen. Churchil zal 30 Juni aan boord van het slagschip „Vanguard" ni.ar dc Bermuda's vertrekken en tijdig genoeg arri.eren om de Amerikaanse pres dent en de Franse vertegenwoordigers op 7 Juli te kunnen verwelkomen. De Franse Kabinetscrisis PARIJS, 21 Juni (Reuter). President Auriol van Frankrijk heeft de conservatieve expremier Antoine Pinay verzocht een rege ring te vormen. Pinay is de vijfde die zal trachten een regering te vormen sedert de regering-Mayer op 21 Mei haar ontslag aanbood. Hij heeft verleden jaar tien maanden aan het hoofd van een regering gestaan en toen een be- zuinigingspolitiek „om de frank te redden" gevoerd. De uitslagen van de onlangs gehouden gemeenteraadsverkie zingen werden indertijd be schouwd als een bewijs van Pi- nay's populariteit in Frankrijk. Geen verdeeldheid in het Kabinet Van officiële zijde wordt mede gedeeld: „Het in de pers versche nen bericht, dat in het kabinet verdeeldheid zon bestaan over de omvang van een eventuele loons verhoging, welke als gedeeltelijke compensatie van huurverhoging noodzakelijk zou worden geacht, is volkomen uit de lucht gegrepen. Nederlands zeiljacht liep op Scheveningse pier Gistermorgen liep een Neder lands zeiljacht vast op de over blijfselen van „De Pier" voor het Kurhaus te Scheveningen. Het jacht kon later op eigen kracht weer vlot komen. Tijdens het zwemmen in zee bij het Bloemendaalse strand is Za terdagmiddag de ongeveer 46- jarige Duitse tekenleraar Th. Frö bel uit Herne verdronken. Het slachtoffer, dat een vrouw en twee kinderen achterlaat, was met een collega leider van een groep van ongeveer 25 jongens, leerlin gen van een gymnasium te Dort mund. die een excursie door ons land maken. Bij het zwemmen in een afgele gen kleigroeve nabij de Duitse grens te Belfeld is gistermiddag verdronken de 17-jarige H. Caa- senbrood uit Tegelen. Het slacht offer was Zondag jarig. Het lijk is enkele uren later opgehaald. Dezer dagen hebben drie in burger gestoken Russen getracht een Tsjechische vluchteling van zijn flat in de Amerikaanse sector van Wenen te ontvoeren. De Tsjech, Jaraslov Lu- kas, gaf zich echter niet meteen gewonnen, en vocht voor zijn vrijheid, één der aanvallers een steek gevend. Toen er twee auto's van de Vier Mogendheden-patrouille aankwamen, trachtten de Russen met een van deze wagens te vluchten, doch een toeschietende Ameri kaanse M.P. stak zijn hand door het zijvenster en stuurde de auto op de tweede patrouille wagen in. De drie Russen werden toen naar het Internationale Patrouille-station gebracht, vanwaar zij na het opnemen van bijzonderheden, aan de Russische autoriteiten werden overhandigd. Het incident vond plaats in de drukke Lerchenfelderstrasseeen passerende fotograaf maakte deze opname. TOKIO, 21 Juni (Reuter/A.F.P.) Het opperbevel der V.N. deelt mede, dat 668 niet-communistische Kore aanse krijgsgevangenen Zaterdagavond uit vier kampen zijn ontsnapt. Zij waren geholpen door tanks en vracht auto's van het Zuidkoreaanse leger. Nabij Taegoe werd een gevangene gedood en vier gewond door schoten, af gevuurd door onbekende personen, aldus de mededeling. Hieraan wordt toegevoegd, dat Amerikaanse wachten een groep gevangenen wisten terug te drij ven, maar dat de meeste wisten te ontsnappen, ofschoon de wach ten gebruik maakten van traan gas. Volgens het persbureau „Nieuw China" hebben de Amerikanen tot nog toe geen ernstige pogingen gedaan om de door de Zuid- Koreanen vrijgelaten gevangenen op te sporen. Gevangenen werden in groepen Poesan en andere steden binnen geleid. Dit geschiedde door Zuid- Koreaanse troepen in aanwezig heid van Amerikaanse militaire politie, aldus het persbureau. Radio-Pjongjang verklaart, dat, indien er geen definitief antwoord wordt gegeven op de Noordelijke protestnota inzake de vrijgelaten krijgsgevangenen, „ernstige reac ties van het g°hele volk van Noord-Korea moeten worden ver wacht". Verklaring van Clark. Generaal Mark Clark, de opper bevelhebber der V.N. in Korea, heeft Zondag een verklaring uit gegeven. waarin hij zegt. dat pre sident Syngman Rhee persoon lijke ^erzek»r'no-pn had geschon den door de vrijlating van niet- communistische gevangenen uit Zuid-Koreaanse kampen te gelas ten. De gevangenen waren ontsnapt als gevolg van de gebroken be loften der ZuiH ^aanse rege ring en het s--— -ion en de desertie van Zuid-Koreaanse wachten. Alle mogelijke maatregelen zou den worden genomen om de ont- De Tweede Kamer zal Vrijdag 10 Juli geheel reserveren voor het afdelingsonderzoek van de Pas ingediende wetsontwerpen welke verband houden met de huurverhoging en de daaruit voortvloeiende fiscale maatrege len. Het zal dan wel eind Juli worden alvorens het voorlopig verslag van de commissie van voorbereiding zal kunnen ver schijnen. De Kamer zal dan vermoedelijk reeds op zomerrecès zijn, dat mis schien 17 Juli zal kunnen begin nen, zodat te verwachten valt, dat deze wetsontwerpen niet vóór be gin September aan de orde zullen komen. Het zal wel nodig zijn, drt, afwijkende van haar gewoon te, de Tweede Kamer weer bijeen komt nog vóór de opening der Staten-Generaal. Er wachten im mers nog omvangrijke onderwer pen op afdoening. Gedacht kan hier in de eerste plaats worden aan het verdrag der Europese de fensiegemeenschap, waaromtrent een uitvoerig voorlopig verslag is verschenen. De Memorie van Antwoord hierop wordt begin Juli verwacht en dan zal het van ve lerlei omstandigheden afhangen of het noodzakelijk geoordeeld wordt dit verdrag nog vóór het zomerrecès te behandelen. Wij menen te weten, dat de re gering inderdaad de Kamer gaar ne genegen zou vinden, de behan deling van dit vraagstuk nog af te doen vóór zij met vacantie gaat. De regering meent, dat een spoe dige behandeling internationaal 'n uitnemende indruk zal maken, vooral in Amerika en Engeland. De kans is aanwezig, dat de Kamer tegen dit tijdstip van be handeling geen overwegend be zwaar zal maken, te meer daar Nederland de vrije hand houdt. De uiteindelijke beslissing moet immers in ieder geval wachten op de Eerste Kamer. Wordt het ont werp door b '.'.e Kamers geaccep teerd, dan valt te verwachten, dat de regering, gezien de mogelijk heid van nieuwe internationale ontwikkelingen, nauw contact zal houden met het parlement alvo rens een definitieve beslissing te nemen omtrent de ratificatie en het tijdstip daarvan. Verdere omvangrijke onderwer pen, die eveneens vóór de behan deling der begroting dienen te worden afgedaan, zijn de waters- noodschadewet en misschien de omzetbelashngwet. (Van één onzer verslaggevers Dc Werknemende Middenstand heeft Zondajj in Utrecht een congres gehouden. In een adres aan de regering, de Kamerfracties, de K.V.P., de katholieke vakcenlralen van werkgevers en werknemers en de Stichting van de Arbeid wordt de bezorgdheid uitgesproken over de van regeringszijde geuite twijfel t.a.v. de mogelijkheid om het vraagstuk van de beloning der middengroepen op te lossen. Er wordt tevens in deze adres sen, speciaal aan dat tot de rege ring, op aangedrongen om verbe teringen in te voeren. Het besluit deze adressen te versturen werd met algemene stemmen aangeno men. In een tweede resolutie die het congres aanvaardde worden alle tot de middengroepen behorende werknemers opgeroepen zich te organiseren. Met bezorgdheid wordt vastgesteld, dat de me ningsverschillen over de organi satievormen der katholieke werk nemers nog steeds niet zijn opge lost. De hoop wordt in deze resolutie uitgesproken, dat de door het Hoogwaardig Episcopaat ingestel de commissie-Beaufort spoedig rapport zal uitbrengen, opdat de dringend nodige beslissing om trent de organisatorische vraag stukken niet langer uitblijft. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer M. v. d. Donck op de grote nood, waarin de mid dengroepen thans verkeren. Met betrekking tot het besluit der be zoldiging der rijksambtenaren te verbeteren, vroeg de voorzitter zich af, of de regering hier haar taak mee meent te hebben vol bracht en of de regering misschien niet ook voornemens is overeen komstige salarisverbeteringen in de particuliere sector te stimule ren door het wegnemen van de nog aanwezige beletselen. Inleidingen. Drs. Th. J. Platen burg sprak op het congres over de door de K.V.P.-commissie uitgebrachte rapporten inzake de betekenis en de waarde van de middengroepen voor het geheel der Nederlandse samenleving in cultureel en eco nomisch opzicht. De tweede spre ker rector Klaver ging in op de vraag, waarvoor een afzonderlijke standsorganisatie voor de werk nemende middenstand geboden is. De geestelijk adviseur pater Col- sen sprak het slotwoord. snapte gevangenen weer vast te zetten. Bommen aan de Jaloe Veertien geallieerde superforten hebben in de nacht van Zaterdag op Zondap zestig ton bommen ge worpen op twee egvelden aan de rivier de Jaloe. in Oost-Sumatra DJAKARTA, 20 Juni (P.I. Ane- ta). Vermoedelijk als gevolg van overbelasting is op tien kilo meter afstand van Kota Tjana (Oost-Sumatra) een autobus ge kanteld en vervolgens in brand gevlogen. Zeventien personen werden ernstig en nog twee licht gewond. Van de zwaar gewonde slachtoffers zijn er later nog vijf overleden. MüNNCHEN, 21 Juni (Reuter). Verscheidene duizenden commu nisten zijn Zaterdagmiddag te München slaags geraakt met de politie. De ongeregeldheden bra ken uit, nadat de politie twee bij eenkomsten van de communisten waarop toespraken over de ge beurtenissen in Oost-Berlijn zou den worden gehouden, had ver boden. Volgens de politie hadden de communisten zich aangesloten bij een andere menigte, die protes teerde tegqn het besluit van een groot warenhuis te München om na de gebruikelije sluitingstijd op Zaterdagmiddag open te blijien Minister S. L. Mansholt heeft Zaterdag de nationale zuivelten- toonstelling „De Melkweg" te 's-Gravenhage geopend. De zuivelindustrie is de groot ste en belangrijkste van Neder land; jaarlijks wordt voor twee milliard gulden melk geprodu ceerd en voor achthonderdvijftig millioen gulden wordt aan zuivel producten uitgevoerd, aldus de minister. Deze bedrijfstak geeft bovendien aan vele andere be drijfstakken werk, zowel voor de handel en het verkeer, de machi nebouw en ook aan chemici in de laboratoria. De hoofdzaak is ech ter het gebruik van de melk. Ten aanzien van de producent, de boer, zeide minister Mansholt dat het hem gunstig toelijkt, in dien de boer een prikkel krijgt in de vorm van uitbetaling naar kwaliteit van de melk. Dit zou het streven een zo goed mogelijke kwaliteit melk rechtstreeks van de boerderijen naar de fabrieken verhogen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1