Duizenden waren in Blokker geschaard rondom hun Bisschop Toespraak va n Mgr Hui lier s op de Katholieke Landdag I la ter ar Sublieme rede van profv. Duinkerken „Steigers zijn nodig om gebouwen op te trekken" bezoek aan Her kermis Landdag in teken van Honderd Jaar Kromstaf „Weest eendrachtig in alles waar dat mogelijk ?V' „Ik vertrouw op de jeugd" Boerderij brand onder Burgerbrug Maandag 22 Juni 1953 sverwachtins ld door het K.N. e Bilt. fieldia van ■ond tot Dinsdag- BESTENDIG IMERWEER ke bewolking met enkele regen- of en. Zwakke tot eranderlijke wind. ves-nieuws Bertus Bosman nam Zondag deel aan de Ise athletiekkam- n. Zaterdag liep hij er en werd na felle e achter Jansen uit de tijd van 4 min. im hij deel aan de dier verviel hij in de oor het regelen van in een ander over te 5 Bosman moet het i hoog tempo hebben het op de eindsprint hij derde werd. aren verbouwd, dan en. Hij raadde allen te doen wat men en, in het belang Iers zelf. het gezamenlijk de augurken en de tomstige aankoop orteermachine, kreeg vrij mandaat, werd uiteengezet, k-risico van vroege die voor export zijn daarvoor in quaran- opgeslagen, voor de Bovendien werd er vergadering op ge- de tuinders in deze andelen. rd een voorstel van behandeld, om een stichten en de no- hiervoor op te ne- >n korte gedachten- ig de vergadering er De heer G. Laan enige mededelingen men van grondmon- or heeft zich een lid edrijfsvereniging te ird beschikbaar ge sten bedragen f 10, ees de vergadering dat er vaak te over- super wordt ge- bemestingskosten izienlijk worden te- lor het trekken van iet binnen 14 dagen tan het veilingskan- Neefjes zei, graag ping te zien bij de Hierop antwoordde selmans, dat dit zou len besproken met de potershutten ge- igezien zij toch wel ten zullen opkomen. ;en waren het hier- M. Reus stelde ten- oor, de overschotten aardappelen te ver veevoeder, zodat ochte potens in het zullen worden ge- enslotte klaagde de t over het slechte bij de zogenaamde 's kunnen er bijna jden. De klacht van oet zal worden over- 1 de directie van de Het is eigen- in, dat een Schager nstigd wordt door zomerweer, gelijk dan het geval was. zijn regen en storm inslag. Maar gelijk indenken, verleidde ge zomerweer de ral Zondag, volgens de langste dag van zich tegen de avond :n naar de Magnus- ien. Tegen acht uur ip het kermisterrein n Ged. Gracht reeds ijike drukte. Doch op >egon de stroom van t alle richtingen pas reken. Men zag rijen soms vijftig en meer een stuk. gen uur kregen de it gaandeweg druk- geen half uur later plekje en geen stoel ruikt. De stemming hoogst prettig, maar elaten of lawaaierig, genoeglijk of genoot geruimd van de ver- waarbij wegens de stoffige van de dag bier wel de grootste een te genieten. Ook lensen die slechts n van de Schager laken, gaven gemid- iveel uit als enkele n. Maar hun aantal eldig groot, dat de toch buitensporig ior een „eerste Zon- bij zonder scheen de voor de diverse ils autoscooter, rups e dermate groot te :e exploitanten heel n hebben gedaan, iste kramerijen heb- oipmerkelijk weinig ers gezien. Eigenlijk wee door de natuur één vinger aan elke le mannen, die als en en krachtpatsers .en, wel de enigen, nma was zeer knap ;en het te verkopen klonk er een har- is en de befaamde e van de vele ruim ende geldstukken. en historische Landdag, rijk aan hoog tepunten die een onuitwisbare indruk hebben gemaakt op duizenden mannen en vrouwen uit Westfriesland en het Noorder kwartier. Zo ongeveer zal de eindconclusie luiden wanneer in de boeken van beide eomité's over de gemeenschappelijke Katholieke Landdag 1953 in de veilinghal van Blokker, zal worden geschreven. His torisch was de gebeurtenis door de aan wezigheid van Z.H.E. Mgr J. P. Huibers, juist nu zo hoog gewaardeerd omdat de Noordhollanders hun Kromstafviering hielden en dankbaarder dan ooit konden blijk geven van hun liefde en trouw je gens Vader Bisschop, die in eenvoudige, ontroerende woorden sprak over de nood zaak om eendrachtig te zijn op alle ter reinen van het godsdienstige en openbare leven, ook getuigend van Zijn groot - ver trouwen op het enthousiasme en de aposto- laatszin van de kath. jeugd. Prof. Dr van Duinkerken had een sublieme rede uit gesproken, waarin op onnavolgbare wijze de betekenis en de waardigheid van het Bisschoppelijk ambt was belicht, een rede die ook door het plaatsen van feiten uit het verleden in het decor van de gods dienstige en maatschappelijke verhoudin gen, zo boeiend was. Hoogtepunten? We noemden er reeds enkele en kunnen daaraan toevoegen het welkom dat de bisschop werd bereid, zo ook het Pontificale Lof dat Monseigneur tot besluit van de Landdag celebreerde. Ja, het instituut van de Landdagen heeft nog wel degelijk zin en reden van bestaan, dat is gisteren ten overvloede gebleken, ook uit de massale opkomst van zeker 3000 personen. Zij waren per fiets, personenauto's en touring-cars naar Blokker getogen. Ook Texel was, door pl.m. 15 deelnemers, vertegenwoordigd. Het prachtige zomerweer werkte mee om de belangstelling zo groot mogelijk te doen zijn. De Landdag genoot ook de eer van de aanwezigheid der hoogeerw. heren A. H. Harst, deken van Schagen, H. J. Kuijper, deken van Wervershoof en P. L. C. v. d. Meer, deken van Hoorn. Voorts van de geestelijken uit vele parochies, fathers van het St. Bonifacius-Missiehuis, het Tweede Kamerlid de heer Jac. Groen, alsmede van talrijke burgemeesters. Gistermorgen was in de paro chiekerk van de H.H. Cyriacus en Franciscus te Hoorn een plechtige Hoogmis opgedragen tot intentie van de Landdagen en voor de levende en overleden medewer kers. De parochiële comitéleden hielden hierna een bijeenkomst in Het Gouden Hoofd te Blokker, met een werkvergadering, waarin de onlangs overleden comitéleden, de heren Lakeman uit Medemblik en Fluitman uit Enkhuizen, wer den herdacht. In Blokker waaiden de vlaggen. Ze wezen de route naar het vei lingterrein, waar een constante stroom van Landdagbezoekers zijn weg vond naar de grote hal. Te gen het aanvangsuur was alles in afwachting van de komst van Mgr. Huibers en het was dan ook een kleine teleurstelling, dat de voorzitter van de Westfriese Land dag, burgemeester V. M. Nolet van Ursem, moest mededelen dat de Bisschop op het vastgestelde tijdstip niet aanwezig kon zijn omdat hij met autopech te kam pen had. Met toestemming van Mgr. kon met de afwerking van het programma toch worden be gonnen. De heer Nolet sprak in zijn welkomstwoord als zijn vaste overtuiging uit, dat het stellig zijn nut heeft, bij tijd en wijle de katholieken voor een demonstra tie als deze bijeen te roepen, op de gemeenschappelijke titel van hun katholiciteit, een opvatting welke in het verloop van deze middag ook zijn bevestiging vond. Medewerking aan deze Landdag verleenden het fanfarecorps „Sint Hildegardis" uit Tuitjehorn onder leiding van de heer den Das en het Streeker Mannenkoor met de heer Moeskops als dirigent. De fanfare had zich vóórdat de bij eenkomst begon, reeds verdienste lijk gemaakt met het spelen van opgewekte muziek en kon zich na het openingswoord van de heer Nolet wederom laten horen. Spoe dig evenwel moest de uitvoering worden onderbroken. De bisschop was gearriveerd! Begroeting van de Bisschop Buiten de veilinghal werd Mgr. door de loco-burgemeester van Blokker, de heer J. Bot burge meester G. H. Essing kon wegens ziekte niet aanwezig zijn na mens het gemeentebestuur be groet. Gidsen en verkenners brachten Mgr. Huibers het saluut. En nauwelijks was de bisschop, o.a. vergezeld van de hoogeerw. dekens en bestuursleden van de beide Landdagcomité's, de enorme vergaderruimte binnengegaan, of de duizenden verhieven zich van hun plaatsen en ontvingen met langdurig applaus hun hoge gast. Het Mannenkoor zette het „Sacer- dos et Pontifex" in en onmiddel lijk hierna zongen allen het volks lied. De Bisschop werd door de heer Nolet toegesproken .„Wij begroe ten U allereerst als de uitdeler van Gods genaden onder ons. De katholieken uit onze gewesten achten het zich een eer, in volg zaamheid jegens hun Bisschop uit te munten. Weest U overtuigd van ons aller aanhankelijkheid. We zullen altijd beseffen dat we in de maatschappij een bijzondere taak hebben te vervullen, waarin we door het woord van onze Bisschop worden gesteund". De uitvoering van het machtige „Veni Creator" van Alph. Diepen- hrock, gezongen door het Stree ker Mannenkoor evenals de overige nummers welke dit en semble die middag ten gehore bracht met grote waardering be luisterd ging vooraf aan het moment waarop prof. Anton van Duinkerken het spreekgestoelte l naast het imposante hoge altaar betrad. Verheven opdracht Prof. van Duinkerken was ma gistraal in zijn uiteenzetting van de verheven opdracht welke de Bisschop heeft ontvangen. Zijn rede was ook doorspekt van hu moristische invallen, waarmee hij direct al begon toen hij aangaf welk verschil er ligt in het „her denken" en het „zich herinneren". Maar dan kwam hij spoedig tot de meesterlijke verklaringen van hetgeen onder herstel der Bis schoppelijke Hiërarchie moet wor den verstaan; het opnieuw vervul len van de taak welke voor onze Kerkprovincie in 695 aan St. Wil- librord door de Paus was opge dragen, met de smeking tot God: „Voltooi in Uw priester de volheid van Uw geheimenissen, verrijk hem met de sierselen van de op perste eer en heilig hem daartoe met de stroom van hemelse zal ving". Willibrord werd de eerste bisschop van Utrecht. In 1559 werden ook Haarlem, Groningen en Deventer als bisschoppelijke zetels aangewezen, in een tijd die niet zo ver verwijderd lag van de bewogen gebeurtenissen in de 80- jarige oorlog en eeuwen daarna.. Prof. v. Duinkerken schetste de staatkundige en godsdienstige ver wikkelingen waarin het katho lieke volksdeel verward raakte; het weerzin tegen de Spaanse overheersing dat maar al te ge makkelijk de objectiviteit tegen over het Kerkelijk gezag vertroe belde. Ook toen Noord-Holland Missieland werd bleven onder linge conflicten niet uit, bijvoor beeld tussen de kanunniken van Haarlem en de Missiepredikers, ofschoon aan hun ijver voor het behoud van het Geloof niet ge twijfeld mag worden. Maar gewe zen mag worden op dp trouw aan de ene heilige Kerk, een trouw die ondanks vervolging niet werd op gegeven! Voor Kerk èn Staat. Het herstel van de Bisschoppe lijke Hiërarchie in 1853 was het herstel van een recht, ofwel, zoals Groen van Prinsterer zeide dwars tegen de storm van de Aprilbewe ging in: „het was volkomen in regel". Er kwamen Hollandse bisschop pen die altijd hebben bewezen en hun landgenoten hebben voorge houden, dat het wereldlijk gezag geen ontrouw der katholieken te duchten heeft, zomin als ons volk van zijn christendom door wereld lijk ingrijpen behoeft te ver vreemden. Hoe anders thans hier dan in de Oost-Europese landen.. Maarhet hangt mede van ons zelf en van de opvoeding onzer kinderen af, of wij zullen blijven staan'aan de zijde waaraan wij de voorkeur geven. De steigerwerken. Het grote gebeuren van 1853, zo betoogde prof. v. Duinkerken ver der, bracht, historisch gesproken, een vaste lijn in het Kerkelijk be stuur, een lijn waardoor ook het streven naar de schoolvrijheid die alle andere beschaafde landen ons benijden onze betekenis op het gebied van kunsten en weten schappen en de maatschappelijke rechtsbevordering heeft aangege ven. „Volgens sommige berichten zou ik onlangs hebben gezegd dat onze organisaties slechts steigerwerken zijn, die in de loop der tijden zul len verdwijnen. Dit was inderdaad mijn antwoord op een desbetref fende vraag, maar ik heb hieraan nog iets toegevoegd, namelijk: dat steigerwerken nodig zijn om een gebouw op te trekken en ook, dat onze organisaties geen kunstma tige aangelegenheden zijn. De mens zoekt naar een binding en deze moet aan de mens worden toegelaten". Volheid der bediening. De waarde die we in de bis schop het hoogst moeten stellen, zo vervolgde prof. v. Duinkerken, is de volheid van de bediening door de Apostolische opvolging, de geheimenis waaraan de Bis schoppen deel hebben door de handoplegging bij hun wijding, de vervulling van de H. Geest naar Christus woord tot de Apostelen èn hun opvolgers: „Mijn Geest zend ik u". Daarom zijn we kin derlijk onderworpen, ongeveinsd gehoorzaam in evenwichtige stem ming van oprechte liefde. „Laat dit onze conclusie zijn. Wanneer we willen handhaven en voortzetten wat in 100 jaar is eg- bouwd, dan moeten we ten op zichte van onszelf en van onze kinderen er van doordrongen zijn, dat iedere ziel een eeuwigheids waarde in zich heeft. Onze trouw, aanhankelijkheid en eensgezind heid moeten dezelfde zijn als in de goede katholieke gezinnen die vóór 1853 het Geloof bewaard hebben. We moeten allen de Geest behouden die niet te ver delgen is, omdat de Hemelen van Haar zijn vervuld". Met deze woorden besloot prof. van Duinkerken zijn rede, beant woord door een hartelijk applau- diserende menigte. Na de pauze speelde de fanfare het Andante uit de Sinfonia van Bach; een correcte uitvoering waarvan jammer genoeg tenge volge van het geroezemoes van het publiek.' voor de aandachtige luisteraars veel verloren ging. Het Mannenkoor zong het bekende „Herders-Zondagslied" van Creut- zer. Vervolgens richtte Mgr Huibers zich tot Zijn gelovigen met een Mgr. J. P. Huibers bij aankomst voor de veilinghal te Blokker. Links burgemeester B. J. Kalb van Oude Niedorp, voorzitter van de R.K. Landdag van Hollands Noorderkwartier, rechts burgemeester V. M. Nolet van Ursem, voorzitter van de Kath. Westfriese Landdag Zwembad in de Beemster? In de gemeenteraadsvergadering van Punmerend heeft Mr. J. Leu- „Het is me een vreugde bij U te zijn, juist op het feestelijk herdenken van het herstel der Hiërarchie. Met grote dankbaar heid ben ik temidden van 't volk uit het Noorden, dat ik heb leren werken ten bate van het gehele volk en ter ere Gods. Het is een blijdschap te weten dat meer dan 300.000 diocesanen door mij in het H. Vormsel de Geest van Christus hebben ont vangen. Dat geeft ons hoop op de toekomst. Op de jeugd heb ik in het bijzonder mijn vertrouwen gesteld. Toen op 2e Pinksterdag de jeugd van ons Bisdom in de Kathedraal door duizenden verte- kennen en waarderen." Zo begon genwoordigd was, heeft ze ge nn™ x¥.1 --1 tuigd van haar Geloof en van de wil om naar dat Geloof te leven. We mogen van de jeugd zeggen wat we willen, maar dit zeg ik er van: ze is bezield van de wil om écht te zijn, niet met de mond, maar ook met de daad. De tijden voor het Episcopaat zijn moeilijk, zeker voor 't Bis dom Haarlem, waar de bevolking Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, gistermiddag zijn toe spraak tot de deelnemers aan de Katholieke Landdag voor West friesland en ihet Noorderkwar tier. En Mgr. vervolgde: „Het is ontzagwekkend, te moe ten geloven dat we dragers zijn van Gods H. Geest. Zo dikwijls moeten we zeggen als Petrus: „Heer ga weg van mij, want ik ben een zondig mens." We mo gen dankbaar zijn voor hetgeen door het Bisschoppelijk bestuur is verricht met de kracht en de hulp van God. We mogen heel bijzonder dankbaar zijn om de volgzaamheid, de trouw, de ge hechtheid van ons volk, het West friese zeker, dat koppig Rooms is. Dit is onze troosit; we zijn één in de hoogste mate. Als kinderen van God zijn we broeders en zusiters, elkanders ledematen, waarvan Christus het Hoofd is. Het is vanzelfsprekend dat de Bisschoppen U vragen om een drachtig te zijn in alles waar dit mogelijilt is. Geen ledemaat zal immers de andere kwaad willen doen? We hebben verschillende ka rakters, belangen en wensen, maar we moeten één zijn in het Geloof en in al ons streven; to nen dat wij Christus dragen in ons hart. Wie de eenheid ver wen gevraagd naar de kans op breekt, beschadigt het gehele li- een zwembad. Toen werd mede- chaam. Wanneer er eens iets niet gedeeld dat daarover werd onder handeld. Naar wij vernemen be staat er goede kans dat men het er van deskundige zijde en met de gemeentebesturen over eens wordt dat het 't beste zal zijn, een zwembad te maken in de Beemster. Dat wachten we dus dan maar af naai- de zin van deze of gene ge regeld wordt, vergete hij dan niet dat men alles dient te overzien, zowel op godsdienstig, politiek als sociaal terrein. Als katholieken moeten we dan groot zijn en zeg gen: al is iets met mijn persoon lijk belang ,wat baat het me als ik wegga? Het gaat ons niet om de macht als zodanig, maar we het sterkst toeneemt. Er moeten kerken worden gebouwd. En ook hiervoor heeft de jeugd begrip, oök hierin wil ze meewerken als er oen beroep op haar wordt ge daan. lik heb hoop op de toe komst, omdat ik zie dat de jeugd voor haar taak klaar is. Ook zij moet, zoals de ouderen, aposto laat uitoefenen om de katholieke beginselen door te voeren. Er is een tekort aanpriesters en er wordt op de priesters eri- tiek uitgeoefend omdat ze alles niet aankunnen. Gelukkig zijn. er ook leken die de ware Katholieke Actie uitoefenen. Moge het woord van uw oude bisschop toch branden in 't vuur van uw harten. Weest één; voedt U met Christus, hebt vertrouwen op de Moeder Gods. Ik vraag dat Gods X. Geest ons allen sterke, opdat we eens in de Hemel ver enigd zullen zijn en kunnen zeg gen dat ons werken vrucht hééft gedragen in het heerlijke, nooit volprezen Noorderkwartier en Westfriesland." toespraak waarin Mgr van Zijn dankbaarheid getuigde om te midden Zijner geliefde Ncordhol- landers te zijn en waarin hij ook tal van dringende aansporingen deed, vooral om elkaar altijd in eendracht te vinden. De inhoud van de toespraak geven we elders weer. Het Streeker Mannenkoor zong het „Magnificat" van Jean Schrij vers, waarna burgemeester B. J. Kalb van Oude Niedorp, voor zitter van de R.K. Landdag Hol lands Noorderkwartier, het slot woord sprak. Hij dankte Mgr Hui bers voor diens komst, welke met zo grote vreugde werd begroet. „Wij beloven U, Uw woord te zullen bewaren in ons hart en het ook naar buiten uit te dra gen. U kunt op het Noorderkwar tier en West-Friesland blijven re kenen". De heer Kalb richtte zich vervolgens met een dankwoord tot prof. v. Duinkerken en sprak ten slotte zijn erkentelijkheid uit je gens alle medewerkers voor het welslagen van deze dag, in het bijzonder het Veilingbestuur en het gemeentebestuur van Blok ker, de fanfare „St. Hildegardis" en het „Streeker Mannenkoor" Pontificaal Lof Aan het fraai gebouwde altaar celebreerde Mgr Huibers een pon tificaal Lof, met deken van der Meer als diaken, deken Harst als sub-diaken, pastoor Berger van Ooster-Blokker en pastoor Lees berg van Hoogkarspel als troon- diakens. Dirigent van de Grego riaanse gezangen was pastoor Karskens van Burgerbrug. Met vaandels en vlaggen betrokken de gidsen en de verkenners de ere wacht rond het altaar. In het „Te Deum" zongen de gelovigen hun hulde aan God; een loflied aan het eind van een onvergetelijke dag. Zij hieven het „Aan U, o Koning der eeuwen" aan en toen Mgr Huibers de veilinghal ver liet, stemden zij geestdriftig in met de kreet „Leve de Bisschop", waarop Monseigneur met een brede glimlach reageerde. Boerderijemtwendelaar ALKMAAR Ook de Alk- maarse politie vestigt de aan dacht van de bevolking op een zekere Dirk Nap, geboren te Mijdrecht 4 Januari 1912, die verdacht van oplichting, door de politie in het gehele land wordt gezocht. Door middel van adver tenties in de dagbladen biedt hij boerderijen te huur of te koop aan. en wanneer iemand zich met hem in verbinding heeft gesteld door te reflecteren op een dergelijke advertentie, tracht hij alvast een voorschot te krij gen om de kosten te dekken" Vanzelfsprekend verdwijnt hij daarna met de noorderzon. Hij voert deze operaties uit onder valse namen zoals: C. J. Hartog, D. J. Boers D. J. v. d. Berg, J. en D. v. d. Ploeg, Peets enz. Verscheidene mensen zowel in als buiten Amsterdam zijn reeds het slachtoffer geworden, van deze oplichter en de politie ver zoekt diegenen, die hem op het spoor komen zich onverwijld met haar in verbinding te willen stellen. Naar Nieuw Zeeland SLOOTDORP. Onze plaats genoot Th. Wouts. van de Schel- penbolweg emigreerde vrij on verwachts naar Nieuw-Zeeland. alwaar hij in de landbouw een nieuwe toekomst hoopt te ver werven. De heer Wouts kreeg plotseling passage beschikbaar op een Engelse boot. Boerderij wordt herbouwd WIERINGERMEER. De boerderii van de heer W. Kra nenburg aan de Koggenrandweg die onlangs door brand werd verwoest, zal binnenkort worden herbouwd. Door de rentmeester der Domeinen zal dit werk op 3 Jüli a.s. worden aanbesteed op het domeinkantoor te Wieringer- werf. Geslaagd WIERINGERWERF. Onze plaatsgenoot de heer L. Cornielje slaagde te Den Haag voor het diploma gemeen te-administratie I. Programma zomerfeesten BERGEN Door de VVV is wederom een uitstekend zomer- programma opgesteld, waarvan we de voornaamste openlucht voorstellingen even zullen aan tippen. 5 Juli Snip en Snap en de Chico's; 10 Juli: de Gordel van Hippolyta door de Plankeniers uit Bussum die in Bergen en Alkmaar met veel succes „Ma dam Tic-Tac" opvoerden; 21 Juli daverende Show-avond met Joop de Knegt, Olga Lowina en vele anderen; 29 Juli: Show-avond met de Kilima Hawaiian.?; 10 Aug. het Züricher Jodelkoor; boven dien is op 22 Juli de verlichtings avond en is het Bloemencorso bepaald op Vrijdag 7 Augustus. Een overzicht van een gedeelte der mensenmassa in de veilinghal, tijdens de redevoering van prof. dr. Anton v. Duinkerken. BURGERBRUG Zondag avond omstreeks half zeven is door nog opgehelderde oorzaak brand uitgebroken in de kapitale boerderij van de heer P. Burger aan de Grootsloot vlak bij de R.K. Kerk te Burgerbrug. Op dat tijdstip was de boer met zijn echtgenote op bezoek bij familie in de Moerbeek. Hun drie kinde ren waren door hun grootmoeder die met hen thuis gebleven was, reeds naar bed gébracht. De oude vrouw ontdekte het vuur, toen de boerderij reeds op alle pun ten fel brandde. De arbeider van Burger, de heer Tiessen, die juist op dat moment voorbij fietste, zag de oude vroud met twee kinderen naar buiten ko men. Hij aarzelde geen ogenblik om het jongste, een peuter van drie jaar, uit zijn bedje te lichten en door de vlammenzee naar buiten te dragen. Inmiddels wa ren ook andere omwonenden door de laaiende vlammenzee ge alarmeerd, o.a. de nabij wonende pastoor Karskens, die met nog enkelen er in slaagde om een geldkistje en enkele andere din gen van waarde uit de binnen kamer, die het laatste door de loeiende vlammen werd aange tast, te redden. De brandweer van Zijpe, onder leiding van brandmeester Mosk, versoheen al heel spoedig ter plaatse, doch kon tegen de eigenlijke brand weinig meer uitrichten. Wel be stond er groot gevaar dat de woning van de fam. P. Bakker aan de overzijde van de vaart door de overwaaiende vonkenr massa vlam zou vatten. Door 'n slang dwars door de vaart naar dit bedreigde perceel te leiden, wist men dit gevaar echter af doende te bezweren. Goed een half uur later, toen de heer Burger met zijn vrouw ter plaatse versoheen, restte er van hun boerderij nog slechts een roken de puinhoop, waarvan de gevaar opleverende schoorsteen en mu ren reeds waren omgehaald. Met zekerheid kan worden aangeno men, dat de brand niet ontstaan is door hooibroei, want Zaterdag had men pas de eerste 38 hopen binnengehaald. Het gebouw en de verloren gegane huishoudelijke- en bedrijfsinventards waren be hoorlijk verzekerd. In de boerderij verbrandden een kostbare tractor, .'n graan- zelfbinder en een grasmaaima- chine. De boerderij was eigen dom van mevr. de Moor-de Vries De belangstelling, die de felle brand met zijn hevige rookont wikkeling trok, was zo groot, dat aan de overzijde van de Grootsloot de brandweer door de file auto's aan weerszijden van de weg, practisch verhin derd werd door te dringen tot een andere in gevaar verkeren de boerderij. De bewoner hier van, de heer P. Rampen, is toen zelf maar op het dak gekropen om dit met een slang op de waterleiding nat te houden. 48 bijgebouwen aanbesteed WIERINGERWERF Door 't Rentambt Wieringermeer werd Vrijdag 19 Juni j.l. aanbesteed het herbouwen van 48 kleine bijgebouwen op verschillende plaatsen in de Wieringermeer. Ingeschreven werd als volgt: Perceel I: Begroting f47.500; J Geuzebroek, Medemiblik f40.361; fa. A. Groot en Zn., Lambertsdhaag f40.510; S. Kops, Heiloo f40.760; fa. IJ. K. M. Kops, Heiloo f47.700; H. Lont, Hippolytushoef f 41.510; L. Schot- te, Wieringerwerf f41.185; H. Toes, Sdhagerbrug f41.700. Gegund aan J. Geuzebroek te Medemiblik. Perceel II: Begroting f43.700; J. Geuzebroek, Medemblik f39.690; fa. A. Groot en Zn., Lambertschaag f38.440; fa. IJ. K. M. Kops en Zn., Heiloo f 46.900; H. Lont, Hippolytushoef f39.230; L. Schatte, Wieringerwerf f39.285; Jac. Smit, Hippolytus hoef f51.600; H. Toes, Schager- brug f39.790; J. C. de Vries, Hippolytushoef f 51.589. Gegund aan fa. A. Groot en Zn„ Lambertsdhaag. Perceel III: Begroting f 44.284; J. Geuzeibroek, Medemblik f40.600; fa. A. Groot en Zn., Lambertsdhaag f40.100; K. Koop man. Nieuwe Niedorp f39.241; fa IJ. K. M. Kops en Zn., Heiloo f47.000- H. Lont, Hippolytushoef f40.800; L. SChotte, Wieringer werf f40.785; fa. Gebr. Tuin, 't Z-and f40.450; H. Toes, Sdha gerbrug f 41.200. Gegund aan K. Koopman, Nw. Niedorp. In massa: Begroting f 135.484; fa. N.V. v.h. A. Kingma en Zn.., Leeuwarden f 125.250; fa. J. Kingma en Zn., Middenmeer f 127.532; fa. IJ. K. M. Kops en Zn., Heiloo f 141.600; H. Lont, Hippolytushoef f 119.375. Reparatie aan hel kerkgebouw PURMEREND Ondanks het feit dat naar alle verwachting midden 1954 zal worden begon nen aan de bouw van de nieuwe kerk, resp. het slopen van de oude, was het toch noodzakelijk geworden dat daaraan een be langrijke reparatie werd verricht. Het grote raam aan de zijde van de Kerkstraat, naar schatting 50 a 60 m2, vertoonde zulike gebre ken. dat het spoedig geheel naar buiten kon vallen met alle ge volgen van dien. Daarom was 't noodzakelijik het te repareren. Men heeft dit gedaan door in het stenen kozijn een muur te metse len waaraan een paar duizend stenen zijn verwerkt. Het gezicht is er niet fraaier op geworden, maar de kerkgan gers en de mensen die de Kerk straat passeren, zijn er nu wel wat veiliger voor komen te staan. Koos Stikvoort voor de radio ALKMAAR In de bekende K.R.O.-rubriek „Kroniek van Kunsten en Letteren" zal Zater dag a.s. tussen 3 uur en half 4 een interview word-en uitgezonr den van Theo Frenkel sr. met de Alikmaarse schilder Koos Stik voort.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3