Bestaat er streven naar Europese filmgemeenschap? Hoe RAE Concours Hippique in de Noord Oost-polder Courses Duindigt Duizendste arbeider is Enkalonpoort gepasseerd Eindles R.K.Lagere Tuinbouwschool Ohdam t Een „dure" sigt wet voor drie ku\ artjes De wereld van de film Gunstig klimaat voor bundeling Koning van Camboclsja brits schip beschoten bij chinese kust Post uit Zwartemeer werd n mijlpaal Zeven gewonden Geertje Wielema één in Leeuwarden Angstu Grieze pro gr ai Tele vii Pasina 6 Maandag 22 Juni 1953 (Van onze filmredacteur) Loopt het bioscooppubliek eigenlijk warm voor de „na tionaliteit" van een film? Trekt het er zich. iets van aan of een rolprent van Amerikaanse, Engelse, Franse, Italiaanse of Duitse origine is? Wij zouden hieraan nog ettelijke namen van film-producerende landen kunnen toevoegen. De eerste en laatste vraag tevens, zal zijn: is de film goed? Hierover kunnen de meningen uiteen lopen, maar er is toch 'n draad te ontdekken in de alge mene waardering. Wij hebben er kort geleden op gewe zen, dat in Europa de belangstelling voor de Hollywood- producten daalt en die voor de Europese film stijgt. Wat betreft ons land hebben wii dit met percentages aange toond. Verder moet er bii de reactie van het grote nubliek re kening mee worden gehouden, dat de film in de praktijk hoofd zakelijk als een zeer belangrijke amusementsfactor dient te wor den beschouwd. Deze overwegingen gingen ons door het hoofd bii het lezen van de aan het A.N.P. verstrekte verklaring van Dr Vroom, waar uit wij hiernevens enige hoofd trekken hebben aangegeven. De kreet over de armoedige positie van de Europese film industrie is al verschillende ia- ren oud. Het was Hollywood, dat onmiddellijk na de oorlog over heersend de Europese filmhonger stilde en iaren achtereen werden millioenen verzadigd met kost bare en minder kostbare routine producten. waaraan een techni sche perfectie niet kon worden ontzegd, maar die over het alge meen een geestelijke leegte de monstreerden. In Amerika pleegt men zich bij het bepalen van de inhoud en vorm der films te baseren op sta tistische gegevens over publieke smaak en reactie. Dat hierdoor aan de scheppende geest van scenario-schrijver en regisseur geweld wordt aangedaan, spreekt vanzelf. Vandaar het cliché-ele ment in het Hollywoodproduct. Wii willen niet ontkennen, dat de grote Europese filmindustrie niet de neiging vertoont uit com merciële overwegingen eenzelfde gedragslijn te volgen, doch de eeuwenoude cultuur, die in de scheppende geesten van Europa ligt verankerd, laat zich niet ver dringen. Het gevolg is geweest, dat de Europese rolprenten in doorsnee cultureel op een hoger niveau lagen. Wie zou durven ontkennen, dat de films uit Frankrijk. Italië. Engeland en Scandinavië geen bijzonder in nerlijk en uiterlijk aspect verto nen. dan de Amerikaanse film. Verheugend verschijnsel We ziin nu wellicht in een periode geraakt, dat het publiek langzaam loskomt van de begoo cheling van Hollywood en de steviger filmkost. die Europa biedt, meer gaat waarderen. Wii zouden de groeiende ruimere be langstelling als een verheugend symptoom daarvan kunnen be schouwen. Dr Vroom laat een zeer pes simistisch geluid horen ten aan zien van de financiële positie der verschillende Europese filmcen tra; wij hebben echter de indruk, dat de door ons gesignaleerde gunstigere positie in zijn betoog nog niet is verwerkt. Dit zou be- W/aterpolo DE LOTING VOOR DE TROFEO ITALIA UTRECHT. Te Utrecht werd de loting verricht voor het wa- terpolo-tournooi om de Trofeo Italia, dat van 17 t.m. 22 Augus tus te Nijmegen wordt gehouden. De loting geschiedde door twee leden van de gezantschappen van Hongarije en Zuid-Slavië. Van de K.N.Z.B., 't organiserend lichaam, waren aanwezig de voorzitter, de heer Jan de Vries, de secretaresse mevr. F. L. A. Suttorpvan der Berg en de leden van de sport- commissie van de K.N.Z.B., mw. P. Escabaehev. Noordwijk en de heer B. Planjer. De loting van dit toui'nooi, dat in een halve competitie wordt gespeeld, had het volgende resul taat: Maandag 17 Aug.: 19 uur: BelgiëHongarije 20 uur: ItaliëZuid-Slavië. 21 uur: SpanjeNederland. Dinsdag 18 Aug.: 19 uur: HongarijeZuid-Slavië 20 uur: SpanjeItalië 21 uur: NederlandBelgië. Donderdag 20 Aug.: 19 uur: NederlandHongarije 20 uur: ItaliëBelgië 21 uur: SpanjeZuid-Slavië. Vrijdag 21 Aug.: 19 uur: :NederlandZuid-Slavië 20 uur: Italië—Hongarije 21 uur: SpanjeBelgië. Zaterdag 22 Aug.: 15.30 uur: SpanjeHongarije 16.30 uur: NederlandItalië 17.30 uur: Zuid-SlaviëBelgië. Hoewel het bestuur van de Europese Zwembond. de L.E.N., dat als jury d'appèl tijdens het tournooi optreedt, de scheids- rechterslijst nog moet goedkeu ren, is het vrijwel zeker dat de volgende scheidsrechters te Nij megen van de partij zullen zijn: G. Voogd (Nederland), Bauwens (Belg.), Rajki (Hong.), Batalle (Spanje), Rogione (It.) en Pollic (Zuid-Slavië). Oostenrijks Ambassadeur in Moskou MOSKOU, 20 Juni (A.P.) Een welingelichte woordvoerder heeft vandaag medegedeeld, dat Norbert Bischoff, de Oostenrijkse politieke vertegenwoordiger in Moskou, binnenkort tot Oosten rijks ambassadeur in de Sovjet- Unie zal worden benoemd. langrijk zijn geweest, omdat ze mede, aanleiding zou hebben kun nen geven tot de conclusie, dat het „klimaat" voor de zgn. Euro pese filmpool gunstiger is ge worden, vergeleken bii enkele iaren geleden. De ieidende figuren moeten toch het inzicht hebben, dat het sluiten van een Europese film gemeenschap vlotter tot stand zal kunnen komen, indien daar mede parallel loopt een ruimere belangstelling voor het product zelf. Wellicht ontmoet men hier en daar nationale tegenkanting, doch wii mogen verwachten, dat juist in de filmwereld begrip heerst voor de Europese gedach te. Samenwerking kan. zonder verontachtzaming van het natio nale element, voeren tot aanzien lijke kostenbeparing en ontplooi ing der culturele krachten. De co-producties dat ziin films, waarvan de vervaardiging in handen is van twee of meer lan den leveren hiervoor reeds de bewijzen. De filmkunst Het is feitelijk overbodig om er op te wijzen, dat de aange voerde mogelijkheden voor de sanering en de ontwikkeling van de Europese film in wezen niets hebben te maken met de cinema tografie als kunst. Over het al gemeen is het zo. dat deze zich heeft gemanifesteerd buiten de eigenlijke filmcentra om. De be oefenaars werden aangeduid als avantgardisten. Hun verrichtin gen werden gadegeslagen en „ter gelegener tijd" door de gewone speelfilmindustrie in het eigen product op lager niveau toege past. Dr Vroom heeft er vertrouwen in dat bij een samenwerking van filmend Europa gelegenheid zal Naar aanleiding van de mo gelijkheid. dat er in Europa zal worden gestreefd naar een filmgemeenschap, waarin alle takken van de cinematografi sche industrie zullen zijn ver tegenwoordigd een plan- Schuman dus voor de Euro pese film - heeft Dr N. R. A. Vroom, hoofd van de afd Kunsten van het Ministerie van O. K. en W. verklaard, dat de nationale industrieën noodlijdend ziin. zich in hun productie eenziidig-nationaal tonen en dat slechts hechte Europese samenwerking op finar.ciëel. technisch en cultu- reel-artistiek terrein zal kun nen voeren tot een gezonde film-economie in onze oude wereld. Hij gelooft verder aan de mogelijkheid, dat het meer „consumerende" dan „produ cerende" Nederland in deze samenwerking een rol zal kunnen spelen. Nederland zal naast ziin reputatie voor do cumentaires ook een roep kunnen verwerven in de sec tor der speelfilms, „want wii beschikken over voortreffelij ke krachten", aldus Dr N. R. A. Vroom. worden geboden voor het expe riment. Wij delen dit vertrouwen niet. Het experimentele element zal zich altijd volkomen onaf hankelijk willen uiten en niet gebonden willen zijn. zelfs niet aan een Europese filmgemeen schap. Deze eventuele gemeen schap wii vermoeden, dat onze haren grijs zullen ziin eer het zover is zal er echter goed aan doen deze experimenten op een of andere wijze in volkomen vrijheid te stimuleren. Zij kan er immers profijt van trekken in haar industriële gebondenheid. Het verbaast ons. dat Dr Vroom in ziin betoog niet heeft gewezen op het verschijnsel, dat Hollywood zich tegen een tanen de belangstelling voor de film tracht te verweren door hals- over-kop de derde dimensie te lanceren. Hijspreekt alleen over het toenemende aantal kleurenfilms, doch wii vermoeden, dat 3 D- films een nog kostbaarder ver weer is. ook voor de Europese filmgemeenschap, als die zou ko men. Een ding is zeker: we staan bii een belangrijke mijlpaal in de nog zo jonge filmgeschiedenis: mogelijke concentratie der Euro pese krachten en derde dimensie. Belangrijke verschijnselen als men bedenkt, dat dagelijks mil lioenen de bioscopen bezoeken. P. v. d. V. EMMELOORD Het concours hippique trok reeds 's morgens een grote belangstelling en dank zij de aanleg van een 8 M. brede weg was het IJsterrein ook voor auto's gemakkelijk te bereiken. De Landelijke Ruiter-Staffanfare van de N.C.B. uit St. Oedenrode wist samen met een pick-up en een groep kraampies te zorgen, dat er een heel eigen sfeer hing. Aan het einde van het concours sprak de afgevaardigde van de Ned. Hipp. Sportbond een dank woord tot de Wieringermeerdi- rectie, die voor het terrein en de toegangswegen had zorg ge dragen. Na afloop van het con cours maakte de Staffanfare nog een rondgang door Emmeloord waarbij zij voor de Pastorie een serenade brachten aan de Aarts- bisschop-coadjutor. Z. H. Exc. Mgrr. Alfrink. die in Emmeloord het H. Vormsel had toegediend. Uitslagen: Dressuurproef (25 deelnemers) 1. Avenko. van G. Baar, Alblas- serdam. 2. Juweel, van D. J. Mellema. Finsterwolde. Dressuurproef (12 deelnemers) 1. Leutnant, van D. T. Berlagen. Finsterwolde 2. Francois. Mevr. Coebergh, Hilligersberg. Concours eenspannen warm- bloedpaarden uit de N.O.-polder: (14 deelnemers): 1. Dimone, J. W. v. Dijk, Emmeloord: 2. Leo- nieke. N. Hoornsman. Kraggen- burg. Concours tweespannen trek paarden (4 deelnemers): 1. Nellv en Jenny. W. d. Voogd. Mark nesse: 2. Hilda en Gonda. P. Quaak, Kraggenburg. Tweespannen warmbloed mer ries. (10 deelnemers): 1. Bimone en Jidora. J. W. v. Dijk. Emmel oord; 2. Jomins en Elmia C. S. Flohil. Luttelgeest. Eenspannen tuigpaarden (15 deelnemers): 1. Hans, D. E. Mel lema. Finsterwolde: 2. Panda. F. Bennema, Nieuwe Diep. Eenspannen tuigpaarden limiet klasse, (lS^deelnemers): 1. Hoog heid. D. J. Mellema, Finsterwol de: 2. Leutnant. D. T. Barlagen. Finsterwolde. Eenspannen tuigpaarden open klasse (18 deelnemers): 1. Frits K. v. d. Wal. Munnekeburen- 2. Gelrus. Hemmes. Groningen. Elegantste rijpaard (8 deel nemers): 1 Francois. Mevr. Coe bergh, Hilligersberg: 2. Fakir. L. Veenstra. Veenhuizen. Tweespannen tuigpaarden. (7 deelnemers): 1. Hans en Gold man. D. E. Mellema. Finster wolde; 2. Ideaal en Admiraal. P. v d. Touw. 's-Gravenhage. Springen. M. A. (24 deelne mers): 1. Boy. E. J. Nienhuis. 't Zandt. 2. Rubana, Wouters en v. d. Oudeweijer, Eist. Tweespannen tuigpaarden (5 deelnemers): 1. Gelrus en Eg- bert. E Hemmes. Groningen: 2. Janeko en Artiot. P. v. d. Touw. Den Haag Tandems tuigpaarden (6 deel nemers): 1. Gelrus en Egbert. E. Hemmes. Groningen: 2. Jan en Piet, D. E. Mellema. Finster wolde. Veemarkt Utrecht UTRECHT, 20 Juni.Aanvoer: in totaal 2866: runderen 377. w.o. 275 t.b.c. vrij, graskalveren 101, nuchtere kalveren 535, schapen 230, lammeren 375, zeugen 328, varkens 271, biggen 624, bokken en geiten 26. De prijzen varieerden voor: stie ren 350600, kalfvaarzen 700 900; pinken 350500; melkkoeien 700975; kalfkoeien 7001000; varenkoeien 475-725; graskalve ren 225350; nuchtere kalveren 4255; schapen 85115; lamme ren 5075; zeugen 230350: ma gere varkens 6590; biggen 35 47; bokken en geiten 1035. De handel was voor runderen, schapen en varkens redelijk, voor pinken flauw en voor nuchtere kalveren vlug. In het centrum van de stad Arnhem is men bezig met het aanbrengen van veranderingen aan pleinen, die de hoofdstad van Gelderland een „nieuw gezicht" zullen geven. Het Wil- lems- en Nieuwe Plein, vlak bij het station, werden verbeterd, het Stationsplein wordt veranderd, en men hoopt op 1 Januari 1954 het nieuwe N.S.-station te kunnen openen. Overzicht van het Willemsplein, in de richting station genomen, ipaar grote verkeersverbeteringen zijn aangebracht. Te Den Helder is het nieuwe gebouw van de Katholieke Spaarbank „St. Antonius" feeste lijk geopend. De foto toont burgemeester mr. Rehorst tijdens de symbolische plechtigheid (Advertentie) weer thuis SAIGON, 21 Juni (A.P.). Aan de periode van vrijwillige ballingschap in Thailand van ko ning Norodon Sihandoek van Cambodsja is Zaterdagavond een einde gekomen. Bij het grensplaatsje Aranya heeft hij Zaterdagavond weer voet op eigen bodem gezet. Hij was onderweg naar Battambang, 300 kilometer ten Noord-Westen van zijn hoofdstad Pnompenh. Verondersteld wordt, dat de ko ning weldra naar Pnomponh zal terugkeren. KONINGIN ELIZABETH NAAR DUITSLAND? LONDEN, 21 Juni (A.F.P.) - Volgens een bericht in het En gelse blad de „Sunday Express" is Koningin Elizabeth van Enge land van plan het volgende jaar een bezoek aan Duitsland te bren gen om een parade af te nemen van de Britse troepen aldaar. Deense militairen worden geoefend in atoomoorlogvoering KOPENHAGEN, 21 Juni (Reu ter) De voorzitter van de Deense commissie voor biologi sche, chemische en atoomwapens, kolonel Wissum, heeft meege deeld, dat het Deense leger ge oefend zal worden in de oorlog voering met atoomwapens. Hier toe is een aparte opleidingsschool opgericht. De V.S.-verliezeu hi wereldoorlog II Na een onderzoek van drie jaar zijn Zaterdag de verliezen bekend gemaakt, welke de drie onderde len der Amerikaanse strijdkrach ten in de tweede wereldoorlog in de strijd hebben geleden. Deze totale verliezen bedragen 1 125.369 man, onder wie 291.557 doden. Uitslagen van de op Zondag gehouden draverijen te Duindigt: Milner-prijs: 1. Querelle Spen cer (N. Oosting), tijd 2.52 KM, tijd 1.30.5; 2. Riolette; 3. Ru- dolf G. Tot.: w. f 2.30; pl. f 1.60, f 13.70, f 2.10; gek.: f 1110; cov.: f 42,80. Perny-prijs: 1. Quick Boy (H. C. ten Hagen), tijd 3.07.7, KM-tijd 1.28.6; 2. Red 1 off W B; 3. Pau- lientje; 3. Odell (Dead heat). Tot.: w. f 3.30; pl. f 1.20, f 1.30, f 2,70, f 1.70; gek.: f 5,70; cov.: f 4.60. Tempelman-prijs. 1. Oviedo A ((F. J. Eerenbei-g), tijd 3.02.2, KM-tijd 1.25.9; 2. Query Hanover; 3. Prince Maire. Tot.: w.: f 3.50; pl.: f 2.50, f 2.40; gek.: f 9.10; cov.: f 5.30. Hopper-prijs. 1. Postduifje G (p. M. Smit), tijd: 3.03.6, KM-tijd 12.5; 2. Norma Shearer; 3. Oost star Tot.: w. f 5.20; pl.: f 1,80 f 9.40. f 2,70; gek.: f 13.90; cov.: f 31.80. Smith-prijs. 1. Brin d'Amour IV (W. H. Geersen), tijd 3.43.8, KM- tijd 1.23.5; 2. New Spencer; 3. Peter Spencer. Tot.: w. f 2.10; pl f 1.40. 1.70; gek.: f 5,80; cov.: f 4.80. Derby voor Nederlandse heng sten en merriën van 3 jaar. 1. Pistache (J. C. Pex), tijd 2.40.3: 2 Riphales; 3. Truus. Tot.: w.: f 4.10; pl.: f 2.20, f 4,40; gek.: f 28.70; cov.: f 6.10. HONGKONG, 21 Juni (A.F.P.) Een niet-.geïdcntificeerd schip heeft Zondag het Britse vracht schip „Quin Sang" (3650 ton) ter hoogte van Soea-Teoe bescho ten. De gezagvoerder van dc „Quin Sang", die op weg is van Ke-Loeng (Formosa) naar Hong kong. seinde, dat zijn schip geen schade had opgelopen. EMMEN Zonder er iets van te vermoeden is vanmorgen de voormalige veenarbeider uit Zwartemeer. de heer J. A. Post als duizendste arbeider de En- kalonfabriek binnengestapt. In de loon van de dag. wanneer zijn eerste kennismaking met de machine, waaraan hij in de toe komst garen zal spinnen, heeft plaats gehad, zal liii vernemen, dat hij met zijn entree in de fabriek een mijlpaal heeft ge plaatst. Het is niet alleen een belang rijke stap in ziin eigen leven, die hij nu na honderden col lega's uit het veengebied ge waagd heeft, maar ook een ver meldenswaardige trede in de ont wikkeling van het industrialisa tieproces in Zuidoost Drente, waarin het Enkalonbedriif zo'n belangrijke rol speelt. In Januari 1952 begon deze fa briek met 750 arbeiders, onder wie enkele honderden geschoolde werkkrachten van elders. De directie heeft echter ernst gemaakt met de sociale taak van haar bedrijf in dit gebied, n.l. om geheel van Drente worden. Men is begonnen met ontwik kelingscursussen voor de onge schoolde arbeiders, die een groot succes werden. 16 Mei i.l. hebben 120 jongelui deze cursus reeds met succes beëindigd. Uit hun kring worden de nieuwe bazen en voormannen geselecteerd. Zij ziin, zoals de Commissaris der Koningin in Drente. Mr. J. Cra mer bij de diploma-uitreiking zei. de voorhoede van het nieuwe Drente, de revolutionnairen, die door hun voorbeeld de gehele bevolking naar de nieuwe toe stand zullen trekken, haar in- dustrie-minded zullen maken. Het Enkalon-bedriif steunt deze groei naar het nieuwe. Ge regeld worden rondleidingen in het bedrijf georganiseerd, waar bij vele jongeren uit het vrije veen gelegenheid krijgen met dit stuk moderne leven vertrouwd, te raken. En zo is het Enkalonfabriek niet slechts een levensbestaan i voor duizend gezinnen, maar te- vens Het prototype van het toe komstige Drente, waarin de Drentenaar, met machines uitge rust, een belangrijke schakel vormen in het industriële leven van Nederland. De plaquettes van de veenarbeider en de ga- renspinner bii de ingang van de recreatiezaal van de Enkalon, ziin er het symbool van. Velen zullen de heer Post nog volgen. In April '54 zullen er 1100 werknemers ziin en zo zal het doorgaan. De duizendste arbeiders is echter een bewijs dat het bedrijf vaste wortel geschoten heeft en daarom is de entree van de heer Post een vermeldenswaardig feit. Een mooi initiatief De kappers van Hoogezand- Sappemeer hebben een mooi initiatief genomen om een zieke collega behulpzaam te zijn en door de moeilijkheden heen te helpen. De klanten van de zieke kapper kunnen in zijn zaak tegen het gebrui kelijke tarief een bonnetje kopen. Met dit bewijs kunnen zij zich gratis laten scheren of knippen bij alle kappers, aan gesloten bij de Ned. Kappers- bond. Bij verkeersongevallen in Gelderland en Utrecht Doordat Zondagavond omstreeks zeven uur een twaalfjarig logeetje van de fam. Assink in Leuven- heim, gemeente Brammen, plotse ling de weg overstak, terwijl uit de richting Dieren twee luxe wa gens naderden, heeft zich een ver keersongeval voorgedaan. Eén ernstig gewonde en twee lichtge wonden werden naar een zieken huis vervoerd. Vier personen, die betrokken waren bij een gecompliceerd ver keersongeval op de weg 's-Herto- genboschUtrecht nabij Hage- stein, moesten gistermorgen met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis te Utrecht worden ver voerd. Een gevaarlijke manoeuvre van een chauffeur was oorzaak van het ongeval. De chauffeur is na het ongeval doorgereden. LEEUWARDEN. Het hoofd nummer van de nationale zwem wedstrijden in het van Harinx makanaal alhier was de 3 km waai de Nederlande kampioenen G. Wieleman en Piet ten Thije aan de start kwamen. Voor Geertje Wielema was de zaak spoedig bekeken. Zij nam bij de start een voorsprong die zij regelmatig opvoerde tot zij tenslotte met meer dan 8 min. verschil op de tweede dame a' - eerste finishte. Bij de heren ging het ander: toe. Daar kwam ook ten Thi, direct op kop maar in zijn kiei- zag zwom de sterke Amstei- dammer G. de Bruin en tussen deze beiden ontwikkelde zich een interessante strijd. Op 100: m liep ten Thije iets uit om bii het keerpunt op 1500 m pl.m. 20 meter voorsprong te hebben Ongeveer 60 meter daaracHtei kwam als derde Geertje Wiele ma die met haar soepele sla al de andere heren deelnemers reeds achter zich had gelaten Vlak achter haar kwam de derde van de heren, de Leeuwarder de Jong, die haar lang partij ge geven had, maar toch ook ir. haar zijn meerdere moest erken nen. Na het keerpunt verhoogde De Bruin, het tempo. Hij naderde ten Thije tot op een halve leng te. Dit was op 400 meter voor de finish maar verder kwam hii niet. De verdere uitslagen zijn 3000 mtr. heren: 1. P. ten Thije. LZO 42 min. 41 sec.; 2. G. de Bruin, AZC, 42 min. 47 sec.; 3 J. de Jong, LZO; 4. J v. d. Veen, LZO. 3000 mtr. dames: 1. Geertje Wielema, HZC, 43 min. 54 sec 2. Ytje Brada, LDZ, 52 min. li- sec.; 3. W. Willemse. HDZ: 4. R. de Vos. HDZ. 1000 mtr. heren: 1. J. v. d. Veen, LZO 14 min. 50 sec.; 2. G. Schoonbeek, HZ en PC: 3 C. Boonstra, LZO. 1000 mtr. dames: 1. S. Posthu mus, LDZ, 18 min. 28 sec.; 2, R de Jong, LDZ; 3. Elly Visser ADZ. DE STATUS VAN DE RADIODISTRIBUTIE Het laat zich aanzien dat spoe dig een beslissing kan worden verwacht over de status van de radiodistributie. Tussen de minis ter van Verkeer en Watei-staat en de B.E.R.C. (de vereniging van oud-centralehouders) is overeen stemming beheikt, nadat de oud exploitanten accoord waren ge gaan met een bestuursvoorstel om een uitkering van het Rijk te aan vaarden en dan de exploitatie van de radiodistributie aan P.T.T. over te laten. Het bestuur van de B.E.R.C. heeft met de minister overeenstemming bereikt over de hoogte der uitkering. Men ver wacht dat de minister binnenkort een voorstel tot wijziging van de telefonie- en telegrafiewet bij de Tweede Kamer zal indienen, waarna ook de positie van het overgenomen personeel kan wor den geregeld. EINDHOVENR.C.H. 02. In Eindhoven is Zondagmiddag de voetbalwedstrijd in de kampioenscompetitie gespeeld tussen Eindhoven en R.C.H.welke strijd door de Haarlemmers met 20 werd gewonnen. Van Rheenen en de Vos (op de rug gezien, beiden R.C.H.) zien belangstellend toe hoe doelman Wille de bal wegplukt, voordat Louwers (E) gevaarlijk wordt. OBDAM Op de eindles voor I 23 leerlingen van de R.K. Lagere I Tuinbouwschool mooht de voorzit- ter, Burgemeester J. de Boer Wzn. welkom heten de heer Mallekote van het Tuinbouwconsulentsdhap I te Hoorn, de Zeer Eerw. Heer pastoor Lobman, Ir. C. J. van I Baar van de onderwijsvereniging van de LTB, de commissie van Toezicht, de onderwijzers en een aantal ouders. Nadat het hoofd van de school met hartelijke en welgemeende woorden afscheid had genomen van Je ver eifckende leerilnigen, werd door een vijftal leerlingen een tuinbouwkundig onderwerp, n.l. tulpenteelt, witlofcultuur, to maten- enaardappelenteelt, alsme de bemestinigleer uitvoerig behan deld. Het waren de heren Luiken, Neefjes, Verbart, Commandeur en Vlaar. Ook werd een steekproef omtrent de kennis van de behan delde Maatschappijleer gehouden. Hierna werden de diploma's uit gereikt door de heer M-allekotte, nadat hij eerst allen had gefeli citeerd met het behaalde resul taat en enige welgemeende raad gevingen had verstrekt. De ge nodigden spraken waarderende woorden over de goede gang van zaken i/p deze school. Tot slot bracht P. de Boer, de erkente lijkheid der .leerlingen tot uit drukking met enige hartelijke woorden aan de leerkrachten en een aardige verrassing. De geslaagden waren: P. Vlaar, P. Neefjes, G. Luiken, J. van 't Hoff, G. Pater, P. de Boer en J. Buisman allen van Obdam; Heer- Huigowaard: A. Beers, F. Verban, W. de Vi'ies, N. Commandeur, Th. Bancras; van Spanbroek: C. Bee- repoot, P. Kunis, B. Dekker; van Hoogwoud: Th. Bakker, J. Sijts; van Berkhout: D. Smits, P. Po land; van Abbekerk: N. Konijn; Opmeer: J. Wester; Hensbroek: K. v-an Leyen; Sijbelkarspel: J. Sneek. Verloting V.V.V. EGMOND AAN ZEE. B. en W. van Egmond aan Zee hebbe hun goedkeuring verleend bij bt sluit van 7 April j.l. aan de V.VA tot het houden van een verloting ten bate van het grote vuurwer in Augustus. Daar de hoofdprij van deze verloting tijdens d vuurwerk bekend gemaakt word: en er dus voor de gasten van Jui en Juli weinig attractie aan dez verloting zou zijn, heeft de V.V.' goedkeuring ontvangen om op 2 Juni a.s. uit de verkochte lotc een prijs te trekken, ter waard van f 100.(een waardebon waai'mee gasten hun gemeut leerde kamers bij een lid van c Ver. kunnen betalen. Inwone. van Egmond aan Zee kunnen dez waardebon naar keuze besteden bij een der zaken in Egmond aar. Zee, lid van de V.V.V. De familie de Q uitgebreide bezitti omsloten door h Ossenbroek, Hier bezichtigen, waar werden gegeven. 1 waar vele historié weven en zij vort De huidige Comri door vele familie Heers verbonden ondergedoken get Piet Nelissen. Het geweest, eigenlijk bewees zijn dienst voor de naspeuri die bossen alle ka gebeurde nog al i de Quay heette de zo hebben wij het Och, ook daar rc broek verandert er wat. In het jachthui maar zelden grote f en dat is ook we want de wildstand achteruit. Het druk verkeer en de intei tingen der gewassei de oorzaak. Het kle schichtig van het ei aan het tweede. Di gen blijven echter zijn vele boeiende waard gebleven. Zei de geschiedenis va spook. Daarvoor n ruggaan tot 1850. Beers was een waar eenzame weg leidden. Verder ws moerassen in de b gestrekte bossen. E was een eenzaam i en afgelegen en wai was gevallen bover van de bossen zaj levend wezen meer Zo kwam de her ren waren gevallen door de vele regens stond voor de deur ken staken grillig e af tegen het half-d lucht en vreemde, DINSDAG 2.' HILVERSUJV 7.00—24.00 KRO: 7.00 Nieuws 7.45 Morgengebed 8.00 Nieuiws en w Gram.; 9.00 Voor i 9.35 Waterst.; 9.40 Voor de kleuters; 11.00 Voor de v Schoolradio; 12.00 J Gram. (12.30—12.3 tuinb.meded.); 12.55 13.00 Nieuiws en 1 13.20 Act.; 13.25 14.00 Amus.muziek; kwartet; 15.00 G 15.30 „Ben je zestig de zieken; 16.30 Zi Voor de jeugd; 17. uitzending: Surina gen en statistiek" Kool; 18.00 Voor di Sportpraatje; 18.30 de oude Wereldzee L. Constandse: „V oliebronnen"; 19.00 Act.; 19.15 Uit het 1 ken; 19.30 Gram; wone man; 20.30 Hc 1953: „El Retablo d dro", de Falla; 21.3C Viool en piano; 22. dokter; 22.25 Sopr. i Avondgebed en Li Nieuws; 23.15—24.01 HILVERSU1V 7.00 AVRO; 8.00—24.00 AVRO: 7.00 Nieuw; 7-15 Gym.; 7.30 C 7.50 Dagopening; Nieuws; 8.15 Gran genwijding; 9.15 K Voor de vrouw; 10.50 Voor de kle Voor de zieken; 1 piano; 12.00 Gevar. Land- en tuinb.m Voor het platteland piano's; 13.00 Nieui dedelingen of grar tropole-orkest; 1 muziekkaleidoscoop; 14.40 Schoolradio: 15.15 Voor de vr Gram.; 16.30 Voor d Gram.; 17.40 Vot 18.00 Nieuws; 18.1 1830 Rep. of gram. 18 50 Parijs spreek' Koorconcert; 19.20 Pianorecital: 20.00 I Amus.muziek; 21.00 pijpen dansen", hi Tiroler muziek; 21 hngen; 21.45 Dansi Buitenl. overzicht; 23.00 Nieuws; 23. Calling; 23.20—24.0 DINSDAG 23 .1 NCRV: 20.00—23.0 1. Journ. 2. Weerber. 3. „Die Entführ Serail,'" opera, 4. Dagsluiting.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 6