Hoe Commissaris de Quay 'n spook aanpakte RADIO SISi de 'echtkau»& H. D. Louwes over de Ommelanden VIRIGLEY „Het voorste Legioen" UW PUZZLE Duitse athletiekz op IS oord-Nederland Angstivekkende gebeurtenissen rond de Ossenbroek Griezelig spooksel in Beers programma Televisie van vandaag Sociologisch onderzoek van belang Naar wij vernemen Midden-Oosten en V.S. (Van onze redacteur) De familie de Quay heeft, in de omgeving van Beers nog uitgebreide bezittingen en het oude vaderhuis staat er nu nog omsloten door hoog geboomte van de hossages rond de OssenbroekHier kan men nu nog het prachtig jachthuis bezichtigen, u-aar vooral in vroeger jaren grote jachtfestijnen werden gegeven. Het is een hoekje binnen de gemeente Beers, waar vele historische herinneringen met het heden zijn ver weven en zij vormen tezamen even zovele boeiende verhalen. De huidige Commissaris van de Provincie Prof. de Quay is door vele familie- en vriendschapsbanden met de streek van Beers verbonden en tijdens de afgelopen oorlog heeft hij ondergedoken gezeten in de bossen rond het jachthuis van Piet Nelissen. Het moet een niet zo gezellig onderkomen zijn geweest, eigenlijk niet meer dan een schuïlhol, maar het bewees zijn diensten en Prof. de Quay tvas er lange tijd veilig voor de naspeuringen der bezetters. Bovendien kon men in die bossen alle kanten uit voor geval er gevaar dreigde en dat gebeurde nog al eens. Het eigenlijke stamhuis van de familie de Quay heette de ,.Hirsenhof" (den Heer zijn Hof) tenminste zo hebben wij het ons laten vertellen. Kille angst Och, ook daar rond de Ossen broek verandert er toch nog wel wat. In het jachthuis worden nog maar zelden grote feesten gevierd en dat is ook wel begrijpelijk, want de wildstand gaat er sterk achteruit. Het drukker wordende verkeer en de intensieve hespui tingen der gewassen zijn daarvan de oorzaak. Het klein wild wordt schichtig van het eerste en sterft aan het tweede. De herinnerin gen blijven echter en daarover zijn vele boeiende verhalen be waard gebleven. Zeer apart is wel de geschiedenis van het Beerse spook. Daarvoor moeten we te ruggaan tot 1850. Beers was een klein dorpje, waar eenzame wegen naar toe leidden. Verder waren er nog moerassen in de buurt en uit gestrekte bossen. De Ossenbroek was een eenzaam oord, verlaten en afgelegen en wanneer de nacht was gevallen boven het donker van de bossen zag men geen levend wezen meer op straat. Zo kwam de herfst. De blade ren waren gevallen en weggerot door de vele regens en de winter stond voor de deur. Naakte tak ken staken grillig en spookachtig af tegen het half-donker van de lucht en vreemde, lugubere ver- jf M.): DINSDAG 23 JUNI HILVERSUM I (402 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 7.45 Morgengebed en Lit. kal.; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 Graim.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Gram. (12.30—12.33 Land- en tuinb.meded.); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Act.; 13.25 Lunchconcert; 14.00 Amus.muziek; 14.35 Strijk kwartet; 15.00 Gevar. muziek; 15.30 „Ben je zestig?"; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Regerings uitzending: Suriname's belastin gen en statistiek" door drs. R. Kool; 18.00 Voor de jeugd; 18.20 Sportpraatje; 18.30 R.V.U.: „Rond de oude Wereldzee" door dr. A. L. Constandse: „Vliegvelden en oliebronnen"; 19.00 Nieuws; 19.10 Act.; 19.15 Uit het Boek der Boe ken; 19.30 Gram.; 20.25 De ge wone man; 20.30 Holland Festival 1953: „El Retaiblo des Maese Pe dro", de Falla; 21.30 Gram.; 21.40 Viool en piano; 22.10 De Radio dokter; 22.25 Sopr. en harp; 22.45 Avondgebed en Lit. kal.; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.): 7.00 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Mor genwijding; 9.15 Koorzang; 9.25 Voor de vrouw; 9.30 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Cello en Êiano; 12.00 Gevar. muziek; 12.30 and- en tuinb.meded.; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Twee piano's; 13.00 Nieuws; 13.15 Me dedelingen of gram.; 13.20 Me- tropole-orkest; 14.00 Amerik. muziekkaleidoscoop; 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio: 15.00 Gram.; 15.15 Voor de vrouw; 15.45 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Pianospel; 1830 Rep. of gram.; 18.35 Gram. 18.50 Parijs spreekt tot u; 18.55 Koorconcert; 19.20 Sport; Pianorecital: 20.00 Nieuws; Amus.muziek; 21.00 „Naar pijpen dansen", hoorspel; Tiroler muziek; 21.40 Medede lingen; 21.45 Dansmuziek; 22.30 Buitenl. overzicht; 22.45 Gram. 23.00 Nieuws; 23.15 New-York Calling; 23.2024.00 Gram. 19.30 20.05 haar 21.10 DINSDAG 23 JUNI 1953 NCRV: 20.00—23.00 1. Journ. 2. Weerber. 3. „Die Entführung aus dem Serail," opera. 4. Dagsluiting. halen deden de ronde in het Land van Cuyk. Weldra .groeiden de geruchten, fluisterend rond het vuur verteld uit tot een algemeen aanvaarde waarheid: Het spookt in Beers. Er waren er die ongelo vig hun schouders ophaalden over zoveel fantasie; er waren er ook, die heilig geloofden dat het 's nachts op de buitenwegen van Beers niet pluis was, maar er was nagenoeg niemand, die niet onwillekeurig onder de indruk kwam van de vreemde verhalen. Er was angst in Beers: een kille huiveringwekkende angst, die tegen het avond-uur uitgroeide tot steeds groter vrees. Lugubere gebeurtenissen De algemene angst dreigde uit te groeien tot paniek, toen velen werkelijk de vreesachtige ge daante in „levende (of dode) lijve" aanschouwden. Dan weer zweefde de witte schim geluid loos, maar afschuwelijk angstaan jagend tussen de bomen naar een onbekend doel, omgeven door een koude, witte nevel waarin zij plotseling oploste, onzichtbaar voor menselijke ogen. Dan weer zag men toegangshekken tot wei den open en dicht gaan zonder dat ze werden aangeraakt, of men zag het spook op een hek zitten: zwijgend, maar rammelend met een ketting, waaraan het wellicht door een knagend geweten was geketend gewordenHet ver schrikkelijkste was nog wel, dat het spook nimmer een geluid uit stootte. Geloof niet, dat die van Beers bang waren, allemachtig nee, maar wat kan een mens van vlees en bloed beginnen tegen een geest? Het leek allemaal op een luguber hoofdstuk uit een griezelboek en al gauw waren de wegen verlaten, de luiken en deuren gesloten, wanneer de nacht begon te vallen. De weinigen, die 's avonds nog de deur uit moesten, wapenden zich met een dikke knuppel, maar wanneer de geest op hen kwam toezweven, dachten ze daar al niet meer aan en zetten het op een lopen van jewelste. Ondertussen begon het spook steeds driester te worden. Het verliet steeds meer de bossen en begon zelfs op de open wegen rond te dwalen. Het gevaar kwam steeds dichter bij! De dreiging werd angstaanjagender. De on gelukkige achtervolgden durfden haast niet meer van de warme kamer door de donkere gang naar bed toe. En toch waren de dagen van het spook geteld.... De Commissaris bedreigd De avond was reeds gevallen, toen Henri, Arnold, Jean-Baptist de Quay over de verlaten Hapse- weg huiswaarts keerde. Een vochtige wind blies over veld en wegen en een grijze damp trok op van de grond. De Commissaris des Konings echter wist niets af van de vele lugubere verhalen, die de ronde deden onder de bevolking en ook al was dit toch het geval geweest, hij zou er geen stap minder voor buiten de deur hebben gedaan. Van spoken, nee, daar was Henri de Quay niet bang van. Hij zou hebben gezegd: „Laat die geest maar komen!" Hola, alles goed en wel, maar., de geest kwam! De Commissaris was vertrouwd met de natuur en genoot van zijn wandeling door de pittige avond lucht. Op de weg naar de Ossen broek kende hij elk plekje. Hoe dikwijls had hij niet te paard hier rondgedwaald? Hoe dikwijls had hij niet gewandeld onder de hoge bomen en over de kronkelende landwegjes? Maar plotseling hoorde hij toch Na botsing overleden FRANEKER. Naar wij ver nemen is de 19-jarige Engelse zeeman, de heer G. N. Halme, opvarende van een schip dat te Harlingen in de haven ligt, die dezer dagen met zijn bromfiets nabij Lankum onder Franeker tegen een boom reed, in het Kath. Ziekenhuis te Harlingen aan de bekomen verwondingen overle den een vreemd gerucht, een geluid dat niet tot de natuur behoorde. De Commissaris bleef even stil staan, maar toen hij verder niets ontwaarde meende hij zich maar iets verbeeld te hebben en ver volgde zijn weg. Luid klonken zijn stappen door de stilte. En toen gebeurde het Uit de onwerkelijke wereld van nevel en schaduw rond hem heen, maakte zich een spookachtige ge daante los. Traag en luguber zweefde een witte geest op de Commissaris toe en een akelig kettinggerammel vervulde de lucht. Henri de Quay bleef een ogenblik verbluft en stokstijf staan. De geest kwam langzaam dichterbijnog drie meter nog twee meter.... Maar toen was het de Commissaris die tot handelen overging. Met 'n blik semsnelle beweging greep hij het griezelige spooksel stevig in zijn spokenhals en schudde al wat „geest" was eens flink door el kaar. Ontmaskerd De Commissaris bedacht ineens, dat hij ook nog een wandelstok bij zich had en dat bracht hem ertoe eens te beproeven of en kele stokslagen uitwerking had den op spooksels. De witte geest kronkelde zich als een aangespitte regenworm in allerlei bochten, tot plotseling een heel menselijk geluid opsteeg uit de witte massa: Laat mij losIk ben geen geest.... ik ben Piet.... Ik ben Piet Gieles Ach, weer een illusie minder. Zwaar gedeukt wist het „spook" een heenkomen te zoeken. Of je Piet Gieles bent of niet.ik zal het je wel afleren!! riep de Commissaris en toen bleek dat het spook de benen nam. En nu het einde. Sindsdien is er nimmer meer gespookt in Beers. Zo, dat was dan het ver haal van het Beerse spook, één van de vele merkwaardige histo rische gebeurtenissen uit Beers verleden. Het is een verhaal dat graag nog eens wordt opgehaald, wanneer de winter lang is en. de luiken voor de ramen zijn. KRUISWOORD Nr 205 Horizontaal: 1 godsdienst 9 nieuw (lat.) 10 ijl 12 bouwland 14 ik geloof 16 staf 17 roofdier 18 vrouwelijk dier 19 groeit 20 deel v.d. dag 24 onvruchtbare 27 bloeiwiize 28 deei v.h. hoofd 29 treurige gebeurtenis 31 slarake 33 dwaas 34 vader (eng.) 35 naderbij komen Verticaal: 2 deel v.e. schin 3 drank (Duits) 4 geluid opvangen 5 niet zwaar 6 Europeaan 7 leerling (fr.) 8 vleesgerecht 11 porto bewijs 13 herkauwer 15 onvruchtbaar 21 bloeiwiize 22 kraap (eng.) 23 pauseliike driekroon 24 rangtelwoord 25 deel v. e. wedstrijd 26 kledingstuk 30 persoon 32 bloeiwiize Oplossing Kruiswoord No. 204 Horizontaal: 1. kok; 4. pan; 7. koel; 8. oran; 10. tarra; 11. otter; 13. ale; 14. pil; 16. too; 17. lena; 19. eens; 20. kleur; 21. otto; 24. gans 28. uur; 29. les; 31. rio; 32. tiara; 34. sneek; 36 gaan; 37. tent; 38. nis; 39. ted. Verticaal: 1. koren; 2. oer; 3. klap; 4. pool; 5. art; 6. natte; 7. kale; 9. neon; 10. tal; 12. ros; 15. irene; 18. ako; 19. erg; 21. out; 22. tuig; 23. traan; 25. arend; 26. niet; 27. sok; 29. lans; 30. sstt; 33. rai; 35. nee. (Advertentie) De heer H. D. Louwes heeft als voorzitter van de Nationale Coö peratieve Raad in het Juninum- mer van Coöperatie, het maand blad van het Nederlandse Coöpe ratiewezen naar de diepere oor zaken gepeild van het conflict bij de Ommelanden, door welk con flict een belangrijk stuk prestige van de Groninger boerenstand is vernietigd. De heer Louwes noemde het feit dat de directeur met grote vaardigheid op bepaalde gevoe lens in de boerenstand heeft ge speculeerd en het feit dat een groep boeren, in algemene verga dering bijeen, bij herhaling zulk een onbesuisd gebruik van hun democratische rechten hebben durven maken. Onder de leden van de'Ommelanden en helaas ook in grotere kringen van de Groninger boerenstand is een nog niet verwerkte weerzin en ergernis aanwezig tegen de hui dige ontwikkeling op politiek, economisch en sociaal gebied van ons volksleven, welke onwil zich dan vooral richt op de toegenomen invloed van de arbeidersklasse en haar vakverenigingen. De heer Louwes wijst er op, dat de direc teur speculeert op deze gevoelens waardoor het hem gelukt is een meerderheid onder zijn leden ach ter zich te krijgen. Een tweede verschijnsel wordt ook bij andere coöperaties aange troffen en is daarom zeer ernstig, n.l. het geringe contact tussen de bestuurscolleges en de leden. De heer Louwes merkt op dat de Groninger boeren in het alge meen hun coöperaties al te veel als ver van hen af staande econo mische instellingen beschouwen, welke hen een goede prijs voor hun producten moeten geven doch met welke instellingen zij zich niet verbonden voelen en ook niet dagelijks meeleven. Het gaat er om de hier aange troffen formele en veelzins dode democratie te maken tot een zin volle en handelende. De heer Louwes stelde in zijn artikel voor dat óf bijv. het Instituut voor is in het Binnengasthuis tc Am sterdam een knaapje overleden van Z'ls jaar aan brandwonden. Het kind kreeg in de vorige week een ketel heet waswater over zich heen in de ouderlijke woning heeft de heer W. H. Kostering te Delft, die dit jaar zijn 102de ver jaardag hoopt te vieren, een kist je met vijftig sigaren cadeau ge kregen ter gelegenheid van Va derdag zijn in Breda 431 woningen aan besteed, 13 winkels en 25 garages. Van dit grote aantal waren er 177 étagewoningen en 240 eengezins woningen. Er waren in totaal 16 inschrijvingen, de laagste van f4.692.000. zal de commissaris voor de pro ductie en ondersecretaris van het Indische ministerie van landbouw- en voedselvoorziening binnenkort een bezoek aan ons land brengen, speciaal ter bestudering van de Nederlandse Heidemaatschappij... werd Zaterdagmorgen een 45- jarige wielrijdster in Amsterdam in het Frederik Hendrikplantsoen onder de tram gedood. De achter ste wielen van de tramwagen re den over het slachtoffer heen beginnen morgen te Belgrado be sprekingen tussen een Nederland se en een Joego-Slavische han delsdelegatie, om te geraken tot een nieuw handelsaccoord tussen beide landen.... zijn met ingang van vandaag een aantal Oostenrijkse ondernemers de gast van het Verbond van de Nederlandse Groothandel. De Oos tenrijkers zullen Nederlandse on dernemers ontmoeten, waardoor men een vruchtdragend contact hoopt te leggen in het belang van het NederlandsOostenrijks han delsverkeer is in een één dezer dagen te Utrecht gehouden bijeenkomst van een aantal katnonrechters het besluit genomen tot de oprichting van een aantal kantonrechters het Voorzitter van de kring is mr. I. van Creveld te Amsterdam, secre taris mr. J. H. J. Hoog, eveneens te Amsterdam Onvoorzichtige kampeerders Door onvoorzichtigheid van de bewoners van een der kampeer- huisjes in het kampeercentrum „Scharrenberg" (Imbos), die een spiritusbrander naar buiten gooi den, zijn Zondagmiddag omstreeks twee uur zes h.a. heide en vlieg dennen door brand verwoest. Te gen half vier was het gevaar voor uitbreiding geweken en kon de brandweer, die met drie tankwa gens en vier groepen uitrukte, aan het nablussen gaan. De bos- brandweer heeft met klem gewe zen op de onverantwoordelijke handeling van betrokkenen en hoopt, dat dit incident een flinke waarschuwing voor anc.ere kam peerders zal zijn. Landbouwcoöperatie in Groningen of een of meer representatieve standsorganisaties het initiatief neemt of nemen om ervaren socio logen voor deze vraagstukken te interesseren. Met hen zou een methode kunnen worden afgespro ken om de diepere achtergronden van het conflict bij de Ommelan den en alles wat er mee samen hangt grondig te onderzoeken en te analyseren, ook door gesprek ken met de leden zelf. Uit een zodanig onderzoek zouden onge twijfeld aanwijzingen voortsprui ten hoe men welbewust kan po gen in de gehele Groninger boe renstand en in de grote verwer kingscoöperaties zodanige maatre gelen te nemen dat bij soortge lijke conflicten of andere moei lijkheden dergelijke betreurens waardige nevenverschijnselen niet meer zichtbaar zullen worden, omdat zij in de wortel zijn aan getast en overwonnen, aldus de heer Louwes. Bij de familie S. te Kerkrade, wordt momenteel een logétje verpleegd, dat zo uit de film „bambi" van Walt Disney kon zijn weggelopen. Een klein, teer hertje loopt daar op hoge pootjes door de kamers en wordt door de familie S. met de grootste zorgen omringd. Men hoopt het met de „fles" groot te kunnen krijgen. De heer S. vond het hertje enige dagen nadat het was geboren, in het bos. Men vermoedt, dat de moe der door jagers werd geschoten. (Van onze verslaggever) De ontmoeting tussen de Noord Nederlandse en de Noord Duitse ploeg in Wilhelmshayen is zoals werd verwacht een overwinning voor de Duitsers geworden. Zowel de dames als de heren moesten in de Duitse athleten hun meer dere erkennen. Toch zijn enkele Noordelijken tot bijzondere pres taties gekomen. Bij de dames zorgde de all round athlete Dini Hobers voor drie eerste plaatsen, terwijl bij de heren Jan Ritzema het districtsrecord op de 800 m. verbeterde, welke prestaties Mel- lema op het nummer discuswer pen herhaalde. Eerst in het laatste nummer zagen de Noordelijke dames hun voorsprong verloren gaan. Het kogelstoten werd een dubbele Duitse zege. Met 84 punten ble ven zij 6 punten op de Noorde lijke athletes voor. Het punten- versdhil bij de heren was bedui dend groter. De Noordelijke he ren brachten 113 bijeen, terwijl de Duitsers, door hun overwicht op de technische nummers, 141 verzamelden. 3000 toeschouwers. Het voor atihletiek bijzondere goede weer had tot gevolg, dat slechts een 3000 toeschouwers de uitstekende sintelbaan in Wil helmshaven met een bezoek ver eerde, voor Duitse begrippen ge ring: Dini Hobers (Dol) heeft bij de dames ongetwijfeld voor de meeste punten gezorgd. Zij bracht het tot drie overwinningen, maar wanneer zij de tijd gevonden had om op nog meer nummers uit te komen, dan was de Duitse over winning zeker in gevaar geko men. Nu won ze de 100 m, in 12.9 sec. voor de Duitse Thijmm, die er 0.1 sec. langer over deed. Het hoogspringen met 1-45 en 't verspringen met de wel bijzonder goede sprong van 5.36 m. B. de Vries (AVG 26) werd op dit 'nummer met 5.01 derde. De 200 meter werd een Duitse over winning. In 26.6 sec. werd mej. Thijmm eerste. De eerste Noorde lijke athlete was A. Bosma (Grif fioen) die met 28.5 vierde werd. De Duitse Siemer heeft de over winning aan de Duitsers gebracht. Deze athlete behaalde twee bij zonder goede zege's, n.l. bij het discuswerpen met 37.72 m. en bij het kogelstoten met 11.70 meter. Mej. Engellkens wist met 'n worp van 33*25 m. haar bij het discus werpen nog het dichtst te bena deren en werd tweede. Dini Hobers was het tenslotte, die ervoor zorgde, dat de 4 maal 100 m. werd gewonnen. Door een slechte wissel had de Noordelijke ploeg een achterstand gekregen, maar in de laatste 100 m. wist zij deze weg te werken. En nog een halve seconde eerder te fi nishen (51.5 sec.) De weer startende Jan Lam- mers won meteen bij de heren de 100 m. voor de Duitser Heydt in 11 séc. Holst werd met 11.4 der de. Stek vierde in dezelfde tijd. Op de 200 m. deed Holst 't beter. 10 m. voor de finish lag hij nog in derde positie, maar kwam toen onweerstaanbaar naar voren en stortte zich juist voor Heydt over de eindstreep (23.1 sec.). De 400 m. was een dubbele Duitse zege. Jager (Jahn-2) werd vierde met 52.1 sec. voor Woldendorp (Nur- mi) die vijfde werd. Eén van de mooiste nummers was wel de 800 m. Jan Ritsema nam 200 meter voor het eind de kop en stond deze niet meer af. In 1.57.9 won hij, een tijd, die nog nimmer door een Noordelijke ath- leet werd gelopen. Het districts record, dat met 1.58 op naam stond van zijn clubgenoot Wil dendorp, heeft hij daarmee even eens verbeterd. R. A. Stuling werd vierde. De 1500 en 5000 m. werden beide Duitse overwinnin gen. Willie Weert kwam op de 150o na. tot zijn persoonlijk besie prestatie. In 4.12.8 werd hij twee de achter de Duitser Globisch, die in 4.05 won. Op de 5000 m. werd eveneens een Noordelijke tweede. Max Uitham liep de race van zijn leven. In 15.55 min. bleef hij voor Huizinga en Bijlsma die resp. vijfde en zesde werden. Jan Lammers zorgde verder bij voor een overwinning bij het ver springen. Met 6.62 verbeterde hij tevens het Friese districtsrecord. Ook het hoogspringen werd een Noordelijke overwining. Met een goede sprong van 1.78 was Henk Dijksteihuis onbereikbaar voor Son, die tweede werd met 1.75 m. De technische nummers brachten ook bij de heren Duitse over winningen. Radix en Mellema wa ren de enigen die mee konden doen. Radix kwam bij het speer werpen tot 52.32 en werd tweede, terwijl Mellema bjj het discus werpen derde werd met 'n worp van 38.23. Hetgeen tevens een nieuw districtsrecord betekende. Men mag al met al tevreden zijn over deze na de oorlog eerste wedstrijd. We zijn er van over tuigd, dat dit herstelde contact de Noordelijke atlhletiefc-sport ten goede zal komen. Oorlogsmateriaal van V.S. WASHINGTON, 21 Juni (AFP). Uit goede bron is vernomen, dat de V.S. hebben besloten, de Ara bische landen afzonderlijke over eenkomsten aan te bieden voor verschaffing van oorlogsmateriaal om de verdediging van het Mid den-Oosten tegen het communis me te versterken. (Advertentie) HOOFDPIJN I-e- -m Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 47 ct. Mijnhardt Hoofdpijntabletten. Koker 80 cl FEUILLETON Met een kreunend stoten in de doorgesleten buffers hield het boemeltje stil op het landelije station van Lakside. Een vroege lentezon wierp lange schaduwen in een ochtend, die van plan leek alle beloften van een komende zomer te gaan vervullen. Met een klagelijk en langge rekt gepiep in de roestige schar nieren viel de deur van het sta tion terug, toen Pater John Ful ton het pleintje oprende. Kramp achtig klemde hij een actetas on der de arm, terwijl hij voortrende zonder ook maar een ogenblik op te zien. Pater John Fulton moest vast en zeker grote haast hebben en dit had hem het leven gekost, wanneer de remmen van Deken Carey's aftandse auto'tje ndet zo prefect waren geweest. Pater Fulton keek recht in het lachende gezicht van Deken Ca rey, die gemoedelijk hoofdschud dend achterover ging hangen met Door Emmy Lavery in het Nederlands bewerkt naar de gelijknamige Golifex-film de handen nog aan het stuur. „Schitterenddie remmen!" zuchtte hij. „Wat zou deze wagen zijn zonder remmen? Een mooie lentemorgen, niet? Maar Pater Fulton interesseerde zich heel weinig voor de mooie natuur. „Het was mijn schuld ik had te veel haast," stamelde hij ver strooid. „Ja, ja. Zeker blijven eten? Nou fiet zal allicht beter zijn ge weest dan in jullie Seminarie," constateerde Deken Carey met voldoening. „Nee, ik ben gisteren naar 'n concert geweest Deken Carey trok hoog zijn wenkbrauwen op: „Bewaar me", lachte hij. „Toscanini en Beetho ven contra de Jezuïeten. Hoe be staat het." „Nee, het was Edward Grieg," antwoordde Pater Fulton met nauw verborgen tegenzin dit ge sprek voort te zetten. Deken Carey zette zijn geleerd ste gezicht: „Studeerde U geen muziek? U was vroeger concert pianist?" Pater Fulton was aan het eind van zijn geduld. „Ja, ik ,gaf mijn pianostudie op, maar ik heb haast enzou ik misschien „Ah juist!" knikte Deken Ca rey begrijpend, „natuurlijk stap in." Eerst toen zag Pater Fulton, dat een langharige hond met grote flaporen al die tijd met aan dacht op de achterbank het ge sprek had gevolgd. Deken Carey draaide zich om: „Kest Caesar, kalm! We mogen een Jezuïet toch wel helpen?!" Zijn handen bleven rusten op het stuur. „Ruikt U de lente ook? Ik voel het in al mijn botten". Maar Pater Fulton haalde ner veus en geërgerd de schouders op. „Monseigneur, alstublieft, ik heb haast," zei hij. Deken Carey startte de wagen, die met een ruk in de tweede versnelling schoot. Even keek hij terzijde naar zijn metgezel. „In de lente moesten colleges verboden zijn," zei hij kortaf. Ondertussen werd Pater Rector in het grote Jezuïeten-seminarie St. Gregorius van zijn werk op geschrikt door Pater Keene wiens toch al strenge gezicht op deze mooie morgen alle ergernis uit drukte. „Dat is nu al de derde maal in deze maand, dat Pater Fulton niet op zijn kamer is." Pater Rector hief langzaam 't hoofd op: „Alweer niet?" „Ik neem zijn klas wel over, maar ik zal hem over die con certen onderhouden. Daar kunt u van op aan." Geen minuut later stond Pater Keene met een verbeten gezicht voor Pater Fulton's klas. „Wij, Jezuïeten, onderhouden een discipline van geest, lichaam gebed en werk. Voor de Kerk zijn wij nog een jonge Orde. Wij zijn pas 400 jaar oud De Novicen bogen zich over ■hun dictaatcahiers, terwijl Pater Keene met afgemeten woorden zijn college voortzette. „....14 Pausen ontvingen van ons hun opvoeding en wij schon ken de Kerk 24 Heiligen Op dit ogenblik kwam Pater Fulton binnen. Abrupt brak Pater Keene zijn college af en monsterde de bin- nengekomene van het hoofd tot de voeten. Met afgemeten passen kwam hij op Pater Fulton toe en drukte hem een krijtje in de vingers. „Ik heb juist Uw les overge nomen," fluisterde hij. „Ja, U hebt Uw trein weer gemist," sneed hij elke verontschuldiging bij voorbaat af. Met deze woorden liep hij langs de verblufte Pater Fulton heen de gang in. Even later was hij opnieuw bij Pater Rector. „Als Novicenmeester moet ik U waarschuwen," sprak hij na drukkelijk. „Hij is geen goed voorbeeld. Vindt U goed, dat ik ■met Pater Fulton hierover spreek?" Bedachtzaam leunde Pater Rec tor achterover tegen de leuning van zijn stoel. „Nee," zei hij langzaam, „dat laten we aan Pater Arnoux over. Hij was vroeger een beroemd advocaat en alvorens te veroor delen, moeten wij toch een ver dediging horen. Vraagt U Pater Arnoux bij mij te komen". Even keek hij Pater Keene aan. „Ik heb ook moeilijkheden met Pater Arnoux," vervolgde hij. „De laatste tijd schrijft hij steeds ar tikelen, die mij niet bevallen." Pater Rector zuchtte even: „En laat U even Pater Quai terman van het station afhalen Hij is op doorreis naar de Missie in het Verre Oosten en hij za; onze Novicen zeer inspireren Inspiratie hebben we allemaai nodig. Wat Pater Fulton betreft..' Op dit ogenblik kwam Pater Arnoux binnen. Onnieuw stond de Rector even op: (Wordt vervolgd.)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7