loog Protestbetogingeri in grote steden van Oost-Duitsland Professionals zullen starten op Alkmaar se sintel baan A.V.O, hield congres in Dordrecht Christie: nóg drie moorden ke val op te Delft Buitenlandse notities ONBEVREESD VOOR DE TANKS Moeten honger en executies de weerstand breken Naar wij vernemen K 'tiX&rasy «sss-st w slspin- Pijn hier - scheuten daar Wielrennen Revanche 50 km kampioensivedstrijd I h»j naar de St Liduina-Stichting te Purmerend vervoerd, waar hij is overleden. LICHT^LOPEND Het cadeaustelsel 110 Schepen voor Indonesië Korreltjes Woensdag 24 Juni 1953 Paffiu!» rivachting door het K.N. Jilt, geldig van d tot Donder- G WIND lf bewolkt met en vroege och- laar mist. Plaat regen- of on- Veinig wind en ering in tempe- uit Alkmaar •leden is op de kermis arkt te Delft, een t gebeurd, waar- van een ijstent, er C. Blauw uit chtoffer is gewor- t zijn tent naast attracties van de ïaamde rotor, een ?t metalen schuit- i aangeboden om heden aan de To rn. Ondanks de van de eigenaar :idene meters bo- ilaats op de rand uitjes. Door onop- lak kantelde ech- en viel de man, het hoofd op een echt kwam. Hij gasthuis vervoerd de bekomen ver leden. De heer uwd en had een rlijk klusje DG. Bij het de funderingen te bouwen hotel lhier. stootte een o een hard voor onderzoek bleek :eladen vliegtuig- De gealarmeerde rsdienst te Den :t voorwerp naar iter" getranspor- daar laten sprin- r omvallende gedood l De marinier Soestdijk is bij in het Savoneta- door een omval- ood. Hij is gister- n. werf viert p 29 - 30 Juni ERF. Het be- Juni gezellig te •ingerwerf, want len daar de grote vorden gevierd, jevereniging zal geplaatst worden aedingplein, die ruim 1000 per- n op 29 Juni alle migingen optre- ag van de heer rwijl de tweede zorgd wordt door angedijker Caba- n er nog diverse ijkheden op het :ien de enorme ie Oranjefeesten wordt het raad- zich reeds vroeg- jewijzen te voor- ivond is voor de Oranjevereniging k en de tweede geld, nl. f 0.75 ;ede avond kun- gangskaarten af- e te Wieringer- kunnen zich voor vervoegen bij L. Posthumus en op hun tenue en in orde te bren- le man neer. De t H.M.G. achtte tig. „Jullie heb- de Marine in het rabbel gegooid" t. caal eiste beves- trijgsraad vonnis, litaire detentie, ing tot matroos onmiddellijke in voerde aan, dat (dige leeftijd in men moet wor- iden wegens het te veel gedron- de, dat de jon- :htoffer mochten juridisch con- rijgsraad en het ratting „tijd van k een nader te t Poortvliet 3. Maandag negen uur zijn :ren uit het zo nood getroffen angekomen. Zij hun begeleider antie blijven. :iin vijf en der- ;s aangekomen, voor half acht het werd ruim lat de bussen bussen hadden de zware on— iik veel vertra- underen gingen met hun pleeg- werden direct acht. Zaterdag raar Poortvliet Kracht als onderhandeling sfactor Er kunnen zich momenten in het wereldgebeuren voordoen, waarop bepaalde gebeurtenissen zo sterk op de voorgrond treden, dat andere verhoudingen en toe standen. die zeker niet minder hun invloed laten gelden, voor een ogenblik geheel en al uit 't gezichtsveld verdwijnen. Een dergelijk verschijnsel is bijkans elke dag aan te wijzen in 't ver loop der internationale betrek kingen. Sedert het overlijden van Stalin gaat de belangstelling uit naar de ontwikkeling die de Sovjet-Unie doormaakt. Het wa re van de zaak kent men over het algemeen bijzonder slecht, wat trouwens de meest knappe kenners van Russische toestan den niet kwalijk is te nemen, omdat het een evolutie betreft in een dictatuurstaat waar de waarheid nu eenmaal moeihik het daglicht kan verdragen. Men gist. men maakt een analyse uit sommige berichten en probeert het ene met het andere te com bineren, om aldus een conclusie te trekken. Op het gevaar af. dat de grote hoofdlijnen van het ge hele internationale beeld der po litieke verwikkelingen uit 't oog wordt verloren. De opstand in Oost-Duitsland vraagt thans de volle aan dacht. wat nog wel enige tijd het geval zal blijven. Maar hoe aantrekkelijk het ook moge zijn. om aan de hand van dit belang wekkend feit bepaalde gevolg trekkingen te maken, het is van groter belang dit gebeuren te zien in het geheel der huidige omstandigheden. Sommigen me nen in de beroeringen achter 't IJzeren Gordijn een teken van zwakte van het Sovjet-Russische regiem te zien. Het is best mo gelijk. Wie zal het zeggen? Maar zolang er over deze kwestie geen zekerheid bestaat en geen Wes terse politicus op de hoogte is van de werkelijke bedoelingen van de machthebbers in 't Krem lin. blijft het geraden op eigen tellen te passen en rekening te houden met alle omstandighe den. Ook met die van een Rus sische diplomatie om de tegen stander in verwarring te bren gen. De positie van't Westen is mo menteel niet bijster gunstig. Frankrijk, het hart van West- Europa. sukkelt met de zoveel ste kabinetscrisis. Mocht er al 'n nieuwe regering aan het bewind komen, maar de interne verhou dingen zouden dezelfde bliiven al? in het verleden, dan zal ook een nieuw kabinet geen lang le ven beschoren zijn. De crisis die Frankrijk thans doormaakt is ernstiger dan ooit tevoren. In Italië is de democratie met de hakken over de sloot gekomen. Niet alleen de democratische middenpartijen maken aanspraak op een deelnemen aan het rege ringsbeleid, maar ook de extre mistische groepen van rechts. En de laatste partijen nemen het met de democratie niet al te nauw. De meningsverschillen tussen Engeland en de V.S. ziin voor een klein gedeelte opgelost. Eisenhower heeft het zwaar te verduren met de oppositie in de republikeinse gelederen. De sta ten van het Midden-Oosten ver tonen nog steeds tegenzin om constructief met het Westen sa men te werken. In Korea bliiven de zaken slepen. Alles bij elkaar genomen zijn er oorzaken ge noeg aan te wijzen, die kunnen leiden tot verdere verdeeldheid en versnippering van krachten. Terwijl toch alleen versterking van de Westerse defensie ook nu de enige kans op verbetering kan ziin. Omdat, ondanks een reeks van op zich onbeduidende geba ren van Moskou, er alleen valt te onderhandelen met de Russen wanneer men kan aantonen het eens te ziin en te beschikken over een krachtig en effectief wapenarsenaal. Een andere mo- BERLIJN, 23 Juni In Oost-Duitsland ligt tengevolge van de onrust onder de arbeiders de honger op de loer. Vluchtelingen in West-Berlijn hebben verteld, dat de be woners van Leipzig, Dresden, Chemnitz en Eisenach, on bevreesd voor de Russische tanks en executie-pelotons, tijdens protestbetogingen in de straten brood eisen. De Oostduitse regering heeft toegegeven, dat zij bij de voed selvoorziening met ernstige problemen te kampen heeft. In Oost-Berlijn, hoewel er beter aan toe dan de meeste andere streken, heerst niettemin een te kort aan brood en aardappelen. De beide Russische pantserdivisies leven van de beschikbare voorra den. Vluchtelingen, die in West- Berlijn zijn aangekomen, noemen de toestand in vele Oost-Duitse steden „catastrophaal". De plaatselijke communistische autoriteiten beloxen, dat er ver betering in de toestand zal worden gebracht. De Volkspolitie roept dit om met radiowagens. Behalve de opvo'ering van de arbeidsnormen en de hoge prijzen was ook het tekort aan vlees, vis, boter en suiker een der oorzaken van de enorme revolte van de vorige week. De golf van arrestaties in de industriegebieden duurt voort. In West-Berlijn vernam men van het anti-communistische verzet, dat er 16.000 stakingsleiders zijn gearres teerd. Het aantal executies door Russische vuurpeletons is, voor zover men in West-Berlijn heeft kunnen controleren, gestegen tot 22. Als laatste werd gemeld de executie van de communistische burgemeester van Doebernitz, H. W. Hartman in Saksen-Anhalt. Hij is de eerste partijman, die het slachtoffer van de heersende ter reur is geworden. Burgemeester H. W. Hartman werd doodgeschoten, omdat hij een Vopo had neergeslagen, die op de menigte demonstranten wil de schieten. Burgemeester Dietz van Qued- linburg heeft volgens vluchtelin gen eerst meegedaan aan de re bellie, doch keerde zich later, toen de Russen arriveerden tegen de arbeiders. Zijn zaak wordt onder zocht. In Maagdenburg en Leipzig hebben Russische militaire ge rechtshoven tientallen mensen veroordeeld tot 25 jaar gevange nisstraf. Degenen, die op deze dubieuze wijze de doodstraf ont liepen, zijn naar het Oosten ver voerd. In Oost-Berlijn zitten 4000 men sen in de gevangenis. In West-Berlijn is het mede leven met de slachtoffers van de revolte en de daarop volgende terreur groot. De grootste boulevard in West- Berlijn, de Charlottenburg Chaus- see, zal omgedoopt worden tot „Straat van de 17e Juni". Het is de brede boulevard, die door de Tiergarten naar de Brandenburger Tor loopt, en in de Russische zone Unter den Linden heet. De communistische pers van Oost-Berlijn heeft Dinsdag mede gedeeld, dat ook in de steden van Öost-Duitsland de uitzonderings toestand is afgekondigd. Het or gaan van de S.E.D. „Neues Deutschland" meldt, dat in Jena een arbeider door de Russische stedelijke commandant ter dood veroordeeld en gefusilleerd is. In Halle werd de 42-jarige Erna Dorn ter dood veroordeeld. Volgens „Neues Deutschland" werd Erna Dorn. die commandan te is geweest van het concentra tiekamp Ravensbrueck, op 17 Juni uit de gevangenis van Maagden burg bevrijd, doch later door de Volkspolitie opnieuw gevangen genomen. Het blad maakt verder melding van „bloedige twisten met de Volkspolitie" in Halle, Jena, Leip zig, Goerlitz en Maagdenburg. De opgewonden bevolking had bu reaux van de S.E.D. en communis tische organisaties bestormd, pa pieren verbrand en functionaris sen afgeranseld. 25 doden in Leipzig. Volgens de verklaringen van een uit Leipzig naar West-Berlijn gevluchte arbeider hebben vrij wel alle arbeiders te Leipzig deel genomen aan de staking. Er wa ren minstens 25 doden gevallen en meer dan twintig gewonden, aldus schrijft het onder Ameri kaanse licentie verschijnende West-Berlijnse blad „Neue Zei- tung". Volgens de vluchteling zouden de ongeregeldheden meer "dan twee dagen hebben geduurd, on danks het feit, dat de stad door Sowjet-Russische troepen was be- j zet. De betogers zouden het hoofd bureau van de Volkspolitie, dat der communistische jeugdbewe ging, de gevangenis in de Beetho- venstrasse en localiteiten voor pro pagandadoeleinden van het „Na tionale Front" hebben aangeval len. Een vluchteling uit Branden burg verklaarde dat in het stadje Belzig een groep betogers in bot sing kwam met Russische solda ten. Hij beweerde, dat ten minste acht arbeiders werden gedood en dat talrijke arrestaties zijn ver richt. Bij de West-Berlijnse politie zijn tot dusver 218 West-Berlij- ners, die tijdens het uitbreken van de ongeregeldheden in Oost-Ber lijn waren, als vermist opgegeven. is minister Luns gisteren, op oriëntatiereis door Zuid-Oost-Azië en Australië, in Singapore aan gekomen hoorde een 41-jarige voormalige agent van politie te Utrecht zich gisterochtend voor het Amster damse Gerechtshof veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijk wegens diefstal van een motor fiets en een gewoon rijwiel passeerde gisteren de drie mil- iioenste kilo asperges de veiling te Venlo. Een nieuw record van de ruim 1700 aspergetelers in Limburg, die vorig jaar een aan voer produceerden van 2.3 mil- lioen kg houdt de Nederlandse Katholieke Bond van smedenpatroons op 27 en 28 Juni a.s. zijn congres in Venlo. De heer G. S. Scheltema zal er over de toekomst van het metaalverwerkende bedrijf spre ken gaat op Zaterdag 4 Juli, om 11 uur 's morgens de doortrekking van het zijkanaal van de Twen- the-kanalen naar Almelo tussen de Wierdense brug van dat zij kanaal en het Overijsels kanaal te Almelo voor het verkeer open zonk gisteren in de Maashaven te Rotterdam een lichter van 109 ton, toen uit een hijskraan twee pakken blik losschoten, die op de lichter terecht kwamen en een gat in de bodem sloegen. De op varenden, man, vrouw en kind, konden zich in veiligheid stel len (Advertentie) RIJWIEL* MOTOR De werkplaats voor minder- j industriehal voor dit doel te bou- validen is nu nog in een oudwen en daarvoor twee honderd gebouw on^"Sebracht doch de vuftw duize,d* gemeente Dordrecht trekt twe hogere exploitatiekosten krijgt honderd vijftig duizend guiden werkplaats dan tevens een uit voor de bouw van een indu-1 verhoogde subsidie (van 25.000 striehal voor deze werkplaats, gulden verhoogd tot 47.000 gul- Een A.V.O.-studie-commissie den), vraagt in een rapport over de Verhoudingsgewijs zouden der- xroiirïAn fp wprpn ig gemeenten m Westfriesland voor minder-vahden Us weren eenze]fde bedrag biieen moeten loonpolitiek een handicaptoelag brengen. We kunnen ons voor voor alle minder-validen met stellen. dat de Westfriese A.V.O.- meer dan 25 procent arbeids- afdeling en de werkplaatscom- geschiktheid, alsmede toepassing missie begerige ogen on dit van de sociale wetgeving op al Dordtse initiatief richtten, deze minder-validen. Juni ontving de I Tweede congresdag voorzitter der J Dordtee^ A V O - °D de tweede congresdag wer- en stramheid in lijf en leden al die vormen van Rheumatische on gemakken kunt U met Kruschen te lijf. Berust er niet in. 't Wordt wel erger, niet beter. Begin morgen ra dicaal met Kruschen. Tienduizenden vonden en vinden bij Kruschen baat en verlichting iedere dag weer. Waarom zoudt U dan weerloos ver der lijden. Neem ook Kruschen gelijkheid bestaat er voor 't Wes- de kleine dagelijkse dosis en on- ten nu eenmaal niet. A dervindt zelf het heilzaam effect. Wijck" meemaakte), de congres gangers met te herinneren aan een woord van Napoleon: „Vele eeuwen beschaving zien op u neer." Dordrecht is een oude stad met vele iaren geschiedenis, maar tegeliik ook een levende zich steeds uitbreidende stad met een belangrijk industrieel appa raat. Dit industriële apparaat stelde de daarvoor samenwer- kende organen in staat een dat voor minder-validen in het stemming van het congres Het belangrijkste rapport was dat van de studiecommissie-Van der Lende. Deze commissie heeft zich bezig gehouden met bet vraagstuk van de lonen voor minder-valide arbeidskrachten en de nauw daarmede verband hou dende sociale verzekering van deze arbeiders. De commissie gaat er van uit. werkplaats voor minder-validen te stichten, die bestemd was voor een dertig-tal minder-vali den doch thans reeds aan tach tig minder-validen arbeid ver- schaft. Bii een bezoek aan die werk plaats bleek wel. dat het oude gebouw van de kelder tot de nok in gebruik is en meer ar beiders niet geplaatst kunnen worden. Er is volop werk en er heerst een goede geest onder de werkenden. De Dordtse raad vond dit ge bouw echter ongeschikt als werkplaats en nodigde B. en W. uit met plannen te komen voor een nieuw gebouw. In de eerst volgende raadsvergadering stel den B. en W. voor een nieuwe ALKMAAR Er komt voor de professionals onder de wielrijders meer emplooi; er staat een serie van haan- en ivegwedstrijden op stapeldie Zondag a.s. op de sintel- baan van het Alkmaarse Sportpark van stapel zal lopen met een revanche van de 50 km-wedstrijd. om het Neder lands Kampioenschap, welke Zondag j.l. werd verreden. Tevens staan een sprint- en een afvalwedstrijd op het programma van deze avond. Als de proef slaagt, en daar is men in de krin gen van de organisatoren vrijwel van overtuigd, zullen dit seizoen nog wedstrijden volgen o.a. te Apeldoorn, Amsterdam, Meppel en Zaandam. Ook staat er voor de toekomst een wedstrijd op het programma voor professionals achter motoren en wellicht zal men nog dit seizoen hiervan in Alkmaar de primeur krijgen op de sintelbaan. strijd organiseert, heeft zich de medewerking verworven van de heer N. Buchli, die ook in de Tour de France en de Italiaanse Giro de leiding van de Neder landse ploeg terzijde stond. De 1 50-km-wedstrijd wordt verreden in 5 klassementen van 10 km, waardoor de wedstrijd aan span ning zal winnen. Het voorpro gramma begint om 7 uur. Aan deze wedstrijd, die verre den wordt om de Grand Prix d'Alessandro, zullen vele bekende beroepsrenners deelnemen. Allen zyn uitgenodigd en voor zover zij niet door contracten verbonden zijn aan andere wedstrijden, zul len zij zeker deze eerste keer op de baan komen. Vrijwel staat vast, dat alle professionals uit de Zaanstreek van de partij zullen zijn, als Piet Evers, Cor Bakker, Schellingerhout. Klein enz. Ook Faanhof zal, zo werd ons verteld, meerijden; voorts renners als men. Schoenmakers, Hulshof, Steen bakkers en Vinken. De inschrij ving was nog niet gesloten en wij hopen eind deze week nadere mededelingen over de deelname te kunnen doen. De sintelbaan wordt voor deze wedstrijd extra ingewalst en leent zich door zijn lengte (660 m) bij- I Purmer. In ernstige toestand is ERNSTIGE AANRIJDING IN DE PURMER De 47-jarige heer C. Bakker uit Graft, vader van 12 kinderen, is gisteravond het slachtoffer gewor den van een aanrijding in de Er wordt gereden onder de regle menten van de K.N.W.U. en de Wévo Super Sport, die de wed- GEMEENTE-ONTV ANGER VAN DIEMEN GESCHORST De gemeenteraad van Diemen heeft gisteren besloten de 36-jari- ge gemeente-bntvanger P. W. on middellijk te schorsen op verden king van verduistering van ge meentegelden. Maandag had W. zich zelf bij de politie aangemeld. Deze heeft hem in arrest geno- De heer Bakker naderde om zes uur op een bromfiets bij de drie sprong de weg Monnikendam- Edam, toen tegelijk een auto naderde. Hij ging langzamer rij den om de auto de voorrang te laten, maar moet later hebben gemeend toch nog ruimte genoeg te hebben om te passeren, waar op hij weer doorreed. De chauf feur, die de heer B. aanstalten zag maken om te stoppen, reed eveneens door. De heer Bakker werd door de auto gegrepen en tegen de weg geslingerd. De auto week nog uit en botste daarbij tegen een boom. vrije bedriif de c.a.o.-loonregelin- aen moeten gelden, terwiil in de werkplaatsen voor minder-vali den de lonen van de z.g. sociale werkvoorzieningsregeling voor handarbeiders als basis moeten dienen. Voor elke minder-valide met meer dan 25 procent ar beidsvermogen dient in overeen stemming met ziin tekort aan prestatievermogen een handicap toelage te worden vastgesteld. Prestatieloon en handicaptoelage moeten hem het normale loon garanderen. Deze normale lonen moeten dan ook gelden als het bereke- ningsloon voor sociale uitkerin gen krachtens de verschillende wetten. De commissie gaat er van uit. dat elke minder-valide bii ongeval, ziekte, werkloosheid en dergeliike dezelfde rechten moet kunnen doen gelden als de valide werknemers. Uitkering krachtens de Werkloosheidswet en de sociale voorzieningsrege ling moet derhalve ook mogeliik ziin. Voor de werkplaatsen voor minder-validen moet ook ver zekering plaats vinden. Dit zou een belangrijke verbetering zijn, want dat wordt door verschil lende organen tot nog toe vaak geweigerd. De Invaliditeitswet heeft de speciale aandacht van de com missie gehad. Thans wordt slechts .uitkering verstrekt bii meer dan één-derde invaliditeit, terwiil intrekking van de rente plaats vindt zodra weer meer dan één-derde verdiend wordt. Voorgesteld wordt nu de een maal toegekende rente pas te halveren ais meer dan 50 pro cent arbeidsprestatie bereikt kan worden en pas te beëindigen als meer dan 75 procent arbeid ge presteerd wordt. Dit rapport werd vanuit het congres warm toegejuicht. A.V.O. zal deze gedachten ter kennis van de regering brengen. Over het te richten adres zal nog nader met de afdelingen overleg gepleegd worden omdat tijds gebrek zulk een overleg tijdens de vergaderingen niet meer mogeliik maakte. Een goed 'congres. Toe te jui chen plannen. Het is te honen, dat de A.V.O.-voorstellen straks aanvaard zullen worden in het belang van de gehandicapten in onze samenleving. Ronde van Zwitserland De zevende étappe van de Ronde van Zwitserland, van Bel- linzona naar St. Moritz (215 KM), werd gewonnen door de Zwitser Metzger in 7 uur 2 min.. 48 sec. Tweede werd Koblet (Zwits.) 7.02.50; derde Schaer (Zwits. t z.t. en vierde Barozzi (It.) 7.03.02. Het algemeen klassement luidt thans: 1. Koblet (Zwits.) 43.16.27; 2. Schaer (Zwits.) 43.21.49 en 3. Barozzi (Italië) 43.27.29. LONDEN, 23 Juni. Op de tweede dag van de behandeling van de zaak Christie is door een griffier een bekentenis van ver dachte voorgelezen, waarin ver klaard wordt dat hij behalve de vier vrouwen, die het slachtoffer van zijn manie zijn geworden, nog drie anderen heeft gedood. Chris tie geeft in deze verklaring toe dat hij in 1943 twee Londense meisjes vergast en gewurgd heeft en enkele" jaren later een ge trouwde vrouw heeft vermoord. John R. Christie, die door zijn eigen advocaat „volkomen krank zinnig" wordt genoemd zal zelf voor de jury verschijnen, aldus is door zijn verdediger Curtis Ben nett bekend gemaakt. „Er is geen twijfel mogelijk dat Christie in vlagen van verstandsverbijstering vrouwen vermoord heeft. Een van de slachtoffers van Christie is een vrouw geweest wier echtgenoot mede door Chris tie' getuigenis, vier jaar geleden tot de strop veroordeeld werd. De 19-jarige Thymoty Evans werd op gehangen wegens moord op zijn dochtertje. De moord op zijn vrouw die tegelijkertijd plaats vond, is nimmer opgehelderd. Aan het einde van dit proces verklaarde Evans dat Christie de schuldige was, maar diens opmer king „dat is een leugen" werd door het hof geloofd en Evans werd veroordeeld. De 55-jarige klerk hield het hoofd gebogen toen hij in de ge- tuigebank plaatsnam. De verdediger Curtis Bennett verzocht hem enkele malen te spreken en vroeg toen: „Zou je nog meer moorden begaan heb ben dan die waarover thans ge sproken is?" „Ik weet het niet", fluisterde Christie, „misschien wel". Middenstandsbonden wensen regeling 's-GRAVENHAGE. De Chr. Middenstandsbond, de Kon. Ned. Middenstandsbond en de Neder landse Kath. Middenstandsbond hebben in een gezamenlijk schrij ven aan de staatssecretaris van Economische Zaken als hun me ning kenbaar gemaakt, dat een wettelijke regeling, waardoor de beteugeling van het cadeaustelsel zal geschieden, thans urgent is. Reeds meerdere malen is in de afgelopen decennia de wens van een wettelijke regeling van het cadeaustelsel door de midden standsbonden aan de regering kenbaar gemaakt. Het advies van de S.E.R. gaat in de richting van een regeling door publiekrechte lijke bedrijfsorganen. De midden standsbonden wijzen er in hun schrijven op, dat de regering blij kens de bij het gepubliceerde advies gevoegde memorie van toe lichting op het voorontwerp van wet ook op het standpunt staat, dat deze materie bij de wet ge regeld moet worden. Het is vol gens de bonden niet duidelijk op welk standpunt de regering nu, na het advies van de S.E.R., staat. De middenstandsbonden verzoe ken de regering te willen bevor deren, dat nog gedurende de hui dige zittingsperiode van de Sta- ten-Generaal een desbetreffend wetsvoorstel de Tweede Kamer zal bereiken. Maar Nederland wordt niet gevraagd TOKIO, 23 Juni (Kyodo). De Indonesische regering heeft het Japanse ministerie van Verkeer inlichtingen verzocht over de kos ten en andere bijzonderheden voor de bouw van 110 schepen met een gezamenlijke tonnage van 68.000 brt. waaronder vier vracht schepen van 10.000 ton. De waar de van deze order wordt geschat op 10.000 millioen yen (een mil liard gulden). De Indonesische regering heeft deze inlichtingen ook gevraagd aan W.-Duitsland, België, Frank rijk en Italië. Een internationale inschrijving zal over de toewij zing van de opdracht beslissen. Damkampioenschap van Noord-Holland ALKMAAR. In de finale om het clubkampioenschap eerste klas van Noord-Holland won H.D.C. (Den Helder) te Alkmaar met 14—6 van Onder Ons (Westzaan). De wedstrijd tussen B.D.C. (Be verwijk) en D.S.T.O. (Amster dam) werd met 128 door D.S. T.O. gewonnen. De afgebroken wedstrijd H.D.C.-D.S.T.O. wordt op 29 Juni te Alkmaar uitge speeld. De stand is thans: D.S.T.O. 2 2 0 0 4 H.D.C. 110 0 2 B.D.C. 2 0 111 Onder Ons 3 0 12 1 INGEZONDEN Groepsegoïsme Alkmaar, 22 Juni 1953 Geachte Redactie, Zeer gaarne zou ik het hierna volgende in Uw blad zien opgeno men. Bij voorbaat mijn hartelijke dank. Onder de titel „Groepsegoïsme werden Zaterdag j.l. Uw lezers opnieuw vergast op een ingezon den stukje van „Criticus", blijk baar iemand, die gaarne zijn ge schrijf in een dagblad ziet opgeno men. Bedenkelijker is echter, dat deze heer op z'n zachtst gezegd niet zeer goed blijkt te zijn in gelicht. Zijn brief zou mij overi gens hoogstens aanleiding hebben gegeven tot een schouderophalen, ware het niet dat hij daarin zulke pertinente onjuistheden durft op lepelen, dat rechtzetting hiervan mij nuttig leek. a. Volgens „Criticus" werden dit jaar voor het eerst minimum prijzen voor kaas ingevoerd (deze prijs bedraagt niet 2.05 maar 1.90 voor Goudse kaas), terwijl hij even later opmerkt dat deze prac- tijk reeds voor de oorlog werd toegepast, wat overigens evenzeer onjuist is. Na informatie zou hem echter bekend zijn geworden dat reeds vanaf 1949 minimum-prijzen worden gegarandeerd, en niet al leen voor kaas zoals Cr. wil doen geloven, maar ook voor de ove rige melkproducten, als logisch uitvloeisel van de politiek t.a.v. de melkprijzen. b. Dat deze prijzen boven het peil van de wereldmarkt zouden liggen, is volstrekt onbewezen. Integendeel, uit de exportover zichten, die het Centraal Bureau voor de Statistiek wekelijks doet verschijnen, 'blijkt dat de kaas export in vergelijking tot over eenkomstige perioden in andere jaren, niet onbelangrijk is geste gen. Bedroeg de export vanaf be gin April tot eind Mei 1952 in totaal 29749 ton, in dezelfde pe riode van 1953 was dit cijfer ge stegen tot 33371 ton. Nota bene: aan het begin van deze periode was er nog geen kg kaas bij het I.V.Z. ingeleverd. In totaal had dit Bureau per 13 Juni 1953 in voorraad 1221 ton kaas, d.w.z. 1/3 a 1/4 van de totale wekelijkse ex port. In ernst kan men hiervan geen ontwrichtende invloed op de markt verwachten. Het feit dat op geringe schaal kaas wordt inge leverd is dan ook aan geheel an dere oorzaken te wijten, n.l. aan de record-productie die dit jaar wordt bereikt en de terughou dendheid van de zijde van de handel. c. Maar gesteld dat de inleve ring op de duur zodanige vormen zou gaan aannemen, dat men ge dwongen zou zijn „dumping" te gaan toepassen, dacht Cr. dan heus dat de daaruit voortvloeien de verliezen op de arme Neder landse belastingbetaler zouden drukken? Die vrees zou hij niet koesteren als hij pok maar enig inzicht be zat in de begrotingstechniek van de overheidshuishouding. Maar laat ik hem geruststellen: er be staat een Zuivelfonds, dat ette lijke millioenen telt, en dat is ge vormd uit heffingen op de Neder landse Zuivelindustrie, zodat er wel zeer weinig kans bestaat dat ooit een beroep zal moeten wor den gedaan op Criticus' altruïsme. Dat de belastingbetalers zouden moeten opdraaien vpor eventuele verliezen, is dus inderdaad „pure dwaasheid". Toont Cr. zich nochtans tegen stander van de landbouwpolitiek van Minister Mansholt, dan dient hij toch te 'bedenken dat de boe ren niet de enige bevolkingsgroep vormen die aanspraak maken op sociale zekerheid, en dat het be leid van deze minister wordt ge steund door het gehele kabinet, de K.V.P.-ministers daarvan niet uitgezonderd. Hoogachtend, G. J. Verbeek Jr. Gr. Nieuwland 33, Alkmaar De Grondwet (I) In alle gemeenten van ons land en bij de Hoge Raad, de Gerechtshoven en de Rechtbanken, is gisteren de wijziging van de Grondwet „plechtig afgekondigd". Het grote publiek heeft er niet veel van gemerkt en de zaak zelf spreekt ook niet tot dat pu bliek, temeer niet, omdat de inhoud van de desbetreffende wijziging niet erg spectaculair is. Niettemin is die inhoud toch wel degelijk van belang, al gaat het hier om een betrek kelijk mager restant van de aanvankelijk veel omvangrij ker wijzigingen in onze Grond wet. Er is niet veel van over gebleven, de regering nam niet alle voorstellen van de Staatscommissie over, de Tweede Kamer verwierp een deel, en de Eerste Kamer ver wierp bijv. nog het voorstel, om de Tweede Kamer uit te breiden, een der denkbeelden, die wel enigermate tot het volk spraken! Het heet, dat de afkondiging ook gisteren op plechtige wijze is geschied. Dat was ook wel zo, tenminste bij de Hoge Raad. Maar in som mige gemeenten liet men het betreffende document voor lezen door de gemeentebode! Dat was, met alle respect voor deze categorie van gemeente- personeel, bepaald niet in de vereiste stijl. Van uit Hilva- renbeek, in de omgeving van Tilburg, bereikte ons het be richt, dat de burgemeester daar een deel van de jeugd bij de plechtigheid betrokken heeft. Men hield daar een bij eenkomst in de raadzaal, ver telde aan de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen, wat er precies aan de hand was, hield hun een stuk je staatsinrichting voor en toonde hun verschillende pas sende documenten. Nu moeten de leerlingen een opstel maken en de gemeente geeft daar prij zen voor. Dat is in elk geval een staaltje van staatsburger lijke opvoeding, dat met ere mag worden genoemd. De Grondivet (II) Het zou onjuist zijn, te beweren, dat de inhoud van de afgekondigde Grondwetswijziging onbelang rijk is. Dat is zeker niet het geval en het is nuttig, er nog iets van te zeggen. Wij leven in een tijd, vol van maatrege len tot internationale samen werking, „integratie" e.d. meer en wij spreken maar van su per-nationale of bovennatio nale organen of het niets is. Die internationale samenwer king is, al zijn we nog lang niet waar we wezen moeten, al een eind gevorderd. Er staat nu zwart op wit in de Grondwet, dat de (constitutio nele) Koning „de ontwikkeling van de internationale rechts orde moet bevorderen". Vast gesteld is, dat van bepalingen der Grondwet kan worden af geweken, indien de ontwikke ling van de internationale rechtsorde dat vordert." Dat moet dan echter worden goed gekeurd door het Parlement, met twee-derde meerderheid van de stemmen. Voorts is er onder de nieuwe bepalingen deze, dat voorschriften binnen het Koninkrijk geldend, geen toepassing vinden, als zij niet verenigbaar zijn met interna tionale voorschriften. Ook moeten voortaan alle interna tionale regelingen, welke de regering maakt, aan de goed keuring van de Volksvertegen woordiging onderworpen wor den. Die goedkeuring kan ech ter ook stilzwijgendworden verleend, zodat voor min of meer formele zaken niet het gehele apparaat van het Par lement in werking behoeft te komen. Zo is deze Grondwets wijziging, hoezeer haar „plech tige afkondiging" aan ons volk wel wat is voorbij gegaan als „een schip, dat vaart in de nacht", toch voor de toekom stige ontwikkeling van de in ternationale rechtsorde van belang. Laten wij hopen, dat wij er, met de andere volken, een „nieuwe dag" mee tege moet gaan! Gearresteerde bankier op vrije voeten 's-GRAVENHAGE, 23 Juni. Ingevolge een vandaag door de Haagse rechtbank genomen be sluit zal de Haagse bankier J. S. a.s. Donderdag op vrije voeten gesteld worden. S. is in November van het vorig jaar gearresteerd onder beschuldiging van valsheid in geschrifte en verduistering Waarschijnlijk zal de rechtbank zijn zaak pas in de komende herfst behandelen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3