Explosie in kruitfabriek te Ouderkerk a. d. Amstel 34-jarige werkbaas werd gedood ander personeelslid gewond Zwaar omveer teistert deel van Friesland Australië wenst dit jaar 20.000 Nederlanders Korea Dagblad voor Alkmaar en omgeving Aantal Waterstaatswerken later uitgevoerd Minuut tevoren passeerden 100 arbeiders ketelhuizen Enorme ravage door luchtdruk Bliksem doodt 23-jarige in Oudega Westen verwerpt Sovjet-protest Gevolg van watersnoodramp Kampioenschap van Nederland Churchill over Duitsland Laniel aanvaardt opdracht NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits, Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230: Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'i nergens veilig (Vondel) Donderdag 25 Juni 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12813 Heel Ouderkerk dreunde op zijn grond vesten en talloze ruiten van woningen uit de omgeving sprongen aan scherven, toen gistermiddag enkele minuten voor vijf met een ontzaglijke knal twee grote ketels ex plodeerden op het uitgebreide fabrieks terrein van de N.V. Koninklijke Neder landse Springstoffenfabriek nabij Ouder kerk a/d Amstel. De explosie kostte de 34- jarige werkbaas Willem Kruyswijk, ge huwd en vader van 2 kinderen, het leven, terwijl de 36-jarige A. Hendrikse, even eens een lid van het ongeveer 100 man tellende personeel, levensgevaarlijk ge wond naar het Onze Lieve Vrouwe Gast huis te Amsterdam werd vervoerd. Ook Hendrikse is gehuwd en heeft twee kinderen. De ketels spatten met enorme kracht uit elkaar. Brokstukken vlogen naar alle kanten weg. Een zwaar uiteinde van eert der ketels schoot op geringe hoogte een aangrenzend weiland over, dwars tussen de bomen langs een weg door en belandde op de wallekant van de daarnaast lopende sloot. Zo groot was de vaart van dit stuk metaal, dat het opveerde, een diep gat achter liet op de wal en nog minstens 50 meter voort suisde. Reeds meerdere malen hebben zich in deze kruitfabriek te Ouder kerk, bekend onder de naam „De Oude Molen" ernstige ontploffin gen voorgedaan. In 1945 kwamen twee arbeiders bij een explosie om het leven en enkele jaren ge leden was het een arbeider, ge naamd Verkerk, die bij een soort gelijke ontploffing gedood werd Dat er ditmaal niet meer dan twee slachtoffers zijn is voor een deel aan een gelukkig toeval te danken. Een minuut voor de ont ploffing was een hele ploeg arbei ders langs de ketels gelopen. Geen inlichtingen aan de pers. Onmiddellijk na de explosie werd het gehele terrein, ook bui ten de fabriek door de politie af gezet in verband met gevaar voor meer ontploffingen. Twee uur la ter werd de afzetting echter op geheven. Verder dan het hek der fabriek konden journalisten en persfotografen echter niet door dringen. De directie van de fa briek ontzegde de pers de toegang en weigerde inlichtingen te geven. Directeur dr. C. H. D. Witte ver wijderde zich haastig, toen één der journalisten zich tot hem wendde. Daarna werd door de di rectie aan al het bereikbare per soneel de strenge order gegeven geen enkele inlichting te verstrek ken. Enkele uren na de explosie arri veerden uit Den Haag twee tech nici van de criminele voorlich tingsdienst, die samen met hoofd inspecteur J. P. A. J. v. d. Bosch van de gemeentepolitie te Nieu wer Amstel ter plaatse een onder zoek instelden. Onmiddellijk na de explosie werden brandweer, politie en G.G. D. gealarmeerd. Zij troffen op het terrein een grote ravage aan. Overal lagen stukken van de ont plofte ketels, glasscherven en uit elkaar geslagen stenen potten, waaruit zuur wegstroomde. Het dak van een grote loods, het z.g. zuurhuis, was gedeeltelijk weg geslagen. Giftige dampen Uit een derde ketel, die door de luchtdruk lek geslagen was, ontsnapten giftige bruine dampen, die zich in dikke wolken over de omgeving verspreidden en een ernstige handicap vormden voor de eerste reddingspogingen. Met vijftien stralen was de brandweer van Nieuwer Amstel, alsmede die van de fabriek zelf, een kwartier lang bezig deze dampen weg te spuiten. Op het terrein vond men het stoffelijk overschot van de werk baas Willem Kruyswijk. Het nood lot heeft kort voor vijf uur aan zijn leven een einde gemaakt. De ontploffing geschiedde bijna on middellijk nadat om twee minu ten voor vijf de fabrieksfluit het voorsignaal voor het neerleggen van het werk was gegeven. De arbeiders maakten zich gereed om naar huis te gaan en Kruyswijk liep juist langs de ketels, op weg naar het kleedlokaal, toen deze explodeerden. Op geringe afstand van Kruys wijk trof men voorts de zwaar ge wonde Hendrikse aan, die ijlings naar het Onze Lieve Vrouwe Gast huis in Amsterdam werd vervoerd waar hij onmiddellijk na aan komst werd geopereerd. Vijf uur na de ontploffing was nog geen officiële verklaring over de oorzaak te verkrijgen. De ge- explodeerde ketels waren nage noeg leeg, hoewel naar men in Ouderkerk onofficieel kon verne men aangenomen wordt, dat er nog enig explosief zuur, hetzij zwavelzuur of salpeterzuur hetzij beide, in aanwezig was. Een tweede obstakel bij de op ruimingswerkzaamheden vormde zuur, dat zich uit de talloze kapot geslagen stenen potten een weg over het terrein baande. Het tast te kennelijk de verharde grond aan, want men hoorde en zag het vuur opbruisen. In allerijl begon nen arbeiders greppels te graven, waarin het zuur weggeleid werd naar aangrenzende sloten. In de fabriek, gelegen tussen de Ouderkerkerlaan en de provin ciale weg bij Ouderkerk, doch in de gemeente Nieuwer-Amstel, worden grondstoffen gemaakt voor de N.V. Koninklijke Neder landse Springstoffenfabriek „De Krijgsman" te Muiden (N.H.), waarvan „De Oude Molen" een onderdeel vormt. Woningen ontruimd. Kort na de ontploffing arriveer den vanavond de Officier van Jus titie bij de Amsterdamse recht bank, mr. H. J. van Nouhuys, ais- mede de burgemeester van Nieu- wer-Amstel, mr. G. H. Haspels en van Ouder-Amstel, mr. F. J. J. M. Boelens. Op bevel van de eerste werden onmiddellijk een aantal in de di recte nabijheid van de fabriek ge legen woningen ijlings ontruimd in verband met mogelijke nieuwe ontploffingen. Een merkwaardige ervaring deed de 52-jarige veehouder J. v. Bodegraven op. Hij was tegen vijf uur bezig met het melken van zijn koeien. „Ik zat op mijn kruk je op ongeveer 150 meter afstand van de ketels", zo vertelde hij, „toen ik plotseling een harde klap hoorde, gevolgd door een zoemend geluid. Meteen daarop werd ik door de luchtdruk van mijn melk- blok gelicht en een meter door de lucht weggezwiept. Ik ben ont zettend geschrokken". Nieuwe commandant N.D.V.N. Tot opvolger van de huidige commandant van het Nederlandse Detaohement Verenigde Naties in Korea, de luitenant-kolonel C. M. Sohilperoord, is benoemd de ka pitein C. Knuist uit Den Haag. Kapitein Knuist zal in verband met deze benoeming tijdelijk wor den bevorderd tot luitenant-kolo nel. Verlenging E.B.U. goedgekeurd door raad O.E.E.S. De raad van de O.E.E.S. heeft de formele regelingen voor de verlenging van de Europese Be talingsunie met een jaar na 30 Juni 1953 goedgekeurd, aldus deelt de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking mede. Tientallen koeien en schapen in het weiland renden in panische angst zo ver mogelijk weg. Enorme glasschade. Intussen heeft de ontploffing aanzienlijke glasschade aan tien tallen woningen en boerderijen in de nabijheid aangericht. Merk waardig genoeg waren het in deze huizen over het algemeen slechts de ruiten van de parterre-verdie pingen, die gesneuveld waren. De meeste ramen op eerste verdiepin gen waren geheel n tact. Enkele woningen liepen iverigens wel schade aan de dakpannen op, die ontzet werden. „Ik stond in een roeibootje", vertelde een jeugdige inwoner van Ouderkerk, „op minstens een hal ve kilometer afstand van de fa briek. Maar voor ik het wist lag ik door de luchtdruk in het wa ter". KOLONEL HUNT WIL NOG EEN BERG BEKLIMMEN CALCUTTA, 24 Juni. (Reuter). Kolonel John Hunt heeft vandaag verklaard, dat zijn succesvolle Everest expeditie ook gaarne de Kantsjenjoenga, een andere, nog nooit beklommen top in het Hi- malayagebergte, zou willen be klimmen. De Kantsjenjoenga is op twee na de hoogste berg van de wereld. Hij is 8.570 meter hoog. 42 LEDEN MAU MAU GEDOOD NAIROBI, 24 Juni (A.P.). Twee en veertig Mau Mau terro risten werden gedood in een he vige strijd met Britse koloniale troepen en andere veiligheidstroe pen in het gebied van Fort Hall. Dit gebeurde gistermiddag. De terroristen .doodden zes man van de Home Guard en een in landse politie-agent. Monty naar Tito BELGRADO, 24 Juni (A.P.). Radio Belgrado heeft vandaag meegedeeld, dat de Britse veld maarschalk Lord Montgomery in September een onofficieel bezoek zal brengen aan Joegoslavië als gast van Tito. (Van onze correspondent) Gistermiddag ontlastte zich om streeks kwart over vier een waar noodweer boven Heeg en omge ving. Langs de asgrauwe lucht flit sten de bliksemschichten, de re gen gutste bij stromen neer en er vielen hagelstenen als duiven eieren en dat alles ging gepaard met krachtige windstoten uit Oos telijke richting. De riolering in de dorpen kon het water niet verwerken, het verkeer kwam tot stilstand en in een oogwenk waren hooivelden veranderd in drassige moerassen niet zeer veel „dobben". Toen om ruim 5 uur het ergste over was, stroomden verschillen de tragische berichten binnen. De 23-jarige zoon van Age van der Meer uit Oudega (W werd op de weg door het noodweer overvallen, door de bliksem ge troffen en op slag gedood. In de kapitale boerderij van Douwe A. Cnossen uit Gaastmeer sloeg de bliksem in. Met schuim- blussers trachtte men vergeefs de ontstane brand te blussen. Later werd men met vereende krachten van de vrijwillige brandweerkorp sen uit Gaastmeer, Oudega en Heeg de brand meester. Ook de centrale motor brandspuit van Wijmbritseradeel uit Sneek was ingezet. De materiële schade is aanzienlijk. Bij Jouke Galama te Heeg werd een koe door de bliksem gedood, evenzo bij de veehouder Bajema aan de Bird. Bij veehouder Schra le te Osingahuizen werd een kalf door een bliksemstraal getroffen en gedood. Heel wat bomen wer den langs de wegen en op de boe renerven ontworteld. Bij Evert van Asma op Oringahuizen ver dronk een toom van 24 kippen, doordat kinderen de schuif van het nachthok hadden dichtgedaan en de dieren dit zodoende niet tij dig konden bereiken. ROUW PLECHTIG HEID IN WEST-BERLIJN Meer dan 10.000 in woners van Berlijn zijn Dinsdagmiddag bijeengekomen voor het met zwarte doe ken beklede West- berlijnse regerings gebouw om deel te nemen aan de rouw- plechtigheid voor de doden, die tijdens de ongeregeldheden in Oost-Berlijn vie len. De kisten van de zeven in West- berlijnse ziekenhui zen overledenen op gebaard op een hoge katafalk. Terwijl in het gehele gebied een arbeidspauze van 5 minuten werd ingezet, nam Dr. Adenauer 't woord. Een overzicht tij dens de indrukwek kende rede van Adenauer. (Telefoto) BERLIJN, 24 Juni (Reuter). De drie Westelijke geallieerde commandariten van Berlijn heb ben de Sowjet-Russische beschul diging, dat tot het oproer in Oost- Berlijn en Oost-Duitsland door Westerse agenten was opgestookt, van de hand gewezen. In een brief aan de Sowjet- commandant van Berlijn, gene- raal-majoor Dibrova, verklaren de Amerikaanse, Britse en Franse commandanten: „Gij en de rest van de wereld zijt u heel goed bewust van de ware oorzaken bochtafsnijding in de IJssel bij Doesburg en de aanvang van de werken tot kanalisatie van Neder- Rijn en Lek tot afdamming van het Spuit niet in 1953, doch in 1954 zullen plaats hebben. Tot de overige werken, die zullen wor den vertraagd of uitgesteld, be horen de verbetering van een nieuwe veerhaven te Breskens en van het gedeelte Muiden-Naarden van rijksweg no. 1, terwijl ten slotte de aanleg c.q. verbetering van een aantal wegen of wegge deelten (tot een in 1953 te ver werken bedrag van ongeveer tien millioen), waarvan aanvankelijk was besloten dat zij ter bestrij ding van de werkloosheid ter hand zouden worden genomen, ten dele voor beperkte en ten dele voor onbepaalde tijd is uitgesteld. Woensdag hielden de Malthezer Ridders in Nederland, in Esplanade te Utrecht de jaarlijkse bijeenkomst, die door Z.K.H. Prins Bernhard, die ere-baljuw-groot-kruis dezer orde is, werd bijgewoond. Tijdens de bijeenkomst, van links naar rechts: Mr E. M. L. H. baron Speyart van Weerden, schatmeester; Z.K.H. Prins Bernhard; Z. Th. J. F. baron van Dorth tot Medler'; baljuw en Mr E. H. J. baron vanVoorst tot Voorst, coadjutor (Van onze parlementaire redactie). In verband met de uitgaven verband houdende met de waters nood zal de uitvoering van een aantal waterstaatswerken voorlo pig worden uitgesteld. Welke wer ken dit betreft is thans aan de Tweede Kamer medegedeeld. Dit uitstel van uitvoering is niet alleen nodig, in verband met het betrachten van de nodige zui nigheid. doch is mede noodzake lijk omdat personeel (in enkele gevallen zelfs complete onderde len) aan de diensten, welke met de uitvoering van de betreffende werken zijn belast, moest worden onttrokken ten einde in de ramp gebieden te werk gesteld te wor den. De gevolgen van de verschui ving van de uitgaven op het ge bied van de waterstaat zullen o.m. zijn, dat de bedijking van Ooste lijk Flevoland ten minste een jaar later .einde 1956) gereed zal ko men dan in de plannen was voor zien en dat de voltooiing van de ONGEREGELDHEDEN IN KASJMIR JAMMU (Kasjmir), 24 Juni. (Reuter). Hindoe-studenten hebben Woensdag bij demonstra ties ter herdenking van de leider van de Indische rechtse oppositie, dr. Shyama Pradas Mookerjee, een regeringsgebouw te Kasjmir aangevallen, twee functionarissen mishandeld en enkele officiële rapporten vernietigd. (Van een onzer redacteuren) Veel opzienbarende verklarin gen heeft de Australische minister van immigratie, mr. Harold S. Holt, niet afgelegd in zijn Woens dagmiddag te den Haag gehouden uiteenzetting over de economi sche ontwikkeling van Australië in verband met de huidige immi gratie-politiek. Het enige werkelijk nieuws, dat hij aan een groot aantal vertegen woordigers van het Nederlandse bedrijfsleven en autoriteiten te vertellen had, was wel, dat Australië de beperking heeft op geheven, die gesteld was op de grootte van de emigrerende ge zinnen. In het vervolg kunnen ge zinnen van elke grootte geplaatst worden. Dit jaar wil Australië twintig duizend Nederlandse emigranten hebben. Volgens minister Holt staan er in Australië vele indus triële projecten op stapel, zodat ook een groot aantal mensen uit industriële beroepen geplaatst kan worden. Eén op de vier Australiërs heeft zijn eigen auto. Sprekend over de suikerplantages zei de heer Holt, dat Nordt R.C.H.Vitesse 21 SpartaEindhoven 01 In de competitie om het voet balkampioenschap van Nederland werd te Heemstede de wedstrijd R.C.H.Vitesse gespeeld. R.C.H. won met 2i. In Rotterdam won Eindhoven van Sparta met 10. STANDENLIJST K.N.V.B. PER 24 JUNI 1953 R. C. H. Vitesse Eindhoven Sparta 3 2 3 1 3 1 3 0 0 5 1 3 1 3 2 1 6—3 7—7 5—6 3—5 Queensland er dit.jaar voor zorgt, dat in Groot Brittannië de suiker binnenkort van de bon komt. Men heeft namelijk 300.000 ton suiker naar Engeland gezonden. Sedert 1945 hebben 43.000 Nederlandse emigranten hun levensonderhoud gevonden in hun nieuwe vader land Australië. Vorig jaar waren het er bijna zestienduizend. De immigratie-minister besloot met de hoop uit te spreken, dat de immigratie van Nederlanders in Australië zich in steeds stijgende lijn zal blijven bewegen. Zowel Nederland als Australië zijn er mee gebaat. Antwoord aan kanselier Adenauer LONDEN, 24 Juni (Reuter). Churchill heeft in een boodschap aan Bondskanselier Adenauer ver klaard, dat de onlusten in Oost- Duitsland de „dringende nood zaak" van hereniging van Duits land in vrijheid hebben gedemon streerd. De Britse premier antwoordde op een telegram van de West- Duitse kanselier, waarin deze de volledige steun voor Duitslands eisen tot beëindiging van de staat van beleg in Oost-Duitsland en herstel van de Duitse eenheid had gevraagd. Churchill zei, dat de voorwaar den voor hereniging van Duits land, zoals deze op 10 Juni waren opgesomd in een resolutie van de West-Duitse Bondsdag, overeen kwamen met de voorwaarden, nota in een Westelijke nota van September 1952 aan de Sowjet- Unie. In deze nota waren als voorwaarden genoemd: vrije ver kiezingen, vorming van een vrije regering voor geheel Duitsland en daarna onderhandeling met die vrije regering over een vredes verdrag. De Franse Kabinetscrisis PARIJS, 24 Juni. President Auriol heeft aan de weinig be kende Joseph Laniel, een onaf hankelijke, verzocht een poging te doen om een einde aan de kabinetscrisis te maken. Deze cri sis is vandaag de 35e dag inge gaan. Laniel heeft de opdracht aanvaard. Laniel is buiten zijn eigen partij weinig bekend. Hij heeft zitting gehad in verschillende kabinetten, maar altijd in een ondergeschikte positie. Laniel is 63 jaar. Sinds 1932 is hij lid van het parlement. Toen verwierf hij de zetel van zijn vader, die sinds 1896 parlements lid was geweest. In 1940 werd hij in het kabinet van Reynaud op genomen als onderstaatssecretaris van financiën. Na de val van Frankrijk, ging hij naar zijn ge boorteplaats in Normandië terug en sloot zich aan bij het verzet. Toen de Gaulle op 24 Augustus 1944 zijn triomftocht door Parijs maakte, was Laniel aan zijn zijde. In de Nationale Vergadering heeft hij zich vooral bezig gehouden met financiële en budgetaire pro blemen. LONDEN, 24 Juni (A.P.). Vol gens welingelichte woordvoerders te Londen overwegen de Ver. Na ties de Zuid-Koreaanse troepen aan het front door eigen strijd krachten te vervangen ten einde een bestandsovereenkomst te be schermen. De zegslieden verklaarden, dat het idee bestudeerd wordt als een van de vele maatregelen, die uit eindelijk ter oplossing van de Ko reaanse crisis genomen zullen kunnen worden. Op het ogenblik concentreren de Ver. Naties zich vrijwel geheel op pogingen om president Syngman Rhee er toe te bewegen de geallieerde versie van een eer volle regeling met de communis ten te aanvaarden. Tot dusver heeft Rhee gewei gerd het geallieerde standpunt te aanvaarden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1