m Nehroe stelt officieel vergadering der V.N. voor Christie ter dood veroordeeld Russen wagen opnieuw risico van grote arbeidersbetogiiig Mars Dagblad voor \Ikmaar mgeving Dagblad voor Alkmaar en omgeving Is Mao ziek? KTAIL ZEEP KAAS! I. Meijroos Eenheid en vrijheid Op derde verjaardag van Korea-oorlog: ter bespreking toestand van bestandsonderhandelingen Hevige strijd aan het front Ridgway ontvangt Grootkruis De ontploffing in Ouderkerk w— SF Thans 29 man doodgeschoten Beroep op arbeiders Nieuw Italiaans parlement bijeen Korea-veleraan dankt Amerika TERUGGAVE OLIEBRONNEN Nummer 12813 cigarettes reral verkrijgbaar per pakje van \ls U ze nog niet ft, koop dan van- akje. Zij, die haar rookten, zeggen ;etelijk onver- ukken een speciaal zaak! ürote sortering Meikaas 22 ct belegen 25 ct ïtte Goudse 27 ct Edammer 30 ct volvette 32 ct nissiekaas oud 30 ct belegen 24 ct SE GRASBOTER per half kg. 190 ct i eieren per stuk v.a. 10 ct [OUTENSTRAAT 7 aanvankelijk nad en", antwoordde ral niet ongerust, len. Wij vliegen ieelal doorsneden Wij kunnen dus naai nauwkeurig beeld onmogelijk niet hoe snel wij g". Ongelovig aofd. „Ik kan het au ik eens in de 'an dit vreemde lerwets", lachten ;n wij niet, hoor. n uit een ver en i is bij ons gelijk, ven in de cabine n maar even dit NOORDHOHANDS i Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie; Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel 2800 K 2230: Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. i Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Vrijdag 26 Juni 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12814 WAAR BLIJF JE NU met je eenheid? werd ons dezer dagen gevraagd. Zie de onthullingen van het rapport-Zeegers over de grondslag van de gezinspolitiek, zie het rapport van het Centrum voor Staatkundige Vorming, dat zich uitspreekt tegen de ver zekeringsgedachte voor de kinder bijslagregeling voor zelfstandigen e.d. meer! Wij hebben daar wel iets op te antwoorden. In het algemeen op de eerste plaats dit: het is een verkeerde gedachte, dat eenheid noodzakelijk vereist, die eenvor migheid en gelijkschakeling van gedachten, welke sprekende ge lijkenis vertoont met de beruchte eenheid „van het kerkhof". In dit verband is het misschien dikwijls verkeerd, het woord „eenheid" te gebruiken, waal meer gesproken moet worden van eensgezindheid. Waar de geneigd heid, de gezindheid, tot eendrach tige samenwerking in het ver band van de eigen groep aan wezig is, daar zal men eerder komen tot het overbruggen van meningsverschillen. Het bestaan daarvan ligt voor de hand, tot verontrusting be hoeft het geen aanleiding te ge ven, tenzij blijkt, dat men het, zelfs over grote dingen, niet eens zou kunnen worden. Met name over het rapport van prof. Zeegers, over de gezins politiek, waaraan wij bereids een beschouwing hebben gewijd, be hoeven wij niet zo ongerust te zijn, als dit met bepaalde tegen standers het geval blijkt te zijn. Wij hebben al doen uitkomen, dat het natuurlijk niet zo prettig is, en schadelijk voor het aanzien van de katholieke gezinspolitiek, dat aanvankelijk ook van de zijde van de K.V.P. bepaalde conclu sies zijn getrokken op grond van gegevens, die foutief blijken te zijn. Maar het is bepaald onjuist te beweren, zoals met genoeglijke vlijtigheid van de zijde der socia listen b.v. wordt gedaan, dat door het rapport van prof. Zeegers een der belangrijkste program punten van de K.V.P. in het hart is aangetast. Dat is daarom bepaald onjuist, ómdat het beginsel van een be tere regeling van de kinderbijslag, met progressie e.d. en andere goede maatregelen ten bate van het gezin, in het geheel niet is aangetast. Men zou hoogstens kunnen zeggen, dat in de actie voor deze goede gezinspolitiek het accent iets minder valt op een bepaald cijfer. Sterk spreekt intussen het on- getwijfeld-juiste cijfer van een gemiddelde van drie kinderen per gezin mee tegenover de oude leuze van het normale, gemid delde gezin van twee kinderen. Om meer dan één reden is de publicatie van het rapport-Zee gers geen ramp. Ten eerste niet, omdat er geen enkele reden is, de waarheid te schuwen, ten tweede niet, omdat het alleen maar in het belang van een goede, in dit geval zeker nationale poli tiek kan zijn, als die waarheid uit de worsteling der ideeën naar voren komt, ten derde niet, om dat zoals prof. Zeegers zelf ook stelt uit de nadere ge gevens onomstotelijk is komen vast te staan, dat er aan die goede gezinspolitiek in ons land nog heel wat ontbreekt. Een ander geval is het wel met de publicatie van het rap port van het Staatkundig Cen trum, inzake de regeling van de kinderbijslag voor zelfstandigen. Dat in een rapport van dit Cen trum de verzekeringsgedachte wordt losgelaten, en in dit geval wél rechtstreeks tegen een posi tief programpunt van de Partij in, lijkt ons bepaald fout. Temeer, omdat dit Centrum, zonder (zo als nu wel ten overvloede blijkt) een orgaan van de Partij te zijn, toch geheel en al bekostigd wordt door de Partij! En dan is het wel een beetje gek, dat dit Centrum met een rapport gaat ageren tegen een belangrijk pro grampunt van de Partij! Het is dan ook te betreuren, dat de publicatie van dit rapport, op naam van het Centrum, niet voorkomen is kunnen worden. Niemand behoeft er bezwaar tegen te maken, dat enige ge leerde heren een afwijkende me ning hebben (en bekend maken) over deze kwestie, want dat valt binnen het kader van de gezonde verhouding tussen eensgezindheid en vrijheid. Maar als officieel rapport van het door de K.V.P. betaalde Centrum was het be paald misplaatst. Zo werkte het wel storend op de verhouding, nl. op het juiste evenwicht, tussen die eensgezindheid en vrijheid! Telefoonverkeer tussen Oost- en West-Duitsland nog steeds verbroken HAMBURG, 25 Juni (D.P.A.) Volgens een mededeling van het hoofdpostkantoor te Hamburg, is het telefoonverkeer tussen Oost en West-Duitsland nog steeds ver broken. Sinds vorige week de on geregeldheden in Oost-Berlijn en de rest van Oost-Duitsland begon nen, geeft het kantoor te Leipzig waarover alle gesprekken lopen, geen antwoord. NEW YORK, 25 Juni (Reuter/A.P.) Premier Nehroe van India lieeft Lester Pearson, de voorzitter van de Al gemene Vergadering der V.N., een boodschap gezonden, waarin hij hem voorstelt de Algemene Vergadering bijeen te roepen ter bespreking van de toestand van de wapen stilstandsonderhandelingen in Korea. Dit is Donderdag medegedeeld door een woordvoerder van de Indische delegatie bij de V.N. Nehroe stelt voor de vergadering spoedig bijeen te roepen, maar noemt geen datum. Vernomen wordt, dat de voor naamste Indische afgevaardigde bij de V.N., Radjesjwar Dayal, Donderdagavond nog een onder houd met secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld wil hebben. Deze laatste vertrekt Vrijdag naar Ot tawa voor een conferentie met Pearson oven bijeenroeping van de algemene vergadering in geval er een wapenstilstand wordt ge sloten. Tot deze conferentie was reeds eerder besloten. Toen Woensdag het Indische denkbeeld om de alg. vergadering bijeen te laten roepen niet-offi- cieel werd gemeld, werd hierop niet erg enthousiast gereageerd door de voornaamste delegaties op het V.N.-hoofdkwartier. Func tionarissen verklaarden, dat zij liever de Ver. Staten alle gelegen heid wilden geven om met presi dent Rhee tot een oplossing te komen. President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft vandaag zijn weigering om een wapenstilstand in Korea te aanvaarden, herhaald. Zijn stafchef, generaal Soen Joep Paik, viel hem bij door te ver klaren, dat indien Rhee het Zuid- Koreaanse leger bevel zou geven om op te rukken het hieraan „met kokend bloed" gehoor zou geven. Rede van Rhee. Voor een menigte van 50.000 personen, zette president Rhee op de derde verjaardag van de oor log op Korea, de redenen uiteen van zijn bezwaren tegen een wa penstilstand. Naar de Zuid-Ko- reaanse president verklaarde, zou een millioen man Chinese troepen bij een wapenstilstand in Korea blijven. Bovendien zouden „com- munistischgezinde" Indische troe pen achter het front komen. De Chinese communisten heb ben Donderdagavond met 11.000 man een aanval ontketend op de Noordelijke toegangswegen naar Seoel. De aanvallen, waaraan naar schatting door troepen ter sterkte van een divisie deelgenoi'.'-cii werd, kwamen bij het begin van het vierde jaar der oorlogshande lingen op een tijdstip, dat een wa penstilstand voor het grijpen lijkt. Woedende demonstranten bestormden in Jena, in Oost- Duitsland, het hoofdkwartier van de Communistische Partij, waar men alle papieren en archieven op straat wierp en het meubilair vernielde. Dit is de eerste foto, die uit Oost- Duitsland naar West-Berlijn kon worden gesmokkeld en die een beeld geeft van de toestand in 't door de Sovjets bezette Duitsland. De straat voor het hoofdkwartier was overdekt met papier. De men sen op de voorgrond zijn uit angst voor represaille-maatregelen - onherkenbaar gemaakt LONDEN, 25 Juni (Reuter). John Christie, die heeft bekend zeven vrouwen te hebben ver moord, is Donderdag ter dood ver oordeeld. De Jury van negen man nen en drie vrouwen had een uur en twintig minuten nodig om tot de uitspraak te komen. Zij ver wierp het verweer, dat Christie krankzinnig zou zijn. Christie gaf geen antwoord op de vraag, of hij nog iets wilde zeggen voor hij veroordeeld werd. Daarop zette de rechter het tra ditionele zwarte kapje op en ver oordeelde hem om te worden op gehangen. Christie keerde zich bruusk om toen het doodvonnis werd uitge sproken. Hij weigerde de hand, die een politieman hem ter on dersteuning toestak. Hij verliet met vaste tred de zaal en weigerde ook op de trap pen, die naar zijn cel leidden, on dersteuning die de politiemannen hem boden. Curtiss Bennett, Christie's ver dediger, antwoordde op de vraag van de rechter of hij van plan was in hoger beroep te gaan: „Tien seconden geleden is het vonnis uitgesproken. Wij hebben tien dagen de tijd om bsroep aan te tekenen". KATH. ECONOMISCHE HOGESCHOOL Prof. v.d. Grinten Rector-Magnificus Het curatorium der katholieke economische hogeschool heeft voor het studiejaar 1953/1954 benoemd tot rector-magnificus prof. mr. W. C L. van der Grinten en tot se cretaris van de senaat prof. dr. J. M. Pieters. De aanvallen aan het Weste lijke en Oostelijke deel van het centrale front werden voorafge gaan door een zware artillerie beschieting. Volgens verwarde berichten heeft een divisie communistische Chinezen Donderdagavond een aanval ontketend aan het belang rijke Westelijke front bij Jong- tsjon. Opwachting bij Koningin H. M. de Koningin heeft gister middag in het paleis Soestdijk aan generaal Ridgway, de aftre dende opperbevelhebber der ge allieerde strijdkrachten in Europa, het grootkruis in de orde van Oranje Nassau overhandigd. De generaal was gistermiddag met zijn echtgenote om vijf over half vijf op het vliegveld Soester- berg gearriveerd, waar hij werd ontvangen door de voorzitter van het comité der verenigde chefs van staven, lt. gen.-vlieger I. A. Aler, chef van de luchtmachtstaf. Na de erewacht geïnspecteerd te hebben, begaven generaal Ridgway en mevrouw zich naar het paleis Soestdijk, waar bij om vijf minuten voor vijf door H. M. de Koningin en Prins Bernhard werden ontvangen. Gisteravond heeft minister-pre sident dr. W. Drees te 's-Graven- hage de hoge gasten een rege ringsdiner aangeboden. Oorzaak nog onbekend Anton Hendrikse, de 36-jarige employe van de kruitfabriek bij Ouderkerk, die gisteravond als gevolg van de ontploffing in deze fabriek met levensgevaarlijke ver wondingen naar het O. L. V. zie kenhuis te Amsterdam werd ver voerd en aldaar onmiddellijk werd geopereerd, maakt het zo goed als men onder de gegeven omstandig heden kon hopen. Gistermorgen was zijn toestand weliswaar nog zorgwekkend, doch levensgevaar acht men nauwelijks meer aanwezig. Intussen is de oorzaak van de ontploffing nog niet bekend, aldus verneemt het A.N.P. van de ge meentelijke politie te Nieuwer- Amstel. Uren lang hebben gister avond twee deskundigen van het gerechtelijk laboratorium van het departement van Justitie uit den Haag het officiële onderzoek ge leid. Dit onderzoek zal nog wel enkele dagen in beslag nemen. EEN TREIN STOPTE „Overrede ue" was aan het zwemmen 's-GRAVENHAGE, 25 Juni. De bestuurder van een trein, die van den Haag naar Rotterdam reed, zag bij het passeren van het viaduct over de viaductweg te den Haag tot zijn grote ontstelte nis, dat een man, lie op het via duct stond, wankelde en viel. De bestuurder bracht de trein tot stilstand. Een agent van poli tie toog op zoek naar de over- redene. Het enige wat hij vond was een hoopje kleren, waarbij hij tot zijn grote verbazing een nat geel zwembroekje zag liggen. In het Laakkanaal, dat daar stroomt, zwom een man. Deze man weigerde gevolg te geven aan het bevel van de politie agent om uit het water te komen. Ten einde raad heeft de politie de kleren mee naar het bureau genomen. Tot nu toe is de eigenaar van de kledingstukken niet komen op dagen. De trein had negen minuten vertraging. Minister Luns in Djakarta aangekomen DJAKARTA, 25 Juni. (P.I. Ane- ta). De Nederlandse Minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is Donderdag om half 4 op het vliegveld Kemajoran aangekomen, waar hij werd ver welkomd door de Nederlandse hoge commissaris, mr. W. F. L. Graaf van Bylandt. PRINS BERNHARD VERJAART. Een feestdag op Soest dijk is een feestdag it Nederland. g?:fp ililiiiii tf Prins Bernhard ver jaart en daarom zal ons land a.s. Maandag weer een land vol fleurige vlaggen zijn. De Prins der Neder landen, ridderlijk echt genoot van H.M. de Koningin, voortreffe lijk vader van onze prinsessen, goed sport man, populair good- will-ambassadeur van ons vaderland, viert op 29 Juni zijn 42e ver jaardag. Moge geluk het deel zijn van Hem en de Zijnen. (Foto Paul Huf) BERLIJN, 25 Juni (Reuter/A.P.) Volgens de laatste berichten zijn in de afgelopen vier dagen in Dresden meer dan 400 personen in arrest gesteld; 115 werden aangehouden in Saksen op beschuldiging deel te hebben genomen aan de demonstraties op 17 Juni jl. Voorts zijn in Dresden twee arbeiders terechtgesteld. Naar de West- Berlijnse politie heeft medegedeeld, zijn Woensdag 45 leden der Oost-Duitse politie naar West-Berlijn uitgewe ken, w.o. een jongen van 20 jaar. De Russen hebben vandaag be sloten, het risico te nemen van een grote arbeiders-betoging die morgen in de Russische sector zal plaats vinden om de Oost-Duitse regering te helpen de opstandige Oost-Duitsers weer tot een ver zoenende stemming te brengen. De leiders van de S.E.D. heb ben een beroep gedaan op de ar beiders van de drie grote wijken Mitte, Friedrichhain en Kopenick om aan de betoging deel te nemen teneinde „steun" te verlenen aan ROME, 25 Juni (A.P.). In Rome zijn vandaag de beide Ka mers van het nieuwe parlement voor de eerste maal bijeen ge weest. De financiële deskundige Cesare Merzagora, werd tot pre sident van de senaat gekozen. Hij kreeg 132 van de 229 uitge brachte stemmen. Op de socialist Enrico Mole werden 79 stemmen uitgebracht. De senaat vergadert in het Pa lazzo Madama. Het Huis van Afgevaardigden kwam inmiddels bijeen in Monte- citorio, in het centrum van Rome. CUTTERZUIGER NAAR PAKISTAN VERTROKKEN AMSTERDAM, 25 Juni. Van middag om half drie heeft de grote cutterzuiger „Aminul-Bahr" de werf van Verschure en Co's Scheepswerf en Machinefabriek te Amsterdam, waar zij werd ge bouwd voor de Pakistaanse rege ring, verlaten om op eigen kracht naar Karachi te stomen. Het schip is voornamelijk be stemd voor het uitbaggeren van havens en toegangswegen naar zee in de Pakistaanse gebieden en het regel""-i:- -- "~nte houden van deze wateren. Het schip wordt uitgebracht door de firma Gebrs. Wijsmuller N.V. te Baarn met aan boord kapitein Blokdijk. de plannen van de berouwvolle Oost-Duitse regering om de ver betering te brengen in de levens omstandigheden van de arbeiden de klasse. De Russische generaal majoor P. T. Dibrova, commandant van de communistische divisies die zich in Berlijn bevinden, heeft toestemming verleend voor de demonstratie. Gisteren is een proefbetoging van 10.000 communistische jonge ren zonder incident verlopen. Nog steeds staat van beleg. Het rode leger heft de order „geen openbare bijeenkomsten" slechts op voor zorgvuldige geor ganiseerde demonstraties. Voor 't overige geldt nog steeds de staat van beleg met avondklok en blok kade van de grens tussen Oost en West-Berliin. Terwijl de arbeiders aan de ene kant worden gevleid, bedrei gen de communisten hen aan de andere kant met de verklaringen, dat de leiders van de bloedige op stand van de vorige week gestraft zijn, of nog zullen worden ge straft. Het aantal executies is tot 29 gestegen. Vandaag werd verder door een HONGKONG, 25 Juni. (A.P.) Een Indisch diplomaat heeft van daag in Hongkong bij aankomst uit Peking verteld dat hij in twee maanden de Chinese president Mao Tse Toeng niet heeft gezien. Volgens onbevestigde berichten die in Hongkong de ronde doen, zou de Chinese president reeds enige tijd ziek zijn. Omroepen waterstanden via radio In afwijking van de tot nu toe geldende regeling, zullen in het 3e kwartaal van 1953, de water standen en waterdiepten dagelijks worden opgeroepen over de zen der Hilversum II (golflengte 298 m.). Op de Zondagen geschiedt de uitzending over Hilversum I (golf lengte 400 m.). Duits hof in Gera een zekere Kurt Unbehauen tot levenslange dwang arbeid veroordeeld. Unbehauen werd'beschreven als een vroeger S.A.-man, die zich in 1945 bij de S.E.D. had ingedron gen. BOSTON. Dezer dagen is bij het Tornado Relief Fund te Wor cester een gift van vijf dollar in gekomen, gezonden door een Ne derlands Korea-veteraan, de oud- militair J. J. Reinders Folmer, als een bewijs van dankbaarheid voor de hulp, door Amerikanen ver leend tijdens de watersnood van een half jaar geleden. De soldaat zond het vijfdollar ..leF hij als souvenir aan zijn Koreaanse tijd had bewaard, aan gouverneur Herter met een brief, waarin hij meedeelde dat hij en zijn vrouw in het komend jaar als immigranten naar Ame rika hopen te komen. Hji deelde verder mede dat hij in Korea, waar het Nederlandse detachement waartoe hij behoor de was toegevoegd aan de Ameri- ns»e tweede infanteriedivisie, vele Amerikanen heeft leren ken nen en herinnerde er aan, dat tijdens de watersnood die Neder land de afgelopen winter teisterde, uit de gehele wereld hulp naar Nederland is gestroomd, „zelfs uit plaatsen waarvan wij de namen nooit gehoord hadden.". AAN B.P.M.? DJAKARTA, 25 Juni. Het hoofdbestuur van de te Pangkalan Brandan (Sumatra) gevestigde or ganisatie van olie-arbeiders „Seri- kat Buruh Minjak" dringt er in een verklaring bij de regering op aan dat, zulks in overeenstem ming met het standpunt van de minister van Economische Zaken, de heer Sumanang, de oliebron nen in Noord Sumatra aan de Ba taafse Petroleum Maatschappij zullen worden teruggegeven. De vakbond stelt de eis' dat deze teruggave, die ook in over eenstemming is met het stand punt van de staatscommissie voor het mijnwezen en dat van de financieel-economische raads, als een hoofdpunt zal worden opge nomen in het politieke program ma van het nieuwe Indonesische kabinet. Zoals bekend, wenst de P.N.I. de oliebronnen te nationaliseren; deze kwestie vormt een der ge schilpunten tussen de P.N.I. en de Masjumi. Minister Sumanang had zich uitgesproken voor het teruggeven der oliebronnen aan de B.P.M In de verklaring van de vak bond wordt voorts o.a. gezegd, dat de Indonesische regering de olie bronnen niet langer in de huidige toestand moet laten.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1