NOORDHOLLANDSj Nieuw voorstel onderweg naar de West zegt minister Kernkamp D-day in sudderende Ahoy-lialleii Een klok voor Echternach Overstromingen in Japan: 407 doden, 572 vermisten Met Australië zal overleg worden gepleegd over Guinea Eén vlieger opleiden: 175.000 gulden Kamper ributie Kamper n Rome Dagblad voor Alkmaar en omgeving *LEIN 79 JAAR 'EE WIELEN BIEL TOR (15, Alkmaar 5 Wildhandel 5 ize artikelen NDERHOUD JEN 1T5qi97 Heiloo ■i i i BI i i i ijg I deifgë HOED ITZ Jager „Zeeland" te water Motto: denkdoe, durf! Schonk ziekenfonds grote bedragen? Dit jaar meer herbouwwoningen Kon. Luchtmacht 40 jaar Kopersstaking schoenwinkeliers rust houden Racewagen reed op publiek in Rhee geneigd tot toegeven? Veertig heitjes verdwaald een auto! utorrijwiel! Plexi-glas- le bagage- ingen met aakeling. OEN van de nsrit op 952 rsnellingen tschakehng berekeningen ma's eigen radiotoestel ng. ALKMAAR n Stock Q is 5 i BRAADKIPPEN JJ E PIEPKUIKENS BI ;nde prijzen laar Tel. 3888 B ■iBiaiaiaiiiai^ ïRS onbruikbaar! iTE luidspreker «WEERGAVE 100 merken ALKMAAR iets a Hofplein j HALMA ziet, nder niet! es voor ERHEESTERS ASTE PLANTEN ;ns kijken in de 5 TRAAT 6 evoort bij 2 ■e dames :uw terug luiiaiwaiBiaiB? Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per ÊSB week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4,KB3 familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230: Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Maandag 29 Juni 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12816 naar SCHIPHOL, 28 Juni Vlak voor zijn vertrek Australië heeft de minister van Overzeese Rijksdelen, prof. dr. W. J. Kernkamp, een verslaggever op Schiphol desgevraagd medegedeeld dat Nederland het door de commissie van drie ministers opgestelde voorstel voor nieuwe onderhandelingen met de West gisteren naar de Overzeese Rijksdelen in de West heeft doen uitgaan. Dit voorstel is oorspronkelijk oDgesteld door de ministers Beel, Kernkamp en Donker. Daarna werd het voorgelegd aan en goed gekeurd door het kabinet, waarna het besproken werd met de Ne derlandse delegatie. Nadat deze er enige wijzigingen in had aan gebracht werd het opnieuw voor gelegd aan het kabinet, dat er zijn goedkeuring aan hechtte. Tot slot werd het besproken en doorgeno men met de West-Indische com- nrssie uit de Tweede Kamer en de commissie voor Overzeese rijksdelen uit de Eerste Kamer. „Wij hopen met dit voorstel een nieuwe basis voor voortgezet overleg te hebben gebouwd", al dus minister Kernkamp. „Als het succes heeft, dan zullen begin October kleine commissies naar de Antillen vertrekken". De minister vertrok vanavond naar Sydney in Australië, alwaar hij minister Luns van het departe ment van Buitenlandse Zaken zal ontmoeten. „Ik zal in Sydney besprekingen voeren met mijn Australische te genhanger Hasluck", aldus de minister. „Wij moeten trachten te komen tot een volmaakt informele samenwerking tussen de bevol king van het Nederlandse en van het Australische deel van Nieuw- Guinea. Dit moet op locaal niveau geschieden. Dan zal ook niemand er enig bezwaar tegen kunnen hebben. Wanneer men samen voor de ontwikkeling van een gebied staat, dan is het nuttig gegevens oo practisch terrein uit te wisse len en daartoe moeten de rege ringen nu eens bij elkaar komen. VLISSINGEN, 27 Juni. Te Vlissingen is vanmorgen onder grote belangstelling op de wer ven van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" de onderzeeboótjager „Zeeland" te water gelaten door de echtgenote van de secretaris generaal van het departement van marine, mevr. Has van Hou- ten-Hendrikse. Onder de aan wezigen bevonden zich vele autoriteiten, o.a. de minister van oorlog en marine ir. C. Staf, de secretaris-generaal van dit mi nisterie de heer J. J. van Hou ten, de schout bij nacht T. R. Decider, hoofdintendant van de zeemacht, commandeur H. Bos, plaatsvervangend chef van de marinestaf en voorts de wnd. Commissaris der Koningin in de prov. Zeeland, de heer C. Phi- iipse. Wij moeten trachten vast te stel len hoe dit moet worden geregeld en hoever deze uitwisseling kan gaan". De Minister noemde als voor beelden uitwisseling van gegevens over bodemontginning en land- bouwproeven en de mogelijkheid tot een vrijer grensverkeer. Minister Kernkamp zal ook nog een reis van drie weken door Nieuw-Guinea maken. In Hollan- dia zal hij besprekingen voeren met de nieuw-benoemde gouver neur en diens ambtenaren. Hij zal voorts een bezoek brengen aan de nieuwe pijpleiding, waar voor oliemaatschappijen 90 mil- lioen gulden hebben geïnvesteerd. Deze leiding wordt aangelegd dwars door moerassen en oerwou den. Ook Minister Luns brengt mo menteel een officieel bezoek aan Australië; hij verklaarde gisteren te Darwin voornemens te zijn met de Australische regering aangele genheden te bespreken, „welke voor beide landen van belang zijn". Eén dezer onderwerpen was samenwerking op technisch ge bied tussen Nederlands-Nieuw- Guinea en Papoea, zoals het Australische gedeelte van het eiland heet. De minister zal ook spreken over de emigratie van Nederlan ders naar Australië. Hij besloot met te zeggen dat géén besprekingen op militair ge bied zullen worden gevoerd. (Van onze verslaggever) De Rotterdamse Ahoy-hallen hebben het gisteren te zwaar te ver duren gehad. Op het dak kon je spiegeleieren bakken en uit de muren deinden zichtbare warmtegolven de grasvelden rondom tegemoet. Maar de grootste hitte kwam uit de betonnen ruimte binnen. Daar zaten zesduizend promotoren en promotrices van de Bond Zonder Naam hun jaarlijkse D-day te vieren en allemaal liepen ze warm voor hun gezamenlijk ideaal: „Verbeter de wereld, begin bij jezelf". Het motto van deze dag was dit grage geest van Rotterdam. Aan jaar: „Denk, doe en durf", waar mee meteen het geheim van die D is opgelost. Recht tegenover de ingang, in het midden van de lange zijde der hallen, was een geïmprovi seerd altaar opgericht, in witte en dieprode kleuren afstekend tegen de grauwe wanden en het grijze glas. Pater W. Loop SMM celebreerde het H. Misoffer, ter wijl pater v. Heusden hem assis teerde als diaken en pater C. van Theijlingen als subdiaken. In zijn korte predikatie sprak pater Loop over het eerste gebed van de Mis, de tekst van de Col lecte. Na de H. Mis werd het weer rumoerig in de hoge ruimten; broodjes kwamen te voorschijn en de kaarsen op het altaar geneer den zich niet meer en zakten, moe van de warmte, scheef weg. Grote bewondering oogstten de mannen van de Kon. Harmonie uit Den Bosch, die in dikbetreste uniformen met bolgeblazen wan gen opmarcheerden alsof ze zo uit de ijskast kwamen. Om 2 uur begon het uitbundige deel van de dag. In zijn rede, die wat haar lengte betreft, buiten de Bilt had gerekend, vergeleek pater Loop de hulpvaardige be reidheid tot naastenliefde van de Bond Zonder Naam met de werk- beide zijden wil men denken, doen en durven. Sprekend over dit „doen", noemde hij enkele ge tallen uit de balans over het af gelopen jaar. Er zijn sedert de vorige D-day in Den Bosch ruim 280.000 hefboomkaarten met de bekende spreuken uitgereikt Altijd vijf kaarten Aardig is het verhaal van de bezorgde moeder, die altijd vijf kaarten bestelde, een voor zich zelf en vier extra, omdat ze vier schoonzoons „die niet deugden" elke maand zo'n hartige opwek king zond. Deze 25.000 kg papier hebben in heel Nederland de idee van de bond verspreid. Bovendien hebben de promotoren en promo trices meer dan 660.000 spaar- zakjes rondbezorgd en opgehaald om de bond f' - -ieel op de been te houden. Pater Loop bracht dank aan de St Adelbertvereniging voor de be langeloze medewerking van vijftig juris. die mensen in nood van advi hebben gediend. De feestelijke bezinningsdag werd na een non-stop variété programma door pater Loop met een korte speech gesloten. Onder de taptoe van de Bossche Har monie stroomden de hallen weer leeg naar de parkeerplaatsen, waar de autobussen geduldig stonden te sudderen. (Van een onzer verslaggevers) ECHTERNACH. Echternach, de eerbiedwaardige stad van Lu xemburg, voor de oorlog eens geprezen om zijn lachende schoonheid" heeft twee dagen feeste-evierd uit dankbaarheid voor het Nederlands geschenk: de luidklok voor de boven het graf van ue H. Willibroruus uit het puin herrezen basiliek. De aarts bisschop-coadjutor van Utrecht, mgr. B. J. Alfrink heeft Zon dagmiddag de eerste v-cti aan deze grote Bourdon ontlokt. .iet naa overigens neei wei nig gescheeld of alle plechtig heden van deze Zondag waren alle zin ontnomen, want toen de klok Zaterdagavond voor de ingang van de basiliek werd opgesteld is een heistelling, die bij dit karwei werd gebruikt onder de last van de 7100 kg. plotseling bezweken. Op het laatste moment heeft men ech ter de warme stem weten te be houden. Ter gelegenheid van de plech. tigheden, die met de aanbie ding van de klok gepaard gingen is voor de eerste maal sinds de apostel van Nederland, in het Luxemburg zijn laatste rustplaats vond. een officiële bedevaart naar zijn graf gehouden. Aan deze pelgrimstocht waarvan de oude vice-minister-president, dr. Frans Teulings het voorzitter schap op zich had genomen, werd door ongeveer twee hon derd personen deelgenomen. Zij zijn Zaterdagmorgen uit Den Bosch vertrokken en maakten 's avonds reeds de officiële ont vangst en de aanbieding van de klok door mgr. Alfrink mee. Aan de grens van Echternach in de Luxemburgerstrasse wa ren kerkelijke en wereldlijke NEDERLANDERS PELGRIMEERDEN NAAR HET GRAF VAN ST. WILLIBRORD autoriteiten bijeengekomen om de Bourdon op zijn tocht door het stadje te vergezellen. Op weg naar de basiliek werd de stoet voorafgegaan door de plaatselijke harmonie die zich in het hoofd had gezet alleen Nederlandse muziek te moeten spelen en daarom, nadat het marsen-repertoir was uitgeput begon het aan: „Dat we toffe jongens zijn In de donkere basiliek de stroom was plotseling uitgeval len en daarom konden de zes klokken, die reeds in de toren hangen ter verwelkoming ook niet luiden celebreerde mgr. Alfrink een pontificaal lof waar onder de bisschop-coadjutor van Luxemburg mgr. L. Lommei de predikatie hield. Zondagmorgen in alle vroegte waren de eerste van de ongeveer 200 Nederlandse Delgrims te herkennen aan een oranje lintje met medaille van W' 'ib.„r-i alweer in de pittoreske stra ten van Echternach te vinden. Om half tien is er door mgr. Alfrink in de overvolle basiliek een pontificale hoogmis opge dragen die door Radio-Luxem burg werd uitgezonden. De aartsbisschop-coadjutor werd o. m. geassisteerd door deken L. Rooyakkers uit Drunen, kerkhis toricus W. Nolet mgr. H. Eras, secretaris van de vereniging tot samenstelling van Nederlandse bedevaarten en eveneens door pastoor J. Walen uit Vught. In het oude stadhuis van Ech ternach werd een officiële ont vangst gehouden. De plechtighe. den vonden hun apotheose in de klokwijding. waarna een bezoek werd gebracht aan het graf van St. Willibrord. Aan K.A.B.-instellingen 's-GRAVENHAGE, 27 Juni. Het Eerste Kamerlid de heer de Vos van Steenwijk heeft de mi nister van Sociale Zaken en Volksgezondheid schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat het R.K. Centrale Ziekenfonds te Tilburg aan de Katholieke Arbeiders Be weging en enkele verwante orga nisaties schenkingen heeft gedaan, t.w. een kwart millioen gulden aan de stichting Kinderhuis van de K.A.B., f 15.000 aan het Ge zinszorgfonds en f 10.000 aan de Katholieke Arbeidersjeugdbewe ging? 2. Zo ja, acht de minister het dan juist, dat ziekenfondsen be langrijke giften doen aan instel lingen, die met het doel, waar voor de ziekenfondsen zijn opge richt, niet in rechtstreeks ver band staan? 3. Indien de minister dit niet juist acht, welke maatregelen denkt Zijne Excellentie dan ter zake te nemen of te bevorderen? 's-GRAVENHAGE, 29 Juni. De regering is voornemens dit jaar tweeduizend herbouwwonin gen meer te financieren. Het totaal aantal herbouwwoningen, dat in 1953 gefinancierd zal kun nen worden, wordt daardoor ge bracht op zevenduizend. Het bouwprogramma 1953 zal tengevolge hiervan nagenoeg geen wijziging ondergaan, aangezien de tweeduizend herbouwwoningen grotendeels uit de bestaande pro vinciale contingenten zullen moe ten komen. Zij zullen voorname lijk worden toegewezen aan en kele ernstig getroffen provincies. Bij de verdeling zal voorts reke ning worden gehouden met de situatie op de arbeidsmarkt. „Admiraal Michiel Adriaansz. de Ruyter", vergezeld van zijn echtgei. jte, hield Zaterdag een inspectie van de oorlogsschepen van de Koninklijke Nederlandse Marine, welke deel nemen aan de grote vlootschouw in de Amster damse haven. In de met roeiers bemande galjoot vaart de beroemde vlootvoogd langs de schepen. TOKIO, 29 Juni Het aantal doden, gewonden en ver misten van de overstromingen op het eiland Kyushu is thans tot meer dan 1700 gestegen. Het politiehoofdkwar tier te Foekoeoka heeft Maandag bekendgemaakt, dat door de overstromingen 407 personen om het leven zijn gekomen, 572 personen worden vermist en 814 liepen verwondingen op. 367.453 huizen staan onder water. Er zijn meer dan 800.000 daklozen. storten van een tehuis voor oude mensen 36 personen om het leven Het heeft thans sinds zes dagen gestortregend; er is reeds meer dan 50 centimeter regen gevallen en er is waarschijnlijk nog meer op komst. De Noordelijke helft van Kyu shu is thans één groot meer, met hier en daar een eiland er in een heuvel. Op die heuveleilan den bevinden zich honderddui zenden wanhopige mensen. Op 1448 plaatsen zijn de rivier dijken doorbroken. Te Kumahoto zijn door het in gekomen. Verscheidene dorpen zijn ge heel verdwenen, waarbij alle be woners om het leven kwamen. Het blad Asahi schat het aantal verwoeste huizen op 2856, terwijl 149.667 huizen onder water staan. Zondagochtend begon het op nieuw hevig te regenen. Nieuwe streken moeten ontruimd worden. De schade wordt op 50 milliard Jen (meer dan 500 millioen gul den) geschat. NIJMEGEN, 27 Juni. Onder het spelen van het Wilhelmus werden hedenmorgen te Nijmegen, de garnizoensplaats van de luchtvaart- troepen, op het tentoonstellingsterrein aan het Keizer Karelplein de nationale driekleur en de vlag van de Koninklijke Luchtmacht ge hesen. Dit betekende de officiële opening van de feestelijkheden van de Koninklijke Luchtmacht, die op 1 Juli veertig jaar bestaat. Een groot aantal burgerlijke en militaire autoriteiten was aan wezig toen burgemeester mr C. Hustinx de gasten welkom heette op de luchtmachttentoonstelling, die hier is ingericht en die ge opend werd door luit.-generaal I. A. Aler, chef van de lucht machtstaf. De tentoonstelling zelf geeft een beeld van de veelzijdigheid van de luchtmacht. Bij dit wapen zijn ongeveer 199 functies. Het aantal onderdelen bedraagt meer dan honderdduizend en ligt tus sen de kurk van de veldfles en de straalmotor in. Toen Marinus van Meel in 1914 voor de Neder landse regering een vliegtuig bouwde, diende hij daarvoor een rekening van f 4.200.in. Een Gloster Meteor straaljager van het Commando Luchtverdediging kost thans ongeveer een half mil lioen. Het opleiden van een jon geman tot vlieger beloopt een bedrag van 175.000 gulden „en het is allemaal uw geld waarmede wij omspringen", aldus generaal Aler. „Weest u echter ervan overtuigd dat het onze grootste zorg is dit geld zo economisch mogelijk te beheren". 's Middags landde Z.K.H. Prins Bernhard met de helicopter „Jeze bel" in het Goffertstadion te Nij megen, waar even later de Lucht machtkapel in de nieuwe unifor men: zwarte kolbak met witte pluim, een tuniek van Nassau's blauw met zwarte broek en witte handschoenen, het veld opmar cheerde. De nieuwe uniformen werden door burgemeester Hustinx, ere- korporaal van het Commando Luchtvaarttroepen, aan luit.-gen. Aler aangeboden. Zij zijn een ge schenk van de Luchtmacht-vrien den, niet alleen in Nijmegen, maar in het liele land. De Prins woonde demonstraties van de luchtvaarttroepen en de receptie in de „Vereniging" bij. DEN HAAG, 27 Juni. De inkoopcombinaties van schoen winkeliers en de Kath. Bor.d van Schoenwinkeliers hebben hun le den geadviseerd op de Maandag a.s. te Utrecht te openen Inter- leder Beurs geen orders bij fa brikanten te plaatsen, tenzij deze orders accepteren op de order- copies van de schoenwinkeliers. In feite betekent dit een kopers staking van de schoendetailiis- ten. Zoals men zich zal herinneren wordt reeds jarenlang strijd ge voerd tussen de schoenwinke liers en de schoenfabrikanten over de leveringsvoorwaarden, welke eenzijdig door de fabri kanten zijn opgesteld. Kort geleden hebben de schoenwin keliers het tot een proefproces laten komen, dat voor de schoenwinkeliers een gunstig resultaat opleverde. De her opende onderhandelingen tussen fabrikanten en winkeliers hebben niet tot overeenstemming kun nen leiden. De inkoopcombina- ties van schoenwinkeliers en de Kath. Bond van Schoenwinke liers heboen derhalve besloten hun leden te adviseren niet op de zgn. ASC-combinatie te ko pen. BERMUDA UITGESTELD Churchill moet LONDEN, 27 Juni .Je Ber muda-conferentie is uitgesteld en de doktoren hebben premier Churchill voorgeschreven, een tijd lang volstrekt rust te hou den, aldus is vandaag bekend ge- maakt Een officiële verklaring, ver strekt door Downing Street no. 10, zegt dat de Bermuda-confe rentie, die op 8 Juli zou begin nen, is uitgesteld na overleg met president Eisenhower en premier Laniel. KIND VERDRONKEN TE ZWAAGDIJK ZWAAGDIJK Zaterdagmid dag is het vierjarig dochtertje Geertruida van de familie W. Koelemeijer aan de Zwaagdijk in de gemeente Wognum in een onbewaakt ogenblik in de sloot naast de ouderlijke woning ge raakt en verdronken. Het meisje was aan een touw vastgebonden, maar heeft dit los weten te maken. MUKARTO'S OPDRACHT GEWIJZIGD DJAKARTA, 28 Juni Zorn dagavond heeft president Sukarno zijn opdracht aan formateur Mu- karto gewijzigd. Deze heeft thans nogmaals een week de tijd „een nationaal zakenkabinet' 'te vor men. De Masjumi en de katho lieken hadden het voorstel tot deelneming aan een kabinet- Mukarto verworpen. TONGEREN 28 Juni Tijdens Zondagmiddag te Tongeren ge houden autowedstrijden is de wagen van een der deelnemers met grote snelheid op het pu bliek in gereden. Dertig personen werden hierdoor gewond van wie negen ernstig. Een 15-jarige ion gen is kort na zijn opneming in het ziekenhuis bezweken terwijl een jongetje van 12 jaar, wien een been werd afgerukt, in le vensgevaar verkeert. SEOEL De afgezant van de President der V.S., Walter Ro bertson. heeft in gezelschap van de opperbevelhebber van de Unostrijdkrachten. gen. Mark Clarck, opnieuw een samenkomst gehad met pres. Syngman Rhee. President Syngman Rhee zou na de besloten conferentie heb ben gesproken van een „zeer ge lukkige dag" De veronderstelling wint veld, dat de koppige oude Zuidkore- aanse staatsman wellicht zal toe stemmen in een wapenstilstand. Rhee's „prijs" voor aanvaar ding van een wapenstilstand werd niet bekend gemaakt, maar hooggeplaatste zegslieden zouden te kennen hebben gegeven, dat hij wellicht zal toegeven mits de V.S. hem een stellige belofte geven, dat zij hem te hulp zullen komen in geval van een nieuwe communistische aanval. Lijkje in scheepsschroef AMSTERDAM, 28 Juni Uit de Amstel is het deerlijk verminkte lijkje opgehaald van het zesjarige jongetje G. G. uit Amsterdam, dat sinds 25 Juni vermist werd. De politie vermoedt, dat het knaapje bij het spelen in de Am- stel is geraakt en is verdronken. Daarna moet het lichaampje in de schroef van een passerend schip terecht zijn gekomen. 's-GRAVENHAGE, 28 Juni. Het succes, dat de Nederlandse padvinders met hun actie „een heitje voor een karweitje" hebben gehad, is blijkbaar een aansporing geweest voor een knaapje van ongeveer tien jaar uit Den Haag om op een der gelijke manier iets te verdie nen. De knaap belde gisteren in de Hofstad aan een huis aan en vroeg, nadat hij was open gedaan, of hij misschien wat werkjes op kon knappen. Hij deed zich voor als een welp, die meedeed aan een nieuwe heitjesactie ten bate van zieke welpen. Zijn legitimatie bestond uit een padvindersriem en een uit gebreide collectie verhalen over zijn welpengroep en zijn akela. De jongen had succes. Na een partijtje tuinbonen te hebben gedopt, waarbij hij wederom verhalen vertelde over het pad vindersleven, werd hem ge vraagd of hij ook wat bood schappen wilde doen. Dit voor stel viel in goede aarde en de welp ging op pad, gewapend met een grote boodschappentas en een portemonnaie met tien gulden. Hij is het spoor toen bijster geraakt, want hij was Zondag avond nog niet terug. Of zou hij veertig heitjes een pas sende beloning voor de tot dus verre verrichte werkzaamheden vinden?

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1