„Bewijs ons uw geloof" RADIO „Het voorste Legioen" Stichter St Vincentiusvereniging stierf een eeuw geleden UW PUZZLE Goede adspirantendag in Obdam D.D.D. van vandaag programma Televisie Katholiek Handbal Let op het merk! Maandag 29 Juni 1953 Pagina 5 OP 'N ZOLDERKAMER in Parijs, in het jaar 1833... staren twee studenten in het haardvuur. Het zijn katholieke jongeman nen. Zij hebben het zoveelste dispuut met collega's over de waarde van het christen dom achter de rug. „Bewijs ons uw ge loof" is hen gevraagd. Niet ten onrechte. In de maatschappij, waarin zij leven, heeft de rede het geloof verdrongen. Weten schap en techniek openden nieuwe moge lijkheden. De welvaart stijgt, maar al te velen hebben hieraan geen deel. De klove tussen bezitters en paupers wordt steeds groter. Er zijn nog genoeg kerkge bouwen, het christendom, dat het warme, allen omspannende hart zou moeten zijn, is echter geen stuwende, aansprekende kracht meer. „Bewijs ons uw geloof". De twee studenten staan op, de een neemt het brandhout, dat voor de volgende da gen bestemd is. De ander pakt zijn eigen winterkleren. Zo trekken zij de armoe- wijken van Parijs in. Een van hen was Frederic Ozanam, die met deze daad de grondslag legde voor de over de hele we reld verbreide St. Vincentiusvereniging. Hij stierf in 1853, op veertigjarige leef tijd, als een al te spoedige opgebrande kaars. En ook katholiek Nederland maakt zich nu op voor de eeuwherdenking van het verscheiden van deze grote apostel der naastenliefde. T~ T"r a 7 a 9 di /J ts i V '3 20 ti t3 3S jd> Af *9 iO 3/ i2 a JV 3S Jo 37 ié Er zijn veel kanten aan de figuur van Frederic Ozanam. Ouders vinden in hem de vrucht van een goede opvoeding. De oor sprong van het Vincentiuswerk, dat duizenden tot zegen is geweest en nog zal zijn, laat zich niet los denken van de invloed van een vader, die als militair arts in het leger van Napoleon zijn patiënten niet enkel medisch maar ook met zelf betaalde versterkende middelen verzorgde en van een moeder, die als presidente van een liefdadige vereniging vele nachtelijke uren doorbracht aan het sterfbed van arme vrouwen. Voor jonge mensen is hij het bezielende voorbeeld van een harde werker. Eerst zwoegend, te gen zijn zin, maar op wens van zijn vader, als juridisch student. Later, ofschoon geslaagd als bril- lant advocaat, toch nog weer zijn eigen richting, die van de ge schiedenis, kiezend. Een krach- tenverslindende studie, die werd bekroond met een professoraat aan de Sorbonne. Werkers in onze organisaties kunnen zich sterken aan Ozanams offerende activiteit. Als hij in 1853 in Marseille sterft, heeft hij zijn laatste mogelijkheden in dienst van de St. Vincentiusvereniging verbruikt. En voor allen is Oza nam een groot Christen. Mocht de kerk hem nog eens tot de eer der altaren verheffen het proces is aanhangig ge maakt dan zal hij een heilige zijn in een gewoon pak, want dit in elk geval heilige leven was ge stoken in de burgerlijke huls van een advocaat en een professor, van een man, die zich als ieder ander verbonden wist met zijn gezin en zijn werk. Groei in Nederland In Ozanam vindt men echter toch vooral de christelijke chari- tas belichaamd. De St. Vincen tiusvereniging met 200.000 leden, - jf DINSDAG 30 JUNI HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO 7.00 Nieuws; 7.15 Kinderkoor; 7.45 Morgengebed en lit. k.; 8.00 Het Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 V. d. vrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 „Lichtbaken", caus.; 10.00 V. d. kind.; 10.15 Gram.; 11.00 V. d. vrouw; 11.30 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Gram. (12.30 12.33 Land- en tuinb.meded.); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Kath. 'nieuws; 13.20 Act.; 13.25 Amus.muz.; 14.00 Gevar. muz.; 14.35 Sopr. en piano; 15.00 Bla- zersens.; 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 V. d. zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 V. d. jeugd; 17.15 Felicitaties v. d. jeugd; 17.45 Regeringsuitz.: Mevr J. J. A. Rebel-Runckel: „Een bezoek aan Spanje"; 18.00 V. d. jeugd; 18.20 Sportpraatje; 18.30 R.V.U.: Dr. C. A. van Peursen: „De philosophie van de cultuur"; 19.00 Nieuws; 19.10 Act.; 19.15 Uit het Boek der Boeken; 19.30 Gra- mofoon; 20.25 De gewone man; 20.30 Kamerkoor en instrumen taal ens.; 21.00 De Radiodokter; 21.15 Holland Festival 1953: „De Burcht van Hertog Blauwbaard", opera; 22.15 Gram.; 22.25 Omr.or- kest; 22.45 Avondgebed en lit. k.; 23.00 Nieuws 23.1524.00 Gramo- foonmuziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 AVRO (7.50—8.00 VPRO). 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 7.50 Dagope ning; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.45 ld.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Lie deren; 9.25 V. d. Vrouw; 9.30 Gra- mofoon; 10.50 V. d. kleuters; 11.00 R.V.U.: „Ervaringen met de mi croscoop", door Drs W. Proost; 11.30 V. d. zieken; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinbouw- meded.; 12.33 V. h. platteland; 12.40 Orgelspel; 13.00 Nieuws; 13.15 Meded. en gram.; 13.30 Mu- sette-ork.; 14.00 Amerikaanse mu- ziek-kaleidoscoop; 14.30 „II segre- to di Susanna", opera; 15.15 V. d. Vrouw; 15.45 Gram.; 16.30 V. d. jeugd; 17.30 Lichte muz.; 17.50 Militair vraaggesprek; 18.00 Nws.; 18.15 Pianospel; 18.30 Intern, ten- niskamp. te Wimbledon; 18.40 Lichte muz.; 19.00 „Paris vous par le"; 19.05 Mil. orkest; 19.30 Holland Festival; 19.53 Mannen koor: 20.00 Nieuws; 20.05 „Polen blut", operette; 21.15 Meded.; 21.20 Weense muz.; 21.55 Gram.; 22.05 Gevar. muz.; 22.35 Buitenl. over zicht; 22.50 Gramofoon; 23.00 Het Nieuws; 23.15 New York calling; 23.2024.00 Spaanse muz. die in alle landen in Christus' naam wel doen en die nog steeds centraal bestuurd wordt vanuit de hoofdzetel in Parijs, is zijn levend monument. De St. Vincentiusver eniging bereikte in 1846, via Bel gië, ons land. In Februari van dat jaar werd in Den Haag de eerste conferentie opgericht en van daaruit verspreidde zij zich snel over het hele land. Utrecht maakte contact met Amersfoort, Zwolle met Deventer, Den Bosch was een haard van ac tiviteit. Bergen op Zoom kreeg zijn conferenties in 1949. Rozen- daal in 1950. Via Haarlem en Am sterdam kwam de St. Vincentius vereniging in Alkmaar en ook Hoorn en Medemblik behoren tot de oudste conferenties. Vanuit Leeuwarden werd verder gewerkt. Dokkum en Bolsward, Twente en Limburg volgen iets later. Thans telt de Nederlandse St. Vincentiusvereniging 661 confe- Ozanam. Zijn werk en zijn geest blijven èn in Nederland èn over de gehele wereld voortleven en dat is zijn onsterfelijke verdienste. Maar het belangrijkste is wellicht nog de minder ge makkelijk aanwijsbare vrucht van zijn initiatief. Op een breukrand van de historie con fronteerde hij het katholicisme met het sociale probleem. Dui zenden uit de betere standen bracht hij er door middel van de St. Vincentiusvereniging toe om de armoede in het ge zicht te zien. Daaruit werd een beter begrip geboren en de behoefte vooral om door mid del van een oplossing van het sociale probleem in christelijke zin een antwoord te geven op de oproep: „bewijs ons uw ge loof". Kort voor Ozanam stierf had het de schijn alsof Ozanam met zijn initiatief te laat was geko men. In 1848 stortte het Parijse proletariaat zich vanuit de armoe- wijken op de bezittende klasse. Het was de vreselijke schok, die Ozanam reeds voorzien had, toen hij in een van zijn eerste ge- FREDERIC OZANAM schriften op de noodzaak wees om tegenover de voorlopers van het socialisme een beleefd Chris tendom te plaatsen. Maar 1848 be nam het Christendom toch niet zijn laatste kans. Ozanams geest leefde ook in dit opzicht voort. Die geest heeft ongetwijfeld de verschijning van „Rerum Nova rum" beïnvloed en vanaf dat ogenblik was aan de katholieke activiteit op sociaal en politiek terrein een nieuw en groots doel gegeven. Ook daar kon toen over tuigend antwoord gegeven wor den op de vraag: „Bewijs ons uw geloof". Het is dan ook niet toe vallig, dat tot de katholieken, die op dat terrein werkzaam waren, tal van Vincentianen behoorden. En ook thans is dat nog zo: onze vice-ministerpresident, dr. Beel en de eerste minister voor Maat schappelijk Werk, mr. van Thiel, zijn Vincentianen. Ozanam heeft ook onze tijd nog alles te zeggen. Ons katholicisme moet nu meer dan ooit tonen, dat het een boodschap heeft voor de wereld. Die wereld vraagt, even als in Ozanams tijd, om daden, daden waaruit een op het individu en de massa gerichte christelijke liefde spreekt. JOS VAN SCHAVEREN DINSDAG 30 JUNI 1953 VPRO 20.00 „Canada en de Canade zen filmflitsen. 20.1522.15 Studentencabaret. renties met 9200 leden, 42 jonge- renconferenties met 600 leden en 65 damesconferenties met 550 le den. In 1951, het laatste beschik bare cijfer, werden 14532 gezin nen bezocht. Wie kan de resulta ten schatten, dat Ozanam's werk daardoor alleen al voor Nederland opleverde? Bij het gouden feest van de vereniging in 1896 kon vastgesteld worden, dat ruim tien duizend katholieken tot de kerk werden teruggebracht. Dat wil zeggen, aldus rector de Rooy in „Kroniek ener eeuw" dat de Vincentiusvereniging in vijftig jaar tijds twee of drie grote stads- parochies had gevormd, parochies die zich in de loop van de tijd verdubbeld moeten hebben en in middels zijn opnieuw vijftig jaar voorbij gegaan. Zo zou men tot de conclusie kunnen komen, dat de Vincentiusvereniging in een eeuw een aantal katholieken voor de kerk behouden of teruggewonnen heeft, dat overeen kan komen met de katholieke bevolking van b.v. Haarlem, Leiden en Delft teza men. Men heeft in de Vincentiusver eniging wel een verzameling van bonnetjes uitdelende heren gezien. Uit bovenstaande cijfers kan dui delijk worden, dat het de St. Vin centiusvereniging altijd om we zenlijk meer is gegaan. De mate riële hulp was niet het voornaam ste, hoewel honderdduizenden guldens door middel van de Vin- centiusconferenties 'n verzachting van ellende en wezenlijke uit komst brachten. Hoofddoel was echter altijd om de geestelijke en stoffelijk behoeftigen in de chris telijke charitas weer de Christus te doen herkennen. Evenals Oza nam gingen en gaan de Vincentia nen nog steeds uit, gedreven door de oude oproep: „Bewijs ons uw geloof". Brede activiteiten Dezelfde behoefte vond ook een uitweg in breder gerichte activi teiten. Ons katholiek onderwijs is opgebloeid uit de Vincentiusscho- len. De Kinderbescherming vindt in de Vincentiusverenigingen haar oorsprong. Hetzelfde geldt voor onze katholieke lectuurvoorzie ning en voor de katholieke reclas sering. Uitgegroeid tot grote zelf standige activiteiten, zijn zij, zo beschouwd, toch alle terug te voe ren tot de figuur van Frederic Het grafmonument van Frederic Ozanam te Parijs Het geboortehuis van Ozanam te Milaan Puzzle No. 208 Horizontaal: 1. zoutzure ammonia 8. pi. in Ned. 10. nut 11. slijk 13. deel v. h. been 15. holde 16. titel 17. rondhout 18. titel 19. landbouwwerktuig 20. waterhoogte 21. pers. vnw. 22. nummer 23. het romeinse rijk 25. maanstand 27. welwillende lezer (lat.) 28. waterkan 30. sluier 32. roodachtige verfstof 33. Ierland 34. ongedierte 38. telwoord Verticaal: 1. val 2. bloem 3. rang in het leger 4. pers. vnw. 5. titel 6. reptiel 7. boterton 8. vordering 9. pl. in N. Holland 10. vorm van bedanken 12. soort sport 14. bergruimte 15. eerwaarde heer (lat.) 23. slanke 24. voegwoord (Eng.) 25. evenredige vertegenwoordi ging (afk.) 26. frisse 29. tip 31. land van Azië 35. vr. munt 36. voegwoord (Fr.) 37. het romeinse rijk (afk.) Oplossing kruiswoord nr. 207 Horizontaal: 1 rekel: 5 enige: 10 alle; 11 steeds: 12 daar: 13 terras: 14 inn; 15 korf: 16 ze: 17 koek; 19 ben; 20 deli: 21 neen; 23 ton; 24 pond: 26 in: 27 vlak: 29 alt; 31 azalea: 33 trio: 34 ri vier; 35 here; 36 ageer; 37 renet. Verticaal: 1 radio; 2 elan; 3 klanken; 4 eer: 5. eter: 6 nerf; 7 ier; 8 glazen: 9 essen; 11 stok: 15 kei: 18 ol; 19 bedaren; 20 donzig; 21 nok; 22 en: 23 tiara; 24 paar; 25 stoet; 27 vlie: 28 leer 29 aren; 30. lire: 32 ave: 33 the. Engels sportvliegtuig maakt noodlanding BIERVLIET, 27 Juni He denmiddag heeft de bestuurder van een Engels sportvliegtuig met zijn toestel een goed ge slaagde noodlanding gemaakt in een uienveld tussen Sohoondijike en Groede. De bestuurder was opgestegen in Nottingham. Hij was boven Zeeuwsch Vlaanderen door mist de koers kwijtgeraakt. Generaal der Redempto risten, pater dr. L. Buijs, plotseling overleden INNSBRüCK, 28 Juni Pater dr. L. Buijs, generaal der Con gregatie van de Allerheiligste Verlosser, is Zaterdagavond om acht uur plotseling overleden in het ziekenhuis te Innsbruck in Oostenrijk, waar hij op 8 Juni een operatie had ondergaan aan de Pancreasklier. Na twee dagen later op eigen verzoek te zijn bediend, trad een periode van herstel in. Zaterdagochtend edhter veranderde plotseling de toestand. Hij is 57 jaar oud ge worden. Pater Buijs vertoefde te Gars in het Studiehuis van de Beierse Provincie der Paters Redempto risten in verband met het hon derdjarig bestaan ervan. (Advertentie) Krabben en peuteren JTJL1UB..HAJ. maakt de kwaal steeds Uitblaf! erger. De helder vloeibare bllX^ACMJ D.D.D. dringt diep in de poriën door. zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN De adspirantendag welke dit jaar wederom in Obdam is ge houden, is opnieuw een groot en succesvol evenement geworden. Dit jaar namen achttien elftal len aan de dag deel: achttien elf tallen, die el weldra een grote handbalfamilie vormden. Mooi weer, sportiviteit en saamhorigheidsgevoel waren de troeven op dit tournooi. De heer Van Velzen opende de dag met een klein speechje, waarin hij de elftallen verzocht met eerlijke en sportieve wapens te strijden. Immers de overwin ning is niet het belangrijkste onderdeel in onze sport, we moeten ook weten te verliezen. Het was te betreuren, dat F.S.A. zonder afbericht verstek liet gaan. Hoe zit dat Spanbroek- sters? De uitslagen der wedstrijden zijn: poule A: Vliegens Vlug V.ZV. a 1—4; S.E.W. a—Vliegens Vlug a 2—0; V.Z.V. a—S.E.W. a 2—0. V.Z.V. poulewinnaar. poule B: St. Victor aCon Zelo a 0—5; Always Forward aSt. Victor a 4—0; Con Zelo aAl ways Forward a 40. Con Zelo poulewinnaar. poule C; W.G.W. a—V.I.O. a 0—0; V.I.O. a—D.W.O. a 0—7; D.W.O. a—W.G.W. a 4—1. D.W.O. a poulewinnaar. poule D; Geel Zwart aD.T.S. a 30; Geel Zwart aCon Brio a (Advertentie) N. jj-ig m NEGEN SCHEPEN VOOR BRAZILIë? RIO DE JANEIRO, 27 Juni De Braziliaanse Scheepvaart Mij. „Navigation de L'Amazone" heeft naar A.F.P. meldt, in Nederland een contract gesloten voor de aankoop van negen schepen, be stemd voor de passagiers- en vrachtdienst op de Amazone. De directeur van de Braziliaanse Mij. heeft het Staatshoofd mach tiging gevraagd, katoen n.aar Ne derland te mogen verkopen ter dekking van de kosten. Overboord geslagen en verdronken MUID'EN, 27 Juni De 26- jarige student L. de Wit, afkom stig uit Hengelo en woonachtig te Amsterdam, is vanmorgen even buiten de haven van Muiden van een motorbotter, ge naamd Jonge Jaap, gevallen en verdronken. Bemanning „Cornells B" naar Italiaanse haven 'S-GRAVENHAGE, 28 Juni De Italiaanse tankboot „Adhille Lauro", die de bemanning van de gezonken Nederlandse tanker „Cornelis B" aan boord heeft, zal koers zetten naar een Italiaanse haven. Het is thans nog niet bekend, welke haven dit zal zijn. HET NIEUWE FRANSE KABINET PARIJS, 28 Juni Joseph Laniel de nieuwe Franse premier heeft Zondagochtend de samenstelling van ziin kabinet bekendgemaakt. Georges Bidault is weer minister van Buitenlandse Zaken, Reynaud, Queille en Teitgen zijn vice- pre miers. Pleven beheert defensie, Faure financiën en ec. zaken. Er zijn in het kabinet voor het eerst Gaullisten opgenomen. 22; D.T.S. aCon Brio a 16. Geel Zwart poulewinnaar. poule E: W.G.W. b—Con Zelob 5—0; Con Zelo b—V.I.O. b 4—0; V.I.O. b—W.G.W. b 0—6. poule F: D.W.O. b—V.Z.V. b 30; Con Brio bD.W.O. b 02; V.Z.V. b—Con Brio b 0—1. winnaarspoule A: V.Z.V. a Con Zelo a 21; D.W.0. aGeel Zwart a 12; Con Zelo aD.W.O. a 12: Geel Zwart aV.Z.V. a 1—1; D.W.O. a—V.Z.V. a 2—4; Con Zelo aGeel Zwart a 10. Eerste prijs V.Z.V. winnaarspoule B: W.G.W. b D.W.O. b 2—2. Winnaar W.G.W. (deolgemidd.) Na faloop reikte de heer Van Velzen de prijzen uit, waarbii hij woorden van dank sprak tot St. Victor voor de prettige ont vangst op haar velden. 20 DODEN DOOR BRANDENDE OLIE BEIRA In Beira, in Portugee. Oost-Afrika, zijn Zaterdag 20 in heemse arbeiders omgekomen en drie schepen in brand gevlogen, doordat op het water drijvende olie in brand geraakte. De olie was, waarschijnlijk door een kapotte leiding, gelekt uit een tankschip en door de ebstroom de haven bin nengevoerd. BOEKENHOEKJE Katholicisme en toekomst Wie de katholieken van tegen woordig beziet, kan ze zonder veel moeite in drie duidelijk onder scheiden klassen indelen. Daar is eerst het veelal oudere type van de „liberale" man die op zijn ma nier katholiek is doordat hij op zijn tijd naar de kerk gaat, maar verder in handel en wandel doet alsof er geen godsdienst en kerk bestaan. Als reactie op zulk een houding treffen wij een ander uiterste aan: het type van de ont waakte, strijdbare katholiek, de mens van apostolaatsdrang, van actie en organisatie, die omwille daarvan ook streeft naar zelfhei liging. Het derde type is de Chris ten die eerste de verdieping van zijn inwendig leven zoekt, die uit God leeft en het Koninkrijk Gods laat heersen in zijn ziel; pas daar na, en om zo te zeggen op de koop toe, is hij ook nog werkzaam in de wereld. Het gaat natuurlijk niet aan de scheidings-lijn al te sterk te for ceren. Maar dat zich heden ten dage een nieuwe geest baan breekt, is zeker. Men leze daar over eens het kleine maar zéér interessante boekje van de Leu vense hoogleraar, Kanunnik Gus- tave Thils. Zijn ontleding en sa menvatting van het christelijk le ven is zo leerzaam dat de lezing van dit kleine, echter boeiende werkje een ware geestelijke ver rijking is. Het is een uitgave van H. Nelis- sen te Bilthoven. BIBLIOTHECARIS Het Oude Verbond Men zou bijna geneigd zijn, de jeugd van tegenwoordig te benij den. Zij heeft immers op alle ge bied boeken ter beschikking, zo fris en zo aardig, zo pakkend en zo boeiend als wij in onze jaren nauwelijks kenden. Deze keer willen wij in ons be kende Boeken-Hoekje eens de aandacht vragen voor een Bijbels verhaal: „Het Oude Verbond". Het is een album in groot formaat met tien prachtige platen in veelkleu ren-druk en twintig houtskool tekeningen van Yvonne Englebert. De tekst werd geschreven door een priester, Robert Bastin, ter wijl de onlangs overleden bekende priester-schrijver Harry Vencken bet Nederlands verzorgde. Oorspronkelijk een Belgisch boek, een uitgave van Casterman te Doornik, is het voor Nederland, behalve natuurlijk in alle boek winkels, verkrijgbaar bij de fa. Fr. Pessers te Tilburg die het ons ter aankondiging toezond. De schrijver van dit Bijbels jeugd-verhaal is aalmoezenier bij de welpen. Men mag dus veron derstellen dat hij de kunst ver staat de juiste toon te treffen die voor de jeugd vereist wordt. Hij heeft geen losse episodes zoals Schepping, Zondvloed enz. willen vertellen, maar een doorlopend verhaal willen geven waarin hij vooral Gods liefde voor ons, men sen, heeft laten uitkomen. Ook voor onze Nederlandse jon gens en meisjes is „Het Oude Ver bond" een welkom verhaal. BIBLIOTHECARIS FEUILLETON Door ÈmmyLavery in het Nederlands bewerkt naar de gelijknamige Gofilex-film „Je bedoelt je reis en wat er nu is gebeurd op St. Gregorius? Terry, beloof je me dat je daar niet meer heen gaat?" „Maar waarom niet? Het is toch een wonder? Het staat in alle kranten". „Bij wonderen vallen altijd slachtoffers. Wonderen zijn niet altijd voor iedereen en ik zou het niet kunnen verdragen, dat jou iets overkwamKun je dat niet begrijpen, Terry?" Het meisje knikte onderdrukt. „Weet je, het .is prettig, hier terug te zijn, alles terug te vinden, zoals het vroeger was". „Het is niét hetzelfde, Peter, en het kan ook nooit meer worden als vroeger". Dr. Morell zag een paar traan tjes parelen in haar ogen. „Toch wel", sprak Morell over tuigend, „iedereen zegt, dat je je schitterend hebt aangepast...." „Aangepast ja", zei Terry bitter, „maar altijd ben ik blijven hopen, dat eens „Terry, dit is geen taal voor jou". Maar het meisie richtte zich plotseling heftig op: „Ik weet wel, jij gelooft niet in een wonder. jij zou de laatste zijn, die erin ge looft, maar toch moet er iets zijn ergenswaardoor de we reld wordt beheerst.Dat je dat niet wilt begrijpen, Peter." Dr. Morell was opgestaan. „Dat ligt buiten mijn bereik", zei hij. Nog twee dagen nadat Terry door dr. Morell op zo resolute wij Ze naar huis was gebracht, deden zich twee voorvallen voor, waardoor een vreemde dreiging kwam te liggen over het oude Convent. Ten eerste was daar die goede Deken Carey, die zich zorg maakte over de veranderde levenshouding van dr. Morell sinds deze in het stadje was teruggekeerd, endaar was ook Pater Mare Arnoux, de voor malige beroemde advocaat, wiens scherp analystische geest in deze dagen naar een uitweg zocht in de algehele verwarring, ontstaan door wat hij .hardnekkig een „wonderbaarlijke gebeurtenis" bleef noemen. Beiden zochten op hun manier toegang tot de gedachten welke dr. Morell ach ter een onbewogen uiterlijk ver borg. Met vrolijke luidruchtigheid liep allereerst Deken Carey het spreekuur van dr. Morell om ver. Minzaam groetend liep hij langs alle wachtende patiënten heen naar de kamer van dr Morell, die juist in diepe concen tratie een verlichte röntgenfoto bestudeerde welke hii had be vestigd voor een aan de muur hangend apparaat. „Mag een vrome pelgrim bij u binnenkomen?" riep hij al in de deur. Dr. Morell draaide zich met een ruk om. Toen hij Deken Carey zag lachte hij breed. „Kom binnen. Deken, maar praat me niet over pelgrims." „Maar daar praten op het ogenblik zelfs alle zakenlieden over!" Morell ging hoofdschuddend in zijn stoel zitten: „Waarom gaan deze mensen niet naar huis terug? Wij hebben gee.n zieken huizen voor ze, geen dokters.... We kunnen niets, maar dan ook niets voor ze doen!" Deken Carey leunde comfor tabel achterover in een fauteuil en trok met zichtbaar welbeha gen aan zijn pijpje. „Mijn beste jongen, van jou verlangen ze toch helemaal niets? Van de Zalige Joseph!" „En die zal een hoop voor ze doen," knikte Morell ironisch. Hij stond op, draaide het licht uit en nam de röntgenfoto in de hand. „Kent u Terry Gilmartin?" Deken Carey knikte. „Ik geef haar Latijnse les. Een bijzonder meisje." Dr. Morell knikte bevestigend. Nerveus sloot hij de röntgen- fota in een map. „Ik was bii het sterven van haar vader en ook toen ze van dat paard werd geworpen. Een ogenblik stond de wereld voor haar stil. Toen begon ze zich schitterend te her stellen en een nieuw leven op te bouwen en nu droomt ze net als de rest van het onmogelijke!" Deken Carey fronste het voor hoofd. „Zou ze nooit meer ge nezen? Valt er niets meer te hopen?" vroeg hij. „Niets. Haar ruggegraat is ge broken. Ze zal nooit meer kun nen lopen. Begrijpt u nu wat ik bedoel. Deken? De hoop van alle mensen die hier naar toe komen, wordt hoger gespannen en als terugslag daarvan zullen ze er slechter aan toe zijn dan ooit tevoren." „Jij wilt teveel." wimpelde Deken Carey af. „Nou goed, dan ben ik er naast. juist als zoveel anderen." Deken Carey smakte aan zijn pijp. „Wat is er toch met jou gebeurd, terwijl je hier weg was?" „Net wat er met zovele an deren gebeurde. Ik had grote plannen en toch kwam er niets van terecht. En nu ben ik terug in dit stadjeomdat ik ner gens anders heen kan." Deken Carey was opgestaan. „Weet jij nog, dat ik je sloeg als jongen, als je mijn appels wilde stelen?" „En hardhandig!" lachte Mo rell. „Maar nu voel je een hardere hand," antwoordde Carey „Kom me maar eens opzoeken, ook al ga je niet naar de kerk. En mocht je bedden tekort komen, reken dan maar op mij." Vriendelijk knikkend naar alle kanten liep Deken Carey de. wachtkamer weer door en was even later buiten. Een half uur later liet Pater Arnoux zich bij Morell aandie nen. Bij de honderden die op één dag zijn spreekuur bezochten werd Dr. Morell van minuut tot minuut nerveuzer. Hij dronk de ene kop koffie na de andere en het landelijke Lakeside was één groot ziekenhuis vol patiënten, die hem nagenoeg elk half uur wegriepen. Op dit ogenblik kwam Zr. Hamilton binnen. „Hoe maakt de jongen het?'' vroeg ze. „Het kind was niet meer te redden", mompelde Morell. „Hot kon het anders?" (Wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5