Braderie en bradende zon Het pijploze orgel, Judo en Suriname Bloemencorso trok in de stad aandacht van duizenden De Braderie als liet feest van de reclame Feestelijke stemming in heel de stad De zakelijke bijzonderheden van het Braderieterrein Kleurrijke en artistieke show Woensdag i Burgemeester Wytema opende de Braderie met een toespraak op de Steenebrug; van r.n.l. de heer D. Davelaar, penningmeester Braderie, de heer A. Broekstra, secretaris, de burge meester Mr. H. J. Wytema, de heer C. W. Key sper, voorzitter Braderie, Weth. G. van Slingerland, Wethouder M. Coerts en mevr. Coerts. ALKMAAR De eerste dag van Braderie-1953 mag voorlopig wel als geslaagd be schouwd worden. Het was warm zomerweer en ondanks dat was het een drukke Bra deriedag. In de morgenuren was het matig, in de middag uren vrij druk en in de avond uren was het geweldig druk. Het bloemencorso, dat in schoonheid dat van vorig jaar overtrof, bracht weer duizen den op de been en in de bin nenstad. Vanavond zal het voor de tweede maal, maar dan onder een fantastische verlichting, nogmaals door de binnenstad trekken. Na de opening op de Stenebrug werd het Braderiebestuur met commissieleden en genodigden op het stadhuis ontvangen. Nadat koffie was geserveerd hield bur gemeester Wytema een toespraak, waarin hij er aan herinnerde, dat vorig jaar het gemeentebestuur de gast was van het Braderie- bestuur: daarom wilde het ditmaal gastheer zijn. Hij bracht hulde aan de vele medewerkers, waar van er twee, die zich wel bij zonder verdienstelijk hadden ge maakt. (de heren Verhoeven en Cloeck) heel bescheiden achter op de publieke tribune waren gekro pen. Alleen ingewijden weten, al dus de burgemeester, wat er een werk verzet moest worden, om alles in stijl en op tijd gereed te krijgen. Het vorig jaar, zo zei hij, bent u vrij hoog gestart en het deed hem genoegen, dat men nu niet minder voor de dag komt. Daar is een inspanning tot het uiterste aan voorafgegaan. In vele steden wordt tegenwoordig een braderie gehouden, doch, aldus de burge meester, in geen enkele stad is de braderie zo verzorgd als in Alk maar: dit verdient des te meer waardering, omdat dit allemaal met eigen krachten en in eigen milieu tot stand werd gebracht. Namens het Alkmaarse gemeen tebestuur en namens de gehele bevolking wilde spr. alle mede werkers aan de Braderie dank zeggen voor het werk, dat zij ver richtten en hij hoopte, dat dit schitterende resultaten mocht af werpen. De heer C. W. Keysper dankte het gemeentebestuur voor de vriendelijkheid de Braderie-men sen op het stadhuis te ontvangen. Hij dankte op zijn beurt al zijn medewerkers en noemde met name de heren Broekstra en Da*- velaar, de secretaris en de pen ningmeester, alsook de heren Ver hoeven en Cloeck; dat zijn de mensen, aldus de heer Keysper, die het leeuwenaandeel van het werk voor hun rekening hebben genomen. Overigens was hij ervan over tuigd, dat deze braderie die van vorig jaar zou overtreffen. Ten slotte sprak nog een vertegen woordiger van de Zaandamse Braderie een woord van hulde aan het Alkmaarse Braderie- bestuur; hij wees op de noodzaak van de reclame, die er van een braderie uitgaat en vertelde, dat Zaandam, ondanks het ongunstige weer nog betere uitkomsten had dan vorig jaar. Hierna werden verversingen rondgediend. Gulden Vlies in Franse sfeer Hoewel de gevel van het Gul den Vlies meer een Amerikaanse sfeer zou doen vermoeden, is de grote zaal werkelijk in een stukje Parijs herschapen. In het midden is een langwerpig podium aan gebracht, waarop tijdens de mode shows de mannequins de nieuwste zomer- en herfstcreaties laten zien; hierover schrijft elders in dit blad onze medewerkster. Boven het podium prijkt een sierlijke verlichting en de zaal is verder met een schat van bloemen in lichte tinten in een lusttuin herschapen. Vanaf het rijkelijk versierde toneel komen de manne quins aanlopen, om via een poor tje in Parijse stijl het podium te betreden. Hoewel het buiten vrij warm was, heerste in de zaal een heerlijke koelte. De belangstelling voor de eerste shows liet wellicht iets te. wensen over, doch allengs nam deze belangstelling toe. Er worden elke dag vijf shows gege ven. In de tussenzaal is een Franse wijnbar aangebracht en in het restaurant speelt het orkest van Bela Hovath. Op het terras staan tijdens de braderie ook stoeltjes en tafeltjes, zodat men de brade- riedrukte ook van buiten kan ga deslaan. In de ruime hal van 't Gulden Vlies hebben enkele firma's een stand, die speciaal de dames bezoekers zal interesseren. De Modeshow De modeshow, georganiseerd door een achttal firma's uit Alk maar en in het Gulden Vlies ge houden in het teken van de Bra derie, mag een succes genoemd worden. Een vijftal mannequins toonde ons voor elck wat wils. Zowel zo merse als winterse kleding wer den geshowd, de winterkleding was ook heel mooi, maar deed nu wel wat warm aan. Het blauw-wit voerde de boven toon. het is ook een combinatie die altijd gekleed, gedistingeerd aandoet met of zonder broderie. Bervoets toonde ons een tweetal blauw-wit japonnetjes, Brugge- mann een mooie soepel vallende yersey, zo ook de fa. Heeger, Kos ter en Worm. Het shantung japonnetje van Bervoets in mooi zacht grijs be viel ons nu wel met de warmte, alsook de iets warmer-aandoende zwarte shantung van de fa. Lie- nesch. Bel-Air van Bervoets, een strap less-japon met stola was bijzonder mooi, de Fa. Bruggemann toonde een mooie cocktail met raffia-gar- nering, wij kunnen ons echt „En- Visite" voelen, wanneer we de mooie trois-pièces van deze firma dragen. Een apart geheel vormde „Sche- veningen", een strand-ensemble van Heeger, met zwierig rokje of met pantalon te dragen. Een daverend applaus ontlokte de nylon zacht-lila japon van de Fa. Worm; niet minder enthou siast kon men zijn over het voor delige zonnejurkje met bolero uit everglaze van Vroom en Drees- mann. Menigeen vindt een regenjas saai, zo gewoon, maar wanneer U de R.A.F. kleurige draagt van de Fa. Meyer is wel bijzonder flatteus gekleed. Gerard Worm toonde ons een mooie winterjas, gegarneerd met zwart fluweel. Distingue, een pracht mohair-jas van de fa. Lie- nesch met Indisch lam deed wer kelijk gedistingeerd aan. De sibeline zwart-witte jas met lams garnering en de zeer aparte mouw was mooi. De show werd besloten met een collectie avondjaponnen, waar we slecht een keus uit zouden kunnen maken. De ene japon stond nog rijker dan de andere, een wolk van tule en kant, een strak lijfje met ruime rok in strapless met en zonder bolero. De verschillende accessoires werden met bijzondere elegance gedragen. Deze show is werkelijk een 'be zoek waard: er valt voor de da mes veel te genieten. Een kijkje bij een van de vijftien modeshows, die de Braderie rijk is. Juist wordt een strandpakje gedemonstreerd. ALKMAAR Velen hebben in het Wapen van Heemskerk, onder het genot van een koele dronk ge luisterd naar de nieuwste aan winst voor Alkmaar op muziek gebied, het Hammondorgel. En dit vormde inderdaad een geheel nieuwe sensatie voor de liefheb bers van amusementsmuziek. Het orgel voerde de boventoon in di verse songs, waarbij de rest van het KOK-orkest zich gewillig aansloot. Het geluid was in het Wapen van Heemskerk uitste kend. Elders in de stad, rijdend over de Langestraat en de Laat, en bij tijd en wijle op een naar de me ning van hoofdman Woiski ge schikt punt stil staand, konden de liefhebbers van West Indische- en met name Surinaamse muziek hun hart ophalen. Staande temidden van palmbomen, riet en andere uitheemse planten, tezamen een soort namaak-oerwoud vormend, pijpte Max zijn wijsjes, terzijde gestaan door zijn negerconfraters Een grote schare publiek verza melde zich dan om de wagen, om een ogenblik in verbeelding van de braderie in het Surinaamse land te vertoeven, waar ze deze vrolijke en pittige liedjes gewoon zijn te zingen en te spelen. En dan begon de tractor weer te grommen, en verhuisde het oer woud naar zijn volgende stand plaats. Met zijn Surinaams orkest vormt Max Woiski op deze tweede braderie een aparte attractie en hij deed ons de Amsterdamse Vo- lendammers van kaasmarkt-Vrij dagen (gelukkig) een tijdje ver geten. Op het attractie-podium op de Laat bij de kerk kwam tegen ne genen de Judoclub Alkmaar te staan, lieden in wijde groflinnen hemden en broeken en met een gekleurde band om het middel, die aanduidde welke graad zij in deze verdedigingssport behaald hadden. Tevoren was er een dik tapijt gelegd van matten en zeilen, dat dienen moest om de ergste stoten op te vangen bij het neer komen. Maar door een bepaalde techniek, die men bij het Judo aanleert, breekt men ten alle tijde de val, zodat het met de smakken bij het neerkomen wel meeviel. Men begon met het demonstreren van een aantal eenvoudige grepen en worpen, die gaandeweg in gewikkelder werden, zodat er soms ware kunststukjes van zelf verdediging vielen te bewonderen. Een tweetal adspirant leden van ongeveer een jaar of tien liet zien, dat zij ook al met goed gevolg de eerste stappen op dit pad met suc ces hadden gezet, en twee knapen, die al tamelijk ver gevorderd wa ren, gaven een nummertje aanval len en verdedigen weg, dat er zijn mocht. Deskundige uitleg verdui delijkte de toegepaste worpen. Het publiek, dat hier samengestroomd was om de demonstraties te vol gen, werd voortdurend in de knel gebracht door het passerende feesttreintje en sommige kinderen bezeerden zich lelijk. En verder och verder was er overal wel wat te zien, en was het overal gezellig druk, en lieftallige dames met zich mee, gestoken in smetteloos wit. De laatste praalwagen van het comité toonde de kaasmarkt, zo als die op zomerse Vrijdagen pleegt te zijn. Succes-nummers Twee succes-nummers in het kleurenrijke bloemencorso waren de gouden koets van het Alk maarse Confectie Atelier en het gouden driespan van de jubi lerende Ford-fabrieken. De gouden koets dwong terecht bewondering af. Naar de stijl op waardige wijze ge-imiteerd, waarbij zelfs het beeldhouwwerk en plaatwerk op de portieren niet waren vergeten, en opge maakt met een rijkdom van theerozen en gele anjers, vormde de gouden koets, voortbewogen door vier git-zwarte paarden en een charmante last meevoerend: twee dames gekleed in witte robes van de fijnste kwaliteit en getooid met_ _grote, flatteuze witte hoeden, één der succes nummers van het corso, waar voor nu en dan golven klaterend handgeklap opgingen. Even stijlvol bewogen zich de auto's voort van de Fordfabrie ken. Auto's van louter „goud", gevolgd door een in wijn-rode kleur, achtereenvolgens de Ford- Consul, de Taunus 12 M. de Zephyr Six getooid met gele rozen, gevolgd door de Taunus 12 Favoriet als een bloedrode robijn opgemaakt met witte anjers. Tussen al dat schoons bevon den zich de luxe wagens, bak fietsen. scooters, bestelwagens en reclamewagens en twee ladder wagens van de Alkmaarse brand weer, van onder tot boven be hangen met bloempetalen van anjers in rode en rose en wit. Engelse irissen van prachtig paars en gladiolen, vol prachtig geel. De muziekcorpsen St. Caecilia en Soli Deo Gloria en de beide padvindersdrumbands verleenden muzikale medewerking. Telkens een onderbreking vormend in de regie van kleuren. Vanavond zal het bloemencorso wederom te bezichtigen zijn. Van acht tot tien zullen de wagens worden tentoongesteld op de Nieuwesloot en het Hofplein; daarna zullen ze verlicht door schijnwerpers van de Alkmaarse brandweer en de fakkels van honderden fakkellopers van de padvinders- en verkennersorga nisaties nogmaals door de straten trekken via Nieuwesloot. Sint Laurensstraat. Koorstraat, Laat. Ridderstraat, Zilverstraat. Ken- nemerpark. Ritsevoort, Koor straat. Kerkplein, Gasthuisstraat. Zevenhuizen, Geesterweg. Schar- loo. Stationsweg en Helderseweg, met medewerking van de Post- harmonie en Excelsior en de drumbands van verkennerij en padvinders. De derde coloradokever ALKMAAR Toen de heer J. P. Doffer, Roemer Visserstraat 26, vanmorgen aan zijn ontbijt zat. kwam er plotseling een Colorado kever door het geopende raam naar binnen stappen. Dit is de derde coloradokever die dit sei zoen in Alkmaar is gesignaleerd De twee vorige waren gevonden in tuintjes aan de Trompstraat en de Nieuwpoortslaan. ALKMAAR Er is veel op de Braderie te zien, dat de bijzondere aandacht trekt, tussen de overigens zeer goed verzorgde en attractief geaccommodeerde stands. Het Gulden Vlies heeft de voorgevel een Parijs' aanzien ge geven. Drie vrouwengezichten kijken schalks de wereld in en vestigen de aandacht op de modeshows. Een Parijse gendarme, zo weggelopen uit de Franse Surêté Nationale, staat geheel de dag briefjes uit te delen, waarop de voor treffelijkste wijnen worden opgesomd. Hier en daar op het Braderie- men een stand aan, die geheel terrein zijn ook al op z'n Parijs- aan de wereldtaal Esperanto is in-'t-iklein, terrasjes gemaakt, gewijd. Men vindt er foto's van vanwaaraf men, genietend van 'n congressen, studiemateriaal, bla- lidhte verfrissing, het gezellige den en tijdschriften van alle mo- druikke gedoe van kijkende en gelijke verenigingen en instan- kopende mensen en Ihard-werken- de handelslui kan aanzien. Zo zijn er terrasjes (behalve dan voor het Gulden Vlies) voor het café van A. Kramer Laat 206, voor café J. de Ruijter op de Laat, een bijzonder mooie voor hotel Victory, en voor de lunch room „De Top" In de z.g. verkoophallen is het geregeld bijzonder druk. Vooral de textielbranche schijnt goede zaken te maken. De verkoophal len van Bervoets, En,gein en de Fa. Cloeck en de Winkel van Sinkel van V. en D. beheersen het Braderieaanzien van de Laat. In de Langestraat zijn het de verkoophallen van de fa. Meijer en Zn., van Kofa Spruijt en Bult huis die in het straatbeeld min of meer domineren. Maar er is nog meer. Voor de St. Annaschool voor VGLO op de Laat staat een podium opge richt, waarop Clownerie-reclame voor verschillende Alkmaarse za ken wordt gemaakt. Het meest markante van hetgeen deze za ken te bieden hebben, wordt op humoristische wijze aan den vol- ke getoond. Deze stand vindt veel aftrék. Verder op de Laat treft ties uit alle landen van de we reld. Op enkele meters afstand, aan de overzijde van de Laat de monstreren leerlingen van de Nazorg het matten vlechten. In de stand liggen tientallen pro ducten te koop, die zijn vervaar digd door de mensen, die aan Nazorg zijn toevertrouwd. De Fa. de Wild toont de huismoeders welke wasmachines zij moeten gebruiken om de was in een mi nimum van tijd schoon aan de lijn te hebben hangen en hetzelf de doet de Fa. Pedroli op de Lan gestraat waar van de vroege och tend tot de late avond een pan toffelheld over de wastobbe ge bogen staat, om medelijden mee te krijgen. De Fa. Jan Kïihne heeft zich op de Mient terugge trokken in een Burcht der We tenschappen, waar echter de boe ken uitpuilen, die voor eenieder aantrekkelijk zijn. De Fa. Meijer en Zn. demonstreert hoe een Pullmanmatras is gefabriceerd. De juwelier G. Oudes brengt een nieuw product aan de markt het Fix Zilver, dat het zwartste zilver weer schoon en glanzend maa'kt. Er worden in de loop van de dag voortdurend demonstra ties met dit wondermiddel gege ven en als men zilver heeft, dat zo zwart is, dat men het zelf niet meer schoon kan krijgen, kan het daar voor niemendal worden op geknapt. Klaar terwijl u wacht. Bij de Fa. Koster wordt op plas tische wijze te zien gegeven, hoe de mensen zich kleedden in de jaren van de velocipede met het enorme voorwiel en hoe anno 1953, waarin de mensen zich ple gen voort te bewegen met de Charmante scootertjes. Bij Hilck- mann is er een doorlopende mo deshow te bewonderen. De ft. Spaander laat het publiek de weg naar binnen wijzen door een kerel zo groot als de Waagtoren en bij B en W de nieuwe zelfbe dieningswinkel kan men bal gooien met een prijs voor elke worp. De fa. Eichholtz probeert kopjes Nescafé aan de man te brengen, de nieuwe drank voor op kantoorDe dames van Kofa Sprujjt hebben haar tenten opgeslagen in een enorme nylonkous, die zou kunnen beho ren bij een dame, in vergelijking met wie de man van de Fa. Spaander maar een mug is. De naaimachinehandel van de heer S. Schouten demonstreert even als geschiedt in een stand van Singer (op de Laat) en van het agentschap te Alkmaar van de naaimachinehandel A. Leeuwen- stein te Amsterdam het machi nale borduurwerk. Heuseveldt probeert de huisvrouwen warm te maken voor het gebruik van Butagas. Theo Groothuizen be wijst dat hij foto's in zwart met verfstoffen evengoed kan kleu ren als een kleurenfotograaf. Dit zijn zo de kleine zakelijke bijzonderheidjes van de Braderie. Op alle mogelijke wijze probeert iedere standhouder de aandacht te trekken. Zelfs met die aan dacht alleen stelt hij zich tevre den want de Braderie is toch j hoofdzakelijk een feest van de I reclame Parfum op de dainesbeurs ALKMAAR. Eén van de hoogtepunten van de eerste Brade riedag vormde 's avonds om zeven uur het bloemencorso, dat om zijn keurig verzorgde aanblik de bewondering van Alkmaar en de duizenden uit de omtrek, die Braderiestad kwamen bezoeken, afdwong. Het bloemencorso, het was de kleur- gewarden fantasie van harde werkers, die met pure zin voor artisticiteit de wagens voornamelijk met anjers, Engelse irissen en rozen hebben geornamenteerd. Duizenden en nog eens dui zenden hebben dit kijkspel be wonderd. Velen verplaatsten zich telkens langs de route, om de kleurige stoet nog eens te zien voorbijtrekken. Men kon over de hoofden lopen en men ver drong elkander van het trottoir terwijl men de halzen rekte om toch maar niets te missen. Het bloemencorso, voorafge gaan door de motorpolitie, werd geopend met de rood-bruine Ford, met anjers versierd, waar in de voorzitter en enkele leden warm, vreselijk warm. En door die warmte kregen velen een on bedaarlijke dorst, wat de café houders met glundere ogen deed kijken en de geïmproviseerde ter rasjes te klein maakte. En zo komt toch weer iedereen aan zijn trek, wat toch de bedoeling is. van het Braderie Comité hadden plaats genomen. De grote praal wagens van dit comité, getrok ken door Ferguson-tractoren, domineerden in dit bloemenfeest. De eerste was de triomphwagen van Miss Braderie 1953 (mej. Riet Mulder te Heerhugowaard, werkzaam bij kapper Voorthuij- sen), gestoken in een hemels blauw kleed en tredend uit een poort (waarachter men 't gewone alledaagse leven moet denken) een land binnen, dat blijkens de aanwezigheid van een zonnewij zer en een schat van anjers, fel rood en zacht rose, vol zon en feestvreugde, de vreugde van de Braderie, moest uitbeelden. De tweede praalwagen van het Braderie Comité stelde de hen gelsport voor. Er zat een jongen op in stormkleding gestoken en de zuidwester achter op zijn hoofd, met een hengel in de hand, waaraan een enorme zil veren vis hing te spartelen. De schubben bestonden uit verzil verde boomblaren. Hij kwam uit een sloot, of vaart, zo mooi als men nergens in Holland zal aan treffen. Een keur van water- en rietplanten bekleedde de kanten. Praalwagen nummer drie ver toonde een bekende sprookjes figuur: de welgedane Vrouw Holle, met een bloembloesje aan en een gele rok met witte vier kantjes, heftig roerend in een men. Die pan stond op een tafel van witte asters, waaraan vier meisjes zich te goed schenen te doen aan de heerlijkheden, die Vrouw Holle uit de pan te voor schijn moest toveren. Met evenveel plezier vergaapte het publiek zich aan een fijn zinnige idylle van de twee smet teloos witte zwanen als prima ballerina's, glijdend over het azuurblauwe water met op de rug twee aardige meisjes, die een rank bootje voorttrokken alweer bemand met een meisje, het geheel gevangen in de ban var. tientallen roze anjers en paarse irissen. Bijzonder aardig waren de kaboutertjes (grappige snoetjes boven een sneeuwwitte baard) gezeten onder een enor me paddestoel van witte asters, bespikkeld met rode anjers, de volgende praalwagen van het Braderie Comité. De twee laatste grote praal wagens van het corso waren van zeer verschillend karakter. De eerste voerde een drietal Een kijkje in de morgenuren door de van gedaante verwisselde Langestraat. Het was toen nog niet druk, maar later ALKMAAR. De modeshow in het Gulden Vlies, die al een attractie op zich is, heeft er nog een attractie bijgekregen. Iedere 50ste bezoekster ontvangt als ver rassing een fles parfum. Het attractiepodium op de Laat, wel in staat de hele dag door talloze braderie-bezoekers te trekken en te vermaken.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3