De KLM maakt schoon schip In zwaarbeproefd Hongarije smeult het verzet Opstand tegen Sovjets duurt in Polen nog steeds voort Vel» op N De ramp in Japan Aspirant-emigrante ondergedoken Beslag op banksaldo van conservenfabriek De nieuwe Lufthansa en de K.L.M. Twee Zalig-verklaringen in voorbereiding Accountant gearresteerd door Belgische glasfirma Restant schuld (5 millioen) aan Staat afgelost Toekomst is aan 't straalvliegtuig Christie wordt 15 Juli opgehangen Rond de reis van mr. Luns Arbeiders stenigden troepen Overeenstemming radiodistributie Baby gestikt door noodlottig toeval Wordt Gibraltar N.A.V.O.-basis? Conferentie van Beneluxlanden Thans 500 doden Hare doelwi Jongetje verdronken zwembac Motorongei eist mensenk Pagina 4 Woensdag 1 Juli 1953 „Als je verder wil springen, moest de polstok langer wor den". Met deze kernachtige Nederlandse uitdrukking gaf de K.L.M.-president-directeur Dr A. Plesman aan, dat ons vaderlandse luchtvaartbedrijf voortdurend wordt gecon fronteerd met de noodzaak het aantal internationale lijnen uit te breiden. Op welke wijze zich dit o.a. laat gelden tijdens de activiteit gedurende een jaar. bleek uit de toelichting, die de K.L.M.-leider gaf op liet jaarover zicht 1952, waaraan hij koppelde een visie op de ontwik keling in de naaste toekomst. De omzet steeg van f 234 mill, tot f 259 millioen en er werd een winst gemaakt van f 5.7 millioen Het was met kennelijke voldoe ning, dat dr. Plesman wees op het feit, dat het restant schuld aan de Staat uit deze winst vol ledig kan worden afgelost. De regering stelde in 1950 f 10 millioen ter beschikking op voorwaarde, dat dit bedrag uit eventuele winst voor 1964 zou worden terugbetaald. De eerste f 5 millioen kwamen echter al in 1951 en nu volgt de rest, zodat de K.L.M. wat dat betreft schoon schip heeft gemaakt en met reden kan zeggen, dat zij geen gesub sidieerd bedrijf is De invloed van de Staat ligt uitsluitend in het bezit van het grootste gedeelte der aandelen. Het jaar 1952 werd geken merkt door de invoering van de toeristenklasse op de transatlan tische lijnen in Mei waar door in de eerste drie maanden de inkomsten stegen met 50 pet. Dr. Plesman was zo verstandig om dit „waardoor" in het juiste daglicht te plaatsen, door er aan toe te voegen, dat deze inkom sten toch beduidend zouden zijn gestegen door het zomerseizoen, doch de invoering van de toeris tenklasse had er nog extra toe bijgedragen. Het gevolg was ge weest, dat men nu een publiek bereikte, dat anders wegens de te hoge passage-kosten geen ge bruik van een vliegtuig zou heb- gen gemaakt. Toch en de president-direc teur stak dit niet onder stoelen of banken bleven de inkom sten over 1952 onder de verwach tingen. De oorzaak hiervan ligt o.a bij de te late aflevering van de DC-6B's. Zij kwamen in plaats van in het voorjaar pas aan het einde van het zomerseizoen. Ten gevolge hiervan ontstond er een gebrek aan vlootruimte en moes ten op bepaalde diensten minder frequent worden gevlogen dan was voorgenomen, terwijl niet kon worden voldaan aan alle aanvragen voor charter- en emi- gratievluchten. Service betekent bij een lucht vaart-maatschappij heel veel. Dr. Plesman verklaarde, dat er van de tien luchtvaart-passagiers ze ker 9 vliegen op „recomman- LONDEN, 30 Juni (A.F.P.) De terechtstelling van Christie, de Engelsman die bekend heeft zeven vrouwen te hebben vermoord, is bepaald op Woensdag 15 Juli. Christie zal in de gevangenis van Pentonville worden opgehan gen. Indonesisch commentaar SINGAPORE, 30 Juni Door het Indonesische consulaat-gene raal in Singapore is een perscom muniqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat politieke kringen in Indonesië het bezoek van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, aan Australië zien als een bewijs „dat Nederland er nog steeds naar streeft zijn koloniale macht in Indonesië uit te oefenen". „Het bezoek toont aan" aldus het communiqué „dat Nederland, door de bezetting van West-Irian, zich zelf nog steeds als een Azia tische mogendheid beschouwt". In dezelfde kringen wordt, zo wordt aan het communiqué toege voegd, betwijfeld, of het bezoek van de Nederlandse minister aan India, Pakistan en de Philippij- nen aan de verwachtingen zal beantwoorden, omdat New Dehli, Karachi en Manila sterk tegen 't kolonialisme gekant zijn. datie". In dit opzicht heeft de KLM een uitstekende naam in de wereld en het streven zal zijn deze te handhaven en uit te brei den Vandaar dat er steeds mil- lioenen worden geïnvesteerd in de nieuwste machines en overal in de wereld kantoren van de KLM worden gebouwd. Een donkere bladzijde in 1952 vormt het weekeinde van Maart, toen er twee viermotorige vlieg tuigen verloren gingen. In Bang kok bleven alle inzittenden on gedeerd, in Frankfort kwamen er 9 leden van de bemanning en 36 passagiers om het leven. Ontwikkeling in de toekomst Misschien is er geen bedrijf in de wereld waar gekochte „ma chinerieën" zo snel verouderen als bij het luchtvaartbedrijf. Het jaar 1952 bracht de DC6 B's en nu reeds staan er twee super constel lations („superconnies") op Schiphol, de eerste van de negen, die in 1953 de vervoerscapaciteit van de KLM aanzienlijk zullen verhogen. In begin 1954 volgen er nog vier van deze grote toe stellen, die ruimte kunnen bieden aan 82 passagiers. Verder worden er 2 liftmasters verwacht vracht- luchtvaarders, die ruim 11.000 kg lading kunnen vervoeren In 1953 komen er bovendien 6 convairs en in 1954 nog een keer zes. Deze meer „eenvoudige" vliegtuigen hebben een capaciteit van ten hoogste 52 passagiers. Dr. Plesman merkte op, dat in de toekomst nog een grote toe komst is weggelegd voor het vrachtvervoer. Het zal niet lang meer duren of er zullen machines zijn, die 20.000 kg (of 20 ton) kunnen meedragen, en het is niet bout gesproken om te veronder stellen, dat deze capaciteit al lengs zal worden opgevoerd tot 50 ton. Het staat voor de KLM-leider vast, dat de toekomst is aan de straalvliegtuigen. Aangezien het hiermede samenhangende pro bleem nog niet is opgelost, heeft de KLM op dit type vliegtuigen nog geen bestellingen gegeven. Misschien, dat ze in het jaar 1958 bij de KLM hun intrede zuiien doen. In 1958 rendabele helicoptère? Ook de helicoptère tot dus verre min of meer beschouwd als 'n luchtvaartwaardigheidje, komt om de hoek kijken. Zij kunnen echter op het ogenblik nog niet economisch worden geëxploiteerd. Dr. Plesman acht het niet uitge sloten, dat er omstreeks 1958 een exploitabel type helicoptère „op de markt" zal komen. Aangezien het over het alge meen nodig is, dat bestellingen van de luchtvaartmaatschappijen ongeveer twee jaar van tevoren worden geplaatst, wees de heer Plesman er op in verband met de naderende straalvliegtuigen en helicoptères dat de jaren 1957 '58 in financieel opzicht als min of meer critiek moeten worden beschouwd in verband met de or ders, die dan waarschijnlijk zullen moeten worden gegeven om in 1960 volledig paraat en modern in het luchtruim aanwezig te zijn. Nuchter merkte de president- directeur op. dat het eerste half jaar van 1953 wat betreft de in komsten f 7 millioen achter ligt bii de gelijke periode over 1952. Maar eeri luchtvaartbedrijf is uiterst conjunctuurgevoelig en zo was het totaal onmogelijk om vast te stellen wat de komende zes maanden fnancieel zullen brengen. Dr. Plesman meende echter zich optimistisch te mogen tonen, vooral ook door de gun stige resultaten, die het nu even eens op de Europa-lijnen inge voerde toeristentarief afwierp. De gemeentepolitie van Eind hoven is overgegaan tot arres tatie van de vijftig-jarige accoun tant van D. te Eindhoven, die kans heeft gezien een groot aan tal landbouwers in Bergeijk, Valkenswaard en I.uyksgestel duizenden guldens afhandig te maken. Hii verleende de landbouwers zijn hulp bii het betalen van be lasting. doch de gelden verdwe nen in zijn eigen zakken. Ook maakte hii valse verklaringen op. waarin hii gemachtigd werd tot het in ontvangst nemen van be lastinggelden. welke gerestitu eerd zouden worden. Voorts knoeide hij met girostrookjes, door middel waarvan hij de be trokkenen suggereerde, dat deze aan hun belastingplicht hadden voldaan. Van D. is reeds meer malen voor soortgelijke feiten met de rechter in aanraking ge weest. (Van de A.P.-correspondent in Wenen) BOEDAPEST In de grootste nachtclub van Boedapest „Pipacs", waar alle meisjes politiespionnen zijn en de obers inlichtingen verzamelen, is onlangs een agent van de Geheime Politie dood in een badkamer aangetroffen. Het lichaam was achtmaal met een dolkmes doorboord. Dit bericht is nimmer in de communistische pers ver schenen, en de directie van de nachtclub heeft kort en bondig verklaard, dat het zelfmoord was, hoewel niet duidelijk gemaakt is, hoe iemand zichzelf met acht dolk steken van het leven kan beroven. In westelijke diplomatieke krin gen in Boedapest is men van mening, dat negentig procent van de bevolking het liefst op deze wijze wraak zou nemen op de communistische overheersers. OIRSCHOT, 30 Juni Het 20- jarige meisje Anna Maria Bran denburg uit Oirschot is sinds gis teravond spoorloos verdwenen. Haar ouders vertrekken Donder dag a.s. uit Amsterdam met de Johan van Oldenbarnevelt naar Australië. Vermoedelijk heeft het minderjarige meisje zich aan deze emigratie willen onttrekken. Zij is vermoedelijk in gezel schap van een 30-jarige man, met wie zij reeds enige tijd omgang had. De 'burgemeester van Oir schot heeft om aanhouding en terugbrenging van het meisje ver zocht. Anna Maria Brandenburg is op BERLIJN, 30 Juni (Ass. Press) Poolse anti-commu- nistische menigten zijn in botsing gekomen met Sowj et- troepen bij wijdverbreide ongeregeldheden aan de Oder- Neisse grens, aldus bericht vandaag de West-Berlijnse „Nacht Depesche". De opstandige arbeiders hebben de staatsfabriek voor cellulose in Kuestrin in brand gesto ken en strijd geleverd in de straten tegen Sowjet-leger- eenheden. Poolse militie onder leiding van communistische officieren zouden zich in deze strijd bii de arbeiders aangesloten hebben. Bij een menigte die schreeuw de' „Bevrijdt Polen van het communisme sloot zich ongewa pende politie aan bij .het ver nielen van een theater in Frank- fort-Dammvorstadt waar een Sowjet film gedraaid werd. Het blad schreef dat de.Poolse opstand in voormalig Duits ge bied uitbrak op 17 Juni, nadat zich het nieuws verbreid had van de opstand in de Russische zóne. Polen schoten niet! „Niettegenstaande terreur en geweld uitgeoefend door Poolse en Sowjet elite-troepen die aan gevoerd waren uit Brandenburg, is de toestand vandaag nog niet rustig" aldus de „Nachtdepesche" Geallieerde autoriteiten hier hebben verklaard van dit bericht geen bevestiging verkregen te hebben. Vluchtelingen uit Goer- litz een stad aan de Duits-Poolse grens, hebben verleden week meegedeeld, dat Poolse tank troepen op 17 Juni geweigerd hadden op de Duitse arbeiders te schieten en voor hen gesa lueerd hadden. De „Nachtdepesche" schreef, dat de Poolse gevechten zich uit breidden tot Landsberg, Krossen, Schwerin en Schwiebus. Een Oost Duitse spoorman heeft een ooggetuigeverslag gege ven van de Frankfort-Dammvor- stand opstand: „De stad leek te koken, de menigte verspreidde zich in alle hoofdstraten en in het bijzonder op de Rossmarkt en Neumarkt pleinen. Zij eisten een andere re gering en een be-eindiging van de gedwongen economie. Steeds opnieuw werd de kreet aange heven: „Bevrijdt Polen van de com munisten". Politie greep niet in „De Poolse politie greep niet in, ongewapende politie sloot zich bi.i de menigte aan. Een bioscoop theater werd vernield. Borden en aanplakbiljetten voor een Sow jet film werden neergehaald en afgescheurd. Staatslevensmidde- lenwinkels werden bestormd en de voorraad werd verdeeld onder de mensen. Schildwachten van de militia scheurden de volksde- mocratische kentekenen van hun uniformen. De „Nachtdepesche" deelde mee van andere zijde nog ver nomen te hebben: Boeren in het gebied van Zie- lenzig-Meseritz bestormden de collectieve boerderijen. Verschil lende personen werden gewond en gedood. De arbeiders stenig den de Poolse troepen in Koe- nigsberg. Poolse partisanen heb ben de spoorlijn tussen Frank fort aan de Oder en Liebenau op verschillende plaatsen gedy- namiteerd. CONANT: „Eerst dictatuur in Oost-Duitsland weg" BONN, 30 Juni De Ameri kaanse hoge commissaris James B. Conant heeft vandaag ver klaard dat het gehele apparaat van communistische dictatuur in Oost-Duitsland verdwijnen moet alvorens concrete stappen onder nomen kunnen worden voor de hereniging van Duitsland. Dr. Conant noemde de recente revolte in Oost-Duitsland „een historische gebeurtenis" die be wees dat de Russen ondanks hun achtjarige pogingen er niet in ge slaagd zijn de Oostduitsers tot het communisme te bekeren. „Onze eis om vrij verkiezingen te houden in geheel Duitsland, alvorens tot hereniging over te gaan, betekent in feite dat het communistisch systeem verdwij nen moet, alvorens de „Grote huizen van de voorzitters der Vier" kunnen gaan praten" 's-GRAVENHAGE. 30 Juni. Vorige week zijn twee afgevaar digden van de Duitse stichting, die is ingesteld om een nieuwe Duitse burgerluchtvaartmaat schappij op te richten, in '-sGra- venhage geweest teneinde zich op de hoogte te stellen van wat de K.L.M. doet. De K.L.M. onderhoudt goed contact met de mensen die de nieuwe Lufthansa willen oprich ten, zo heeft dr Plesman medege deeld. Er zijn geen afspraken ge maakt over opleiding van vlie gers, onderhoud van vliegtuigen enz. De Lufthansa zal er pas kunnen en Duitsland de verdragen heb ben getekend. Het plan schijnt te zijn het hoofdkantoor van de Duitse maatschappij in Keulen te vestigen en de werkplaatsen in Hamburg. Wanneer Duitsland weer één geh'eel wordt, zal het zwaartepunt vermoedelijk worden verlegd naar Berlijn. Het is zeer goed mogelijk dat de Lufthansa bij de K.L.M. steun zal zoeken; het kan zijn dat zij bij de Neder landse maatschappij haar vlieg tuigen wil laten onderhouden. „Ik denk dat ze nog onvoldoende vlie gers zullen hebben en misschien de K.L.M. een deel der vliegers wil laten opleiden. Maar over dit alles is geen woord gesproken. Het is het beste om de Duitse verkeersluchtvaart haar eigen, natuurlijke ontwikkeling te laten komen, wanneer de geallieerden volgen", aldus dr Plesman. Ruim een maand geleden is conservatoir beslag gelegd op het banksaldo van de N.V. Zuid- Hollandse Conservenfabriek te 's-Gravenhage. Een en ander als gevolg van een procedure, welke reeds bijna een jaar loopt en aanhangig werd gemaakt door 'n Belgische glasfirma, het Belgi sche consortium des Verreries te Brussel. Door de Conservenfabriek is een bankgarantie aangeboden voor het volle bedrag, waarvoor beslag werd gelegd plus kosten, ten bedrage van f 57.000 ter op heffing van het beslag. Genoemde procedure is aan hangig gemaakt bii de rechtbank van 's-Gravenhage. Eind October zullen daarin de pleidooien wor den gehouden. De Belgische firma heeft deze procedure aanhangig gemaakt, omdat de Conservenfabriek niet bereid was het gevraagde bedrag te betalen voor de levering van ettelijke honderdduizenden pot ten. De fabriek grondde deze weigering op haar mening, dat de potten ondeugdelijk zouden zijn gebleken. De Belgische fir ma eiste aanvankelijk een be drag van f 52.000,later ver laagd tot f 45.000, De Conserven fabriek verklaarde zich bereid tot betaling van f 35.000,—, zo dat het geschil in feite liep over een bedrag van f 10.000.Par tijen behouden zich thans hun rechten voor. Het Belgische con sortium baseert zich bij zijn eis mede op het feit, dat de Con servenfabriek de potten heeft gebruikt en met conserven in circulatie gebracht. Circa twee weken geleden is de gewezen boekhouder van de conservenfabriek korte tijd in hechtenis genomen, verdacht van een ten nadele van zijn werk geefster gepleegde verduistering. De verduistering zou betrekking hebben op een hedra van f 1.800. Naar de raadsman van de Con servenfabriek ons mededeelde, 'aat er generlei verband tus- deze verduistering en de pro cedure, die door de Belgische firma aanhangig is gemaakt. DEN HAAG, 30 Juni. Over de verdere exploitatie van de radiodistributie door de P.T.T. is overeenstemming bereikt met de organisatie van exploitanten, die voor de oorlog de distributie van de radioprogramma's verzorgden. Voorlopig zal het tarief van f 24.— per jaar exclusief de luis terbijdrage gehandhaafd worden. Over een termijn van 3 tot 5 jaar zal kunnen worden beoordeeld of dit tarief wellicht moet worden verhoogd. Universiteit Groningen GRONINGEN Doctoraal examen tandheelkunde, geslaagd de heren G. Boering, Norg; J. Butijn, Bergen op Zoom; K. H. Deelstra, Assen; G. Aa Schuitema, Groningen. 15 Mei 1933 te Leiden geboren. Zij is 1.58 lang, heeft lichtblond op vallend haar, een ovaal gezicht met witte gelaatskleur en blauwe ogen. Zij draagt een blauwe wol len jurk met korte mouwen. Mej. Brandenburg draagt geen kousen. De 30-jarige man. met wie zij ver moedelijk aan de haal is gegaan, heet Albert Klaasen. Hij is 1.68 lang, heeft donker krullend haar, draagt een blauw colbertjasje met een grijze gestreepte broek en schoenen van gevlochten leer. Al- bert Klaasen is afkomstig uit Eindhoven. (Wassenaarsestraat 14). Gisteravond omstreeks kwart voor tien heeft hij mej. Branden burg van haar woning afgehaald. De politie heeft Klaasen vannacht niet in zijn woning te Eindhoven aangetroffen. Mej. Brandenburg had in een gesprek met haar moeder reeds laten blijken dat zij niet veel voelde voor de emigratieplannen van haar ouders. Waarschijnlijk heeft Klaasen haar bewogen hier te blijven en onder te duiken. Door een noodlottig toeval is te Bussum Maandagmiddag een kindje van de familie V. om het leven gekomen. De baby, een meisje van een jaar, had zich in de wagen, waarin het te slapen was gelegd, -even opgericht en was toen teruggevallen op een band. waarmede het lag vastge bonden. Het kind kwam met neus en mondje op de band terecht, waardoor het stikte. NEW YORK, 30 Juni (Reuter) Volgens een bericht van de Wash- ingtonse artikelenschrijver Drew Pearson heeft premier Sir Win ston Churchill aangeboden Gi braltar ter beschikking van de Noordatlantische Verdragsorgani satie (N.A.V.O.) te stellen, ter versterking van de Europese ver dediging. Churchill zou deze kwestie reeds met Amerikaanse functio narissen hebben besproken en van plan zijn geweest op de Bermuda conferentie officieel het aanbod naar voren te brengen. Volgens Pearson meent men, dat andere Britse leiders dit aan bod steunen, gezien het Britse misnoegen over Amerikaanse bases in het Spanje van Franco. Als Gibraltar een NAVO-basis zou worden, zouden Spaanse bases niet nodig zijn, zo voegde hij er aan toe. Tournooi te Wimbledon OOK LAATSTE VIER BIJ DAMES BEKEND De Wimbledon-titel in het da mes-enkelspel komt ook dit jaar in ieder geval in Amerikaanse handen terecht. Maureen Connolly. Shirley Fry Doris Hart en Dorothy Knode- Head hebben in de kwartfinales geen tijfel over de Amerikaanse laten bestaan en sloegen zich superioriteit bij het damestennis allen in straight sets in de halve eindstrijden. Wie het kam pioenschap voor de zoveelste maal sinds 1938 is de titel zonder onderbreking naar de V. S. gegaan naar de overzijde van de Atlantische Oceaan zal brengen? De 18-jarige Maureen Connolly de winnares van vo rig jaar, houdster van, de Ame rikaanse. de Australische en de F'ranse titel, zal volgens de verwachtingen die eer voor zich opeisen. Maar verrassingen zijn, zoals de afgelopen dagen weer heel duidelijk gebleken is, op Wimbledon r.ooit uitgesloten. De Hertog van Edinburg en de Hertogin van Kent bevqpden zich onder de honderden toe schouwers, die op het centre Court Maureen Connolly met heel weinig moeite de Duitse kampioene Erika Vollmer zagen slaan. De uitslagen luiden: Kwartfinales dames-enkelspel: Shirley Fry (V.S.) sl. Juli Samp son (V.S.) 64, 62: Doris Hart (V.S. sl. mevr. Z. Kormoczi (Hong.) 75, 75; Dorothy Kno- de-Head (V.S.) sl. mej. A. Mor timer (G.B.) 64, 63; Maureen Connolly (V.S.) sl. Erika Voll mer (Duitsl.) 63, 60. wanneer zich maar een gunstige gelegenheid voordeed. Maar men kan onmogelijk spreken van georganiseerd verzet in Hongarije. Er is slechts sprake van een smeulende ontevreden heid. die tot uiting komt in plichtsverzaking, corruptie, zwen del en diefstal en een enkele maal in critiek, wanneer zich een gelegenheid voordoet vrijuit te spreken. Op een drukbezochte markt naderde mij een marktvrouw, die de gelukkige eigenaresse was van een van de weinige parti culiere kraampjes, terwijl ik bezig was foto's te nemen. „Ame rikaan," vroeg ze, „ja? Wanneer komen jullie ons bevrijden?" In de Vaci Ütca, eens de voor naamste winkelstraat van Boeda pest, hebben de Russen hun in formatiecentrum en boekwinkel. Slechts een enkele voorbijganger blijft staan om een blik op de etalage te werpen. Maar van 's morgens tot 's avonds staan drommen mensen voor de Ame rikaanse legatie, waar de toe spraak van president Eisenhower van 16 April voor de ramen hangt. Enkele uren nadat in Oost- Berlijn de opstand uitgebroken was, deed dit bericht reeds als een lopend vuurtje de ronde in de Hongaarse hoofdstad. Kennelijk bezorgd, hoorde men communistische autoriteiten el kaar vragen: „Nog nieuws uit Berlijn?" Vrees dat dergelijke uitbar stingen van ontevredenheid zich ook in Boedapest zullen voor doen, heeft de autoriteiten er toe gebracht alle straten die naar het hoofdbureau van de partij leiden, af te zetten, evenals alle toegangswegen naar de villa wijken, waar de communistische aristocratie zich heeft genesteld. Er zijn nog andere maatrege len genomen. Gewapende een heden patrouilleren dag en nacht langs de telefoonlijnen, die Boe dapest met Moskou verbindt. De 25.000 soldaten worden zoveel mogelijk achter de kazernemuren gehouden, omdat men bang is dat het zien van de gehate troe pen de vonk van het verzet tot een laaiende vlammenzee zal aanwakkeren. Zelfs voor het bureau van het communistische partijorgaan „Szabad Nep" staan gewapende wachtposten. Het volk schijnt overigens nog niet zodanig in de verdrukking gekomen, dat het alle vrees overwint en in opstand komt zoals de Berlijners, hoewel zij ongetwijfeld aan de mogelijkheid denken. Voorlopig bepaalt men er zich echter toe, de ontevre denheid op lijdelijke wijze tot uitdrukking te brengen. De boeren negeren de waar schuwingen van de overheid hun akkers vrij van onkruid te hou den, de fabrieksarbeiders leve ren slecht afgewerkte produc ten, teneinde aan de productie- eisen te voldoen. De Hongaarse jongens stelen de nog niet ge legde rails van de ondergrondse en de naafdoppen van de auto's om een beloning in de wacht te slepen voor het verzamelen van oud ijzer. Een paar sigaretten voor een winkelbediende in een van de staatswinkels geven u de ver zekering, dat u boter kunt krij gen en vlees, hoewel er lang niet genoeg is. Zelfs de klanten kla gen over het feit dat er zoveel wdter in de melk wordt gedaan. Bijna dagelijks vinden kleine diefstallen plaats in de talrijke staatsinstellingen. Juist toen wij in Hongarije waren werden de leiders van een coöperatie ver oordeeld tot zware straffen we gens oplichterij. Het blad „Szab Ad Ifjusag" klaagt er over dat de leiders van de jeugdorganisaties grote be dragen uit de kas nemen en ver geten die terug te storten. Het zelfde blad schrijft dat vele vijandelijke elementen in de jeugdorganisaties doordringen wegens de vele wijzigingen in de secretariaten en de verschuivin gen in de hogere regionen. Dit zou betekenen, dat zelfs de jongeren die veel van het communisme kunnen verwachten er genoeg van krijgen en de partijgelederen verlaten. De geheime politie, de A.V.H., is voor het grootste deel samen gesteld uit fabrieksarbeiders en boerenknechten, die zich wegens hun communistische neigingen onderscheiden hebben. Een be hoorlijke opleiding hebben zii geen van allen gehad. En ondanks haar communis tische gezindheid ontkomt ook de A.V.H. niet aan zuiveringen. Naar men hier beweert, wist de voormalige chef van de geheime politie, luitenant-generaal Gabor Peter, er niets van dat hii ge arresteerd zou worden toen hem onlangs verzocht werd op een bijeenkomst te komen, waar pre mier Rakosi hem gaarne wilde spreken. BRUSSEL, 30 Juni (A.P.) - De ministers van de drie Benelux landen Nederland, België en Lu xemburg zijn hier vandaag bijeen gekomen voor een geheime con ferentie van een dag. Zij speel den verstoppertje met verslagge vers en weigerden te zeggen waar zij bijeen zouden komen. Later bleek, dat de conferentie gehou den werd in de ambtswoning van de premier. De ministers zouden bijeen zijn om te trachten een compromis te vinden ten einde de reeds lang vertraagde Unie der drie landen een stap verder te brengen. Nederland is vertegenwoordigd door dr W. Drees, de minister van buitenlandse zaken mr J. W. Beyen en die van economische zaken, prof. Zijlstra. België is vertegenwoordigd door Jean van Houtte, premier, Paul v. Zeeland, buitenlandse zaken en Jean Duvieusart, economische za ken, terwijl Luxemburg afgevaar digd is door Pierre Dupong (pre mier), Joseph Bech (buitenlandse zaken) en Michel Raskin (econ. zaken). Prins Bernhard naar de Antillen Maandagavond is in Willem stad officiëel bekend gemaakt, dat Z.K.H. Prins Bernhard in de pe riode van 3 tot 8 Augustus een kort bezoek aan de Nederlandse Antillen zal brengen. De Prins zal dan o.a. het beeld onthullen, dat door Nederland aan de Antillen is geschonken als dank voor de hulp, die tijdens de oor log door de Antillen aan Neder land is verleend. TOKIO, 30 Juni (RTR) De overstromingen op het Zuidelijke Japanse eiland Kioesjioe hebben naar raming aan ongeveer 500 personen het leven gekost. 774 personen worden nog vermist. Voorts zijn meer dan een mil lioen Japanners dakloos en de helft van hen lijdt honger, aan gezien de levensmiddelenvoorzie ning gestoord is. Ten minste 99 mijnen in het rijkste Japanse mijngebied staan onder water. Er zijn maatregelen getroffen om geneesmiddelen te zenden naar gebieden, waar ge vallen van dysenterie zijn gemeld als gevolg van besmet drinkwater. Reeds drie personen zijn aan dy senterie overleden. VATICAANSTAD, 29 Juni 1953 Don Bosco als generaal op in (KN.P.). Vrijdagmorgen heeft Z.H.Exc. Mgr. Carinci, secretaris van de H. Congregatie van de Riten, in de werkkamer van Z.H. de Paus de decreten voorgelezen, waarbij wordt bepaald, dat de Eerbiedwaardige Dienaren Gods Michael Rua en Helena Guerra de christelijke deugden in heldhaf tige graad hebben beoefend Bij deze voorlezing waren mede tegenwoordig H.H. Eminenties de kardinalen Micara. Prefect van dezelfde H. Congregatie en be schermheer van het proces van zaligverklaring van Michael Rua en Kardinaal Verde, bescherm heer van het proces van Helena Guerra. Michael Rua, op 9 Januari 1837 in Turijn geboren, is de eerste op volger van de H. Johannes Bosco en dus de tweede generaal-overste van de Sociëteit van de Salesia- nen. Rua ontmoette Don Bosco voor het eerst in 1845. Hij werd de eerste Salesiaan door in 1855 in de Sociëteit van Johannes Bos co te treden. In 1860 priester ge wijd was hij achtereenvolgens directeur van de Salesiaanse scholen in Vanchiglia en Turijn, prefect van de Sociëteit, Visitator van de huizen van deze en in 1884 Vicaris Generaal. Hij volgde 1888 en stierf te Turijn op 16 April 1910. Het proces van zijn zaligver klaring werd op 15 Juni 1936 bij de H. Congregatie van de Riten ingeleid. Helena Guerra, stichteres van de Oblaten van de H. Geest, of ook wel de Zusters van de H. Zita genoemd, werd op 23 Juni 1835 in Lucca geboren Zij werd door haar vrome moeder met zorg in de christelijke deugden opgevoed. Als jong meisje reeds verenigde zij op het buitenverblijf van haar ouders de kinderen van het plat teland, om deze in de catechismus te onderrichten. Toen reeds schreef zij voor deze kinderen 't wonderlijke boekje „De kleine tuin van Maria", dat de oorsprong werd van de vereniging van gees telijke vriendschap. Deze vereni ging groeide sterk uit, totdat zij in 1872 een religieuze congregatie werd, die in 1882 door de bisschop van Lucca en in 1911 door de H. Stoel werd goedgekeurd. Helena Guerra heeft haar Congregatie tot 1906 als generale overste be stuurd. In dat jaar legde zij het generalaat neer en stierf op 11 April 1914. Het proces van naar zaligverklaring is op 5 Mei 1935 bij de H Congregatie van de Riten ingeleid. AAN BOORD P» kettingen met middag klokslag prachtige slag di wederom volle ze driehonderd opv familieleden en diverse middelbare hadden gedaan, gangsbewijs) en die grote kruiser vroeg van heinde de hoofdstedelijk Ruyterkade achter bij de tijdens de om hen te ontva Voor velen was d B.M.-er en de eersl eigen binnenkanalei Bij de valreep st reepgasten klaar, tientallen adelbors om hun jongere te ontvangen en gr cier van de wacht, op het dek aanwe: links en rechts de b vrouwelijke en mar Dat was de grote Ms. Tromp, vrij on het begin van de gr in het vooruitzicht bij later via de ra deling volgde, dat tot IJmuiden konden om een oorlogsschip voor korte tijd te aanschouwen. ML laatste mededeling woonte-slapers van land in alle vroegte gepord om dit buiter te ontgaan. Want niet alleen damse afgestudeerder middelbare scholen zig. ook een groot Haag, uit Twente 2 bant, Utrecht en Voor Friesland en Gr< de reis vermoedelijk weest, al kon men met kennelijke zui' Friese of Groningse herkennen boven de termen van de adelt gezoem van de ventil en de drukte op alle het vooronder en zelf de brug. Nauwelijks aan bo de jongelui aan de van het eerste jaar toe die vorig jaar zelf examen hadden gedaan de taal van de jonger praten over hun ervai eén jaar Marinedienst zwaarte, programma e aan boord en aan de Bij deze uiteenzettir het vele ouderen goed' horen dat dejze adelboi welijks een jaar in op zoveel van de vloot, dienst, de vele gebruil talrijke tradities wiste: ren erbij, die de roemr halen over Hr. Ms. datum, tijd, gevechtsa veelheden munitie, tr plaats van handeling pi ten op te sommen. Op was het dan ook gee: dat niemand van de jo volg gaf aan de schee tpen gevraagd werd, w, afvaart van boord w bleef waar men was lopende tafel van de bami en de nog beroen ZIJDEWIND DL dag is het 4-jarig zoont heer A. Groot te 't Ve] baden ia het zwembad wind verdronken. Het kereltje was me jarig zusje naar het ba maar in de drukte had fir erg in dat hij plots» dween. Het zusje ontd» vermissing pas toen bij huis gaan z'n kleertjes hokje overbleven. On begon men te zoeken ir pere deel van het bad tijd later vond men het overschot achter in hel deel van het bad. De arts dr. Hageman uit O dorp kon slechts de doo teren. Op trouwdag van slachlofft NOORD-SCHARWOUD 37-jarige tuinbouwer P Harenkarspel heeft gist» bij een botsing het lev» ren. De man was per i weg naar Noord-Sdharw» voor hem op de Pro vine reed met matige snelh vrachtauto van de expe» Wit uit Nieuwe Niedori sloeg linksaf de Handels Daarop was K. niet vei Met volle vaart reed hij vrachtauto. Met zware dingen werd de motorri ziekenauto naar de o woning vervoerd, waar aanlkonist bleek te zijn o dat „.Magische bijzon de liiv deze middag in h zou treden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4