Vreemde gang van zaken in proces-Fon I ei j n Helft van Oost-Duitse leger wordt naar huis gezonden De aansprakelijkheid van de werkgever LOSSE PRAATJES en LOSSE BLAADJES Ex-sergeant-konstabel dient aanklacht in Departement van Marine liet stukken vernietigen Maar eerst werd gemeld, dat ze waren verbrand bij bombardement Buitenlandse notities F De toestand in Oost-Duitsland Russische burgers en militairen naar Moskou teruggeroepen Naar ivij vernemen: Toestand in Cambodja V ulkaanexplosie bij Timor Donderdag 2 Juli 1953 Pagina AMSTERDAM Het Departement van Marine heeft de Rechter-Commissaris Mr Winkel te Amsterdam desge vraagd telefonisch geantwoord, dat personeel van dit Departement het vorig jaar officiële stukken heeft ver nietigd, die betrekking hadden op de nog steeds niet be ëindigde Zaak-Fonteijn en die dus in het dossier van deze zaak aanwezig dienden te zijn. Als verklaring werd voorts medegedeeld, dat dit geschied was, daar de stukken 15 jaar oud waren. Hardnekkig voortstrijdend voor wat hij als rechtvaardige zaak ziet, heeft de 53-jarige ex-sergeant konstabel der Koninklijke Marine A. H. F. Fonteijn uit Amsterdam, wiens zaak wegens gepleegd smaadschrift nu al jaren loopt en reeds tweemaal door de Hoge Raad der Nederlanden is verwe zen voor een nader onderzoek, thans de Officier van Justitie te Den Haag verzocht een onderzoek in deze te gelasten en „de op drachtgever ('n autoriteit van het Departement van Marine) die verantwoordelijk is voor het ver nietigen dezer stukken te doen Herkrijgt het Westen het initiatief KORT voor het uitbreken van de anti-communistische op stand in Oost-Duitsland was het vredesoffensief van de Rus sen zover gevorderd, dat het Westen enigszins werd overbluft en het alle kracht nodig had om zich op de hieuw ontstane situa tie te bezinnen. Het initiatief ontglipte de Westerse staatslie den^ uit de handen. Althans het leek er verbazend veel op. Op het moment, dat de arbeiders van Oost-Berlijn in razernij met stenen en ijzeren staven de Rus sische tanks te lijf gingen brak een toestand aan. die de Sovjets nimmer hadden voorzien, oe- wend aan toestanden en verhou dingen in Rusland zelf, waar een opstand van formaat tot de on mogelijkheden behoort, hebben de Russische bezetters een ogen blik versteld gestaan over het gebeurde Dit is wel het sterkste bewijs, dat Moskou een fatale vergissing heeft begaan van de eerste orde. Het gehele vredes offensief werd op losse schroeven gezet. De morele slag is voor het Kremlin hard aangekomen. Want de arbeiders in de niet-commu- nistische landen, die tot nog toe lijf en ziel verknocht hadden aan de Rode Heilstaat, moeten wel tot andere gedachten zijn gekomen. Hoe onoprecht en hoe wreed Moskou de arbeiders van Oost-Duitsland heeft geknecht bewees de revolte van de 17de Juni op een ondubbelzinnige ma nier. OSTER DULLES en de Ame rikaanse hoge commissaris in West-Duitsland, die se dert eergisteren tot ambassadeur is verheven, prof. dr. Conant, hebben als hun mening ten beste gegeven, dat Moskou heeft in te zien welke fouten het heeft ge maakt sedert 1945. De eis van het Westen is, dat het dictatoriale regiem in Oost-Duitsland ver dwijnt. Wat natuurlijk ook geldt voor de overige bezette landen waar de communistische regerin gen steunen op de Russische tanks en bajonetten. Met deze eis heeft het Westen voor goed de wereldopinie achter zich. Het Duitse probleem staat, dan ook als het eerste punt op de agenda van de komende besprekingen der Westerse Grote Drie. Er is een bijeenkomst vastgesteld op 10 Juli van de ministers van bui tenlandse zaken. Wil Rusland op een of andere manier proberen verdeeldheid te zaaien tussen de Westerse landen, waar het in de eerste dagen van het vredesof fensief een heel eind mee op weg was, dan zal het Kremlin haast moeten maken. Vandaar ook het plotselinge terug roepen van de Russische ambassadeurs in Was hington, Londen en Parijs De machthebbers in Moskou zullen op het laatste ogenblik een te genzet moeten beramen. Mocht het nog eens tot een beraad komen tussen de Grote Vier dan zal het Westen vasthou den aan de eis, het dictatoriaal bewind in Oost-Duitsland te li quideren, omdat er geen andere mogelijkheid bestaat tot een vrij en herenigd Duitsland te gera ken. Een tussenweg is er niet meer. De arbeiders van Oost- Berlijn hebben onomwonden voor het Westen gekozen. Al met al schijnt het Westen het initia tief terug te winnen, wat op dit moment, nu Rusland enkele zwakke plekken heeft bloot ge geven, van het grootste belang kan zijn. Wil het Westen voor goed de juiste troeven in handen houden, dan is het ook raadzaam de onderlinge geschillen, die onv getwijfeld bestaan, tot een mi nimum te beperken, zo niet ge heel en al tot een oplossing te brengen. Deze wetenschap is doorgedrongen tot de verant woordelijke staatslieden en het schijnt ook de opzet te zijn, om op 10 Juli deze verschillen onder de loupe te nemen. «IW vervolgen". Hij baseert dit ver zoek op art. 361 Wetboek van Strafrecht: „De ambtenaar die opzettelijk zaken, bestemd om voor de bevoegde macht tot over tuiging of bewijs te dienen, akten, bescheiden of registers, welke hij in zijne bediening onder zich heeft, verduistert, vernielt, be schadigt of onbruikbaar maakt, of toelaat dat zij door een ander worden weggemaakt, vernield enz. enz., wordt gestraft met gevange nisstraf van ten hoogste vier jaar en zes maanden". Het betreft hier originele stuk ken, die naar Fonteijn meent van het grootste belang zijn voor hem zelf: medische rappor ten van Mei 1933 van de C.B.Z. te Soerabaja,-waaruit blijkt, dat hij aan nervositeit en niet aan asthma leed, rapporten van Keu ringscommissies uit Den Helder, daterend van 1934 en 1935, waar uit zou blijken, dat bepaalde door Fonteijn later in zijn pamflet be ledigde artsen wèl samen in één keuringscommissie hebben geze ten (de artsen ontkenden dit voor het Haagse Gerechtshof, toen zij als getuigen werden gehoord), als mede uitspraken van de Centrale Raad van Beroep, bij wie Fonteijn na zijn ontslag uit de marine we gens asthma protesteerde, omdat hij van mening was en is, dat hij nimmer aan asthma heeft geleden. Toen de gerechtelijke vervol ging van Fonteijn enkele jaren geleden begon, stuurde het De partement van Marine het dossier met de aanwezige stukken naar de Officier van Justitie te Am sterdam met de mededeling, dat het niet volledig was. De oorzaak daarvan was, naar het Departe ment hieraan toevoegde, dat en kele der ontbrekende stukken bij een bombardement in de oorlog verbrand waren. Tijdens de diverse zittingen maakte Fonteijn hierop herhaal delijk aanmerking, aangezien zoals hij betoogde de overige wèl aanwezige stukken geen van alle enige beschadiging, ontstaan door brand, vertonen. Daarentegen beweerde hij steeds dat officiële instanties de missen de stukken opzettelijk hebben vernietigd. Nu de Hoge Raad enkele maan den geleden beslist heeft, dat Fonteijn moet worden toegestaan te bewijzen, dat wat hij nu al 18 jaar beweert waar is, en zijn zaak voor een hernieuwd gerechtelijk vooronderzoek naar de Rechter commissaris te Amsterdam is te ruggewezen, is de ex-sergeant- kopstabel begonnen om zijn be wijs op te bouwen. Op zijn verzoek richtte de Rech ter-Commissaris zich in April j.l. schriftelijk tot de Centrale Raad van Beroep te Utrecht, omdat Fonteijn volhield, dat deze Raad over de vermiste stukken had be schikt. Als ze dus niet verband of vernietigd waren, zo zeide hij, dan moeten ze daar nog zijn. Hij zelf had zich naar hij zegt enkele jaren geleden tot de Raad gewend doch hem was toen in zage geweigerd. Een week later stuurde de Cen trale Raad van Beroep mr. Win kel een schriftelijk antwoord, waarvan een copie thans in het bezit is van Fonteijn. Dit ant woord luidde: „Naar aanleiding van uw niet- ondertekend schrijven d.d. 4 dezer inzake A. H. F. Fonteijn, heb ik de eer u te berichten,, dat de des betreffende dossiers niet meer in het archief van deze Raad aan wezig zijn, doch met de andere in 1935 en 1936 aangelegde dossiers in de jaren 1951 en 1952 ter ver nietiging aan de betrokken instan ties in Den Haag zijn opgezonden, aangezien deze dossiers meer dan 15 jaar oud waren". De brief was getekend door de Griffier van de Raad. Dit schrijven gaf mr. Winkel aanleiding zich tot het Ministerie van Marine te wenden. Telefo nisch werd hem daarop door dit departement medegedeeld, dat de stukken inderdaad waren ver nietigd. Aangezien Fonteijn van mening is, dat vernietiging van documen ten, die in een strafzaak van be lang zijn niet dient te geschieden, terwijl die strafzaak juist aan de gang is, zelfs niet al zijn ze dan 15 jaar oud, heeft hij de boven omschreven klacht ingediend bij de Off. van Justitie te Den Haag. De strafzaak is immers ingesteld naar aanleiding van zijn bewerin gen, in een openbaar pamflet, dat 15 jaar geleden marine-artsen valsheid in geschrifte hadden ge pleegd door hem ten onrechte we gens asthma af te keuren. Bij zijn pogingen te bewijzen, dat zijn be schuldigingen waar zijn, waren deze stukken naar hij zegt van vitaal belang. Intussen bezit hij zelf van alle stukken, ook de thans vernietigde, nog afschriften, sommige daarvan zijn echter niet officieel gewaar merkt. De voorgeschiedenis. Fonteijn kreeg als sergeant konstabel bij de Koninklijke Mari ne strubbelingen met zijn supe rieuren door een misverstand in de tropen bij de muiterij der „Zeven Provinciën" in 1933. In 1935 keerde hij terug naar Den Helder en werd daar afgekeurd wegens al dan niet vermeende bronchiale asthma. Tot 1949 toe trachtte Fonteijn hemel en aarde te bewegen om deze afkeuring herzien te krijgen, aangezien hij naar zijn mening ten onrechte is afgekeurd. Zijn pogingen bleven vruchteloos. Om een proces uit te lokken en op die wijze toch zijn zaak onder de aandacht van het publiek te brengen, gaf hij in 1949 zijn pamflet uit, hetgeen in derdaad tot een strafzaak leidde. Wegens gepleegd smaadschrift werd Fonteijn door de Amster damse Rechtbank en in hoger be roep door het Amsterdamse Hof veroordeeld. De Hoge Raad wees zijn zaak echter terug naar het Haags Gerechtshof. Dit veroor deelde hem eveneens. Opnieuw tekende Fonteijn cas satie aan en opnieuw wees de Hoge Raad de zaak terug, ditmaal met de bepaling, dat Fonteijn moet worden toegestaan te bewij zen, dat wat hij nu al 18 jaar be weert waar is. Het Haagse Hof wees daartoe de hele zaak voor een hernieuwd gerechtelijk voor onderzoek terug naar de Rechter- Commissaris te Amsterdam. Dit onderzoek, dat thans aan de gang is, zal nog wel maanden in beslag nemen. De Oost-Duitse regering heeft gisteren een begin gemaakt niet de halvering van het communistische politieleger. Van de 125.000 man zullen er 60.000 tegen 15 Juli uit de dienst worden ontslagen en opnieuw een plaats wor den toebedeeld in de fabrieken. De oorzaak is waarschijn- lijk o.m., dat het leger op de 17e Juni tijdens de opstand van de arbeiders in de Sovjetzone volkomen heeft ge faald. Onder de leuze ..boter in plaats van kanonnen" hoopt de regering 2 milliard gulden van de bewapenings- fondsen te kunnen overhevelen naar investeringen voor de huizenbouw, aldus A.P. Inmiddels heeft de staf-chef van het Oost-Duitse politieleger, luitenant-generaal Vincent Mul ler, bij 't Sovjet-Russische hoofd kwartier een rapport ingediend, waarin hij toegeeft dat zijn troe pen „hoogst onbetrouwbaar" zijn (Vervolg van pag. 1) Mej. mr Zeelenberg (PvdA) noemde drie sectoren, waarin deze vrijwarende bepalingen plegen voor te komen. Bij grote firma's, die contracteren met andere grote firma's op het terrein dat door een straf georganiseerd bedrijfs leven wordt bestreken en in gar derobes en hotels e.d., waar u er ook al door een bordje aan herin nerd wordt, dat geen verantwoor delijkheid wordt genomen voor zoekgeraakte artikelen. Zijn dergelijke vrijwaringen te gen schade billijk? In het garage bedrijf beroept men er zich op, dat de autobezitter zijn eigendom tegen alle risico's kan verzekeren. Wie niet, gedeeltelijk of ten volle verzekerd is kan moeilijk uit el kaar worden gehouden en over de hele lijn geldt, dat de ver leende diensten beduidend duur der zouden worden wanneer de bedrijven zich tegen risico's als deze zouden moeten verzekeren. Mr Oud (VVD) kon niet be slissen. Laat dit stukje burgerlijk recht zich nog maar even door middel van gerechtelijke uitspra ken ontwikkelen, zei hij. Mr van Rijckevorsel (KVP) zag geen mo gelijkheid om de zaak wezenlijk anders op te lossen. Dergelijke massale contracten zijn niet zon der gevaar, zeker niet wanneer men gezamenlijk een monopolie positie kan vestigen, maar zo nodig kan met het kartelbesluit worden ingegrepen. Mej. mr Zee lenberg (PvdA) berustte even eens, maar wilde de vrijwaring tegen schade, toegebracht door eigen werknemers, dan toch zo veel mogelijk beperken. Een zelf de geluid liet Fr. Wttewaal van Stoetwegen (CH) horen. Prof. Lemaire (groep Weiter) legde er de nadruk op, dat de beperking van het recht tot vrijwaring voor het geval iemand verzekerd kan zijn, niet te krap zal moeten wor den genomen. Prof. Meijers trachtte de woordvoerders nog wat milder te stemmen. De over eengekomen verbintenissen zullen in elk geval nagekomen moeten v/orden. En verder kan men nog duidelijke uitzonderingen maken voor categorieën, waarvoor dit vrijwaringsrecht niet zal gelden. Gewijzigde conclusie Minister Donker veranderde onder indruk van het debat, zijn voorgestelde conclusie. Deze zou nu moeten luiden, dat behoudens uitzonderingen, een werkgever zijn aansprakelijkheid voor de tekortkomingen van zijn arbei ders zal kunnen uitsluiten. Maar dit zal niet geoorloofd zijn in gevallen, waarin de wet tot ver zekering verplicht of waarin men redelijkerwijze had behoren te verzekeren. Vandaag komt deze gewijzigde conclusie opnieuw aan de orde. Met betrekking tot an dere punten was de Kamer het er over eens, dat de bijzondere aan sprakelijkheid, die op eigenaren van auto's rust (schuldig, tenzij het tegendeel wordt bewezen), tot gebleken. In Juni zijn 467 man van de communistische volkspoli- tie naar het Westen uitgeweken, wat een record betekende. Intus sen baart Oost-Duitsland de Rus sen nog grote zorgen. De staat van beleg is verzacht, met het ner veuze kabinet van Grotewohl is nog niet sterk genoeg om het nationale gezag uit te oefenen. Jeugd pleegt desertie „Neues Deutschland", de spreek buis van de communistische par tij, geeft toe, dat de 2 millioen tellende Freie Deutsche Jugend (F.D.J.) zwaar heeft te lijden onder deserties. Het verwijt de leiders dat zij in het verleden te veel „over de hoofden van de jeugd heen hebben gepraat, zon der die jeugd met haar problemen en behoeften te helpen". Deze isolering van de jeugd van de massa moet tot het verleden be horen, aldus het blad. Burgers en militairen terug naar Moskou Hooggeplaatste Sovjet-officieren en burgers in het opstandige Oost-Duitsland zijn plotseling naar Moskou teruggeroepen, aldus werd gisteren van geallieerde zijde medegedeeld. Practisch alle voor malige hoogste medewerkers van generaal Tsjoeikof -moeten zich in Moskou verantwoorden. Waar schijnlijk zal hen gevraagd wor den, waarom zij het Kremlin van eigenaren van andere gevaarlijke voorwerpen als licht ontvlambare stoffen, wapenen, machinerieën, etc. dient te worden uitgebreid. Dat schade, veroorzaakt door geestelijk gestoorden, ook door hen behoort te worden vergoed, is ogenschijnlijk een nogal vreem de conclusie. Maar hier zal het dan vooral gaan om gestoorden, die het vermogen hebben om een dergelijke schade te vergoeden en voor het overige kan de rechter het matigingsrecht hanteren, waarover op de eerste dag van het debat zo breedvoerig werd gediscussieerd. Verschillende andere conclusies werden onder of na een korte discussie z.h.s. aanvaard. NIET VERGETEN? De N.E.S.B. roept akelige herinneringen op. Het lijkt sprekend op de N.S.BDie N.E.S.B. is de Nationaal -Europese Sociale Be weging. Een nieuwe po- nu om de pensioenen te verbeteren. Niemand zal ontkennen, dat het nodig is. De vraag is maar, of het kan en ook dit plan kost veel geld. Maar het „Vrije Volk" moppert er tegen. natuurlijk. Het meent, dat de socialisten het monopolie hebben van dergelijke stoffelijke ver- litieke partij, want zij beteringen en dus wordt r J> het plan als orl(jeugdelnk en onuitvoerbaar uitge- wil aan de Kamerver kiezingen in 1956 (of eerder?mee doen. Zij heeft relaties in hijkans alle West-Europese lan den. Zij omvat, volgens een mededeling, die wij ontvingen „zes millioen nationaal bewuste Euro peanen", hetgeen een machtig schouwspel zal opleveren. Deze politie ke partij is toegankelijk voor iedereen, „onge acht zijn of haar poli tieke overtuiging in ver leden of heden". Dat er niet gelet wordt op de politieke overtuiging uit het verleden, geeft ook te denken, zoals heel de instelling van de mede deling iets duidelijk maakt. Die nieuwe N.S.B. heeft niets ge leerd en niets vergeten. Zou weldenkend Neder land het ook niet verge ten zijn? Wij voelen ons door de plannen van de nieuwe N.E.B. „ge nept". Wij zijn de N.S.B. nog niet vergeten. En evenmin de troebele bron, waaruit zij voort kwam. Ten overvloede moet de „algemeen lei der" van de N.E.S.B. een e.x-S.S.'er zijn. Geeft acht, het is me neer van Tienen Dividendstop Het is en blijft een vreemde zaak met de be palingen inzake de z.g. dividendstop. In de eer ste tijd van de loonstop, de investeringsstop. de bouwstop, en al die an dere stoppen het leek wel, of het leven stil stond! scheen er r.og wel in redelijkheid iets voor te zeggen. In het bijzonder vanwece de psychologie, die tegen woordig in de politiek zulk een grote rol speelt. Dit vreemde woord be tekent in gewoon Neder lands: dat degenen, die geen dividenden genie ten, jaloers zijn, als hun beloning wel, en het di vidend niet aan een grens gebonden is. In tussen zijn er al heel wat stoppen verdwenen, „het volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst" en de regering voelt wel, dat ook de dividendstop af gelopen moet zijn. Zij- heeft echter advies ge vraagd aan de Sociaal- Economische Raad en die weet eigenlijk ook geen goed woord over dat stopdingetje te vertellen. Maar, toch zou de S.E.R. de dividendstop nog wel een jaartje willen hand haven, .,om de loontrek- kenden ea. er aan te wennen, dat zij over een jaar het redelijke van het verdwijnen van die d.- stop maar moeten inzien. Die redelijkheid is ech ter nu al gebleken. Want dat staat te lezen in het advies van deS.E.R. „Ede dividendstop heeft niet veel te betekenen, zij brengt gevaren en on billijkheden mee".Dus. zou je zeggen, weg er mee. Maar nee hoor. Nog een jaartje doorgaan. Vanwege de psychologie. Op z'n tijd moet de Overheid wel met psycho, logische factoren rekening houden. Maar als dat no dig is, moeten niet so ciaal-economen, maar psy. chologen ons dat zeggen, dunkt ons De vrouw in de politiek Mevrouw Betty Korte- kaas-den Haan. die ook nog een tijdje medewerk ster aan onze krant is geweest, was in Amerika, voor de Huishoudraad, ze schrijft en vergadert en presideert en doet ook aan politiek. „Pennewip" in de Volkskrant vertelt, dat zij in het plaatselijke bestuur zit van de K.V.P. in Santpoort en daar vormt ze zelfs een ge zellige noot, zeggen de mannen. „Het gaat alle maal veel beter, als er een vrouw bij is". Eerst keek dit politiek college wel even vreemd, maar nu draaien ze voor haar ter vergadering een shag. gie. („Als ik zelf maar mag likken"....)! Moeders wil Moeders wil is wet. zo heet het op Donderdag morgen voor de K.R.O. Nu heeft er onlangs iemand geluisterd en. on der het motto „Moeders wil is wet", de volgende verheven liederen opge schreven: Geef me nog een drupje; Sien, Siene la me los; O. Cato, wat is er met die meid ge beurd. Onze moeders moesten wijzer wezen is de mening van het ka tholieke maandblad „Vrouwenleven" en ook de K.R.O., wordt er aan toegevoegd Ja, maar, als de moeders nu eenmaal niet anders willen, zou je ook kunnen zeggen. Moe ders wil is wet. of niet' En je kunt niet altijd Beethoven of Bach ho ren Als het niet waar is Missie Mamie Wilson en mevrouw Maud Byrd zjjn tweelingzusters. Ma- mie kwam op een goede dag of was het een slechte? van de stoep van haar huis te vallen en brak haar heupbeen. Het gebeurde in Funiak Springs in Florida. O, gossie, zei mevr. Maud, nou zal ik mijn. heup been ook wel breken, want wij doen altijd het zelfde. Én warempel, na tien dagen viel mevr. Byrd van hetzelfde stoep, je, met gelijk gevolg. En nu liggen zij samen te herstellen in dezelfde ka mer van het ziekenhuis. Als het niet waar is, is het toch wel aardig ge vonden Bijna een wonder Een zesjarige jongen in Los Angelos we zul len hem John noemen, kreeg diphteritis. Hij hield er volslagen doof heid van, over. Nu is hij negen jaar. Het reed met zijn moeder in 'n auto, er kwam een botsing en de negenjarige John sloeg met zijn hoofd tegen het dashboard. De verwon dingen, ook van de moe der, vielen nogal mee. maar onderweg naar het ziekenhuis zei John plot seling: Ik hoor geluiden Bij onderzoek bleek, dat John inderdaad weer normaal kon horen! Zo iets komt inderdaad m.eer voor, meestal alleen in de literatuur. Maar dr. Ker- ny Sauer. die al 27 jaar meeloopt, zei, dat het de eerste keer in zijn prak tijk was, dat hij zulk een genezing meemaakte! Eensgezind! De strijd in de jungles van Frans Indo-China tegen het onzichtbare rode leger van Ho Chi Minh, is even onoverzich telijk als de standpunten der anti-communistische groepen; men zie de vol gende meningen. Frans generaal: „Als we maar 10 procent der be volking achter ons had den, zouden we het op roer kunnen onderdruk ken." Frans officier: „Dit is een middeleeuwse oorlog. Onze moderne wapenen zijn onbruikbaar." Vietnamees: „Wij wil len eerst weten of wij voor onze eigen vrijheid strijden of voor een her stel van het Franse kolo niale bewind." Amerikaans diplomaat: „We zijn vastbesloten om te helpen, maar Frank- rijks eigen inzet is teleur stellend." Engelse diplomaat: „De landen van Indo-China zijn nog niet rijp voor zelfbestuur en dat is de schuld van Frankrijk." The right man on the right place Ronald Curtis kreeg tien jaar voor een moord Hij zat in de gevangenis in Richmond, in Virginia. Ook dit vertelt Associated Press, die ze altijd zo bruin kan bakken. Ro nald wist echter te ont vluchten en voelde zich in het Noorden veilig. Hij had een mooi baantje. Maar de politie wist hem op te sporen, want in Amerika kunnen ze wel aardige- verhaaltjes opdis sen. maar de politie is er wat mans. Toen ze Ronald te pakken had. klaagde hij, dat hij nu zijn mooie betrekking kwijt was. Wat was dat dan. vroeg de politie. „Ik was speurder bij een detectivebureau, speciaal belast met de bewaking van de safe van een tabaksfabriek." Nou. ja, een moordenaar hoeft nog geen dief te wezen Pensioenen En nou nog effe seri eus. De A.R.K.A. heeft weer een plan gemaakt. kreten. En meteen daar op krijgt de K.V.P. weer een sneer. Dat hindert niet, als het juist zou zijn. Maar het plan is niet van de K.V P., maar van de A.R.K.A Het Vrije Volk hééft iets tegen de K.V.P Misschien ook wel tegen de A.R.K.A. Schoenen en windmolens Zij sprak in een grap pige mengeling van En gels en Duits om zich verstaanbaar te maken, die energieke Noorse dame, mevrouw Nilsen „Wij hebben een schoe nenzaak in Aalesund, het „Viktoria-Skomagasin" en toen wij vernamen, dat er in Nederland een beurs op schoenen- en leder- gebied zou worden ge houden. besloten we het nuttige met het aan gename te verenigen We namen ons voor de Utrechtse beurs te bezoe ken en tevens enkele dagen vacantie in Holland te genieten. En we moe ten bekennen, dat we geen spijt er van hebben dat we een dag voor deze expositie hebben uitge trokken. Wat een gewel dige sortering in schoe nen! Zoiets is in Noor wegen onbekend." Mevr Nilsen hield haar ver haaltje in de eerste per soon meervoud, omdat zij sprak mede namens haar man die alleen Noors kende. En zij werd zo nu en dan ter hulp gesneld door haar dochter of zoon. die ook meegeko men waren nahr het lage land aan de zee, waar ze met alle geweld de zo zeer geroemde Hollandse windmolens wilden zien voordat de reis naar het hoge Noorden zou wor den hervat. En natuurlijk de ..wooden shoes" of klompen, niet te vergeten tevoren niet gewaarschuwd heb ben, dat een opstand van 2 mil lioen ongewapende Duitsers aan het broeien was. De Westerse autoriteiten zijn van oordeel, „dat Moskou zich zorgen maakt over de volgende te nemen stap in de communistische vredes- en eenheidscampagne. Het laatste wat de Russen zich kon den wensen was, om met tanks en machinegeweren op te treden tegen ongewapende arbeiders en zeker wanneer de gehele wereld hiervan getuige is". Uit berichten die naar het Wes ten zijn doorgegeven blijkt, dat vele vooraanstaande en hoge com munistische dignitarissen de be kentenis hebben uitgesproken, dat „eerbare arbeiders" zich bij de opstand hadden aangesloten, ten gevolge van de slechte behande ling door de communistische dic tators. veroordeelde de Middelburgse rechtbank de voormalige gemeen te-ontvanger van Hulst C. A. B. M. V. tot een jaar en drie maan den gevangenisstraf, omdat hij een bedrag van f 11.000.uit de gemeentekas ten eigen bate had aangewend is te Schiedam op bijna 83-ja- rige leeftijd overleden Ir W. A. Hoek, oprichter van de N.V. Hoek's Machine- en Zuurstoffa- briek aldaar. Ir Hoek, die zijn loopbaan was begonnen als sleep bootmachinist, had zich door ge degen studie opgewerkt tot een industrieel van grote vermaard heid, zowel in binnen- als bui tenland. werd de Haagse kellner W. A. M. v. G., die verschillende kloos ters voor kleine geldbedragen had opgelicht, door zich uit te ge ven voor priester-student, door de Arnhemse rechtbank veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaar delijk nam Mr J. Verdam, die op 17 Juli a.s. 70 jaar hoopt te worden, gistermorgen afscheid als presi dent van het Amsterdamse Ge rechtshof in een buitengewone zitting van het Hof. De vice-pre sident deelde mede, dat Mr Ver dam was benoemd tot comman deur in de Orde van Oranje Nas sau viel gisternacht een 18-jarige matroos ter koopvaardij uit Arn hem over de leuning van de Damrakbrug te Amsterdam, ver moedelijk omdat hij te ver voor over leunde. Voorbijgangers do ken de drenkeling achterna en een politie-agent slaagde er in hem boven water te brengen. De levensgeesten waren toen echter al geweken. SAIGON, 1 Juli. (Reuter). De toestand in Cambodja is „ge spannen, doch kalm". De voor naamste gebouwen in de hoofd stad, Phnom Penh, worden be waakt door Cambodjaanse troepen en Franse militairen bewaken sleutelposities, aldus heeft de Franse hoge commissaris in Cam bodja, Risterucci, Woensdag ver klaard. Hij zei, dat vier dagen geleden was besloten Franse versterkin gen aan te voeren en de 3.000 Franse burgers in Cambodja, die „wonen te midden van 20.000 ge wapende Cambodjanen", te be wapenen om voor „eigen persoon lijke veiligheid" te kunnen zorgen ingeval er iets zou gebeuren". De hoge commissaris verklaarde voorts, dat koning N.. .odom Si- hanoek zich had gevestigd in de verwoeste stad Siem Reap, 225 kilometer ten Noordwesten van Phnom Penh en hij achtte het waarschijnlijk, dat de koning daar een persoonlijke staf zou inrich ten voor het onderhouden van verbindingen met zijn regering in de hoofdstad. 15 Doden DJAKARTA, 1 Juli (A.F.P.). Volgens radio-Djakarta zijn vijf tien personen gedood als gevolg van een uitbarsting van een vul kaan op het eilandje Santa, nabij Timor. Naast de verliezen aan mensen levens werd aangezienlijke mate riële schade aangericht. De eruptie zou 2:eh reeds ver leden week hebben voorgedaan, doch eerst heden in Djakarta be kend zijn geworden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3