A.N.W.B. werd voor 70 jaar in Hillegom opgericht RADIO SVOROL Mon aa „Het voorste Legioen" Financiën en Economie Kurt Nielsen baant zich weg naar „grote" finale Zuivelbeurs in Utrecht trok veel buitenlanders Weer geld vrijgegeven uit de tegenwaarderekening voor productiviteitsverhoging Het Ned en de ov< Serre van Sistermans wieg van bond met 260.000 leden Organisatie van naam en faam programma Het leven begint bij veertig ook met Uw Rheumatiek! Rheumatische Pijnen liggen op de loer. Televisie Scheepsberichten Beurs Sensaties te Wimbledon Groot aantal exportorders Voor pes Pacrina 4 Donderdag 2 Juli 1953 De hemel zij dank waren er boekjes om het te leren, want hoe ter wereld kwam een mens op en af zo'n Veloci pede? In een minimum van tijd kon een aardige biblio theek worden gevormd van de werken „Hoe moet ik opstijgen", „Hoe moet ik remmen" en meer van derge lijke moeilijke opgaven. Dat moest, neemt men aan, alle maal op rekening worden geschreven van de heer Charles Boissevain, die in 1867 de eerste tweewieler in ons land invoerde. Drie jaar later zag een zekere heer Burgers wel wat in die ve hikels waarmee „duivelse snel heden" konden worden bereikt en hü richtte de eerste riiwiel- fabriek in Deventer op. De rijders gingen zich vereni gen in clubs en toen twee clubs elkaar in de buurt van Benne- broek ontmoetten, werd de A. N.W.B. geboren in de serre van Sistermans in Hillegom. De A. N.W.B. die op 1 Juii 1883 werd opgericht en dus zeventig jaar bestaat. In blakende gezondheid verkeert en nog zo jong is als een piepkuiken en het élan en het enthousiasme van de jeugd niet heeft verloren, eerder heeft opgekweekt. Hoornblazer voorop Voorop in de stoet van vijftien Velocipederijders van de „Haar lemse Vélocipèdeclub" reed de hoornblazer. Dat was zo de ge woonte, En voorop in de rij van de „Vélocipèdeclub de Ooievaar" „uit den Haag" reed ook een trompetter. De heren hadden de boekjes met raadgevingen ijverig bestudeerd want toen zij elkaar bij Bennebroek tegenkwamen, bliezen de trompetters het sig naal om af te stappen en dat gebeurde wonderlijk snel. Hoe den werden afgenomen, handen werden geschud en gezamenlijk reed men verder. Er werd ge sproken over meer eenheid, over het oprichten van een landelijke vereniging die de belangen van de rijders kon behartigen en toen het hele stel bü hotel Koning in Hillegom was aangekomen en eigenaar Sistermans de heren met VRIJDAG 3 JULI HILVERSUM I 402 m. 7.00—24.00 K.R.O. KRO: 7.00 Nieuws, 7.10 Gram., 7.15 Gymn., 7.30 Gram., 7.45 Mor gengebed en lit. k.; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 10.00 KI. vrouwenkoor; 10.10 Symphonette orkest en vocaal kwartet; 10.30 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Voor de zieken; 11.40 Radio Philh. orkest: 12.00 Angelus; 12.03 Gram. 12..30 Land- en tuinbouw mede delingen; 12.33 Gevar. muziek; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Actuali teiten; 13.25 Pianoduo; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Symph. ork.; 15.00 Schoolradio; 15.30 Gram. (tussen 16.00 en 17.00 Ronde van Frankrijk); 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kin derkoor (gram. intermezzo); 17.40 Metropole ork. en solist; 18.05 Gram.; 18.10 Intern, tenniskamp. Wimbledon; 18.20 Gram.; 18.30 Gevar. muz.; 18.52 Act.; 19.00 Nieuws; 19.10 Regeringsuitz.: Ver klaring en toelichting; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Gelderse Orkestvereniging en koor (In de pauze Reportage); 21.15 „Festival of tranendal" cau serie; 21.30 Luchtmachtkapel (in de pauze: „Vleugels boven Ne derland". klankb.); 22.20 Ronde van Frankrijk; 22.30 Gevar. muz.; 22.45 „Ik geloof in ene, heilige kath. kerk", caus.; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VA RA. 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws, 7.13 Gram.; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.18 Gram.; 8.45 Voor de huisvrouw; 9.00 Gymn.; 9.10 Gram.; 9.35 Wa terstanden; 9.40 Voor de kleuters; VPRO: 10.00 „Thuis", caus.; 10.05 Morgenwijding; VARA 10.20 Or gelspel; 10.50 Voordr.; 11.10 Hol land Festival: Kamerkoor en Phil- harm. sextet; AVRO: 12.00 Lichte muziek; 12..30 Land- en tuinb.- meded.; 12..33 Sport en prognose; 12.55 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Dansmuz.; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Piano duo; 14.50 Voordr. met muz.; 15.10 Fluit en piano; 15.30 Gram.; VARA: 16.00 Gram.; 16.30 Muz. causerie; 17.10 Voor de jeugd: 17.40 Roemeens orkest; 18.00 Nws. 18.15 Felicitaties: 18.45 „Een beeld van jonge strijd de Jeugdorgani satie van het N.V.V." vraaggespr.; 19.00 Meisjeskoor; 19.15 Radio- reiswijzer; VPRO: 19.30 Repor tage; 19.45 „Op bezoek bij ande ren"; 20.00 Nws.; 20.05 Ëoekbe- spreking; 20.15 Zang en piano; 20.30 „De Verenigde Naties'; 20.40 „Aanpassing", caus. VARA 21.00 „Uitlopers van de Parnassus"; 21.35 Holland Festival; 1953 Re- sidentie-ork.. koor en solist; 22.00 Buitenl. overz.; 22.15 Strijkqrk. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus.; 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Radio Philh. Orkest. de nodige plichtplegingen had welkom geheten, trok men naar de serre. De beroemde serre van Sistermans, de wieg van de ko ninklijke Nederlandse Toeristen bond A.N.W.B. de zeventigjarige Bond. met zijn bijna 200.000 le den. zijn "acht eigen uitgaven, allen even keurig verzorgd en uitstekend geredigeerd, de bond van de wegwijzers en de waar schuwingsborden, van de „Pad destoelen" en de wegenwacht, van de telefoonposten en de uit gebreide, zo zeer op prijs ge stelde, reiswijzers, de vraagbaak voor de toerist of h;j nu op de weg of op het water zit. Een mens gaat zich eigenlijk afvragen hoe dit allemaal zo perfect kan worden verzorgd door een hoofd kantoor met negen bijkantoren en, de wegenwacht inbegrepen, zevenhonderd man- en vrouw- personeel. De bond begon 70 jaar geleden aan een onbegonnen werk. De A.N.W.B. vocht door en al snel begon zij met de service, die zulk een goede klank heeft in eigen en buitenland, In 1887, was er al een soort fietswegenwacht, Op diverse plaatsen waren repa- ratiekisten tevens eerste hulp kastjes geplaatst ten behoeve van de wielrijders. In 1894 wer den twaalf houten wegwijzers geplaatst. Een jaar later was het letterlijk: „weg-wijzer" want de boeren hadden het hout gebruikt om het fornuis mee te stoken. Van die tiid af werden ijzeren borden geplaatst. Het devies van de oprichtings vergadering „het toeren te be vorderen en uit te breiden" werd steeds groter werkelijkheid. Eerste rijwielpaden In 1896 werd de A.N.W.B.- wegeneommissie ingesteld en het was de grote voorzitter Edo Bergsma praeses van 21 Sept. 1884 tot 1937, dus meer dan een halve eeuw die de stoot had gegeven tot aanleg van het eerste rijwielpad in Nederland, dat langs de Stadhouderslaan in Den Haag liep. In hetzelfde jaar bood de A.N.W.B. het Rijk een subsi die aan van zesduizend gulden voor het aanleggen van een rij wielpad langs de oude Napo- Ieonsweg Breda-Tilburg. Toen kwamen de auto's en dat was in de ogen van de tegen standers van de vélocipède hele maal een verschrikking. Dat knalde maar over de (slechte) wegen, dat verspreidde maar stank en dan die waanzinnige snelheden. In sommige gemeen ten werden strenge bepalingen gemaakt. Er mocht niet -harder dan tien of zelfs zes kilometer worden gereden. Er waren plaat sen, die de snelheid van een paard in draf als maximum aan namen. Het ergst was echter in Engeland waar het verplicht was, dat voor de auto uit een man met een rode vlag ging. Maar de tegenstanders, en dat waren dezelfden die tien jaar geleden hun stemmen verhieven tegen de velocipède, vonden nu een krachtige A.N.W.B. als be strijder. Een bond. waarin Edo Bergsma al direct duidelijke taal had gesproken toen hii in 1890 schreef, dat de taak van de A. N.W.B. o.m. was waarschuwings borden te plaatsen op gevaarlijke plaatsen, wegwijzers plaatsen, bevorderen van bet aanleggen van betere wegen, aanleggen van rijwielpaden bevorderen. Vrije tijds besteding Bergsma begreep toen al, dat het voor de massa een uitkomst was om er op de fiets op uit te kunnen trekken en zonder te grote kosten de vrije tijd goed te kunnen besteden. De A.N.W.B. was er op ingesteld alle nieuwe vormen van verkeer te kunnen opvangen. Dat is gebleken: fiet sers automobilisten (de helft van het ledenaantal motorrijders), roeiers, zeilers, kanovaarders, alles is in de A.N.W.B. verenigd. Dat maakt de bond tot een unie ke organisatie in de wereld, een organisatie waarin alle vormen van verkeer in een geheel zfin opgenomen. Met het opvoeren van de snel heden voldeden de wegen weer niet meer. In 1920 werd in sa menwerking met Kon. Ned. In stituut van ingenieurs het eerste wegencongres gehouden. Altijd is en altijd wordt nog geijverd voor de weggebruiker. De vacantie- ganger steekt zijn licht op bij de A.N.W.B., de automobilist en de motorrijder grijpen de helpen de hand van de populaire wegen wacht, de kampeerder kan voor lichting krijgen, de man die naar het buitenland gaat kan zelfs zijn hele reis laten uitstippelen, de rijder die aan een Rally mee doet, kan verzuchten: „Wat zou ik moeten doen als er geen weg wijzers waren". Advies voor iedereen En de bond, wier eerste leden van de vélocipèdes worden ge sleurd. wordt nu om advies ge vraagd door rijk, gemeente, pro vincies, polder- en waterschaps besturen, bij de aanleg en ver betering van wegen, inrichting van kruispunten, beveiligingen en alles wat voor de weggebrui ker van belang kan zijn. Een prachtig succes van de zeventig jarige, springlevende bond, dat een gelukwens waard is. Graanpakhuis in Meerkerk uitgebrand In de nacht van Maandag op Dinsdag is het graanpakhuis en de stroo-opslagplaats van de firma van Meever-Verrips te Meerkerk uitgebrand. Ongeveer 70 ton graan ging verloren. De brand werd omstreeks een uur ontdekt door een passerende motorrijder. Deze waarschuwde onmiddellijk de brandweer. Men kon niet verhinderen dat de op slagplaats, die een oppervlakte had van driehonderd vierkante meter, geheel uitbrandde. Hoofd Bureau inlichtingen Marinestaf DEN HELDER Naar het AN.P, verneemt is de comman dant maritieme middelen Am sterdam, de kapitein ter zee J. F. van Duim met ingang van 1 September benoemd tot hoofd van het bureau inlichtingen der marinestaf. (Advertentie) Neem U in acht neem Krnschen. Regelmatig! De zes niin„.a_e zouten van Kruschen stimuleren uw bloedzuiverende organen. Zolang die maar krachtig blijven werken, worden pijnverwekken- de onzuiverheden op natuurlijke wijze afgevoerd en hebt U van rheumatiek geen weet VRIJDAG 3 JULI 1953 VARA 20.1521.45 1. Act. 2. „Emperor Jones", TV-spel. Passagiersschepen Bloemfontein 30 te A'dam, Joh. v. Oldenbarnevelt vertr. 2 17.00 uur v. A'dam n. Sydney, Nieuw Amsterdam 1 te New York, Noor- dam 30 810 m. WtZ Landsend, Oranjesetad 1 te R'dam, Willem Ruys 1 te Pt Said, Willemstad 30 v. Aruba n. Pt Limon, Zuider kruis 30 v. Halifax. Tankvaart Adinda 1 te Tjilatjap, Aletta 29 verw. Pladju, Caltex Pernis p. 30 Algiers, Caltex Utrecht p. 1 Kreta, Chama 2 verw. Bombay, Cistula 7 verw. Balikpapan, Cla- vella verm. 1 v. R'dam n. Kopen hagen, Ena 6 verw. Gent v. Cu rasao, Esso Rotterdam 30 v. Aru ba te R'dam, Felipes 1 v. Tj. Priok n. Pladju, Ondina 1 te Calcutta, Ovula 6 verw. Beira, Tibia 29 verw. Auckland. Vrachtvaart Aalsum 1 v. Chittagong, Alphe rat 1 te R'dam, Altair 1 te Bahia, Amor 30 v. Lissabon, Amsteldiep 30 te Aden, Amstelveen 2 verw. Montreal, Appingedijk 1 te R'dam v. Galveston, Bennekom 1 verw. Callao, Cottica 30 v. Trinidad n. Paramaribo, Cronenburgh 29 v. A'dam n. Castro Urdialis, Danae 30 te Goteburg, Duivendijk 29 v. Seattle, Enggano 1 v. Genua, Friesland 30 v. Pt. Said, Gaaster- kerk 1 te Manilla, Hathor 30 rede Stratoni, Helder p. 1 Key West, Hera 29 te New York, Ittersum 30 te New Castle (Austr.), Kota Baroe 30 v. Pt Said, Langkoeas 29 te Surabaja, Laurenskerk 30 v. Napels, Leopoldskerk 1 te Ban- darshahpur, Loenerkerk 2 verw. Cochin, Luna 1 v. Malaga n. A'dam, Mataram 4 verw. 14.00 u. Hoek v. Holland, Merwede 30 v. La Pallice, Orion 30 te Malta, Overijsel 1 te New York v. Priok, Poelau Laut 2 verw. A'dam van Priok, Polydorus 29 te Priok v. A'dam, Radja 30 v. Belawan, Schiedijk 3 verw. Casablanca, Singkep 1 te Livorno, Straat Banka 28 tft Beira, Teucer 30 v. Sungeigerong, Waterland 1 verw. Rio de Janeiro. Hogere omzetten en stijgende koersen Vooral ook door de gunstige omzetcijfers ter beurze in de laatste week van Juni geeft deze maand een behoorlijke stijging te zien ten opzichte van de eerste vijf maanden van dit jaar. In aan delen werd voor niet minder dan f 42.331.978 verhandeld, een cijfer, dat sinds jaren niet bereikt is. Men moet teruggaan tot Januari 1951, toen in aandelen voor f52.100.00 werd omgezet. In obli- gatiën werd gedurende Juni voor f 60.390.298 verhandeld, hetgeen niet veel afwijkt van de vorige maanden. Voorts verwisselden 11.765 certificaten van Amerikaan se shares van eigenaar. De omzet in het eerste halfjaar 1953 is hiermede gekomen op f 209.3843.370 voor aandelen, f371.495.781 voor obligatiën en 84.094 stuks Amerikaan tj es tegen resp. f 148.126.851, f314.042.638 en 71.898 stuks in dezelfde periode van het vorige jaar. Ook de koer sen hebben zich in Juni in op waartse lijn bewogen. In alle ru brieken valt een stijging te con- fpnpii Het A.N.P.-C.B.S. algemeen ge middelde bedroeg 153.23 per einde Juni tegen 146.32 per ulto Mei en 136.78 per eind December 1952. Javase Bank wordt Bank Indonesia Naar de Javase Bank meedeelt zal, ingevolge een door het Indo nesische parlement aangenomen wet, de naam circulatiebank van Indonesië per 1 Juli 1953 worden gewijzigd in Bank Indonesia en haar rechtsvorm worden omgezet in die van een rechtspersoon van de Staat (rechtspersoon volgens het publiek recht). Dit houdt in, dat per die datum alle rechten en bevoegdheden, alle schulden en verplichtingen van de Javase Bank N.V. zullen overgaan op de nieuwe rechtspersoon Bank Indo nesia. Alle personen, die gerech tigd zijn voor de Javase Bank, bijbank, te tekenen zullen van 1 Juli 1953 af de Bank Indonesia, bijbank, rechtsgeldig verbinden. Meer goud bij de Nederlandse Bank Volgens de weekstaat van de Ned. Bank heeft zij weer conver- tibele valuta in goud omgezet. De goudvoorraad is toegenomen met 17 millioen. De netto Devie- millioen verminderd, zodat per saldo het totaal van goud en de viezen met bijna f9 millioen is ggS t6§6n. De weekstaat draagt ook het kenmerk van het einde van de maand, doordat de biljettenom- loop een stijging vertoont tot bo ven de 3 millard. De circulatie is opgelopen van f 2998 tot f 3108 millioen. AMSTERDAM 1 Juli Voor cul tuurfondsen viel vanmiddag bij opening een lichte reactie te be speuren, die vooral in verband ge bracht werd met berichten waarin gemeld wordt dat Sukarno minis ter Luns niet heeft willen ontvan gen. Van een zwakke stemming was echter in het geheel geen sprake, hetgeen duidelijk bleek uit het ver dere verloop. De vraag was zoda nig, dat al spoedig een goed her stel volgde en vele fondsen nog een behoorlijke koerswinst konden boe ken. Vooral in de rubberhoek is 't warm toegegaan. Waar een en an der precies aan viel toe te schrij ven kon moeilijk achterhaald wor den, maar Deli-Batavia Rubber bleek zodanig in trek te zijn, dat dit fonds een koerswinst van niet minder dan ruim 12 punten boek te. De overige rubberwaarden de den het iets kalmer aan, maar kwamen toch ook op hoger niveau. Hetzelfde geldt voor de tabakken waar Deli-Batavia met een koers winst van 4 punten voorop ging. Certificaten Deli Maatschappii ble ven echter iets achter. Ook in de suikerhoek kon het niveau van gisteren niet geheel gehandhaafd bl'jven. Gisteren is ter beurze voor een nominaal bedrag van f3.238.000 in aandelen omgezet. Men moet maanden en zelfs jaren teruggaan om een dergelijk cijfer te vinden. De cultures hebben hiervan het leeuwenaarde^ -mor hun rekening 'lomen. De industrie en scheep vaartafdeling toonde zich enigs zins terughoudend, maar de stem ming was toch niet onvriendelijk, zodat het koersniveau gemakkelijk behouden bleef. Bijzondere ont wikkelingen deden zich nergens voor. Vandaag is het de uitloting van de obligaties Bandoeng; in deze papieren mocht geen note ring worden gemaakt. De overige Indonesische gemeenteobligatiën trokken opnieuw een kleinigheid aan. Vast was ook de stemming op de beleggingsafdeling, waar de conversielening weer 98 no teerde en de lening 1933 bijna een halve punt winst boekte. Aandelen Nederlandse Handel Maatschappii reageerden nauwe lijks op het uitgebrachte verslag. zenreserve is daarentegen met f8 De koers bleef circa 164%. (Van onze sportredacteur) Er zullen Vrijdag geen Austra lische spelers het centrecourt be treden voor de grote finale in het heren enkelspel, Mervyn Rose, de laatste der „Mohikanen", werd na een prachtig gevecht, dat 5 volle sets duurde, verslagen door Vic Seixas uit Amerika. Dit feit (geen Australische fi nale) heeft Wimbledon 1953 ge maakt tot de grote verrassing van de laatste jaren. Steeds waren er wel grote gevechten, steeds was de strijd om een finaleplaats zwaar, maar tenslotte bleven de grote favorieten toch wel over. Nu is er geen Rosewall en ook geen Mervyn Rose tot de grote eindstrijd doorgedrongen. Wei Vic Seixas, de man van wie beweerd werd, dat hü, de dertigjarige, op zün retour zou zün- „Australia rules the tennis-world!" Het wordt nu slechts fluisterend ge zegd en captain Hopman zal heel wat gaan bijschaven aan de mo rele capaciteiten van zün jongens, die straks in December de Davis- Cup zullen moeten verdedigen tegen Amerika (want dat zal wel weer de finale worden). Een Ame rika met Vie Seixas en dan ook wellicht met Dick Savitt, die ver hinderd was naar Wimbledon te komen. Mervyn Rose heeft gedaan wat hij kon, daar op een totaal uit verkocht centrecourt, waar de zon onbarmhartig scheen en een warme wind geen verkoeling bracht. Na een verloren eerste set (46) bereikte het tennisduel zijn hoogtepunt in de twee volgende sets. Rose pikte verschillende punten met zün geweldige servi ces, maar gaf ze weer weg door onnodige double-faults. Hij ris keerde te veel en sloeg zijn tweede service even hard als zijn eerste, waardoor fouten ontston den. Toch brak Rose tweemaal door de service van Seixas heen en nam de sets"met.1210 en 119. En nu kwam het ijzersterke moreel van alle Amerikaanse spe lers om de hoek kijken. Steeds feller viel Seixas aan, hij bekom merde zich niet om de warmte en van 34 in de vierde set werd het 64, waarbü de laatste twee games op „love" werden gewon nen. In de beslissende vüfde set vol trok het drame zich snel over de dodelük vermoeide Rose. Na 01 op zün eigen service, vocht hü nog even terug, nam op zijn beurt de service van Seixas, die zich daarna echter in een sneltrein vaartje naar een verdiende 63 victorie sloeg. Een dolverheugde Seixas sprong over het net naar Rose, die glimlachend de teleur stelling dapper nam Dramatisch Deze nederlaag van Rose was echter nog maar het voorspel tot Voorstel tot liquidatie ,Pangerango" van Aan de op 8 Juli te houden vergadering van aandeelhouders der Landbouw-Mij. „Pangerango" N.V. zal worden voorgesteld de Maatschappij in liquidatie te doen gaan. Ook over 1952 luidt bet verslag ongunstig. De om standigheden ter plaatse bleven selcht en de dalende theemarkt heeft ertoe meegewerkt, dat van een sluitende exploitatie geen sprake kan zijn. De onderneming bleef onbereikbaar, wegens de benden en de onvriendelijke hou ding van de bevolking. De Maatschappij kon slechts thee van de bevolking opkopen en deze in een gehuurde fabriek verwerken. De hoeveelheden wa ren echter klein en de kwaliteit liet te wensen over. De omstandigheden waren zo ongunstig, dat van verlenging van het huurcontract met de theefabriek is afgezien, waarmede tevens elk contact met de onder neming is geëindigd. Het is nog niet gelukt de onderneming op aannemelijke voorwaarden te verkopen. De laatste maanden is de oude kina-aanplant nog zoveel moge lijk gerooid, maar deze oogst is nog grotendeels onverkocht. De afzet van kina is sterk ge daald en de prijs is verlaagd. De eploitatierekening sluit met een verliessaldo van rp. 178.151 (v.j. rp. 125.690). In Nederland resteert een saldo verlies van f 25.592. de grootste sensatie, die Wimble don ooit beleefd heeft. Kurt Nielsen uit Denemarken, ongeplaatst, doorgedrongen tot de demi-finale door overwinningen op de grote Mulloy en de nog grotere Rosewall, vond daar Drobny op zijn weg. Drobny, één van de allersterkste spelers van Europa, tweemaal finalist op Wimbledon, eenmaal tegen Schreuder in 1949 en verleden jahr met Frank Sedgman. Drobny, ook de man, wie ae experts de beste kansen toekenden na de nederlaag van Rosewall. Maar Jaroslav Drobny had in dat phe nomenal gevecht tegen Budge Patty op Zaterdag een blessure gekregen aan zijn been. En die blessure verhinderde de gebrilde crack het spel te spelen, dat Kurt Nielsen te machtig was. Een ademloos toekükend publiek zag het drama voltrekken. In drie „straight sets" (6—4, 6—3, 62) baande de Deen zich een weg naar de finale. Zo zal Wimbledon voor het eerst in zün bestaan een ongeplaatste speler in de eind strijd zien, een eindstrijd tussen twee hard slaande spelers, waarin Vic Seixas de betere speler is, maar Kurt Nielsen gedragen wordt door de morele steun van drie overwinningen op spelers, die men veel sterker achtte.... De verdere uitslagen luiden: Gemengd dubbelspel, derde ronde: mevr. Z. Kormoczi en As- both (Hong.) sl. mej. R. Bentley (G.Br.) en Mezzi (Belg.) 6—2, 7—5. Heren dubbelspel, kwart eind strijden: Brichant en Washer (Belg,) sl. Skonecki (Polen) en Stoekenberg (Zweden) 62, 61, 6—2. Dames dubbelspel, derde ronde: mej. H. Fletcher en- mevr. J. Rin- kel-Quertier (Gr.Br.) §1, mej. J. de Riba (Spanje) en mevr, v. Alvensleven-Rigollet (Zwits.) 6—2 6—0. Vierde ronde: Shirley Fry en Doris Hart (V.St.) sl. D. Kilian en L. van der Westhuisen (Z.Afr.) 6—2, 6—2, Het voortgezete overleg tussen de Amerikaanse en de Neder landse autoriteiten over de beste ding van het bedrag van f 30 mil lioen van de tegenwaarderekening dat bestemd is voor de producti viteitsverhoging in Nederland, heeft thans wederom geleid tot overeenstemming over het vrijge ven van een bedrag van f 288.600,- voor een drietal productiviteits- projecten. Een bedrag van f 156.000.zal worden verstrekt aan de stichting Smecoma practijkcentrum voor tractoren en landbouwwerktuigen voor het exploiteren van een practisch opleidingscentrum te Oostwaarhoeve in de Wieringer- meerpolder. In dit opleidingscentrum zuilen gebruikers en reparateurs van tractoren en landbouwwerktuigen in aanvulling op een voorafgaande theoretische scholing, een prac- tische opleiding kunnen ontvan gen, waardoor naar men verwacht de ievensduur van de in gebruik zijnde tractoren en landbouw werktuigen zal worden verlengd. Met het doel de produotiviteit in de bouwnijverheid te verhogen, zal een bedrag van f 87.800,— worden verstrekt aan de Natio nale Woningraad. De beschikbaar gestelde gelden zullen door deze instelling worden gebruikt voor de financiering van een proefne ming op het gebied van typebe perking en normalisatie in de woningbouw. De stichting cursussen te Delft zal f 45.000,ontvangen, waar door een aantal gevorderde stu denten aan de Technische Hoge school, die de colleges bedrijfs organisatie hebben gevolgd, zich vertrouwd zal kunnen maken met de practische organisatie- en pro ductieproblemen in kleinere be drijven. (Advertentie) Bet neusje van de xalm*>. En-nlet Huurder den andere* (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, 1 Juli 1953. De Internationale Zuivelbeurs is ge sloten. De machines staan nog na te zoemen, maar zullen vandaag worden uitgeschakeld, in kratten en kisten gepakt en teruggestuurd naar vanwaar ze zijn gekomen. En de fabrikanten en importeurs zul len na nieuwgelegde contacten te hebben gelegd terugreizen naar hun standplaatsen in dorpen en steden in Nederland en buiten de grenzen. En dan is voor ons het ogenblik aangebroken om de algemene re sultaten eens te overzien. De Zui velbeurs is geslaagd, in het ene opzicht iets meer dan in het andere, doch dat is volgens de wetten van ups en downs niet anders dan normaal. Zeker is de zuivelbeurs geslaagd, waar het de opzetbetrof, buitenlandse bezoe kers aan te trekken. Daarentegen was er niet zo'n gunstige beant woording aan de verwachting, dat de Nederlandse zuivelindustrie wel grote belangstelling voor deze beurs zou koesteren. Verwachting overtroffen Men had voor deze zuivelbeurs het tijdstip van midden Juni ge kozen, omdat tegelijkertijd in Den Haag een congres voor de zuivel werd gehouden. Men hoopte op deze wijze meer buitenlandse be zoekers en juist de in zuivelin- stallaties geïnteresseerden naar de beurs te trekken. In deze op zet werd de verwachting over troffen. Niet minder dan 35 pet. van het totaal aantal bezoekers van circa 7000 kwam van over de grenzen. Van over de Neder landse en zelfs van over de Europese grenzen. Er werd nog op geen enkele beurs in Neder land en Utrecht een dergelük percentage buitenlanders geregis treerd. Over het algemeen waren die buitenlanders tevreden en niet zelden vol bewondering voor de ze beurs en met name voor het Nederlandse product. Er werden dan ook goede zaken gedaan. Eén van de deelnemende firman ten had in twee dagen reeds or ders binnen voor een bedrag van driehonderduizend gulden. Een gehouden onderzoek onder de deelnemers aan de beurs wees intussen uit, dat tachtig procent der deelnemers relaties met het buitenland had weten aan te kno pen en daar weer twaalf procent van exporicroers had geplaatst. Zowel faorikanten als impor teurs en handelaars zün over de beurs content Alleen was te be treuren, dat oe Nederlandse zui velindustrie niet de ve-wachte be langstelling betuigde. Ofschoon zulks wel 1cn dele aan het tijd stip van de beurs mag worden verweten. Over twee jaar hoopt men een volgende zuivelbeurs te houden, maar dan in de maand Maart, April of September. FEUILLETON 10. Morell voelde zich beetgeno men. „Toe nou, Terry," drong hü aan. „Wat is er aan de hand? Terry's gezichtje stond plotse ling heel ernstig. „Nou goed dan, PeterOp die reis naar Europa verheugde ik me heel erg, maar iets anders betekent toch nog meer voor me. Ik denk dat jü wel weet, wat ik bedoel." „Ja," knikte Deken Carey naïef, „Terry wilde haar promotie niet missen. Wist je niet, dat ze in Juni gaat promoveren?" Dr. Morell observeerde Terry scherp. „Promotieja ja" zei hü sarcastisch. Deken Carey verschoof zijn bonnet: „Zij is de eerste van haar klas. Ik ben werkelijk heel trots op haarZo ongeveer op het laatste nippertje zeg ik tegen haar moeder: Doe wat u wilt doen en ik zeg tegen Terry: En j ii doet, wat j wilt doen en je ziet wel.... alles kwam in orde." Door Emmy Lavery in het Nederlands bewerkt naar de gelijknamige Gofilex-film Zo sprekende stond hii op. Hij riep Caesar onder de ligstoel uit en nam hem mee naar de keu ken. „Ik denk wel dat we vijf patiënten kunnen herbergen" riep hü nog even om de deur. Peter Morell ging bij Terry zit ten, nam het Latijnse boek van haar af en klapte het dicht. „Terry, dit heb ik niet gewild zei hij. Het meisje keek strak voor zich uit. „Jü hebt moeder aange raden, om mij mee te nemen, omdat jij denkt, dat ik ongenees lijk ben. Dat heeft elke dokter ai gezegd en geen dokter en geen wonder kan mij helpen. Dat .denk jü, is het niet?" Ontsteld keek Peter Morell naar haar gebogen gestalte. Hii las de wanhoop van haar gezicht je. „Ik weet heiging zü verbitterd verder, „Wees dapper, TerryWind je niet op, Ter ry..Teken maar liever al die dmgen die je nooit zult kunnen doen. Peter Morell wilde Terry kal merend bij de pols nemen, maar het meisje trok boos terug. „Toe, wees nu verstandig" fluisterde hii. „Kun., je niets anders zeggen dan altijd maar: wees verstandig en wees dapperIk ben het beu, om verstandig te ziin beu.... beu!" Zij draaide zich om in haar rolstoel naar Morell toe. „In elk leven igaat het op een gegeven ogenblik om alles of niets en zover is het nu. Of ik gooi deze stoel weg Dr. Morell voelde een smarte lijke pijn samentrekken rond zün hart. „Toe nu, Terrybracht hü uit. óf ik heb niets meer om voor te levenniéts Peter Morell voelde zich voor het eerst in ziin leven hopeloos verslagen. Elk woord tegenover dit grote leed was eenvoudig be- lachelük. Het leed der mensen waarmee hij dagelijks werd ge confronteerd, de vele tegenslagen in zijn leven, dat alles had hem tot een cynicus gemaakt, en spot ter die kon genieten van eigen onredelijkheid tegenover de din- §en en die elk menselijk gevoel ad weggeborgen achter de sta len deur van zijn sarcasme. Maar Terry verwachtte het onmogelij ke en het stukslaan van deze hoop zou haar laatste weerstand breken. Hii vervloekte de ge beurtenissen op St. Gregorius- convent en de mensenmassa's die erop af waren gekomen. Voor honderden lag nu de wanhoop op de loer bij het ineenstorten van zoveel kunstmatig gevoede verwachting. Honderden reikten nu naar het onbereikbare en zü overschreden daarbii een grens waarvoor de wetenschap halt moest houden. „Vijf mensen, Peter! We kun nen er vijf hebben. Ja, Terry heeft goed praten, maar zij hoeft die luitjes niet te verzorgen. Nou goed, dat zal ik wel doen....!" Morell liep Deken Carev tege moet. „Dank u wel", riep hii. „Ik kom direct terug: Tot straks Ter ry „Kan ik nog iets voor u doen!" vroeg Carey. Dr. Morell knikte grimmig naar Terry. „Nee, u hebt alles schit terend gedaanwerkeliik schitterend!" Deken Carey trok verbaasd de wenkbrauwen op en volgde Mo- rell's blik. Met gebogen hoofd zat Terry in haar ligstoel en grote tranen rol den neer op haar schoot. XIII. In schitteringen van oranje, doorflitst van vreemde groene tintelingen als van een betoveren de Noorderzon, viel de avond over Lakeside en het oude klooster dat hoog op de heuvel ali een don kere massa afstak tegen de lucht. Door het donkere stadje haastte Dr. Peter Morell zich de heuvel op met om hem heen de nauw gehoorde fluistering van de avond. Bü de kloosterpoort was het stil en verlaten, maar morgen bij het eerste bleke daglicht zouden hon derden zieken weer hierheen ko men, hunkerend om binnengela ten te worden, maar het klooster hek zou gesloten blüven. Dr. Mo- iell voelde om zich heen de adem van die honderden en hü hoorde hun kreunen in de lange nacht. Terry's kreet klonk na in zün oren: ik ben het beu.... alles of niets...." en die woorden schroeiden in hem als koorts. Het hek was open. Gejaagd stak Dr. Morell de binnenplaats over waar het spel van licht en scha duw hem angst aanjaagde. Uit de kloostergang viel een geel-romig licht en z;jn stappen klonken hol weerkaatst tegen de lange witte muren. Broeder Portier zat weer in zün hokje; een oud man, vergrüsd in de dienst van God. „Sorry, broeder, dat ik u op dit late uur nog moet lastig vallen, maar ik wilde Pater Arnoux spre ken", zei Morell. Broeder Portier knikte hem vriendelijk toe. „De Pater is be zig „Goed, dan wacht ik", ant woordde Morell. „Hü is in de kapel de Novicen aan het biechthoren." Morell keerde zich half om naar de broeder: „Jaja (Wordt vervolgd) (Van i ROME, Juli (K van de verkiezir een sterke neig tieke toekomst 1 ren van de buil pessimisme vooi het falen van de de gewenste 50' de nieuwe kies^ 65% van alle ze op het politieke grond, omdat d( zijn en De Gaspe chistische Partij de gematigde pa: De monarchisten ben ongetwijfeld hu een groot deel te d: stemmen, die norms de middengroepen ralen zouden zijn aanhangers hebber klaarblBhelUk de t had, dat de door parlementsleden di collega'» zullen ste binnen- en buitenl .iegenheden, daar va chistische partij ni wordt, dat zü ooit zijn om zelfs maar cabinet aan te voi zoekingen, dia na gen zün ingesteld, h zonneklaar aangetoc groot deel van de gers in Zuid-Italië, trum-partijen vooral nodige stemmen te op de monarchist daar zij er van ovei dat het centrum tooi stemmen zou verzarr bekende 50 4- 1-fi mand is er meer vi dan de leider van chistische partij ze: ook, dat wanneer zi weigeren met De G; te werken en zo in de linkse groepen zt in de kortst mogelül het politieke toneel dwenen, zoals gebeu partij van de gewo: bij de verkiezingen een succes oogstte totaal is verdwenen. Verkiezing Kaï De eerste bijeenh de nieuwgekozen Ka gevaardigden en de den met grote belan volgd, omdat hieruit o.a. door de verkie: Kamervoorzitters, w: taten der verkiezing zouden inhouden. Et Js gunstig verlopen, democraten en de matigde partijen stel ten-democraat Giova wederom voor als t deze candidaat h: stemmen dan eigenli had kunnen worden namelijk, dat een monarchisten hem schoon er ook een tische candidaat voo was. In de Senaat gé zelfde, maar noe Hier was de On Cesar Mezagora de c: Christen -Democraten, eerste verkiezing kr van de 229 stemmer parlementsleden ste hun eigen candidaat. men behaalde. Ee voorzitter. De Nicola 10_ stemmen. De noj briefjes bleven blai werd dus overduidel Monarchisten hun s' ven aan de Christ tische candidaat. ter natoren van de Ita c: alls tische Bewegin de nieuwe fascistn Amerikaans Vli schip voor Fra WASHINGTON, 1 J Bij de Amerikaanse Dinsdag een wetsonl diend. dat machtigt lenen van een klein schip aan Frankrük. zou zes maanden na van de vijandelü'khed China of binnen vüf gegeven moeten word Naar aanleiding va stromingsramp in Jap: Nederlandse Rode Kri volgende mede: Op gi voorschriften wordt I hulp bij rampen in an alleen verleend op v en via de Liga van J verenigingen in Geni internationale hulpver dineert. Dit geldt uit de aar niet als een ramp gesc grensgebied van eer Zowel de Rode Kri België als die van Dui bü de watersnood dire taan gegeven. Zelfs Nederlandse Rode Kirt Éi

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4