Hevig onweer eist een slachtoffer m n 1F m m U*JO 1 Burgemeester Kalh zet de puntjes op de i Gemeenteraad opnieuw de brugkivestie m m i m i \mmmMmwFï HEATER ;reep ie beer" Hallo, hallo, met de VGLO ANGST" OGEN" 3e Gemeenteraad Oude Niedorp Schaapherder van 17 mille beroofd 62 Man zijn geëxecuteerd Vlootschouw was een succes Branden in Overijsel en Gelderland Markt en Beurs r I 16 W W 9 9 Donderdag 2 Jnli 1953 Pagina 7 TEL. 3641 ;t Woensdag de top- tAWFORD en JACK jke vrouw, die voor n liefhad en tot de de liefde van haar betrof. 14 jaar. oensdag 2.30 speciale inéie's van WALT auzikale hoofdfilm: Nederlands gespro- seftijden. t kader onzer bizon- lNDREWS. MERLE lag der voorstelling telefonisch. Toeg. abonné rtaal f 6.20 nd f 2.07 f 0.48 inbegrepen i alléén per kwartaal p. wat niet wordt ven door een wereld- moderne schrijfster, atharina's leven is' zo ders geweest dan dat in kloosterlijke beslo- vende Noordelijke zus je Heilige van Siëna Zuidelijke daden-drang Dominicaanse levens- t kind van de eenvou- zerver Benincasa. de de Derde Orde van nminicus, is een der itrekkelijke en merk- verschijningen der ven. Zij heeft haar ssende rol gespeeld in iging van de Babylo- angenschap der Pausen anse Avignon en van felijke Westerse Schis- moed had zij betoond rplegen der pestzieken chrokken boetvaardig- idikt. Met vrij moedig zij de schuldigen te- poorde tot vrede aan. arheden zegt zij in imde brieven, duivels -gedaanten noemt zij ■gezinde prelaten. Een zij voor de kerkelijke en de tijdgenoten za- serbied naar haar op, haar raadpleegden in en kerkelijk-politieke heden. ijkertijd is deze jonge zij stierf in 1380 pas i een mystiek-bege- ii droeg de innerlijke an het Lijden. Haar de Goddelijke leer", nenspraak of dialoog nelse Vader; geheel in ïse geest bevat het jgische beschouwingen ihomistische aard. Als c van de Italiaanse It het gewaardeerd verken van Dante en alles kan men wel dat het gegeven voor sschrijving van de H. boeiend genoeg is. set heeft die taak in knapheid volbracht. kon zij eindigen: en waarlijk behoefte isheid van de Heili- H.J. pr. OUDE NIEDORP. De open bare raadsvergadering van Oude Niedorp ving Dinsdagavond aan met het voorlezen van een ver klaring van burgemeester Kalb, waarin deze zich ten dele distan- cieert van de conclusies die ge trokken worden uit de voorgaande vergadering voorzover het de cri- tiek op de houding van Inspec teur en Onderwijsinspectie betrof terzake van de bouw en inrichting van de R.K. V.G.L.O. school. Uitdrukkelijk stelde hij vast, dat de critiek door de hr. v. Zoo- nen geuit, alleen diens persoon lijke mening weergaf, en zéker niet die van B. en W. Burgemees ter Kalb zeide wél critiek te heb ben op het beleid van architect en schoolbestuur, omdat die geen overleg met B. en W. hebben ge pleegd voor dingen waarvoor zulks beslist nodig was. Maar de Inspecteur van Onderwijs en de gehele inspectie treft geen enkele blaam, omdat door hen slechts partieel de zaak wordt bekeken. Spr. betreurde dat hij zijn erken telijkheid jegens de inspectie en zijn critiek op de houding van schoolbestuur en architect niet duidelijker kenbaar had gemaakt. Overigens wil dat alles nog hele maal niet zeggen dat. de VGLO school te duur van bouw of in richting is geworden. Verder zij opgemerkt, dat een deel van het benodigde materiaal plaatselijk is gekocht. Weth. v. Zoonen onderstreepte dat het gesprokene tijdens de vo rige vergadering alleen voor zijn verantwoording was. Maar hij ge voelde helemaal geen behoefte om er ook maar één woord van terug te nemen. De klacht over de trage afgifte van bouwvergunningen als gevolg van de behandeling door de over bodig geachte Noordhollandse welstandscommissie werd terzijde gelegd, omdat de gemeente daar niet bij is aangesloten. De nieuwgekozen raadsleden P. v. d. Fluit, W. Kolkman, K. Kriller, Th. Stadegaart, P J. Tromp, J. Wit en J. v. Zoonen, werden na onderzoek van de ge loofsbrieven toegelaten. Besloten werd van J. J. Droog het bouw-, terrein, dat hij onlangs had ge kocht, maar nu niet nodig blijkt te hebben, terug te nemen voor dezelfde prijs. Waterleiding De bedrijven Blokhuizen 242 en 243 zullen op het waterleidingnet worden aangesloten. De gemeen teraad vond n.l. goed dat hier jaarlijks f 79.05 op wordt toege legd. De twee kraamhulp-bemid- delingsbureaux te Alkmaar zullen votortaan een subsidie van f 1.50 per verzorgingsdag genieten. Op eigen verzoek werd arts J. J Schreuder ontslagen als ge meentegeneesheer en als zodanig benoemd dokter J. C. A. Hage- man. De wedde voor de gemeen tegeneesheer werd echter terug gebracht van f 618.op f 250. p. jaar, met dien verstande edhter dat nu jaarlijks f 390.— gegeven wordt aan de commissie voor kin- derhygiëne als artsenhonorarium op het ocnsultatiebureau. Op het ogenblik wordt de dokterswoning, eigendom van de gemeente, be woond door de beide artsen. Maar het gebouw is reeds lang aan een grote onderhoudsbeurt toe. Hier voor trok de raad nu f 1000. uit. Voor het bedrag zullen de spreek- en wachtkamer worden opgeknapt. Aangezien het daar zeer gehorig is, zal er bovendien nog een geluidsbarrière worden tussen geslagen. Zwemonderwijs te Zijdewind. Wegens het feit dat de R. K. scholen te 't Veld het vak zwem men op het lesrooster willen plaatseri, werd door B. en W. voorgesteld om aan zwembad „Het Petje" te Zijdewind een sub sidie van f 1.50 per kind, dat in schoolverband komt zwemmen, te geven. Daartegenover zullen in het bad aanzienlijke verbeterin gen aangebracht moeten worden. Dit jaar dient het aantal kleed- hokjes, dat nu 27 bedraagt, pro visorisch aanzienlijk uitgebreid te worden. En volgend jaar dient er dan een geheel nieuwe uitgebrei de bovenbouw te komen. In ver band hiermede zal bij de behan deling van de volgende gemeente begroting het subsidiebedrag na der worden bekeken. De heer Stadegaart bracht nog in het midden dat de zwemver eniging tengevolge van de Fe- bruari-storm grote verliezen heeft geleden. Maar wanneer men door het schoolzwemmen een verbete ring kan invoeren, zal dat ook stellig van invloed zijn op het aantal volwassen bezoekers. In elk geval zal men er voor zorgen dat reeds dit jaar „schoolzwem men" kan worden beoefend. Op een vraag van de heer v. Zoonen werd opgemerkt, dat Het Skarpet eenzelfde subsidie krijgt wanneer de kinderen van de O.L. school daar in klasseverband gaan zwem men. De heer Wit kreeg op een des betreffende vraag te horen dat niet de inwoners van de Kampen, maar de WOL polder aan B. en W. verzocht heeft om het bestaan de overpad van de Kampen tot de Zwarteweg in een rijweg om te zetten. Burgemeester Kalb be toogde dat de gemeente daar zo maar niet toe over zal gaan. Pas kortgeleden is gebleken dat de gemeente enige zeggenschap over het voetpad heeft. Maar de ge meente is zeker niet gehouden tot het aanleggen van een rijweg. Dat is een zaak die de betrokke nen aangaat. Die betrokkenen laten zich echter aan hun eigen overpad bitter weinig gelegen lig gen, want zelfs nu in de droge tijd is er één aaneenschakeling van kuilen en bulten. De heer Kriller vroeg een betere verzor ging van de openbare begraaf plaats. Burgemeester zou er direct werk van maken. De heer v. Zoo nen had wel geconstateerd dat de graven niet netjes waren, doch dat is iets, wat de nabestaanden aangaat. De heer Stadegaart mocht vernemen dat de Rijders^ weg inderdaad desolaat is. Van der Woude is gewoon komen ver tellen dat hij niet meer zou maaien, krozen of riethakken. Er staat nu een massa gras, doch men acht dat blijkbaar geen vol doende beloning voor riethakken en krozen. Gisternacht is de 79-jarige schaap herder Koestapel, die met zijn kud de schapen de nacht doorbracht aan het Twente-Rijnkanaal bij Goor, door twee tot nu toe onbe kende personen overvallen en van een bedrag van f 17.000 beroofd. De rijkspolitie stelde onmiddellijk met speurhonden een onderzoek in. Tot nu toe ontbreekt van de daders echter nog elk spoor. ZUID-KOREA ANSE KABINET BIJEEN SEOEL, 1 Juli. De Zuid- Koreaanse president, Syngman Rhee, heeft Woensdagavond een dringende oproep verzonden aan de ministers van zijn kabinet en aan de voornaamste Zuidkoreaan- se militaire leiders, voor een bijeenkomst die vandaag zal worden gehouden. Men verwacht, dat op de bij eenkomst het antwoord op de voorwaarden van president Eisenhower, die Robertson aan Rhee heeft voorgelegd, zal wor den besproken. I frklaring van Adenauer BONN, 1 Juli (A.P.). Kanse lier Konrad Adenauer heeft van daag het West-Duitse parlement meegedeeld, dat de Russen en de Oost-Duitse communisten tot dus verre 62 personen hebben geëxe cuteerd ais represaille voor de anti-communistische revolte in de Russische zóne. Er kwamen nog 25 anderen om het leven bij de opstand en er werden 25.000 mensen gearres teerd. „Deze doden zullen in de Duitse Geschiedenis geboekstaafd staan als helden", aldus Adenauer Hij gaf deze cijfers tijdens een regeringsverklaring, waarmee een volledig debat over de buiten- indse politiek inzake de kwestie an Duitsland's hereniging en de 'ogelijkheid van een viermogend- sdenconferentie geopend werd kze conferentie zou ten doel ebben met de Russen de eenma- >ng door vrije verkiezingen te ■aespreken. Kalvermarkt Utrecht UTRECHT, 1 Juli Aange- aerd werden 45 nuchtere kalve- en. De prijzen beliepen van f 46 —57.50 per stuk. BEEMSTER. In de openbare vergadering van de gemeente raad onder leiding van burge meester J. A. Pesman, kwam bij de ingekomen stukken de mede deling ter tafel, dat wethouder J. Hogentooro zijn herbenoeming tot raadslid niet heeft aangeno men. Blijkens de later goedgekeurde geloofsbrieven, zal de toekom stige gemeenteraad bestaan uit J. C. van Baarsen, D. Bakker. H. A. Droog, G. M. L. Groot. P. Koeman, A. MantelVeltrop. P. C. van Meurs, D. Muntje- werff, S. Schagen, J. Trpmp, P. S. Visser, M. Walda en G. Weel. De heer Chr. Berger heeft zijn benoeming tot onderwijzer aan de u.l.o.-school aanvaard. Aan P. F. Huygëns, Volger- weg 19, werd voor zijn kinderen een tegemoetkoming in de reis kosten toegekend. Nadat de raad enige tijd in comité was geweest om de can- didaten te bespreken, werden be noemd F. Snelter te Steenber gen tot onderwijzer aan de u.l.o.-school te Midden-Beemster en mej. F. J. Sanders te Middelie tot onderwijzeres aan de open bare lagere school te Zuid-Oost- Beemster. Overigens zal de raad weer spoedig een nieuwe benoeming moeten doen, omdat de heer C. N. Langeveld, onderwijzer aan de openbare lagere school te Midden-Beemster als zodanig is benoemd te Haarlem. Op voorstel van B. en W werd besloten om aan de lagere tuinbouwschool in Naarden een bijdrage te verlenen van ƒ35.- omdat een Beemster leerling d.eze school bezoekt. Teneinde voor een provinciale bijdrage in de stichtingskosten jp aanmer king te komen, moet deze bij drage gegeven worden. De voor zitter zeide. dat in overleg met de Provinciale Griffie voor de hier gevestigde lagere tuinbouw school een soortgelijke regeling in voorbereiding is. Vervolgens werd besloten het overschot aan kasgeld als voor heen te beleggen bij de Nuts- spaarbank met dien verstande, dat het voortaan van maand tot maand opzegbaar is. De gemeente stelde zich garant voor de door de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten te verstrekken hypothecaire lening aan J. Wals voor de bouw van een woning aan de Purmer- enderweg. Ook werd aangenomen een voorstel om aan het gemeente- personeel een vacantietoeslag te geven van 2 procent, zonder limiet Aan hen, die nog geen De vlootschouw, die het afgelo pen weekeind in Amsterdam is gehouden, is, naar de persoonlijke mening van de kapitein ter zee J. F. van Duim, commandant ma ritieme middelen Amsterdam, een succes geworden. Ongeveer 25.000 personen heb ben in drie dagen de oorlogssche pen bezichtigd, terwijl enige dui zenden met rondvaartboten of op eigen gelegenheid langs de oor logsbodems zijn gevaren. Het experiment, want dit was het in werkelijkheid, zal dan ook haast zeker in de komende jaren herhaald worden. Aanvankelijk was het de bedoeling deze vloot schouw het ene jaar in Rotterdam en het andere in Amsterdam te houden, maar er wordt nu reeds overwogen beide steden in één jaar kennis te laten maken met de Koninklijke Marine en zo een stevige band te leggen tussen dit wapen en de grootste havens van ons land. Het ligt voorts in het voorne men volgende malen ook de koop vaardij in te schakelen. jaar in gemeentedienst zijn, wordt vqor elke maand dienst verband één-twaalfde gedeelte van de totale vacantietoeslag toe gekend Ook werd aangenomen een voorstel van B. en W. om de tijdelijke ziektekosten-regeling voor het personeel der gemeente ook voor 1953 te doen gelden, zij het met enkele kleine wijzigin gen, zoals deze ook in de rijks regeling zijn aangebracht. Tenslotte werd besloten om de .voning Oostdijk 23 onbewoon- oaar te verklaren met de be paling dat daze woning binnen zes maanden ontruimd moet zijn. Bij de rondvraag werd door de heren Koeman en Van Meurs nog besproken de nieuwe ver- keersinstallatie bjj de brug bij Purmerend. Deze installatie is mooi, maar er doen zich steeds moeilijkheden voor omdat van uit de Beemster voor die brug een langere klim is gelegen wel ke voor zwaardere auto's veel moeilijkheden geeft. Men is deze verkeersinstallatie no.g steeds aan het proberen. De oplossing zou zijn een grotere en betere brug welke in staat is verkeer van beide zijden te verwerken. Dat blijft voorlopig evenwel nog een vrome wens. Van Mesdag won op Henley HENLEY Tijdens een hevige slagregen werd te Henley een aanvang gemaakt met de jaar lijkse roeiwedstrijden, bekend als de Henley Royal Regatta. Onze landgenoot van Mesdag van Cor nells Tromp (Hilversum) won in het skiffnummer om de Diamond Scuis zijn eerste race tegen de Engelsman Waterer. Zijn tijd be droeg 8 min. 28 sec., zijn voor sprong vier lengten. Oost-Duitse Katholiekn toch naar Diocesane Katholiekendag BERLIJN (KNP). Op het allerlaatste ogenblik heeft de Oost-Duitse regering toestemming gegeven aan de katholieken in Oost-Duitsland om althans aan de siotplechtigheid van de diocesane Katholiekendag in West-Beriijn deel te nemen. In verband met de gespannen toestand was reeds te voorzien geweest, dat de Oost-Duitse ka tholieken zich niet bij de Katho liekendag zouden kunnen aan sluiten. De sectie-vergaderingen, speciaal voor hen op Zondag 28 Juni georganiseerd, kwamen dan ook te vervallen. Op het laatste moment kwam echter de toestem ming door voor deelneming aan de siotplechtigheid van Maandag avond in het stadion Waldbühne in West-Berlijn. Daar het echter niet toegestaan was om 's avonds laat do zónegrens te passeren, verordende Mgr Weskamm, dat de siotplechtigheid zou worden vervroegd, zodat voor de Oost- Duitsers nog voldoende tijd over bleef nog dezelfde avond naar huis terug te keren. In de provincies Gelderland en Overijsel hebben korte, doch zeer hevige onweders verschillende branden veroorzaakt en in één geval is er helaas zelfs een slacht offer te betreuren geweest. In Weurt bij Nijmegen sloeg de bliksem in de boerderij van de heer Romviel. De 29-jarige zoon werd op slag gedood, de overige gezinsleden werden tegen de grond geslagen, maar bleven on gedeerd. In de Betuwe brachten slagregens veel schade toe aan de kersen. In Voorst werd de boerderij van de heer Nolsen een prooi der vlammen. Tijdens de blussings- werkzaamheden kreeg een brand weerman de dakgoot op zijn voet, waardoor hij ernstige kneuzingen opliep. Ook in Overijsel hield 't nood weer danig huis. In Lettele sloeg de bliksem in op de boerderij van de landbou wer H. M. Huis in 't Veld te Lettele. Ooggetuigen zagen een grote vuurbal over de vorst van het dak slaan, dat direct vlam vatte. In nog geen vijf minuten tijds stond het gehele dak in rode gloed. Men had deze week juist 16.000 pond hooi binnengebracht, waar van het grootste gedeelte in het voorhuis was opgetast. De Bathmense brandweer later geassisteerd door de Deventer brandweer ging de vuurzee met groot materiaal tegemoet. Als commandant fungeerde de burge meester van Diepenveen, Ph. v. d. Most. De huisraad kon grotendeels gered worden, waartoe de zoon van de landbouwer het waagde naar de bovenverdieping te klim men en het beddegoed naar be neden te werpen. Met deze brand werd de familie Huis in 't Veld voor de derde maal binnen zestien jaar tijds gedupeerd. In 1937 sloeg de blik sem in en in 1945 werd door oorlogshandelingen het gehele voorhuis weggeslagen. Verzeke ring dekt de schade. Supporters te water WIJHE Tijdens de wed strijden voor de competitie 3e afd. K.N.Z.B. deed zich nog 'n incidentje voor, dat nogal hila riteit onder de bezoekers ver wekte. Door overbelasting kan telde een der loopbruggen, zo dat een gedeelte van de be zoekers, waaronder de erevoor zitter van W.Z.C., te water raakte. Gelukkig konden de „drenkelingen" spoedig op het droge worden gebracht, maar de rest van de wedstrijd moes ten ze met een natte pantalon bijwonen. „SLOFFIGHEID" VAN NIEUWE WINKEL- EIGENAREN ALKMAAR. Bijna iedere Woensdag moeten voor de Econ. Politierechter te Alkmaar perso nen verschijnen, die egn zaak voeren of een bedrijf uitoefenen, zonder dat zij in het bezit zijn van een vergunning van de Ka mer van Koophandel ingevolge de Vestigingswet. Meestal betreft het personen, die kort tevoren 't bedrijf van hun vader ofwel van iemand anders hebben overge nomen, maar niet in het bezit zijn van vakdiploma's, omdat zij met de studie nog niet gereed hebben kunnen komen. Dikwijls zitten zij tqch al jaren in het bedrijf, althans in de branche, die zij op dat ogenblik uitoefenen. Op oudere leeftijd wordt het meer bezwaarlijk, zich door inge spannen studie de parate theo retische kennis bij te brengen. Practische kennis en ervaring heeft men in de regel wel vol doende, doch theoretische ken nis is er niet gemakkelijk meer in te krijgen, zodat men er tegen op ziet, een examen af te leg gen. De Officier van Justitie, mr. dr. J. Vellinga noemde het maar stoffigheid en laksigheid. om zo lang met de studie en andere voorbereidingen te talmen. Men moet zorgen, klaar te zijn, voor men een bedrijf gaat overnemen of stichten. En doet men dat niet, vroeg of laat komt toch de politie of een controleur en de Justitie staat klaar, om een veroordeling u.it, te spreken. J. van D. te Aridijk, woning- én stoffeerdersbedrijf, werd veroor deeld tot een boete van f 30 subs. 15 dagen. H. B. te Schagen, rij wielreparatiebedrijf, f 25.subs. 10 dagen. P. H., Harenkarspel, kruidenier, werd een boete opgelegd van f 40 of 20 dagen. PUNTERTJES Tijdens het Kon. Bezoek van Mei 1921 aan Giethoorn werd de toen 12-jarige Prinses Ju liana die zelf een punter had geboomd, een rietgevlochten puntjertje aangeboden, dat 'n plaats kreeg op een schoor steenmantel in het Paleis Het Loo. Gisteren kreeg Hare Majes teit Koningin Juliana opnieuw een mir.iatuur-puntertje aan geboden. dat was vervaardigd door de scheepsbouwer K. Smit, die er gedurende twee winters twee dagen per week aan had gewerkt. Dit juweeltje van scheeps bouw zal een plaats krijgen in Paleis Soestdijk. UITSLAG AANBESTEDING ALKMAAR. Door de direc teur van Openbare Werken is gisterochtend aanbesteed het bouwen van twintig woningen in drie blokken met bijkomende v/erken op een terrein aan de Trompstraat. De laagste inschrij vers waren de bouwbedrijven De Haan en Reek uit Alkmaar en Kaandoro uit Heiloo, beide voor bedragen van 184.000.-. Hoogste inschrijver firma G. Tervoort uit Egmond Binnen voor f 199.800.-. De andere inschrijvingen wa ren: Jac. de Nijs uit Castricum 198.300.-; G. Ekkers uit Heiloo 198.000.-; J. Tromp en Zoon, Oudkarspel 196.Q0Q,-; D, Lan- gendijk uit Heiloo 195.000.-; F. de Boer uit Driehuis 193.355.-: A. P. Zeegers uit Alkmaar 191.650.-; P. Kops pit Heiloo 190.000.-: IJ. Kroonenburg uit Heiloo 189.200 -; Gebr. Tromp uit Castricum 186.500.-: J. Faus uit Nieuwe Niedorp 185.750.-: Jac. Tromp 185.600.-; Schoone- wil en Jonker uit Alkmaar 185.000 R. Min uit Limipen 184.400.-: P Buis uit Oudorp ƒ184.310.-. De gunning is aangehouden. O.L. Vrouw van Lourdes school aan de Jisperweg BEEMSTER Wat is er geza menlijk weer flink gewerkt in het afgelopen jaar. Vooral de laatste weken was het aanpakken, want., vóór 4 Juli moest alles in kannen en kruiken zijn. U had ze eens bezig moeten zien, onze jongens en meisjes. Hier werd de laatste hand aan een keurig- verzorgd schrift gelegd, daar werd gezaagd en geschaafd, elders ge naaid en gesmokt, gebakken en gekookt.'t Was 'n drukte van be lang en we kwamen klaar. Komt U nu zelf naar de resultaten zien en U bent overtuigd, dat we ook dit jaar weer ons beste beentje heb ben voorgezet. Vooral het werk van de jongens is de moeite waard. Die komen dit keer met heel wat goeds naar voren. Trots zijn ze vooral op, ja luister even. op hun goed verzorgde schooltuintje. Hoort U dat Vaders! Kom dan eens kijken en oordeel zelf. Onze tentoonstelling met zijn verschillende afdelingen en vakken o.a. Algemene ontwikkeling, han denarbeid, naaien en knippen, kin derverzorging, wassen en strijken, onderhoud van eigen tuintje, bak ken en koken, enz. belooft iets goeds te worden. Komt dus allen kijken, allen zonder uitzondering, maar vooral U ouders. Toont zelf uw belangstelling en brengt vrien den en kennissen mee. U treft ook een keurig verzorg de boekenstand aan, met boeken te kust en te keur. De tentoonstelling gehouden in de lokalen van de VGLO-school is geopend 4 Juli Zaterdag van 47 uur; 5 Juli Zon dag na de H.H. Missen en van 2 5 uur. InterpellatieRoos jen toegestaan De Tweede Kamer heeft Woens dagmiddag beslist over het ver zoek van de heer Roos jen (A.R.) om verlof tot het richten van vra gen tot de regering over het uit blijven van de toegezegde nieuwe salarisregeling voor leraren bij het Voorbereidend Hoger en Mid delbaar Onderwijs. Op 's voorzitters voorstel werd besloten, het gevraagde verlof te verlenen. De interpellatie zal op een nader te bepalen tijdstip nog vóór het zomerreces wor den «ebouden. Per fiets ter bedevaart BURGERBRUG. Op Zondag 5 Juli trekt de Rijwielclub „Pius XI" ter bedevaart naar Heiloo. Men vertrekt 's morgens om 8 uur precies van het kerkplein. Men hoopt op grote deelname. Ook gasten zijn van harte welkom. De duizendste OUDKARSPEL De kruidenier Nick van Kleef had verzocht om aansluiting op 't telefoon-net. De zer dagen werd zijn wens vervuld, maar kreeg hij meteen bericht van de PTT dat hij de duizendste aan geslotene was te Noord Scharwou- de. 'n Felicitatie en een verrassing van de zijde van de PTT werden ziin deel. Burgerlijke Stand SCHOORL Geboren: Eduarda M. dv Th. Louter en G. C. Winder; Gerben J. B. zy H. Groustra en A. C. Konijn. Overleden: C. Stam 76 jaar we duwnaar van T. de Wildt. ALKMAAR, 1 Juli Schots1 muizen 1118.50; slabonen z. di 1-121.20; stoksnijbonen 74—1.23 peulen 1868; doperwten 24—57 per 100 kg; komkommers 1032 p 100 stuks; tomaten A 5868, Bon ken 28—34 per 100 kg; bloemkool 826 per 100 stuks: rode kool 7— 8; spinazie 820; postelein 57 p 100 kg; sla 2.508 per 100 stuks, andijvie 6—8.50; rabarber 1524; rode bieten 12 per 100 kg; bieten 2.506.50; bospeen 1222 per 100 bos; waspeen 15—30; uien 15—30 per 100 kg; uien 4.50—13; soep 2 7.50; selie 7—10 per 100 bos; pruimen 4—13; perziken 2—11 p. 100 stuks; aardbeien 4562 per 100 kg. GROOTEBROEK, 1 Juli. 700.000 kg aardappelen: Eerstel, grof 15.20—16,10; groot 15.80 17.30, klein 14.50—16.00. kriel 8.10—12.70; Rode Eerstel.: grof 15.50—16.00, groot 18.10—19.30: Doré: grof 15.7016.20, groot 21.20—23.50, klein 14.80—15.90. kriel 9.3011.80; Saskia: grof 15.2015.90, groot 15.40—16.30, klein 15.0015.10; blauwe Eigenh. groot 22.30—23.30: klein 13.80 14.10. HOOGKARSPEL, 1 Juli. Aanvoer 210.000 kg aardappelen: grof 15.90—16.80, groot 16—16.90, klein 1315, kriel 912, Doré 21—22.50. AVENHORN, 1 Juli Aan voer 18.000 kg aardappelen: grove Schot f 15.20—15.90; midd. 16.10 16.70; driel. 15.50—16.10; kriel 11.50—11.90; rode grove 14; midd 18.70. MEDEMBLIK, 1 Juli. Aan voer vroege aardappelen; 241.700 kg: groot f 15.8016.70: grof f 15.60—16.10; driel. f 12—13.30: kriel f 7.809.70; 930 st. bloem kool Al f 18,—, A 2 f 11.—. BEEMSTER, 1 Juli. Schotse muizen, middel 12.0018.00, idem drielingen 10.0016.00, slabonen zonder draad 90.00130.00, stam- snijbonen 52.00-80.00, tuinbonen 10.00—11.20, peulen 20.00—50.00, doperwten 16.0036.00, komkom mers 12.0024.00. bl. blauw schokkers 31.00—45.00. bloemkool 8.0026.00, rode kool 12.00, groe ne kool 6.00, spinazie 6.0024.00, postelein 14.0026.00, sla 2.50 5.00, andijvie 6.009.00, rabarber 4.0012.00, rode bieten 6.00 14.00, bospeen 8.0017.00 was peen 10.00. uien 16.00. prei 8.00 14.00, rode aalbessen 44.00—72.00. klapbessen 54.00, perziken 2.00 14.00. aardbeien 45.00100.00. WARMENHUIZEN, 2 Juli. 12.500 kg aardappelen: schotse muizen 15.1016.10, grove 14.70, drielingen 13.7014.30, kleine 10.20—10 50 doré 18.10—18.20. ZWAAG, 1 Juli rode eerste lingen 20.10; vroege aardappelen 7.2014.80; late aardappelen 2.10 4.10; spinazie 1418; uien 15; bieten 5.507.90; rode kool 8.90 11.30; slabonen 961.22; snijbo nen 531.17; tuinbonen 1517; doperwten 2652; peulen 1652; tomaten 2077: rabarber 1419; sla 2.70—4.70; bloemkool 9—17; komkommers 2728; aardbeien 5075; frambozen 5580; profe- lic 3057; kruisbessen 19; ing. v. Fets 3890: glorie van Zwaag 22.15; pruimen 451.04. WOGNUM, 2 Juli Vroege aardappelen middel 14.1015.80; grove 1415.20; drielingen 9.50 11.40; kriel 3.706; aanvoer 12.500 kg. Alle correspondentie gelieve men te adresseren aan Jos. H. C Serrée, Von Weberstraat 42. Utrecht. (Publicaties of overneming zonder bronvermelding is verboden.) Probleem no. 178 Auteur: JAN VIERGEVER. (Barendrechti Eerste publicatie! (Zwart) 16 26 36 46 W/, 27 35 45 (Wit) Wit begint en wint Inzendtermijn uiterlijk veertien dagen na plaatsing Cijferstand is als volgt: Zwart dertien schijven op 1 6 7 8 9 10 17 20 22 25 27 30 en 31. Wit twaalf schijven op: 18 23 29 38 34 39 40 41 43 47 48 en 50. Van onze bekende reuniekampioen en trouwe medewerker een fraaie BALINESE DANSEN De vermaarde Balinese dansers Tamara, Edo en Liong Sye zul len op Dinsdag 7 Juli a.s. in het Grand-théatre „Gooiland" te Hil versum en op Vrijdag 24 Juli a.s. in het Concertgebouw te Vlis- singen hun succesvolle voorstel lingen voortzetten. Het program ma zal bestaan uit tempeldansen, danslegenden, vogeldans, vecht dans, heksendans etc. Deze dan sers, die een tournée door Scan dinavië, Zwitserland en Italië op hun programma hebben, hadden kortgeleden in de grote zaal van het Concertgebouw te Amster dam een overweldigend succes. compositie. Op geestige wijze heeft de auteur de slag- en pffercombina- ties geconstrueerd. Na verschillende afwikkelingen, weet Wit het vraag stuk weer verrassend te winnen! Vopr de goede oplossing wordt door de damredactie een pak prima shag en een pakje cigaretten uitge loofd. Bij meer goede oplossingen beslist het lot, Allen veel succes toe gewenst! Correspondentie: H. v. E. te Bilt* hoven. Het adres van de Hoofdredac teur van „Het Damspel", officieel or gaan van de „Koninklijke Nederland se Dambond" luidt: Dr E. de Vrieze, Carel Reinierszkade 281 Den Haag. Mevr. J. v. E., Utrecht, uw vraag wordt hieronder volledig beantwoord. Dank voor uw sympathieke wensen. „Voor onze Kuisdammers en beginners"! Gaarne willen wij op de vele brie ven en briefkaarten antwoord geven met een duidelijke toelichting, om trent gevallen, waarin een eindstand bereikt kan worden van vier dammen tegen één dam. Hoewel het algemeen bekend moet worden verondersteld, dat de partij met één dam verloren staat, geeft het bij wedstrijden in huiselijke kring onder beginners nog wel eens aanleiding tot moeilijkhe den, die ook hier voortkomen uit on wetendheid óf uit onmacht om vier dammen te bereiken en daarna de vangstelling op te bouwen, waardoor de partij met één dam steeds verloren komt te staan. Op verzoek van onze trouwe lezers (essen 1 volgen hier en kele bekende vangstellingen. Later geven wij nog andere winststellingen. „Vangstelling" A Klassiek I (Zwart) 9 i6 m (Wit) Wit vier dammen op 36 37 46 en 47. „Vangstelling" B Klassiek II (met „tempo-zet" (Zwart) (Wit) Wit vier dammen op 10 36 41 en 47. In beide stellingen is de enkele zwarte dam verloren, ongeacht op welk veld deze staat! Zie maar in bij voorbeeld: Vangstelling A: indien de Zwarte dam op veld 48 of op veld 26 staat volgt een tempozet namelijk 47—42 of 3631 en bij de volgeijde zet offert Wit zijn twee dammen en Zwart verliest. In vangstelling B volgt rechts de dreiging met dam 47 en links op 't bord Wit dam 36. Hoe Zwart slaat, naar 5 óf 46. steeds wordt hij door de andere dam „mat"-gezetl De ,.diagonale"-winst is bereikbaar in de klassieke stand bij voorbeeld Wit met vier dammen op 7 11 40 en 44. Ook hier is Zwart in alle standen verloren. Heeft Zwart de hoofdlijn 5—46 óf de diagonale lijn 546 be zet, dan volgt: de „Vangstelling" voor Wit: 4 dammen op: 15 20 24 en 25, Hier verliest Zwart, indien hij niet di rect de diagonale lijn verlaat! Om te onthouden! (Wordt vervolgd.) De Nederlandse damkampioen 1953 Wim Huisman geeft zijn commentaar en analyses der drie harragepartljen. Kampioenschap van Nederland Speciaal samengesteld voor onze rubriek! Copyright voor het „UKD" Eerste barragepartij, gespeeld te Leiden (Wit) R. C. Keiler, (Zwart) Wim Huisman (1) 32—28, 18—23; (2) 33-29, 23x32; (3) 37x28, 19—24; (4) 38—33, gewoonlijk volgt hier 3933, maar Keiler speelt hier altijd 3833 met 't doel: om de schijven op de lange lijn zo snel mogelijk in het spel te be trekken; (4) 14—19; (5) 41—37, 12—18; (6) 37—32, 7—12; (7) 46—41, 20—25, (8) 29x20, 25x14; (9) 41—37, 19—23; (10) 28x19, 14x23; (11) 34—29. 23x34: (12) 40x29. 1—7; (13) 32—28, (om de ruil 1823 te verhinderen); (13) 10 14; (14) 37—32, 14—20; (15) 45—40, 17 22 (een tegenactie op het centrum) (16) 28x17, 11x22; (17) 50—45, 13—19, (in aanmerking komt ook 510); (18) 43—38, 19—24; (neemt Wit in de hal ve hekstelling)(19) 4843 (door de kroonschijf op te spelen gaat nu schijf 49 de functie van „kroonschijf" waarnemen); (19) 913; (20) 3227 (Wit neemt op zijn beurt ook de hal ve hekstelling. Indien stuk 3 op 9 en stuk 5 op 11, zijn de stellingen sym metrisch (20) 39; (21) 3934, 18 19t De stand is nu als volgt geworden (zie diagram), na Zwart 1319. W. HUISMAN (Leiden) (Zwart) (Wit) R. C. KELLER (A'dam) 15x15 schijven De kampioen speelde hier op een wel zeer fraaie combinatie. In dien Keiler nu met 3430 had ver volgd, dan speelde Zwart 913, Wit 3025? Zwart leidt de combipatoire slag-combinatie en door: 2430, 26x 28, 13—19!!, 35x13, 8x26 met 2 schij ven winst! maar Keiler speelde héél sterk als 22ste zet: 33—28 (slaat Zwart bijv. met 22x33, dan volgt Wit met 42—37, (33x42), 37x48, (24x33), en nu Wit 27—21, (16x27), 31x24, (Zwart 20 x29) 34x29 en vermoedelijk gaat het Zwarte stuk op 33 verloren, dus daar om sloeg ik bij de 22ste zet 24x33; (23) 28x39, (Zwart heeft nu de naive hekstelling behoeden, terwijl Wit door de afruil deze heeft opgeheven); (23) 9—13; (24) 38—33, 12—17: (25) 42—38, 7—12: (28) 35—30, 20—25; (27) 30— 24!, dit offer verraste mij, anders had ik zeker een andere zet gespeeld); (27) 19x30; (28) 40—35, 17—21; (29) 35x 24, 21x32; (30) 38x27, 12—17; (31) 43— 38, 5—10: 132) 49—43, 10—14: (33) 45 —40, 13—19: (34) 24x13, 8x19. (Een sterke zet, daar wit sterke voortzet ting met 3832 verhinderd wordt, door damcombinatie 25—30, (34x25), 14-20, 125x21), 15-20, (27x18) en Zwart 18x49! dam, dus Wit speelde als 35ste zet 4741, 1923, (nu mag Wit weer geen 3832 spelen, wegens de damzet 23—29. (34x21), Zwart 6—11 (27x18) en Zwart 16x49 dam!) Keiler speelde nu als 38ste zet 3126 en verbreekt de halve hekstelling; (36) 22x31; (37) 36x27, 2—7, (Zwart verhindert nu wederom de sterke zet 38—32 van Wit, wegens de nu volgende damzet; Zwart 25—30. (34x25), 23—29. (33x24). 15—20, (24x15), 4—10, (15x4) 6—11, (4x22), 17x46!!); (38) 41—37, 7—11; (39) 3731 gedwongen wegens schijf winst door 1721 voor Zwart. (Wordt vervolgd in onze volgende r"h"'ek.) Analyse van W. Huisman. V

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7