Voor- en tegenstanders na de afloop aan 't woord Japans vuurwerk aparte sensatie Jubileumtrip ouden van dagen Nieuwe neerzetvelüus blijkt noodzakelijkheid AGENDA BRADERIE-OPINIE-ONDERZOEK Bijna iedereen kreeg er minstens de kosten uit Soms al op de eerste avond Voörzitter en penningmeester van Comité leggen functie neer Vergadering L.G.C. Fustvraagstuk opnieuw aan orde Pagina 2 Vrijdag 3 Juli 1953 ALKMAAR Wij hebben gistermiddag bij talrijke deelnemers aan de Braderie een grondig onderzoek in gesteld naar hun bevindingen en het is frappant om te ervaren, dat de meesten van hen unaniem in hun oordeel zijn, zodat we uit de antwoorden die wij tijdens onze vraaggesprekken kregen, mogen concluderen dat de totaalindrukken zoals wij die hieronder zullen laten vol gen, voor bijkans alle deelnemers aan de Braderie zullen gelden. In bijna alle gevallen zijn de onkosten, het bouwen en opzetten van de stand, adverteren, aankoop van nieuwe voorraden, speciale attracties, cadeaux etc. genivel leerd. Bij sommigen reeds de avond van de eerste dag of de ochtend van de tweede. Anderen springen er bij het einde van de Braderie wel uit, enkelen werk ten met verlies, maar zijn er ze ker van. dat door de „navragen" (waarover straks) te kunnen dimineren. Reclame. Men mag aannemen, dat de meeste deelnemers aan de Bra derie de volgende maal wederom van de partij zullen zijn, omdat de Braderie uiteindelijk toch geld in het laadje brengt, meer en beter, dan door welke andere speciale activiteit ook. En dat is ten opzichte van het contante-geld-in-het-laadje in meer verwijderd verband, maar toch als eerste motief om de geweldige reclame-waarde van het vierdaagse verkoopfeest. Som migen zeggen, dat juist, omdat men a.h.w. oog in oog komt te staan met „het publiek", een „Braderie" nog méér reclame- waarde heeft dan een adverten tie in dagblad of tijdschrift, die in de regel toch in duizenden ge zinnen tegelijk hun papieren stem laten horen. Dit geldt in sterke mate voor deelnemers, die niet in de „city" zitten. En die reclame- waarde blijft, zoals gebleken is, bijkans het gehele jaar door zijn intensiteit onverminderd behou den. Vele of liever alle deelne mers spreken als hun mening uit, dat een Braderie zeer, zeer veel „navraag" veroorzaakt. D.w.z. dat maanden nadien een aankoop zijn oorzaak in de Braderie heeft lig gen. Zelfs met St. Nicolaas en daarna nog werden vragen ge steld: „Mag ik Mijnheer zus, die toen zo, daar en daar heeft ge- INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN ALKMAAR Ingekomen: L. Voshol met gezin, van Nw. Vos- senaar n. Luttik Oudorp 13; T. J. G. Gerrits van Nijmegen n. Ko ningsstraat 5; H. A. J. de Jong v. Den Bosch n. Hoornsekade 5; A. Baiwir v. Eindhoven n. Stations weg 108; J. M. Boomgaart v. Nij megen n. v. Everdingenstraat 12; G. H. M. Poort v. Wijk bij Duur stede n. Dijk 7; W. v. d. Velden, wed. Kraakman v. Egmond Bin nen n. Westerweg 16; J. de Waard van Egmond Binnen n. v. d. Wou destraat 46; A. M. Bakker van Enkhuizen naar Pr. Hendrikstraat 48; J. Brakenhoff, wed. Abbo, v. Bergen naar Nassauplein 11; A. M. Groot, van Venhuizen naar v. Everdingenstrrat 2; C. J. Hof met gezin, van Heiloo naar v. Ever- dingenstraat 2; C. P. Pille, geb. Hopman, van Heiloo naar Kenne- merstraatweg 77; W. Timmer van Schoorl naar Stationsweg 78: A. Bakkum van Oudorp naar Ken- nemerpark 20; A. Blankestevn en echtgen. van Utrecht naar Pol derstraat 20; C. v. d. Gulik geb. Berkhout, van Wervershoof n.b. „Medemblik 18" naar Schermer poort; F. C. Zeilemaker van Hil versum naar Grensstraat 12; H. Schaap van Westzaan naar Karei Doormankade 24; M. T. Beumer van Hoorn naar Leegwaterstraat 1; A. M. van Tellingen geb. de Haan met kind, van Hilversum n. Langestraat 19: A. van Houten v. Bandoeng (Indon.) naar Oudor- perdijkje 23; D. Oud van Heem stede naar v. Everdingenstraat 18; J. W. C. Agenant, v. Abbekerk n. Dijkgraafstraat 8; J. G. v. d. Peyl van Bergen naar Jul. van Stol berglaan 28; G. F. du Pont, van Beverwijk naar Drebbelstraat 16; F. M. Ursem van Beverwijk naar Varnebroek 29. Vertrokken: H. H. de Mik en echtgen. van Varnebroek 2 naar Heiloo; P. Swart van Luttik Oudorp 23 naar Heiloo; M. W. Kruit geb. ten Broeke van St. Josephstraat 25 naar Heiloo; H. J. J. Eysten van Ritsevoort 16 naar Amsterdam; A. Hos geb. de Geus van Bergerweg 11 naar Me demblik; N. den Iseger, v. Korte St. Jacobstraat 2 naar Rhodesia (Zuid-Afrika); J. v. d. Pol, van Lyceumstraat 17 naar Amsterdam E. Visser geb. de Ridder, van Ridderstraat 32 naar Heiloo; G. M. Timmermans v. Nieuwpoorts- laan 28 naar Hoensbroek; D. IJs- peert echtgen. Vogelaar, van Tes- selschadestraat 9 naar Zuid-Afri- ka; G. Burkunk en gezin van Langestraat 6 naar Schagen; C. A. M. Janson van Langestraat 100 n. Anna Paulowna; A. Leeuwenkamp van Comanstraat 4 naar Laren; Th. v. Raalten van Visserslaan 33 naar Bergen; E. C. M. de Rooy én kind, van Overdiestraat 38 n. Schagen; K. Bernard, echtgen. Mulder en kind, van le Land- dwarsstraat 29 naar Leiden; N. C. Berger en gezin, van Lindelaan 5 naar Heiloo; J. v. Bloors en echt gen. van Nieuwpoortslaan 17 naar Beverwijk; N. Bruin en gezin van Prins Bernardlaan 13 naar Am sterdam; C. M. Hahn van Breed- straat 13 naar Oudorp; T. Klaa- ren van Pr. Julianalaan 14 naar Egmond aan Zee. staan met dat en dat artikel...!" En dat doet het hart van een za kenman goed! Volgende keer wéér! Men doet dus over het alge meen (hetgeen telkens geldt; we zullen het dus niet meer herha len) de volgende keer weer mee. Zelfs al zou men met verlies ge werkt hebben! En waarom? Dat is uit bovenstaande al duidelijk maar ook, omdat alle deelnemers de Braderie zien als een belang niet alleen voor zichzelf, maar ook voor al hun confraters in alle branches, als een belang voor Alkmaar. Is Alkmaar welvarend, dan zij ook. En hoe kan Alkmaar welvarend blijven? Door steeds de aandacht op zich te blijven vestigen, van de omtrek; ja ver der nog, van het Noorderkwartier en van Westfriesland en als het kan nog van een belangrijk deel van Kennemerland! Men moet „in the running" blijven! Sommige deelnemers antwoorden op de vraag of zij een volgende keer weer meedoen: „Nou en-of! Na tuurlijk! Altijd! Het is hard wer ken, (betrekkelijk) weinig direct verdienen, maar we willen de Braderie niet meer missen!" Omzet. Hoe staat het met de contante ontvangsten. In een enkel geval zonder meer slecht! Slecht! Maar in de meeste gevallhn zeker even redig aan de normale omstandig heden of beter, c.q. veel beter. Bij sommigen zelfs vier of vijf maal de normale week-omzet, het geen vooral in de textielbranche het geval is! Dit geldt voorname lijk voor de kleinere goederen, artikelen, die men nodig heeft voor intensief dagelijks gebruik, alhoewel er ook deelnemers zijn, die verscheidene grote stuks heb ben verkocht, zoals bijvoorbeeld een paar fietsen op een dag, een paar wasmachines op een dag, een of twee ameublementen op een dag, terwijl men overigens ook van mening is, meer grote en kostbare stuks te hebben kunnen verkopen tijdens deze Braderie, als de mensen wat ruimer behuisd zouden zijn. Een deelnemer wilde elke maand een Braderie. Toch moet men er hard voor werken. Men kan niet in een standje achter- zijn spulletje blijven zitten en wachten tot het publiek wil ko men. Men moet attracties verzin nen. Men moet de mensen er met naar Alkmaar. Op het ogenblik heeft men o.a. met de hooibouw de handen vol. Het vorig jaar was de Braderie voor deze cate gorie aantrekkelijker door de tractoren-rit en de aanwezigheid van agrarische gereedschappen en machines op de Nieuwesloot. Toch was het tijdstip van de Braderie goed gekozen: het begin van de maand; vóór de uitverkoop; de meeste vacanties moeten nog be ginnen. Tegen-actie. Wij hebben ook de vraag ge steld, of men in een of ander op zicht critiek te oefenen had en of men nog bijzondere opmerkin gen wilde maken. De meesten gin gen daarbij ogenblikkelijk in op de zgn. tegen-actie. Men toonde zich daarover verbolgen en ge belgd. Men bediende zich soms van een vrij gespierde terminolo gie. Het actie-comité werd verwe ten, het algemene Stadsbelang, het winkelstandsbelang voorbij te streven. Het „wat heb ik er zelf aan" vond men al te egoïstisch. Het actie comité zou de kosten niet voor de baet willen laten uit gaan, maar wel hangt men de pui vol plakkaten waarop „Braderie aanbiedingen" worden beloofd, Op deze wijze zou men parasiteren op de anderen, door te profiteren van de drukte, die door anderen was teweeggebracht enbe taald. Een dergelijke handelwijze zou de vriendschap kapot maken in die ene grote winkelstand, die toch een moet zyn juist in het organiseren van een zo grote campagne, als de Braderie is. Het antwoord van de „oppo santen" is primair: dat men niet tegen de Braderie is. Men is vóór de Braderie. Vandaar de Braderie aanbiedingen, die men als zaken lieden dus belangrijk vindt, zoals iedere zakenman die belangrijk vindt. Men is zeer teleurgesteld, profiteurs en parasieten te wor den genoemd. Het doet ook hun pijn, dat de onderlinge vriend schap geweld wordt aangedaan. Maar men blijft strijden voor zijn vrijheid en voor zijn desideratie. Voor zijn vrijheid: door niet ge dwongen te worden tot deelname, omdat men anders een concurrent of een andere zakenman voor zijn deur krijgt die de toegang tot de eigen zaak verspertVoor zijn desiderata: een redelijke prijs voor de deelname. Geen f 25. inleggeld, geen f 15.per meter staangeld, terwijl het Braderie comité geen rekening en verant woording aflegt. Als men f 5. per strekkende meter zou vragen, zou men meer deelname krijgen. Als koopman gaat men toch re kenen? En van het gemeentebestuur had men verwacht, dat het als VRIJDAG 3 JULI Bioscopen: REX: De drie piraten, 18 j. CINEMA AMERICAIN: De 4 veren. VICTORIA: Mamma. HARMONIE: In de greep van de angst. Voorstellingen: 8 uur. Medische Hulp, Heiloo, Lim- men en Akersloot: Week- einddienst: Dokter C. A. van Hoolwerff, van Aostastraat 15, tel. 3887. Apotheken: Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen te be reiken Apotheek Wanna- Mient, Mient C 13, Apotheker Mej. F. Schuitema. BRADERIE: 5.00 uur Sluiting van de Braderie. KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN: Tentoonstelling L. Damsté-Peletier, en Nel Tim- mers t.m. 3 Juli van 10-12.30 14.30—17.30 en 19.30—22.00 in de Rustende Jager. WATERSTANDEN: Zaterdag hoog water 0.45 u. en 12.45 u; laag water 6.45 en 19.40 uur. middelaar zou optreden tussen Braderie-comité en Actie Comité. (Wij geven hier alleen in het kort de standpunten weer. Het is in dit bestek niet onze bedoeling hierop commentaar te leveren. Hiervoor zal zich de gelegenheid nog wel voordoen). Bemerkingen. Tenslotte vermelden we nog enkele op- en aanmerkingen. Uit verkeersoogpunt vonden sommi gen het attractie-podium op de Laat mis-plaatst, in letterlijke be tekenis. In figuurlijke zin, omdat het niet direct behoort bij een verkoopactie, evenmin als de an dere zgn. kermisattracties, waar men het geld kwijtraakt, zonder er iets dat daaraan aequivalent is voor terug te krijgen. Deze at tracties remmen de animo, om bij de winkeliers te kopen. Elk jaar een Braderie houden, lijkt sommigen niet gewenst. Een Braderie zou dan veel van haar actualiteit en aantrekkelijkheid inboeten. Sommige standhouders maken van hun activiteit teveel markt- verkcop. Dit is niet in overeen stemming met de standing van de Braderie. De winkelstand is tevreden. Dat is belangrijk. Want het wil zeggen, dat Alk maar niet in naam alleen, maar in feite koopstad is, die zich zelf bedruipen kan en het ge west kan voorzien. De aandacht, die Alkmaar tot zich weet te trekken deze opzet slaagt immer onfeilbaar heeft een positief, nuttig effect opgele verd. Als de papieren slingers vanavond zijn opgeruimd, zul len tevredenheid en dankbaar heid onze goede stad sieren en al haar inwoners stimuleren tot nieuwe arbeidzaamheid in eenheid, vriendschap en waar dering voor elkander G.P. ALKMAAR Gisteravond, ten verder naar beneden, toen het nog helder licht was, En toen ging men tegen de knalden boven het Canadaplein wind in schieten, zodat er meer vui w de vuurwerkstukken de lucht in. kans was dat de bonnen ook dicht tiiï- S ^,1+ Dit maai was het geen vuurwerk in de nabijheid daalden. De men- klnnnen" De deelnemers zonder \met sterrenregens van vuurvon- sen van de omliggende huizen attracties 'zonder SDedale aanbie- ken en uit elkaar springende waren zelfs op het dak geklom- a ïi r/ihif <f of \r oranje vuurpijlen, maar eigenlijk men om te trachten de bonnen, dl"Sen, hadden het t minst druk. een vuurwerk zonder vuur, dat die in het begin zelfs hoog over Er zijn nog meer factoren, die ;n de lucht uil elkaar spatte, de Grote Kerk faeenzeilden, te t.a.V. de omzet een rol spelen, waarnn hnntr in Ho liir.hf on vnnrt- nalrlron to lrrJinon JTov, r,oor Het publiek vindt het wel eens leuk, zomaar langs de straat, in de openlucht, te kopen. Maar in de stand staat misschien nog geen tien procent van wat er „binnen" allemaal te koop is. Ziet men bij die tien procent niets, van wat het hart begeert, dan loopt men door. En de winkelier heeft het nakijken! Toch, als het er-op aan komt, kopen de mensen liever binnen. Maar de stands schijnen de toegang min of meer te ver sperren; men lijkt wel te vergeten dat er nog een „binnen" is. Een deelnemer vertelde ons een frap pant voorval: Er liep een echtpaar aarzelend waarop hoog in de lucht en voort- pakken te krijgen. Een paar dwarrelend op de Noordenwind waaghalzen klommen zelfs op 't bontgekleurde papiersnippers dak van het Landbouwhuis, waar zeilden, die langzaam naar de ook bonnen waren neergekomen, grond buitelden. j Dit Japanse vuurwerk vormde iihier een buitengewoon apart Of er maakte zich uit het co- en origineel onderdeel van de cosnootaohtige omhulsel, dat in Vele Braderie attracties, het was de lucht geschoten werd, veel- iets heel anders dat zeker wel kleurige ballonnen los, ol ande- bij de talloze Braderie-bezoekers re voorwerpen van hel licht en za| zijn ingeslagen, dun papier,, die door de dalende beweging met lucht werden ge- j vuld, en zo, als het ware opge- blazen de gedaante aannamen j van poppen, konijnen, een paar- dekop enz. Op het Canadapiein, I de Paardenmarkt, het Kerkplein jaren organiseren de Alkmaarse en de omliggende straten had zwemverenigingen een 3 K.M. zich een geweldige mensenmassa zwemtocht in het N.H. Kanaal. 3 KM-ZWEM- PRESTATIE-TOCHT ALKMAAR Evenais vorige lanes de stand Ik vine ze toeval- verzameld, en het moet van een Het wordt een 3 km. zwem-presta- langs cie sianci. ik ving ze toeval „f ,,,oon mmn Hio mem. tietonht.. .restv 3 km. zwemwed- verhoging af, waar men die men- lig op, juist toen ze van plan wa- 3enzee kon oversehouwen, een ren door te lopen. Ik wist ze naar prachtig gezicht zijn geweest, binnen te loodsen.... en laten wanneer talloze armen zich op ze nou (klap op de tafel) voor j etkaarf rul tenen de R.K. Zwemvereniging tietocht, resp. 3 km. zwemwed strijd, welke onder auspiciën van de drie Alkmaarse zwemvereni gingen, de Alkmaarse Reddings Brigade, De Alkmaarse Waterrat vijftig gulden bij me weghalen! klommen, om toch ook maar zo'n En ze voelden zich nog zichtbaar opgelucht ook Voor weer anderen blijkt de stand een trekpleister te zijn ge weest. Het gaf de winkel het ka rakter van een warenhuis, waar men vrij toegang heeft, waar men eens rustig rond kan neuzen, waar men, zonder iets gekocht te heb papiersnipper of zo'n papieren dierenfiguur te bemachtigen. Vooral om de papiersnippers die waarde hadden, en waarop een speciale attractie of een reduc tie bij aankopen in allerlei Alk maarse winkels stond afgedrukt, werd een heftige, en voor de toe schouwer buiten gewoon grappige strijd gevoerd. Ais er zo'n bon .Vliegende Vissen", worden ge houden op Zaterdagmiddag 18 Juli a.s. De wedstrijd zal meetellen voor de langebaanbekers. Het traject loopt van de LTB- loods in de richting Alkmaar: de finish ligt bij de Gemeentereini ging aan het Zeglis. De deelname staat open voor iedereen, die de leeftijd van 13 jaar heeft bereikt, met dit voor behoud, dat deelnemers van 13 tot 18 jaar bij hun inschrijving ben, weer kan vertrekken, zonder 1 r>aar omlaag kwam dwarrelen, dat iemand het in de gaten heeft, dan liepen de mensen er al om- doktersverklaring dienen te „Och, Mijnheer", zegt een Laat- hpogkykend achteraan, en soms, een doktersTCrklarmg dienen te deelnpmpr- Dp mpnqpn lnnpn hii als de bon bijna binnen het be- overleggen, mnopaenue, aai er te me binnen enzTuppelen^weer; reik™ de gretige handen was «en hun deelname op medische daar blijft altijd wel wat van han- gekomen, deed de opstijgende gen". Zoiets zou zonder stand lu°ht he™ ®aatL??} zeker niet zijn voorgekomen. Wij stj£ nd| h|°fld®" i dërteFend"wordën~döör éérvan'de Hollanders, durven een winkelier 1 ouders of voogden. Leden van gen hun deelname op gronden geen bezwaar is. Boven dien moet het aanmeldingsformu lier van deze categorie mede on- niet zo best van aangezicht tot uit de hemel neerdalende zwemverenjginsen en brigades wengin'lil1 massa verloren "vin" naaï omlaag kwTmen zakken I ,A* -laar die in het be- Ie„ zonder van "die dolle buitelingen „z«n„v^nene" ff*'*' V£ dan is het anders. Dan denken we, dat merkt! 3i anoers. man aenxen maken als "He n-aoiersniDOprs gunning, kunnen volstaan met het de winkelier het niet 2*' £iat van °uders o£ v0°sden' -Het aing dikwijls al in de lucht aan Koopkracht publiek. 3tukken getrokken werd, en nie- De koopkracht van het publiek mand er nog iets aan had. schijnt minder te zijn dan het Maar het was een aparte sen- ■ï'luh "Het*inschriifaplTb'e- vorige jaar. Waarschijnlijk zijn satie, een snipper te pakken te draagt fj Der Dersoön ïnschrii- nu de tekorten van de oorlog krijgen, terwijl op de waarde- vin kunnen Pgericht worden weggewerkt, het publiek gaat oonnen dikwijls aardige presen- aan de volgende adressen: weer sparen en is niet meer zo tjes of lekkernijen konden wor- Secretariaat Alkmaarse Red- vlug met geld uitgeven. - den afgehaald bij de firma, die dinfis Brigade",' 2e Landdwars- T"\ 1 - - -11-1 „IK IIAU IM I «2 w A TM KM startvergunningsnummer dient dan echter op het formulier ver meld te worden. De inschrijving sluit op Maan Doordat het minder gunstige j er op vermeld stond. In het be weer in het nabije verleden de I gin schoot men de stukken, dia werkzaamheden op de velden en op de speelplaats van de St. Wil- straat 1, Alkmaar; Secretariaat „De Alkmaarse Waterratten"; Kennemerstraatweg 173, Alkmaar; akkers heeft vertraagd én de Bra- librordusschool het luchtruim Secretariaat „Vliegende Vissen": deriedagen juist uitgesproken zo- werden ingeknald, redh-t omhoog, Steynstraat 31, Alkmaar; N.V. merdagen zijn geweest, kwamen doch door de stevige bries, die Alkmaarse Overdekte Bad- en er tijdens deze Braderie belang- boven de huizen waaide, kwamen Zweminrichting: Canadaplein 2, rijk minder boeren en buitenlui de waardebonnen pas vele stra- Alkmaar. BEZICHTIGING RINGERS' CHOCOLADEFABRIEKEN ALKMAAR Men verzoekt ons opname van het volgende: De Alkmaarse Industrieën bele ven moeilijke tijden, niet omdat er geen werk en geen opdrachten zijn, integendeel, maar omdat het aanbod van jonge vrouwelijke en mannelijke werkkrachten te ge ring is. Eén van de Alkmaarse bedrij ven, n.l. Ringers' Cacao- en Cho coladefabrieken aan de Noorder kade, wil nu laten zien, op welke wijze en onder welke omstandig heden bij haar gewerkt wordt. Ze nodigt daarom meisjes en jongens uit onze stad en uit de omgeving uit om het bedrijf te bezichtigen. Natuurlijk geldt dit alleen voor hen, die willen werken, maar zich nog een onvoldoende begrip heb ben gevormd van de mogelijk heden, die de chocolade-industrie voor hen opent. Volgende week, op Woensdag middag zal de excursie gehouden worden. Het is niet de eerste maal, want kort geleden hebben de meisjes van het V.G.L.O. ook reeds kennis met het bedrijf ge maakt, waarover zij enthousiaste opstellen hebben geschreven. De directie heeft twee prijzen be schikbaar gesteld, die gewonnen werden door Miep Smit en M. Zonneveld. Het aardige van een bezichti ging van Onze grootste Alkmaarse industrie is in het bijzonder voor jongens en meisjes dat ze vooruit een indruk krijgen van de plaats waar ze werk kunnen krijgen, nu direct of later, als ze van school zijn. Meisjes moeten minstens 15 jaar oud zijn en jongens 14 jaar. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Corne lls J. zn. van J. Rowinkel en A. de Jong; Carolina J. dochter van L. Koliof en C. J. Schouten; Ilse dochter van H. H. Toepoel en C. A. A. Ploeger; Robert z. v. W. Muller en E. B. v. d. Laan; Wil- lemijntje Th. -dochter van M. P. v. d. Himst en C. Docter. Gehuwd: C. J. Maats en G. M. J. Rijkers. Ondertrouwd: J. Stoop en A. M. Strijbis; B. J. van het Veld en E. Schüch; N. J. Cramer en A. G. Michels; P. M. van Haneghem en H. Jongedijk; P. Lust en A. Mey- berg, J. Haga en M. Pettersson; Th. -de Kraker en C. Vos A. H. Nieboer en E. C. F. P. van den Brink, H. Hoogstraten en J. M. F. Bilars. Faillissementen ALKMAAR Bij vonnis van de Alkmaarse Arrondissements rechtbank zijn per 2 Juli j.l. fail liet verklaard: D. Cornelisse te Limmen, Kapelweg 11. Rechter commissaris Mr. P. M. J. Nolet, Curator Mr. C. D. Thijs, te Alk maar. D. Stam, koopman, Alkmaar. Houthavenstraat 15. Rechtercom missaris Mr. J. Krabbe, curator Mr, F. Zeiler. ADSPIRANTENDAG SCHOORL Zondag 5 Juli zal in het teken staan van de adspi- ranten van Berdos, St. Adelbert, Vios en Duinranders, op het ter rein van laatstgenoemde club. Vier aardige prijzen zijn beschik baar gesteld, zodat de animo wel ten top zal stijgen. Trouwens, wanneer men geregeld de verrich tingen van deze jeugdige spelers volgt, lijkt het buiten twijfel, dat ook voor de toeschouwers een en ander het aanzien zeker waard is. Duinranders zelf houdt a.s. Dinsdagavond haar algemene ver gadering. die ditmaal wel zeer be langrijk is. De leden zijn verplicht deze vergadering bij te wonen op boete van fl.bij ongemotiveerd verzuim. Ook de adspiranten en de donateurs zijn van harte wel kom. Behalve bestuursverkiezing zal ook besproken worden hoe het eerste lustrum zal worden gevierd, benevens het kampioenschap van Duinranders 2. Benoemd SCHOORL Tot onderwijzeres aan de R.K. Lagere St. Petrus- school alhier is met ingang van 1 Sept. a.s. benoemd mej. A. Leijen te Bergen. K. VAN K. SCHREEF AAN GEMEENTE BERGEN Omtrent uitstel opbreken van straten BERGEN De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alk maar richtte een schrijven tot B. en W. te Bergen, waarin zij haar bezwaar kenbaar maakte tegen het leggen van electriciteitskabels in een aantal van de drukste ver keerswegen in de gemeente Ber gen, waarvoor -de werkzaamheden binnen enkele dagen zouden aan vangen. Zü wees erop, dat het opbreken van de straten in de drukste tiid van het jaar groot ongerief zal meebrengen voor de in deze stra ten gevestigde winkel-, ambachts- en pensionbedrijven en in vele gevallen voor deze ernstige finan ciële schade zou kunnen meebren gen. Na voorts gewezen te hebben op de aantasting van het dorpsschoon en het misnoegen, dat bij de bad gasten zal worden opgewekt, ver zocht de Kamer het College te 'be vorderen, dat de werkzaamheden alsnog naar een later gunstiger tijdstip worden verschoven. Geslaagd DE RIJP. Bjj het te 's Gra- yenhage gehouden examen voor het diploma gemeente-admini stratie I slaagde de heer P. T. Formsma, ambtenaar ter secre tarie dezer gemeente. W eersverwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond. WEINIG VERANDERING Half tot zwaar bewolkt met enkele verspreide regen- of on weersbuien. Zwakke tot mati ge wind in hoofdzaak tussen Noord en Noord-West. Dezelfde of iets lagere temperaturen. (Advertentie) 5-JARIG MEISJE ERNSTIG GEWOND ALKMAAR Om kwart voör vijf gistermiddag heeft in Heiloo een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij de 5-jarige Rita Zeegers van de Kanaalweg ernstige ver wondingen heeft opgelopen. Het meisje zou de Kennemerstraat weg oversteken, maar liet eerst een NACO-bus passeren, waar door zij niet zag, dat er een per sonenauto naderde, door welke zij gegrepen werd. Zü is naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht. Voor haar leven wordt gevreesd. Geslaagd BEEMSTER. Onze plaats genoot, de heer J. Schipper, slaagde bij het te 's Gravenhage gehouden examen voor het diplo ma gemeente-administratie I. DE RIJP Begunstigd door mooi zomerweer hebben de ouden van dagen uit De Rijp en Graft hun jaarlijks uitstapje volbracht. Toen de voorzitter van het comité de heer D. C. Moes, de aanwezi gen 's morgens in café Grasboer hartelijk welkom heette, was de stemming reeds opperbest. Hij memoreerde, dat de a.s. tocht zo veel als een jubileum-tocht zou zijn; immers het comité werd 25 jaar geleden opgericht, terwijl heden de 20ste tocht zou aanvan gen. Voorts deelde hij mede, dat ook van deze reis een smalfilm zou worden opgenomen, welke t.z.t. met het filmpje van het vo rige jaar zal worden vertoond. Na het nuttigen van- de koffie met gebak werd de reis aangevangen naar de eerste pleisterplaats Oud Valkeveen. In de schitterende speeltuin verbleef men ruim een uur. Na het genot van een kop koffie vertrok men naar Amster dam, waar in de Koningszaal van Artis het diner werd gebruikt. Tot half vijf dwaalde men door de dierentuin. Van Artis reed men naar Bloemendaal, waar de thee wachtte. Vandaar reed de stoet via Alkmaar naar De RÜP, terug. In Alkmaar kon men juist' het Bloemencorso voorbij zien trekken. In De Rijp werd men door „Kunst na Arbeid" opgewacht, die onder het geluid van enkele pittige marsen het gezelschap vooruitging naar „stamcafé" Gras- boer. Verschillenden maakten nog een rondedansje. Toen voorzitter De Moes zijn dankwoord uitsprak voor de me dewerking, die van zo vele zijden bij de organisatie van deze tocht was ondervonden, kwam hij met de minder prettige mededeling, dat hij zich wegens gevorderde leeftyd genoodzaakt achtte om als voorzitter af te treden. Ook zei hij, dat de penningmeester, de heer C. Sieswerda, om dezelfde reden zich niet langer beschik baar wenste te stellen. De heer De Moes dankte de heer Sies werda voor het vele werk, dat immer door hem werd verricht. Wethouder P. Bruin sprak waar derende woorden tot de scheiden de voorzitter en penningmeester. Door hem werden aan Mevr. Sies werda bloemen aangeboden: Burgemeester Dalenberg wees op de perfecte organisatie, die het comité had weten te bereiken. Tevens feliciteerde hij de heren De Moes en Sieswerda met hun zeldzaam jubileum. Namens de bejaarden sprak de heer J. Obée. Hfj zeide, deze reis als de meest geslaagde tot nu toe te beschou wen. Hij betreurde het dat de heren De Moes en Sieswerda hun functie niet langer zullen vervul len, en sprak de hoop uit, dat waardige plaatsvervangers zullen worden gevonden. Hierna bleef men in een gezellig samenzijn tot ongeveer tien uur bijeen. BROEK OP LANGENDIJK. Vroeger at men uitsluitend kool, erwten en bonen, maar de laatste jaren is hierin 'n grondige ver andering gekomen. Door 't land bouw- en huishoudonderwijs wor- d»en andere voedingsmethoden ge leerd, terwijl de markt op het gebied van groenten veel meer gespecialiseerd is. Hierdoor is o.m. te verklaren, dat er geen belang stelling meer bestaat voor het product rode kool. Ook de groentenhandel is hier echter debet aan, daar men slechts zelden 'n mooie rode kool ziet uitgestald in de étalage of op 'n groentenwagen Met deze verzuchting opende de voorzitter, burgemeester H. Schelhaas, de Donderdagmiddag gehouden vergadering van de L.G.C. Het verloop van de rode kool campagne was dit voorjaar 'n débacle, zoals dit tot op heden niet is voorgekomen. 'n Onverwacht gunstig verloop had echter de witte kool-afzet door vraag naar Oost-Duitsland, Engeland en Scandinavië. De gele kool ondervond veel concurrentie van het product groene kool. In de toekomst zal hier de nodige aandacht aan be steed moeten worden. Over de vroege aardappelen kon de voorzitter 'n optimistisch geluid laten horen. Door 'n tekort aan goede aardappelen van de oude oogst bestond er direct ai 'n grote vraag naar dit product. Hierdoor kon spr, met dankbaar heid constateren, dat hier ge sproken kon worden van 'n lo nende oogst. Er worden dit jaar enorm veel aardappelen geteeld. Het areaal is groot en de latere soorten staan zeer goed. Ook werden er dit jaar veel uien uit gezaaid. Hoe het echter met de uien en de pootaardappelen 2al gaan moet afgewacht worden, omdat dit producten zijn voor de wereldmarkt. De omzet aan de neerzetveiling is stijgende. Het drukke verkeer op die plaats vraagt echter om 'n afdoende oplossing. Het dagelijks bestuur heeft zich beraden en hier en daar gekeken om te komen tot de bouw van 'n nieuwe neerzetveiling. Omzet. De omzet over de maand Mei bedroeg f 103.068.94 en over de maand Juni f 710.000.waarvan f 240.000.van de neerzetveiling. Het vorige jaar was de omzet over de maand Juni f 540.000 waarvan f 154.000.van de neer zetveiling. Over de periode van 1 Januari tot en met 30 Juni was de omzet f 2.915.395.94 tegen f 3.027.409.66 over dezelfde pe riode van 't vorige jaar. Van de Prov. Commissie was 'n schryven ontvangen over de qua rantaine-bepalingen voor de aard appelen, zoals deze door de Plan- tenziektekundige Dienst waren vastgesteld. De heer Slot deelde mede, dat voor de pootaardappelen de vol gende minimum ophoudprijzen waren vastgesteld: Eerstelingen: A en E 28—35 m.m. f 21.A en E 3550 m.m. f 17.—; B 28—35 m.m. f 19.—; B 3550 mm. f 15. Alles per 100 k.g. De koop- en leveringsvoorwaar den bleven onveranderd. Er was 'n voorstel om, by ver koop buiten de veiling om, 'n boete te heffen van f 2.— per 100 kg. De bewaarvergoeding is tot 12 Dec. f 1.per 100 kg en daarna oplopend van f 1.50"tot f 3.50 per 100 kg. De coöperaties. Toen de coöperaties in het ge ding gebracht werden, zeide de heer Slot, dat deze ook gebonden zijn aan 'de minimum-prys. Beslo ten werd om de pootaardappelen in het Verenigingsgebouw en-bloc te veilen. Het fustvraagstuk maakte ook weer deel uit van 'n uitvoerige discussie. Er bleek nog steeds 'n groot tekort te zijn aan fust. Da gelijks verlaten plm. 7000 kisten het veillngterrein, maar ze komen lang niet allemaal terug. Besloten werd om nogmaals 5000 nieuwe kisten aan te schaf fen. Voorts werd besloten om deze zaak aanhangig te maken bij de Prov. Commissie, teneinde te ko men tot de stichting van 'n Cen trale Fustorganisatie. Aan het proefbedrijf Geestmer- ambacht was verzocht over te gaan tot de exploitatie van 'n eenmansbedrijf. De voorzitter deelde nog mede, dat het proef bedrijf er thans prachtig bij ligt. Door 35 tuinders, leden van verschillende afdelingen, was ont heffing aangevraagd om bepaalde producten op andere veilingen te veilen. Men ging hiermede a.c- coord, maar de betrokkenen moe ten 1 pet. veilkosten aan de LGC afstaan. Aan de Land- en Tuinbouwten toonstelling te Alkmaar werd f 20 subsidie gegeven. Besloten werd om plannen uit te werken voor de bouw van 'n. nieuwe neerzetveiling ten Oosten van de bestaande fustloods. Tenslotte deelde de veilinglei der, de heer Slot, nog mede, dat de 4 koolveilingen hadden be sloten om het uit de hand ver kopen van winterkool in de toe komst tegen te gaan. Op z.g.n. bonnen zal sporadisch meer ver kocht worden, daar hierdoor aart het veilingssysteem schade werd berokkend. Hierna sluiting.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2