Plan van de Sovjets neutraal Duitsland 22 ste nationale bedevaart ter ere van St, Bonifat in? In ruil: groter Westelijke invloed in Oostenrijk en Tsjecho-S lowakije Dagblad voor Alkmaar en omgeving De E.D.G. f 23,6 millioen meer salaris voor overheidspersoneel Bolswarder missiebisschoppen aan 't hoofd van 1300 pelgrims Vertraagde film: 1000 galden Hogere belastingen in Frankrijk Ned. etappezege in Tour de France 412 doden in V.S. tijdens weekeinde NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) A'fc r: - STADSEDITIE Dinsdag 7 Juli 1953 - 49e Jaargang Nummer 12823 DE EUROPESE Defensie Ge meenschap, ook wel de Europese Verdedigings Gemeenschap ge noemd, zal nu toch binnenkort en nog wel vóór het zomerreces, worden behandeld in onze Twee de Kamer Het gaat hier om een belang- riike zaak, waarbij zes landen (Nederland. België, Luxemburg, Frankrijk. Duitsland en Italië) voorlopig (in afwachting van de z.g. ratificatie, waaraan nu ge werkt wordt) door hun regerin gen zijn overeengekomen, in de vorm van een Europese defensie gemeenschap een gemeenschap pelijk Europees leger op te rich ten. Dato 27 Mei 1952' is dit ver drag te Parijs voorlopig onder tekend en sindsdien is er in de verschillende desbetreffende lan den. en in het verdere deel van de rumoerige wereld, over deze zaak heel wat te doen geweest. Van de zijde van Rusland pro beert men natuurlijk van alles, om de gemeenschappelijke Euro pese verdediging tegen te wer ken In Frankrijk beheerst de kwestie van het E.D.G.-verdrag voor een groot deel de binnen landse politiek, in Duitsland al niet minder, in België zijn er ernstige bezwaren tegen de wijze, waarop de zaak behandeld wordt, in Italië is de meerder heid voor dit verdrag bij de laat ste verkiezingen niet versterkt. De vraag blijft dus,, of, met r.ame de grote landen, wel defi nitief met dit verdrag accoord zullen gaan en zo is al de vraag gerezen, of het wel juist is of het wel zin heeft dat juist uitgerekend Nederland zo veel haast maakt met de goed keuring van dit verdrag en of het wel verstandig is, dat Neder land op dit gebied het spit afbijt. De regering geeft op dit be zwaar, dat ook in het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer tot uiting kwam, een beetje een eigenaardig antwoord. Waarom moeten wij haast maken? Omdat ons land gewend is. deze dingen „grondig" te behandelen. (Waar om dit afschuwelijk germa nisme?) En omdat wij dit gron dig zullen willen blijven doen. moeten we aan de parlemen taire behandeling gestadig en on afhankelijk van het tempo van andere landen doorwerken. Andere landen hebben meer tijd nodig dan wij, zegt de rege ring. maar de praktijk is, dat die andere landen nog lang zo ver niet zijn als wij. terwijl in ver schillende van de zes landen opnieuw vertragingen zijn ont- Intussen zijn uit Amerika ge luiden gehoord, waaruit wij op vangen, dat het om het zo maar te zeggen, prettig gevonden zal worden in Washington, als er spoed betracht wordt met de goedkeuring van dit E.D.G.-ver drag en de Nederlandse regering vindt het blijkbaar wel belang rijk wat het zeker ook wel is dat wij voortgaan met dit werk. Wij hopen, dat mede gelet op de verwarrende en verwarde situatie in de andere landen, de „grondige" snelheid de snelle „grondigheid" niet tekort zal doen. Als doel van dit Verdrag ziet ook de regering „verbetering en versterking van de militaire sa menwerking tussen de landen van West-Europa binnen het kader van de veiligheid van het Wes ten der wereld en van de vrede in N.A.V.O.-verband" (dat is dus het verband van de organisatie van het Noord-Atlantisch Ver drag). Dat zou op eenvoudiger wijze bereikt hebben kunnen zijn, door Duitsland te doen toetreden tot de N.A.V.O., maar dat wilde Frankrijk niet, dat in October 1950 door minister Pleven het plan voor het Europese leger be kend maakte, waaruit de Euro pese Defensie-Gemeenschap in de vorm van dit verdrag groeide. Dit maakt de zaak niet eenvou diger. Veel bepalingen eisen inter pretaties, en daarvoor zijn er de bekende Franse protocollen, die nu weer misverstanden hebben gewekt, enz., maar men moet ten slotte letten op het grote doel, èn op het enorme belang, dat West-Duitsland in de verdediging van het Westen systematisch in geschakeld wordt. Om meer dan één reden is dit E.D.G.-verdrag van vérstrekkende betekenis, ook voor ons land. Het is daarom juist, dat, afgezien van de formele reden der al dan niet grondwettigheid, de definitieve goedkeuring van dit verdrag met een meerderheid van twee-derde der stemmen in de beide Kamers der Staten-Generaal zal geschie den. Hierbij zal tot uitdrukking ko men, dat de overgrote meerder heid van ons volk accoord zal gaan met deze regeling van de gemeenschappelijke Westerse de fensie, welke nodig is, om de be schaving en de vrijheid te verde digen. Terwijl het bovendien dui delijk moet zijn, dat de jongste nolitieke ontwikkeling, met name het zogenaamde Sovjet-Russische BERLIJN, 6 Juli Volgens welingelichte woordvoerders die zich beroepen op Sovjetrussische kringen in Oost- Berlijn, zou de Sovjet-Unie bereid zijn de Westelijken grotere invloed in uitgestrekte gebieden van Centraal- Europa te laten, in ruil voor „neutralisering" van Duits land. Te Moskou zou een proefplan zijn opgesteld, vol gens hetwelk de Sovjets hun bijzondere positie in Oos tenrijk en Tsjecho-Slowakije zouden laten varen, om tot een overeenkomst van de Grote Vier of Vijf te kunnen komen over een neutraal Duitsland. Het nieuws over dit plan heeft West-Berlijn bereikt via leden van de Oostduitse Liberale partij; het plan zou de grote Westelijke mogendheden langs de gewone di plomatieke kanalen onder ogen gebracht worden. Een der voorwaarden zou zijn, dat de Westelijke Grote Drie af zien van enige voorconferentie, aldus meldt Reuter's correspon dent Vincent Buist. Westberlijnse politici zeiden naar aanleiding van het bericht te hopen, dat het Westen niet naar het Sow jet-voorstel zou luisteren, omdat de ontwikkeling in West-Duitsland thans te zeer in Westelijke richting is gegaan, dan dat een plotselinge „neutrali sering" nog mogelijk is. Inmiddels is volgens de „New York Times" aan de Amerikaan se autoriteiten in Duitsland ver zocht een „psychologisch offen sief" tegen de Sovjet-Unie in Oost-Duitsland te beginnen. Men zou o.a. grote voorraden overtol lige boter, vlees, tarwe etc. uit de V.S. naar Oost-Duitsland wil len zenden met het oog op de daar heersende voedselschaarste. Vanachter het IJzeren Gordijn zijn de laatste 24 uur nog de vol gende berichten bekend gewor den: TSJECHO-SLOWAKIJE: Men neemt aan dat Tsjechische pa triotten, die onlangs in verzet zijn gekomen, een groot stand- beeldt van Thomas Masaryk dat in het centrum van Pilsen stond hebben verwijderd en voorlopig veilig opgeborgen, zoals ze dat ook tijdens het Nazi-bewind heb ben gedaan. Tijdens de ongere geldheden trokken zij de plan ken, die de communisten rond PARIJS, 6 Juli Het nieuwe Franse kabinet heeft vandaag een aantal maatregelen aangekon digd om het land weer op 'n eco nomisch gezonde basis te bren gen. Zij zijn ongeveer dezelfde waarover op 21 Mei de regering- Mayer gestruikeld is. Laniel wil de vertrouwenskwestie aan de voorstellen verbinden. Men ver-1 wacht dat het debat erover de gehele week zal duren. Zijn plannen omvatten nieuwe belastingen die per jaar onge veer 60 milliard francs moeten opleveren o.a. 'n verhoging met 30 pet van de belasting op alco- j hol en 'n hogere heffing van 5 franc per liter benzine en van 3.10 fr. per liter gasolie. 'n Liter benzine zou dan in Parijs 64.1 fr. gaan kosten. Voorts wil Laniel I de zegelrechten verhogen en de prijs van een paspoort tot 20001 francs verdubbelen. Zijn plannen omvatten vervolgens het toeken nen van speciale volmachten aan de regering, de oprichting van i een fonds ten behoeve van ver beteringen in de landbouw en voor economische uitbreiding en tenslotte verhoging met 110 mil- I liard francs van het bedrag der voorschotten van de Banque de France aan de Staat. Laniel staat er op dat zijn programma in zijn geheel wordt aangenomen. vredesoffensief (gelijk de regering opmerkt) nog geen aanleiding geeft, de militaire krachtsinspan ning van Europa en dus ook van Nederland, te verzwakken! het beeld getimmerd hadden, weg en versierden het beeld met bloe men. POLEN De berichten over ongeregeldheden in Polen zijn door de communistische nieuws agentschappen hardnekkig ont kend en de Westelijke autoritei ten in Berlijn hebben vandaag openlijk toegegeven dat zij niet weten wat nu precies de waarheid is. De enige berichten over op standen, staat van beleg etc. zijn totnogtoe afkomstig van West- Berlijnse bladen en de West-Ber- lijnse radio. Officieren van de Amerikaanse inlichtingendienst hebben geweigerd commentaar op de toestand in Polen te geven. HONGARIJE Szabad Nep, de Hongaarse Prawda heeft van daag anderhalve pagina gebruikt om het programma van de nieu we Hongaarse regering te publi ceren. Het was Zondag rustig in Boedapest: de A.P. correspondent had de indruk dat de bevolking de beloften voor een beter leven, meer goederen en lagere prijzen, betere lonen, minder bureaucra tie en (misschien) meer persoon lijke vrijheid met gematigd opti misme begroet. In Franse diplo matieke kringen beschouwt men 'n acute economische crisis als de voornaamste reden voor de ommekeer in de Hongaarse poli tiek. De Hongaarse arbeiders leef den totnogtoe op het laagst mo gelijke bestaansniveau. Brood (als het te krijgen was) kostte f 1.20 per kg., een kilo aardappelen f 1.80, een kilo kaas f 15.50, een ei bijna f 1.50, een liter melk bijna fl.40. OOST-DUITSLAND Aan de door tanks afgesloten grens van Oost-Berlijn kraakten vannacht weer geweerschoten toen een 25- jarige vluchteling met zijn auto door een politie-barricade joeg op weg naar West-Berlijn. Hij ont snapte, hoewel het rondom hem kogels regende en hij door rond vliegende glassplinters werd ge wond. Er zijn nog geen aanwij zingen dat de staat van beleg zal worden opgeheven. Veertien le den van de Volkspolitie o.w. een commissaris zijn het afgelopen weekeinde naar het Westen ge vlucht. Er wordt melding gemaakt van nieuwe stakingen in de industrie o.a. in de kolenmijnen van Eis- leben en de Zeiss-fabrieken in Jena waar de arbeiders de vrij lating eisen van hun op 17 Juni gearresteerde kameraden. Ver schillende boeren sche tractoren ei .-am—LI, „v., y Gerrit Voorting ging gisteren als eerste over de eindstreep in Dieppe. (Van onze parlementaire redactie) vernielen omdat zij hun niet willen inleveren. De salarisverbetering voor overheidspersoneel, waartoe on- zouden Russi- langs door de regering is beslo- dorsmachines ten, zal van de Staatskas een oogst De Oost-Duitse minister van Justitie heeft toegegeven dat 50.000 Oost-Duitsers zijn gear resteerd. „Der Abend" meldt dat de S.E.D. in October zal worden gereorganiseerd en dat dan de post van secretaris-generaal, die nu door Walter Ulbricht wordt bekleed, zou komen te vervallen. extra uitgave van f23.600.000, vergen. De Minister van Binnen landse Zaken heeft thans een wetsontwerp bij de Tweede Ka mer ingediend waarbij de nodige gelden worden aangevraagd. In de toelichting geeft minister Beel een overzicht van de voorgestelde verbeteringen in de financiële positie van het Rijkspersoneel. (Van onze .verslaggever) Omstreeks half tien gistermor gen werd Dokkum, de Noorde lijkste bedevaartplaats van ons land, overstroomd door ongeveer 1300 pelgrims, deelnemers aan de 22ste Nationale St. Bonifatius- bedevaart, welke dit jaar onder geestelijke leiding stond van twee Bolswarder missiebisschoppen, Z. H. W. Exc. Mgr. Constans Kra mer, bisschop van Luanfu en Z. H. W. Exc. Mgr. Nic. Hettinga, bisschop van Rawlpindi. Tientallen autobussen en auto's voerden de pelgrims aan, welke voornamelijk uit Friesland, doch ook uit Amersfoort, Arnhem, Hilversum, Utrecht, uit de pro vincies Groningen en Drente en uit Westfriesland kwamen, ter wijl ook velen de tocht per fiets hadden gemaakt Na de openbare bedegang van af het marktplein door de stad naar het Martelveld, werd een pontificale H. Mis opgedragen in de St. Bonifatius kapel door Mgr. Constans Kramer, hierbij geas sisteerd door de Hoogeerw. heren Dekens Th. R. Holtmann uit Leeuwarden, als presbyter-as- sistens, J. van Galkom uit Sneek en J. Scholtens uit Wolvega als troondiakens, G. C. Smit uit Amersfoort als diaken en pastoor P. Graafsma uit Utrecht als sub diaken; beide laatstgenoemden als oud-pastoors van Dokkum. Als ceremoniarius fungeerde pater Th. Schouten O.F.M., uit Bolsward, terwijl de lagere func ties werden waargenomen door novicen van het Augustijnen- klooster te Witmarsum. Onder leiding van pater Tobias Piron O.E.S.A. vormde ook een aantal novicen de Schola Canto rum. Onder de H. Mis werd de pre dikatie gehouden door pater Eusebius Peters O.E.S.A. uit Nij megen. '„Voor U, Excellentie, die uit uw missiegebied in China verdre ven zijt, is in iets mindere mate hetzelfde van toepassing als op de H. Bonifatius, die door zijn missiearbeid de dood vond", aldus pater Peters tot Mgr. Kramer. Vervolgens schetste de predi kant het karakter van de marte laar om wiens eer wij heden naar Dokkum zijn getogen. Moge het volgend jaar, wanneer het 12e eeuwfeest van zijn martelaarschap wordt herdacht, deze bedevaart nog luisterrijker zijn en een nog massaler opkomst van Katholiek Nederland wekken. Het karakter van de H. Bonifatius spreekt ons aan. De meest op de voorgrond tredende trek in zijn wezen was wel de gehoorzaamheid. Hij was nederig en dus gehoorzaam en zo is hij een apostel geworden, een tweede Paulus, de Paulus van Duitsland en de Nederlanden. Zijn dood was de bekroning van 40 jaar missie-arbeid, aldus pater Peters. (zie vervolg pagina 3) Een lange stoet deelnemers aan de 22e Nationale St. Boni fatiusbedevaart trok gister ochtend het stadhuis voorbij door Dokkums straten naar de St. Bonifatiuskapel. Op de achtergrond de toren van de parochiekerk. Gerekend van 1 Januari 1953 worden: 1. de lonen van de vaklieden, bijzondere vaklieden en voorlie den-vaklieden, alsmede van de met hen 'in bezoldiging gelijk staande ambtenaren op weekloon (de loongroepen 4 t/m 6 van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren) verhoogd met fl.44 per week (f6.24 per maand); 2. de lonen van halfvaklieden en de daarmee gelijkgestelden (loongroepen 3 en 3a) verhoogd met f0.76 per week (f4.16 per maand) 3. de lonen van dé ongeschool de en geroutineerd en (loongroe pen 1 t/m 2a) verhoogd met -f0.48 per week (f2.08 per maand); 4. de looptijd van de loonscha len voor alle onder 1, 2 en 3 ge noemde groepen ingekort van 6 tot 4 jaar; 5. als gevolg van de onder 1 t/m 3 vermelde maatregelen de basiswedden van de laagste en lagere ambtenaren verhoogd met: f2.08 per maand voor wedden van f120 t/m f200; f4.16 per maand voor wedden van f201 t/m f240, en met f6.24 per maand voor wed den van f241 t/m f304; 6. de basiswedden van f305 en hoger verhoogd conform het re sultaat van de vervanging van de in 1945 verleende overbruggings toelage door een verhoging met 10% van de in 1945 geldende sa larissen. De verhogingen gelden voor volwassen ambtenaren en de in Bezoldigingsopzicht met hen ge lijkgestelde arbeidscontractanten. Het totale verhogingsbedrag is mede bedoeld als een verhoging van de pensioengrondslagen. WEER EEN BERG IN DE HIMALAYA VEROVERD KARATSJI Een Oostenrijks Duitse expeditie heeft de top van de 8120 meter hoge Nanga Parbat in het Westen van de Himalaya bereikt. De Oostenrijker Hermann Buhl zette 4 Juli het eerst voet op de top van deze berg. op drie na de hoogste ter wereld. Sedert 1895 waren zes expedi ties mislukt, waarbij tenminste 13 blanken de dood vonden. De leider van de groep klim mers was de 52 jarige Peter Aschenbrenner, veteraan van twee vorige expedities. Hij over leefde in 1934 met een andere blanke een sneeuwstorm, waar door negen man om het leven kwamen, onder wie de leider der expeditie, de Duitse bergbe klimmer Willi Merkl. Men was toen slechts veertig meter van de top verwijderd. Na de twee prachtige tweede plaatsen van Woutje Wagtmans, heeft gisteren Gerrit Voorting tijdens de etappe Rijssel-Dieppe een nieuwe parel aan de Neder landse Tourkroon bevestigd. Als sprintwinnaar uit een groepje van vier behaalde hij de eerste etappezege voor Nederland. Jan Nolten werd zesde, Wim van Est elfde. Wagtmans, Roks, v. Est en Voorting staan stevig in de kop groep van het algemeen klasse ment. En Nederland vergrootte zijn voorsprong in het ploegen- klassement. Het gaat goed.. Dit alles en nog veel meer nieuws over de Tour kunt U le zen op pagina 4. Bejaard echtpaar door gasverstikking gedood APPINGEDAM. Naar eerst thans bekend wordt, is Zaterdag avond te Tjamsweer (bü Ap- pingedam) het bejaarde echt paar W. door gasverstikking om het leven gekomen. Zondagmor gen werden man en vrouw door iemand, die met hen naar de kerk wilde gaan, dood in hun stoelen aangetroffen. De kraan van het gascomfoor bleek gedeel telijk geopend. De man was 79 jaar en de vrouw 81 jaar. BUS MET VOETBALLERS DOOR TREIN GEGREPEN 20 doden, 16 gewonden Aan de route van de Pan- Amerikaanse spoorweg, 4 km van het plaatsje Trujillo in Peru, is bij een spoorwegovergang een autobus door een trein gegre pen. In de bus bevond zich het elftal v.an „Juan Aurich" uit Lambatecano en een aantal sup porters. Twintig personen wer den op slag gedood, zestien ge wond. Tengevolge van verkeers ongelukken etc. zijn tijdens het afgelopen weekeinde op Onaf hankelijkheidsdag en de daarop volgende Zondag in de Ver. Sta ten volgens de totnogtoe bekende cijfers 412 mensen om het leven gekomen. Iedereen trok er het was goed weer op uit om zich aan het strand of elders te ver maken. Naar schatting waren er 40 millioen auto's op de weg Auto-ongelukken eisten 249 do den, 118 mensen verdronken er 45 stierven er bij andere onge vallen o.a. bij het afsteken var vuurwerk. Een poging van een 13-ja- rige jongen in Swindon (En geland) om gratis een bios- coopje te pikken kostte zijn vader 1000 gulden. De jongen was het theater binnengekomen door een W.C.-raampje. Terwijl hij zich naar beneden liet zakken hield hij zich vast aan de pijp van de waterspoeling, waardoor het reservoir losraakte, op zijn voet viel en vier van zijn te nen brak. Hij strompelde naar huis en vertelde z'n vader dat hij op de natte vloer van de W.C. was uitgegleden en de pijp had ge grepen om niet te vallen, zorg vuldig verzwijgende, hoe hij binnen was gekomen. Z'n vader deed de bioscoop directie een proces om schade vergoeding aan, maar toen de zaak voorkwam, had de direc tie beslag weten te leggen op een onverwachte getuige: een andere jongen, die zoonlief na het ongeval op de bus had hel pen klimmen en wie hij de waarheid had verteld. De vader van de jongen werd veroordeeld de kosten van het proces en van de rechtskundige bijstand van de bioscoopdirectie té betalen, hetgeen hem, met de kosten voor zijn eigen rechtskundige raadsman, op 100 pond sterling kwam te staan. Een entréebewijs zou de jon gen ongeveer 65 cent hebbén gekost.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1