Alkmaarder werd deken in stadje Nazareth (Texas) OMYL AGENDA Openluchttheater op eerste avond uitverkocht Toekomstig „Alkmaar Zuid" Woensdag koopjesdag i i Buitenlai notitie Parochianen dragen hun herder Father Morsch op de handen Laatste nieuws Te koop 20.000 groene koolplonten Dolle prijzen g 2 pakken 49 5 R groentenzaak Olba vleeswaren Cl UI ZELFBEDIENING LANGESTRAAT 57 SPAART UW KASSABONNEN I ZIJ HEBBEN GROTE WAARDE I Pasrina 2 Dinsdag 7 Juli 1953 ALKMAAR Woensdag a.s. zal uit Alkmaar vertrekken de Deken van de Holy Family Parish te Nazareth, Texas, Father Peter Theodore Morsch. Hoewel zijn Christian names zijn veramerikaanst, duidt zijn achternaam er toch op, dat hij van onze lage landen komt. Father Morsch is een Alkmaarder, doch sinds zijn wijding verblijft hij in Texas, waarin hij een nieuw vaderland heeft gekregen. The very reverend Peter Morsch werd geboren op 14 September 1903 te Alkmaar. Of hij nu woon de aan de Wilhelminalaan of Ropjeskuil wist hij zelf niet meer. Toen hij drie jaar was en zijn moeder was overleden, ging hij naar een tante in Tuitjenhorn, waar hij bleef tot hij tien jaar was. Daarna woonde hij in Alk maar op de Geest, bezocht één der Broederscholen en vertrok op 12-jarige leeftijd naar Zundert, het Klein Seminarie van de Pa ters Lazaristen. Studie in Zwitserland. Philosophie en theologie stu deerde hij in Freibourg, Zwitser land. Inmiddels had hij het plan opgevat, om naar het buitenland te gaan. Hij probeerde aanvanke lijk een plaats te krijgen in Frankrijk, maar Frankrijk stond hem niet erg aan; later kreeg hij contact met een pastoor in Ame rika en van die tijd af kwamen de voorbereidingen tot het ver trek in een maand klaar. 12 Juli 1931 werd hij door de Bisschop van Genève en Freibourg pries ter gewijd. Zijn eerste Plechtige H. Mis celebreerde'pastoor Morsch in de St. Dominicuskerk te Alk maar. 'In September vertrok hij naar Texas, om eerst in 1937 weer naar Holland terug te keren voor een vacantie. Dan zou het wederom een lange tijd duren. Met de „Noorddam" arriveerde hij 27 Mei j.l. in ons land, waarvan hij de taal niet zo heel vlot meer weet te gebruiken, om zijn broers en zusters een bezoek te brengen. Een week van deze vacantie bracht hij te Rome door. Benoemd tot deken. In Texas werd hij toegevoegd aan de clerus van het Bisdom Amarillo. Zijn eerste standplaats was San Angelo, waar kapelaan Morsch assistent was voor de Spaanse missiën in de omtrek. Reeds in 1934 werd hij pastoor, nl. van Rotan, daarna pastoor van- Odessa, toen een plaatsje van 5000 inwoners, thans een stad van 45.000 inwoners. Een korte tijd fungeerde hij als Rector van het Loretto Hospitaal in Dalhart. Daarna werd hij pastoor van Littlefield en na drie jaar pastoor van White Deer en 7 Januari '52 kwam pastoor Morsch naar Na zareth, waarvan hij de eerste deken is geworden. Ter gelegenheid van het gouden jubileum van zijn parochie, dat vorig jaar werd gevierd, schreef deken Morsch een lijvige jubi leumuitgave, waarin de geschie denis van de parochie en van het plaatsje Nazareth werd na gegaan met vermelding van de personen, die daarin een rol van betekenis hebben gespeeld. Naza reth is een plaatsje van 45 KM in omtrek met daaromheen lande rijen. Het wordt bewoond door 'n dertigtal families, die bijna alle katholiek zijn en goed katholiek. Er zijn in de parochie ongeveer 550 paschanten en elke week reikt de deken plm. 500 H. Com munies uit 100 jaar éeledpn. Een jaar of honderd geleden vroeg Texas om immigranten. En die immigranten kwamen uit alle delen van de wereld, vooral veel Duitsers, Bohemen, Polen en Ieren. Deze volksgroepen namen hun eigen priesters mee. Uit deze volksgroepen formeerde de stich ter van Nazareth Father Joseph Reisdorff, geboren in Nievenheim, Rheinprovinz, Duitsland, in 1902 ZWEEDSE ATHLETIEK- PLOEG OP BEZOEK Sterke Alkmaarse ploeg samengesteld ALKMAAR De Zweedse athleten, die van Maandag 13 tot Maandag 20 Juli a.s. de gasten zullen zijn, van de beide Alk maarse Atletiekverenigingen, Olympus en A.V.A., worden op Dinsdagavond te 9 uur. officieel door B. en W. ten stadshuize ont vangen. Door deze ontvangst, wil men tot uiting brengen, de onderlinge vriendschapsbanden welke Neder land en Zweden bindt en de be langstelling van deze internatio nale atletiekwedstrijd, die voor het eerst in Alkmaar zal plaats vinden. Maandagavond 13 Juli, arriveert de gehele Zweedse ploeg om plm. half 8 op het Waagplein, waar zij in het clubgebouw van de R.K. A.A.V. „Olympus", met name Marktzicht (Beemster) ontvangen zullen worden. Vrijdagmiddag om 2 uur, wor den de Zweedse gasten door de directie der Ringers fabrieken ontvangen, waarna rondleiding volgt. Verder maken zij trips naar Volendam en Marken-IJmuiden- Amsterdam en 'n avond wedstrijd te Velsen is in het programma op genomen. I.v.m. deze wedstrijden is een zeer sterke Alkmaarse ploeg sa mengesteld en wij zijn overtuigd, dat deze Internationale Dual- meet, uiterst spannend zal wor den. De Alkmaarse ploeg is als volgt: Heren: J. Geuzenbroek, A. Meijer, M. Ammers, M. Buur meester, G. Schweigman, E. Kay- ser van A.V.A.; J. Kroon, G. Kroon. P. Tromp, G. Fransen, J. Borst. P. Bleelcer, P. Schuyt, F. Stam van Olympus. Junioren: P. Hoogland, M. Hui gen, K. v.d. Werf, A. Nol, E. Plooy van A.V.A.; J. Bolten, F. v.d. Schot, B. Giling, A. de Goede, B. Mulder van Olympus. Miesjes: D. Stougje, G. Stoffer, R. v.d. Werf van A.V.A.; T. Hu- ting, N. Broek van Olympus. een nieuwe nederzetting, met de bedoeling, de katholieken te ver enigen en te scharen onder leiding van priesters, opdat zij hun ge loof niet zouden verliezen. En hij stelde hen onder de bescherming van de H. Familie en noemde daarom de nieuwe kolonie Naza reth. De bewoners leven thans hoofd zakelijk van het verbouwen van katoen en het bedrijven van vee teelt; velen ook vinden werk bij de oliewinning. Het plaatsje ligt op een hoogte van 4000 voet. Een gemeentebestuur is er niet. Het leven is er gemoedelijk en als er iets aan de hand is, roept men de sheriff of zijn twee deputies, die met lange benen en armen door het stadje lopen, zodat men van verre al kan zien, dat zij de sheriff en de deputies zijn. De criminaliteit mag geen naam heb ben. Nazareth wordt beschouwd als een goede parochie, waaraan de omliggende plaatsen een voor beeld kunnen nemen. Het ver enigingsleven staat op hoog peil en de mensen mogen er graag vergaderen. In hun vrije tijd heb ben ze ook niet veel anders te doen. Centra van vermaak zijn er niet veel in Nazareth. De jeugd pleegt nogal eens naar de night clubs te gaan in naburige steden, of naar de openluchtbioscoop, waarbij men in zijn auto kan blijven zitten. In de avonduren gaan de ouderen veelal kaarten met buren en vrienden of men vist of jaagt op coyotes, konijnen of vossen. De pastoor heeft een prachtige kerk tot zijn beschikking, ge, bouwd in 1949, nadat men al twee veel kleinere kerkgebouwtjes had versleten. Deze kerk is, zoals de ken Morsch schrijft in zijn ju bileumboek, een monument van het geloof van de parochianen. De parochie is ook talrijk aan roepingen, zowel onder de jongens als de meisjes en alle parochianen zijn lid van een kerkelijke verent ging of vereniging met religieuze inslag. Men draagt de Hollandse pas, toor, die nu een Amerikaan in hart en nieren geworden is, op de handen. Deken Morsch ging dan ook weer gaarne terug. En om de terugreis zo kort mogelijk te doen zijn, zal hij Woensdag een vlieg' tuig nemen, om een dag later in New-York te arriveren, waar na hij dan nog twee dagen nodig heeft, om Nazareth te bereiken. Waarschijnlijk zal zijn familie hem over 10 jaar wederom in Holland ontmoeten ALKMAAR. Aan het aantal plaatsen langs de rand van de stad, waar aannemersmaatschap- pijen bezig zijn terreinen bouwrijp te maken voor stadsuitbreiding, zoals aan de Dr. Schaepmankade en over de Berger overweg, waar reeds druk wordt gebouwd, langs de spoorbaan ten Zuiden van de Rozenstraat, waar al tekening in het toekomstige stratenplan be gint te komen, en ten Zuiden van Rochdale, waar inmiddels al een school is verrezen, is nu ook toe gevoegd een terrein langs de Noordzijde van de Heiloërdijk tus sen deze weg en de vaart, die vanaf de v. Houtenkade de polder ingaat. Enige tijd geleden werd daar een nieuwe kleuterschool gebouwd en hierachter wordt nu door de Fa. Borst en Twisk uit Castricum een terrein bouwrijp gemaakt voor de bouw van twee Lagere Scholen, een Openbare en een Christelijke. Om een aaneengesloten bouwter rein te verkrijgen is het noodza kelijk, dat een vaart, die opgeno men was in het uitwateringsplan van de polders Overdie en Ach- termeer te dempen, en om de noodzakelijke afwatering van deze polders in stand te houden, is men momenteel bezig met het graven van een nieuwe vaart ten Oosten van de bestaande. Tevens werd de oude houten duiker onder de Heiloërdijk vervangen door een nieuwe van beton en ijzer, waar- Advertentie) 'n Heitje voor een karweitje is eens per jaar verkennersleus. Doet thans Uw voordeel met zo'n heitje en maakt uit onze voorraad keus. Van 8 tot en met 18 Juli is er één dag, waarop U alles bijna GRATIS kunt kopen bij de Firma HERMAN PLAS, Payglop 21, goud, zilver, hor loges, pendules, U ontvangt het gehele door U hij ons bestede bedrag retour met inhouding van 25 cent, alleen bij contante betaling. Zendingen onder rembours vallen daarbuiten Deze dag is reeds van te voren vastgesteld en in ver zegelde enveloppe gedeponeerd bij Notaris Verkade. Geen zweefdraaimolen voor „De Watertoren" ALKMAAR. Geruime tijd geleden heeft het bestuur van de speeltuinvereniging „De Water toren" gevraagd om subsidie voor het plaatsen van een zweefdraai molen in de speeltuin aan de van Teylingenstraat. B. en W. zijn echter van mening, dat een der gelijk speeltuig niet geschikt is voor een speeltuin, indien er niet doorlopend toezicht is. Voorts zouden bij inwilliging andere speeltuinverenigingen die zelf voor de inrichting van hun speel tuinen zorg dragen, zich tekort gedaan achten en daarom stellen B. en W. voor, op het verzoek af wijzend te beschikken. Vereniging van Kermisvakgenoten dankt gemeente Alkmaar ALKMAAR. Het college van burgemeester en wethouders heeft een schrijven gericht aan het be stuur van de Nederlandse Vereni ging van Kermisvakgenoten „Ons Belang" te Breda, waarbij de ver hoging met 5 pet. van de kermis- pachtsommen wegens administra tiekosten met ingang van 1945 is teruggebracht tot 3 pet. „Ons Be lang" heeft daarop een brief te ruggezonden naar het college, waarin dank wordt gebracht voor de tegemoetkomende houding van de gemeente Alkmaar. voor de vaart aan de Zuidzijde van de Heiloërdijk verlengd moet worden. Het complex volkstuinen, dat gelegen is tussen de Maurits- brug en het nieuwe bouwterrein, zal in de nabije toekomst ook ver dwijnen en ook dit terrein zal be stemd worden voor huizenbouw. Bij de aanleg van de nieuwe dui ker heeft men al rekening gehou den met een toekomstige verbre ding van de ter plaatse smalle Heiloërdijk. Ook deze toekomstige nieuwe wijk zal later aansluiten op een brede verkeersweg, die ge projecteerd is vanaf de Omval, waar ten Zuiden van de Stadsrei niging een brug over het Noord- Hollands Kanaal zal worden ge bouwd, naar de Juliana van Stol berglaan. Er zullen nog wel enige jaren verstrijken, voordat met de aanleg van deze weg zal worden begon nen.. Ook de nieuwe buurt ten Zuiden van de Vondelstraat en de Dr. Schaepmankade zal op deze weg aansluiten. Vierdaagse-trai n ing ALKMAAR. Sommige wan delaars, die het voornemen Heb ben gemaakt, 21 Juli a.s. deel te nemen aan de Vierdaagse te Nij megen, zijn al druk aan het trai nen. Er zijn er al die Zondag aan Zondag lange dagmarsen maken en zo reeds 400 km training ach ter de rug hebben. De beide leden van „de Kaaskoppen" G. Veldstra en P. Bloothoofd bijvoorbeeld lie pen Zondag heen en weer naar Haarlem. Resp. hebben zij 3 en 7 maal aan het Nijmeegse wandel festijn deelgenomen. Een voor beeld, dat, menen we, onder de wandelsportliefhebbers navolging verdient. Gepromoveerd ALKMAAR Onze stadgenoot H. van Rossum is gisteren aan de Universiteit te Utrecht gepro moveerd tot Doctor in de Wis- en Natuurkunde, op het proef schrift: „a theory of orthogonal Polynomials based on the Padé table De promotie geschiedde cum laude. Promotor was prof. Dr J. Popken. Burgerlijke stand ALKMAAR Geboren: Jo hanna M dv H. M. Vosse en J. M- v. Vliegen; Antonius R. M. zv J- J. Swart en A. C. Konijn. Gehuwd: J. Peereboom en W. Klugt. Overleden: Gerard Versloot 3 laar. Cornelis de Bakker 72 j. geh. met H. Langendam. Uit het politierapport ALKMAAR Zondagmiddag om j is een tienjarig meisje op de Baansingel ter hoogte van het Overdiepad door een motor- ruder aangereden. Het kind is overgebracht naar het Centraal- ziekenhuis waar bleek dat zij een been op twee plaatsen had ge broken. Zonder zich om het kind te bekommeren is de motorrijder doorgereden. Daarom worden ge tuigen van dit ongeval verzocht zich aan het politiebureau te ver voegen voor het geven van na- defe inlichtingen. Gisteravond om 9 uur is de motorrijder R. uit Ursem, komen- de van de Kennemerstraatweg en rijdende met een snelheid van 60 km op de Heilooërbrug ge slipt. Hij reed het rechter trot toir op, sloeg over de kop waar na hij een flinke smak maakte en naast zijn motor bleef liggen. Hij bekwam een lichte hersen schudding. Hii verkeerde onder invloed van sterke drank. Per taxi is hij naar zijn woning over gebracht. Gisteren heeft de gemeente politie een 28-jarige werkster aangehouden, werkzaam in een der café's alhier, die uit een doosje dat op het buffet pleegde te staan een bedrag van honderd gulden heeft ontvreemd. De goe deren die er inmiddels voor ge kocht waren en de rest van het geld werden door de politie in beslag genomen. Gisteravond om elf uur ver voegde zich aan het politiebureau een man die een gapende wonde aan zijn linkerarm had opgelo pen. Hij vertelde dat hij tijdens het remmen door een ruit van de bus was gevallen. De politie ver leende hem de eerste hulp. Voor verdere hulp werd hij naar het Centraal Ziekenhuis overge bracht. (Advertentie) het afdoende middel ter verdelging van: vlieg, vlo, mug, luis, enz Deze onhygiënische, hinderlijke ir> secten veronaangenamen U het le ven en verstoren Uw gemoedsrust OMYL bevat twee insectendoden* de stoffen, waardoor het snel werkt én lang blijft nawerken. omyl als vloeistof om te verspuiten. Fles met 200 cm31 1,15. Ook ver* krijg baar in grotere flessen en bussen. r-. OMYL als poeder om te verstuiven. 50 gram I 0,65 - 150 gram I 1,65 N.V. ORGAN O Nt-OS S HENGELWEDSTRIJD LUCTOR ET EMERGO ALKMAAR Zondag 5 Juli heeft de hengelsportver. „Luctor et Emergo" haar openingswed strijd gehouden in de Speketers- polder; om 7 uur 's morgens werd de nieuwe vlag gehesen op de motorboot van de heer Pauw, die de 72 deelnemers naar dit viswa ter bij uitnemendheid voerde; het weer was ideaal en de vangst was uitstekend; toen het laatste sig naal had geklonken, waren er 458 baarzen genoteerd. De prijzen werden behaald door de heren G. de Boer le pr. met 26 st.; 2e pr. L. Mieldijk 19 stu 3e pr. H. v. Dam 19 st.; 4e pr. G. Waal 17 st.; 5e pr. P. Mooy 16 st.; 6e pr. J. Romps 15 ts.; 7e pr. Wigger- mansen 14 st.': 8e pr. J. Schoonho ven 14 st.; 9e pr. J. Burgering 13 st,; 10e pr. J. Jansen 13 st. Kajottersniemvs ALKMAAR Jongens van avond gaan we bij goed weer sen. Bij minder 'goed weer blij ven we in de tent. waar Flip zal spreken over het doel en streven van de K.A.J. DINSDAG 7 JULI Bioscopen; CINEMA AMERICAIN: De 4 veren. REX: De drie piraten. VICTORIA: Mamma. HARMONIE: In de greep van de angst. Voorstellingen 8 uur. Apotheken: Van hedenavond zes uur af voor spoedgevallen bereik baar Apotheek Kruisinga, Koorstraat 59; Apotheker- G. Kruisinga. Tentoonstellingen Gedurende 't zomerseizoen: „Huis met de Pilaren", Jac. J. Koeman (14.3017.30 u.). Werkplaats „De Zeester". Zuidlaan 155, Bergen, tot 17 Augustus Kunstnijverheid en Beeldhouwwerken (1417.30 uur). Chante Merle, Kerkepad 1, Bergen, tot 31 Aug. (10 12.30, 15—17.30 en 20—22 uur) Schilderijen, Perzische tapijten, Beeldhouwwerk. Woensdag: Hoog water 5.10 u. 17.35 u. Laag water 11.15 u. 23.50 u. BOUWVOORSCHOTTEN ALKMAAR Onder bepaalde voorwaarden heeft de Minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting goed gevonden, dat de af lossing op de schuldrestanten van de door de gemeente of Rijk aan de woningbouwverenigingen en het gemeentelijk woningbedrijf verleende bouwvoorschotten voor zover deze bouwvoorschotten vopr 9 Mei 1940 waren verleend en de woningen waarop deze voorschot ten betrekking hadden, niet door oorlogsgeweld of op andere wijze waren verwoest, nadat die al voor twee jaar is opgeschort, nog een jaar wordt opgeschort, opdat uit de vrijkomende middelen een ge meentelijk fonds kan worden ge sticht voor achterstallig onder houd. De plaatselijke woning bouwverenigingen wensen van deze regeling gebruik te maken, aangezien de woningen der ver enigingen nog voor verbetering vatbaar zijn. Op deze wijze zou gedurende een termijn van een jaar in totaal voor achterstallig onderhoud beschikbaar worden gesteld door de Vereniging voor Volkshuisvesting „Alkmaar" ƒ34.790,43; R.K. Woningbouwver. „Goed Wonen" 25.451,55; Arbei- derswoningbouwver. „Rochdale" 23.332,62 en gemeentelijk Wo ningbedrijf 14.888,62. Totaal 98.463.22. B. en W. stellen de raad voor, de aflossing van de bovenom schreven bouwvoorschotten voor een jaar ingaande 7 Jan. 1954 op te schorten, de vrijkomende mid delen te storten in een fonds voor achterstallig onderhoud. Doves-nieuws HEILOO Het Doves-lid J. v.d. Horst, vanwege zijn werk in Den Haag uitkomende voor „te Werve", nam Zondag deel aan de Nederlandse B-kampioenschappen en mocht het genoegen smaken de titel bij het hoogspringen in de wacht te slepen met een sprong van 1.72 m. DONDERDAGAVOND- VOORSTELLING IN HARMONIE Blinde ogen" ALKMAAR. Alleen Donder dagavond draait in de Harmonie de film „Blinde ogen", met Merle Oberon in een der hoofdrollen. Zij speelt hier het rijke meisje, dat verliefd wordt op een blinde pianist, die echter verbitterd is en vooral een wrok koestert te gen de rijken. Om zijn genegen heid te winnen doet zij tegenover hem, alsof zij ook blind is; zij weet te bereiken, dat hij zijn ge schokt zelfvertrouwen terugwint. Zij stelt n.l.-, zonder dat hij het weet, een belangrijk bedrag be schikbaar voor een muziekprijs- vraag, die door de blinde pianist gewonnen wordt, zodat hij over de middelen beschikt, om zich te laten opereren. Hij krijgt zijn ge zichtsvermogen terug en staat dan tegenover het meisje, dat zich nu weer voorstelt, als 'n andere dame die de prijsvraag mogelijk maak te. Er groeit dan een wederzijdse liefde tussen de twee, doch als het bekroonde werk in de concert zaal met succes wordt opgevoerd, gaan de gedachten van de compo nist terug naar het meisje, dat hem tot zijn eerste kunstwerk in spireerde. Hij gaat terug naar Californië, om dit arme meisje te ontmoeten, om dan tot de ont dekking te komen, dat zij en zijn weldoenster een en dezelfde zijn. Niets staat dan meer hun liefde in de weg. Een goed gespeelde film, hoe wel met een moeizaam begin. De muziek neemt in de film een voorname plaats in en daarom zullen vooral de muziekminnaars deze film kunnen appreciëren. ONGEVAL MET DODELIJKE AFLOOP HEILOO Gistermiddag om 5 uur is de 60-jarige J. Boon, landarbeider, werkzaam hii de firma van 't Hof en Blokker, toen hij met zijn fiets de straat weg overstak, aangereden door een auto welke kwam uit de richting Alkmaar en naar Heems kerk moest. De man werd door de auto te gen de grond geworpen en be kwam een schedelbasisfractuur. een gapende hoofdwonde en een verbrijzelde arm. In zorgwekken de toestand is hii met de zie kenauto van de firma Hoebe uit Heiloo naar het St Elisabethzie- kenhuis overgebracht, waar hii vannacht om kwart voor twaalf aan de gevolgen is overleden. De man laat een vrouw en zes kin deren achter. Onderhandse verkoop HEILOO. Een woonhuis met schuur, erf en weiland in de Boe- kelermeer, eigenaar de heer Oly Sr., is onderhands verkocht aan de heer A. C. Smit, veehouder in de Boekelermeer. W eersverwachting Medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond: VRIJ VEEL WIND! Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen, in hoofdzaak van avond en vannacht. Matige tot vrij krachtige wind tus sen West en Zuidwest. Wei nig verandering in tempera-' tuur. BERGEN. Het Bergense Openluchttheater is Zondag het zomerseizoen begonnen met een uitverkocht „huis". Alle plaatsen waren bezet en de laatkomers moesten genoegen nemen met een zitje op de duinhellingen. Het pro gramma van de lichte muze, dat deze avond gegeven werd, schijnt nog steeds het gemakkelijkst pu bliek te trekken, vooral als de artisten bekenden zijn van de radio, zoals in dit geval; Willy Walden en Piet Muyselaer heb ben de honderden bezoekers de hele avond aangenaam bezig ge houden. Vooraf maakte Willy Vervoort met zijn vlotte conference al spoedig de goede stemming erin, hetgeen met een publiek in va- cantiestemming een dankbare taak is. Hij zong met de guitaar, door hemzelf bespeeld en „op verzoek" gaf hij enkele van zijn bekende radio-liedjes ten beste. Tonny Boucher had veel succes met haar goed voorgedragen liedjes, aan de piano door Willy Vervoort bege leid. Tom Bakkenes trad op als accordeonvirtuoos en als accom- pagnateur aan de piano bij het optreden van Vervoort. Het duo Walden-Muyselaer zorgde in zijn optreden als Snip en Snap voor hét lachsucces van de avond. Vrijdag treedt het toneelgezel schap „De Plankeniers" uit Naar- den in het openluchttheater op met het toneelstuk „De Gordel van Hippolyta", een blijspel, vrij bewerkt naar Julian Thomsons „The Woriors Husband" door Mr. H. M. Planten, onder regie van Jan Lemaire. De schrijver ontleende zijn stof aan de Griekse mythologie, doch gaf daarbij op personen en ge beurtenissen een moderne visie. Het stuk speelt in het Rijk der Amazones, waar de vrouw re geert en het openbare leven be heerst. Als een Grieks leger het land de Amazonen binnenvalt en er strijd ontbrandt tussen de twee legers is het Eros, de god der lief de die de vijandige kampen tot elkaar weet te brengen. Een der hoofdpersonen, Antiope, pleegt verraad aan de zaak der strijd bare vrouwen en verwisselt, zoals zovele vrouwen na haar het open bare leven voor het geluk bij man en kroost. Het stuk leent zich uitstekend voor openluchttheater en de spelers van „de Planke niers" zijn voor Bergen althans i geen onbekenden; deze winter traden zij eenmaal op voor de Kunstkring. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit num mer. F amilieberichten Heden overleed n,a een langdurig doch geduldig gedragen lijden, onze lieve zorgzame man, vader en behuwdvader, de heer CORNELIS NIEUWENHUIS in de ouderdom van 53 jaar. C. E. Nieuwenhuis- Roobeek C. Nieuwenhuis J. C. Nieuwenhuis- Bieman HEILOO, 6 Juli 1953 Kerklaan 74 De begrafenis zal plaats hebben a.s. Donderdag op de Nieuwe Begraafplaats te Heiloo. Vertrek van het sterfhuis des nam. 2 uur. Langs deze weg betui gen wij onze hartelijke dank aan dr. Hageman, pastoor v. d. Burg, de Wijkverpleegsters van Heerhugowaard en 't Veld, familie, buren, vrienden en kennissen, voor de hulp en steur., en de betoonde deelna me bij het tragisch over lijden van ons lieve zoontje en broertje. In het bijzonder onze oprechte dank aan ka pelaan De Waard de Eerw. Zusters Ursulinen en meester Wester voor de goede voorbereiding van de stijlvolle begra fenis, waarmee groot en klein, na de Engelenmis op passende wijze van Jantje afscheid heeft genomen. A, Groot J. Groot-Pancras en kinderen 't Veld, Juli 1953 OPENLIJK DANK aan God voor verkregen gunst op voorspraak van de H. Don Bosco en de H. Antonius. Advertentiën 100 st. NH. blauwe hen nen; 100 st. RH. Island; prima kwal., oud 9 wk. E. J. URSEM. Gouw G 47, Hoogwoud. Te koop: plukklaar. J. DE JONG, Middenweg 416, Heer hugowaard. LANGESTRAAT 57J.j Knapperende Biscuits 250 gram 29 Speculaas heerlijk 250 gram 44 Parijse wafels 150 gram 49 Brusselse kermis 200 gram 29 Lange sprits 250 gram 47 J Zuiver rundvet 5 J 500 gram 63 f o.wuuwwwuuuwux'! Choc, hagel 250 gram 38 Pindakaas per pot 73 Frisse jam 2 potten 79 ^DADELS g (zonder pit) Export Ed. kaas 40 plus 500 gram 97 Volvet belegen 500 gram 119 Smeerkaas 2 pakjes 53 ROOKKAAS 100 gram 33 Weg. omstandigheden te koop (ventwijk) Alkmaar en omstreken. Br. o. no. 19464A, bur. van dit bl. LUCIFERSMERKEN. Gevraagd verzameling lucifers-etiketten. Opg. prijs en aantal o. no. N438, bur. van dit blad. Te koop in z. g. st. z. BROMFIETS Solex weg. overcompl., tegen elk aann. bod, desk. onderz. toegest. Emmastraat 77, Alkmaar. TE KOOP zo goed als nieuwe kinderwagen en een herenrijwiel. Over- diestraat 84 Alkmaar. Andijvie groot blik 75 2 blikken 147 Tomatensoep groot blik 72 2 blikken 139 Gecondenseerde melk met suiker per blik 45 2 blikken 85 Versgebrande pinda's 250 gram 43 Zoete pruimen 250 gram 37 Zoete rozijnen 250 gram 31 Maizena 200 gram 9 LIMONADE per fles 69 Export huishoudzeep 10 stukken 65 Diesel 2 pakken 57 Palmolive 3 stukken 75 FRUIT import in blik Heerlijk Ananas Mandarijn Perziken Abrikozen Gem. fruit per blikje 99 2 blikjes J gg Heerlijk van smaak Lunchham 150 gram 39 Boterh.worst 150 gram 49 Rookvlees 150 gram 57 Leverpastei 2 blikjes gj (ook zoutloos verkrijgbaar) Allerfijnste j f MARGARINE j p. pakje 35 Vruchten koekjes 200 gram 3g Kinderschuim 200 gram 39 Gem. toffees 200 gram 33 j B W KOFFIE j 250 gram 149 Theelichten van 50 voor 25 Closetpapier 3 rol 23 Molton dweilen per stuk 47 Gootsteenboender 2 voor 25 Verse EIEREN 5 voor g9 E Getvijzigde ko> over Russisch1 staten De Russen hebben i zalstaten in het weekend een aantal 11 genomen dat zond< wijst op het inluider nieuwe politiek ten or de 70 millioen Oost-I die zwichten onder 1: juk. Overziet men he van wijzigingen dan kc de conclusie dat Mosk baar van tegemoetkoi gemaakt om aan de n gende eisen van de achter het IJzeren G hoor te geven. De capi het Kremlin betekent een verzwakking van sche positie. De greep kou is nog even sterk heen. Het neerslaan Oost-Duitse opstand bewijs daarvoor gele één en ander getuigl een falen der comr politiek om aan de arl bolsjewistische paradij: ken. met welke beloft achtereen zijn zoet Want de werkelijke een betere levensstaa „werkende volk" te is nooit de opzet ge' Kremlin had met de gebieden na 1945 slech het verkrijgen van wi Een vorm van kolo: imperialisme, die zon ga in. de geschieden De manier van optre overal dezelfde, wordt met har-de hand anderzijds wordt de gepaaid. De laatste heeft echter de ovei Hongarije is de vrien< lin, premier Rakosi. troon gestoten. Zijl Nagy beijverde zich stallatierede om aan dat het tot nog toe beleid eén grote verg geweest. Een gedurfdi omdat daardoor het 1 van honderdduizendei nistische arbeiders eer knak heeft gekregen heeft blijkbaar een - nieuwe opstanden. De de veranderingen, di men op een verbeteri voedselpositie en het van het in het verlede de onrecht, moeten i de toenemende onrus gaan. Alles wijst er o; lenkof en zijn naaste kers de hardvochtige van Stalin zo spoedii terzijde willen sehuive ook het wegvagen va mansdictatuur, waarva garije Rakosi het sla geworden. Het blijft slechts eer ring in de tactiek het doel om de were te proclameren en t< Het zou al te argeloo te veronderstellen, da sische machthebbers dood van Stalin tot w craten waren bekei sterk staaltje van I deel bleek één dezer een commentaar van gaarse communistische dat critiek uitoefende rang van sommige ju; de nieuw ingevoerde dwangarbeid. Deze ji kenden verzet aan i aantasten van de fu) rechten van de arbe partijblad antwoordde krachtig ,,De wetten volksdemoeratische rev ten geenszins de wett proletarische dictatuu betrokken juristen ker beiderscode niet. Zij leen naar dat deel da ten van de arbeider maar sluiten de oge: keerzijde van de med; in de plichten van d staan vermeld". Er 1 tuurlijk onder plichte het bukken voor de p: dictatuur en het slaaf van wat Moskou gebie, we ontwikkeling lei dat het Kremlin van met zachtheid meer t Het vieren van de tei Oost-Europese lander, een gevolg zijn van t in Moskou om aan leiding te geven. Me: tast nog steeds. WIJZIGING SU] REGELINI GEZINSVERZO] De minister van m lijk werk heeft enige van- en aanvullingen lopige regeling der 1 van het werk der gi ging bekend gemaakt, gegaan op 1 Januari 1 den uiterlijk tot 1 Je De wijzigingen en a; welke gedurende ev< periode gelden, hebben op de navolgende p voorschrift, dat slecht: subsidie wordt verleer maal het bedrag van saldo, komt te verv overheidssubsidie won in de kosten, verbom tewerkstelling van 1 schappelijk werkster, ding geeft aan gezinsv werkzaam bij een va: gesubsidiëerde instellii zinsverzorging. De mogelijkheid v publiekrechtelijke lie het verstrekken van subsidie wordt in bep; len uitgebreid. Van kracht blijft c dat naast het subsidie riskosten van de ge sters ook een subsidii geven in de kosten ad f100 per jaar per zorgster, doch zij wo zin aangevuld, dat h ontvangen van een bijdrage in de kosten aan de tewerkstelling maatschappelijk we aantal bepalingen zu

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2