I I i I 1 i R a i i I g 1 1 A.R.K.A: betuigt rescuing haar erkenteiijkfeid 0222 Voor de zaligverklaring van Mgr. Dr. Alph. Ariëns Ds. van den Blink vertelt over fatale vergissing St. Bonifatius - hdevaart 500.000ste volkswagen werd afgeleverd Buitenlandse notities Ideaal om er te werken 7 Maar ernstige critiek op uitblijven van pensioen-verbeteringen Naar ivij vernemen Katholieken moeten getuigen van verering Na zeven maanden Korea Zuid-Koreanen beschoten Nederlandse marinesloep Wolfsburg: splinternieuwe stad lar- op •del vrij Mr. ?an itof och ge- sie. der re- be- het en vee ief- tot der ■egt :oals pen- bij ians iter de zie am- Diilae 7 Juli 1953 Pagina 3 Geivijzigde koers tegen- over Russische vazal staten De Russen hebben in hun va zalstaten in het afgelopen weekend een aantal maatregelen genomen dat zonder twijfel wijst op het inluiden van een nieuwe politiek ten opzichte van de 70 millioen Oost-Europeanen die zwichten onder het Sovjet- juk. Overziet men het complex van wijzigingen dan komt men tot de conclusie dat Moskou een ge. baar van tegemoetkoming heeft gemaakt om aan de meest drin gende eisen van de volkeren achter het IJzeren Gordijn ge hoor te geven. De capitulatie van het Kremlin betekent allerminst een verzwakking van de Russi sche positie. De greep van Mos kou is nog even sterk dan voor heen. Het neerslaan van de Oost-Duitse opstand heeft het bewijs daarvoor geleverd. Het één en ander getuigt wel van een falen der communistische politiek om aan de arbeiders het bolsjewistische paradijs te schen ken. met welke belofte ze jaren achtereen zijn zoet gehouden. Want de werkelijke bedoeling een betere levensstaat aan het „werkende volk" te verschaffen is nooit de opzet geweest. Het Kremlin had met de veroverde gebieden na 1945 slechts één doel; het verkrijgen van wingewesten. Een vorm van kolonisatie en imperialisme, die zonder weer ga in, de geschiedenis is. De manier van optreden is niet overal dezelfde. Enerzijds wordt met harde hand geregeerd, anderzijds wordt de bevolking gepaaid. De laatste methode heeft echter de overhand. In Hongarije is de vriend van Sta lin, premier Rakosi. van zijn troon gestoten. Zijn opvolger Nagy beijverde zich in, zijn in stallatierede om aan te tonen, dat het tot nog toe gevoerde beleid één grote vergissing was geweest. Een gedurfde uitlating, omdat daardoor het vertrouwen van honderdduizenden commu nistische arbeiders een gevoelige knak heeft gekregen. Moskou heeft blijkbaar een vrees voor nieuwe opstanden. De ingevoer de veranderingen, die neerko men op een verbetering van de voedselpositie en het herstellen van het in het verleden gepleeg de onrecht, moeten dienen om de toenemende onrust tegen te gaan. Alles wijst er op, dat Ma lenkof en zijn naaste medewer kers de hardvochtige politiek van Stalin zo spoedig mogelijk terzijde willen schuiven. Vandaar ook het wegvagen van de één- mansdictatuur, waarvan in Hon garije Rakosi het slachtoffer is geworden. Het blijft slechts een verande ring in de tactiek. Niet in het doel om de wereldrevolutie te proclameren en te vestigen. Het zou al te argeloos zijn. om te veronderstellen, dat de Rus sische machthebbers sedert de dood van Stalin tot ware demo craten waren bekeerd. Een sterk staaltje van het tegen deel bleek één dezer da®en uit een commentaar van het ..Bul gaarse communistische partijblad dat critiek uitoefende op de me ning van sommige juristen over de nieuw ingevoerde wet op de dwangarbeid. Deze juristen te kenden verzet aan tegen het aantasten van de fundamentele rechten van de arbeider. Het partijblad antwoordde kort en krachtig ,,De wetten -van onze volksdemocratische revolutie slui ten geenszins de wetten van de proletarische dictatuur uit. De betrokken juristen kennen de ar beiderscode niet. Zij kijken al leen naar dat deel dat de rech ten van de arbeider behandelt, maar sluiten de ogen voor de keerzijde van de medaille, waar in de plichten van de arbeider staan vermeld". Er wordt na tuurlijk onder plichten verstaan het bukken voor de proletarische dictatuur en het slaafs opvolgen van wat Moskou gebiedt. De nieu we ontwikkeling leert alleen, dat het Kremlin van oordeel is met zachtheid meer te bereiken. Het vieren van de teugels in, de Oost-Europese landen kan ook een gevolg zijn van onzekerheid in Moskou om aan het geheel leiding te geven. Men zoekt en tast nog steeds. WIJZIGING SUBSIDIE REGELING GEZINSVERZORGING De minister van maatschappe lijk werk heeft enige wijzigingen van- en aanvullingen op de voor lopige regeling der subsidiëring van het werk der gezinsverzor ging bekend gemaakt. Zij zijn in gegaan op 1 Januari 1953 en gel den uiterlijk tot 1 Januari 1955 De wijzigingen en aanvullingen, welke gedurende evengenoemde periode gelden, hebben betrekking op de navolgende punten: het voorschrift, dat slechts overheids subsidie wordt verleend tot maxi maal het bedrag van het nadelig saldo, komt te vervallen. Een overheidssubsidie wordt verleend in de kosten, verbonden aan de tewerkstelling van een maat schappelijk werkster, welke lei ding geeft aan gezinsverzorgsters, werkzaam bij een van rijkswege gesubsidieerde instelling voor ge zinsverzorging. De mogelijkheid voor lagere publiekrechtelijke lichamen tot het verstrekken van een extra subsidie wordt in bepaalde geval len uitgebreid. Van kracht blijft de bepaling, dat naast het subsidie in de sala riskosten van de gezinsverzorg sters ook een subsidie wordt ge geven in de kosten van leiding ad f100 per jaar per gezinsver zorgster, doch zij wordt in deze zin aangevuld, dat het voor* het ontvangen van een overheids bijdrage in de kosten, verbonden aan de tewerkstelling van een maatschappelijk werkster een aantal bepalingen zullen gelden. UTRECHT, 6 Juli De Algemene R.K. Ambtenarenvereniging (A. R.K.A.) houdt heden en morgen te Utrecht een druk bezocht Congres waar diverse actuele problemen, de positie van de ambtenaren be treffende, onderwerp van bespreking uitmaken. Bij ontstentenis van de algemene voorzitter, de heer van Elk, hield de vice-voor- zitter, mr. G. Boot, de openingsrede. Herinnerend aan de grootse viering van het herstel der Kerkelijke Hiërarchie, betuigde mr. Boot namens de gehele A.R.K.A. trouw aan het Episcopaat. Spr. verze kerde dat het appèl van Paus, Kardinaal en Aartsbisschop-Coadju tor aan de katholieke organisaties gedaan, om de eenheid te be waren, voor wat de A.R.K.A. betreft zeker niet tevergeefs is gedaan. Spreker bestreed de door- bi-aakgedachte op sociaal terrein, daarbij erkennend dat samen werking met andere organisaties nodig is. maar deze mag nooit een overgangsstadium naar een eenheidsorganisatie betekenen. De ARKA wenst te behouden de vrijheid zich uit-te spreken over actuele problemen en daarvoor is zij, ondanks de van verschillende zijden geuite be zwaren, tot publicatie van de rapporten „De weg naar herstel" en ,.De weg naar rechtvaardig heid" overgegaan. Inzake de loonvorming bepleitte spreker evenals de KAB een grote vrij Spreker hekelde vervolgens de achterstand in de benoeming van katholieke ambtenaren en sprak in dit verband van achterstelling. Mr. Boot constateerde, dat het aantal katholieke ambtenaren in verschinde sectoren van het ambteli leven veelal buiten redelijl verhoudingen blijft. In dbpzicht drong hij er op aan. daowel niet-katholieke als katholie functionarissen er re kening lede houden, dat het aantal tholieken in overheids dienst i aanzien van de be zetting an functies kwalitatief en kwaitatief in redelijke ver- houdinghaat tot hun getal sterkte. Sprek merkte tenslotte nog op, datsen hechte katholieke ambtenan organisatie juist ook voor detaat van groot belang is. Hij bloot met de woorden van kainaal von Faulhaber: ..Wie Gi voor 30 zilverlingen verkooptverkoopt zijn Overheid voor 20" Het ogres bracht in tele- grammerde betuiging van zijn trouw e: aanhankelijkheid aan koningin n kardinaal tot uiting. (Vervolg van pag. 1) Het bloed van de H. Bonifa tius en zijn gezellen bidt om vergeving en volharding en is tevens onze kracht. Een kracht t, j i welke wij nodig hebben om te 5S?' °aa„rd°^l0" J32S, 'nZ^"S bMlen en te bleven bidden, op- ook meer ruimte ontstaan voor het loonbeleid ten opzichte van het overheidspersoneel overeen komstig de eigen status. Mr. Boot was erkentelijk voor de bereikte resultaten bij de jong ste salarisonderhandelingen met de regering waardoor een deel van de wensen van ARKA's vier jarenplan „Weg naar herstel" waren vervuld. Vooral aan de minister van Binnenlandse Za ken werd dank gebracht voor zijn initiatief om de nivellering te doorbreken. Voor de lagere ambtenaren zou volgens spreker de oplossing moeten worden gezocht in een verhoging van het loonniveau. Toch was ook voor hen, aldus spreker reeds enig resultaat be reikt. Ter wille van hen heeft de regering n.l. op aandrang van de organisaties de aanvankelijk uitgetrokken dertig millioen gul den verhoogd tot zeventig mil lioen. Dankbaar is de ARKA de regering ook voor de vervulling van de jarenlang in het urgen tieprogram opgenomen wens: 'n vacantietoeslag van, 2 pCt. zon der plafond. Als laatste wens bleef hier over de medetelling van het aantal kinderen voor de berekening van de toeslag. Critiek. Spreker oefende ernstige cri tiek op het uitblijven van door de regering toegezegde verbete ringen voor gepensionneerden. De realisering van het interim rapport van de staatscommissie van Poelje, acht spreker behou dens enige noodzakelijke verbe- teringen, een dringcndo eis Ern- stig bezwaar heeft spreker ook tegen het uitblijven van een ziektekostenregeling voor het Rijkspersoneel en andere over heidspersoneel. dat niet onder 'n gemeente- of provinciale regeling valt. De overheid, aldus spreker, legt de last van sociale zeker heid wel op het bedrijfsleven, doch weigert zelf die last .te aanvaarden ondanks de unanie me wens van alle ambtenaren- organisaties. Ook het reisbesluit 1952 en het uitblijven van de oplossing van de gemeenteclassi ficatie ontmoette critiek. (Advertentie) Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder eo kind. dat eens de woorden van Chris tus tot Zijn Vader „Mogen allen een zijn", woorden welke ook de hartewens waren van St. Boni fatius, verwezenlijkt mogen wor den. Dat de vruchtbaarheid van zijn thans gewond en verminkt werk eens zal blijken, daar moeten wij voor bidden, want nog altijd zijn er in dit gewest, waar de H. Bo_ nifatius zijn missie-arbeid met de dood moest bekopen, 200.000 mensen zonder geloof. Dat het bloed van de H.H. Bonifatius en Gezellen en het bloed ook van de Verlosser, te zamen met Uw lijden mag be werken dat in Friesland allen een worden, zo besloot pater Pe ters zijn predicatie. De geschiedenis herhaalt zich. Na de Pontificale H. Mis wer den de pelgrims in de gelegen heid gesteld in de parochiekerk de reliquieën v. d. H. Bonifatius te vereren en de H. Kruisweg te bidden. Des middags om drie uur werd in de kapel een Pontificaal Lof gecelebreerd, waarbij mgr. Kra mer werd geassisteerd door pater van der Logt O.F.M. uit Drach ten als diaken en pater B. Mul der O.P. als sub-diaken. In zijn predicatie wees mgr. Kramer op de algemene intentie, welke aan deze bedevaart gege ven was, n.l. Gods hulp voor de Kerk in de communistische landen af te smeken. De toestand waarin de Kerk «lomfsrifppl in v de wereld verkeert, kan. verge- leken worden met de eerste eeuwen Christendom, welke be leefd werden in de catecomben. Evenals de H. Bonifatius vol hard heeft in zijn ideaal: de be kering van de Lage Landen, zo moeten wij thans volharden in ons bidden voor de Kerk in de communistische landen. En dit bidden heeft altijd waarde; het is een wapen dat geen enkele macht ons uit han den kan, nemen. Aan de ene kant zien wij zo op 't eerste gezicht een ver sterking van de anti-clericale machten en aan de andere zijde weerloosheid van de Kerk. Doch hebt gij zo vroeg mgr. Kramer, er wel eens aan gedacht wat God allemaal voor de Kerk, Zijn Kerk doet? Hij bestuurt de Kerk op onzichtbare wijze, doch ook zichtbaar. Een beijs hiervan is de situ atie waan de Kerk in China, waar ik »ns mijn missiegebied had, aldi mgr. Kramer, mo menteel -rkeert. Ondanks het feit dat i hier van nagenoeg al haar eestelijken, bisschop pen en fiesters beroofd is, is zij nog aijd een levende loot van de fcrk van Rome. De Ktholieken zijn hier trouw aa hun geloof ondanks de nagencg niet te dragen ver volgingen Wij meten hen beschouwen als de sïijders in het voorste legioen dch ook riet schromen hen te bjven bijstaan met ons gebed en >ffer. En dit gezamen lijke stri.jien zal de Kerk daar eens doen zegevieren tot meer dere eer m glorie aan God. Hoe he'ig de kerkvervolging in China -n de andere commu nistische linden wel is, maakte Z.Hoogw. Exc. de pelgrims dui delijk aan de hand van spre kende viorbeelden uit zijn eigen missegebied. In China zijn. er van de iÖ00 buitenlandse mis sionarissen nog slechts 600 over gebleven, terwijl bovendien 60 bisschoppel zijn verbannen. On danks dit illes staat de Katho lieke Kerk in China nog stand vastig temidden van deze storm van, vervolging en gruweldaden. In China leersen een groot ge loof. liefde en offerzin onder de Katholieke». Wij kunnen hen door ons gtbed en offer niet ge noeg tot s:eun zijn, zo besloot mgr. Kramer zijn toespraak. Het weer dat 's morgens vrij goed was, doch in de voormid dag veranderde in een vieze motregen en later zelfs in een vrij harde regen was r,a het Pontificaal Lof weer enigszins m net St. Bonifatius- oark toch doorgang kon vinden. Kees de Ruyter naar wereldkampioenschap lihre Aan het tournooi om het we reldkampioenschap libre, dat van 28 Juli tot 2 Augustus te Vigo in Spanje wordt gehouden zullen de volgende spelers deelnemen: Car- rera (Arg.), titelhouder; Iglesias (Chili), Van Hassel (België), Spielmann (Did), Nussberger (Zwits.), Pinto (Portugal), De Ruyter (Ned.), Domingo (Sp.) Garcia (Sp.), en een Franse spe ler, die nog niet is aangewezen. Bekend Italiaans zanger overleden In Florence is Maandag aan een hartkwaal overleden de 76- jarige internationaal bekende bariton Tita Ruffo. kon de Rotterdamse politie de hand leggen op een 29-jarige zee man en een 40-jarige los-werk- man, die hun vrije uurtjes ge bruikt hadden om een partij tex tiel ter waarde van enige duizen den guldens te stelen wordt thans de eerste boerderij te Oude Tonge na de watersnood opgebouwd. Het is de boerderij van N. J. van Es aan de Blauw- pannenweg aldaar hebben Nederlandse opperofficie- ren van artillerie en luchtdoel een bezoek gebracht aan Ameri kaanse installaties in Duitsland, waarbij o.m. het tweeloops lucht doelkanon van 44 mm, de M. 19 werd bezichtigd gaat Donderdag a.s. van de hel ling van Boele's scheepswerven te Bolnes de eerste van twee zee sleepboten te water. De schepen hebben een 600 I.P.K. triple-ex- pansiemachine, die ze een snel heid van 10 lA mijl p. uur kan geven is een 35-jarige Amsterdammer in de kraag gepakt, die zich zo er gerde aan het lawaai, opstijgend uit een in zijn nabijheid gevierd bruiloftsfeest, dat hij er tweemaal met een windbuks op schoot.... (Advertentie) NIJMEGEN „Of het proces tot de zaligverklaring van Mgr Dr Ariens spoedig op gang zal komen, zal voor een groot deel afhangen van het medeleven van de katholieken van Nederland met twee belangrijke gebeurtenissen, die voor de deur staan: de Ariens- herdenking te Maarsen en de medewerking aan de bouw van een gedachteniskerk te Enschede". Dit verklaarde prof. dr L. J. Rogier tegenover een aantal katholieke journalisten. En prof. G. Brom voegde er aan toe: „De verering van Ariens moet men niet opvatten als een hobby van enkele ouderen, die deze godvrezende, hard werkende en sociale priester van nabij hebben gekend. Ariens is een man geweest, die men op zuiver godsdienstig gebied als een voortrekker moet bezien. Poels en Schaepman zijn van grote be tekenis voor Nederlands Katholicisme geweest, maar op het graf van Ariens is het volk van stonde af gaan bidden". AMSTERDAM „Het mag een wonder heten, dat er niet meer Nederlanders bij zijn omgekomen of gewond", zei de vlootpredikaut drs. J. van den Blink, die aan boord van Hr. Ms. fregat „Johan Maurits van Nassau" in de Koreaanse wateren het drama op de avond van de 26ste Februari j.l. van zeer nabij heeft meegemaakt. Ds. van den Blink, die geduren- van de komst van de sloep op de de zeven maanden als geestelijk verzorger aan boord van de „Jo han Maurits van Nassau" heeft vertoefd en dezer dagen per vliegtuig in ons land is terugge keerd, heeft iets over zijn erva ringen op het water verteld. En vanzelfsprekend gingen zijn ge dachten in de eerste plaats terug naar die rampavond van 26 Fe bruari, toen de Zuid-Koreanen het vuur openden op een met tien Nederlanders bemande sloep, in de mening dat zij met de vijand hadden te doen. De telegrafist Kees van Vliet uit 's-Gravenhage, werd dodelijk getroffen, toen hij 1 met de seinlamp de Zuid-Koreaan- Ise soldaten van de gevaarlijke vergissing op de hoogte trachtte te brengen. Het onverwachtse vuur. De mannen in de sloep, onder leiding van de luitenant-ter-zee tweede klasse Brands, hadden op dracht gekregen van een der eilanden een zieke Zuid-Koreaan op te halen. Men verkeerde in de mening, dat de Zuid-Koreanen hoogte waren. Rustig voeren de Nederlandse jongens tussen de vele eilanden door. Totdat de avondstilte plotseling werd ver broken door geweervuur uit de hoogte der bergen op en in het weerloze bootje. De consternatie was groot: er werd geschreeuwd en geseind. De motor werd stil gezet en de zich aan boord van de sloep bevindende Zuid-Koreaanse verbindingsofficier schreeuwde in zijn taal naar de wal, waarna het vuren werd gestaakt. Men besloot aan wal te gaan. Nauwelijks was de motor aangezet of weer werd gevuurd. Het was bij dit tweede salvo dat van Vliet? viel. Ook de Zuid-Ko reaanse officier was geraakt: een schot dwars door de borst. Toen de sloep het strand op dreef, kwamen de schutters te voorschijn. De matroos Salampes- iv, een Ambonees, maakte in de 'nimse taal de soldaten hun fa- ..•)e vergissing duidelijk. De sloep kwam aan boord van Hr. Ms. fregat terug met een droeve last, zo vertelde ds. van den Blink. De andere dag gingen de vlag gen van de schepen halfstok en die avond had de dagsluiting voor de scheepsomroep, die tot in alle hoeken .van het schip kon worden gehoord, een bijzonder karakter: "„Midden in het leven zijn we door de dood omvangen. De mens schiet voorbij als een schaduw zo klonk de stem van de predi kant. Op het erekerkhof Tanggok nabij Pusan ligt nu behalve de „parachutisten-dominee" ds. Ti- mens en de luitenant-kolonel den Ouden, ook Kees van Vliet be graven. „Er gebeurt niet veel bij de marine in Korea", zo zei ds. van den Blink, zittend in de werk kamer van zijn woonhuis aan de Marinewerfkade te Amsterdam, maar de wetenschap, dat er ieder moment iets kan gebeuren, brengt de grote spanning voor de jongens tijdens de patrouilletochten van telkens drie weken met een week rust. Dan gaan de jongens passa gieren. Hun gedragingen verdie nen dan alle lof". In de hospitalen. Omstreeks Pasen bezocht de vlootpredikant vier boordevolle hospitalen in Tokio, waar de voortreffelijke verzorging het on beschrijfelijke leed niet vermocht weg te nemen. Zijn bezoek gold voornamelijk de zich daar bevin dende 27 zwaar gewonde Neder landers. En als gevolg daarvan bezit de predikant thans een groot aantal adressen van familieleden in het vaderland, die bezocht moe ten worden. Beide Katholieke professoren legden hun verklaring af naar aanleiding van de plannen, weiixe utswau om le Knoohodt, een kerk op te richten, gewijd aan de nagedachtenis van Dr. Alph. Ariens, die 25 jaar gele den stierf. Zij zelf hebben zit- I ting in het comité, dat de naam bouwfonds draagt. De eerste spade is reeds in de grond gestoken en de eerste steen voor dit godshuis, dat 300.000,- moet kosten, zal op 8 Augustus worden gelegd. Dit bouwfonds „Ariens-gedach- teniskerk" heeft in samenwer king met het Arienscomité be sloten de bouw van deze kerk in die geest te bevorderen, dat het een monument zal worden de gedachtenis van de grote priester waardig. Deze kerik :al toegewijd worden aan het H. Hart, m-aar als ooit de hei- igverklaring van Mgr. Ariens sen feit zou worden, dan zal lij als tweede patroonheilige van deze kerk worden uitge- oepen. In zijn uiteenzetting als /oorzitter van het bouwfonds leeft Prof. Rogier voorts er ie nadruk op gelegd, dat bouw van deze kerk te Enschede, die seeds jarenlang is voorbereid en in de normale zielszorg van deze industriestad zal voor den, natuurlijk niet alleen door het Nederlandse Katho- ,ieke volk behoeft te worden betaald: de toekomstige pa rochianen hebben daarin evengoed hun aandeel bij te dragen. Maar beter dan Ariensprentjes, Arienshuizen en Ariensboeken zal een Arienskerk getuigen van zijn voortleven. Meer nog zal zij de uitdrukking vormen van een verering van de Katholie ken en mogeijk de heiligver klaring van Ariens naderbij brengen. „Naar mijn overtui ging zou Ariens reeds heilig- verklaard zijn, indien het pro ces daartoe, zoals in de vroege middeleeuwen, uitsluitend af hankelijk was geweest van de spontane volksverering", zo zeide Prof. Rogier. Een erecomité, dat staat on der voorzitterschap van de heer W. J. Andriessen, heeft zijn naam willen geven aan deze actie van het Bouwfonds. Het stelt er ook prijs op de belangstellenden te wijzen op het gironummer 362300 Bouw fonds Enschede. Niet dat de giro de enige manier is om zijn steun aan de plannen te geven, er zijn vele wegen. Men heeft de verwachting, dat de Katholieke Arbeidersbewe ging, die een geestelijk kind van'deze sociale priester is ge worden, haar eigen wegen zal bewandelen om op die manier ook haar stenen aan te dragen voor het monument De nieuwe kerk ontworpen De nieuwe Ariens-Gedach- teniskerk te Enschede is ont worpen door de architect Joh. Sluijmer, die reeds verschil lende kerken op zijn naam heeft staan. Hij bouwde o.m. de kerken van Bemmel, Gendt, Gaanderen, Eibergen, Isidorus- hoeve. Driebergen en heeft ook opdracht voor de nieuwe St. Willibrorduskerik te Arn hem. Stedebouwkundig gezien is de plaats van de Ariens-Ge- dadhtenisikerk gelukkig geko zen. Hoewel het terrein niet te groot is voor een dergelijk ge bouw, is de plaats op de hoek van de brede Ho,gelandsingel van de kerk lopende Veen- en de bijna in het verlengde straat toch alleszins verant woord. Een gevolg van de lig ging en de afmetingen van het terrein is, dat het gebouw kort en breed wordt, hetgeen het voordeel biedt, dat de gelovi gen als het ware rondom het altaar komen te zitten. Het wordt een z.g. hallenkerk met een Romaanse inslag. De Arienskerk komt met het voor front aan de Hogelandsingel te liggen en heeft langs deze straat een breedte van 30 me ter. Voor de ingang is een plein geprojecteerd van 17x17 meter, waardoor het gezicht van de straat af op de kerk aanzienlijk verfraaid wordt. Het practisdhe nut van dit voorplein is, dat bij het uit gaan der kerk verkeersop stoppingen worden voorkomen. De linikerzijgevel komt even wijdig van de Veenstraat en krijgt een lengte van 40 m. Op de hoek van de linkerzij gevel en het front van de kerk komt een klokkenstoel, welke 18 m. hoog wordt. De kerk zal plaats bieden aan 1014 per sonen. verdeeld in vier rijen banken. De voorgevel zal versierd worden door een groot Ariens- beeld, waarvoor door een Ariensvereerder reeds een be langrijke gift is toegezegd. Het ligt in de bedoeling het beeld te laten vervaardigen door een vooraanstaand Katholiek Ne derlands kunstenaar. Constructief is het noodzake lijk, dat tussen de baraken vier betonkolommen worden ge plaatst, doch deze worden ge ring in doorsnede, zodat het gezicht op het altaar niet be lemmerd wordt. Zowel van binnen als van buiten zal de Kerk in z.g. schoon metselwerk worden uitgevoerd. In de gehele kerk komt een vlak cassettenpla- fond, dat van de vloer af 9 meter hoog wordt. Het zang- koor komt boven de hoofd ingang. HANNOVER. Het nieuwe stadje Wolfsburg, 90 kilometer van Hannover, daverde dit week einde van feestvreugde. Dit ter gelegenheid van het feit, dat in de enige industrie dezer gemeen te, de „Volkswagenwerke", exem plaar na. 500.000 van hetzelfde na oorlogse type van de lopende band kwam. De 50.000ste werd in Mei 1949 afgeleverd, het kwart- millioen werd in October 1951 be reikt. Uit deze cijfers blijkt de gewel dige vlucht van dit bedrijf, dat thans 19.400 arbeiders employeert en jaarlijks honderdmillioen Mark aan lonen en salarissen uitbetaalt, bij een maatschappelijk kapitaal van 60 millioen. Tijdens de oorlog werd de oude Volkswagenfabriek, die in 1940 met de productie begon, doch wel dra geheel voor oorlogsdoelein den werd ingeschakeld, voor het overgrote deel vernietigd. In de eerste jaren na de oorlog werd op kleine schaal voor de bezet tingslegers geproduceerd. In 1948 haalde de productie de 20.000 per jaar nog niet. In dat jaar werd ■dr. ing. H. Nordhoff, die een bre de ervaring bij General Motors had opgedaan, tot president directeur benoemd. Tot dusver bracht hij de productie, bij een twee-ploegenstelsel, op 700 auto's per dag. Naar hij aankondigde zal deze dagproductie begin 1954 tot 800 zijn opgevoerd, terwijl de thans 1,3 kilometer lange fabriek ruim plaats zal bieden voor een dagproductie van 1000 stuks. De voor het overgrote deel, ge mechaniseerde fabriek werkt vol gens een blokkendoossysteem. Uit de diverse afdelingen worden de daar gefabriceerde chassis, moto ren, achterbruggen, stuurinstal- laties, wielen etc. ondergronds of door de lucht over handen aange voerd om, op millimeter en secon de nauwkeurig, op een montage band van pl.m. 100 meter lengte terecht te komen, waar rappe handen ze tot auto's samenvoegen. Het werk lag dit weekeinde echter stil om het halve millioen personenauto's, autobusjes en be stelwagens te vieren. De 30.000 inwoners van de nieuwe, moderne autostad Wolfsbrug, die in 1945 niet bezet kon worden omdat dit toenmalige barakkenkamp nog niet op de kaart stond, vermaak ten zich in het nieuwe stadion en op de sportvelden. Dubbel verheugd waren zij, toen werd aangekondigd, dat het gehele personeel, naar gelang het loon, voortaan een zelfde percen tage dividend zal ontvangen als de aandeelhouders. Naar de me ning van dr. Nordhoff zijn hier mede recht en billijkheid bevre digd, omdat arbeid en kapitaal samenwerken om het bedrijf groot en gezond te maken. Een derde der zetels van de raad van be stuur der fabriek wordt door ar beidersafgevaardigden bezet. Dr. Nordhoff vertelde deze bij zonderheden tijdens een der grootste persconferenties, die waarschijnlijk ooit op Europese bodem gehouden zijn. Bijna 160 journalisten uit 13 Europese lan den en uit Brazilië, Canada en de Ver. Staten waren met door de fabriek gecharterde vliegtuigen naar Hannover gekomen. Met een luxe extra-trein, voorzien van slaapwagens en restauraties, als mede met speciale autobussen, kwamen ongeveer 600 Duitse journalisten naar Wolfsburg.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3