uit hel Zijpe hield f 100.000 over V.G.L.O.-jeugd toonde haar prestaties Grote verduistering hij Alkmaarse ijzerhandel TSoggeen wetsontwerp over de blindenrente Schouwen-Du i veland dit jaar niet meer droog ïarkt Purmerend Eierveiling Woensdag 8 Juli 1953 Pagina 7 Gemeenteraad Zijpe Uitbreiding in vier dorpen SCHAGERBRUG Hoewel de voorstellen niet betrek king tot de schooltandverzorging door B. en W. werden teruggenomen, omdat zich nieuwe gezichtspunten (aan sluiting bij Schagen?) hebben geopenbaard, die een nader onderzoek rechtvaardigen, heeft Zijpe's raad Dins dagmiddag nochtans vele belangwekkende zaken afge daan. Vooraf had gemeente-architect Groot in comité reeds de diverse punten uitvoerig toegelicht, zodat tijdens de openbare behandeling weinig behoefde te wor den gevraagd. OUDEN VAN DAGEN ER OP UIT JAARLIJKSE UITKERING VAN F 42.000. KRUIDER DAMKAMPIOEN ALKMAAR EN OMSTR. POOLS SCHIP GESTRAND EN WEER VLOT Waarde van ontvreemde goederen vermoedelijk meer dan f 25.000 Burgerlijke Sland UITSLAGEN DORPSWEDSTRIJDEN BENOEMINGEN IN HET AARTSBISDOM St. Odilia congresseerde SPORTDAG N.K.J.B. DE NAZOMER TENTOONSTELLING GRONINGER COASTER IN ZWEDEN AAN DE GROND Geslaagd Welkom thuis Aanrijding Aangekocht Nieuwbouw BOUW VAN DE ABDIJ-KERK Tien gulden per seconde.».. Op liet randje HET RAAM WAS TE KRAP TURNFEEST HOLLANDS NOORDERKWARTIER Postduivensport Markt en Beurs ONTVOERDEN WEER TERUGGEKEERD inks ziin uniform door sn tot Lille in Noord kocht hij zijn uniform aan ir voor 9.000 frcs., wat geen len oplevert, want opkopers uniformen van legionnairs. t is geen zeldzaamheid dat ïgionnairs op stap gaan en leien van hun uniform in n. Moeten zij deze delen jen, dan kunnen zij goed- de opkoper terecht, dan bij uder die het pand tegen weer afstaat. Nadat van oor frc. 8.000.— een burger- gekocht, bleef hem slechts 'er voor zijn vlucht naar Hij slaagde erin, doch een eer uit Maastricht, die een er was gedrost, had Don- n ouderlijke woning niet is hij in Frankrijk is ge wacht hem waarschijnlijk sertie de doodstraf, lijf vrienden waarmede van ïaar Indo-China vertrokken n er drie gesneuveld. De rgeblevene was de Maas van wie hij niets meer omen. Het Duitse element in het Franse legioen ver- ligd, dat men van een .its leger'* spreekt. Het me- Duitser, veelal oud-SS-ers 'jnen het verder te kunnen lan enig ander. De meeste zijn Duitsers. tzijde van het legioen is. er ook een vak kan in Kammen heeft zich gioen als electricien on- en en als zodanig hoopt iderland aan de slag te (n Luik had hij twee •s ontmoet die zich voor >en wilden aanmelden, zijn vlug naar hun va- ;erug gekeerd, toen van een boekje over het ad open gedaan. 580850, kalm, duur; loeien 6751050, beter; 350500, kalm; 20 >01700, goed; 30 vette 240—325, kalm; 465 kalveren slacht 45— fokk. 65120, goed; ens vette slacht 1.80 vette zeugen 1.661.74 goed; 732 biggen 3864 5.50, beter; 8 fokzeugen kalm; 847 schapen, -115, vrij goed; lamme- '5, goed; 37 bokken en I55, stug; 23 paarden kalm. Totaal aantal 89. ïimveemarkt. 27 oude a hanen witte en rode per kg; 405 oude kip hanen blauw 1.902 p. jonge hanen blauw 2.50 r kg; 1800 jonge hanen rode 1.802.10 p. kg; en 11.75 p. st.; 500 1.507.00 per stuk. n de vroege morgenuren Dp, dat de handel waar een vlugger verloop zou an anders het geval is. zeker het geval was bij op van de vette koeien, vastere prijzen. De han- irse koeien toonde meer Nuchtere kalveren, andel en hoge prijzen, talveren was veel vraag, zette kalveren was gro- lel kalm. Ook bleek er e vraag naar slachtstie- zeemarkt, geen vlugge ;och belangstelling voor irijzen beter dan voor ede vraag naar lamme- vette varkens gaven in e uren een klein aan- en. Later werd de han- er. Sommige dieren wer- 2 cent hoger dan de no- rkocht. Voor biggen was "stelling om te kopen landel fokzeugen kalm. xarkt handel stil. Pluim- el stug. SREND, 7 Juli. Aan- 40.000 kipeieren: 12.30 eine 7.00—9.00; 45.000 iren: 12.5013.50, kleine i per 100 stuks. dBLIK, 7 Juli. „Me en Omstreken". Aan- 8.800 kg aardappelen, .40—16.50; grof 15.30 el 14.10—16, kriel 5.90— Eersteling, groot 16.50 KARSPEL, 7 Juli „De t". Aanvoer 160.500 kg len: grof 15.9016.40; .90—16.60; klein 13.90— ,el 5.50—7.00; Doré 18.00 ilauwe eigenheimer 20.20 fEBROEK, 7 Juli. „De Aanvoer 460.000 ppelen: Eersteling, grof 20, groot 16.00-17.40; 0—15.50, kriel 6.50—9.60; ;rst., grof 14.3015.20; 70—19.950, klein 10.10— loré, grof 15.9016.30, .70—21.00, klein 14.20— el 7.80; Saskia, grof 15.40 groot 15.8016.00, klein genh., groot 24.0025.10, 90; Blw. Eigenh., groot 60. klein 12.30—12.50. dORN, 7 Juli. „Aven- Omstreken". Aan- 90 kg aardappelen: grove .0015.80, midd. 15.30 el 13.20—14.40, kriel 6.50 ode Schot, grove 15.00, '.508.10; driel 10.00— 10 kg bieten, Rond I 10.70 I 7.50—9.50, III 4.00. Blijkens een schrijven van Rijkswaterstaat, zo deelde burge meester Mr D. Breebaart mede, kan over de leegstaande woning te Zijpersluis pas worden be schikt als een beschikking ge nomen is over het al of niet voortbestaan van het pontveer. Momenteel wordt door RW nog onderhandeld met de gemeente Warmenhuizen, dat ook gaarne het pontje wil behouden. In elk geval wordt spoed betracht. Om de welstandscommissie De gemeenten Den Helder en Texel hebben zich afgesplitst van de Noordhollandse welstandscom missie, terwijl de vergaderingen van die stichting voortaan te Schagpn zullen worden gehou den. Het deed de heer P. Doorn, een aannemer, bij het bespreken van de klacht van de aannemers en bouwvakpatroonsbond betref fende de uitermate trage werk wijze van deze welstandscommis sie, wel goed het nieuws van deze afsplitsing te vernemen, want Den Helder veroorzaakte juist veel stagnatie. Maar overi gens vond hij deze commissie die placht te oordelen over een raam of een deur, een varkensschuur tje of kippenhok een onding. Met architect de Leeuw z.g. ging alles veel beter dan nu. Waarom neemt arch. Groot niet dergelijke be slissingen van zeer ondergeschikt belang? Volgens de burgemeester wilde de heer Groot géén boeman zijn. Als er iets afgewezen wordt kan beter de gehele commissie er aan debet zijn. Het was naar spr. oordeel gelukkig dat deze commissie er is. want gewoon lijk worden er bij verbouwingen veel huizen afschuwelijk ver minkt. En dat te beoordelen is meer een kwestie van smaak aan van deskundigheid. Overi gens deed spr. de toezegging dat de welstandscommissie zich ge rust in een openbare raadsverga dering wil rechtvaardigen. Wegens het overlijden van de heer G. Hollander te Petten werd ais lid van de sociale dienst be noemd de heer J. Kouwenberg te Petten. Voorzitter herdacht hier na in welgekozen bewoordingen wijlen de heer Hollander, als een figuur die practisoh ziin leven lang voor het algemeen welzijn heeft geijverd. De heer G. Hollander was ook directeur van de Algemene be graafplaats te Petten. B W stelden voor om deze functie niet meer te vervullen. De direc teur van de begraafplaats St Maartensbrug kan diezelfde functie ook wel te Petten waar nemen, terwijl de andere werk zaamheden best door de gemeen te-arbeiders gedaan kunnen wor den; wat werd goedgevonden. Zeer teleurstellend De voorgestelde wijziging in de winkelsluitingsverordening (zie ons blad van gisteren) werd eveneens z.h.st. goedgekeurd. Hetgeen niet wegneemt, dat er nog heel wat over gezegd werd. En dan wel hoofdzakelijk over het afwijzend advies om de bak kers Zondagsmorgens in staat te stellen gebak te verkopen. De heer Raatgers betreurde het bijzonder dat de burgemeester geen kans zag om het er door te halen, nu de K. v. K. er niet aan wil. Als die K. v. K. echter zo veel te zeggen heeft, laat dan de gemeente voortaan buiten der gelijke affaires. Wat voor in vloed heeft de raad nu op deze verordening? Verder bracht spr. naar voren dat 't Zand elke Zon dagmorgen door honderden hen gelaars wordt bezocht. Die men sen kunnen er nooit iets kopen. Waarom wordt in de badplaatsen voor de zwemmers wél toegela ten, wat uitgerekend in 't Zand voor de hengelaars niet mag? Blijkbaar moet dus een zwem mer wel, maar een visser niet met onderscheiding worden be handeld. Na deze kennelijk teleurgestel de woordvoerder van de KVP, wist de PvdA-woordvoerder Kok te vertellen, dat er tenminste één bakker blij was dat het ver zoek niet zou worden ingewil ligd. De middenstandsvertegen woordiger Hooy legde zich bij het voorstel van B W neer. Dan werd besloten om aan het kraamhulpcentrum van het Wit- Gele Kruis te Alkmaar een sub sidie te verlenen van f 1,ner verpleegdag in deze gemeente. De woning G 57 werd onbewoon baar verklaard. De uitbreidingen te 't Zand In verband met komende uit breidingen te 't Zand en het binnen afzienbare tijd bouwen van een nieuwe O.L. school, be sloot de raad tot aankoop van 1.1180 HA weiland van de heer j*. A. de Wit voor 0,75 per m2. Het is de bedoeling dat de nieu we straat, die voor het complex v?n de 12 in aanbouw zijnde wo- IJ'ngen loont, wordt doorgetrok ken. en met een ruime boog aan ne Oostkant weer terug naar de Bosweg geleid wordt. Die nieuwe O.L. school zal dan aan de Oostkant precies buiten nie bocht worden gezet, met het "°m naar het Westen. De grote juasoDnervlakte er achter maakt hogelijk ook „openlucht ™ol te houden, hetgeen mo- Igueel z0 wordt gepropageerd. 8erv n1eer de nlannen voor 1 member bij de minister wor- w" ««diend en dat kan. is tn i z''n nu a' klaar dan 'bestemming vrijwel verze kerd. De afvoer van het riool water e.d. veroorzaakte bijzonde re moeilijkheden wegens de zeer lage ligging van de oudere wo ningen aan de Boschweg en de noodzaak om de sloot achter die huizen met de grootst mogelijke spoed te dempen. Het water zou immers nooit 'uit eventuele riool buizen willen lopen. Daarom be sloot de raad om aan het eind van het nieuw aan te leggen riool een automatisch startende en stoppende electrisch gemaal- tje te zetten, dat er dan voor zorgt dat de stand van het riool voortdurend goed blijft. De uit komende vloeistof komt terecht in een sloot tussen gemeente- landerijen, en is dus behoorlijk gereinigd voordat het in de ge wone poldersloten komt. Dit ge- maaltje alleen komt op rond 1800 -, De totale kosten van bouwrijpmaken werden begroot op 9200,-. Goedgevonden. Desgevraagd werd door de burgemeester medegedeeld dat de plannen voor het bouwen van 6 woningwetwoningen te Oude- sluis gereed waren voor een be spreking met het bestuur van de woningbouwvereniging. Aanbe steding kan dus volgen. Die zes komen, evenals de vier anderen die nog ontworpen moeten wor den, aan de Ruigeweg in de na bijheid van de OL school. In verband met de voorgenomen bouw van 6 woningen te Scha- gerbrug besloot de raad tot aan koop van 550 m2 weiland van mevr. A. S. Rossenaar, wed. van Joh. Bakker, tegen f 2,- p. m2. Na aanzienlijke oppositie van de heer P. Hooy besloot de raad om aan de gemeentebode P. Mosk een renteloos crediet van 1500,- te verlenen voor het bij inruil aanschaffen van een nieu we motor. Mosk moet dit bedrag in 7 jaren terug betalen. Er werd acte genomen van de afwijzing door Ged. Staten van de subsidie aan „Simavi", omdat Zijpe daar generlei belang bij had. Het was een voldoening te vernemen, dat de gemeenterekening over 1951 een voordelig saldo aangaf van 107.969,69, terwijl het Algemeen Weeshuis ook nog 1500,- over had. De Sociale Dienst sloot met een gemeentelijke bijdrage van rond 100.000,-. Een terugblik Omdat dit de laatste raadsver gadering was van de raad in z'n huidige samenstelling, gaf bur gemeester Breebaart een chrono logisch overzicht van de meer dan 100 belangrijke kwesties die aan de orde waren gesteld. In dit verband herdacht hij nogmaals de naar menselijke berekening te vroeg overleden gemeentearchi tect C. de Leeuw. Ook wijdde hii aandacht aan de totstandkoming van Zijpe's trots, het grote tehuis voor bejaarden „Zuiderzon". Uit dit overzicht bleek dat de raad in de afgelopen vier jaren allerminst stil gezeten heeft. Maar tevens, hoe veelomvattend de werkzaamheden van B W wel geweest moeten zijn. Elk punt vraagt nu eenmaal uitvoeri ge voorbereidingen en talrijke beslommeringen. Bovendien wor den veel zaken door B W zelf standig afgewerkt. In elk geval is er in Zijpe in enkele jaren ontzaglijk veel tot stand ge bracht. Het geheel herbouwde dorp Petten spreekt daarvan o.a. boekdelen. Hierbij kan nog wor den opgemerkt dat Zijpe bereids de 6000 inwoners is gepasseerd, zodat de komende raad twee le den meer gaat tellen. De gemeen te-architect heeft het bereids zo veel drukker gekregen dat hij er drie technisch onderlegde assis tenten bij kreeg. De burgemees ter bracht ook hulde aan alle ambtenaren en werklieden die met zulk een voorbeeldig enthou siasme hebben gewerkt. Tenslot te nam spr. afscheid van de raadsleden Veeter en de Maaver, die in de nieuwe raad niet terug zullen keren en sprak verder de beste wensen uit voor een even prettige samenwerking met de raad na 1 Sept. 1953 als zulks tot dusver het geval was. De heer P Doorn, de grijze raads-oudste vertolkte de erkentelijkheid van alle raadsleden jegens de burge meester vopr diens werkelijk voortvarend en enthousiast be leid en de wethouders voor hun nauwgezette arbeid. WEST-BEEMSTER. De ka tholieke school te West-Beemster was tijdens het afgelopen week einde van binnen niet meer te herkennen. De V.G.L.O.-school stalde uit, om het zo maar eens te zeggen en niet alleen alle ouders, maar ook vele andere be langstellenden hebben Zaterdag en Zondag een lang en geinteres- seerd bezoek aan deze tentoon stelling gebracht. Men krijgt respect voor het werk van de Eerw. Zusters, wan neer men een rondgang over de tentoonstelling maakt. De jongens pronken met hun werkstukken, iuxe- en gebruiksvoorwerpen, maar ook met schriften, tekenin gen en rapporten, waarop goede en minder goede resultaten waren af te lezen. In de meisjes afdeling zag men naaldwerk, vanaf het fijnste kleedje tot een complete japon met borduurwerk. Boven in het gebouw waren keu rig gedekte tafels opgesteld en stond een keur van gerechten op gediend, zowel voor de „gewone pot" als voor gelegenheden. De grondstoffen voor dit festijn wa ren ten dele afkomstig uit.de eigen tuin van iedere leerling! Er was meer. Een inzicht werd gegeven in de algemene lesme thode en in de vakken, die wor den onderwezen. Dat zijn er niet weinig en allemaal zijn ze afge stemd op de practijk: E.H.B.Ö., maten en gewichten, verlichting, huishoudwerk, werkwijze en ta rieven yan de P.T.T., een beknop te kerkgeschiedenis, Liturgie, de benodigdheden bij het toedienen van de Sacramenten en zelfs kin derverzorging. Bij de jongens kwam daarbij nog een cursus na tuurkunde en menig ouder wens te in stilte wel, dat hij of zij de kans gekregen had te leren, wat deze jongens en meisjes als van zelfsprekend voorgezet krijgen.. Onder de zeer talrijke bezoe kers zag men pastoor Van Leip zig, kapelaan Douwes, burge meester Pesman en zijn echtge note, de katholieke gemeente raadsleden Poel en Van Baar met hun dames, de inspecteur van het onderwijs in het rayon Hoorn, de heer J. v. d. Worp en zijn gast, de heer Knook, directeur van de Rijkskweekschool te Alk maar. BEEMSTER. De hemel was aanvankelijk wat betrokken, maar Traject Bergeroveriveg Bergerbrug op secundair ivegenplan ALKMAAR De Provinciale Staten hebben gisteren een voor de gemeente Alkmaar belang rijk besluit genomen. Bij een voorstel tot herziening van het secundair Wegenplan werd door Ged. Staten voorgesteld, om in verband met de door Alkmaar voorgenomen tunnel onder de spoorlijn AmsterdamAlkmaar het weggedeelte vanaf de Ber gerbrug tot de Bergerweg in het Provinciaal Wegenplan op te ne men. De betekenis van de Ber gerweg wordt hierdoor aanzien lijk vergroot, mede in verband met de aan te leggen Provinciale Weg in het verlengde van de Juliana van Stolberglaan naar Uitgeest. De heer Sietsma juichte dit voorstel van Ged. Staten van harte toe. Het betekent voor Alkmaar, vanaf 1954 een jaarlijk se uitkering uit het provinciaal wegenfonds van 42.000,- per jaar. Wij mogen verwachten, dat. nu dit voorstel door de Staten werd aanvaard, de bouw van de tunnel in de Berger Overweg, in samenwerking met de Spoor wegen, nu spoedig ter hand zal worden genomen. ALKMAAR ïn de hoofd klasse is de beslissing gevallen. H. Krui-der, die ook in 1946 de titel veroverde, won de tweede beslissingspartij van titelhouder Mekken en werd hierdoor dam- kampioen van Alkmaar en Om streken 1953. De partij behield lange tijd een remise-achtig karakter, tot Mekken in tijdnood een grove fout maakte, die door Kruider volkomen werd uitgebuit. In de eerste klasse liep Kiewitt weer een punt uit op zijn concur rent Tuinman. Zelf won hij van Sliikerman. terwijl Tuinman re mise speelde tegen Heves. Stam behield de kans om zich in de eerste klasse te handhaven door een overwinning op Bijwaard. In de tweede klasse bleef (Meyer een bedreiging voor kop- ganger Jorna. doordat hij won van Mosk. Korn won van Hel der en promoveert hierdoor naar de eerste klasse. DEN HELDER Even voor middernacht is het Pools Gou vernementsvaartuig „Pilica" op de Haaksgronden bij Den Helder vastgelopen. Het schip kwam uit de vaarroute recht op de vuur toren van Huisduinen afstomen. Hoewel de kustwacht door mid del van lampseinen probeerde de opvarenden attent te maken op de gevaarlijke gronden, bleef hel schip doorvaren met het gevolg dat het strandde. De reddingboot „Prins Hendrik" is tot tweemaal toe uitgevaren om" assistentie te ^grjenen doch de gezagvoerder meende het wel allegn te kunnen redden. Vanmorgefi om half ze ALKMAAR Eind Juni be- Onder de artikelen zijn o.a. 8 richtten wij dat door de politie grasmaaimaohines, (honderden zei een magazijnbediende hier ter >en, tientallen schoppen, hamers, stede was aangehouden die ver- rooiharken, stelen enz. dacht werd land- en tuinbouw- Het is onbegrijpelijk dat een zo gereedschappen bij een ijzerwa- grote hoeveelheid goederen bij het bedrijf kon worden verduis terd, doch wij vernamen dat de controle bij het bedrijf, doordat er verschillende pakhuizen zijn, nogal moeilijk is. De totale hoe veelheid goederen werd op een grote 3 a 4 tons vrachtwagen vezgereden. De magazijnbediende S. G. en de smid H. G. zijn door de politie in verzekerde bewaring gesteld. Het onderzoek duurt in middels voont. ren han del alhier te hebben ver duisterd. Over deze zaak vernemen wij thans het volgende. Doordat een grasmaaimadhine ver onder de waardeprijs ten verkoop werd aangeboden kwam de pobtie destijds op toet spoor van verduisteringen en bij het verder onderzoek werd ontdekt dat bij het ijzerwarenmagazijn de W. te Alkmaar door de 44- jarige magazijnbediende S. G. dae bij deze firma al ongeveer 15 jaar in dienst was en daar het grootste ALKMAAR Geboren: A. dv vertrouwen genoot, in de loop van f' ?,fr|rr pe"i,f„ de laatste vier of vijf jaar tel- I adndeur P°0lStra 6" M' G' .kens goederen werden verduis. i G Dekker en S terd. In de loop van deze jaren slager Dekker en b. werd een zeer ©rote hoeveelheid j Overleden: Gerrit Spruit 83 ir„ en verscheidenheid ijzerwaren I Johanna Boekei 47 jr., geh. met j p Kamer. Johan P. van den Berg, 54 jr., geh. met C. A. H. Meijer. verduisterd die door drie helers uit de omgeving van Alkmaar werden opgekocht. Deze helers waren de 58-jarige P. D., de 46- jarige koopman F. M. en de even eens 46-jarige smid H. G. De waarde van de door de po litie nog achterhaalde goederen, die bij de helers aanwezig was, beloopt een bedrag vain bijna f 10.000, doch de totale waarde van de ontvreemde goederen is bij.na niet te beoordelen en kan wel meer bedragen dan f 25.000. ZUIDSCHARWOUDE De uitslagen van de dorpswedstrii- den waren als volgt: Zuid Broek op Scharwoude Langendjjk H. v.d. HovenTh, de Haas 11 P. BalderN. Jol 02 C. J. CoolsH. Engering 20 J. WeelMevr. den Hartigh 20 5—3 Noord Oudkarspel Scharwoude J. ZijpP. Beers 02 Jac. KramerJoh. Hugtema 02 P. MienesA. Goudsblom 11 A. Zuidscharwoude—- A. Beemsterboer 02 1—7 A.s. Maandag 13 Juli worden de dorpswedstrijden voortgezet in Hotel „De Roode Leeuw". De Aartsbisschop-Coadjutor van Utrecht. Z.H. Exc. Mgr Dr B. J. Alfrink. heeft met ingang ven is de „Pilica" inderdaad op van 17 Juli a.s. benoemd tot nas- eigen kracht weer vlot gekomen toor te Zeist (H. Familie J.M.J.) en heeft de reis kunnen voort-de Weleerw. Heer Th. C. A. A. zetten. M. van Rijckevorsel. LANGEDIJK. De N.K.J.B. in dit district hield Zondag een sportdag op het terrein van L.S. V.V. achter de R.K. Kerk te Noordscharwoude. De middag werd begonnen met een kort Lof in de Parochiekerk voor de deel nemers, waarna de wedstrijden 'n aanvang namen. Evenals de vo rige jaren bleek ook nu dat de jongens uit Warmenhuizen veruit favoriet waren. Dit wordt mede veroorzaakt doordat men daar veel aan athletiek doet. De uitslagen luidden: 100 m. hardlopen. 1. Fr. Stam, Warmenhuizen 11.9 sec; 2. Jn. Buiter, Warmenhuizen, 12 sec; 3. Jn. Rozendaal, Warmenhuizen 12.2 sec. 400 m. hardlopen. 1. F. Rozen- daal, Warmenhuizen 56.9 sec; 2. Pn. Rozendaal, Warmenhuizen 58.9 sec; 3. N. Blokker, Warmen huizen 60.1 sec. 1500 m. hardlopen. 1. L. Groot, Warmenhuizen 4 min. 36 sec; 2. B. Bleeker, H.H. Waard 4 min. 51.1 sec; 3. Nich ter Bich, War menhuizen 4 fnin. 55.1 sec. Hoogspringen. 1.W. Pronk, Warmenhuizen 1.65 m; 2. Jn. Ro zendaal, Warmenhuizen 1.55 m; 3. Jn. Dekker, Tuitjenhorn 1.50 m. Kogelstoten. 1. Fr. Stam, War menhuizen 10.44 m; 2. D. Deken, H.H. Waard 9.44 m; 3. Jn. Rozen daal, Warmenhuizen 9.42 m. Olympische estafette. 1. War menhuizen 4 min 5,4 sec; 2. Lan- gedijk 4 min. 25,8 sec; 3. Warmen huizen II 4 min. 26,3 sec. Touwtrekken. 1. Warmenhuizen; 2. H.H. Waard Noord; 3. Tuitjen horn. Volleybal. 1. H.H. Waard Noord; 2. Warmenhuizen; 3. Langedijk. MAASTRICHT Nadat wij er jarenlang over gepraat en onder handeld hebben met de regering, ligt daar nog altijd geen wetsont- aanvan'Keujk wax □eiroiK.K.en, maar dat mocht de stemming onder de w rp gel om blindenrente ouden van diagen, die zich opge- te regelen. De kosten zijn niet maakt hadden de jaarlijkse feest- meer dan fl.250.000, maar vele dag voor honderd procent te ge- blinden zouden er in hun dage- meten, met drukken. Later kwam zelfs de zon door, zodat in Val- 1 '115S bestaan op een kenveen via Hilversum be- manier mee geholpen zijn, ver reikt niet alleen de koffie- j klaarde de voorzitter van de Ka- tafel alle eer werd aangedaan, tholieke Blindenbond, de heer R. maar bovendien nog een wande- ling kon worden gemaakt in de i Coppes, op het congres van St. bossen en de speeltuin. In park Odilla, dat te Maastricht werd ge- Groenen daal b«j Heemstede werd houden, gedineerd en in Velzerend thee gedronken. De verzorgsters, die j En zo vervolgde hij de ie handen vol hadden, hadden blinden zouden er bijzonder mee W(_T. e\.r ,van haar werk. gediend zijn, indien de staat be- Via de kuststrook ging het weer fer zou bevorderen, dat zij meer op huis aan, waar d,e fanfare in het bedri3fsieven werden op klaar stond om de stoet naar het genomen. De subsidieverlening Herenhuis te leiden. Hier stond van f350 QOO voor de werkver- 'het comité, onder leiding van burgemeester Pesman, al gereed om de deelnemers aan de todht schaffing is natuurlijk mooi, maar de staat zou meer kunnen doen. SSbrUt, Sii hi minst toor een I J" ™tJ:.(Armenw"t ln der ouden van daeen zelf. Het handen geschiedt. der ouden van dagen zelf. Het was dan ook een dag geweest, die uitstekend slaagde en die alle vorige uitstapjes in de schaduw stelde. PURMEREND. Op de Na zomertentoonstelling komt een de monstratie met levende have over doelmatige veevoeding. De voorbereidingen van de Na zomertentoonstelling 1953 vorde ren goed, ook wat betreft de za ken op agrarisch gebied. Op initiat'ief van de Rijksland- bouwconsulent voor Noordholland Zuid, Ir. L. H. Hartman, zal op de tentoonstelling van „Purmerend- Marktstad" een grote tent geheel gewijd zijn aan de voorlichting inzake doelmatige veevoeding. Een belangrijke demonstratie met levende have welke zal wor den verzorgd door de Veevoeder- afdeling der Oliefabrieken Calvé- Delft, belooft voor de veehouders bijzonder interessant te worden. Op aanschouwelijke wijze zal dus worden aangetoond hoe belang rijk het is, dat bij de opfok van de jonge dieren reeds het funda ment wordt gelegd voor een goe de productie. Met grote tevredenheid vernam de vergadering van de plannen welke in vergevprderd stadium verkeren en betrekking hebben op de oprichting van een Bureau voor Maatschappelijk Blinden- werk. Met de minister voor Maat schappelijk Werk, Mr. van Thiel, zijn uitvoerige besprekingen ge houden. Zelfs de kwestie van het bestuur en van een directeur zijn hierbij reeds ter sprake gekomen. Omdat voor Juli alle gegevens bij het ministerie aanwezig moesten zijn, koestert men de verwachting, dat weldra een wetsontwerp in genoemde geest bij de Staten Ge neraal zal worden ingediend. Dit bureau zou het contact tus sen de blindgeborenen en blind- gewordenen, tussen de ouders van blinde kinderen en zovele anderen kunnen leggen door middel van de sociale werksters. Minder verheugend was het verslag, dat frater Theophaan kon uitbrengen over de vooruit zichten van het B.L.O. aan blin den. Er is vorig jaar een com missie ingesteld ter voorbereiding van de gelijkstelling van het Bui tengewoon Lager Onderwijs met het Gewoon Lager Onderwijs (G.L.O.) Deze commissie zal een advies moeten uitbrengen, waar mede nog wel veel. tijd gemoeid kan zijn. Doch de blinden zitten intussen met hun moeilijkheden en wachten op de oplossing van dit urgente probleem. Weliswaar is in 1949 reeds een gedeeltelijke tegemoetkoming tot stand geko men, maar de gelijkstelling waar op de blinden recht hebben is nog ver verwijderd. Het Groninger kustvaartuig Surter is in een baai in Noord- Zweden aan de grond gelopen. Hét schip, dat 300 ton meet, was op weg van Middlesbrough naar Uddiksvall met kolen. Aan boord bevinden zich naast de zes bemanningsleden, de Gro ninger kapitein Karsies. De coaster is eigendom van de Groninger reder F. Smit, werd bevracht door Carabeka en gebouwd in 1939 bij Pattje's Scheepswerven te Waterhuizen (Gr.). Het schip is verzekerd bij Zeevaart te Groningen. ALKMAAR Te Leiden slaagde voor het doctoraal exa men in het Indisch recht onze oud-plaatsgenoot de heer H. M. de Munk. ALKMAAR Onze plaats genoot de matroos le klasse J. Jongen, Stationsstraat 15 zal per Ms Sibajak, vermoedelijk op 25 Juli a.s. uit Indonesië in Neder land terugkeren. De aankomst vindt plaats te Rotterdam. BROEK OP LANGENDIJK Zaterdagavond werd Mevr. J. K. door een auto aangereden. De ontboden geneesheer Dr Man- jourd was spoedig ter plaatse en constateerde een bloeduitstorting in de benen. BROEK OP LANGENDIJK De grote boerderij met kapberg en schuren van de heer Jb. v.-d. Molen is onderhands aangekocht door de heer J. Bak Kzn., Dorps straat 178, alhier. MET FIETS EN AL TE WATER BROEK OP LANGENDIJK. De achtjarige jongen M. J. fiet sende op de dijk, raakte doordat hij een vlieg in zijn oog kreeg, de macht over zijn stuur kwijt en reed met fiets en al te water. Een juist passerende dame wist de jongen op het droge te krijgen. Zijn fiets werd later opgehaald. BROEK OP LANLENDIJK Bij onderhandse aanoesteding is aan de heer W. Giltjes en Zoon opgedragen het bouwen van een koelhuis voor rekening van gebr. Klojsterboei EGMOiNd-BInJMEN Wanneer men Egmond-Binnen nadert, ziet men reeds van verre afstand dat met de bouw van de nieuwe Ab dij-kerk aanzienlijke vorderingen worden gemaakt. Een dezer da gen, n.l. de 29e Juni j.l„ feestdag van St. Petrus en Paulus, de dag waarop de Hoogwaardige Vader Abt. Dom Paulus Andriessen O.S. B„ zijn patroonsfeest vierde en waarop in de oude Abdij-kerk het titelfeest van de kerk, die aan St. Petrus was toegewijd, werd ge vierd, werd 's middags de natio nale driekleur bevestigd op het eerste spant van de kap der nieu we Abdij-kerk, die in aanbouw is. Hiermede is een der laatste stadia van de bouw bereikt en hoopt men binnen enkele maanden, vóór de winter, het gehele bouwwerk voltooid te hebben. Het is moeilijk reeds een indruk te geven van de architectuur, vooral daar de gewelven, die zon der profiel uit de hand gemaakt zullen worden, nog niet gemetseld zijn. De nieuwe kerk heeft een lengte van 43 meter bij een breedte van 12 meter, terwijl de nok van het dag 21 meter hoog is. Aan de noordzijde van de kerk is de Sa cramentskapel waarbij zes zij kapellen aansluiten; aan de zuid zijde is de sacristie gelegen, waar naast een klokkentoren. Het ge deelte bestemd voor de gelovigen, zal aan 200 a 300 personen plaats ruimte bieden. De nieuwe kerk betekent zeer zeker een verfraaiing van het rustige, aan de voet der duinen gelegen, dorp. Dezer dagen heeft Ir G. Maris, directeur-generaal van de Rijks waterstaat, voor de radio mede gedeeld, dat van de 150.000 ha verdronken land in het rampge bied thans nog 15.000 ha wachten op droogmaking. Van de 67 stroomgaten, die door de Februari storm werden geslagen, moeten er nog vier worden gedicht. Dat zijn dan ook niet bepaald kleine stroomgaten. Het zijn de gaten bij Schelphoek op Schou wen, Ouwerkerk op Duiveland aan de zuidzijde en Stevensluis in het noorden. Het vierde gat bevindt zich in de veerhaven van Kruiningen. Aannemers in de waterbouw, WINKEL. „Ik hoop, dat U er spijt van hebt; U hebt op het randje van de gevangenis gestaan" zei de Alkmaarse politierechter tegen de huisvrouw S. C. uit Winkel, die schulden had gemaakt en een deel hiervan niet had te rugbetaald. Er was over haar een rapport uitgebracht door de Re classering, waarin stond, dat zij een slordige huisvrouw was, die echter wel van aanpakken wist, doch die veel te makkelijk met geld omsprong, en geld leende zonder goede redenen. Het rap port drong aan op een voorwaar delijke straf, die de politierech ter tenslotte oplegde, mede omdat zij bezig was haar leven te bete ren. Het vonnig luidde f 100. boete, plus een voorwaardelijke gevangenisstraf van 6 maanden met een proeftijd van 3 jaar on der toezicht van de Reclassering. KOLHORN. De heer D. uit Kolhorn was op 9 April in Hoorn voor zaken en daar het laat was geworden en hij de laatste ver binding had gemist, was hij ijve rig op zoek gegaan naar onder dak voor de nacht. Maar dat lukte niet best, want nadat hij bij twee hotels tevergeefs had gevraagd om een plekje om het moede hoofd neer te leggen, stond hij nog op straat. Inmiddels was het al over twaalven geworden en bij het derde hotel, waar hij een poging wilde wagen, was de deur al dicht. Er brandde echter nog wel licht en er waren mensen binnen. To.en kwam de heer D. op het idee om het eens aan de achterdeur te proberen. In de keuken brandde nog licht, doch ook hier was de deur al op slot. Er stond echter wel een raam open, nogal een aardig eindje boven de grond, maar de heer D. verlangde zo naar een bed, dat hij zich niet lang bedacht en zich omhoog hees. Toen hij ech ter zijn bovenlichaam door het raam had gewurmd, kwam hij tot de ontdekking, dat de rest er niet door kon en mismoedig liet hii zich maar weer op de grond zakken, waar twee ijverige die naren van Hermandad, die dat gescharrel al een tijdje aan had den staan kijken, hem op stonden te wachten. Verdacht van weder rechtelijk binnendringen kwam de heer D. voor de Alkmaarse politierechter. Het ging er om. of hij nu teruggegaan was omdat hij de politie-agenten had zien aan komen, of omdat hij tot de ont dekking was gekomen, dat het raam niet 'berekend was op ziin proporties. Dit laatste was hét geval geWeest, zodat de Officier van mening was, dat er geen strafbaar feit was gepleegd, daar hii vrijwillig terug was gegaan, in zoverre dan, dat hij niet door het raam kon. De politierechter concludeerde dan ook: vrijspraak en vroeg de heer D. of hij daar iets op tegen had, maar dié vond het allang al goed. WIERINGEN. De Turnkring N.H.K. houdt haar jaarlijkse Turndag Zondag a.s. op Wierin- gen. Aan dit Turnfeest zullen on geveer 20 verenigingen deelnemen terwijl ook de keurkorpsen van de Kring N.H.K. hun medewerking zullen verlenen. Nadat 's middags om 1 uur in zaal Concordia de officiële ont vangst heeft plaats gevonden, zal een marswedstrijd gehouden wor den, waaraan ook de Wieringer Muziekverenigingen „Harmonie" en „Apollo" om het marstempo aan te geven, zullen deelnemen. De wedstrijden zullen gehouden worden op het Succes-terrein. Bij gunstig weer rekent men op een massale belangstelling. BREEZAND. De wedvlucht voor jonge duiven van „Altijd Verder", Zondag j.l„ startte in Roosendaal, 152 KM. De eerste duif, die haar hok bereikte om 10 uur 2 min. 13 sec., maakte een snelheid van 1256 M. per minuut (ruim 75 KM per uur). Prijzen en punten werden als volgt behaald: M. v. d. Berg 1, 16, 17 met 43 p. A. v. d. Zee 2, 12, met 43 pt.; G. Niuewenhuizen 3, 4, 8, 23 met 41 p. A. Liefhebber 5, 6, 11, 19, 21, 22, 24, met 39 pnt.; Jn. Blauwboer 7, 15, 20 met 37 pnt.: J. Janssen 9. 10, met 35 pnt.; P. Blaauboer 13, 14, 27, met 31 pnt.; J. Flipse, 18, 26, met 26 pnt.; M. v. d. Berg Fzn., 25, met 19 pnt.; N. W. Kaan, 28, met 16 pnt. NOORDSCHARWOUDE. 8 Juli Aanvoer: 125.000 kg aardappe len: eerstelingen 14.3016.10; ro de eerstelingen 16.4017.20; ei genheimers 21.5022; blauwe ei genheimers 20.1020.80; doré 17.40—18; bonheur 13.90—14.80; drielingen 10.30—13; kriel 3.10— 6 60; 3300 kg witte kool 1010.70; 1350 kg kroten a 8.3012; 75 kg tuinbonen 8—9; 97 slof aardbeien 1.69—2.62. LANGEDIJK 14.400 kg aard appelen 14.30—16.90; doré 18.20 19.50; saskia 14.7017.10: rode schotten 15.0019.70; blauwe eigenheimers 17.1021.30: grol 14.3015.10: drielingen 11.50 13.10: kleintjes 6.509.70: 35.000 kg rode kool 5.909.30: 2500 kg witte kool 8.9011.00: 1500 kg gele kool 10.0010.10: 2300 st. baggeraars en rijswerkers zijn bloemkolen Al 31— 36;' A2 8—17 voor waterschappen, provinciale 1 800 bos peen 10.90—12.40. en rijkswaterstaat onafgebroken in de weer. 15 zuigers en bagger molens, 50 draglines. 35 bulldo zers en 6 asphalt-installaties zijn met 2000 arbeiders bezig dijken te bouwen en bressen te dichten. Blijft het weer normaal, dan ko men de dijken rond Schouwen- Duiveland, het noodgebied van nu, dit jaar dicht. Droog komt het eiland in 1953 zeker niet meer. Op 22 Juli wordt de grote slag aan de Kruininger veerhaven ge slagen. De haven zal dan met caissons worden geblokkeerd. En dan: de volgende gaten. Onder tussen kost iedere seconde tien WARMENHUIZEN, 8 Juli Aanvoer 35.000 kg. aardappelen. Eerstelingen 14.3015.60, grove 14.4014.60, drielingen 12.80— 13.60, doré 18.6019.20, vr. eigen heimers 17.50. DJAKARTA Blijkens een vertraagd bericht uit Makassar, zijn de drie personen, die de vo rige week aldaar werden ont voerd, weer in goede welstand in Makassar teruggekeerd. Tot hen gulden. Er moet spoed gemaakt behoorden twee Nederlanders, n.l wordende heren Muller en van Aal»t

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7