v.s. blijven werken voor hereniging van Korea F.S. biedenMiddenOosten militaire hulp aan Motie aangenomen over overheidspensioenen Straaljager neergestort Moet de Tweede Kamer worden verdeeld in gespecialiseerde teams? Dagblad voor Alkmaar en omgeving Piloot gedood buffprs Eisenhower gelooft sterk aan eenmaking van Duitsland Tussen Oost- en West-Berlijn VERKEER HERSTELD Het A.R.K.A.- congres Vragen over de nieuwe kruisers Autobotsing bij Weert eist 2 doden De „Surte" thans vlotgetrokken Gasfitter gedood bij ontploffing te Franeker Gunstige reactie in Egypte NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50: in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf - singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89. tel 2800 K 2230: Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) Donderdag 9 Juli 1953 - 49e Jaargang - Nummer 1282o rrt i 1 USSPTl flP UIT VERSCHILLENDE opmer kingen, o.a. in het orgaan van de E K. Middenstandsbond en in de „Opmars", is al gebleken, dat in de kringen van de middenstand grote ontstemming heerst over de strekking van de voorstellen van de Regering inzake de compensa tie voor de huurverhoging, de be lastingverlaging enz. Wij hebben daaraan bereids vo rige week enige opmerkingen vastgeknoopt en thans hebben de drie middenstandsbonden gemeen schappelijk een adres terzake aan de Tweede Kamer gericht. Uit dit wei-gedocumenteerde stuk blijkt ten duidelijkste, dat de midden stand toch inderdaad wel lelijk tussen de buffers raakt en in het hoekje zit, waar „de slagen vallen. Wat is het al weer lang geleden, dat de Regering, blijkens de Troonrede, open oog had voor de belangen van het middengroot- en kleinbedrijf! En wat heeft men van de zijde van de Overheid ver schillende keren verzuimd, rede lijke verlangens van de midden stand in te willigen! In 1951 bracht de loonsverho ging vermeerdering van lasten mede, waarvoor compensatie werd toegezegd, die echter niet is ver wezenlijkt In 1952 was er op nieuw loonsverhoging, in het ka der van de uitvoering van de Wachtgeld- en Werkloosheidswet, waarvoor eveneens compensatie werd toegezegd. Men weet, dat hier betrof de veelbesproken ver laging van de vereveningsheffing, welke echter ontoereikend was Inderdaad dreigt de last van de nieuwe maatregelen zeer zwaar te worden voor de middenstand, d.w.z. voor het middengroot- en kleinbedrijf. „Tussen de buffers". De Regering zal toch al een toer hebben, om haar standpunt te verdedigen o.a. inzake de hoog te en de algemene strekking van de loonsverhoging. De aandrang, om de huurver hoging door een loonsverhoging geheel te compenseren, wprdt n.l. steeds sterker, nu daarnaast ook sterk wordt aangedrongen op een directe maatregel inzake het ver vallen van het z.g. consumptie offer, jcLw.z. direct in die zin, dat hiervoor ook een loonsverhoging wordt toegekend. Nu zou men kunnen opmerken, dat uit die ko mende loonsverhoging voor de ondernemers een inkomstenver- meerdering zou kunnen voort vloeien, door een stijging van de omzet, maar dit zou zeer aan zienlijk moeten zijn, wil het rede lijke betekenis hebben. Men moet deze zaak inderdaad ook bekijken tegen de achtergrond van de vroeger, ook hier bespro ken rapporten over de liquiditeit voor de detailhandel en het am bacht, welke in de tweede helft van 1951 al aan de Regering zijn aangeboden, waar die blijkbaar ai weder in het vergeetboekje zijn geraakt. Die rapporten hebben een dui delijk en nogal schril beeld gege ven van de toestanden in de mid- denstandsbedrijven en het is daarom wel moeilijk te verteren, dat het maar bij toezeggingen van de Regering blijft en dat ook thans, gelijk in het adres wordt gesteld „geen doeltreffende tege moetkomingen voor het midden groot- en kleinbedrijf worden voorgesteld". In het adres, waarvan men el ders de voornaamste punten kan lezen, wordt dit sterk geargumen teerd. Men heeft ons verzekerd, dat van de huidige voorstellen, die a.h.w. een wirwar van lasten en tegemoetkomingen, van nieuwe eisen en compensaties inhouden, slechts5 pet. van de midden stand zou profiteren. Op twee punten valt nog in het bijzonder de aandacht te vestigen. In de eerste plaats hebben wij in de laatste maanden herhaaldelijk in het kader van de bevolkings politiek enz., beschouwingen ge lezen over de mogelijkheden en de wenselijkheid, om voor nieuwe werkgelegenheid te profiteren van het middengroot- en kleinbedrijf. Mede op grond van berekenin gen van het Economisch Instituut voor de Middenstand kan, nu de voorgestelde maatregelen in het algemeen voor de middenstand een achteruitgang betekenen, worden aangenomen, dat er zeker geen sprake zal kunnen zijn van fiscale tegemoetkoming voor het middengroot- en kleinbedrijf in het kader van een werkgelegen- heidsverruiming, zoals de maatre gelen op belastinggebied e.d. (vol gens de Memorie van Toelichting) toch beogen te zijn! Men slaat de betekenis van de middenstand voor dit streven blijkbaar niet hoog, eerder gezegd beslist te laag, aan. Eerder is al aangetoond, dat het middenstandsbedrijfsleven in zijn geheel van groot belang is voor de werkgelegenheid. Het andere punt, dat in dit ver- oand mede de bijzondere aan dacht verdient, is het steeds teer dere punt van de vereveningshef- hng. In het belastingprogram van de Katholieke Middenstandsbond was nog opengelaten, of wel tot afschaffing van deze belasting zou kunnen worden overggaan, in elk geval wilde men dit toen niet 20 stellen. Maar de tijd schrijdt voort en de mogelijkheid van af schaffing komt opnieuw naar vo ren. In elk geval zal een verder gaande verlaging nodig zijn, in veroand met de komende loons verhoging en als deze verder zou gaan dan op het ogenblik bek»nd 's (en men fluistert al. dat ze WASHINGTON, 8 Juli (A.P.) President Eisenhower heeft vandaag verklaard, dat zijn regering uitziet naar en zal werken voor de vredelievende hereniging van Korea. De president wilde op zijn wekelijkse persconferentie echter niet zeggen of hij aanwijzingen ontvangen had, dat de Zuidkoreaanse president Syngman Rhee bereid zou zijn in te stemmen met het voorgestelde bestand. Een Duitse journalist vroeg de president, of hij van mening was, dat de EDG ter zijde geschoven dient te worden ter wille van de poging om Duitsland te hereni gen. Eisenhouwer antwoordde ontkennend. Aan het begin van zijn pers conferentie merkte Eisenhower op, dat de communisten hebben bekend gemaakt voort te willen gaan met de regelingen voor een bestand, dat in overeenstemming is met het voorstel der V.N. Dit voorstel voorziet er in, dat, indien nodig, ook zonder de Zuidkorea- nen voortgegaan zal worden met het overleg. Eisenhower zei duidelijk te willen maken, dat iedereen in de V.S. de aspiraties van Rhee be grijpt, die zich verzet tegen de ondertekening van een bestand, indien dit niet voorziet in een vereniging van Noord met Zuid Korea. De president wees er op, dat ieder in zijn hart een warm plekje had voor alles, dat Zuid Korea in de drie jaar oude wor steling tegen de communistische agressie gedaan heeft. Persoonlijk zei de president van mening te zjjn, dat de Ame rikaanse bevolking meer inlich tingen dient te ontvangen over atoomonderwerpen, de president meende, dat delen van de hui dige wet werkelijk verouderd zijn sinds bekend is, dat ook elders atoombommen vervaardigd zijn. Zoals bekend, hebben zowel Rus land als Groot Brittannië atoom wapens tot ontploffing gebracht. De Duitse kwestie Eisenhower zei sterk te gelo ven in de éénmaking van Duits land en een groot voorstander te zijn van het daar houden van vrije verkiezingen. In dit ver band merkte hij nog op, dat het plan voor een Europese defensie gemeenschap geen gevaar voor iemand inhoudt, behalve voor degene, die het plan zou koeste ren één van de leden van de ge meenschap aan te vallen. BERLIJN, 8 Juli (AFP) Met ingang van Donderdag a.s. zal het verkeer tussen Oost- en West- Berlijn weer geheel worden her steld, aldus heeft het Oostduitse radiostation Radio Berlijn Woens dag bekend gemaakt. In de bekendmaking wordt voorts gezegd, dat er speciale veiligheidsmaatregelen zullen worden genomen door de Oost- Duitse Volkspolitie, om de rust in de Oostelijke sector van Ber lijn te verzekeren. „Alle noodza kelijke stappen om het binnen komen van fascistische agenten te voorkomen, zijn gedaan", aldus de bekendmaking, waarin een beroep op de bevolking wordt ge daan om het bestuur van Oost- Berlijn te helpen bij haar pogin gen om de orde te handhaven. TAFT GEOPEREERD NEW YORK, 8 Juli (AP) In het ziekenhuis van New York is vandaag senator Robert Taft ge opereerd wegens een ontsteking aan de buikwand. Volgens de eerste berichten is dit een diag nose-operatie geweest en zal de definitieve operatie later plaats vinden. In de namiddag van de laatste dag van het congres van de A.R.K.A., te Utrecht gehouden, werd met algemene stemmen de door de afdeling Utrecht voor gestelde motie aangenomen be treffende de overheidspensioenen. De ARKA constateert, aldus deze motie, dat het peil der over heidspensioenen ook na de ver hoging met een toeslag ver ten achter is gebleven bij de gestegen kosten van het noodzakelijke levensonderhoud, dat zulks niet alleen geldt voor de eigen pen sioenen doch ook voor die der weduwen en wezen. De ARKA sprak haar teleurstelling er over uit dat de regering nog steeds geen gevolg heeft gegeven aan het door de staatscommissie voor de pensioenwetgeving aangeboden interim-rapport. De ARKA nodigt het hoofdbestuur uit om via de Rooms Katholieke Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel met de meeste klem bij de rege ring aan te dringen op een spoe dige verwezenlijking van de door de staatscommissie ingediende voorstellen, zulks als een eerste stap tot verbetering van de pen sioenwetgeving. Tot laat in de namiddag behandelde het congres verschillende voorstellen der af delingen en groepen, die direct of indirect verband hielden met de verder zal moeten gaan!) dan komt het probleem van de ver eveningsheffing als mogelijkheid van compensatie voor alle werk gevers, dringend aan de orde. Het moge niet ijdel zijn, alsnog de verwachting uit te spreken, dat de Regering en de Tweede Kamer alle aandacht zullen schen ken aan de verlangens en wensen uit de kringen van de midden stand, opdat hij bij de komende behandeling van het grote en in gewikkelde complex van maat regelen van geven-en-nemen niet opnieuw tussen de buffers be kneld raakt, of liever, tussen de ■uffers bekneld blijft! actuele vraagstukken zoals het rijksbesluit, de kinderbijslag en opnieuw de pensioenen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer P. J. M. Kallen met vol strekte meerderheid van stemmen gekozen in het hoofdbestuur, ter wijl de heer P. M. Sontrop en S. P. Fluitsma bij afwezigheid van tegencandidaten werden herko zen. Van de zijde van het hoofd bestuur werd nog mededeling gedaan van het voornemen om in de maand September de gepen- sionneerde ARKA-leden in 'n af zonderlijke groep onder te bren gen. De moordenactr van Prins Az- zedine Bey, de opvolger van de Bey van Tunis, is de 33- jarige Hedi Ben Brahim Ben Ejebala Djeridi, hij heeft al enige veroordelingen achter de rug. De moordenaar werd naar het bureau gebracht van de Procureur van Tunis, ond zwaar politic-escorte. Het Tweede Kamerlid, de heer Vermeer, heeft aan de Minister van Marine schriftelijk gevraagd: 1 is het juist, dat bij het dok ken na de proefvaarten van de kruisers „De Ruyter" en „De Ze ven Proviciën" gebleken is, dat zich aan de achterstevens onder de waterlijn ondeugdelijk giet werk bevindt? 2. kan de minister mededelen op welke wijze dit gietwerk vóór dat het werd aangebracht is be proefd en waarom van de thans geconstateerde ondeugdelijkheid op dat moment niet is gebleken? VLIEGRAMP IN TWENTE (Eigen bericht) Gistermiddag omstreeks kwart over twaalf is in de gemeente Losser, nabij de rijksweg Olden- zaal-Enschede, een straaljager van de vliegbasis Twenthe neer gestort. Het was een vliegtuig van het type Gloster Meteor 4. Het toestel, dat bij de aanraking met de grond is geëxplodeerd, werd totaal vernield. De piloot kwam om het leven. Het was de 27-jarige sergeant-vlieger J. G. Zouten uit Eygelshoven. Zouten was gehuwd. Gistermiddag waren straalja gers van de vliegbasis Twenthe opgestegen voor een oefenvlucht. Een van de toestellen, het neer gestorte, heeft waarschijnlijk met motorstoring te kampen gehad. Omstreeks twaalf uur hoorden mensen, die in de buurt waren, een fluitend geluid, waarna het toestel direct neerstortte vlak bij de boerderij van de heer Veld huis. Brokstukken vlogen door de muur van de boerderij terwijl andere onderdelen van het vlieg tuig in de weilanden liggen ver spreid. Autoriteiten van de vliegbasis stellen een onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk in. Op de Eindhovenseweg bij Weert is vanavond omstreeks 8 uur een auto-ongeval gebeurd, dat aan twee mensen het leven heeft gekost, een derde werd zwaar gewond. Twee wagens botsten tegen el kaar en de uit de richting Eind hoven komende wagen werd ge heel vernield. De bestuurder van deze wagen en de dame, die als passagier in de andere wagen zat, waren op slag dood. De bestuur der van laatstgenoemde wagen werd zwaar gewond. STOCKHOLM, 8 Juni Het Nederlandse motorschip „Surte", dat zoals is gemeld, aan de grond was gelopen in de baai van Hu- diks vall in Noord Zweden, is vannacht door een sleepboot los getrokken. Het schip had een klein lek opgelopen, maar kon op eigen kracht Hudiksvall berei ken. MOTORSLEEPBOOT OP DE WAAL GEZONKEN Tengevolge van de sterke stroom is de motorsleepboot „Schip Marie" bij de uitmonding van het Amsterdam-Rijnkanaal op de Waal bij Tiel bij het op draaien omgeslagen en gezonken. De kapitein van de motorboot, Bruil, wist zich zwemmende in veiligheid te brengen. De motor boot was met twee sleepschepen Dinsdagavond in de Prins Bern- hardsluis geschut, en wilde stroomopwaarts de Waal opdraai en. Hierbij kapseisde de boot. De Rijkswaterstaat heeft voorzorgs- .„„fregelen voor de scheepvaart genomen. - De zesde etappe van de Ronde van Frankrijk van Caen naar Le Mans, over een afstand van 206 km, werd gewonnen door de Belg van Geneugden, in een tijd van 5 uur 10 min. 53 sec. De eindspurt voor de finish wordt ingezet, v.l.n.r.: Deledda (Fr.) 3e; Van Geneugden (België) etappe-winnaar; van Breenen (Ned.) 5e; Lazarides (Fr.) 7e. Telefoto A.N.P. (Van onze parlementaire redacteur De Tweede Kamer heeft zich gisteren over haar manier van werken beraden, zoals die ligt vastgelegd in het regle ment van orde en waarin een voorstel van de socialisti sche afgevaardigde v. d. Goes van Naters een ingrijpende verandering zou willen brengen. Thans worden wetsont werpen voor de openbare behandeling in de afdelingen onderzocht, tenzij het om zeer speciale aangelegenheden gaat. Dan is het gebruik om de voor behandeling in een aparte com missie van deskundigen te doen plaats vinden. De afdelingen ko men tot stand door de Kamer in vijf groepen van 20 leden te ver delen. Het voorstel v. d. Goes wil de uitzondering tot regel maken en omgekeerd. Dat wil dus zeg gen, dat de voorstellen van rege ringswege hun voorbehandeling in vaste commissies van bqzon- dere deskundigen zouden krijgen, behalve wanneer behandeling in de afdelingen wenselijker wordt geoordeeld. Uit de opmerkingen, die in eerste aanleg paar aanleiding van het reeds 4 jaar hangende voor ste] werden gemaakt, bleek dat de meerderheid voor de wijziging bepaald niet voelt. Het voorstel van der Goes, al dus de KVP-woord voerder, prof. Romme, berust teveel in de nei ging tot specialisatie. Elk kamer lid zou lid van een of meer com missies worden. Voor de onder werpen, die in die commissie aan de orde komen, heeft hij zich te interesseren en daarmee uit. Dat is wezenlijk in strijd, zo betoogde prof. Romme terecht, met de hoofdtaak van het kamer lid: verantwoordelijkheid dragen voor de hoofdlijn van alle te ne men beslissingen. Daarnaast be lichtte prof. Romme ook nog een meer algemene kant. Het voorstel van der Goes vindt zijn oorzaak in de over vloed van werk. Maar het berust daar ook in door nieuwe vormen voor de verwerking ervan te zoeken. Prof. Romme wilde er liever de nadruk op leggen, dat die overheidstaak zelfs moet ver minderen door een grotere in schakeling van de maatschappe lijke organen. De P.B.O. wijst reeds in deze richting. Amendement Romme Tenslotte kwam prof. Romme met een eigen voorstel, vervat in een amendement. Er is al enkele jaren een proef genomen met een voorbehandeling van de begro- tingsontwerpen in speciale com missies. Dit zou wel de normale gang van zaken moeten worden, meende hij. Hoofdstuk 1 (de algemene po litieke beschouwingen) blijft ech ter voor onderzoek in de afdelin gen gereserveerd. Dit amende ment is mede ondertekend door de heer Schouten (A.R.) en Tila- nus (C.H.). De heer Tilanus bleek zulks intussen geenszins met geestdrift te hebben gedaan. Hij wees er nog eens op, dat de proef van de afgelopen jaren weinig of geen tijdsbesparing heeft opgeleverd. De heer Oud (VVD) zal waarschijnlijk ook deze concessie niet willen doen. Maar voor het amendement- Romme (KVP) zal misschien toch wel een meerderheid te vin den zijn. Wat wil het voorstel v. d. Goes van Naters (P.v.cl.A.) nog meer? Er zijn in de Kamer al een twaalftal vaste commissies, die in feite aanhaken bij de werkzaam heid van bepaalde departementen. Het voorstel wil nu, dat er voor elk departement zo'n commissie zal komen. En in de gedachtengang van de heer v. d. Goes is dat een logische opzet, want het zijn deze com missies die als regel het voor onderzoek van de afdelingen zou den moeten overnemen. Nu het er niet naar uitziet, dat de meerderheid van de Kamer daarvoor voelt, valt ook een be langrijk argument voor een der gelijke opzet weg. Prof. Romme zag er desondanks nog wel nut in, maar hij ging er hierbij vanuit, dat het voorstel ruimte laat voor een andere werkwijze en het zou z.i. verstan dig zijn om daarvan ook gebruik te maken. Dus niet beslist voor elk departement een aparte com missie. Soms wel voor onderde len en de vaste commissie voor buit. zaken, die bestaat, zou niet mogen ondergaan in een nog voor dit departement op te richten oommissie. Ook van dit deel van het voorstel blijft, zo beredeneerd, niet veel meer over. De heren Oud (VVD), Weiter eri Tilanus (CH) voerden grote bezwaren aan. Deze commissies kunnen inlichtingen aan de rege ring vragen, voor zover daardoor speciaal geïnformeerde kamerle den ontstaan, moet men dat voor bepaalde gevallen billijken, maar het leek deze afgevaardigden ze ker niet aanlokkelijk om dit sy steem nog uit te breiden, zij vreesden voorts vermenging van taken. De Kamer dringt op die manier te diep in de regerings sfeer door en de heer Weiter sprak zelfs van „schaduwkabinet ten" in de Kamer. (Van onze correspondent) FRANEKER Woensdagmid dag om ongeveer 4 uur waren enkele werklieden van het Gem. Gasbedrijf op het terrein van de fabriek bezig met het bespuiten der ovens met cement. Plotseling sprong daarbij een klein drukvat met een hevige knal uit elkaar. De 38 jarige gasfitter Albert Beu ker werd hierdoor zo zwaar ge troffen, dat hij achterover van de steiger viel en vrijwel onmiddel lijk overleed. De heer Beuker was gehuwd en had twee nog jeugdige kinde ren. De verslagenheid bij het Gasbedrijf was zeer groot. CAIRO, 8 Juli (Reuter) Vol gens diplomatieke kringen te Cairo hebben de V.S. de Arabi sche landen militaire hulp aan geboden voor de verdediging van het Midden-Oosten. De eerste reacties op dit aanbod kwamen van de zijde van Egypte en wa ren „zeer gunstig", aldus genoem de kringen. De Amerikaanse militaire hulp, zo wordt gezegd, is slechts be doeld als maatregel op korte ter mijn, hangende een regeling van het Brits-Egyptische geschil over de bases in de Suez-kanaalzöne en in afwachting van de uiteinde lijke vorming van een regionale organisatie voor de verdediging van het Midden-Oosten, volgens de opzet van het Noord-Atlanti sche verdrag. Te Caïro wordt verder ver klaard, dat de Amerikaanse re gering om te beginnen 140 mil- lioen dollar wil besteden voor hulp aan de landen in het Mid den-Oosten, waaronder ook Israël en Perzië. Amerikaanse woordvoerders legden er de nadruk op dat de Arabische landen, die in aanmer king willen komen voor Ameri kaanse militaire bijstand op grond van het program voor weder zijdse beveiliging, de verzekering moeten geven, dat de Amerikaan se wapens niet tegen Israël zul len worden gebruikt. Egypte zal bovendien moeten beloven, dat het materiaal niet tegen de Brit se strijdkrachten in de Suez- kanaalzöne zal worden aange wend. Naar de landen, die hulp willen ontvangen, zullen Amerikaanse militaire missies worden gezon den om de legers aldaar te oefe nen in het gebruik van moderne wapens en te verzekeren, dat deze worden gebruikt voor het doel, waarvoor zij gegeven wor den.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1