RADIO MAGGIs KIPPENBOUILLONSOEP „Het voorste Legioen" 48 ct Eerste Kamer aanvaardt wetsontwerp CPN tegen Financiën en Economie Uitslaande brand nog tijdig bedwongen Missionarissen van Steyl naar hun posten programma WEK DE GAL IN UW LEVER OP V.S.-order voor Nederland De tweede Technische Hogeschool Nieuwe grenzen voor Utrecht Naar ivij vernemen Nederlandse ploeg vol goede moed Haantje de Voorste! Beurs Scheepsberichten „Onsterfelijke Melodie99 lARD t lard. n zijn voor een >er vervlogen dat is historie en welvarende i drukke han- er toe voorbe- n rijke koop- worden. Niet dden de stich- ding van de 1 als nederzet- ndien splitst de iar in de buurt t onbelangrijke een heel ach- ijken. t 'n uitgezochte en haven. En t de stad haar ook te danken, vorige eeuw plotseling in 'ste, maar zoals eest kwetsbare en. Het zand ïbde tot aan de schepen moes- :re ankerplaats es liet zijn wel- niet zonder den. Met enor- •hines werd de liept en ver- Ie haven werd acht de oorlog ir deze stad als Zware bommen 2 kaden op vele ',t in het haven- i Nantes geen nden. n fel coureur is, en weet te hante- ïerking over zijn lartien schrijft een aden proza onder achte redactie...." Kr. TöOlOUS® \AJVDAG 13 JULI Donderdag 9 Juli 1953 Pagina 5 (Van onze parlementaire redactie) „De industrialisatie is niet het enige motief voor het stichten van een tweede technische hoge school. De vorming van de toe komstige ingenieurs, die door de massificatie van Delft in de ver drukking dreigt te komen, maakt het wenselijk de hogere techni sche opleiding te spreiden." Dit verklaarde de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. Cals, Woensdag middag bij de behandeling van het wetsontwerp tot het beschik baar stellen van gelden voor de voorbereiding van een tweede Kamer aanvaardt: Het wetsontwerp tot grenswij ziging van de gemeente Utrecht en randgemeenten is gistermid dag door de Tweede Kamer met 58 tegen 26 stemmen aanvaard. Vóór stemden PvdA, KVP, CPN, drie leden van de VVD f mevrouw Fortanier-de Wit en de heren Oud en Korthals). Tegen A.R., C.H. (met uitzon dering van freule Wttewaal van Stoetwegen), de Staatkundig Ge reformeerden, de heer Lemaire f groep Weiter), de rest van de VVD en van de KVP, de heren van Koeverden en de heer van Rijckevorsel. De artikelen, die betrekking hadden op de instelling van een gemeenschapsraad van Zuilen, waren voordien met 55 tegen 29 temmen aangenomen. De heer Schouten (A.R.) ver klaarde vóór de eindstemming, dat de zijns inziens niet te recht vaardigen opheffing van Zuilen het ernstigste bezwaar is van zijn fractie. Minister Beel werd na af loop van vele kanten geluk gewenst. VRIJDAG 10 JULI HILVERSUM I (402 M.): 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws. en weerber.; 8.18 Gewijde muz.; 8.45 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Zang en piano; 11.30 Gram.; 12.30 Land en tuinb.meded.; 12.33 Gram.; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Vocaal ens.; 13.45 Gram.; 15.15 Voordr.; 15.35 Gram.; 16.00 Tuinb.praatje; 16.15 Altviool, kla rinet en piano; 16.40 Gram.; 17.10 idem; 17.30 Mil. vraaggesprek; 17.40 Gram.; 17.45 Fries progr.; 18.00 Gram.; 18.30 Kamerkoor, strijkkwart. en orgel; 19.00 Nieuws en weerber.; 19.10 Rege- ringsuitz.: „Verklaring en toelich ting"; 19.30 Gram.; 20.00 Radio krant; 20.20 Vocaal ens. en orgel; 21.00 „De Tognetti's komen!", hoorspel; 21.35 Gram.; 21.45 Viool en piano; 22.00 Holland Festival: Collegium Musicum Italicum"; 2".45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-ber.; 23.15 Het Evangelie in Esperanto; 23.30 24.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.): 7.00 VARA: 10.00 VPRO; 10 20 VARA; 12.00 AVRO; 16 00 VARA; 19.30 VPRO; 21.00 VARA; 22.40 VPRO; 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 8 00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.45 Voor de huisvrouw: 9.00 Gym: 9.10 Gram.; 9.35 Waterst.; 9.40 Voor de kleuters; VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen", causerie; 10.05 Mor genwijding; VARA: 10.20 Orgel en zang; 10.50 Radiofeuilleton; 11.10 Gram.; AVRO: 12.00 Twee piano's; 12.30 Land- en tuinb.- mededelingen: 12.33 Sportpraatje; 'MS Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Metropole- erkest: 14.00 Kookkunst: 14.20 Israëlische liederen; 14.50 Voordr '5.10 Kamermuz.: 15.30 Gram.; VARA: (16.00—18.00 Ronde van frankrijk); 16.00 Orgelspel: 16.30 Muz. causerie: 17.10 Voor de kin deren: 17.40 Gram.: 18.00 Nieuws: 13.15 Felicitaties; 18.45 Indrukken van het Congres van het Intern. Verbond v. Vrije Vakverenigin gen; 19 00 Gemengd koor; 19.15 Pianospel; VPRO: 19.30 „Op huis: bezoek": 19.45 „Op bezoek bil anderen", causerie; 20.00 Nieuws: 20.05 Boekbespreking; 20.15 Voor drachten met pi3no: 20.30 „De Verenigde Naties", caus.: 20.40 Aanpassing", caus.: VARA: 21.00 Cabaret: 21.30 ..Het leven be kapt"; 21.50 Ronde van Frankrijk 22.00 Lichte muziek' 22.25 Bui- tenl. overzicht; VPRO: 22.40 ..Vandaag", caus.; 22.45 Avond wijding; VARA: 23.00 Nieuws; 23.15 Rep.; 23.25—24.00 Gram. VRIJDAG 10 JULI 1953 NCRV 20.15—21.45 1. Journaal 2 Weerbericht 3. Dwars door Europa, filmver- slag Pauze i. „Van stokpaardjes en draaitol len" 5. Dagsluiting technische hogeschool in de Eer ste Kamer. Wat de plaats van vestiging betreft, de minister bleef bij zijn standpunt, dat vastgehouden moet worden aan Eindhoven zo lang zich geen feiten voordoen die dwingen naar een andere plaats van vestiging uit te zien. De minister erkende, dat de stich ting van een tweede techn. hoge school in het zuiden des lands het verlangen van andere pro vincies naar hoger technisch on derwijs onbevredigd laat. Studie beurzen zullen hier uitkomst moeten brengen, meende hij. Met prof. Schermerhorn was de be windsman van oordeel, dat de bezetting met nieuwe leerkrach ten het moeilijkste probleem voor de nieuwe T. H. zal vor men. Hij ging accoord met de door de Delftse hoogleraar be pleitte kern van vaste leerkrach ten, die tenminste de helft van alle leerkrachten zal moeten om vangen. Over de beheersvorm van de nieuwe T. H. kon de minister nog geen mededelingen doen: „Ik weet het nog niet". Het wets ontwerp werd hierna aangeno men, met de aantekening dat de twee communistische senatoren geacht wensten te worden te hebben tegengestemd. is Dinsdagavond de 19-jarige Nico Koomen uit Wormerveer, tijdens een trainingswedstrijd van zijn voetbalclub Blauw Wit te Wor- mer, tengevolge van hartverlam ming overleden LE MANS. Woensdagavond. „Ik had hem van tevoren ge zegd: Wacht op de bergen, daar kun ie een etappe winnen." al dus Pellenaars Woensdagavond toen hii met ons wachtte op Nolten, die gelukkig op tiid arri veerde, doch die kansloos is voor een goede plaats in het algemeen klassement. Nee, Pellenaars had liever ge had dat de Limburger zich rus tig in het grote peloton had gehouden. Het was trouwens niet verantwoord, die vlucht van Dinsdag, dwars tegen de straffe wind in. Dat gaat wel met een groepje, als Nolten dus de kop neemt, maar alleen staat een dergelijke actie gelijk met het geen in de wielersport zelfmoord wordt genoemd. Erg jammer voor Nolten en voor de ploeg, want door bij de andere bergcandidaten te blijven had de lange knaap uit Geleen zich kunnen sparen voor het terrein waarop ze van hem betere dingen verwachten. Hope- Ink doet hii het nu tot de bergen rustig aan, dan kan hii daar punten verzamelen en.... prij zen! „Stevens heeft zijn best ge daan." zei Pellenaars. Hii had de voorgaande dagen al moeite om bij te blijven, want als er ge holpen moest worden was h li een van de aangewezen mannen. Toch was hii er telkens in ge slaagd met de grote groep bin nen te komen. Deze inspannin gen hebben evenwel hun sporen achtergelaten, en toen in de etappe van Woensdag al direct een hoog tempo werd ingezet, verloor Stevens het contact met de hoofdmacht. Zo werd deze rit een lijdensweg voor hem. want hoewel hij voelde dat het eigen lijk niet ging. wilde hij persé de tocht volbrengen. Het regle ment is echter onverbiddelijk als er geen bijzondere gevallen (Advertentie) 4 flinke borden pure kippenbouillon met goudgele vermicelliGetrokken van jonge kippen volgens een speciaal Zwitsers recept. Héél even ge kruid èn in 5 minuten klaar! Het nieuwe zilverzakje met de grote kip en de naam MAGGI erop, dat moet het zijn! van pech ter verontschuldiging kunnen worden aangevoerd. Ook de Belg De Hertog werd van de lijst geschrapt. De Tour-benjamin Gaul (Luxem burg) en de Fransman Baffert, waren onderweg al voorgoed af- gestapt, zodat het leger van kiddet nu nog 104 man sterk is. Van Breenen. die ook in de vorige ritten zeer actief was ge weest. heeft ditmaal kans gezien een ereplaats te bemachtigen. Een welverdiende onderschei ding voor de Amsterdammer, die ook als ploegmaat de waardering van al zijn malkkers verdient. Wagtmans, Roks, Van Est, Suii- kerbuijk en de Voortings rijden nog onmerkelijk fris en Jansen verbaast elke dag opnieuw de kenners door zijn energie. Onze Nederlandse ploeg trekt deze Donderdag met goede moed verder. De trip van 181 kilo meter naar Aantes volgt nu. dan de lange tocht naar Bordeaux (vertrek 's morgens om vijf uur) en Zaterdag de dik-verdiende rust in de havenstad aan de Gi- ronde. Veterinaire faculteit te Utrecht wordt uitgebreid Curatoren der Rijks Universi teit te Utrecht bereiden thans een aanzienlijke uitbreiding voor van de inrichtingen der veteri naire faculteit. Prijshoudende stemming AMSTERDAM, 8 Juli Het bericht met nadere bijzonderhe den over de voorgestelde fusie van de drie Deli-maatschappiien is vanochtend verschenen. Hier in wordt o.m. een opsomming ge geven van dé verschillende be langen, met name ook van die buiten Indonesië der Deli Mij en Deli Batavia. Voor de betreffen de aandelen betekende dit een steun. Ex 12 pet dividend gold Deli Batavia ca 158'/>, ex 10,3 pet was Deli Batavia Rubber 139, Deli's vrijwel onveranderd op 100'A. Deze koersen stemmen dus vrijwel overeen met het bod aan de aandeelhouders. Men neemt aan, dat de hoofden reeds geteld zijn en dat de fusie zonder tegen- kamping van aandeelhouders tot stand zal komen. Ook elders heerste op de cultuurmarkt een goed prijshoudende stemming. Vooral Nationale Handelsbank, die gisteren reeds vast was. bleek opnieuw gevraagd te zijn. De activiteit scheen vanmiddag niet erg groot. Gisteren was de schijn echter ook tegen, maar niettemin is er toen toch voor ruim 3,1 millioen nominaal in aandelen omgezet. De Industrie- markt blijft zich, vooral wat de internationale soorten betreft, in de belangstelling verheugen. Olie. Unilever en A.K.U. verbeterden ruim 1 punt. Philips en de locale soorten nagenoeg prijshoudend. De scheepvaartafdeling gaf wei nig opmerkelijks te zien. in door snee bleef het koerspeil hier be houden. Hetzelfde geld voor de beleggingsmarkt. Amerikanen wederom stil, het agio valt nog steeds te verwaarlozen. Java Sumatra Handel-Mij. ontbonden In de gisteren gehouden tweede buitengewone vergadering van aandeelhouders der N.V. Java Sumatra Handelmaatschappij is het voorstel om tot ontbinding der vennootschap over te gaan bij acclamatie aangenomen. Bestond er in de vorige ver gadering nog hoop. dat de liqui datie kon worden voorkomen, aangezien het bestuur nog met serieuze candidaten in bespreking was inzake overneming van de aandelen, thans moest worden medegedeeld, dat de onderhan delingen op niets waren uitgelo- Tankvaart: Papendrecht p. 7 Kp. St. Vin cent-Isle of Grain: Caltex Neder land p. 7 Malta-R'dam; Ceronia 7 Trinidad verw.; Murena 7 Ma dras; Ovula 8 Durban verw.; Woensdrecht 7 Quessant-Singa- pore; Corilla 8 Suez verw. Passagiersschepen: Nw. Amsterdam 9 Southampton verw.; Cottica 8 Paramaribo ver wacht: Groote Beer 7 560 m. W. Landsend-R'dam; Oranjefontein 7 Antwerpen; Veendam 8 South ampton-New York; Waterman 7 280 m. N.N.O. Kp. Race-Halifax; Sibajak 7 700 m. Z.O. Socotra- Aden: Indrapoera 8 Surabaja. Vrachtvaart: Kota Baroe 12 R'dam verw.; Kota Agoeng 10 R'dam verw. Ko ta Inten 5 Houston; Markelo 8 Londen-Goole; Tara p. 8 Fini- sterre-Antwerpen; Amerskerk 7 Rangoon: Heemskerk 8 Marseille Alcyone 8 Antwerpen; Lissekerk p. 8 Aden-Suez; Tabian p. 8 Quessant-A'dam; Lawak 8 Los Angeles; Tabinta 7 Pt. Saïd-Ge- nua- Breda 8 Curacao verw. Al- blasserdijk 8 Havana; Winters wijk 8 R'dam; Alnati 7 Rio de Ja neiro-Santos; Prins Maurits 9 Montreal verw.: Manoeran 7 Ge nua: Stad Amsterdam 8 Glasgow; Langkoeas 7 Tj. Priok-R'dam; Annenkerk 8 Kaapstad verw.: Molenkerk 7 Calcutta; Salatiga 7 Manilla-Ilo Ilo; Java 8 Surabaja; Bali 7 Singapore. pen, zodat de beslissing tot ont binding moest worden genomen. De mogelijkheid moet evenwel onder ogen worden gezien, dat nog bepaalde firma's belangstel ling voor het bedrijf kunnen hebben. Er zijn inderdaad nog reflectanten voor overneming van de aandelen en hiermede moet bii de liquidatie rekening worden gehouden. Er werd een commissie voor de liquidatie benoemd. Als datum voor ontbinding is vastgesteld 1 Augustus 1953 onder voorwaarde, dat wanneer op die datum alle mogelijkheden zijn afgesneden, de liquidatie .doorgaat. Het jaarverslag 1952 is over circa drie weken te verwachten. Hieraan zal een tussenbalans tot 1 Augustus 1953 worden toege voegd. Onveranderd dividend Nieuwe Afrikaanse Handelsvennootschap De N.V. Nieuwe Afrikaanse Handelsvennootschap stelt voor over 1952 op de gewone oude aandelen een dividend van 12'<'> pet (onv.) uit te keren, op de gewone nieuwe aandelen 3 1/8 pet, die voor 14 in de winst mee delen en op de preferente aan delen 13'/' pet (onv.), uit te keren geheel in contanten dan wel ge deeltelijk in contanten en gedeel telijk in aandelen. In het laatste geval geschiedt de uitkering als volgt: gewone oude aandelen 10 pet in aandelen en 21'» pet in contanten, voor de preferente aandelen 10 pet in aandelen en 3'/' pet in contanten. Maintz weer 5 pet. De inkomsten van de N.V. Handelsvennootschap v/h Maintz en Co over 1952 hebben bedra gen 736.288 673.472). Na af boeking der algemene onkosten. (Advertentie) U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERFILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. afschrijving en reservering res teert een onveranderd saldo winst van 53.750. waaruit we derom een dividend van 5 pet op de preferente en gewone aan delen wordt voorgesteld. In het verslag wordt o.m. ge zegd, dat de afzet van de eiec- triciteitsmaatschaopiien in Indo nesië verder is toegenomen. Het waterleidingbedrijf heeft 1951 af gesloten met een klein verlies. De cultuurondernemingen waren het gehele verslagjaar in produc tie. Productie „De Oostkust" De cultuur-maatschappij „De Oostkust" N.V. heeft gedurende Juni verkregen 479.835 kg rub ber tegen 419.533 kg in Mei. De productie in het eerste halfjaar van 1953 is hiermede gekomen op 2.929.877 kg tegen 3.098.788 kg in dezelfde periode van 1952. Onveranderd dividend Nierstra sz Aan de op 15 Juli te houden algemene vergadering van aan deelhouders der N.V. v/h Nier- strasz zal over het boekjaar 1952 een onveranderd dividend van 8 procent worden voorgesteld. Ontbinding Bataviase Y erkeers-maatschappij Uit Batavia wordt gemeld, dat in een op 3 Juli gehouden ver gadering van aandeelhouders der Bataviase Verkeers-maatschappij is besloten over te gaan tot ont binding der vennootschap. De financiële resultaten over de af gelopen iaren, alsook de sterk gewijzigde omstandigheden heb ben de overtuiging geschonken, dat de lonende exploitatie van een vervoersbedrijf in Djakarta door een particuliere vennoot schap tot de onmogelijkheden is gaan behoren. Frank Rijsdijk keert 12 procent uit Na afboeking van de onkos ten en vor/'zienin.gen heeft de Frank Rijsdijk's Industriële on dernemingen te Hendrik Ido Am bacht over 1952 een saldo winst ?eboekt van 486.505 (vorig jaar 475.903). Hieruit zal een on veranderd dividend van 12 pet op het verdubbelde kapitaal worden uitgekeerd, Scherper concurrentie bij Stokvis te Arnhem In tegenstelling tot het vooraf gaande jaar heeft 1952 zich ge kenmerkt door een kopersmarkt. De omzetten zijn weliswaar op peil gebleven, maar de concur- ST. MAARTENSBRUG. Door nog onopgehelderde oorzaak brak Woensdagmiddag omstreeks vijf uur brand uit m een schuur- gedeelte dat in gebruik is bij de familie E. J. de Boer te St. Maar tensbrug. Het grootste gedeelte van de schuur en de zolder dien de als werkplaats en magazijn van de Gebr. J. en G. Kramer, rijwiel- en motorherstellers. Het vuur werd ontdekt door een toevallige bezoeker van de werkplaats, die de kinderen van De Boer „brand" hoorde roepen en meteen door een kier in de houten wand recht in een laaien de vlammenzee keek. In allerijl werd gekeken of geen der zes kinderen van mevr. de Boer haar man is zeeman en dus af wezig zich in het reeds geheel in lichterlaaie slaande schuurge- deelte bevond. Tijd om de daarin bevindende wasmachine te red den was er al niet meer. De door de stevige bries fel aangewak kerde brand verbreidde zich blik semsnel door het gehele houten gebouw, waarbij enkele vaten olie en benzine de intensiteit nog ver hoogden. Dit vuur vormde weldra een bedreiging voor de belenden de woningen van de Gebr. Bak ker, waarin o.a. hun rijwielwin kel; de woning van mevr. de Boer; de driedubbele woning, waarin woonden de families Kok, Otten en v. Dijk; de schilder- werkplaats van de heer Keesman én het grote fouragebedrijf met malerij van de fa. Dekker. Bereids waren de brandweren van Schagerbrug, St. Maarten en Schagen met groot materiaal op de bedreigde plaats verschenen. St. Maarten, o.l.v. de heer C. Mooy, vatte het eerst het vuur krachtdadig met vier stralen aan. Hiervan werd er één gebruikt om de woning van Kok, en één om de woning van de Boer nat te houden. Zijpe's brandweer, o.l.v. van de heer Mosk, eveneens met vier stralen water gevende, hield o.a. een grote hooiklamp van de heer P. Schuur nat en bracht daar een groot zeil op, beveiligde het perceel van de gezinnen Kramer en hielp door het blussen van de reparatie inrichting de eigenaars bij het bergen van de vele kostbare arti kelen. Zodoende was het mogelijk een auto en een zestal motorrij wielen, fietsen en talrijke nieuwe onderdelen te redden. Twee mo torfietsen, enkele moffelrijwielen, de aanwezige olie en 'benzine voorraad en ongeveer 1/4 deel der onderdelen plus diverse meet instrumenten en alle gereedschap pen gingen verloren. Schagens Brandweer behoefde gelukkig niet meer in actie te komen. Te ruim 6 uur was het gevaar bezworen en konden de Schagerbruggers het nablussings- werk verder alleen af. De houten schuur ging uiteraard geheel ver loren. Brandschade hadden de omwonenden hoegenaamd niet, maar de waterschade, vooral bij de gezinnen Kok, Otten en De Boer, was enorm groot. De rijwielherstelplaats was ver zekerd. HEIDELBERG, 8 Juli (Reuter) De Amerikaanse autoriteiten heb ben heden in het kader van het „offshore procurement" program ma opdrachten geplaatst in Ne derland en België. In Nederland voor 712000 dollar en in België voor 1 millioen dollar. De order van 712.000 dollar is zeer welkom, zowel voor de Ne derlandse industrie als voor het Nederlandse leger, zo vernemen wij van bevoegde zijde, want het geldt hier een Navo-order waar van wij zelf ook profiteren. De bestelling heeft betrekking op on derdelen van wapens (voor 300.000 dollar) en op onderdelen van voertuigen (voor 412.000 dol lar). Zondagmiddag j.l. werd in de kapel van het missiehuis te Tete- ringen aan een veertiental mis sionarissen (twaalf paters en twee broeders) het missiekruis uitgereikt. Van hen zijn er zes bestemd voor de missie van Flores: de paters L. Elders uit bovenkarspel, W Giesen uit Sterksel. M. van der Heyden uil Duizel, J. van Meurs uit Den Haag en de broeders Hermanus Stiekema uit Stadskanaal en Wil helmus den Brok uit Herpen: één voor de missie van Timor: pater C. Jooren uit Zevenberg- sche Hoek; twee voor de missie van BaliLombok: de paters P. Hesen uit Horst en J. Kamstra uit Arnhem: twee voor de mis sie van Kwango (Belgisch-Con- go): de paters J. Swertz uit Utrecht ,en N. Berends uit Arn hem: één voor de missie van Indore (India): pater drs. Th. Steltenpool uit Wervershoof. tot nu toe professor aan het ohilo- sophicum der S.V.D. te Helvoirt en bekend om ziin publicaties: één voor de missie van Nieuw- Guinea: pater J. Heynemans uit Amsterdam en één voor Zuid- Brazilië: pater A. Koreman uit Haps. Z.H. Exc. Mgr. J. Pessers S.V.D., apostolisch-vicaris van Atambua (Timor), die wegens ernstige ziekte siads het vorig jaar in Nederland op verlof is en op 24 Juli a.s. wederom naar zijn missie zal terugkeren, ver richtte deze plechtigheid en hield tot de scheidende missio narissen een toespraak. De aanwezigheid van een twee de missiebisschop. Z.H. Exc Mgr F. Hoowaarts. bisschop van Tsa- ochowfoe (China), sinds enige jaren door de communisten uit zijn missiegebied verdreven, zet te aan de feestelijkheid bijzon dere luister b;j. De Nederlandse Provincie van de Missionarissen van Steyl heeft sinds de oorlog 150 missionaris sen uitgezonden naar alle delen van de wereld: 135 priesters en 15 broeders. Hierbij ziin degenen, die wegens de oorlog niet eerder konden vertrekken, meegere kend. Van de 100 priesters, die na de oorlog werden gewijd, ziin er 76 naar de missie vertrokken: 2 anderen hebben nog geen defi nitieve benoeming ontvangen: de overige 22 werden bestemd voor de opleidingswerkzaamheid in eigen provincie. Ofschoon er na de oorlog slecht een aanwas van 9 geprofeste broeders valt te constateren (sterfgevallen in begrepen). vertrokken er toch reeds 15 naar de missie. In afwijking met de meeste andere missionerende congrega ties, waarvan iedere provincie één of twee missiegebieden krijgt toegewezen, zijn de mis sionarissen van de Nederlandse Provincie S.V.D. werkzaam in alle S.V.D.-missiegebieden over de gehele wereld. rentie is verscherpt, zodat de winstmarges lager zijn geworden, aldus het verslag van de N.V. W. J. Stokvis' Koninklijke Fa briek van Metaalwaren N.V. te Arnhem. Het resultaat wordt niet onbevredigend genoemd. Het sal do winst bedraagt f 140.210, waaruit wederom 7 pet dividend kan worden betaald. De omzetten van de groothan del in 1953 zullen waarschijnlijk op het peil van het verstreken jaar blijven. Sterk gedaalde bruto-winst bij de H.K.I. In het verslag van de N.V. Hol landse Kunstzijde Industrie over 1952 wordt gemeld, dat de pro ductie in het eerste halfjaar ver minderd moest worden. Daarna herstelde de vraag naar rayon garens zich echter zodanig, dat een aanmerkelijke daling in de voorraden ontstond en geleidelijk tot uitbreiding der productie kon worden overgegaan. Deze tenden tie heeft ziqjj in de eerste helft van 1953 voordgezet. Als gevolg van de conjucturele en structurele tegenslagen is de bruto winst achteruitgelopen van 6.958.027 tot f 2.818.620. Bijzon dere baten en lasten leverden per saldo J 367.952 op. Zoals be kend, worden deze bedragen voor afschrijvingen aangewend. WILKES IN HET ZIEKENHUIS TURIJN, 8 Juli Faas Wilkes de Nederlandse voetballer. die deel uitmaakt van „Torino", is gisteravond in Turijn naar het ziekenhuis gebracht met een graat in ziin keel. Wilkes dineer de met leden van het bestuur van zijn club, toen de graat hem in de keel schoot. Vanmorgen kon den nog geen inlichtingen over ziin toestand verkregen worden. HET BLIJKT, dat in deze zomermaanden korte feuilletons wel in de smaak vallen bij de lezers. Wij zullen met de plaat sing daarvan nog een poosje doorgaan. Morgen begint als nieuw feuilleton „Onsterfelijke Melodie". Het is de geschiedenis van de beroemde opera „Cavalleria Rusticana" van Pietro Mascagni en van vijf bewogen jaren uit het leven van de geniale schep per van dit muzikale werk. Die jaren kenmerken zich door er varingen, die elk mens kan meemaken, die zich in het leven een bepaald doel ter bereiking gesteld heeft. Hoezeer daarbij een liefdevolle en offervaardige vrouw de man kan stimuleren tot daden van betekenis, blijkt zonneklaar uit dit biografische fragment, vervaardigd naar de Italiaanse film „Onsterfelijke Melodie" (Melodie Immortali), uitgebracht door Standaard Films. Zij behandelt de sterk bewogen tijd, vóór de grandioze première van de opera in Rome. Het is aan deze periode van Pietro Mascagni, die zich onderscheidt door treffende menselijke accenten vol lief en leed, dat ons nieuw filmfeuilleton is gewijd. Het is uiteraard onmogelijk om de vervoerende muziek van deze componist, die iedereen kent, in ons feuilleton te laten horen. Wij hopen echter er iets van te kunnen suggereren. Morgen beginnen wij met „Onsterfelijke Melodie". FEUILLETON Door Emmy Lavery in het Nederlands bewerkt naar de gelijknamige Gofilex-film „Dr. Morell?" riep Arnoux uit. net", verbrak Arnoux de stilte. „Wacht eens evenheet jij soms Terry?" „Ja, hoe weet u dat?" Rector Arnoux lachte geheim zinnig. „Och, wij Jezuïeten horen wel eens iets.zei hij. „Kunt u nu voor een keertje niet eens een uitzondering ma ken?" vleide ze. „Nee. Terry", antwoordde Rec tor Arnoux beslist, „je kunt niet in de kapel, maar hier mag je wel bidden". „Dank u, Pater, dat is tenmin ste iets". „Als je hier even wacht, Terry, zullen we je thuis brengen", stel de Rector Arnoux voor. Met grote stappen ging hij de stenen trap op naar de balustrade, om maatregelen te treffen. Juist toen hij naar binnen wilde gaan, stond hij voor Dr. Morell. Het was alsof beiden van elkaar schrok ken. „Dokter, ik zocht u eigenlijk „Wel, goede morgen...." ant woordde Morell onverstoorbaar. „En ik wilde u juist komen ver tellen, dat ik alles gedaan heb, wat u van mij verlangde. En nog wel gefeliciteerd". Rector Arnoux knikte Morell's woorden weg. „Peter, ik zou graag hebben, dat je als huisarts hier bleef". Morell wimpelde Arnoux's ver zoek met een handgebaar af. „Dat gaat niet. Wij behoren tot twee verschillende werelden Pa ter, en we kunnen beter niet pro beren ze met elkaar in verbinding te brengen". „Waar ben je nu weer boos om?" vroeg Rector Arnoux, „begin je een nieuwe oorlog met de He mel?" „Nee, maar ik heb mijn les ge leerd. Pater.wat is dat. riep hii uit. Beiden staarden van de balu strade naar beneden. In haar rolstoel reed Terry Gil- martin zich de Kapel binnen „Ze gaat de Kapel binnen," fluisterde Rector Arnoux. „Ik had het haar verboden. Mo rel Morell greep Pater Arnoux bij de arm. „Dit is niet goed zei hij. Haastig gingen beiden de trap af, welke van de balustrade naar de cour leidde. Het felle zonlicht scheen nu onbarmhartig op de binnenplaats en het was in dit ogenblik of zelfs de bloemen niet meer ademden en de hele natuur zweeg. Rector Arnoux werd aangegre pen door een vreemde huivering, toen hij de halfduistere Kapel binnenging, en ook Morell hield plotseling stil bij de achterste banken. Beiden staarden naar het altaar, waarin het schaarse licht van de kapel duizendvoudig werd weerkaatst in vele diamantjes en glinsterend geslepen stenen en 'n mystieke kracht ging uit van dit bevende licht en de intense stilte. In het middenpad vóór de com muniebank zat Terry Gilmartin roerloos in haar stoel. Morell wilde de stille sfeer bre ken door op haar toe te lopen, maar geleid door een wondere in geving hield Rector Arnoux hem met zachte drang terug. Het was hun of het altaar nu glansde in gouden schijn, in een licht, dat niet van deze wereld was. Het was alsof werelden voor 'n ogenblik stilstonden. De kleine gestalte in de rol stoel strekte de armen uit naar het altaar. Arnoux hield de adem in en plotseling voelde hij zich koud alsof een onzichtbare hand hem had aangeraakt. Hij moest de ogen sluiten bij een spanning, waarin hij dacht te zul len sterven. Terry Gilmartin was langzaam uit haar stoel overeind gekomen en tastend, als werd zij geleid door een onzichtbare macht, trad zij uit haar bijna verstarde hou ding naar voren. „Morell...." fluisterde Rector Arnoux hees. Hij rende het midden door. Terry Gilmartin was vlak bij de communiebank ineengezakt. Dodelijk bleek boog Morell zich over het meisje heen. „Terryfluisterde hij. „Is haar iets overkomen, Pe ter?" vroeg Arnoux gejaagd. Morell voelde met gesloten ogen haar pols. „Nee.... nee....", stamelde hu, „alleen een flauwtedat is alles.... Hier, houd haar hoofd wat naar benedenze zal da delijk bijkomenHaar pols slag komt terug...." Rector Arnoux zag het altaar slechts door een!waas. „Peterfluisterde hij, „hoe verklaar je dit. Dr Morell was langzaam opge staan. Diepbewogen keek hij Rec tor Arnoux aan. „Dat kan ik nietstamelde hij. „Dit gaat mijn begrip te boven." Rector Arnoux staarde naar het Kruis, dat in gouden glans schit terde boven het Tabernakel. „Bedoel je. dat ze weer lean lo pen....?', vroeg hij toonloos. „U hebt het zelf gezien," fluis terde Morell. „Ze komt bij," sprak Arnoux „Hallo, Terry," zei Dr Morell ontroerd. Het meisje opende de ogen. „Hallo, PeterEr is iets heel vreemds gebeurd „Ik weet het, Terry," sprak Mo rell met tranen in de ogen. „Ik weet het. Het was alsof het meisje sprak met iemand buiten deze wereld, alsof zij zich nauwelijks bewust was, hier in de Kapel voor Gods aangezicht uitgestrekt te liggen. „Nee.... Ik bad, Peter.... cn toen plotseling.ik weet niet hoe.... bad ik voor jou...." „Voor mij?" stamelde Morell. En toen ik voor jou begon te biddengebeurde het Het gebeurde...." sprak zij bij na juichend. „Deken Carey had gelijk;; God vergeet ons niet...." In diepe ontroering keek Rector Arnoux op naar het Altaar, waar bevend het Godslampje brandde. „Nee," fluisterde hij, „God ver geet ons niet. In de stille Kapel glansde het Kruis in gouden schijn. EINDE

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5