NOORDHOILANDS Wereld reageert op val van politiechef Beria Nehroe dringt opnieuw aan op vergadering V.N. Inleiding tot krachtiger Sovjet-politiek Eerste bericht sloeg in als een bom Conferentie Grote Drie 5,1 milliard dollar voor hulpverlening buitenland 2.97 PER Dagblad voor Alkmaar en omgeving 'g ide prima thans rijzen 2.90 49 ct. v.a. U8 RS v a. 118 - voor 32.— Begin van enorme strijd om de macht in het Kremlin xiMÊÈÊsÊÊsÊÊÊÈSm' E.D.G.-verdrag in Tweede Kamer Overeenstemming Kobertson-Rhee Malik terug ir» Britse hoofdstad De KOREAANSE KWESTIE Grote Drie over verdwijning van Beria: ten opzichte van het Westen Overeenstemming in V.S.-parlement Nieuwe staking in Oost-Berlijn? Overstromingen bij Milaan attractie ons ee 3.95 0.98 lts geldig en ichte nylon t. Kerk) alkmaar OOPJES, MET -HOLLAND IS OM BEKEND. KROON 27°° LS 41.75 nu JURKEN oor spotprijzen [ESSLIPS it interlock 12—44 <Y7 nu voor 7 [ES [ISOLES 7O isie geweven u tn en bleu 1QC 295 177 LLANDIA" IES DIRECTOIRS AMISOLES 74.0 298 IES SLIPS 7]0 ht kwaliteit 10 ►OR UW BABY iEKJES en bleu van 175 nu tic broek 58 ;jes 197 lapjes 34 rs 87 79 betjes 49 TE BLOUSJES rouche 7Qfi vanaf £70 0 ►USJES 11 O alle maten 10 ïes bthemden nu jn pyama's fXH - Dames WOI 1 pyama's 393 Abonnementsprijs f 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week. inclusief incasso. Advertentie tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4, familieberichten 20 ct. resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59. tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel 2800 K 2230: Sehagen. Ged Gracht 39, tel. 459 K 2240. i Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Zaterdag 11 Juli 1953 49e Jaargang - Nummer 12827 MOSKOU, 11 Juli -- Lavrenti Beria. één van Rusland's Grote Drie, die na de dood van Stalin de macht hebben overgenomen, is gevallen. Het bericht, van gisterochtend vroeg is als een bom in de wereld ingesla gen. De beschuldigingen tegen de man, die sinds 1939 zijn spionnen had in alle werk-, Uit de berichten, die gisteren uit de officiële bronnen in de Sovjet Unie loskwamen blijkt dat Beria ervan wordt beschul digd: 1) een huurling van buitenlandse imperialistische mach ten te zijn geworden 2) pogingen te hebben gedaan om de macht in handen te krijgen, 3) getracht te hebben zijn ministe rie van Binnenlandse Zaken zowel over partij als regering te doen heersen, 4) de landbouw en voedselvoorziening belem merd te hebben en 5) het bourgeois-nationalisme aangemoe digd te hebben en er naar gestreefd te hebben de vriend schap van de Sovjet-Russische volkeren onderling te ver storen. Beria wordt thans gevangen gehouden in afwachting van zijn berechting door het Hoog gerechtshof, dat zijn dossier toe gezonden heeft gekregen, onmid dellijk nadat het Centrale Comité van de Partij op voorstel van Malenkov had besloten hem we gens afvallige en verraderlijke praktijken uit de Partij te stoten woon- en sociale gemeenschappen en die aldus een nagenoeg volledige controle had op alles wat er in de Sovjet-Unie gebeurde, zelfs op de hoogste regeringsinstanties, zijn van dergelijke aard, dat hij zeker geen genade zal vinden. en hem als minister van Binnen landse Zaken te doen opvolgen door Kroeglov. Voorts is hij als eerste plaatsvervangende pre mier van de U.S.S.R. ontslagen Het bericht werd gisterochtend om half drie Nederlandse tijd door Radio-Moskou voor het bui tenland uitgezonden. Het Russi sche volk werd niet eerder op de hoogte gesteld dan om 7 uur 's ochtends. In West-Europa Men ziet in West-Europese kringen de val van de schier al machtige chef van de N.K.W.D. als het begin van e«-a reusachtige strijd om de macht in het Krem lin, waarbij Malenkov en Molo- tov waarschijnlijk als eerstvolgen- den het strijdperk zullen betre den. Kenschetsend is het woord van burgemeester Reuter van West- Berlijn: „De val van Beria is een teken van de innerlijke strijd, die nu eerst werkelijk in de Sov jet-Unie losbarst en die duidelijk bewijst, dat de Sovjets zwakker zijn, dan wij dachten." Hiermee zou dan de toenadering, die de Sovjets de laatste maanden tot het Westen tonen, verklaard zijn. Andere diplomaten in West- Europese hoofdsteden behouden zich commentaar voor, in afwach ting van verdere ontwikkelingen Washington is voorzichtig In Washington is men eveneens voorzichtig in het trekken van conclusies. „De moeilijkheid om de gevolgen van de Russische po litiek voor de rest van de wereld te voorspellen is hierin gelegen, dat niemand weet welke Russi sche leiders achter bepaalde Rua sische stappen staan", zo verkla- Dit is de Handley Page 4-motorige straalbommenwerper, die krachtiger is dan 25 locomotieven van expres-treinen. De revo- lutionnaire vorm van de vleugels iets terugwijkend, halve maanvormig maakt dat deze bommenwerper, die momen teel wordt aangemaakt voor de R.A.F., kan vliegen op snel heden, die de snelheid van het geluid nabij komen. Nog voor zomerreces Naar het A.N.P. verneemt is met stelligheid te verwachten, dat de Tweede Kamer niet op zomer reces zal gaan alvorens zij het wetsontwerp tot goedkeuring van het E.D.G.-verdrag zal hebben behandeld. Besloten is, dat nog mondeling overleg zal plaats hebben tussen de commissie van voorbereiding en de regering. Dit overleg zal in de loop der volgende week wor den gehouden. Een verslag hier van zou misschien nog op het einde der week kunnen worden verwacht. In dat geval ligt het in lijn, dat de Tweede Kamer het verdrag op 21 Juli in behande ling zal kunnen nemen. Dit is echter wel optimistisch gedacht. Groter is de kans, dat het verslag van het mondeling overleg enige dagen later zal versohijnen, zo dat het debat op een latere da tum gesteld zal moeten worden. SEOEL, 11 Juli President Syngman Rhee heeft heden me degedeeld, dat hij met de afge zant van president Eisenhower tot vriendschappelijke overeen stemming is gekomen met betrek king tot problemen, verband hou dende met een wapenstilstand in Korea. Dit was na de twaalfde bijeen komst, die Robertson in 16 dagen met Rhee heeft gehad. Rhee zal later op de dag een bezoek brengen aan het hoofd kwartier van het Amerikaanse achtste leger om de eervolle ver- AANVARING OP DE MAAS Gisteren vond een aanvaring plaats op de Maas tussen het rijnschip „St. Anthonie" en het gesleepte rijnschip „Vulcaan 5". Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Een drijvende bok was ter plaatse om het ge zonken schip „St. Anthonie" te lichten. ren experts in Russische aangele genheden. Er zfjn niettemin enige deskundigen, die vermoeden, dat het Beria is geweest, die een vermindering van de buitenlandse spanning heeft bepleit en tevens aangedrongen op het verminde ren van de druk op de satelliet- landen. Adlai Stevenson, die mo menteel in Wenen vertoeft, heeft uit de jongste ontwikkelingen in Moskou geconcludeerd, dat de tijd nog niet rijp is voor een confe rentie van de Grote Vier. Men moet een beleidsverandering in de Sovjet-politiek verwachten, maar welke is nog niet duidelijk. Enige verbazing heeft in de U.S.A. intussen wei bestaan. Men had niet gedacht, dat Malenkov meer dan een redelijke kans zou hebben tegen een man, wiens geheime politie vele jaren lang versterkt werd. Malenkov moet zich wel bijzonder sterk gevoeld hebben. In ambtelijke kringen te Washington gelooft men niet, dat Molotov betrokken is in de strijd om de macht. Enige speciale deskundigen in de Sovjet-politiek geven elders in dit nummer hun visie op de strijd in de hoogste regionen van Sovjet-Rusland, die lang achter de schermen is gebleven, doch die thans voor het forum van het wereldpubliek is gekomen. MAATSCHAPPELIJK WERK Wat hebben wij te verwach ten van het nieuwe departe ment van Maatschappelijk Werk, onder leiding van mr. van Thiel? Wat is de achter grond van de „koude oorlog" rondom de ontwikkeling van dit departement, waarover ook in de Eerste Kamer deze week is gesproken? Mede naar aan leiding van die discussie en belangrijke verklaringen van minister van Thiel, geeft de Kroniek van Zaterdag in dit nummer een beschouwing over deze actuele zaak. De Nederlander Nolten heeft de achtste etappe van de Ronde van Frankrijk, de langste etappe van de gehele Tour, n.l. 345 km tussen Nantes en Bordeaux, in 9 uur 56 min. 40 sec. gewon nen. De Belg Van der Stockt kwam als tweede aan. De aan komst van Nolten (links) en van Van der Stockt. Telefoto Gisteren begonnen in Washington WASHINGTON, 10 Juli (Reu ter) De conferentie van minis ters van Buitenlandse Zaken van Amerika, Frankrijk en Engeland is Vrijdag om 19.45 uur Ned. tijd op het departement van buiten landse zaken te Washington be gonnen. Het publiek toonde wei nig belangstelling. Slechts een handjevol mensen sloeg de aan komst van de ministers gade. Kort voor het begin van de conferentie zei Dulles, dat de verwijdering van Beria op zwakte wijst. De ministers zouden van gedachten wisselen over „belang rijke kwesties zoals de betekenis van de dramatische ontwikkeling in de Sowjet-Unie". Elke gele genheid om de vrede, de gerech tigheid en de welvaart te dienen, moest benut worden". Ook Bidault en Lord Salisbury hielden een kort praatje vooraf. Toen werden de verslaggevers en fotografen uitgenodigd heen te gaan, opdat de eigenlijke confe rentie kon beginnen. BOHLEN NAAR WASHINGTON WASHINGTON, 10 Juli (AP) De minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft vandaag de Amerikaanse ambassadeur in Moskou Charles Bohlen voor overleg over het ontslag van Beria uit de Sowjet regering en de communistische partij, naar Washington ontboden. LONDEN, 10 Juli (AP) Ja kob Malik de Sowjet ambassadeur in Londen, is vandaag per vlieg tuig uit Moskou aangekomen. Ge durende de drie minuten, dat hij poseerde voor de fotografen, werd Malik bestormd met vragen over de arrestatie van Beria, maar hij vertrok geen spier van zijn gezicht en er kwam geen woord over zijn lippen PANMOENJON, 10 Juli (Ass. Press) De geallieerde en communistische wapenstilstandsdelegaties zijn van morgen in Panmoenjon bijeengeweest, in weerwil van de oppositie van Zuid-Korea, een definitieve wapenstilstand uit te werken. De zitting begon precies om 11 uur Koreaanse tijd en werd 29 minuten later verdaagd tot morgenochtend 11 uur. i dat Zuid-Korea de wapenstil- Het voornaamste punt is de standsvoorwaarden, zoals die be- kwestie of de Ver. Naties erin 1 reids zijn vastgesteld, in acht zullen slagen, gedaan te krijgen neemt. WASHINGTON, 11 Juli De Westelijke Grote Drie zijn volgens welingelichte autoriteiten gisteren op hun eerste bijeenkomst tot de conclusie gekomen, dat het mogelijk is, dat het wegwerken van Beria door het Krem lin de inleiding vormt tot een krachtiger politiek ten opzichte van het Westen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, de melding van de compagnie van het hoofdkwartier van gen. Max well Taylor aan te bieden. Waarnemers zagen hierin een Zuidkoreaanse stap om de V.S. en de UNO te verzekeren van de vriendschappelijke gevoelens der republiek jegens hen. Engelse minister van buitenland se zaken ad interim, Markies Salesbury en de Franse minister van buitenlandse zaken, Bidault hebben op hun zitting die drie uur heeft geduurd, hun aandacht gewijd aan de achtergrond van de plotselinge afzetting van Beria als plaatsvervangend premier. Verantwoordelijke zegslieden, die de conferentie hebben bijge woond, hebben later aan verslag gevers medegedeeld, dat alle drie het er over eens waren, dat deze gebeurtenis wellicht de voorbode is van een terugkeer van Rusland van de „soepeler" politiek van de laatste tijd. Ondanks het feit, dat hij chef van de geheime politie was, nam men volgens deze autoriteiten aan, dat Beria voorstander was van een verzoenende politiek je gens de Westelijke volken en de Satellieten. Salesbury heeft op de bij eenkomst te kennen gegeven, dat Engeland voorstander is van een conferentie van de grote vier met Rusland op het hoogste plan, maar een der zegslieden deelde mede, dat allen het er over eens waren, dat het verstandig zou zijn, zich te hoeden voor overijld aandringen op zulk een bespre king. Het tweede probleem is, of het geallieerde commando de 27.000 Noord-Koreaanse krijgsgevange nen, die door Rhee zijn vrijgela ten, weer in arrest zal kunnen nemen. De Indische premier, Nehroe, heeft opnieuw bij de voorzitter van de algemene vergadering der V.N., Lester Pearson, aangedron gen op het spoedig bijeenroepen van de algemene vergadering ter bespreking van de Koreaanse kwestie. Volgens welingelichte Ameri kaanse zijde zou spoedig een overeenkomst tussen de Zuid- Koreaanse president, Syngman Rhee, en de buitengewone gezant van de Amerikaanse minister Foster Dulles, Robertson, worden getekend. Strijd aan het front In Korea woedt de strijd om twee heuvels aan het Westelijke Centrale front, aan de andere fronten is de strijd geluwd. Ondanks het regenachtige weer hebben Britse oorlogsschepen Donderdag Noordelijke troepen beschoten ten Zuiden van Tsjin- nampo aan de Westkust. Aan de Oostkust bombardeerden Ameri kaanse oorlogsschepen doelen bij Kosong. CANADESE WAPEN- ZENDING VOOR NEDERLAND OTTAWA, 9 Juli (AP) Bel gië en Nederland zullen deze maand op grond van de we derkerige hulpovereenkomsten der Nato, twee wapenzendingen uit Canada ontvangen, heeft het leger bekend gemaakt. België krijgt 17 20 mm kanon nen met affuiten en reserve-on derdelen en Nederland 964 kisten met reserve-onderdelen voor voertuigen. WASHINGTON, 10 Juli (AP) De gezamenlijke commissie uit de Senaat en het Huis van Afgevaardigden heeft vandaag overeenstemming bereikt over een buitenlands hulpprogramma tot een bedrag van 5.157.232.500 dollar voor het fiscale jaar, dat 1 Juli begint. Dit bedrag is als het maximum genoemd in het wetsontwerp voor de buitenlandse hulpverle ning. Later zal in een wetsontwerp voor de financiering van het hulpprogramma het juiste bedrag bepaald worden, welk lager zou kunnen zijn. De commissie deelde vrijwel het verschil in de bedragen voor de buitenlandse hulpverlening, welke in de wetsontwerpen van de Senaat en van het Huis van Afgevaardigden worden genoemd. K.V.P.-BESTUUR KOMT 18 JULI BIJEEN Het K.V.P. bestuur komt 18 Juli a.s. bijeen om zich te bera den op het vraagstuk der poli tieke eenheid, zulks o.m. naar aanleiding van de uitlatingen van de heer Weiter en de publicatie van de heer Ruygers, waarin de meningen vervat resp. van de K.N.P. en de Katholieke Werk gemeenschap in de P.v.d.A. BERLIJN, 10 Juli (A.P.) De Oost Berlijnse arbeiders hebben besloten tot een nieuwe staking om de vrijlating te verkrijgen van hun kameraden die tijdens de revolte van 17 Juni zijn ge arresteerd. Dit werd vandaag meegedeeld door de „strijdgroep tegen de on menselijkheid", een anti-commu nistische organisatie. De „strijdgroep" deelde mee, dat de staking vandaag in vele fabrieken zou beginnen. Vanmorgen vroeg kon nog niet worden vastgesteld of de« staking inderdaad was uitgebroken. Er wordt blijkbaar van de zijde der regering een amnestie voorbereid voor degenen, die tijdens de op stand van Juni werden gear resteerd. De Senaat had bij stemming besloten machtiging te geven 5.138 millioen dollar voor de bui tenlandse hulpverlening uit te geven, terwijl het Huis dit bedrag op 4.998 millioen stelde. Presi dent Eisenhower had 5.474 mil lioen gevraagd. Sen. Styles Bridges heeft van daag als zijn verwachting uit gesproken, dat de Senaatscom missie voor de toewijzingen van gelden, waarvan hij voorzitter is, „niet het programma voor hulp aan het buitenland zal torpede ren". KINDEREN VERMIST IN DE ANDES SANTIAGO (Chili) 10 Juli (Reuter) De Chileense lucht macht is verzocht een hefschroef- vliegtuig te zenden om te helpen zoeken naar een geestelijke en 21 jongens, die in de Andes, 50 kilo meter van Santiago, worden ver mist. De geestelijke en de jongens verlieten drie dagen geleden het plaatsje Le Valdes en zijn daar niet teruggekeerd. Aantal doden gestegen MILAAN, 10 Juli (AP) Het aantal doden en vermisten is vandaag tot 22 gestegen ten gevolge van de nieuwe zware regenstormen, welke het Noorden van Italië teisteren. In de omgeving van Milaan staan wegen blank en zijn ver scheidene huizen weggespoeld. De slachtoffers van het nood weer zijn: Zeven arbeiders in Moncalvo om het leven gekomen tengevolge van het instorten van een pak huis, vier mensen verdronken in het sterk gestegen water van het meer Iseq ten Noorden var Bescia, een arbeider werd op de rijstvelden door de bliksem ge dood. Iraaks protest bij Perzië BAGDAD, 10 Juli (AFP) D Iraakse regering heeft de rege ring te Teheran een nota doer overhandigen waarin gepro testeerd wordt tegen „onlangs plaatsgevonden schending van Iraaks grondgebied door soldaten van het Perzische leger".

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1