MAANDAG GEOPEND Opdracht aan A beeldhouwer De resultaten van het bevolkingsonderzoek AGENDA Bedrijfsrekeningen en gemeenterekening 1949 FILMS van de week Promotie in de aula van het R.K. Lyceum „De gordel van Hippolyta" vai Dubbel beeld voor dubbele school /3 Juli ct.s. is OHS MC4 Cf azijn van 9-6 uur Drogisterij BAKKER 1949: consolidatie en versteviging gunstige financiële positie '48 w, VAMI-IJS Meer bewolking Einde van het schooljaar Voortreffelijk spel van „De Plankeniersuit IVaarden Pagina 2 Zaterdag 11 Juli 1953 ALKMAAR. Het gemeente bestuur heeft aan de Alkmaarse beeldhouwer Wim Commandeur opdracht gegeven voor het ver vaardigen van een beeldhouw werk, dat bestemd is, om geplaatst te worden op het gazon voor de dubbele school aan de Bergcrweg, waarin zowel de Gemeentelijke Handelsschool als de Rijksland- bouwwinterschool zullen worden ondergebracht. De heer Commandeur is nog maar pas aan zijn taak begonnen' wij hebben hem dezer dagen op gezocht in zijn atelier aan het Fnidsen, waar hij aan de voet van een zwaar blok Franse zand steen zat te hakken. Naast hem stond een maquette van het monument op een vijfde van de ware grootte. Het stelt twee figuren voor, die de handel en de landbouw symboliseren. Zij staan in de karakteristieke hou ding van de koopman en de aan voerder op de kaasmarkt, als zij door handslag de koop van een j stapel kaas bezegelen, diagonaal op het voetstuk geplaatst, het geen opzet van de ontwerper was. om daardoor materiaal uit te sparen. Wim Commandeur, die een autodidact op het gebied van de beeldende kunst genoemd moei worden, heeft naar onze smaak een mooi monument ontworpen Het is niet in de traditionele stijl gehouden, zoals b.v. het monu ment van vrouwe Victoria in het Victoriepark, het is ook niet wat men noemt een specimen van de z.g. experimentele kunst. Wim Commandeur heeft het juiste midden tussen de oude en nieuwe stroming in de kunst weten te houden en daardoor een voor allen aanvaardbaar monument ontworpen. Het is strak van lijn, doch door zijn eenvoud zeer krachtig van vormgeving en ex pressie. Het ontwerp in gips kon de goedkeuring van B. en W. en de desbetreffende commissie voor Kunstzaken van het departement wegdragen. Wij juichen het van harte toe, dat de overheid deze opdracht aan een plaatselijk kunstenaar gege ven heeft, die tot dusver nog maar weinig in de openbaarheid trad. Wim Commandeur is nl. een zeer bijzonder kunstenaar. Hij werkt hoofdzakelijk uit innerlijke drang en deed nimmer moeite om met zijn werk in het publiek te verschijnen. Vorig jaar waren er enkele beeldhouwwerken van hem geëxposeerd op een tentoon stelling van moderne kunst in 't Stedelijk Museum. Met dit ont werp van een tweetal figuren in één monument heeft hij zich zelf voor een moeilijke opgaaf ge plaatst, temeer nu bleek, dat het blok zandsteen, dat op zijn atelier arriveerde, veel harder is, dan de steen, die hij ervoor had uitge zocht. Dit betekent ook, dat hij er in plaats van drie, vier of vijf maanden aan zal moeten werken. Het blok steen weegt 3700 kg en is 1.80 M. hoog; voetstuk en figuren worden uit hetzelfde blok gehakt; de figuren worden 1.75 M. hoog. Het monument zal on getwijfeld een sieraad zijn voor de stad en in het bijzonder voor het Bergerwegkwartier. A'damse Kaj otters naar Akersloot AKERSLOOT. Dit weekend komen 15 Kajotters uit Amster dam-West bij de Akersloter KAJ op bezoek. Zij zijn door de Aker sloter K.A.J. uitgenodigd en kos ten noch moeiten zijn gespaard om het hen hier zo aangenaam mogelijk te maken. Het programma ziet er zeer aantrekkelijk uit. Zaterdagavond komen de elftallen van beide af delingen tegen elkaar in een vriendschappelijke voetbalwed strijd op het Verkennersterrein in de Hoogegeest. Het Meerv. terrein kan wegens de werkzaamheden aldaar niet worden gebruikt. Zondagmorgen wordt een fiets tocht langs de duinen gemaakt. Na de middag is er een boot tocht op het Alkmaarder meer Geslaagd URSEM. Cor Broertjes Gz slaagde te Alkmaar voor diploma Mulo B. Jan Bontje en Nico van der Lee, leerlingen van de St, Bavoschool, slaagden voor het toelatingsexamen St. Werenfri- dus Lyceum te Hoorn. (Advertentie) (Advertentie) Deze is goed als Bakker het doet! Kenneimerstraatweg 109 HEILOO Afd. Optiek Alkmaarse chef-stewardes naaf Ankara ALKMAAR Onze oud-plaats- genote. mej. Rietje Kostelijk, sinds 1946 werkzaam als stewar- des bij de K.L.M en thans chef- stewardes is op uitnodiging van de Nationale Turkse Luchtvaart schappij naar Ankara vertrokken, waar zij drie weken lang de op leiding zal verzorgen van Turkse stewardessen. Geslaagd ALKMAAR Aan de Ge meentelijke Universiteit te Am sterdam slaagde voor het candi- daatsexamen sociale aardrijks kunde onze stadgenoot de heer W. Th. H. Strikkers. GEMEENTELIJKE MIDDELBARE HANDELSSCHOOL ALKMAAR Bevorderd van klasse I naar klasse II: te Alk maar: E. Bedort, Xna Dreeuws, Tineke van Dijk, J. Haanstra, J. Hollenberg, ilanneke Kaper, Anneke Kok. B. Rostema, Carla Schmidt, J. Stroomer, H. v. Uitert J. Ulrkh, A. Vis; te Broek op Langediik: P. Beers. Els Pastoor, A Vlug; te Castricum F. Klardie; te Egmond a.d. Hoef Diesbet Tuinder: te Limmen G. Lute; te Noord Scharwoude J. Deutekom, W. Kist; te St. Maarten D. de Pee; te St. Pancras: G. Kramer. Niet bevorderd 11 Bevorderd van klasse II naar klasse III: te Alkmaar: J. de Boer, P. Botman, J. Breetvelt, J. Jonk man M. Lammes, Rie Meyer, R. Kieft, C. Schaaps, Tilde Steiger; te Bergen M. Driessen. H. Tijken; te Heerhugowaard P de Geus; te Heiloo B. Heennga; te Hensbroek D. Bas; te Oudkarspel W. Eecen; te IJmuiden F. van Praag; te Zd en Nrd Schermer Dia Doornbos. Niet bevorderd 11. Herexamen twee. Bevorderd van klasse III naar klasse IV: te Alkmaar: A. Bak ker, C. Beentjes, H. Boerwinkel, Nannie Bruin, J Dekker, B. Deur- loo, J. van Eik. J. Oosten, Tineke v.d. Linden, F. Porck, Rootring, Annie Stoop; te Berverwijk C. Castricum, F. Melchior; te Cas tricum Ingrid ten Camp: Egmond a.d. Hoef H. Twisk; Heiloo H. v. Raam; Krommenie H. J. Avis; Oudkarspel K. Vlug; Schagen Jenny Schmalz; St, Maarten L. de Pee: St, Pancras Annelies Tol. Niet bevorderd negen. Herexa men zes. ALKMAAR De resultaten van net bevolkingsonderzoek op t.b.c. in onze gemeente ,dat on langs heeft plaatsgevonden, zijn thans bekend gemaakt door de onderzoekende artsen in overleg met de gemeente.Deze uitslag heeft misschien enigszins op zich laten wachten, doch hierbij moet men in aanmerking nemen, dat een dergelijk onderzoek zeer veel tijd mbeslag neemt, en ook, dat men volstrekt zekere gegevens wilde hebben, waarbij geen twij felgevallen voor konden komen, Volgens het bevolkingsregister kwamen ruim 39.000 mensen voor het onderzoek in aanmerking. Wanneer men rekening houdt met het aantal burgers dat om de een of andere reden bij deze gelegen heid niet behoefde te worden doorgelicht (bedrijven en inrich tingen met een regelmatige con trole, sportkeuringen, diegenen, die op geregelde tijd bij het con sultatie-bureau komen, het per soneel van de ziekenhuizen en de patiënten enz.) dan is het aantal van ruim 32.000 gemaakte schermbeeldfoto's lang niet onbe vredigend te noemen Van deze 32.000 werden na het fotografe ren 29.754 mensen onderzocht, hetgeen neerkomt op een percen tage van 91.7, dat in vergelijking met het provinciaal en landelijk percentage zeer gunstig is te noemen. Bij deze opkomst heeft het on derzoek ook werkelijk waarde, het geeft een waarheidsgetrouw beeld. Voor een nader onderzoek op het Consultatiebureau kwa men 174 gevallen in aanmerking, welk aantal eveneens zeer gunstig is. Van deze 174 beantwoordden er 14 niet aan een oproep voor een nader onderzoek, zodat er 159 wel onderzocht werden. Hiervan waren 32 mannen en 20 vrouwen lijdend aan actieve tuberculose, terwijl 29 mannen en 17 vrouwen inactieve (d.i. genezen) t.b.c. werd geconstateerd. Andere aandoenin gen kwamen voor bij 30 mannen en 31 vrouwen Drie mannen en vijf vrouwen waren lijdend aan een kwaadaar dige longtuberculose. In sanatoria en ziekenhuizen werden 12 man nen en 6 vrouwen opgenomen ter genezing, in de lighallen 3 man nen en 3 vrouwen, terwijl 7 man nen en 5 vrouwen thuis kuren. Onder strenge controle zijn 3 mannen nog aan het werk. In één geval werd door de betrok kene opname geweigerd. Van de gevonden actieve afwijkingen wa ren er 38 gevallen tot aan het on derzoek onbekend. Verheugend was, dat onder de schooljeugd van 6 tot 14 jaar zeer weinig gevallen voorkwamen (4 actieve gevallen, waarvan 3 vers en 1 oud), wat naar de mening van de doctoren voor een groot deel te danken is aan het jaarlijkse onderzoek op de scholen door de schoolarts, zodat dit werk een grote waardering heeft op dit gebied. Tenslotte heeft de wijkver pleegster door het onderzoek meer werk gekregen, want zij moet 49 mensen in 49 gezinnen méér be zoeken. Orkest Tom Erich ALKMAAR In het orkest van Tom Erich, dat regelmatig voor de AVRO microfoon op treedt. is onze stadgenoot Aldert Dekker als drummer geëngageerd. BEDEVAARTSTREIN 10.34 UUR ALKMAAR. Men verzoekt ons mede te delen, dat de trein voor de deelnemers aan de Alk maarse Bedevaart naar Onze Lie ve Vrow ter Nood morgen om 10.34 vertrekt. ZATERDAG 11 JULI Bioscopen: REX: Mina, de begeerde vrouw. CINEMA AMERICAIN: SOS Held in nood. HARMONIE: Een nacht Ko ningin. VICTORIA: De Jantjes. Voorstellingen: 7 en 9.30 uur Apotheken: Van hedenavond zes uur af voor spoedgevallen bereik baar Apotheek „De Bever", Emmastraat 36; Apotheek P. J. Meurs. Medische hulp artsen: ALKMAAR: J. Lourens, Oude gracht 295, tel. 2892 en A. H. F. M. Corthals, Nieuw- landersingel 59, tel. 3193. SCHERMER EN BEEMSTER: S. Schermerhorn, De Rijp, K 2997—355. Tentoonstellingen: RUSTENDE JAGER, Bergen: tot 18 Juli schilderijen, teke ningen en gouaches Jaap Mooy en David Kouwenaar en in de bijzaal grafisch werk van werkende leden. (Niet Zondagsmorgens.) Gedurende 't zomerseizoen: „Huis met de Pilaren", Jac. J. Koeman (14.30—17.30 u.). Werkplaats ..De Zeester" Zuidlaan 155, Bergen, tot 17 Augustus Kunstnijverheid en Beeldhouwwerken (1417.30 uur). Chante Merle, Kerkepad 1, Bergen, tot 31 Aug. (10 12.30, 15—17.30 en 20—22 uur) Schilderijen, Perzische tapijten, Beeldhouwwerk, AULA ST. WILL.STICHTING: Zaterdag en Zondag: Week end R.K. Volksdansgroep Alkmaar. MUZIEKTUIN: 17 uur: Turn kring. ZONDAG 12 JULI ALKMAARSE BEDEVAART NAAR HEILOO. BIOSCOPEN: Zie boven (aan vang 2 uur, 4.30, 7 uur en 9.30). APOTHEKEN EN TENTOON STELLINGEN: zie boven. SPORTPARK: 1.30 uur: Paar- dencourses. MUZIEKTUIN: 14.30 u.: Turn kring. Uitslagen wedvlucht St. Quentin LIMMEN Startplaats St. Quentin: No. 1,3, 7 Gebr. Stee man; 2, 5 J. v.d. Eng; 4 M. C. v.d. Velden; 6 Jac. Boersen. Tijd van aankomst no. 1 15 uur 19 min. 1 sec. Dit was de laatste Vitesse- vlucht. Het kampioenschap werd behaald door M C. v.d. Velden. Uitslag jonge duiven Startplaats Roosendaal: No. 1, 3, 6, 7. 10 J. v.d. Eng; 2, 4, 8 Gebr. Steeman; 5, 13 P. v.d. Velden; 9 M. C. v.d. Velden; 11 Th. v.d. Vliet; 12, 14 Jac. Boersen; 15 J. C. Bakkum. Interessante lezing BERGEN In het Dorpshuis houdt de bekende vogelkenner Jan Ivangh een interessante lezing met kleurenprojectie, begeleid met echte vogelgeluiden. Zijn werk dat uniek is, toont hij Maan- I dagavond om 8 uur. Gevonden voorwerpen ALKMAAR. Gevonden over het tijdvak van 2 Juli t.m. 8 Juli 1953 en te bevragen aan het Bureau van Politie te Alkmaar op kamer 14, le étage, iedere Maan dag, Woensdag en Vrijdag, van 16.30 tot 17.30 uur: IJzeren haakje, zakje m. inh., portemonnaie's met en zonder in houd, lap stof, herenvest, shawls, babyschoentje wit, handschoenen, jasje, armbanden, padvinders- riem, sleutels en sleutelbossen, pentekening, deurkruk, parapiuie, actetassen m. inh., schooltas, sok ken, hondenhalsband, zonnebril, vulpen, konijn, windscherm, zak messen, badtas, kindermutsje, gedlsbedragen, pakje m. inh., zwembroek, kindervest, bril, strandbroek, tennisballen, Ro zenkrans, oorbellen, ketting, ijze ren steun, ceintuurs, slipover, motorbril, zonnebril, gymnastiek schoen, hengels met en zonder snoer, kruis m. kettinkje, foto toestel, kinderjasje, kinderjurkje, rijwielsleutel, broche, net m. inh. en zonnebril. V.Z.V. I—SCHAGEN I Heden Zaterdagavond 7.30 uur precies speelt VZV I op eigen ter rein een wedstrijd tegen Schagen I. Er wordt gespeeld om een bal. Ongetwijfeld zullen vele sport liefhebbers uit 't Veld en omge ving deae wedstrijd willen zien, daar immers alle voorgaande wedstrijden even vinnig werden gespeeld, bovendien was span ning steeds aanwezig, daar beide elftallen aan elkaar gewaagd zijn. V ictoria-T heater De Jantjes ALKMAAR Tot en met Zon dag draait een oude bekende, n.l. „De Jantjes", die terugkeren in hun oude Jordaan. Dit bekende volksstuk doet het nog altijd: Bekende acteurs als Johan Kaart. Rika Hopper en anderen maken deze film tot een goed ge heel. Vanaf Maandag wordt ver toond „De familie van mijn vrouw". Harmonie: Een nacht koningin ALKMAAR Een Duitse film vol show. geweven om de geschie denis van een hertog, opvolger in een verarmd vorstendom, die door zijn vader, een echte aristocraat, uitgehuwelijkt wordt aan een prinses uit een naburig vorsten dommetje, waar de schatkist er niet zo leeg uitziet. De hertog denkt echter uitgehuwelijkt te zullen worden aan een of andere adellijke stijve dame, en neemt, vergezeld van zijn adjudant de adellijke benen. Doch ook de prinsès, die niet met een oude droge hertog wil trouwen, ver laat haar vorstendom. Via een serie avonturen in een luxe hotel, waar zowel de hertog als de her togin voor gangster gaan spelen, vinden ze elkaar tenslotte toch, daar de oude heer het er niet bij laat zitten, en zijn zoon achterna gaat. Dit Duitse product doet niet onder voor soortgelijke films van Amerikaanse makelij. In het voorprogramma een prachtig filmpje over het kunst werk, dat een spin fabriceert, wanneer zij haar web heeft. Cinema Americain: S.O.S. Held in nood ALKMAAR Wie deze week een kostelijke film wil zien, moet „S.O.S. Held in Nood" zeker niet verzuimen. Dit mengsel van een Wild-West-roman, waarin span nende episodes voorkomen met 'n vrouw, die een bende goudrovers aanvoert, en een lachfilm, waar van de held de zotste capriolen maakt, en in die avonturen een geheel aparte plaats inneemt, is een succes, bij het zien waarvan men de uren vergeet. Bop Hope speelt de komiek. Jane Russell de bende-aanvoerdster en Roy Rogers de assistent-sheriff die de charmante vrouw ontmaskeren moet maar haar tegelijkertijd uit de nood redt. In deze film is alles mogelijk zelfs het onmogelijke. „Als het maar leuk is" was blijk baar het devies van de producers. Rex: ALINA ALKMAAR In het voorpro gramma van Rex draait een film uit de oude doos; een serie opna men van de z.g. biograaf van 50 jaar geleden, door Willy Mullens tot een aardige historische eenheid vermaakt. Hij spreekt er zelf het commentaar bij in de geest van de z.g explicateur uit de jaren, waarin de film in de kinderschoe nen stond. De film is uit histo risch oogpunt werkwaardig en in teressant. De hoofdfilm, Alina, de begeer de vrouw, is 'n Italiaans product, dat wat langdradig is van hande ling. Het is een verhaal van smok kelaars in de bergen tussen Frankrijk en Italjë; mannen, die in de nacht de gevaarlijke berg passen overgaan, dm op deze wij ze een stuk brood te verdienen. Een vrouw, die de plaats van haar zieke man in de bende gaat in nemen, wordt door twee mannen het hof gerdhakt. De ene is een misdadiger, die niet voor een moord terugschrikt, de ander schijnt nobeler bedoelingen te hebben. Het wordt tenslotte een fikse vechtpartij. Gina Lollobri- gida en Amadéo Nazarri spelen de hoofdrollen in deze film, die overigens geen meesterstuk is van de Italiaanse filmindustrie. HET FILMJOURNAAL ALKMAAR Het buitenlands nieuws van Polygoon brengt ons deze week opnamen van de grote droogte in Colorado en de over stromingen in Japan; een repor tage van de ontvangst der Mount Everest-beklimmers in Londen en van de motorraces in Francor- champs. Tenslotte reportages van de tenniswedstrijden in Wimble don en van de Tour de France. Het Nederlands Nieuws laat ons de vorderingen zien van de tun nelbouw bij Velsen; in Delft zien wij de studenten hun waterfestjjn vieren en in Amsterdam de Su- rinamers het feest, waarmee zij de afschaffing der slavernij herden ken. Tenslotte een hoog bezoek in Soestdijk. waar de vice-premier van India met zijn echtgenote hun opwachting maakten bij H.M. de Koningin en een drumbandfesti val in Weesp. ALKMAAR Het College van B. en W. zal in de raadsvergade ring van 20 Augustus a.s. ter voorlopige vaststelling aan de Raad aanbieden de rekening van inkomsten en uitgaven der ge meente en de rekeningen van de afzonderlijk beheerde takken van dienst over het dienstjaar 1949. De eindcijfers van de gemeente -rekening luiden als volgt: Ge wone dienst: werkelijke inkom- ten 7.050.337,98; werkelijke uit gaven 6.451.935,19. Batig slot: 598.402,79. Kapitaaldienst: werk. Ink.: 8.422.210,65. Werk. Uitg. f 7.556.205,03. Batig slot: 866.005,62. De in evenwicht verkerende be groting is omgezet in een met een batig slot sluitende rekening, dank zij het feit dat de zich in 1948 reeds aftekenende gunstige wending in de financiële positie van de gemeente zich in 1949 in versterkte mate heeft voort gezet: verbetering financiële ver houding Rijk-Gemeenten, onder nemingsbelasting hogere bedrijfs winsten, inhaling achterstand in de inkomsten. Enkele oorzaken van het batig slot zijn: hogere schoolopbrengst f 36.000,minder subsidie aan het Centraal ziekenhuis ƒ32.400,-, idem Maatschappelijk Hulpbetoon f 20.300,hogere opbrengst ver makelijkheidsbelasting 42.600,-. hogere uitkering ondernemingsbe lasting 234.000,hogere uit kering gemeentefonds 78.000,-. De post onvoorziene uitgaven was 130.000,-. De voornaamste meevallers bedragen in totaal 792.000,- (incl. post onvoorzien.) Talrijk zijn de posten, waarvan de netto-opbrengsten van de bronnen van inkomsten de ra mingen op de begroting overtref fen, en talrijk ook de posten, waarvan de ramingen van de uit gaven de netto-kosten overtref fen. Voor Belastingen was de ra ming 884.175,de netto-op brengst was 1.166.573,02, Elee- triciteitsbedr. 91.925 164.188,34 Gasbedrijf: nihil - 96.485.38. Retributies lichtbedrijven 121.300 - nihil; hierbij zij opgemerkt, dat de netto-opbrengsten zijn opge nomen onder beide voorgaande netto-posten. Bij verschillende onderdelen van de overheidstaak vallen som mige markante cijfers direct in het oog: (le getal is raming be groting 1949; 2e getal is netto- kosten) Slachthuisbedrijf 9.142 - 1.648,87 plantsoenbedrijf 96.547,- - 92.968,81, Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen 580.963.06 - 478.832,96, Cen traal Ziekenhuis f 197.846,86 - f 172.920,85. Al dergelijke cijfers vergoeden tegenvallers op andere posten. Niet overal immers zijn de cij fers even gunstig! De bijdrage van het Rijk (zijnde 300.501,15) in de kosten van de politie bij voorbeeld blijft aanzienlijk achter bij de werkelijke kosten 313.963,85. Maatschappelijk Hulpbetoon ont ving een subsidie van 430.873,18 De raming was oorspronkelijk 451.125,—. De uitgaven voor werklozen zorg waren 100.986,73. Subsidie Rijk 99.704.44. Electriciteitsbe- dnjf: totaal baten: 1.090.245,32, totaal lasten 938.056,98. Winst uitgekeerd aan de gemeente: 152.188,34. Bovendien werd in de gemeentekas gestort een re tributie van 62.000,De oor spronkelijke winstraming was f 141.925,De gemeente heeft van de uitgekeerde winst over 1949 echter voor dit jaar ('49) 50.000.teruggegeven voor de ombouw van het net. Sportpark: tot. lasten ƒ70.699.78 totaal baten 44.297,98. Verlies ten laste van gemeente 26.401,80 Oorspronkelijke raming 27.422,38 Slachthuis. Totaal baten 166.533 Totaal lasten 164.884,13. Winst uitgekeerd aan de gemeente: 1.648,87. Oorspronkelijk ge raamd verliessaldo 9.142, Gasbedrijf: bedrag der baten: 1.534.383,43. Totaal lasten 1.497.197,65. Winst, uitgekeerd aan de gemeente 37.185,78. In gemeentekas tevens gestort re tributie van 59.300,Oor spronkelijk was noch verlies, noch winst geraamd. Woningbedrijf: totaal lasten 54.268,01. Totaal baten: 34.660.20. Exploitatie-verlies: 19.607,81. Volkscredietbank: totaal baten: 3.973,65. Totaal lasten ƒ3.928.59. Batig, slot 45.06 (1 Sept.—31 Dec. '49). Het totaalbedrag der in het aanlooptijdvak verstrekte geldle ningen bedroeg 105.420,40 waar op werd afgelost 14.615,26, zo dat aan het einde van het jaar nog uitstond 90.805,14. W eersverwachting Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond (opgemaakt te 10 uur) OVERDAG VEEL BEWOLKING Aanvankelijk opklaringen, morgen toenemende bewolking met enige regen, het eerst in het Westen van het land, later ook in het Oosten. Zwakke tot matige, later tijdelijk krachtige Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind. Ongeveer de zelfde temperaturen. (Advertentie) DE BILT, 11 Juli. Het KNMI deelt mede: Het weer stond het grootste deel van de week onder invloed van een depressiegebied boven de Noordzee en Scandina vië, waarbij vrij veel wind voor kwam en nu en dan buien vielen. Vrijdag begon een rug van hoge luchtdruk zich over het Noordzee gebied uit te breiden, hetgeen tot gevolg had dat de windkrachten afnamen en de buiigheid geleide lijk verminderde. Inmiddels ont wikkelde zich boven de Oceaan een nieuwe depressie, die zich vrij snel over de Britse eilanden naar het Oosten uitbreidde. Dit gaat vergezeld van regen en toenemen de Zuidelijke winden. Verwacht mag worden dat dit depressie- gebied zijn invloed morgen ook tot over onze omgeving zal uit breiden, waarbij de wind toe neemt en enige regen zal vallen, het eerst in het Westen van het land, later ook in het Oosten. Nieuwbouw 't ZAND. Aan de heer A. Mul te St. Maartensbrug (Ruige- weg) is door B. en W. van Zijpe vergunning verleend tot het bou wen van een woonhuis in het uitbreidingsplan (Bosweg). te 't Zand. Het werk zal worden uitgevoerd door het aannemers bedrijf fa. D. de Leeuw en Zn. te St. Maartensbrug. Opbrengst collecte DE RIJP. De in deze ge meente behouden anjerdag-col lecte heeft een bedrag van f 25.74 opgebracht. ALKMAAR. Gistermorgen had in de aula van het Lyceum als officieel besluit van het schooljaar de promotie plaats. Rector J. L. Küppers heette allen, het Curatorium, de dames en heren docenten, de aanwezige oud-leerlingen en de leerlingen welkom, speciaal het nieuwe lid van het Curatorium, burgemeester Smeets van Castricum. die de onlangs naar Soest vertrokken voormalige gemeentesecretaris van Heiloo, de heer Festen, opvolgde. Vervolgens werd de promotie door de president-curator deken J. Th. Jacobs met gebed geopend, waarna door allen staande het eerste couplet van het Wilhelmus werd gezongen. Voordat de rector begon met de eigenlijke promotie, merkte hij op, dat over het algemeen de resultaten dit jaar bevredigend waren, waarbij hij tevens de zware eindexamens voor de afd. HBS a en b memoreerde. Voorts wekte hij de leerlingen van het Lyceum op om door hun studie de goede naam van het Lyceum hoog te houden, waarbij hij een ernstig beroep deed op de leer lingen, om de goede mentaliteit toch te bewaren. Degenen, die dit jaar het eindexamen behaalden, wenste de rector een gelukkige toekomst toe, waarbij hij de wens uitsprak, dat zij als dege lijke godsdienstige katholieke mannen en vrouwen door het le ven zouden gaan. Na een terugblik op de voor naamste gebeurtenissen uit he! afgelopen schooljaar, dat de rec tor een jubeljaar noemde wegens het 25-jarig bestaan, dat in de herfst op voortreffelijke wijze werd gevierd, volgde het tradi tionele oplezen van de gepromo veerden Tot besluit volgde dan het af scheid van de heren leraren van Kesteren, die van een welver diende rust gaat genieten, en Diercks, wegens vertrek naar Amsterdam. De heer v. Kesteren was jammer genoeg niet aanwezig BERGEN Wij hebben gis teravond enige zeer prettige uren beleefd in het Bergense open luchttheater, waar het gezelschap „De Plamkeniers' uit Naarden een voortreffelijke opvoering gaf van „De gordel van Hippolyta", een blijspel in drie bedrijven door Mr. H. M. Planten, een vrije be werking van Julian Thompson's „The Warriors Husband". Het stuk, waarvan de stof is geput uit de Griekse Mythologie, voert ons in het legendarische rijk der Amazonen, waar niet de man, maar de vrouw regeert en het leger alleen bestaat uit leden van wat wij tegenwoordig noemen „het zwakke geslacht". Ook het huwelijk is daar onbekend, want het aangaan van een verbintenis met een man voor het leven staat gelijk met een grote vernedering. De vrouw domineert en we zien dan ook allereerst een koningin raadsvrouwen en amazonen met schild en speer. Naast de konin gin Hippolyta, geeft ook haar zus ter Antiope in dit rijk, dat het ideaal moet zijn van alle ultra- feministen, de toon aan. Een der raadsvrouwen ontpopt zich spoedig als een voorstandster van nieuwere ideeën. Zo wil zij het huwelijk invoeren als de nor male vorm van samenleving, maar zij heeft daarbij het doel haar zoon de echtgenoot te laten wor den van de koningin. In het be gin voelt niemand iets voor haar opvatingen, die als conservatief worden bestempeld. Maar als de Grieken het land binnenvallen en de koningin extra steun be hoeft, die alleen deze raads vrouw kan geven, dan is de Ko ningin, na enige aarzeling, be reid met de zoon in het huwelijk te treden. Haar zuster Antiope, eveneens een hartstochtelijk fe- minste, wordt tijdens de oorlog door een pijl van de kleine god der liefde, Eros getroffen. Zij geeft zich over aan de liefde van de Griekse held Theseus. Daar door worden de twee vijandige kampen met elkaar verzoend. Hippolyta kan haar gordel be houden, waar de strijd om was begonnen. De schrijver van het spel is er volledig in geslaagd dit verhaal in een populaire, humoristische vorm te gieten. De taferelen, waarin we Heracles die de sterk ste man ter wereld wordt ge noemd, maar als er gevaar dreigt, direct aan het lopen slaat, zien optreden, zijn kostelijk. Niet min der is dit het geval als we met Sofias, de zoon van de „verlichte" raadsvrouw, die de man wordt van de koningin, kennismaken, Het optreden van „De Planke niers" muntte uit door grote rol vastheid. De regie van het tot eind boeiende stuk berustte bij Jan Lemaire Jr., die alle eer heeft van zijn werk, dat aan de bezoe kers van het openluchttheater een bij dit afscheid. Daar reeds tijdens de laatste lerarenvergadering af scheid was genomen van de schei dende docenten, volstond de rec tor met de wens, dat het beide heren in hun verdere leven goed mocht gaan en hij dankte hen nogmaals voor al hetgene, wat zij in het belang van het Lyceum hadden gedaan. Namens de do centen werd het woord gevoerd door de heer Vlas, die in een dikwijls geestige speech de sa menwerking met de scheidende docenten herdacht, alsook het enthousiasme, waarmee de heer Diercks zich aan de sportbeoefe ning van de jeugd wijdde. Na mens de docenten overhandigde hij een fraai boekwerk. Daarna sprak een vertegen woordiger van de leerlingen woor den van dank. In zijn wederwoord richtte de heer Diercks zich achtereenvol gens tot het Curatorium, de rec tor, zijn collega's en tenslotte tot de leerlingen. Door de Zeereerw. Heer Deken, die ook namens het Curatorium woorden van afscheid sprak bij het vertrek van de beide leraren, werd tenslotte de promotie be sloten. BOUWT ZELF EEN EIGEN HUIS BERGEN In het kader van de propaganda-actie voor de N.V. Bouwkas Noord Nederl. gemeen ten is in de etalage van de heer H. Druiven Jan Oidenburglaan 3, een aantrekkelijke opstelling ge maakt van foto-materiaal, waar uit een indruk kan worden ver kregen van het werk van de bouwkas. Men ziet hier weergegeven dat reeds 5000 spaarders bij de bouw kas staan ingeschreven, terwijl reeds 1800 spaarders een huis hebben verworven of in aanbouw hebben. Het behoeft weinig be toog dat 't streven van de Bouw kas, bezien in het licht van de huidige woningschaarste, de bij zondere belangstelling verdient. Daarom rijst bij veien de be langrijke vraag voor welke cate gorieën deze spaarkas het meest geschikt is. Vooreerst voor de jongelieden die nog geen gezin behoeven te onderhouden en daardoor het beste in staat zijn maandelijks een bedrag te sparen; de verloofden die met trouwen wachten op een woning; de mid denstanders die een eigen zaak willen bouwen en inrichten: de landarbeiders die een eigen huis met een flinke tuin als ideaal zien; de ambtenaar die t.z.t. van zijn pensioen wil genieten in een eigen huis gebouwd op een plaats naar keuze; de werkers op fabrie ken. kantoren en werkplaatsen die niet altijd willen blijven hu ren maar ook wel eens een eigen huis willen bezitten en al die an deren die de voordelen van een eigen huis hebben gezien en zich hebben gerealiseerd dat de Bouw kas dat voor ben mogelijk maakt. De voorwaarden zijn aantrek kelijk; men bouwt geheel volgens eigen plan onder architectuur. Thans is aan de Lijtweg 22 a een woning in aanbouw die door middel van de Bouwkas wordt gefinanciërd en bestemd is voor een van de 15 spaarders die Ber gen telt. Aan het Meezenlaantje, de nieuwe weg tussen de Midden- geestweg en Meerweg zullen acht bungalows worden gebouwd, waarvan twee door middel van de spaarkas. Deze bungalows zul len in dezelfde trant worden ge bouwd als die aan de Rondelaan. Ook aan de Gasweg zal een lid van de spaarkas een woning gaan bouwen. Alle inlichtingen verstrekt de Secretarie, afd. Financiën. Opbrengst collecte CALLANTSOOG. Door de afd. „Zijpe-Callantsoog" van het Witte Kruis te Callantsoog ge houden collecte ten behoeve van prachtige avond heeft geschon- de tuberculosebestrijding (Emml- ken. t bloemcollecte) heeft f 30.— opge- M.P.J. I bracht. 10 Juli sche partij schien enke of wanhopi van de Sovj geweldige sl nog niet tot actie tegen I STRIJD Tl EN POLITI NEW YORK onderstaande i William Ryan sische aangele, schijnlijk hebb overgeslagen z roering zijnde explosie te Mi een explosie w tot in de groi communistische nen voortplant machtsstrijd sc zijn uitgebrol hoofdfiguren klaar voor war er naar uit, da ogenblik Malen Beria verloren Beria, als hoi me politie de man in het ooi schijnt nu de worden voor en politieke k welke Rusland zich in de Ru: vindende stater fen. Ondanks a in de geheime Beria ingekapse nisatie van d partij. De krac heeft die van de politie over strijd behoeft c ten einde te zijl Stalin ontleer Hike macht aar lange jaren he( met ijzeren vui.< lenkov is niet d was. en hii zc harde strijd m( ren om de ma: ziet hii zich ge de woede van d dat thans de ne leden en tegeno er zal heersen van de politie, misschien ook n de officieren, v precies kan zeg; thans spelen ii strijd om de ma De -communis nis herhaalt ziel zuiveraar wordt Beria heeft de geheime politie s den gehad, maa: nooit erg prettif Sowjet Unie. Ze voorganger wegg had op zijn beun in 1930 voor het bracht. Het co vandaag is een Beria zelf zal staan als een i tegen de belangt heeft geageerd. De machtestriic zou nog enige ti nen smeulen, ine in Midden-Europ Dit schijnt het pi hebben. Toen de naamste diplomat Moskou ontboder lilk met de mili autoriteiten in Di duidelijk, dat er op het vuur stonc elk ogenblik zoi koken. De communist! vreesde dat haar pa en misschien zelf aan het tar snel toeslaan. lei schuld hebben v welke de partij den tot een terug dat Beria en zijn oog op Malenkov hadden laten va! lenkof bewees we z«n Van nu af, t< sterker dan Maler warring oprijst, za met de Staliniste: lijn zoals Beria er trouw aan de nooit in twijfel is ..Beria heeft in zqn kracht kunn gend op het fanti complot heeft hij m Georgië. zijn Kunnen wegzuiver werd de ommezwi complot en de vr gearresteerden, ali mng van Beria bi scvien dat ook Maar vergeleken organisatie van d Malenkov is zijn indirect geweest o ?e?.Ae kunnen di twufel is dit pas drill in t nieuwe Er zullen meer sci rassingen volgen

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2