In de strijd om de opperste macht is de Beul gevallen HHHflHI ZATERDAG ula Belgen gereserveerd over Benelux-overleg DE KRONIEK VAN Beria opzij geschoven Engeland blijft weigeren de tomaten in te voeren yolking ar 7t zelf gen huis BERIA IN ONGENADE Wie zal de volgende vijand van partij en volk99 zijn? De zaak Adonis KORT GEDING TEGEN STAAT DER NEDERLANDEN De kabinetscrisis in Indonesië GESCHILLEN TE GROOT chting medege- N.M.I. te de iterdagavond (opgemaakt 1G »LKING opklaringen, le bewolking het eerst in ;t land, later ten. Zwakke ;er tijdelijk sstelijke tot Dngeveer de- itle) i. Het KNMI veer stond het de week onder depressiegebied e en Scandina- ■eel wind voor in buien vielen, rug van hoge r het Noordzee- len, hetgeen tot e windkrachten liigheid geleide- Inmiddels ont- ven de Oceaan isie, die zich vrij ie eilanden naar eidde. Dit gaat sn en toenemen- nden. Verwacht dit depressie- ed morgen 09k ïgeving zal uit- de wind toe- egen zal vallen. Westen van het het Oosten. Zaterdag 11 Juli 1953 )aar reeds tijdens mvergadering af- nen van de schei- volstond de ree ls, dat het beide irdere leven goed hij dankte hen al hetgene, wat van het Lyceum Namens de do- ;t woord gevoerd Vlas, die in een e speech de sa- :t de scheidende cht, alsook het vaarmee de heer n de sportbeoefe- eugd wijdde Na- ïten overhandigde oekwerk. een vertegen- Le leerlingen woor- rwoord richtte de rich achtereenvol- aratorium, de ree l's en tenslotte tot eerw. Heer Deken, is het Curatorium afscheid sprak bij 1 de beide leraren, de promotie be- In het kader van -actie voor de JN.v. d Nederl. gemeen- .alage van de heer n Oldenburglaan 3, lijke opstelling ge- to-materiaal, waar- 1 kan worden ver net werk van de ;r weergegeven dat arders bij de bouw- ;eschreven, terwijl paarders een huis rven of in aanbouw behoeft weinig be- even van de Bouw- n het licht van de ïgschaarste, de bij- ngstelling verdient, it bij velen de be ta voor welke cate- spaarkas het meest Vooreerst voor de lie nog geen gezin onderhouden en beste in staat zijn en bedrag te sparen; 1 die met trouwen ien woning; de mid- iie een eigen zaak m en inrichten; de die een eigen huis ge tuin als ideaal Dtenaar die t.z.t. van wil genieten in een bouwd op een plaats le werkers op fabrie- n en werkplaatsen d willen blijven hu- c wel eens een eigen ezitten en al die an- voordelen van een =bben gezien en zich liseerd dat de Bouw- ben mogelijk maakt. zijn aantrek- jouwt geheel volgens nder architectuur, aan de Lijtweg 22 a in aanbouw die door de Bouwkas wordt en bestemd is voor 15 spaarders die Ber- n het Meezenlaantje, eg tussen de Midden- Meerweg zullen acht worden gebouwd, ee door middel van Deze bungalows zul- fde trant worden ge- lie aan de Rondelaan. e Gasweg zal een lid rkas een woning gaan htingen verstrekt de afd. Financien. engst collecte TSOOG. Door de -Callantsoog" van het is te Callantsoog ge- lecte ten behoeve van osebestriiding (Emma te) heeft f30.— opge- 10 Juli De verwijdering van Beria uit de communisti sche partij betekent dat Georgi M. Malenkov en mis schien enkele anderen zich thans sterk genoeg voelen, of wanhopig genoeg, om de hoogste politie autoriteit van de Sovjet-Unie in ongenade te doen vallen. In deze geweldige strijd om de opperste macht die blijkbaar nog niet tot een einde is gekomen is de sensationele actie tegen Beria een nieuwe ontwikkelingsfase. STRIJD TUSSEN PARTIJ EN POLITIE BEGONNEN NEW YORK 10 Juli Het onderstaande is geschreven door William Ryan A.P.-expert in Rus sische aangelegenheden. Waar schijnlijk hebben de vonken die overgeslagen zijn van de in be roering zijnde satellietlanden de explosie te Moskou veroorzaakt, een explosie welke zich wel eens tot in de grondvesten van de communistische wereld zou kun nen voortplanten. Deze openlijke machtsstrijd schijnt voortijdig te zijn uitgebroken, voordat de hoofdfiguren er geheel en al klaar voor waren. Thans ziet het er naar uit, dat althans voor dit ogenblik Malenkov gewonnen en Beria verloren heeft. Beria, als hoofd van de gehei me politie de meest gevreesde man in het communistische rijk, schijnt nu de zondebok te gaan worden voor alle economische en politieke kwalen en fouten welke Rusland zelf. maar ook de zich in de Russische macht be vindende staten, hebben getrof fen. Ondanks alle macht die hij in de geheime politie had, is Beria ingekapseld door de orga nisatie van de communistische partij. De kracht van de partij heeft die van het netwerk van de politie overtroffen. Maar de strijd behoeft daarmee nog niet ten einde te zijn. Stalin ontleende zijn persoon lijke macht aan de partij, maar lange jaren heeft hij die partij met ijzeren vuist geregeerd. Ma lenkov is niet de man die Stalin was. en hij zou wel eens een harde strijd moeten gaan leve ren om de macht. Niet alleen ziet hij zich geplaatst tegenover de woede van dat deel der partij dat thans de nederlaag heeft ge leden en tegenover de woede die er zal heersen in de gelederen van de politie, maar hij krijgt misschien ook nog te maken met de officieren, van wie niemand precies kan zeggen welke rol zu thans spelen in de historische strijd om de macht. De communistische geschiede nis herhaalt zich opnieuw. De zuiveraar wordt zelf gezuiverd. Beria heeft de teugels van de geheime politie sinds 1939 in han den gehad, maar deze positie is nooit erg prettig geweest in de Sowjet Unie. Zelf heeft hij ziin voorganger weggezuiverd en deze had op zijn beurt ziin voorganger in 1930 voor het vuurpeleton ge bracht. Het communiqué van vandaag is een aanwijzing, dat Beria zelf zal moeten terecht staan als een misdadiger die tegen de belangen van de Staat heeft geageerd. De machtsstrijd in het Kremlin zou nog enige tijd hebben kun nen smeulen, indien er niet iets in Midden-Europa was gebeurd. Dit schijnt het proces verhaast te hebben. Toen de Russische voor naamste diplomaten onlangs naar Moskou ontboden werden, tege lijk met de militaire en civiele autoriteiten in Duitsland, was het duidelijk, dat er iets belangrijks op het vuur stond en dat de ketel elk ogenblik zou kunnen over koken. De communistische partij die vreesde dat haar macht in Euro pa en misschien zelfs in Rusland zelf aan het tanen was. moest snel toeslaan. Iemand moest de schuld hebben voor de euvelen welke de partij gedwongen had den tot een terugtocht. Misschien dat Beria en zijn trawanten het oog op Malenkov voor deze eer hadden laten vallen, maar Ma lenkof bewees weer de snelste te zijn. Van nu af, tenzij een kracht sterker dan Malenkof uit de ver warring oprijst, zal het hard gaan met de Stalinisten van de oude lijn zoals Beria er één was, wiens trouw aan de Sowjet-dictator nooit in twijfel is getrokken. Beria heeft in de machtsstrijd zijn kracht kunnen tonen. Vol gend op het fantastische artsen complot heeft hij ziin vijanden in Georgië, ziin geboortestaat, kunnen wegzuiveren. Door velen werd de ommezwaai in 't artsen complot en de vrijlating van de gearresteerden, als een overwin ning van Beria beschouwd. Mis schien is dat ook zo geweest. Maar vergeleken met de hechte organisatie van de partij onder Malenkov is ziin politiemacht te indirect geweest om zijn doelein den te kunnen dienen. Zonder twijfel is dit pas het eerste be drijf in 't nieuwe Sowjet-drama. Er zullen meer schokken en ver rassingen volgen. En zoals bij zovele mysterieuze gebeurtenissen in het mysterieuze Rusland, is men terstond geneigd zich af te vragen: Wanneer is dit allemaal gebeurd? Is Beria nu uit de partij en de regering gezet, of is dit al enige tijd geleden gebeurd? Een week geleden woonde een groot aantal hoge functionarissen van de regering en de partij een Ëremière bij van de opera „De 'ekabristen" in 't Bolsjoi-theater Merkwaardigerwijze kwam de naam van Beria niet voor op de lijst van genodigden. In het licht van de jongste ontwikkelingen rijst natuurlijk onmiddellijk de vraag of de politiechef toen reeds in ongenade was gevallen. De koelbloedige Georgiër is beschuldigd van een misdaad, die niet alleen voor iedere ambte naar, maar ook voor iedere ge wone Iwan, het toppunt van cri minaliteit is, hii is een vijand gebleken van de partij en het volk. En alsof dit nog niet voldoende is, heeft men. hem bovendien ge brandmerkt als een internatio naal imperialistische agent, een uitdrukking overigens, die zo vaak gebezigd wordt, dat bijna de hele betekenis ervan verloren is gegaan. L. P. Beria heeft van alle kan ten de wind van voren gekre gen, het lijkt nu reeds een vast staand feit dat het Opperste Hof, dat de zaak tegen Beria in han den heeft, hem zijn misdaden zwaar zal aanrekenen en tot de zwaarste straf zal veroordelen. Als toppunt van ironie zal straks Lavrenti Beria, de man die duizenden en nog eens dui zenden heeft laten „bekennen" straks zelf een bekentenis moe ten afleggen, die niet anders kan zijn dan een deemoedige zelfbe schuldiging. Een van de belangrijkste vra gen, die naar aanleiding van deze plotselinge actie tegen Beria gesteld kunnen worden, is de vraag in hoeverre het ontslag van de politiechef in verband staat met de recente pogingen van de Sowjetunie om toenadering te zoeken tot het Westen en zich van een geheel nieuwe kant te laten kennen. Een andere vraag, die onge twijfeld ieder bezighoudt, is: is er met de verdwijning van Beria een einde gekomen aan de poli tieke strijd om de oppermacht in het Kremlin. De actie tegen Beria wijst er op, dat Malenkov of misschien een ander thans met de politie heeft afgerekend. Met de politie, jamaar hoe staat het met het leger? Zal er binnenkort tegen zons opgang (in Rusland gebeuren be langrijke dingen altijd tegen zonsopgang) nog iemand beschul digd worden een vijand van de partij en het volk té zijn? In Rusland kan alles gebeuren. Alles. De benoeming van Sergei Kdoeglov tot opvolger van Beria is daarom vooral zo intrigerend, omdat deze man een vriend is van V. M. Molotov. Wat heeft Molotov, de oude vriend van Stalin, en op het ogenblik minister van Buitenland se Zaken, te maken met de ver dwijning van Beria? Misschien heel weinig, misschien een hele boel, En wanneer Molotov thans zijn voet heeft gezet tussen de deur, die hem toegang tot de opperheerschappij moet verschaf fen, zijn de tranen die hij op het graf van J. V. Stalin vergo ten heeft, terwijl Beria en Malen kov met droge ogen stonden toe te kijken, klaarblijkelijk opge droogd en toeft zijn geest niet 'langer bij de vriend die hem ontvallen is, maar heeft hij het oog op de toekomst gericht. Malenkov en Beria Hoe staat het eigenlijk met deze twee mensen, van wie de wereld zo weinig weet? Beria een gedrongen man van ongeveer 1.71 meter. Kaal. Draagt evenals Molotov een lorgnet. Dikke, sensuele lippen. En ogen? Ogen, zo koud als een paar zwarte biljartballen, be vroren in blauw ijs. Kleren? Meestal een flodderig blauw pak. Een smalle, bijna aristocratische neus. Beria's verdwijning van het po litieke tapijt kan indirect ver band staan met de opstanden in Oost-Duitsland en de andere sa tellietstaten. Het is algemeen be kend dat hij niet alleen met zijn vinger, maar met zijn hele arm in de Duitse heksenketel zat. En daarom is het zeer wel mogelijk dat dit de oorzaak van zijn ont slag is, ongeacht de redenen, die aan de lopende band van de pro pagandamachine van het Cen trale Comité van de Communis tische Partij rollen. Tien en een half jaar heb ik van nabij de gebeurtenissen in de Sowjetunie meegemaakt, zon der ze altijd te begrijpen, moet ik eerlijk toegeven, maar in deze jaren ben ik tot de conclusie ge komen, dat wanneer er iets ge beurt, zoals thans in Oost-Duits land het geval is geweest, er iemand in de Sowjetunie moet zijn die de klappen opvangt en als de zondebok kan worden weg gejaagd. De grote worsteling om de op permacht, waarvan de eerste ron de lang voor de revolte in Oost- Duitsland is ingeluid, heeft via de vrijlating van de gearresteer de Joodse artsen en een veroor deling van de politiepractijken. in de Berlijnse opstand een cli max bereikt, waardoor Malenkov eindelijk een wapen in handen heeft gekregen, waarmee het lot van de politiechef L. P. Beria be zegeld is. Malenkov en/of anderen heb ben zich nu van Beria ontdaan. Is er een volgende aan de beurt? nog eens: in Rusland kan van alles gebeuren, en er gebeurt ook dikwijls van alles. Nikolai Boelganin houdt zich deze dagen erg rustig. Evenals Molotof. En ook hoort men niet veel van Nikita Kroesjtsjef, en van het leger hoort men ook niets. Bevindt er zich een Bonaparte op de achtergrond? Misschien, hoewel het sterk betwijfeld moet worden. Georgi M. Malenkof schijnt de eerste ronde gewonnen te hebben maar in het grote machtsvacuüm dat na de dood van Stalin ont stond, is hij misschien ook de laatste niet. BRUSSEL, 10 Juli In be voegde Belgische kringen is men zeer gereserveerd over de resul taten van de Beneluxconferentie te Luxemburg, aldus verneemt Belga. Er is evenmin reden voor optimisme als voor pessimisme. Men zal de volgende ministers conferentie, die op 24 en 25 Juli in Den Haag zal worden gehou den, moeten afwachten om te weten te komen, welke practi- sche uitwerkingen de te Luxem burg genomen besluiten zullen hebben, aldus deze bevoegde kringen. Er is inderdaad sprake geweest van criteria, volgens welke som mige bedrijfstakken zullen wor den beschouwd als benadeeld door de huidige conjunctuur. De vraag is, aldus deze bevoegde kringen, volgens Belga, of de Ne derlanders deze criteria ruimer of enger zullen interpreteren. Overigens werd bevestigd, dat de noodzaak van tijdelijke be schermingsmaatregelen' voor be dreigde bedrijfstakken erkend is en dat die maatregelen in hoofd zaak bestaan uit verevenings heffingen en contingenteringen. Tenslotte werd de opvatting bekrachtigd, dat beide landen ten aanzien van het handelsverkeer met het buitenland eenzelfde poli tiek zouden volgen. De president der Haagse Recht bank zal Maandag a.s. een kort geding behandelen, dat voort vloeit uit de zaak Adonis en waarin de Staat der Nederlanden gedaagde en de New Yorkse ad vocaat E. L. Palmieri eiser is. De heer Palmieri, zo vernemen wij, is, toen in Amsterdam de zaak-Adonis speelde, van Rome, waar hij toen vertoefde, voor Amerikaanse opdrachtgevers naar Nederland gegaan om contact te zoeken met de heer Adonis. Nu beschuldigt de heer Pal mieri het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken ervan, dat dit aan Amerikaanse autori teiten in een brief zou hebben meegedeeld, dat de heer Palmieri een bezoek had gebracht aan Adonis en dat Adonis sindsdien had geweigerd met de procureur- generaal van de staat New Jersey naar zijn land terug te reizen. De heer Palmieri meent, dat door dit schrijven ten onrechte de indruk is gewekt dat hij aandrang zou hebben uitgeoefend op Adonis om in Nederland te blijven. Daar een dergelijke handelwijze van een advocaat in Amerika als on toelaatbaar wordt beschouwd, zou de heer Palmieri in grote moeilijkheden zijn geraakt. De heer Palmieri eist nu, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken zal meedelen, dat dit mi nisterie niets bekend is van een door hem, Palmieri, aan Adonis gegeven advies om niet naar Amerika terug te keren en dat het ook n i e t de bedoeling van de bewuste brief is geweest om een dergelijke indruk te wekken. Prinses Margaret onderbreekt de reis OEMTALI, 10 Juli (Reuter) Prinses Margaret, die met haar moeder, Elizabeth, een reis door Zuid-Rhodesië maakt, heeft een verkoudheid opgelopen. Zij zou heden, Vrijdag, per vliegtuig uit Oemtali naar Salisbury, de hoofd stad terugkeren. De Koningin- Moeder zet de reis alleen volgens programma voort. (Advertentie) VIJF SKELETTEN VAN BABIES GEVONDEN HARWICH, 10 Juli In een huis in het havengebied van de Engelse plaats Harwich zijn de skeletten van vijf babies gevon den. Arbeiders, die overstromings- schade aan het huis aan het her stellen waren, vonden de eerste twee. De politie ontdekte daarop nog drie andere. Een der skelet ten was in een jas gewikkeld, de anderen in een stuk zeil ge naaid. Lijk van jongen aangespoeld Ter hoogte van de haven Lexmond is het stoffelijk over schot opgehaald van de 12-jarige knaap uit Tuil en 't Waal, die een week geleden verdronk. LONDON, 10 Juli (ANP.) Onderhandelingen te Londen op hoog niveau tussen Nederlandse en Engelse autoriteiten over het toelaten van 150 ton tomaten, die aan boord van kustvaartuigen in de haven van Boston liggen, zijn mislukt. De Engelsen blijven vol harden in hun weigering om de ze zendingen, die een waarde van ongeveer 100.000 gulden verte genwoordigen, binnen te laten. Deze 150 ton tomaten werden Woensdagmiddag naar Engeland gezonden. Dinsdagavond laat werd het Engelse besluit bekend ge- I Twee Deense vliegers, Morgan Holck (26 jaar) en Jaaren Aasted (23 jaar), moesten met hun sportvliegtuigje een nood landing maken in de Sovjetzöne van Duitsland, toen ze onder weg waren van Denemarken naar Sleeswijk. De Sovjet autoriteiten verleenden hun toestemming om het vliegtuigje over te brengen naar de Westelijke zóne, en de Duitse Volks- politie verleende alte medewerking. SINGAPORE, 10 Juli. De waarnemende Hoge Commissaris in Nederland, mr Susanto Tir- toprodjo, heeft Vrijdag in Singa pore verklaard, dat er een ge ringe kans is op een spoedig einde van de politieke crisis in Indonesië. Mr Susanto vertoefde op door reis naar Nederland in Singapore na zijn niet met succes bekroonde poging een coalitie te vormen van de Masjumi en de Partai Na- sional Indonesia, aldus Reuter. Mr Susanto zeide, dat „de ge schillen te groot zijn voor een verzoening". De waarnemende hoge commissaris noemde als een van de geschillen de kwestie van de Nederlandse oliebronnen. De Masjumi verzet zich tegen natio nalisatie hiervan, terwijl de P.N.I. nationalisatie eist. Mr Susanto verklaarde, dat naar ziin mening mr Harahap slechts eén kans had tot de vor ming van een kabinet te komen: „indien hij dapper genoeg is om te trachten een regering te vor- maakt om met ingang van mid dernacht de grens voor Neder landse tomaten te sluiten. De En gelse importeurs werden Woens dag op de hoogte gesteld, hetgeen tot gevolg had, dat de bestellin gen van die dag niet meer kon den worden herroepen, de zen dingen waren reeds onderweg, toen het bevel tot sluiting Woens dag in Nederland doordrong. Gelukkig werden de 150 ton tomaten, die aan boord van de Engelse dagboot verzonden wer den, nog ingeklaard, zij het na vrij veel moeilijkheden. De zen dingen, die iets later werden ver scheept, mogen echter niet gelost worden. De Nederlandse exporteurs be raden zich op het ogenblik, wat zij met de geweigerde 150 ton, die met het uur waardelozer wordt, moeten beginnen. Deze strop van honderdduizend gulden ligt hen zwaar op de maag. MINISTER KERNKAMP UIT AUSTRALIË VERTROKKEN Minister W. J. A. Kernkamp is gisteravond na een bezoek van acht dagen aan Australië per vliegtuig uit Sydney naar Nieuw Guinea vertrokken. Voor zijn vertrek zeide hij, dat hij ver baasd was over de verklaring»- die de nieuwe Indonesische zaak gelastigde te Canberra, dr. Tam- zil, inzake de Nederlands-Austra lische besprekingen had afgelegd. De minister deelde mede, dat de Australische en de Nederland se regeringen beiden plechtig verklaard hadden, dat hun over eenstemming alleen de ontwikke ling van Nieuw Guinea op cultu reel, economisch en sociaal gebied betrof. (Dr. Tamzil had verklaard, dat de besprekingen tussen Australië en Nederland onprettige gevoe- men' die slechts uit leden van de lens bij het Indonesische volk Masjumi bestaat". hadden gewekt.) HET ZOU ONJUIST ZIJN, te beweren, dat He het denkbeeld, om een eigen departement van Maatschappelijk Werk in te stellen, alleen maar naar voren is gekomen, uit zuiver politieke overwegingen, bij de kabinetsformatie van het vorig jaar. Toch is dit deze week, bij de debatten over de begroting van Maatschappelijk Werk, van socialistische zijde beweerd. Men heeft reeds kunnen lezen, dat er zelfs van een „koude oorlog" gesproken wordt, in het bijzonder tussen de katholieken en de socialisten, die alweer, maar toch ook wel op andere gronden ge secondeerd worden door de V.V.D. en natuurlijk in hun critiek gesteund worden door de communis tische nihilisten. Het is principieel onjuist, om dit te beweren. Reeds eerder, ook in een vroeger stadium van de kabinetsformatie anno 1952, had prof. dr. Beel de gedachte van een dusdanig af zonderlijk nieuw departement geopperd. Maar hij wilde ook nog iets anders. Hij bedoelde een depar tement voor Maatschappelijk Werk en Volksge zondheid, en de goede redenen daartoe hebben wij voorheen, bij verschillende gelegenheden uiteenge zet. Dit hield verband met een politieke reden, maar dat was een politieke reden op hoog niveau!. Het is niet te ontkennen immers, dat alles wat met Maatschappelijk Werk en Volks gezondheid te maken heeft, een grote in vloed kreeg op de bemoeiingen van de politiek, van de staatkunde, van de Overheid. Het viel even min te ontkennen, dat door de ontwikkeling van zaken na de bevrijding, de erfenis van de oorlog, de naweëen van „Volksherstel" e.d. en zeker niet minder het feit, dat door en na de oorlog de Over heid noodgedwongen zich intensief moest bemoeien met maatschappelijk herstel in brede zin, een ont wikkeling gegroeid was en dreigde verder te groeien, die van onze kant zeker niet zonder meer als juist kon worden aangemerkt. De zorg voor Maatschappelijk Werk was over tal van departe menten verdeeld en dat is nog zo het ge vaar voor verschil in behandeling van diverse vraagstukken, liggend „in het zelfde vlak", was lang niet denkbeeldig. Het kon dus van belang zijn, dat deze veelomvattende werkzaamheden ge leid werden vanuit één centraal punt. Leiding zou de eerste tijd zeker nog nodig zijn en verder ont kent natuurlijk niemand, dat de Overheid hier een belangrijke bevorderende en aanmoedigende, en vooral (financieel) steunende taak heeft. Dat alles moest niet te zeer in de z.g. „progressieve", lees socialistische richting gestuwd worden. Bij verle ning van subsidies, en dat betekent nogal wat, zijn dikwijls voorwaarden te stellen. Het scheelt veel, hoe die voorwaarden er uit zien, dus van wie ze uitgaan! Dit betreft ook in sterke mate het gebied van de volksgezondheid! En het ideaal van dr. Beel was, ook dit onder het nieuwe departement te brengen, terwijl aanvankelijk kon worden ver wacht, dat ''dr. Beel zelf de leiding van dit departe ment op zich zou nemen.... Dit laatste kon niet gelukken en wij hebben wel zo'n beetje het idee, dat de critiek, welke niet geheel en al ten onrechte op de bestaande toestand wordt uitgeoefend, vooral voort komt uit het feit, dat door de beperking, welke aan het nieuwe ministerie werd opgelegd, een half slachtige toestand is ontstaan. Er zou veel minder reden van critiek zijn, wanneer aan de wens van prof. dr. Beel had kunnen worden voldaan, en een meer-volwaardig departement geschapen had kunnen worden. Over de taak van het departement van minister van Thiel wordt nu „een koude oor log" gevoerd. Maar wij hebben niet de verwachting, dat dit al aanstonds in een hete oorlog zal ont aarden, met het gevolg, dat er brokken worden gemaakt. Zeker zal minister van Thiel zijn departe ment wel kunnen handhaven en de goede naam, die hij reeds gevestigd heeft bij alle objectieve be oordeelaars, zal hij wel weten te bevestigen. Alleen reeds bij de watersnoodramp van Februari j.l. heeft dit ministerie zijn bestaansrecht bewezen, hetgeen van onverdachte (socialistische) zijde trou wens is erkend. En over de persoon van minister van Thiel en zijn kwaliteiten, bestaat practisch géén verschil van mening Reeds eerder in de debatten in de Tweede k Kamer is dit gebleken en in de begrotings discussies in de Eerste Kamer is dit deze week toch wel bevestigd. Ook in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, die enige tijd geleden verschenen is, heeft de nieuwe minister, die zelf op dit terrein zijn sporen heeft verdiend, zijn standpunt duidelijk kenbaar gemaakt. Er zou veel over te zeggen zijn, omdat het hier een veld van werkzaamheid betreft, dat zeer veelzijdig en zeer breed is. Het gaat er intussen in het geheel niet om, dat de Overheid, door middel van dit nieuwe departement, allerlei zaken zelf in handen neemt. Welke richting wil de minister uit? Dat blijkt duidelijk uit wat hij in die Memorie van Antwoord schrijft, over de uitgangspunten en nor men voor de activiteit van zijn jonge departement. Wat de methodiek betreft, heeft minister van Thiel wat je noemt een „up to date" standpunt, hetgeen ook niet anders te verwachten viel. Het moderne maatschappelijk werk, zo zet hij uiteen, gaat niet meer uit van het begrip „arme". Het richt zich veel breder en dieper dan armenzorg, op de be strijding van de eigenlijke oorzaken van de nood van het individu en het gezin. Dit laatste vinden wij uiterst belangrijk en uit de wijze waar op minister van Thiel het al lang slepende denk beeld van de Gezinsraad bijv. ter uitvoering ter handgenomen heeft, is al gebleken, hoe goed het is, dat deze en dergelijke zaken thans onder ka tholieke leiding zullen kunnen worden uitge voerd Als een der belangrijkste taken van het maatschappelijk werk ziet de minister dan ook de bevordering der versterking van de milieu's, waarin de mens leeft. En daarbij neemt het gezinsmilieu de eerste plaats in. Het beleid zal er dan ook op gericht zijn te stimuleren, dat het maatschappelijk werk zich meer gaat toeleggen op de preventieve taak. En nu komt een belang rijke, passage, die wellicht mede een der redenen van de „koude oorlog", van het verzet tegen de werkwijze van dit departement en van de pogin gen, om het in zijn werking zoveel mogelijk te beknotten, om zo mogelijk telkens toch weer taken van dit ministerie af te kappen! „Waar hierbij", aldus de minister, „naast de materiële hulpverle ning steeds meer de bijstand in noden van psychi sche, morele en geestelijke aard op de voorgrond treedt, is 't van wezenlijk belang, dat 't maatschap pelijk werk een op de levensbeschouwing berustende fundering heeft." Dit moge voor velen een waarheid als een koe lijken, wie aan de door braak- en nivelleringspogingen op verschillende terreinen denkt, zal wel moeten beamen, dat het niet zonder belang en actuele betekenis is, dat de minister dit nog eens onomwonden uitspreekt! Sprak men daarom van zekere zijde notabene uit, dat dit nieuwe departement eigenlijk „nutteloos en ongewenst is"? Natuurlijk, zei de minister, moet men het maatschappelijk werk vrij houden van overdadige politieke bemoeiingen en hij zei: „Dat ben ik van plan te doen, en ik verwacht daarbij de medewerking van alle kringen"! Nog duidelijker en niet mis te verstaan koos de minister partij voor het recht van het particulier initiatief, als hij zei: „dat in het bijzonder de behartiging van het individueel maat schappelijk werk zoveel mogelijk dient plaats te vinden door het particulier initiatief". Feitelijk, al noemt hij dit niet met zoveel woorden, wil de minister hoe kon men van hem anders ver wachten? het z.g. subsidiariteitsbeginsel, d.i. het beginsel der aanvullende werkzaamheid van de Overheid, in zijn volle omvang tot gelding brengen. Hij betoogt, dat „de activiteit van zijn departement zich voor een belangrijk deel zal richten op de be vordering van de zelfwerkzaamheid van het par ticulier initiatief." Hij zal „datgene, hetwelk door lagere organen kan geschieden, niet laten doen door hogere organen", en deze woorden zijn de letter lijke vertaling van wat o.a. de Paus in de ency cliek „Quadragesimo Anno" bedoelt met het be ginsel van de aanvullende werkzaamheid; En ver der bevestigt de minister nog: „dat ook de ge meentebesturen het individueel maatschappelijk werk zoveel doenlijk moeten overlaten aan het particulier initiatief" en dat „uitvoering door het particulier initiatief voorrang heeft boven over heidszorg." Dat is duidelijke en gezonde taal, die in bepaalde kringen misschien niet zo graag wordt gehoord (zoals in de Senaat deze week al wel gebleken is!) maar die wij toejuichen. En laat dan de „politiek" niet helemaal vreemd geweest zijn aan de plannen, om dit afzonderlijke departe ment van Maatschappelijk Werk te helpen tot stand brengen, en laat het dan niet aanstonds zó ge weest zijn, dat het nieuwe ministerie dirêct, wat zijn taak en omvang betreft, aan het ideaal beant woordt, wij vinden, dat er reden is, om over de werking van dit departement en zijn krachtige leiding verheugd te zijn en de verdere ontwikkeling er van met grote belangstelling te volgen!

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3