<fta In zwierige stijl stoof Jan Nolten te Bordeaux de revanche tegemoet mM n RAD AUTOUR DU TOUR Bont spektakel van reclame en geestdrift Uitzicht op de Pyreneeën Algemeen klassement Schitterende zegepraal na een geslaagde uitlooppoging Gerrit Voorting nam seconden Zien en lezen f if U t m ifflS- Él BÉ PLOEGEN- KLASSEMENT Jan Nolten nam revanche Ook derde dag zonder verrassing kasboek vervalsingen propreen Pagina 4" Zaterdag 11 Juli 1953 (Telefonisch van onze speciale verslaggever) BORDEAUX, Vrijdagavond Wit van strijdlust en met machtige pedaalslag heeft Jan Nolten uit Geleen Vrijdag middag 30 kilometer van Bordeaux vier concurrenten losgesmeten en begon hij zijn triomphantelijke opmars naar een tot barstens toe gevuld Velodrome. Elke pedaal tred was als een zweepslag, zo driftig drukte Nolten naar mate hij dichter het eindpunt van de achtste Tour de France-etappe naderde, zijn voeten in de haken. Uit zijn ogen sprak alleen maar de onverzettelijke wil om deze rit te winnen. Zijn haren hingen over zijn gezicht, maar prachtig in cadans ijlde hij voort, in een orkaan van toe juichingen over de bruggen en boulevards van de haven stad aan de Gironde. Daar, aan het andere einde van de stad, wachtte hem de victorie, de tweede van Nederland in deze jubileumtour Na anderhalf uur voor het ge- time-de moment van aankomst klaterde het machtige applaus op onder de overkapping van de wielerbaan. Uit een tunnel dook de lange witte figuur van Nolten op. Nog één zware ronde en geen achtervolgers te bespeuren. Fo tografen snelden naar de witte streep, de aankomst-rechter zette de hoorn aan de mond en riep: „Nolten-Nederland, winnaar van de achtste etappe van de Tour de France". Vijftig jaar geleden hebben op een hete Julidag over de erbar melijk slechte wegen van Nantes naar Bordeaux over 345 kilometer andere renners dezelfde Tour etappe gereden. Het was een van de vijf mon sterritten, die de eerste ronde renners uit de historie kregen af te leggen op hun loodzware fiet sen zonder de accomodatie die deze Tour aan de deelnemers ge boden wordt. Maar de herinne ring aan de pioniers van de grootste wielerwedstrijd ter we reld moest levendig gehouden worden. Daarom was Maurice Garin, nu een krasse zeventiger met wijduitstaande snor, Zondag in Rijsel nog eens op een race fiets geklommen om zich te laten bewonderen als triomphator van de eerste Tour. Daarom ook had Jacques Goddet deze marathon, maar nu over prachtige wegen, op het programma van 1953 ge plaatst. Een halve eeuw na de ge boorte van de ronde. Wie in deze rit zou zegenvieren, zou zich be laden met extra roem. Hij zou door het Franse sportminnende volk het zinnebeeld zijn van de Tourrenner, zoals het zich dit voorstelt in de weken en maan den, die de course voorafgaan. Jan Nolten, de 23-jarige Lim burger, heeft zich deze roem ver overd. In het Gouden Boek van l'Equipe prijkt zijn naam met schitterende letters. Het applaus waarop Bordeaux de etappewinnaar onthaalde, was een revanche op het noodlot dat de beide voorgaande dagen de Limburgse sectie in het escadron van Pellenaars had getroffen. Het was ook een revanche van Nolten op zichzelf. In een drieste galop had hij zich op één van de voorgaande dagen tegen het goedbedoelde advies in, laten gaan. Hij had zich in een overmoe dige bui in een avontuur gestort, dat niet verantwoord was ge weest en waarvan de weerslag niet lang op zich liet wachten. De volgende dag immers kon Nolten zich nauwelijks in de Tour staande houden en was hij met een vaart achteruit gegooid in het klassement. Het kostte hem een stevige reprimande van de leider en Nolten was zelf er van doordrongen dat hij op deze wijze zijn faam van 1952 zou ver liezen. Geen hopeloze ontsnappin gen dus meer, dwars tegen de wind in en in gezelschap van een onbekende grootheid. Maar wel bleef Nolten attent. Hij loerde op een kans om zich te rehabiliteren, en dit in een vlakke rit; daarin is hij deze Vrijdag op schitteren de wijze geslaagd. Geen enkele van de nog precies honderd ren ners legden een slagvaardigheid aan de dag als de man, die vorig jaar de eerste Tourlauweren in Monaco had geoogst. Het oordeel van de speciale jury over de prijs voor de strijd- lustigste coureur van de dag was dan ook eenparig: Nolten. Jubileumrit Voor Nantes was het geen nacht geweest. De bedrijvigheid van de Tour had volledig beslag gelegd op de stad aan de Loire met haar kastelen, en trieste volksbuurten. De gehele nacht reden de wagens van de Tour colonne door de straten en tot lang na twaalven schreeuwden de luidsprekers van de reclamestaf haar schrille klanken over de pleinen. Nantes vierde het feest van de vijftigjarige Tour. Om half vier flitste in de hotel kamers de lichten aan: de renners werden gewekt, koffers gepakt, alles werd in gereedheid gebracht voor de start, die om vijf uur gegeven zou worden. De Place de la Republique (welke Franse stad heeft zo'n plein niet?) was het verzamelpunt. Lang voor vijf uur wachtte er al een enorme menigte om de Tour uitgeleide te doen. Fakkels verspreidden een spookachtig licht over de massa, die de beve len der organisatoren aanhoor den, de renners werden voor gesteld bij het tekenen van de deelnemerslijsten, nog een laatste naamafroeping, de signaalhorens weerklonken, de jubileumetappe naar Bordeaux was begonnen. 345 km is een heel eind. Het is echter voor de moderne Tourren ner met z'n geperfectionneerd ma teriaal, een afstand die geen moeilijkheden meer oplevert dan een rit van 200 km of daarom trent. (Telefonisch van onze verslaggever) „Zo gaat het in de Tour", Jacques Goddet's machtige organisatie, financieel mogelijk gemaakt door l'Equipe, het boulevardblad „Le Parisien Libere", tal van grote industrieën en... de staatskas, heeft deze weken volledig beslag gelegd op alles wat ademt in La Douce France. De mensen komen uren te kort om de millioenen letters, die over de Tour geschreven worden, te lezen: vier of vijf pagina's (klein gedrukt) in l'Equipe, acht bladzijden op het rose papier van onze Belgische collega's van „Les Sports", die er elke dag in slagen hun zending kranten in de etappeplaats te krijgen, en tientallen kolommen en enorme foto's in „France Soir", „La Voix du Nord", „Le Dauphine Libere" of welke zoete namen ook prijken op de papiermassa's, die dagelijks van de Franse persen rollen. Maar het lezen komt pas op de tweede plaats. Ieder rechtgeaarde Fransman moet de Tour eerst zien. Wie zelf de „Geant de la route" niet heeft zien zwoegen, zit 's avonds mistroostig achter zijn pernod en is uit de conver satie gerangeerd. Ah, Bobet, en „Gem" of Teis- seire, en de jeugdige Le Guilly, ge moet de stralende ogen zien van oude moedertjes, die in haar enthousiasme de renners bij hun lievelingsnamen toeroepen. Ge moest de bewogenheid kunnen meemaken van een heel dorp langs de route, waar stoere man nen en kleine kinderen met wilde gebaren elkaar opzwepen in af wachting van de doortocht der „caravane". Uren van te voren hebben ze langs de weg gestaan vanaf het ogenblik dat de recla mestoet begon door te trekken, minstens anderhalf uur voor de passage van de eerste coureur, dit is de dag van het jaar, de tour komt door hun eenstraats- dorpje, waar de kippen luid ka kelend opvliegen en de honden met geweld in toom gehouden moeten worden. Daar zijn de eerste motoren van de Parijse politie, de zwerm persauto's uit zeven landen, daar klinkt de machtige claxon van Goddets rode wagen, en dan de eerste renners. Honderden keren hebben we deze week dat schouwspel al jezien. De geestdrift van de Fransen, die hun huizen sieren met het blauw-wit-rood, is nog indrukwekkender dan de onme telijke mensenzee, die Zondag voormiddag in Brussel de Tour verwelkomde. Het is de hulde aan de athleet, de bewondering voor de sportieve prestatie. Sinterklazen in de Tour Zo gaat dat in de Tour. Als 's morgens in de hotels de ploegleiders de renners wek ken, is buiten het lawaai al volop aan de gang. Van de parkeerter reinen komen de wagens van de „caravane publicitaire", monsters van auto's in kleuren, waarvan we het bestaan niet vermoed hadden. De inzittenden dragen overalls in gelijksoortige tinten. Zij zijn de Sinterklazen in de Tour. Hun diensten worden be loond door de honderdduizenden kinderen, die trots de petjes dra gen met reclame voor margarine, scheermesjes of fietsbanden, en die hun tour - plezier uitzwaaien met de vlaggetjes, die de lof van de wijn verkondigen. Waar de reclamestoet ver schijnt, vergaat de wereld in een cacaphonie van hels geluid. Daar lijkt de beschaving op te houden en overvallen barbaarse klanken de rustige nederzettingen. Tien tallen luidsprekers schreeuwen door, over, met en tegen elkaar. Als razende prijzen de speakers hun koopwaar aan en intussen smijten anderen de deuren van de wagens open en begint de ver- makelijkste charlatannerie die ge u kunt voorstellen. Enorme pak ken oude weekbladen en sport- illustraties worden in een nieuwe krant gevouwen en voor honderd francs koopt ge een „kostbaar pakket met waardevolle lectuur". Tienduizenden onverkochte num mers van alle soorten weekbladen worden door de reclamestoet aan de man gebracht. „Mode de Paris" van het voorjaar 1952 wordt weer actueel in de dorpjes langs de Tour-route. En 's avonds als de renners rus ten om nieuwe krachten op te doen, worden de wagens omge bouwd tot cabaretzaaltjes. Dan zingen Edith Piaff en wie er nog meer aan sterren van de lichte muze in de reclame-stoet meerij den, hun weemoedige liedjes. Veel „amour" en „coeur" tot heil van de scheermesjesindustrie. Coureurs en heren Dat gaat zo in de Tour door Frankrijk. Simpele jongens, voor wie het al een genot was om in de wagen van een vriend mee te rijden, logeren nu in de duur ste hotels van de etappesteden. Wat onwennig staan ze in de hall en op de tenen lopen ze over de zware lopers. In de brede bedden kunnen ze nauwe lijks de slaap vatten de eerste dagen. Maar de ploegleiders, die uit eigen ervaring het zwervers leven van de wieler-elite ken nen, helpen hun jongens over de verlegenheid heen. Ge haalt er onmiddellijk de renners uit. die zich in een vreemde om geving weten aan te passen. De Fransen b.v.. altijd en onder alle omstandigheden messieurs, maar ook de Nederlanders. In hun keurige wandeltenue, het donkergroene sportshirt op de lange of korte broek, mogen ze gezien worden. Pellenaars weet, dat één van de eerste eisen is om zich vrienden te winnen: keurig voor de dag te komen. Een groot verschil met de Bel gen b.v., die vrijwel allemaal „coureurs" blijven; ook als de wedstrijd al lang is afgelopen. Hun grove sporttruien slordig opgerold, twee handen in dë broekzakken: alleen het etens- zakje en het drinkflesje op de rug ontbreken er aan. „Een soci aal probleem," zegt ons een Ant werpse collega. „De oudere sportjournalisten zouden maar niets liever zien dan de coureurs uit de tijd van twintig jaar geleden. Een kruik je onder de arm, pantoffels aan de voeten, de pet scheef op. Maar vindt ge dat het daarin be staat? Silvere Maes mocht ge rust een lesje bij Pellenaars nemen, die heeft een ploeg van heren. Onze coureurs blijven coureurs, al is er van geen wed strijd sprake meer." Ziet ge, zo gaat dat in de Tour de France. Het land op zijn kop, als de karavaan langs trekt, maar als de Tour-koorts nog nawoedt bij de cabaretwagens van de reclamestoet, doen de renners zelf als u en ik na ons werk. Dan zijn hét. gewone man nen en jongens, die praten over thuis en die genieten van de brieven, die met stapels tegelijk binnenkomen. Over die post een volgende keer. Vanzelfsprekend zal niemand er in slagen direct na de start aan de haal te gaan om zich ver volgens de gehele dag niet meer te laten zien. Een dergelijke dwaasheid zou gelijk staan met zelfmoord, want de straf zou on vermijdelijk volgen. Er was dan ook niemand, die de eerste 180 km ook maar een poging deed te ontsnappen. Integendeel, het gezelschap bleef bij elkaar als een vlucht ganzen. Het nam de. tijd om vriendelijk de toeschouwers langs de wegen te groeten en Geminiani stapte zelfs even af om zijn tweeling te knuffelen, die buiten de stad La Rochelle pappie een goede reis kwam wensen. Wagtmans en Bobet, die het nogal fris von den in hun rennersplunje lieten zich afzakken naar de materiaal wagens en voorzagen zich van een lange wollen broek en an deren kwamen keuvelend met de journalisten en de mecani- ciëns in de volgauto's. Een enkel licht heuveltje leverde niet de minste moeilijkheid op. kortom het was een keurig défilé, waar bij de snelheid niet hoger steeg dan iets boven de dertig kilo meter. In Lucon (94 km) en Roche- fort (175 km) werden de etens- zakjes gegrepen en dat zou ook in Montendre (271 km) het ge val zijn. Maar.... 70 km voor dit stad je vonden Bobet en Teisseire. allebei van de Franse nationale ploeg, het nodig de rust te ver storen. Men zag hen plotseling voorbij de kop. waar Koblet zich doorlopend had laten be wonderen, wegspurten. Dat ver wekte groot alarm in de gelede ren en het was Koblet zelf. die zich schrap zette om de rust verstoorders tot de orde te roe pen. Magni en S. Astrua spron gen direct mee, Rouer, die zich Donderdag met Suykerbuyk ge roerd had, sloot zich eveneens aan en daarop kwamen ook Gueguen en Esnault naar voren in gezelschap van Impanis. die zich de hele Tour nog niet had laten zien. Tenslotte schoof een derde Italiaan, Baroni, weg en met hem sprinter Darrigade en onze Gerrit Voorting. Dit twaalf tal verwierf zich tweehonderd meter voorsprong, doch bleef daar braaf hangen. Het was kenne lijk slechts loos alarm geweest. De Zwitser Schellenberg en Mi- rando van de Zuid-Oost equipe konden dan ook gemakkelijk de hele hoofdmacht bii het kop- groepje brengen. De affaire had zich op een weggedeelte van slechts enkele kilometers afge speeld. Onmiddellijk klonk weer een signaal „op de plaats" en in hobbelpas trok het leger verder zuidwaarts. De derde voedseldistributie had dus in Montendre plaats. En daar was het dat plotseling Nol ten. die zich amper de tijd gun de om het zakje om te hangen, demarreerde. Vijf man voelde met de Lim burger wel iets voor het begin nen van de strijd verrichtingen. En zo zag men de Belg van der Stockt, de Parijzenaar Diot, Wal- kowiak van de N.O. Centralen, de tot Luxemburger genaturali seerde Belg Dierckens en Buitel van de West Franse formatie ook het hazenpad kiezen. Hugo Koblet weer aan de kop van de grote groep, schoot waakzaam overeind Slechts van een der vluchtelingen kon gevaar dreigen voor zijn po sitie, van Diot. Maar dat gevaar was al gauw afgewend toen Diot een mankement aan zijn fiets kreeg en zijn vijf gezellen alleen moest laten gaan. En het ging ra zend hard in dit gemengde quin tet. Bij de uitgestrekte Ameri kaanse legerbasis, vopr Bordeaux, was de voorsprong vier minuten geworden. Mirando en de Span jaard Lorono die nog even pro beerden om ook weg te raken, hielden er mee op, toen de weg draaide en de wind de renners in het gelaat blies; Maar het vijftal steunde elkaar prachtig en 't was duidelijk dat Nolten zijn tempo minderde om voorlopig nog de kat uit de boom te kijken. Goed dertig kilometer voor het einde vond de Limburger dat hij lang genoeg had gewacht. Hij nam een stormloopje, die de an deren haast deed struikelen en daarmede was de basis gelegd voor zijn prachtige solorit naar 't eind. Hoe de vier overgebleven concurrenten ook zwoegden, te- k n j t jf rJ .-. gen een Nolten, die zijn klasse zo overduidelijk toonde, was niets te beginnen. Met bi.jna anderhalve minuut voorsprong voltooide de Limburger zijn machtige tempo- rit. Bordeaux had evenals vorig jaar (Dekkers) een Nederlandse overwinnaar. Van der Stockt nam de tweede plaats voor zijn rekening, door eveneens aan het einde alleen te gaan jagen, waarna Dierckens de sprint won van de twee overge blevenen. Gerrit Voorting verze kerde zich van de tiende plaats, waardoor voor de vierde maal de ploegenprijs naar de Nederlan ders ging. En de spurt van het grote peleton (met de overige Ne derlanders en Hassenforder, die de leiding behoudt) was ditmaal niet voor Koblet maar voor Mag ni, die onweerstaanbaar kwam opzetten in het spoor van de nij dig duellerende Robic en Schaer, die op de 14e en 15e plaats ein digden. Een protest van Koblet wegens beweerd hinderen van Magni, werd afgewezen. Uitslag achtste etappe 1. Jan Nolten (Nederland) 9.56.40; 2. Van der Stockt (Bel gië) 9.58.06; 3. Dierkens (Luxem burg) 9.59.04; 4. Buitel (Fr. W.) 9.59.04; 5. Walkowiak (Fr. N.O.C.) z.t.; 6. Serra (Spanje) 10.02.05; 7. Schellenberg (Zwit serland) 10.02.09; 8. Diderich (Luxemburg) z.t.; 9. Audaire (Fr. W.) z.t.; 10. Gerrit Voorting (Nederland) 10.02.14; 11. Hein (Luxemburg) 10.02.30; 12. Magni (Italië) 10.02.37; 13. Koblet (Zwitserland) z.t.; 14. Robic (Fr. W.) z.t.; 15. Schaer (Zwitser land) z.t.; 16. Geminiani (Fr. Nat.) z.t.; 17. Darrigade (Fr. Z.W.) z.t.; in de groep, die ex aequo op de achttiende plaats eindigde bevonden zich de - ove rige Nederlanders, t.w. Roks, Suykerbuyk, Van Breenen, Van Est, Wagtmans en Adri Voorting. Grote vreugde in he Nederlandse kamp BORDEAUX, Vrijdagavond Grote vreugde in het Nederlar, se kamp over de tweede etappe zege. Pellenaars kwam de baan opgestormd en snelde op Nolten toe om hem te omhelzen. De andere landgenoten staken hun vreugde niet onder stoelen of banken. „Ik wilde nu eens mee maken. hoe ze in Nederland met de Tour meeleven," zei Wim van Est. „Ik ben zo blij of ik zelf gewonnen heb." Jan Nolten zelf genoot meer in stilte van zijn triomf. „Ik voelde dat het vandaag ging. Ik heb geen enkele moeilijkheid ge had, want ik hoefde mij niet te forceren." Voor de microfoon moest natuurlijk een speciale groet naar de familie in Geleen gezonden worden. „Ze zitten wel met vijf en twintig man bii ons thuis bij de radio." zei Nolten. die nog vier broer en vijf zusters heeft. Voor Pellenaars was deze over winning het bewijs dat Nolten nog lang niet uit de Tour ge rangeerd is. „Hij wint vast en zeker ook nog een berg etappe." houdt de ploegleider vol. Dank zij de zege van Nolten en de extra premie voor zijn strijdlust heeft de Nederlandse ploeg nu in totaal bijna twee millioen Franse francs of wel een kleine twintigduizend gulden verdiend. Vroeger dan de vorige dagen zocht de Nederlandse ploeg haar kwartier op om rust te ne men. Zij hebben een vrij dag in Bordeaux voor de boeg en de strijdvaardige rood-wit- blauwen, die de sportliefhebbers in het vaderland al zovele mooie momenten hebben be zorgd. zullen tenvolle van deze rust genieten. Ze hebben het na hun uitmuntende prestaties ten volle verdiend. Renners die deelnemen aan de Tour de France, passeren een Frans dorpje, tweede van rechts Gerrit Voorting. De zevende etappe werd gewonnen door de Italiaan Isotti. In het algemeen klassement staat de Fransman Hassenforder nog steeds aan de top, echter op de hielen gevolgd door Schaer (nr. 2) en Wagtmans (3). In 't ploegenklassement staat Nederland tweede *r- Pau:prachtig uitzicht op de Pyreneeën. tijd niets en dan pas de Py reneeën. Maar weten tou- risten, skiërs, bergbeklim mers, kanovaarders, schil ders en vissers de weg er tenminste heen, zij weten dat zij er een paradijs kun nen vinden. Vanaf de Boulevard des Pyrénées in Pau heeft men een prachtig vergezicht op de besneeuwde toppen. Maar in Pau zelf is ook wel wat interessants te zien. Het kasteel bijvoorbeeld waar koning Henry IV ge boren is. Het draagt een op schrift boven de ingang, dat niet dreigt met de „kwaaie hond", maar dat grimmig uitdaagt: „Kom er eens aan als je durft!" De dichterlijke Graaf van Foix heeft die uitdaging laten aanbrengen, maar ze gold niet voor trou badours en schrijvers, want die waren altijd welkom in zijn huis. De omstreken van Pau, waar een oude bevolking woont met rijke tradities en folklore, zijn rijk aan na tuurschoon, waarin de druipsteengrotten van Be- tharram wel een bijzondere plaats innemen. WAN AF de Pic d'Anie tot de Col de Puymorens steken de Pyreneeën hun hoogste toppen met glet- schers en ijs omhoog. De Romeinen kwamen hier vroeger graag, dat is nog wel te zien aan de resten van romeinse badhuizen waar zij hun dochters en vrouwen van de genees krachtige bronnen lieten ge nieten. Vandaag de dag schijnen alle volkeren het bergketen op de grens van Frankrijk en Spanje wel te mogen. Op de fundamenten van de oude zijn moderne baden opgericht en in de omgeving van Pau wonen veelal veel Engelsen, die hun kasteeltje verkocht hebben en voor goed vertrokken zijn uit de mist van Groot Brittannië. Maar bekend zijn de Pyre neeën nog niet erg lang. Pas toen Henry Russel er tien jaar in doorgebracht had kregen deze bergen einde lijk faam, hoewel het nog steeds zo is dat eerst de Al pen komen, dan een hele 1. Hassenforder (Fr. N.O.C.) 48.53.18; 2. Schaer (Zwits.) 48.54.06: 3. Wagtmans (Ned.) 48.55.08; 4. Renaud (lie de France) 48.57.36; 5. Roks (Ned.) 48.58.01; 6. Bauvin (Fr. N.O.C.) 48.58.46: 7. Meunier (Fr. N.O.C.) 48.58.49 op 5.31; 8. Van Est (Ned.) 48.59.52 op 6.14; 9. Close (België) 48.59.45 op 6.27; 10. G Voorting (Ned.) 48.59.51 op 6.33; 11. Mahe (Fr. W.) 48.59.52; 12. Astrua (Italië) 49.00.06; Anzile (Fr. N.O.C.) z.t.; Robic (Fr. W.) z.t.; 15. Ernzer (Lux.) 49.0011; 16. Diot (lie de France) 49.01.13; 17. Lauredi (Fr.) 49.01.54; 18. Serra (Spanje) 49.01.58; 19. Caput (lie de France) 49.02.08; 20. Impanis (België) 49.02.11: 22. Geminiani (Fr.) 49.04.34; 29. ex aequo in 49.06.43: Koblet (Zwits.); Magni (Italië), Bo bet (Fr.) en Bartali (Italië); 46. Van Breenen (Ned.) 49.11.31; 60. A. Voorting (Ned.) 49.19.49; 64. Nolten (Ned.) 49.22.04; 66. Suykerbuyk (Ned.) 49.23.30. De premie voor de strijdlus- tigste renner werd met grote meerderheid van stemmen toe gekend aan onze landgenoot Jan Nolten. Het algemeen ploegenklasse ment na de achtste etappe luidt: 1. Frankrijk N..O 146.09.03: 2. Nederland 146.26.49; 3. Frankrijk W. 146.32.05: 4. Ile de France 146.34.19: 5. Frankrijk 146.41.05; 6. België 146.43.56; 7. Italië 146.50.51; 8. Zwitserland 147.05.00; 9. Luxemburg 147.13.16; 10. Frankrijk Z.W. 147.19.44: 11. Frankrijk Z.O. 147.19.56: 12. Spanje 147.29.52. Jan Nolten had iets goed te ma ken voor zijn dolle rit langs de Normandische kust met een felle wind als geduchte tegenstander. De Limburgse Jan, 22 jaar en 1.87 meter lang, had daarbij een portie krachten (en tijd in het algemeen klassement) verspeeld, die hij in de bergetappes maar al te zeer zou hebben kunnen gebruiken. Men was een beetje boos op Jan Noltenmaar zie, de taaie ex-schoenmaker heeft in de mon sterrit van Nantes naar Bordeaux revanche genomen met een royale etappezege. De buitenlandse pers zal naar nieuwe woorden zoeken om zijn lof te zingen en de buiten landse pers kent Nolten. 1' Equipe vond hem zelfs belangrijk genoeg om hem voor de Tour te inter viewen en een Belgisch blad noemt hem „de nieuwe Schulte". Dat heeft natuurlijk een voor geschiedenis. Welnu: in 1948 reed Nolten zich als nieuweling van zege naar zege. Als amateur boek te hij drie jaren achtereen (1949, 1950 en 1951) opzienbarende suc cessen in eigen land, België en Denemarken. In 1952, Nolten was inmiddels beroepsrenner geworden, vestig de hij voor goed de aandacht op zich in de Route de France, waar in hij zich ontpopte als een sterk klimmer, die op de Aspin en Peyresourde een legertje kam pioenen van zich afschudde. Op de Col de la Turbie bevocht hij de eerste Nederlandse rondezege en sindsdien is de lange Jan een renner die door de buitenlandse concurrentie angstvallig bewaakt wordt. Ge zult desalniettemin in de komende dagen nog van hem horen. Davis Cup demifinale FRANKRIJK GELIJK MET DENEMARKEN Op de eerste dag van de halve finale van het tournooi om de Davis Cup tussen Frankrijk en Denemarken te Parijs hebben beide landen 1 partij gewonnen. Kurt Nielsen (Den.) sloeg Robert Haillet (Fr.) met 36 62 64 62 en Paul Remy (Fr„) over won Torben Ulrich (Den.) met 26 61 61 62. De stand is nu dus 11. T enniskampioenschappen te IS'oordwijk De uitslagen van de derde dag van de internationale kampioen schappen van Nederland luiden: Heren enkelspel kwart finales: Hoad (Austr.) sl. Wilton (Ned.) 62 64 6—3; Wilderspin (Austr.) sl. Vieira (Braz.) 6—2 46 64 13—11; Ayre (Austr.) sl. de Vroe (Belg.) 61 6—3 6—4. Dames enkelspel kwart finales: Mevr. Knode-Head (V.S.) sl. Mej. Goldsworthy (Austr.) 61 6—1; Mej. Fletcher (G.B.) sl. Mej. M. E. Fisher (Austr.) 64 64; Mevr. Rinkel-Quertier (G. B.) sl. Mej. Walsh (G.B.) 6—2 60; Mej. Schmitt (Fr.) sl. Mej. Woodgate (G.B.) 6—0 5—7 6—2. Gemengd dubbelspel kwart fi nales: Jean Rinkel-Quertier (G.B.) en Hoad (Austr.) sl. Mej. Schmitt (Fr.) en Wiegers (Ned.) 62 64. Dames dubbelspel kwart fina- leg; Dorothy Knode-Head (V.S.) en Mej. Ten Bosch (Ned.) sl. Mevr. Koopmans en Mej. Muliemeister (Ned.) 64 63; Mej. Woodgate (G.B.) en Mej. Walsh (G.B.) sl. Mevr. Lubbers en Mevr. Peters (Ned.) 6—3 6—2. ROTTER Rechtbank vanmorgen van de ex-adjuncti N.V. H. direct na ken, omdat tie, dr. M aanvulling vroeg, zod: ding kwam adjunctdire handeld van B. of rechtelijk In de steld, dat been met een ander voordelen, Officier w; dere precise mr. J. van aanvankelijk van de Offic: zaak graag wilde zien, ren in. De Rechtbs toch in Raadk na deelde de de Rechtbank tig verklaard ziging tot door de Offic achtte de De Officier de ons mede gaan by het uitspraak va waarbij de verklaard ei beschikking, ring tot wijz In een on Officier van volgende: W. J. van luitenant, w EEN MOOIE DORDRECHT, Arrondissementsre dreoht heeft J M. van O. .:mmissionnair Mynsheerenland twee jaar gev** trek en ontze var> bankier i ven jaar. De heeft tijdens veertien dagen gevangenisstraf ontzetting voor jaar geëist. De bevatte zes punt eerste uit, dat sohuldigd werk een aantal effect» aerpand had var Beek, zioh wederreol ben toegeëigend. H schuldbekentenissen valst ten bedrage f 8.000 en f 2.000 deze te deponerer bank in Amsterdar de man er van valse séhuldbekent willen gebruiken - in een civiele gepleegd en valse ben gedaan aan de ZONDAG HILVERSUM 8.00 NCRV 9-30 KRO- 19.45—24.00' 8'"8 Nws. 8.15 Gram.; IKOR dienst; 9.15 Kerkz; muz.; KRO: 9.30 N. gelse koorwerken 10.25 Pontific H gram.; 12.15Ai Koorconc.; 12.55 13.00 Nieuws; en 13.10 Lunchconc.- sprek.; 13.55 Philtk en sol. (om 14.50 ïfken in de kleding Holland F esti val kwintet; 16.10 „Kat front overall"; 16,IE Koorconc.; NCRV: ref. Kerkdienst; j muziek; 18.43 Orgelo „Gelooft U dat?" Nieuws; 20.00 Gram tualiteiten 20.40 Proi Klein koor en sol oom Jules Verne", Musette-ork. en solis 22.45 Avomdgeb. en Nieuws; 23.15—24.00 HILVERSUM 8.00 VARA- 10.30 IKOR'; 1 17.00 VPRO- 1 20.00—24.00 'Al 0-00 Nieuws- postduivenber.- 8 20 v. h. plattelaind;' 8.4 deren; 8.55 Sport- en ber.j 9.00 „Langs onge Sr 9.10 Ad Lu 'in nn 2 Ieven"> eau f J?Ugd; 1X011 monstr. kerkdienst. A\ fostdmvenber. en Metr ivis "Even afrekenen n'ns oevar- muz-j 13- is.Uö Samenspraak; 13 lf nng!n °furam-; 13.20 14.00 Boekbespr. 14 20 mt Scheveringen; 15. beschouwing; 15.35 Kan 17nn m Sportrevu» 17.00 „Tussen kerk en caus.; 17.20 Van het erfcaus.; VARA: 17 Jeugd; 17.50 Sportjoui Nieuws en sportuitsl.; II ^°"d-°rfel jnet rhytihm W?f' Discussi Weense mus.; AVRO: 2(

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4