Telepaath behoef je niet voor je plezier te zijn Ook Texels materiaal naar destructor »ÏNG >or ting 2.971 Goed jaar voor Vleeskeurings dienst Barsingerhorn AC H I N E N STRUIIS .1. H tvond-U.L.O. iaar OPRUIMING >0 Juli om 2 u. id of PAKHUIS ZIEN ZONDER OGEN Markt en Beurs GELDEN eESCHIKUn legen eerste Irptlieek Het Messenhuis f HOGE PRIIS I voor goud, zilver. I juwelen, bloedko ralen Fa. G. Oudes f Zaterdag 11 Juli 1953 Pagina 7 rkt enstraat manelaan 48 zal ondergete- Meisjesscholen zolderruimte tol a.d. Koorn- ot 2 leslokalen te en toiletten. vanaf Woensdag •aat 7, Alkmaar, zijn. J. OVERTOOM. droge was: met waterdichte ;et met wringer ewenst f 14.per Telefoon 2415 iiiawiiiaiaivi overtuigt V! 5 xtra attractie ons j is; 1 geminderd ree s 3.95 i 25%= 0.98 S eze :hts blijft geldig en U - i gekochte nylons volledige A diploma B cursus. Plaatsing ijk. a ting 16 jaar. 3 (telefoon 5271) en [outenkade 24. RIJZEN van onze 3RIKATEN tNDEL en REPA- Raadhuisweg HEILOO of koop. Moet dir. to ingen onder no 19590, SCHAGEN De destructor stuur van de dienst had de no- vande Vleeschkeuringsdienst Bar- dige informaties ingewonnen bij singerhorn gevestigd aam de Me- de Veterinaire Hoofdinspectie, nisweg te Sehagen vindt een Toen de heer Correljé vond dat steeds ruimer arbeidsterrein. Na de huidige gang van zaken moest de Wierimgeirmeer gaat nu ook blijven bestendigd, vroeg de heer Texel grondstoffen voor de ver- v. Zoonen wie of nu de dienst vaardiging van diermeel en tech- bestuurde: de Adviescommissie nisch vet leveren, zodat de nieu- die viermaal, of de Grote Com- we grote machines van deze in- missie die tweemaal per jaar met richting weer drukker worden het dagelijks bestuur vergadert, benut en dus een nog meer lo- Toen Burgemeester Nolet, er geen nende exploitatie kam worden bewerkstelligd. Het besluit om hiertoe over te gaan werd Vrijdagmiddag tijdens de openbare vergadering van de zgn. Grote Commissie genomen. Texel produceerde zelf al jaren diermeel, maar had daar plaat selijk lang geen voldoende afzet voor. Er was zelfs al sprake van dat gemeentelijk een groots op gezette varkensfokkerij zou wor den gesticht, maar na rijp be raad achtte men iets dergelijks financieel toch onverantwoord. Bovendien was het Texelse pro duct minder geschikt om zo in de handel te worden gebracht. Con form het advies van de Staats secretaris heeft Texel daarop het overleg met Sehagen geopend. Hierbij bleek dat al- het Texelse materiaal hier verwerkt kan wor den tot volledig verhandelbare goederen als diermeel met het ge wenste percentage van 68 pet. eiwit (Texel maakt 54 pet.) en volkomen gezuiverd technisch vet. Sehagen zal het materiaal van Texel aankopen tegen een prijs die berekend wordt op grond van het werkelijk aanwezig eiwit, vastgesteld van elke partij door het Landb. Proefstation te Maas tricht, te vermenigvuldigen met de dagprijs van dat eiwit, en te verhogen met 5 pet. van de marktprijs van technisch vet. In de oorspronkelijke overeenkomst staat verder dat afgetrokken wordt een vast bedrag van f 8.- per 100 kg. voor de kosten van afhalen vanaf de Texelse Boot in de Helderse haven, andere kosten en omzetbelasting. Maar Burge meester Nolet van Harenkarspel, weldra bijgevallen door de he ren v. Zoonen en Mr. D. Bree- ba-art van Zijpe, vond dat te ge vaarlijk. Er kan wel eens een moment komen dat dit cijfer véél te hoog ofwel véél te laag is. En dan zou steeds naar het paarde- middel van opzegging der over eenkomst moeten worden gegre pen om daarin verandering te brengen. Een door de heer v. Zoonen voorgestelde redactiewijziging die dit ondervangt werd daarop z.h. st. aanvaard. De voorzitter van de dienst, Burgemeester P. Blaau- boer van Barsingerhorn verklaar de na goedkeuring van de over eenkomst, dat hjj verheugd was over deze nieuwe expansie, om dat de destructor er de tijd, de machine en de mensen voor heeft om een en ander uit te voeren. Dé ambtswoning- Het blijkt wenselijk om tegen volgend jaar over een ambtswo ning te beschikken. In 1954 zul len de heer P. de Boer, directeur, zowel als de heer KI. Keetman de- pensioengerechtigde leeftijd bereiken. Laatstgenoemde woont reeds in een ambtswoning bij de destructor. Burgemeester Blaau- boer deelde mede de de Kleine Commissie twee woningen kreeg aangeboden n.l. die van de heer C. Ay op het Torenplein, en van de heer P. de Boer in de Land- bouwstraat. Twee leden van deze commissie waren tot de conclu sie gekomen dat de eerstgenoem de woning de voorkeur had, dus stelden zij voor om die aan te kopen. De heer van Zoonen was het met deze gang van zaken aller minst eens. Hij vond het voorstel om Ay's woning te kopen zon der meer iets onmogelijks en stel de voor, wegen en middelen te laten onderzoeken voor het zelf laten bouwen van een ambts woning. Dit voorstel kreeg de in stemming van de heren Correljé (Callantsoog), Breebaart (Zijpe), v. Zoonen (Oude Niedorp), Gaay- aard (Nwe Niedorp) en Nolet (Harenkarspel). Tegen stemden de leden van de Kleine Commis sie Blaauboer (Barsingerhorn), Kloeoke (Wieringerwaard) en Ba ken (Winkel), Voorzichtig De heer v. Zoonen had bij de aanvang van de vergadering zijn verbazig te kennen gegeven over het feit dat de Commissie van Advies (bestaande uit twee sla gers en 2 veehouders) voorstel len gedaan had, die zonder meer werden verwezenlijkt. Hij waar schuwde er voor dat dit een Ad- vies- en geen initiatief-commissie wordt, hoezeer hij het idee als zodanig, de afschaffing van de zgn. invoerkeurionen ook voor stond. Volgens de voorzitter had de heer Geerlings het idee inderdaad geopperd, maar het dagelijks be- Aanbesteding WIERINGERWERF Door de Rentmeester der Domeinen is aanbesteed: het herbouwen van een boerderij aan de Koggerand weg in de Wieringermeer. Het resultaat hiervan was: J Geusen broek Medemblik ƒ44260; fa. A. Gr°ot en Zn te Lambertschaag 14f£50; Th A. Hogerwerf Ursem ƒ41990; N. V. Kingma Leeuwar- len„ 43.380; fa. J. Kingma en Zn Middemeer ƒ41.844 (de laag st?);.!. A. de Koning Spanbroek Koopman Nw Niedorp i 4§gïP„0; H. Lont Hippolytushoef 43968; L. Schotte Wieringer- werf 45788 en H. Toes Schager- De begroting was J 41.045 excl. kosten vr. arb. en 42.000 incl. vr arb. Het werk is nog niet gegund. Benoemd WIERINGERWERF Onze plaatsgenoot, de heer H. Beekhui zen is met ingang van 1 Septem ber a.s. benoemd tot maatschap pelijk werker bij de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken te Am sterdam. halszaak van makende, er toch voor bleek te zijn om de regle menten te volgen kreeg de appel lant de gevraagde toezegging. De dankbetuiging van de Hoofdinspectie voor de waarde volle hulp die verleend is bij de watersnoodramp, werd voor ken nisgeving aanvaard. Het voorstel om het salaris van de heer de Vries voor het contro leren van de kas en de boeken te verhogen vain f 300 op f 400, dat aangehouden was in de vorige vergadering, werd z.h.st. goedge keurd. Het bleek n.l. dat het Ve rificatiebureau van de Gemeen ten voor het eerste jaar f 500 vroeg, al zou de practijk mis schien aanleiding geven tot een aanzienlijke reductie. Slootdorp: bron van verbazing Bij het behandelen van het jaarverslag drukte de heer v. Zoonen zijn verbazing uit over het enorme aantal noodslachtin- gen in de Wieringermeer, dat toch frotendeels landbouwgebied is. 'erder vond hij het niet in orde d-at te Slootdorp in één jaar tijd liefst 13.000 en te St. Maartens brug 8250 kg. over de vrijtoank werd verkocht. Men heeft daar kennelijk niet veel met eigen sla gers op. Volgens directeur de Boer is het aantal sterfgevallen onder het vee in Wieringermeer ontstellend groot. Verstoppingen, windziekte en kopziekte met dodelijke af loop zijn er schering en inslag. Het weiden of voederen van jon ge klaver en lucerne, geteeld met teveel kunstmest en een gebrek aan oplettendheid moet als oor zaak gezien worden. In het oude land komt zoi/.ts in veel mindere mate voor. Burgemeester Blaauboer wist te vertellen dat de gemeenten Zijpe en Wieringermeer tot nu toe in gebreke zijn gebleven om de noodslaChtplaatsen te Sloot dorp en St. Maartensbrug te slui ten. Herhaaldelijk is het gepro beerd maar men doet het niet, al weet men er practisch géén mo tivering voor te geven. De voorzitter nam hierop offi cieel afscheid van de heer Gaay- aard die vele jaren een goed lid van het beherend orgaan is ge weest, en wenste hem toe dat hij nog jaren getuige van de bloei van de instelling mocht zijn. De heer Gaayaard dankte hier voor, en verheugde zich er over dat Vleeskeuringsdienst en De structor, moeilijke jaren ten spijt, nu een groot en winstgevend be drijf zijn geworden. Wat vele mensen van occultis me denken, is vaak nog veel vreemder dan welk psychome trisch of telepathisch verschijnsel dan ook. De een gelooft er geen draad van en is er niet van af te brengen, dat zo'n telepaath een soort van super-goochelaar is. De ander slikt alles op dit gebied met overdreven goed-gelovigheid en een derde ziet in een hyno- tiseur een soort van duivelskind. De wetenschap weet nog niet alles te verklaren, doch de para psychologie zal toch eens al dit „vreemde" weten te doorgronden. Want er is niets duivelachtigs SCHAGEN. Bij het doorle zen van het omvangrijke jaar verslag van de Keuringsdienst voor vee en vlees Barsingerhorn, onafscheidelijk verbonden met de destructor te Sehagen, komt men weldra tot de slotsom dat dit gro te bedrijf kennelijk de moeilijk heden te boven is gekomen en uitgegroeid is tot een gezond be drijf dat flinke winsten afwerpt. Over 1952 is na ruime afschrij vingen f 14.180.overgehouden, welk bedrag geheel is toegevoegd aan de reserve die daardoor f 28.387.45 groot werd. De Keuringsdienst leverde een tekort op van f 1412.59, doch dit is voor rekening van de destruc tor genomen omdat daar toch ook veel gekeurd moet worden. De reserve van de Keurings dienst zelf blijft dus f 12.576.84. Het is de bedoeling de nieuwe auto's voor directeur en keur meester, die volgend jaar gekocht zullenworden, uit die reserve te bekostigen. De keurlonen over begin 1953 zijn aanzienlijk hoger zodat over dit jaar op een slui tende winst kan worden ge rekend. De afschrijvingspolitiek van het bestuur is uitermate voorzichtig. Het gehele autopark, de darm- wasinstallatie, de destructorvaten en de inventaris van het labora torium staan elk voor f 1.op de balans, de vernieuwing van de destructor op f 15.000.-—, en alle gebouwen voor f 39.185.'67. De salarissen, die door de destructor uitbetaald werden beliepen f 20.229.en die der Keurings dienst f 12.046.Aan diermee) werd voor f 41.303.geprodu ceerd, aan technisch vet voor f 14.166.en bloedmeel f 9415. De keurlonen hebben f 18.988.27 opgeleverd. Op de huiden is f 1498.verdiend. Het vervoer kostte f 9262. Een flink gebied Het gebied dat rechtstreeks on der deze Keuringsdienst staat, omvat ruim 45.454 ha met 33.535 inw. Het dagelijks bestuur, be staande uit de burgemeesters P. Blaauboer, F. Kloecke en J. Ba ken vergadert elke Donderdag morgen op het kantoor. Het aan tal normale bedrijfsslachtingen in 1952 was het laagste sedert 8 jaren, en het aantal huisslachtin gen is nog veel sterker geslon ken n.l. tot 381, waarvan liefst 228 in de Wieringermeer. Er wer den 173 zieke dieren aangegeven, en 2128 gestorven dieren. In 157 gevallen was een bacteriologisch onderzoek noodzakelijk, doch 147 van deze slachtdieren werden toch weer in de consumptie ge bracht. Er werden 7186 dieren voor de keuring aangegeven doch 2122 afgekeurd. Hieruit blijkt eens temeer van welk een onschatbare waarde deze vleeskeuringsdienst wel is voor de volksgezondheid. Ook v,an, de verder goedgekeurde slachtingen werden dikwijls nog diverse organen afgekeurd. Uiter aard werd ook uit omliggende gebieden vrij veel vlees inge voerd naar slachters, vrijbanken, etc. Dit invoervlees diende uiter aard wederom gekeurd te wor den. Hiervoor alleen werd aan keurloon f 1076,77 ontvangen. Noodslachtplaatsen Van de totaal ingebrachte 1633 gestorven dieren werden er aan de noodslachtplaats te Sehagen 1573 afgekeurd en van de 300 in nood gedode dieren 56. Voor St. Maartensbrug waren deze cijfers resp. 286, 277 en 186,5, 'voor Slootdorp 210, 202 en 60,20. Het goedgekeurde vlees van de noodslachtplaatsen St. Maartens brug en Slootdorp werd goed deels ter plaatse over de vrijbank aan consumenten verkocht, doch van dat van de Centrale Nood- slachtplaats Sehagen ging naar St. Maarten 2811 kg, Dirkshorn 2452 kg, Wieringerwaard 798 kg, Lutjewinkel 3600 kg en Sehagen 5654 kg. De verkopen van Sloot dorp en St. Maartensbrug belie pen resp. 12.950 kg en 8250 kg. De destructor -- j'---tv:,-a - vy- Dé drie desfruetortvagéhs «lég den 27.712 km af om 278.000 kg ruw materiaal op te halen plus 11.815 kg vrijbankvlees en 84.663 kg bloed. 11.457 werd afgeleverd aan Artis in Amsterdam. Het ruwe materiaal werd verwerkt tot 712.220 kg meel en 26.517 kg vet. Uit het bloed werd 19.600 kg bloedmeel verkregen. De vetprijs, vorig jaar variërende van fl. tot f 1.15 per kg daalde tot 50 a 65 c£ per kg. Accountants-bereke ningen hebben aangetoond dat minstens een vetprijs van 46 ct moet worden verkregen om zon der verlies te kunnen werken, doch gevreesd wordt, dat deze notering niet kan worden bereikt. De productie van bloedmeel uit Alkmaar en verwerking van half- producten uit Amsterdam en Texel kunnen de resultaten over 1953 echter zeer gunstig beïnvloe den. Er werd door het bedrijf 74.000 kg steenkool en 21.200 kw electr. energie verbruikt. Opgemerkt kan tenslotte nog worden, dat de keurlonen voor gewone slachtingen medio 1953 aanzienlijk zijn verhoogd, het geen uiteraard de financiële uit komsten van het geheel ook zal verbeteren. Dat alles wettigt de verwachting, dat de Vleeskeu ringsdienst Barsingerhorn en de destructor te Sehagen een goede toekomst tegemoet zullen gaan. HET BLOEMENCORSO BERGEN Onder auspiciën van de Federatie van Culturele Verenigingen werd een verga dering met het V.V.V.-bestuur belegd in hotel Spoorzicht inzake het bloemencorso Hierbij merkte de secretaris van de V.V.V., de hee.r Broersma, op, dat Bergen in allé opzichten aan trekkelijk moet zijn voor zijn gasten. Het organiseren van at tracties is de allesbeheersende factor waarmede "de V.V.V. en ook de Bergenaar heeft rekening te houden; Want Bergen staat of valt hiermede. Het kan niet wor den geduld dat Bergen op dit ge bied bij Schoorl of Egmond aan Zee ten achter zou komen. Er zijn in het bestuur van de V.V.V. thans gelukkig geen onderlinge twistpunten meer en alle krach ten worden ingespannen om geza menlijk met de belanghebbende Bergenaren het dorp attractief te maken. Daarom moet het bloemencorso groots worden opgezet. Het ge halte van het corso dient op een hoger peil te komen. De V.V.V. stelt daarom zeer wel op prijs op particuliere deelname, en tracht deze te stimuleren door na over legging van het onderwerp een subsidie toe te kennen middels n commissie, bestaande uit de heren Duits, Finkensieper en van Zo nen. Tien verenigingen hebben zich thans opgegeven en ook de Be- driegertjes-trein zal rijk-ver sierd meerijden. De verenigingen dienen hun ontwerp of plan vóór Zaterdag 18 Juli aan het V.V.V.- bestuur over te leggen. Verschillende deelnemers wa ren van mening dat de jury niet alleen moet bestaan uit kunst schilders. doch dat ook bloemis ten er zitting in moeten hebben. Het bestuur van de V.V.V. hoopt bij de samenstelling hiermede ernstig rekening te houden. Ook werd de entree-prijs in het geding gebracht. Men drong ern stig op verlaging aan, wat het bezoek alleen nog maar meer kan stimuleren. Ook dit punt is in ernstige overweging bij het be stuur, dat deelnemers en alle Bergenaren opwëkte, de gasten 'attent te maken,,op de zomerfees ten Burgerlijke stand OUDE NIEDORP. Geboren; Aloysius J. z.v. J. J. Ursem en C. M. Nolten; Martina A. M. d.v. Th. J. vap der Kroon en A.. C. Beemsterboer. Overleden: Martinus Water drinker. 58 j. ongeh.; Johannes A, Groot, 5 j. Ondertrouw: Jacobus C. Moras, 30 j. te Harenkarspel en Agatha van der Fluit, 26 j.; Johannes A. Nieuwboer, 34 j. te Amster dam en Cornelia V. S. M. Jong, 29 j. Gehuwd: Theodorus W. Leeg water, 25 j. en Anna M. Smit. 23 j. AANBESTEDING DE RIJP. Vrijdagmiddag vond ten gemeentehuize de aan besteding plaats van de bestra ting van het aan de gemeente overgedragen perceel grond bij de Doopsgezinde Kerk. Ingeschre ven wërd door: C. Nieuwenhuis te Heiloo (f9495); fa. G. Slot en Zn. te De Rijp (f9973); fa. N Oudejans en Zn. te De Rijp (f 10.125); D. Ent te De Rijp (f 11.487); Gebrs. Min te Ber gen (f13.325). De gunning werd aangehouden. aan. In wezen bezit ieder mens iets van de z.g. paranormale ver mogens. Wie heeft nooit een voorgevoel gehad, dat uitkwam? Onlangs beschreef een groot landelijk weekblad de geschiede nis van een Londcnaar, die ge blinddoekt door de Engelse hoofdstad fietste. In ons land treedt een telepaath op, die ge blinddoekt een auto bestuurt. Hoe kwam deze man, die optreedt onder de naam Cordoni, er toe, deze merkwaardige stunt (die hij meer gebruikt als propaganda voor zijn theatervoorstellingen) op touw te zetten? Hieronder volgt het antwoord, dat wij in „De Stem" vonden. In 1943 in Engeland verblijven de werd hij dienstplichtig en hij werd geplaatst op de cadetten school. Een goed jaar later was hij piloot en escorteerde in een nachtjager bommenwerpers. Hij werd gewond. Een granaatsplin ter trof zijn oog en hij was blind Vóór die tijd was hii een nor male jongen, die misschien nooit aan telepathie gedacht had. Al leen was hij in zijn jeugd al tweemaal van huis weggelopen en evenveel keren door de politie weer thuisgebracht. Toen hij blind in een hospitaal lag, kon hij het leven niet meer aan. Hij kreeg zenuwstoornissen, werd opgenomen in een inrich ting voor zenuwlijders, waar hij, evenals in het hospitaal, de boel kapot smeet. „Zienof doodgaan," was zijn enige idee. Voorspellende droom Toen begon het. Hij ging niet dood. Maar zag. Niet met zijn eigen ogen, maar op een vreem de wijze, welke hem zelf be angstigde. Als de verpleegster hem zei, dat er een brief voor hem was, antwoordde hij: „Ja, van mijn zuster," want hij wist het. De verpleegster moest, om hem te kalmeren, wat met hem praten. Waarover moest ze met de over- nerveuze patiënt spreken? Ze kletste maar wat. „Kijk, daar komt een auto," of: „Het is mooi weer". Toen zat ze voor het raam en er gebeurde buiten niets, Maar ze moest hem afleiden. Daarom zei ze maar: „Daar fietst een man" en „Er loopt en hond". „Dat is niet waar!" zei hij plot seling. Hij wist, dat ze loog. De verpleegster sprong op. Zou hij kunnen zien? Maar de patiënt zag niets; hij wist, hij voelde het. Toen kreeg hii nachtmerries, afschuwelijke, afmattende dro men. De eerste kwam steeds te rug. Hij zat voor een groot ven ster en er passerde 'n man met een bult, gekleed in vrii sjofele kleren. De man liep voorbij het raam en had een touw over de schouder. Een lang touw. De man liep maar, doch aan het touw kwam geen eind, naar het scheen. Eindelijk zag hii,.wat de vreem de man voorttrok. Het was een doodskist, die over de grond sleepte. In die kist lag hij zelf, hij, de man, die niet kon zien, die verpleegd werd in een gekken huis. Er kwam plotseling een an dere man, met een leren jasje aan en een zwarte pet op. De man gooide hem uit de doods kist, hij stond op en leefde. En de man met het leren jasje nam zijn plaats in de lugubere kist in. De droom keerde steeds terug. Het was de meest weerzinwek kende van de vele nachtmerries, die hij in die tijd had. gestolen en hii wilde weten door wie. ,,Wa' mie da' kost, kan me niet verdommen, maar 't var ken moet terug." „Kent U Rinus", vroeg de tele paath. „Da's de buurjongen, die wil met m'n dochter trouwen. Maar d'r komt niks van!" zei de boer stug. „Rinus heeft het varken", zei de telepaath. s Avonds wachtten drie boeren jongens hem met hooivorken op. Een van hen was de ontmaskerde Rinus. Hij liep met gekruiste ar men op het drietal af. De hel den vluchtten. En de volgende morgen vertelde het hele dorp: „Hij had ineens horens op z'n kop en ook een staart. Hij was de duivel!" De ouwe bok Een 72-jarige man kreeg een anonieme brief. „Je bent 'n ouwe bok" stond er in. Of meneer de telepaath wist wie dat gedaan had. „Kent U Josefientje?" Ja, dat was een vriendinnetje van hem. Die had het gedaan. Josefientje was 71 jaar.... Ze was hevig verontwaardigd en kwam de telepaath even uit schelden. Hoe kom je d'r bij' Maar toen ze wegging, opende ze de deur nog even op een kier en riep: „En toch is het een ouwe bok!" Slechts zelden hypnotiseert hij mensen en nooit in het openbaar. „Dat vind ik mensonterend, zo voor een volle zaal". Een stand punt, dat huldiging verdient. Wel hypnotiseert hij als het nodig is, zoals eens voor een klein meisje dat geopereerd moest worden en niet gechloroformeerd kon wor den. Omdat hii met z'n ogen dicht „ziet", kan hii geblinddoekt een wagen besturen, ja zelfs nog vei liger dan een ziende chauffeur. Want hij voelt ook de dreigende gevaren, die er nog niet zijn. Als een kind de weg oversteekt, ziet de normale autorijder het ge vaar pas. Als het kind wil over steken, merkt de blinde bestuur der het reeds. „Ik ken die mannen" Intussen was hij geopereerd en hij kon weer zien. Een half jaar was hij blind geweest, Maar dat vreemde vermogen om te zien zonder ogen blééf. Hij liep later inmiddels in Nederland terug gekeerd op het Rembrandt- lein in Amsterdam. Haast heb- toen hijwi?de instappen drong end, riep hij een taxi aan, maar een man met een bult en naar binnen staande tanden hem opzij. „Ga dan maar eerst, als je zo n haast hebt", dacht hii, zich af vragend, waar hij die man met die bult toch van kende. De taxi-chauffeur had een leren jasje aan en een zwarte pet op. Het vogelreservaat, dat gelegen is op het eiland Scharhörn in de monding van de Elbe, werd geheel verwoest tijdens een grote brand die daar heeft gewoed. Vele kostbare in richtingen voor het beschermen van de vogels, ontelbare nesten en jonge vogels werden door het vuur verteerd. Meer dan 1/3 deel van de aanplant ging verloren. De schade wordt op enige duizenden Marken geschat. _e wagen startte en de ex-piloot staarde het voertuig na. „Ik ken die twee mannen", peinsde hij. Toen reed de taxi onder een truck. De beide mannen waren op slag dood. En hij wist ineens, wie het waren. Als hij op straat iemand tegen kwam, wist hij in een flits wat die man dacht. Haalde hij een hond of een kat aan, dan begon het dier soms plotseling te slapen. Het vreemdste was dit gevoel als hij sommige voorwerpen aan raakte. Hij voelde er „leven m trillen, kïeeg visioenen en ge dachten c*e de zijne niet waren. Daarna kon hij ni§t meer „normaal" leven. Het werd een obsessie. Door een toeval ontdek te hij, dat hij pijnen kon doen ophouden. Het was m Brussel. Een meisje werd aangereden en bloedde hevig. Hij zag het onge: luk en werd hevig nerveus. Hu ging naar haar toe, niet als hyp notiseur of magnetiseur, doch als gewoon mens. Hii pakte het meis je bü de schouder en schudde haar heen en weer. „Je bloedt niet meer, je voelt geen pijn meer", zei hii dringend.. En het bloeden hield op, het meisje gilde niet meer. Hii zelf was het meest verbaasd. Doch daarna ging hu het met opzet beproeven. Hu ging optreden. „Uw huis brandt' In Arnhem gaf, in een volle zaal, een man hem een voor werp, dat hij psychometrisch zou gaan „aflezen". Toen hij het even betastte, zei hij: „Meneer, bu U thuis is er brand". Wat hij aan pakte ging voor hem leven, van wie hii aankeek, las hij de ge dachten alsof de man ze uitge sproken had. „Het is geen pretje telepaath te zijn", zegt hij. „Er komen hon derden mensen en ze komen alle maal met moeilijkheden, narig heden en leed. Ik zou liever als een gewoon mens leven. Maar ik kan niet. Als ik niet werk, ben ik als een accu, die zichzelf op laadt. Ik moet dit doen onder een vreemde dwang". Toch zijn er ook vrolijke din- en. Er kwam een boer in een ZWAAG, 10 Juli Rode eer stelingen 15; vroege aardappelen 5.4016; zilveruien 9; spinazie 41; postelein 1516; bieten 1.409.70; savoye kool 16.80; rode kool 5.1Ó 11.60; slabonen 881.43; snij bonen 401.27; tuinbonen 1114; doperwten 41; peulen 3866; to maten 2752; waspeen 824; bospeen 827; rabarber 915; andijvie 3.6012; sla 5.308.20; bloemkool 948; komkommer 15 18; perzik 823; kersen 70; aardbeien 481.24; frambozen 55 98; golden japan 611.45; rode pruimen 1.051.23; frankentha- ler 1.071.10; rode bessen 27 74;, profelic 49-74; kruisbes 17 53; groene kruisbes 1550; zwarte bes 59—67; netmeloen 301.10; glorie van zwaag 1.961.99; june blood. GROOTEBROEK, 10 Juli Aanvoer 53.000 kg; eersteling grof 12.10—13.90, groot 12.30—14.10, klein 9.40—11.20, kriel 6.10—7.70; Rode Eersteling grof 11.5013. groot 13.9015.50, klein 10,20 10.80; Doré grof 12.5014.10, groot 14.70—16.10, klein 10.10 11.00; Saskia grof 11.90—13.80, groot 14.30—19.00, klein 9.10 9.90; Blw. Eigenh. groot 15.40 16.90, klein 10.20 MEDEMBLIK, 10 Juli Aan voer: Aardappelen 225.100 kg groot 12.40—13.10; grof 12.40— 12.70; driel 8.60—9.20; kriel 4.20— 5.20; rode eerstelingen groot 13.30 15.40; saskia 12.30; eigenheimer 16.90; 175 stuks bloemkool A1 29; A2 23; A3 13. ALKMAAR, 10 Juli Schotst» muizen 10—13; kleine schotse muizen 450750; slabonen z. dr. 351.18; stoksnjjbonen 901.34 stamsnijbonen 4071; tuinbonen 10.5013; peulen 501.20; dop erwten 25—53 per 100 kg; kom kommers 820 per 100 st.; toma- ten3252 per 100 kg; bloemkool 840 per 100 st.; rode kool 5 8.50 spinazie 4042; postelein 5 —9 per 100 kg; sla 2.50—12.50 per 100 st.: andijvie 6—9; raapstelen 2; rabarber 4—13: rode bieten 3—19 per 100 kg; bospeen 1620 per 100 bos; uien 1735; per 100 kg; uien 913; selie 6.50; soep 45 per 100 bos; rode aalbessen 30 71; zwarte bessen 62 per 100 kg; pruimen 412 per 100 st.; klap bessen 3140 per 100 kg; perzi- ken 616 per 100 st.; frambozen 4648 per doos; aardbeien 30 60. BLOKKER, 10 Juli. Vroege aardappelen 2.50—14.50; rode schotse 8—58; uien 11—14; rode kool 5.6010.80; slabonen 96 1.24; snijbonen 79—1.38; tuinbo nen 12i8; peulen 5864; toma ten 2037; rabarber 610; bloemkool 841; komkommer 9 —15; perziken 6—19; aardbeien 60101; frambozen 7094: frankenthaler 170—175; rode bes sen 4858; proiefic 5272; kruis bessen, rijp 23—62; zwarte bes sen 5760; jonkheer 6265; kruisbessen, groen 15.50; kersen 4075; golden Japan 104145. AVENHORN, 10 Juli. Aan voer 92.000 kg. Grove schot 12.60 —13, midd. 12.50—13.40, driel. 8.60—9.50, kriel 5.90—6.70; rode schot grove 12.10, midd. 13.40— 16.80, driel. 8.409.20; doré midd. 12.90—14.40. HEILOO, 10 Juli. Doperw ten 3853; peulen 2985; krop sla 49; andijvie 68; komkom mer 718; rabarber 1523; sper- ciebonen 921.25; tuinbonen 613; bloemkool le srt. 2140; 2e srt. 1219; rode bessen 90 1.90; kruisbessen 951.15; zwarte bessen 1.80—2.20; aardbeien 1.15 3.50. HOOGKARSPEL, 10 Juli. 163.500 kg aardappelen: groot 12.30—12.90; grove 12—12.60; klein 9—12; kriel 5—7; Doré 13.40—14. ZUIDERKOGGE-HEM, 10 Juli. Eersteling: grove 12.50, middel 12.40—13.10, kleine 10.10—11.30, kriel 6.107.60; grove saskia 10.10 10.30; blanke eigenheimer 14. rode eersteling 14.9015.40; doré: grove 11.6012.30, middel 12.80 16.30, kleine 9.4010.60. Aanvoer 95.000 kg. Bloemkool 1753; sla bonen 85101; bospeen 915 Tocht ouden van dagen uitstekend geslaagd WIERINGEN Aan deze toch werd door in totaal 210 personen deelgenomen. Dit jaar bestond de stoet uit slechts 10 auto's, het gros der deelnemers had plaatsgeno men in 4 comfortabele touring cars, Via den Oever ging de eer ste etappe naar Edam. In het Damhotel stond de koffie a klaar, terwijl ook een cadetje er wel inging. Na dit eerste opont houd werd koers gezet naar he: Gooi. Via de wegen langs en om de Loosdrechtse plassen ging het op Hilversum af. Bij het op rijden van Rijksweg 1 kwam de nieuwe touringcar van de Haan door een samenloop van omstan digheden in aanrijding met een eveneens in dezelfde richting rij dende vrachtauto. De tourwagen werd lelijk beschadigd, maar er waren geen gewonden en er kon na een gedwongen oponthoud weer doorgereden worden. De hoofdpleisterplaats was de Anna Hoeve op 6 km. afstand van Hilr versum. Hier liet men zich het met zong bereide diner uitste kend smaken. In dit buitenge woon fraai gelegen ontspannings centrum heeft men zidh uitste kend vermaakt. Wat werd hier volop genoten. Eindelijk kwam toch ook hier weer het uur van vertrek en langzaam ging het weer in de richting van Wierin- gen. Om 8 uur reed een tevreden gezelschap oudjes Hippo binnen. De Koninklijke Muziekvereni ging „Harmonie" begeleidde met feestelijke klanken de stoet naar zaal Halfweg. Hier ontvingen de deelnemers de laatste tractaties en werden wederzijds vriende lijke en waarderende dankwoor den gesproken. Burgemeester L. C. Kolff, die met z'n echtgenote ook nu weer de reis had meegemaakt, roemde het bestuur voor deze fraai in el kaar gezette route en dankte al len, die op enigerlei wijze hadden meegewerkt. De heer Bosker sprak woorden van dank namens het bestuur, terwijl de heer van der Zee op joviale manier bedankte namens de oudjes. Eindexamens Gem. Lyceum DEN HELDER. Aan de afd. gymnasium van het Lyceum zijn geslaagd voor diploma A: Co den Hartog en Hans Wilberding; voor diploma B: Manfred Reinouts van Haga. Van de 11 candidaten dezer afdeling werd er 1 afgewezen. De examens zijn hiermee afgelo pen. In totaal waren er 36 eind- examen-candidaten. Aan 33 hier van werd het einddiploma uitge reikt. stamsnijbonen 8897; tomaten 27—41; tuinbonen 12; rode kool 55.80; perzik 1116; pruimen 5 ct per stuk; aardbeien 7697; rode bessen 4070; kruisbessen 54; witte bessen 31. NRD SCHARWOUDE Aan voer 122.000 kg aardappelen; eer stelingen 12.2013.40; d'oré 13.80; eigenheimers 2021.40; saskia 11.70; bonten 11.7012.80; drie lingen 8.108.80; kriel 3.805.60; 950 kg zilvernep 2946; drielin gen 1217; 630 kg kroten a 910; 170 kg tuinbonen 6; 23 slof aard beien 1.40—1.92. WARMENHUIZEN. Aan voer 49.000 kg aardappelen. Eer stelingen 11.4012.70, grote 11.60 —11.80, driel. 12.30—12.60. kleine 6.40; doré 16.60—17, driel. 11.50; witte eigenheimers 17.10. PURMEREND, 10 Juli 1953 Schotse muizen, mid. 1114.70; drieling 611.40; slabonen z. dr. 80106; stamsnijbonen 65116; tuinbonen 6; peulen 1338; dop erwten 646; bl. blauwschokkers 1036; komkommers 1025; to maten A 43; bloemkool 847; ro de kool 8; spinazie 2438; poste lein 1826; sla 313; andijvie 69; rabarber 921; rode bieten 410; bospeen 1127; uien 12 26; augurken 31; rode aalbessen 3879; zwarte bessen 5562; klapbessen 2448; perziken 616 aardbeien 50128. NATIONALE HYPOTHEEKBANK HOLLANDSCHE HYPOTHEEKBANK Voordam 13 Te). 4924 Rippingstr. 4 Tel. 2707 ALKMAAR in fijne staalwaren. Te vens slijpinrichting voor huishoudscharen. keu kengereedschappen en 't vijlen van zagen. Huigbrouwerstraat 10 Telef. 4571 Langestr. 14. Alkmaar L» —mm mtmmm exxai aal Selders dorpje. Zijn varken was peulen 5362; kroten 46.50;

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7