NOORDHOLLANDS i Beria werd gearresteerd met tanks en troepen Verwarring om Zd.-Korea Nederlandse bus in botsing Zoete Moeder trok door de oude Hertogstad Verklaring van Rhee zet accoord met Robertson op losse schroeven GeenLiebesgabevoor Oost-Duitsland Dagblad voor Alkmaar en omgeving Op 27 Juni9 's middags 5 uur Overeenstemming te Washington? Chinezen vallen Burma binnen HIJ ZAT ER WARMPJES BIJ Negen gewonden moeten achterblijven Te Keulen door Duitse koelauto in de flank aangereden Ook Hoornse dame in het ziekenhuis Met hondenzwepen en een mes Sovjets wijzen Eisenhowers aanbod af Egypte; verwerpt ultimatum Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct. resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52. tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is l nergens veilig (Vondel) Maandag 13 Juli 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12828 WASHINGTON, 11 Juli. Amerikaanse autoriteiten menen te weten dat aan de arrestatie van Laventri Beria tanks van het rode leger en troepen te pas zijn gekomen. Diplomaten geloven op grond van verschillende aanwijzingen, dat Beria is gearresteerd op 27 Juni, ongeveer 17.00 uur; tanks en soldaten stonden opgesteld om hem te vernietigen als hij zich mocht verzetten. Het is het gedreun van tanks en het aanvoeren van vrachtwa gens met soldaten langs de Sado- vaya-boulevard op 27 Juni ge weest ongeveer 3 km van het Kremlin, en in de buurt van Be- ria's woning dat Westerse di plomaten de eerste aanwijzing gaf dat er iets belangrijks gaande was. Toen Beria daarna niet die zelfde avond in het Bolsjoi-theater verscheen, meenden de Ameri kaanse ambassader Charles Boh- len en andere diplomaten reden te hebben hun regeringen te waar schuwen dat Beria misschien het slachtoffer zou worden van een zuivering. Rood Berlijn beeft. De communistische leiders van Oost-Duitsland gaven heden blijk van vrees en verwarring in ver band met de arrestatie van de chef van de Russische geheime politie. Zij vragen zich af, of zij een reorganisatie van het Oost-Duitse regime na zich zal slepen en of Semjonof, die beschouwd wordt als een Beria-man, van zijn func tie van hoge commissaris in Oost- Duitsland zal worden ontheven. In „ondergrondse" kringen in Over conferentie Grote Vier NEW YORK, 12 Juli. Naai de „New York Times" meldt zou den de ministers van Buitenland se Zaken van de Westelijke „Gro te Drie" te Washington in begin sel overeenstemming hebben be reikt over een conferentie van de „Grote Vier", zonder evenwel een datum of voorwaarden voor een dergelijke conferentie vast te stel len. Het blad achtte het weinig waarschijnlijk, dat voor een vier- mogendhedenconferentie nog een „Bermuda"-conferentie gehouden zou worden. RANGOON, 11 Juli. De in lichtingendienst alhier heeft be richten ontvangen, volgens welke communistische Chinese troepen op vijf punten de Burmese staat Wa zijn binnengevallen. Patrouilles ter sterkte van een peloton zijn doorgedrongen in Kaungkyi, Ktakthing, Monghing, Mankin en Yawnok, in het Noor delijke deel van de staat Wa, die aan Joennan grenst. De dichtst bijzijnde militaire post van het Burmese leger is op 50 km af stand, te Kunlong. BENAUWD AVONTUUR VAN CHAUFFEUR KLAZIENAVEEN. De be zorger van Van Gend en Loos, de heer W„ wilde een partijtje vrachtgoederen bezorgen bij de Purit-Mij. Hij zette de bakfiets waarop deze waren geladen, even op het emplacement, om zich naar het kantoor te bege ven. Hij vergat echter de rem men aan te zetten. Een hef truck van de Purit-Mij, be stuurd door M„ moest passe ren, en of het nu misschien kwam dat deze de fiets even raakte, is niet bekend, doch de fiets zette zich plotseling in beweging. M., in de mening verkerend dat zich op de bak fiets een jongentje bevond, sprong van de trcuk en rende de bakfiets na. Het gelukte hem deze te grijpen, juist toen reeds één wiel de walkant had verlaten. Toen hij trachtte de fiets terug te trekken, werd hij van achteren in de rug ge duwd. Het bleek dat de truck zich inmiddels ook in bewe ging had gezet en ook dezelfde richting, als de fiets, verkoos. Noodgedwongen moest hij de fiets loslaten, om zichzelf voor het gevaar van de truck, die beladen was met 20 zakken Norit, te beveiligen. De bak fiets sloeg hals over kop in het kanaal. M. probeerde toen nog de remmen van de truck te grijpen, doch dit gelukte hem ook niet, zodat ook deze vracht boven op de fiets, in het ka naal verdween. M, kwam er zelf goed af. De firma Meijer uit Emmen haalde het gehele geval er met een kraanwagen later weer uit. De materiële schade is nogal aanzienlijk. Oost-Berlijn is men overtuigd, dat Wilhelm Zaisser, minister van staatsveiligheid en chef van de geheime politie, boven aan de lijst staat van communisten in Oost- Duitsland, die na de val van Beria „gezuiverd" zullen worden. Zaisser snoefde er dikwijls op, dat hij in directe telefonische ver binding met Beria stond. Hij maakte met Beria voor het eerst kennis op een contra-spionnage- school van het rode leger in Mos kou in 1924. Beria bevrijdde Zais ser uit een Russisch concentratie kamp in 1938, waar hij was op gesloten als zondebok voor de ne derlaag der internationale rode brigades in Spanje. Zaisser speel de als „generaal Gomez" in de Spaanse burgeroorlog een grote rol. Vele communistische functiona rissen in Oost-Duitsland achten Zaisser thans direct verantwoor delijk voor het feit, dat de op stand der Duitse arbeiders van 17 •Juni de regering boven het hoofd groeide. Zijn ministerie had de beschikking over een politiemacht van 100.000 man, doch bleek tegen de opstand niet opgewassen. Slechts de interventie van Russi sche troepen kon de orde herstel len. (Van onze verslaggever) 's-HERTOGENBOSCH, 12 Juli. De Zoete Moeder trok door de straten van de Hertogstad. En vele tienduizenden stonden ge schaard langs de aloude bidweg, waar een luisterrijke stoet het Wonderbeeld vooropging. Het kleed van de omgang was ver ouderd en duizenden giften uit heel het Brabantse land maakten het mogelijk, dat dit kleed ver nieuw werd. De Oostenrijkse ingenieur Bruno Nagler is de man, die het hierboven afgebeelde eigenaardige werktuig op zijn geweten heeft. Sinds 1928 wijdt deze technicus zich aan het perfectionneren van heli copters, thans echter heeft hij „heliglidor" ontworpen, een die zoals de helicopter loodrecht stijgt, en daarna langzaam neerglijdt, zoals de oude autogiro dat deed. Zo trok deze Zondagmiddag een luisterrijke stoet rond, waarin de glorietitels van de Moeder Gods en Moeder der mensen en de ge schiedenis van het Bossche Won derbeeld door kleurige groepen werden uitgebeeld. Marius de Leeuw componeerde het allegorische, Lucas van Hoek het historische deel van deze nieuwe omgangsstoet. Het is een geheel, deze nieuwe omgang. Een gebed, niet slecchts van zang en woorden. Maar ook van kleur, lijn en rhythme. Iedere figuur, iedere groep, ieder deel bracht de toeschouwer nader tot dat grote moment, waarop het Wonderbeeld in een waas van wierook voorbijtrok. Mgr. W. Mutsaerts, de bisschop van den Bosch, de ministers Beel en Cals, de Bossche burgemeester en vele autoriteiten sloten zich aan bij deze machtige processie, waarbij alle mufheid der ouderdom was afgeslagen, en waarin getoond werd, dat ook in het moderne kleed Maria alle hulde kan wor den gebracht. Met 'n gestolen halve ton AMSTERDAM, 11 Juli. Bij de Amsterdamse politie heeft een 44-jarige bankier, tevens directeur van een kleine verzekering maat schappij in de hoofdstad, aangifte gedaan, dat zijn 35-jarige procura tiehouder in het tijdvak van Ja nuari 1950 tot Apri 1953 een be drag van ongeveer 50.000 gulden heeft verduisterd. De procuratiehouder, maakte met het geld goede sier. Hij on dernam vier buitenlandse reizen, kocht een televisietoestel en droeg dure kleren. Teneinde de indruk van „er warmpjes bij te zitten" nog te versterken, liet hij bij de firma, waar hij werkzaam was, zijn huis voor 50.000 gulden ver zekeren, hoewel hij in werkelijk heid geen eigen huis bezat. NEDERLANDSE REISBUS IN BOTSING MET DUITSE KOELAUTO 29 van de 36 inzit tenden van een Ne derlandse reisbus, die van Tyrol op weg waren naar Nederland, zijn Zondagochtend ge wond, als gevolg van een botsing op een kruispunt bij KeulenEhrens- féld. De bus met va- cantiegangers van de Nederlandse Reisvereniging kwam, in botsing met 'n Duitse koel auto. De chauffeur van deze wagen werd ernstig ge wond. Deze Tele- foto geeft eeri over zicht van de ravage na de botsing. SEOEL, 12 Juli Walter Robertson, speciaal door pre sident Eisenhower naar Korea gezonden om de enige hinderpaal die nog tussen de UNO-troepen en de Noord- Koreanen stond, uit de weg te ruimen, is op terugreis naar de U.S.A. Vol twijfels hoogstwaarschijnlijk of zijn missie ook maar iets heeft opgeleverd. De hinderpaal, waarom het ging, is nl. Syngman Rhee, president van Zuid-Korea en deze oude, geslepen onderhandelaar heeft aog vóór het officiële communiqué werd uitgegeven tegen Jim Lucas van Scripps Howard een Amerikaans nieuwsconcern gezegd, dat Zuid-Korea een wapen stilstand met de Noordelijken niet zou erkennen, maar er zich ook niet tegen zou verzetten. Tenminste de eerste drie maanden niet. Noordelijken te vragen India, Po len en Tsjecho-Slowakije buiten de neutrale commissie voor de re patriëring der krijgsgevangenen te houden. Daar was voorts een bericht, dat Robertson accoord zou zijn gegaan met terugtrekking der buitenlandse troepen vóór het ein de van de politieke conferentie, die begin,t zodra het bëstand een feit is geworden. Het communiqué intussen was uiterst vaag. Er stond in te lezen, dat de regeringen van de U.S.A. en van Zuid-Korea vastbesloten zijn samen te werken om zo spoe dig mogelijk het gemeenschappe lijk doel: een vrij, onafhankelijk en verenigd Korea, te bereiken. Zij zijn voorts overeengekomen, een verdrag voor wederzijdse ver dediging te sluiten, waarover al onderhandelingen gaande zijn. Functionarissen te Washington zijn gisteren druk bezig geweest met het tegenspreken van berich ten, die kennelijk uit Rhee's om geving afkomstig zijn. Daar was een bericht, dat het U.N.O.-opper- bevel zou hebben toegestemd de KEULEN, 12 Juli. 29 van de 36 inzittenden van een Neder landse reisbus, die van Tyrol op weg waren naar Nederland, zijn Zondagochtend gewond, slechts drie min of meer ernstig, als gevolg van een botsing op een kruispunt in Keulen-Ehren- feld. Er zijn tien personen voor geneeskundige behandeling in ziekenhuizen van Keulen opgenomen. De overige verlieten, nadat hun eerste hulp was verleend, het ziekenhuis. Niemand verkeert in levensgevaar. De Nederlandse reisbus keerde terug uit Tyrol en verliet juist Keulen op weg naar huis. De reis bus bevond zich op een voorrangs- weg en werd van links aangere den door een Duitse koelauto met aanhangwagen, die geladen was met vlees uit het slachthuis. De reisbus sloeg om. Door de bot sing werd een mast van de elec- trische bovenleiding geramd. De aanhangwagen van de koelauto geraakte daardoor in brand. De portieren van de reisbus werden geheel ontzet. De inzitten den van de bus konden niet on middellijk door het dak de bus verlaten, daar zich de draden van de electrische bovenleiding over de bus bevonden. Naar de Ned. Reisvereniging ons nog meedeelt De min of meer ernstig gewon den zijn: mevr. Muller-Grenevelt uit Amsterdam, mej. Burgmans te Arnhem en mevr. KI o e t Doornbos te Hoorn, die een hersenschudding opliep. Zij moet achterblijven. De bus kwam in botsing met een Duitse koelauto. De chauffeur hiervan werd ernstig gewond. De tocht was georganiseerd door de Nederlandse Reisvereniging. Aan de hand van de uit Keulen ontvangen berichten heeft het on geval zich als volgt toegedragen; is het te danken aan de oplettend- heid van de busbestuurder, dat de botsing niet tot nog ernstiger ge volgen heeft geleid. De Duitse bestuurder van de koelauto werd zeer ernstig ge wond. Volgens de laatste berich ten waren de doktoren er nog niet zeker van, dat hij het onge luk zal overleven. Een naast hem zittende Duitser werd eveneens gewond. Naar wij van de Nederlandse Reisvereniging vernemen zullen daarvan waarschijnlijk 9 personen in de Keulse ziekenhuizen moeten achterblijven. De overigen, aan wie eerste hulp werd verleend, alsmede de personen, die geen letsel oplie pen, zullen vandaag met een nieuwe autobus de terugreis naar ons land maken. De N.R.V. heeft van de Duitse politie enige mededelingen ont vangen over het ongeluk. Volgens deze zouden beide voertuigen met een snelheid van 58 a 60 km heb ben gereden. Van oververmoeid heid der chauffeurs zou geen sprake zijn geweest. Omtrent de oorzaak van de botsing tast men nog volledig in het duister, aldus heeft de N.R.V. van de Duitse politie vernomen. Robertson geschrokken Robertson zelf toonde zich ge schrokken door de verklaringen van Rhee. Verwijzend naar het communiqué zei hij: „Wij zouden dit communiqué niet hebben kun nen verstrekken als ons niet was verzekerd, dat Syngman Rhee bij een wapenstilstand zal medewer ken". Toen hem gevraagd werd of Rhee voldoende waarborgen ge geven had om een bestand met de communisten te beveiligen, antwoordde Robertson: „Ja, dat geloof ik wel". Men neemt aan, dat Robertson RIDGWAY NAAR WASHINGTON PARIJS. Generaal Ridgway is Zaterdag uit Parijs naar Wa shington vertrokken, nadat hij eerder tijdens een plechtigheid het opperbevel der geallieerde strijdkrachten in Europa had overgedragen aan generaal Gruen- ther. Ridgway verklaarde in zijn re de ter gelegenheid van de over dracht onder meer,dat de geal lieerde strijdkrachten in Europa bij tijdige actie West-Europa bin nen een redelijk nabije toekomst tegen een eventuele Sowjet-aan- val op grote schaal zouden kun nen verdedigen. Staat van beleg in Oost-Berlijn opgeheven BERLIJN, 12 Juli. De Russi sche commandant van Oost-Ber lijn, generaal majoor P. T. Dibro- va, heeft vandaag bekend ge maakt, dat de staat van beleg in Oost-Berlijn om 24.00 vannacht is opgeheven. Volgens geallieerde autoriteiten blijft de staat van beleg in Maag denburg, Halle, Erfurt en andere industriecentra gehandhaafd. de volgende concessies aan Rhee heeft gedaan: 1. Indien na 90 dagen onder handelen blijkt, dat de communis ten niet van goede wil zijn, zul len de U.S.A. zich uit de bespre kingen met de Noordelijken terug trekken; 2. de U.S.A. zullen opnieuw in actie komen, wanneer Zuid- Korea andermaal aangevallen of bedreigd zal worden; 3. de U.S.A. zullen op grote schaal militaire en economische hulp aan Zuid-Korea blijven ge ven; 4. Zuid-Korea krijgt een stem in de politieke conferentie na het sluiten van een bestand. EEN DODE IN BREDA EP.EDA, 12 Juli. In de nacht van Zaterdag op Zondag is in Breda een ernstige vechtpartij ontstaan tussen de twee gebroe ders A. contra een zekere J. L. en een zekere B. De twist liep op een gegeven moment zo hoog dat de gebroeders A. naar huis ren den om hun tegenpartij met hon denzwepen af te ranselen. Daarop heeft L. een mes getrokken. Tij dens de schermutselingen ver wondde hij een der gebroeders A. aan het hoofd. De man werd naar het ziekenhuis overgebracht en is daar hedenmorgen om half zes overleden. WASHINGTON, 12 Juli. Het Witte Huis heeft Zaterdagavond bekend gemaakt, dat het aanbod van president Eisenhower om de Oost-Duitse bevolking met levensmiddelen te hulp te komen ondanks de Russische bezwaren van kracht blijft. Dit nieuws werd bekend gemaakt nadat Moskou het aanbod van de president om levens middelen ter waarde van 15.000.000 dollar naar de hongerende Oost-Duitse bevolking te zenden van de hand gewezen had. Het Oost-Duitse regiem had het aanbod al eerder afgewezen. Functionarissen, die verant woordelijk zijn voor de uitvoering van Eisenhower's programma voor de voedselhulp aan Oost-Duits land, zeiden, dat met de aankoop reeds een begin gemaakt was en dat voor de verscheping van 2 000 ton bloem, 1.000 ton varkensvet, 1.000 ton bonen en 500 ton melk poeder reeds schikkingen getrof fen waren. Ambtenaren van het departe ment van Buitenlandse Zaken verklaarden, dat de afwijzing van het aanbod op de nietigste aller redenen gebaseerd was. Het ver toog, dat in Oost-Duitsland geen levensmiddelentekort bestond, zei den zij, was in het oog lopend vals, aangezien in de afgelopen drie weken in het gebied honger- demonstraties hadden plaats ge had. In kringen van de Amerikaanse hoge commissie acht men de vol gende manieren om de levensmid delen alsnog in het bezit van de Oost-Duitsers te stellen de beste: 't opslaan van voorraden langs de grens van Oost- en West-Duits- land en in West-Berlijn. De Oost- Luid j ens gerehabiliteerd ROME, 11 Juli. Het Italiaan se Hof van Cassatie heeft het von nis, dat in de oorlogsjaren door een fascistische rechtbank tegen de Nederlandse journalist Adriaan Luidjens uitgesproken is, vernie tigd. Luidjens is in 1941 door een fascistische rechtbank wegens politiek defaitisme" tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij heeft van dit vonnis drie jaar uit gezeten. Duitsers zouden het voedsel dan zelf moeten halen. De levensmid delen zouden ook aan Duitse ker kelijke liefdadigheidsorganisaties kunnen worden overgedragen, die ze aan Oost-Duitsers zouden moe ten zenden door middel van een „pakkettenactie". BLOEDVERGIETEN NIET MEER TE VOORKOMEN? CAIRO, 13 Juli. Egypte heeft Zondag een Brits ultimatum ver worpen, waarbij voor Maandag middernacht de uitlevering wordt geëist van een Brits militair, die te Ismailia is verdwenen. Volgens een Zondag door de Egyptische minister majoor Salem afgelegde verklaring voor de pers werd in het door brigade-generaal Gorden ondertekende ultimatum gezegd dat de commandant van de Britse troepen in de zone van het Suezkanaal, luitenant-generaal Feeting, Maandagochtend om ne gen uur „de noodzakelijke maat regelen" zou nemen, indien de vermiste militair, Ridgen, niet is teruggevonden. Salem zeide, dat Egypte slechts een vijand heeft: „de bezetter van ons land". Geen enkel land, zo ging Salem voort, heeft zijn vrij heid zonder bloedvergieten ver kregen. „Wij verlangen er naar om dit bloed te zien. Laat de En gelsen om negen uur maar be ginnen".

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1