FRANKRIJK BEVREESD In Egypte stijgt de spanning Botsingen in Hongarije Zal Peking-China troepen uit Korea naar Indo-China overbrengen? In 1954 o.m. 25.000 Nederlanders naar USA Tourleger betaalt tol aan grimmige Aubisque Dagblad voor Alkmaar en omgeving Woedende boeren willen collectieve bedrijven verlaten De grote voorstellen België verhoogt kinderbijslag De gemeente- classificatie John Christie krijgt geen gratie Sterk Chinees offensief Vijf geestelijken aangehouden IN 7A4K-FINAT.Y Grote Drie beramen maatregelen Buchaille: val in ravijn Koblet: gebroken ribben VLAM BOVEN HET KRUITVAT Kanaalzone wordt geïsoleerd Europa moet zich aaneensluiten Priesterwijdingen te Londen Nog 10.000 man gevangen Het busongeluk in Keulen Helper van Polak gestraft NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. I Buiten God is 'l nergens veilig (Vondel) Dinsdag 14 Juli 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12829 (Van onze parlementaire redacteur) DE VORIGE WEEK heeft de Tweede Kamer een hele dag be steed aan het afdelingsonder- zoek van zes belangrijke wets ontwerpen. Het gaat hierbij om bevordering van de werkgele genheid op lange termijn door middel van belastingverlichtingen ten behoeve van het bedrijfs leven. De huren zullen verhoogd worden, waarvoor de regering tegelijk een gedeeltelijke compen satie biedt. En een derde reeks maatregelen houdt voorzieningen in, die meer in het algemeen de bedoeling hebben om bepaalde lasten minder zwaar te doen drukken. Het resultaat van dit onderzoek zal binnenkort door middel van het gebruikelijke „voorlopig verslag" bekend wor den. Het is echter ook nu al dui delijk, dat de Kamer' in dit stuk van uiteenlopende meningen blijk zal geven. Enerzijds zal tot uit drukking gebracht worden, dat de regering rijkelijk ver, zo niet te ver is gegaan, en anderzijds dat juist beduidend verder gaan de maatregelen noodzakelijk zou den zijn. Geven dergelijke tegen stellingen nog weinig houvast ten aanzien van de definitieve vorm, daarnaast mag men verwachten, dat er op bepaalde punten een eenstemmigheid zal blijken, die de regering in elk geval wel zou kunnen nopen om haar plannen te herzien. Dezerzijds is er reeds eerder op gewezen, dat de plannen inzake bevordering van de werkgelegen heid, principiëel bezien, een goed uitgangspunt hebben. Deze plan nen gaan er vanuit, zoals ook al in de troonrede werd aangekon digd, dat het particuliere be drijfsleven meer armslag moet krijgen om met meer eigen kapi taal nieuwe arbeidsplaatsen te kunnen scheppen. Men zou ook de socialistische methode kunnen toepassen: kapitaal door middel van belastingen afromen en daardoor de overheid in staat stellen om te investeren. Een methode, die de greep van de staat op het bedrijfsleven steeds groter maakt. Nu de andere me thode gevolgd werd, kan men zich voorstellen, dat de medewer king van socialistische zijde ze ker niet spontaan zal zijn, hoewel ook aan die kant toch wel het besef zal overheersen, dat er in elk geval iets moet gebeuren om onze werkgelegenheid gelijke tred te doen houden met onze was sende bevolking. Minstens zal men aan socialistische zijde be treuren, dat in de voorstellen garanties ontbreken voor een toestromen van het vrijkomende kapitaal naar de investeringssec tor. Garanties, die echter niet passen bij het geloof in de zelf werkzaamheid van het bedrijfs leven en waaraan ook onder de huidige omstandigheden geen be hoefte bestaat nu de consumptieve sector onze sterk verbeterde beta lingsbalans niet meer zo gemak kelijk in gevaar kan brengen. Waarmede intusseh weer niet ge zegd wil zijn, dat de voorgestelde belastingverlichtingen ook tot een wezenlijk andere uitkomst zou den mogen leiden. Dan zou de nu ingeslagen koers wel zeer sterk aan moeilijk te weerleggen cri- tiek onderhevig worden. Bij de huurverhoging gaat het om een soortgelijke principiële tegenstelling. Aan socialistische zijde zal men het betreuren, dat de regering geen voorstel heeft gedaan om de huurverhoging weer gedeeltelijk door middel van een huurbelasting af te romen. Deze middelen zou de overheid kunnen gebruiken om zelf de woningbouw te stimuleren. Ter andere zijde zal men het echter toejuichen, dat de regering ook hier een weg heeft ingeslagen die kan leiden tot een huurpolitiek, waarbij de huiseigenaren weer in staat worden gesteld om zelf uit huren bespaarde gelden in nieuw bouw te beleggen. Wij verwach ten intussen niet, zoals reeds ten dele werd opgemerkt, dat deze tegenstellingen de ingediende voorstellen zullen bedreigen. Bij het wikken en wegen van de voorstellen heeft de regering hiermede immers al zo veel mo gelijk rekening gehouden. Bij de voorgestelde belastingverlichtin gen ten behoeve van het be drijfsleven is er enerzijds sprake van een principiëel goede koers, maar anderzijds wordt die koers slechts zeer kort uitgestippeld, want de faciliteiten zijn maar ge ring. Bij de voorgestelde huur verhoging is de huurbelasting achterwege gebleven, doch de re gering zegt nog niet, dat zij de weg naar'gezonde, de particuliere bouw bevorderende huren ook consequent wil afwandelen. De strijd zal vooral over dat beleid voor de toekomst, maar mede over de vraag of ook de thans ter tafel liggende voorstel len al niet ingrijpender dienen te zijn. Hiervoor is op de eerste plaats nodig, dat de Kamer een duidelijk inzicht krijgt in de fi nanciële positie van de staat! Tegenover de verklaring van de regering, dat haar mogelijkheden nog steeds zeer beperkt zijn, staan beweringen over een grote ge ruisloze aanwas van het staats vermogen. Hoe is het nu eigen lijk? Een „snapshot" van de „grote drie" tijdens een vriendschappe lijke bijeenkomst in Washington bij President Eisenhower. Wij zien hier President Eisenhower, John F. Dulles, de Franse minister van Buitenlandse Zaken Georges Bidault en de plaats vervangende minister van Buitenlandse Zaken van Engeland, Lord Salisbury. WENEN, 13 Juli. In betrouw bare berichten uit Hongarije wordt vandaag meegedeeld, dat de afgelopen week op verschillen de plaatsen in Hongarije heftige botsingen hebben plaats gevon den tussen boeren en communisti sche plattelandsautoriteiten. In sommige gevallen, aldus deze be richten, namen de communistische functionarissen de benen achter volgd door de woedende boeren. De botsingen werden veroor zaakt door de bekendmaking tien dagen .geleden van de Hongaarse regering, dat het de boeren toege staan wordt hun collectieve boer derijen te verlaten indien zij zulks wensen en weer voor zichzelf te beginnen. Vele boeren, in het bijzonder in de grote vlakte, van Oost-Honga- rije, zouden onmiddellijk verlof gevraagd hebben te vertrekken. De communistische autoriteiten, volledig verrast door de zwenking van de regering weigerden toe te staan dat zij de collectieve boer derijen zouden verlaten. STENEN TIJDPERK BERLIJN, 13 Juli. De communistische koude oorlog langs het IJzeren Gordijn te Berlijn heeft gisteravond een nieuw dieptepunt bereikt. Twee Oost-Duitse Volkspolizisten zijn anderhalf uur bezig ge weest stenen te gooien naar West-Berlijnse politie-agenten aan de andere kant van de sec tor-grens. Zij raakten overi gens niemand. VIETNAM KOMT FRANKRIJK TEGEMOET SAIGON, 13 Juli. De Vietna mese premier, Nguyen van Tam, heeft Zondag de Franse hoge com missaris Gautier een nota over handigd, waarin Vietnam ver klaart bereid te zijn in te gaan op het Franse voorstel om besprekin gen te openen over grotere onaf hankelijkheid voor de verbonden Indo-Chinese staten. Voor zelfstandigen met een derde BRUSSEL (K.N.P.). In het Belgische Staatsblad is een be sluit verschenen waarbij de kin derbijslagen voor zelfstandigen worden verhoogd. De verhoging bedraagt 50 procent voor de eerste twee kinderen en 100 procent v00r de volgenden. Deze beslissing van de rege ring is tot stand gekomen, nadat de Bond van de Kroostrijke Ge zinnen een grootscheepse cam pagne had gevoerd om de gelijk stelling met de loontrekkenden te krijgen. Hoewel het nu be reikte resultaat reeds een aan zienlijke verbetering betekent, blijft er nog atlijd een grote achterstand bestaan ten opzichte van de loontrekkenden. In het bijzonder ontvangen de niet- werkende vrouwen der loontrek kenden nog een extra-uitkering buiten de reeds hogere kinder toeslag die voor het eerste kind b.v hét dubbele bedraagt van dat der zelfstandigen. Intussen heeft de regering zich genoodzaakt gezien de premie voor deze categorie te verhogen. De belasting, welke wordt be rekend naar de huurwaarde van de woning, is met ongeveer één derde toegenomen. ,De boeren trachtten zich meester te maken van voorraden en het gereedschap die zij in de collec tieve boerderjj gebracht hadden. De communistische autoriteiten probeerden dit te verhinderen waarop de botsingen volgden. en de ambtenaren (Van onze parlementaire redactie). Binnen afzienbare tijd zal de regering overleg openen met de centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken over het vraagstuk der gemeente classificatie. Minister Beel heeft op schriftelijke vragen van de heer Beernink medegedeeld, dat het kabinet zich over dit probleem heeft beraden en ten aanzien van de hoofdlijnen zijn standpunt heeft bepaald. Aan de voorzitter van de cen trale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken is reeds toegezonden een vooront werp van wet tot wijizging van de Pensioenwet 1922, de Pensioen wet voor de Spoorwegambtenaren en een aantal militaire pensioen wetten, welke ontwerp o.m. in houdt een voorstel tot verhoging van de maxima der pensioenen, alsmede een tijdelijke aanvulling van het invaliditeitspensioen. LONDEN, 13 Juli. De Britse minister van Binnenlandse Zaken, sir David Maxwell Fyfe, heeft Maandag medegedeeld, dat John Christie, die bekend heeft zeven vrouwen te hebben vermoord, geen gratie zal worden verleend. Christie zal Woensdag worden opgehangen. SEOEL, 14 Juli. De Chinese communisten zijn gisteravond be gonnen met 40.000 man aanvallen te doen op het Oostelijke centrale Koreaanse front. „Langs het gehele front worden er gevechten van man tegen man geleverd", aldus een Amerikaanse adviseur bij de Zuid-Koreaanse divisie die het hevigst aangevallen wordt. De communistische aanval be gon om 22.30 uur en nam snel in omvang toe. De twee volledige Chinese divi sies van ongeveer 20.000 man en de vier aanvullende bataljons bjj de Poekan rivier zouden het to taal mogelijk op 44.000 man bren gen. Zondag hebben Amerikaanse gevechtsbommenwerpers de con centraties der communisten waar genomen en tonnen explosieven laten vallen op de communistische stellingen aan het Oostelijk cen trale front. West-Europese kolen naar Engeland LONDEN, 13 Juli. De Engel se minister van brandstoffen Geoffrey Lloyd, heeft vandaag in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat Engeland kolen uit West- Europa zal invoeren, daar de voorraden grote kolen, die in het bijzonder voor huisbrand worden gebruikt, onvoldoende zijn. BAYONNE, 13 Juli. De Fran se politie heeft te Bordeaux vijf Baskische geestelijken aangehou den, die ervan beschuldigd wor den te hebben meegewerkt aan de „ontvoering" van de Joodse oor logswezen Robert en Gerald Fi- naly naar Spanje. In totaal worden 12 personen van medeplichtigheid aan de „ont voering" verdacht. 23 personen zijn in verband met deze kwestie ondervraagd, verscheidene geestelijken en kloosterzusters uit Grenoble. WASHINGTON, 13 Juli De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles heeft van daag verklaard dat voortzetting van de blokkade van het Chinese vasteland na ondertekening van een wapenstil stand in Korea de Fransen in Indochina van groot nut zou zijn in de strijd tegen de communisten. Dulles heeft zijn Britse en Franse ambtgenoten hierop gewezen tijdens een bespreking over de buitenlandse politiek. WASHINGTON. 13 Juli (A.P.). De Franse minister van Buiten landse Zaken Georges Bidault. heeft de Ver. Staten en Groot- Brittannië vandaag gewaarschuwd dat Frankrijk in een zeer moei lijke positie zou komen te ver keren als de communistische strijdmacht tengevolge van een bestand op Korea naar Indo-China overgebracht zou worden. Zondag heeft Bidault Dulles medegedeeld, dat de Chinese com munisten de leverantie voor oor logsmateriaal aan de Indo-Chinese communisten in de afgelopen drie maanden vergroot hebben dat is dus in een periode, die ruwweg samenvalt met de betere kansen op een Koreaanse vrede. Dulles heeft Bidault en Lord Salisbury meegedeeld dat een wa penstilstand in Korea thans mo gelijk is, wanneer tenminste de communisten een wapenstilstand willen. Dulles gaf voorts een overzicht van de besprekingen van Robertson met Syngman Rhee en wees er op dat Amerika van plan is iedere eventuele politieke conferentie met de communisten na het sluiten van het bestand uitsluitend tot Koreaanse zaken te beperken. Amerika zal zich tegen toe- WASHINGTON, 13 Juli. Een juridische commissie van het Huis heeft een wet goedgekeurd om het volgend jaar in Amerika 250.000 bijzondere immigranten toe te laten. Aan het quantum van 240.000 dat Eisenhower aangevraagd had werden er 10.000 toegevoegd door de commissie van het Huis. Het zijn 2.000 Arabieren, 3.000 Japan ners, 2.000 Portguzen, 3.000 Chi nezen. De overige 240.000 zullen bestaan uit 125.000 personen die ontsnap ten of uitgewezen werden uit lan den achter het IJzeren Gordijn, 75.000 Italianen die in Triëst of Italië wonen, 20.000 van Griekse afkomst en 20.000 van Nederland se afkomst. Naar later werd gemeld, zou het aantal Nederlanders dat mag im migreren, zelfs 25.000 bedragen. De sub-commissie van het Huis besloot, dat de 250.000 immigran ten als volgt verdeeld moesten worden: 60.000 bannelingen van Duitse oorsprong; 60.000 Italianen; 25.000 Grieken; 25.000 Nederlanders; 35.000 -vluchtelingen uit Sowjet- landen, die in Oostenrijk en West- Duitsland en in de Westelijke sec toren van Wenen en Berlijn wo nen; 15.000 vluchtelingen, die in Zweden, Iran en Nato-landen wo nen; 8.000 verplaatste personen, die op grond van de D.P. wet van 1948 voor immigratie in aanmer king kwamen, maar te laat wa ren; 3.000 oud-strijders van het Poolse leger, die in Engeland in ballingschap wonen; 3.000 Chinese vluchtelingen uit Hongkong; 3.000 Japanners, die verwanten in de Verenigde Staten hebben; 3.000 Europese vluchtelingen uit China; 2.000 Portugezen; 2.000 Arabische vluchtelingen uit het Midden- Oosten; 3.000 wezen, die jonger dan tien jaar en door Amerikaan se burgers geadopteerd zijn. lating van communistisch China tot de Ver. Naties blijven verzet ten, als prijs voor een wapenstil stand in Korea. Bidault heeft er op gewezen dat ongetwijfeld de publieke opinie zich tegen de Franse regering zou keren wanneer in Indo-China de strijd tegen de communisten voortgezet werd na ondertekening van een wapenstilstand in Korea. Dulles en Salisbury hebben bei den woorden van lof gesproken voor het streven van Frankrijk om een grotere mate van onaf hankelijkheid toe te kennen aan Vietnam, Laos en Cambodja. Conferentie Grote Vier Een hooggeplaatst Brits zegs man hee.ft vandaag verklaard dat Engeland bereid is een eventuele conferentie van de Grote Vier mogendheden uit te stellen tot na de verkiezingen in West-Duitsland die op zes September zullen plaats vinden. Deze zegsman, wiens naam op uitdrukkelijk verzoek niet gepu bliceerd kan worden, verklaarde, dat Engeland bereid is de confe rentie te houden op een tijdstip na de verkiezingen. LONDEN, 13 Juli. In Londense politieke kringen meent men te weten, dat het Britse kabinet Maandagochtend de volgende besluiten heeft genomen met het oog op de toestand in Egypte: 1. Maatregelen zouden worden getroffen om de Kanaalzone, inclusief Ismailia, geheel te isoleren; 2. Generaal sir Francis Festing, Brits bevelhebber in Egypte, zou opgedragen zijn tegen alle aanvallen van Egyptenaren in de, zone met geweld van wapenen op te treden; 3. De Britse militaire politie zou opdracht hebben gekregen huiszoekingen te verrichten om de vermiste soldaat op te sporen. De Britse minister van Staat voor Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft Maandag op vragen in het Lagerhuis verklaard, dat er gegronde redenen zijn om te ge loven dat een Egyptische officier heeft deelgenomen aan de ontvoe ring van de Britse militair Rig- den. Daarom geloven de Britse autoriteiten, aldus Lloyd, dat de Egyptische autoriteiten van het voorval op de hoogte waren. De politie te Cairo is vanoch tend versterkt. Motorpolitie pa trouilleert door de straten en op de belangrijkste pleinen zijn man schappen gestationneerd. Een Britse woordvoerder te Cairo heeft verklaard dat de ver miste Britse soldaat, een telexist te Cairo, door een Britse wacht commandant te Ismailia gezien is terwijl hij in een auto werd weg gevoerd door „een bekende schurk". Het Egyptische kabinet heeft gedurende twee en een half uur de ontwikkelingen in Ismailia be sproken, daarna riep Nagieb on middellijk de uit 13 leden be staande revolutionnaire raad van het leger bijeen. Om 15.00 uur plaatselijke tijd was het in Ismailia rustig. De op gewonden menigte had zich ver strooid, hoewel de Britten voort gaan met hun controle bij de weg versperringen. CAUTERET. De beruchte Ausbisque heeft in de tiende etap pe van de Tour de France weer slachtoffers geëist. Twee jaar ge leden overkwam Wim van Est dat wonderbaarlijk goed afgelopen avontuur, nu vloog de Franse re gionaal Buchaille in volle vaart de afgrond in. Nog groter sensatie beleefde de Tour-karavaan echter enkele kilo meters verder-op. Vlak bij een bruggetje, waar de weg een hoek van negentig graden maakt, was Hugo Koblet, de grote favoriet voor deze Ronde van Frankrijk, met een snelheid van negentig kilometer zijn stuur kwijtgeraakt en tegen de grond gesmakt. Kreunend van pijn, die enkele gebroken ribben hem bezorgden, werd hij eveneens naar Cauteret vervoerd Daar bleek na onder zoek de toestand van beide ren ners naar omstandigheden rede lijk goed te zijn. Buchaille van wie men eerst dacht, dat hij een schedelbreuk had opgelopen, is er met wat vleeswonden nog goed afgekomen. Er waren nog meer valpartijen. Op de dag van haar huwelijk was mevr. Kimkes-Harmsma uit Groningen ook reeds meter. De zuster van de bruid schonk n.l. het leven aan een stevige zoon. Piet Bosman werd door zijn juist in het huwelijk ge treden tante ten doop gehouden. of het krijgt een milliard dollar minder WASHINGTON, 13 Juli. Met 221 tegen 109 stemmen heeft het Huis van Afgevaardigden vandaag een wetsontwerp goedgekeurd, dat president Eisenhower machtigt een milliard dollar van de mili taire hulp aan West-Europa in te houden, wanneer de plannen voor de vorming van een Europese De fensie Gemeenschap niet uitge voerd worden. Het wetsontwerp dat thans naar de Senaat gaat stelt een maxi mum van 5.157.232.500 dollar vast voor de buitenlandse hulp gedu rende het komende fiscale jaar. Voor de stemming verklaarde de voorzitter van de commissie voor buitenlandse aangelegenheden dat Europa moest inzien dat het zich moet aaneensluiten als het nog langer voor Amerikaanse hulp in aanmerking wil komen. Vorys verklaarde dat de wapens waar het om ging pas over twee jaar geleverd zouden kunnen worden, zodat Europa nog de tijd had de zaak rustig te overwegen. in Olympisch Stadion LONDEN, 13 Juli. Meer dan elfduizend mensen hebben Zon dag in het Olympisch Stadion te Londen een pontificale H. Mis bij gewoond, tijdens welke dertien I Nederlanders, vijf Oostenrijkers, twee Ieren en tien Britten door kardinaal Griffin, aartsbisschop van Westminster, priester gewijd zijn. De wijdelingen behoren tot de Congregatie van St. Joseph voor de buitenlandse Missiën. De H. Mis werd opgedragen aan een speciaal opgericht altaar, dat het middelpunt heeft gevormd van de tentoonstelling voor priester roepingen, welke de vorige week meer dan 130.000 bezoekers ge trokken heeft. De Belg van der Stockt kwam ook naast zijn fiets te zitten; ondanks de vlees- en schaafwonden stapte hij een half uur later toch weer op en reed de 100 kilometer uit. Ondertussen liet een volkomen onbekende Spanjaard Lerono zich als een held fêteren, liep Schaer nog steeds in de gele trui rond en was het Nederlandse achttal veilig en wel in Cauteret gearriveerd. Maar daarover kunt U op pagina vier nog meer lezen in onze spe ciale Tourreportage. Sinds 17 Juni in Oost-Berttjn LONDEN, 13 Juli. In Oost- Berlijn worden nog 10.000 georga niseerde arbeiders gevangen ge houden, die gearresteerd werden bij de anti-communistische onlus ten op 17 Juni, zo heeft Tom O'brien, voorzitter van het Britse vakverbond T.U.C. vandaag ver klaard. O'brien heeft de vorige week een bezoek aan Berlijn gebracht. Hij vertelde met Oost-Duitse communisten gesproken te heb ben, die naar het Westen gevlucht waren om aan straffen van hun eigen communistische bonzen te ontkomen. „Sommige van hen wachtte een doodvonnis, omdat zij de leiding van stakingen hebben gehad niet om de regering omver te werpen, maar om te vechten te gen de slechte economische voor waarden en tyrannie", aldus O'brien. Nog 12 personen in het ziekenhuis KEULEN, 13 Juli Naar thans blijkt bevinden zich in het zie kenhuis te Keulen nog de chauf feur en elf passagiers van de Ne derlandse autobus, die gisteren met een koelauto in botsing is gekomen. Zoals bekend zijn de andere gewonden die na behandeld te zijn het ziekenhuis konden ver laten, met taxi's naar Nederland teruggebracht. Twee hunner heb ben echter de reis naar huis per ambulance-auto gemaakt, name lijk de dames Holst uit Breda, van wie een een been had gebro ken. De Duitse leider van dit zie kentransport toonde zich verrast over de egards, waarmee de Ne derlandse weggebruikers een zie kenauto behandelen. HANNOVER, 13 Juli. We gens hulpverlening aan de inder tijd uit Breda ontvluchte oorlogs misdadiger Albertus Polak is Maandag de voormalige kapitein van de Waffen SS. Hans Kettgen uit Gader.stedt bij Peine door een rechtbank te Hannover tot een geldboete van 200 Mark veroor deeld. Kettgen had Polak na diens vlucht uit Nederland onderdak gegeven en met vervalste papie ren een betrekking bezorgd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1