17 Juni-demonstrcities eisten 587 slachtoffers gedeeltelijk gelijk Vlaams-Waalse spanning in Cl P-gelederen LOSSE PRAATJES en LOSSE BLAADJES Buitenlandse notities T rein ae iisla gen in Birma Overvallen op West-Ja va Geen straf voor kapitein Margarine tè goedkoop verkocht? Lugubere cijfers over O.-Duitsland Bracht Molotof Beria ten val? Naar wij vernemen Enkrijgt Wat is de waarheid in de Velser affaire? Duitser verdacht van diefstal Donderdag 16 Juli 1953 Pasrina 3 Naguib speelt dubbel spel f)E houding van generaal Na- F £u,lb in het conflict tussen Egypte en Engeland is van het begin af. dermate halsstarrig Ge weest. dat een latente spanning tussen beide landen is blijven bestaan Er is maanden achter een onderhandeld en zelfs de tussenkomst van de Amerikaan- se minister van buitenlandse za ken. Foster Dulles, heeft geen oplossing kunnen brengen. Uit verloop der gebeurtenissen valt af te leiden, dat Egypte er een prestige kwestie van heeft gemaakt. Men kan moeiliik aan de indruk ontkomen, dat het eer- w de bedoeling ligt van Naguib de Britten voor altijd de tot dit gebied van het Midden-Oosten te ontzeggen, dan op een redelijke regeling aan te sturen, waar beide landen, en ook de rest van de wereld, mee gebaat zouden zijn. Sedert Koning Faroek van zijn troon werd gestoten, is het Na- guib gelukt de Engelsen terug te dringen. Maar daarvoor in de plaats is een Duitse invloed ge komen. Het aantal Duitse mili taire deskundigen in 't land van de Nul is enorm groot. En ze worden gevolgd door Duitse eco nomen en Duitse politici. Let wel, zowel West- als Oost-Duit sers. Er is een handelsovereen komst met Oost-Duitsland. Oost- Duitsland zendt goederen naar Egypte. En in Cairo slaan de Egvptenaren wapens in uit de Westerse landen, die via Oost- Duitsland worden getranspor teerd naar de overige landen achter het IJzeren Gordijn. Wa penen en andere belangrijke strategische goederen, die anders nooit daar ter plaatse zouden komen. DEHALVE dat het de slimme Naguib gaat om het prestige van zijn land, speelt hii een dub bele rol in de verhouding tussen Oost en West. Hij kan dit spel letje verder spelen, omdat Egyp te het meest toonaangevende land is van de Arabische Liga. De Arabische Liga die als olie producent voor het Westen van onschatbare betekenis is. Bonn kan er niets tegen doen. dat ook met het communistische Oost- Duitsland betrekkingen worden aangeknoopt, omdat de West- Duitse bondsrepubliek in het Na- biie Oosten een afzetgebied heeft, wat de West-Duitse industrie moeilijk kan missen. Om Bonn onder druk te zetten heeft Cairo meerdere malen gedreigd met het opzeggen van handelsover eenkomsten. NAGUIB eet van twee wallen. Hij heeft het Westen gebon den en het Westen heeft Naguib nodig. Een groot deel van de "•"-'°ldpolitiek wordt daarom in Caïro bepaald. De Egyptische hoofdstad staat in het middel punt van de belangstelling van de diplomaten, van de avontu riers en de soionnagediensten. Er is hier een raakpunt van Oost en West. waar fel gevochten wordt. Navuib probeert daartussen door te laveren, waarbii het hem al te ongelegen zou komen door de Britten op de vingers te worden gezien. Ook wanneer de laatsten zich vasthouden aan hunA laatste bolwerk. De Suezkanaalzêne. Marr. van flor Westen naar missïesebietl terus Woensdag 22 Juli zal Mgr. Ga briel van der Westen, tit.-bisschop van Bladia en Apostolisch Vicaris van Pangkalpinang (Banka), naar zijn missiegebied terugkeren. Mgr. van der Westen vertrekt om 15 uur met de K.L. 591 van Schip hol met allereerste bestemming Rome. Tragisch ongeval bij „Gymnastrada" ROTTERDAM, 15 Juli. Tij dens het hijsen van de vlaggen van de diverse aan de „Gymnaes- trada" deelnemende landen voor het stadhuis te Rotterdam is de 75-jarige Noor, J. Bolmann-Go- thesen uit Kragerö (Noorwegen) plotseling onwel geworden. Hij werd naar het ziekenhuis Coolsin- gel vervoerd, maar bleek dat de man was overleden, vermoedelijk tengevolge van een hartverlam ming. De Noor zou deel uitmaken van een „veteranenploeg". 's-GRAVENHAGE, 15 Juli. Hedenochtend heeft de president van de Haagse rechtbank een kort geding behandeld, aanhangig ge maakt door de N.V. v. d. Bergh en Jurgens, een maatschappij van de Unilever N.V. tegen twee marktkooplieden. Mr. B. ter Haar uit Amsterdam trad op voor de N.V. v. d. Bergh en Jurgens. De marktkooplieden hadden de producten van de N.V., o.a. mar garine tegen een lagere dan de vastgestelde prijs verkocht. Eiser es had reeds een waarschuwings- exploit doen uitgaan, maar des ondanks verkocht men de marga rine enige centen goedkoper dan vastgesteld. Een der gedaagde kooplieden de andere had verstek laten gaan verklaarde ter zitting dat alle, ongeveer dertig, marktverkopers beneden de prijs verkochten. Hij zeide de prijs te hebben verlaagd omdat hij anders niet aan de con currentie het hoofd kon bieden. Hij had geen bezwaar tegen de vastgestelde prijs als iedereen zich hieraan houdt. Mr. ter Haar verklaarde dat de N.V. steeds terstond ingrijpt als ontdekt wordt, dat men zich niet aan de prijsvoorwaarden houdt. Morgen zal de rechtbank uit spraak doen. De president deelde de gedaagde marktkoopman ech ter reeds thans mede dat hij zich van nu af aan, aan de vastgestelde prijs zal moeten houden. BERLIJN, 15 Juli. Het Ham- burgse blad „Die Welt" schreef vandaag, dat de revolte van de 17e Juni in Oost-Duitsland aan 587 personen het leven heeft ge kost, met inbegrip van 141 per sonen, die door Russische vuur pelotons zijn terechtgesteld. „Die Welt" schreef, dat dit cij fer, dat ver boven de schattingen tot dusver ligt, door de Oost-Duit se minister voor de staatsveilig heid Wilhelm Zaisser in een ge heim rapport aan de Russische autoriteiten is meegedeeld. De Oost-Duitse regering heeft toegegeven, dat er 25 doden en 287 gewonden zijn. De West-Duit se kanselier Konrad Adenauer sprak in zijn rapport aan het par lement over 62 geëxecuteerden. Het blad deelde niet mee, hoe het aan de cijfers van het geheime rapport van Zaisser komt. Volgens „Die Welt" waren er behalve de 587 doden: 1870 ge wonden. Zaisser zou het volgende overzicht hebben gegeven: Gedood tijdens de botsingen tussen de stakers en de commu nistische politie en Russische troe pen: 267 opstandelingen, 116 man communistische politie en 18 Rus sische soldaten. Gedood tijdens de staat van be leg door geweervuur van de poli tie: 31. Terechtgesteld door Russische executie-pelotons: 141, onder wie 52 man communistische politie, die zich bij de stakingsbeweging hadden aangesloten. Ter dood veroordeeld door Duit se communistische gerechtsho ven: 14. Gewond bij de botsingen: 1071 stakers, 645 man communistische politie en 126 Russische soldaten. Gewond bij latere ongeregeld heden tijdens de staat van be leg: 28. Volgens deze cijfers hebben de ongewapende rebellen, die met stokken, stenen en zelfs met de blotev uist vochten 134 van hun communistische tegenstanders, die Minder export van snijbloemen naar België 's-GRAVENHAGE, 15 Juli. Het ligt in de bedoeling met in gang van Maandag a.s. de export van snijbloemen naar België te beperken. Naar het A.N.P. nader ver neemt is deze maatregel het re sultaat van Benelux-besprekingen waarbij een gemengde Benelux- werkgroep is ingesteld, die zal trachten gedurende vier maanden proefondervindelijk het prijspeil der Belgische snijbloemenmarkt zodanig te beschermen, dat in eenstorting tengevolge van Ne derlandse import wordt voor komen. over tanks, machinegeweren, ka rabijnen en pistolen beschikken, gedood en 771 gewond. De verliezen bij de stakers be dragen in totaal 453 doden en 1099 gewonden. Volgens „Die Welt" deelde Zais ser in zijn rapport mee, dat er op 17 Juni 5143 stakers werden gear resteerd, van wie er 2917 zonder proces zijn vrijgelaten, 1076 ver oordeeld tot in totaal 6321 jaar gevangenisstraf en de overige 1150 nog in de gevangenis zitten. Daarnaast werden 1756 commu nistische politieagenten in hechte nis genomen, ofwel omdat zij zich bij de stakers hadden aangesloten ofwel omdat zij geweigerd hebben op de stakers los te gaan. 630 van hen werden veroor deeld tot in totaal 2031 jaar ge vangenisstraf, 131 werden aan de Russische autoriteiten uitgeleverd en 995 wachten nog steeds op hun berechting. Zaisser zou de financiële ver liezen tengevolge van de revolte schatten op bijna 29 millioen Oostmarken. Het grootste gedeelte hiervan was echter productiever lies. De schade aan eigendommen werd slechts op negen millioen Oostmarken geschat. Zaisser's rapport was volgens „Die Welt" op 10 Juli opgesteld. Een West-Berlijns blad meldde gisteren, dat Zaisser sinds 9 Juli niet op zijn bureau is geweest en dat sinds de val van Beria 485 leden van de Oost-Duitse geheime politie, van wie Zaisser het hoofd is, zijn gearresteerd. Dysenterie-epidemie op Kioesjoe TOKIO, 15 Juli. De dysen terie-epidemie op het door over- werd gistermorgen in het Rem- brandthuis te Amsterdam de Zo- mertentoonstelling geopend, die stromingen geteisterde Japanse 1 tot 15 September te zien zal zijn. eiland Kioesjoe breidt zich snel uit. Er zijn op het ogenblik ruim tweeduizend gevallen. Honderd zeventien personen zijn al aan de ziekte bezweken. WASHINGTON, 15 Juli (Reu ter). In de handelingen van het Amerikaanse Congres is aanteke ning gedaan van de mening van een Slavisch deskundige, dr Ro bert Kerner, die als professor verbonden is aan de Universiteit van Californië, over de ontwik kelingen in het regiem van de Sovjet-Unie. Volgens dr Kerner, die nog on langs een tocht langs het „ijze ren gordijn" heeft gemaakt, vormt de ontwikkeling in de Sovjet-Unie een aanwijzing, dat de „oude garde" (Molotof, Worosjilof, Ka- ganowitsj en Mikojan), waarbij zich mogelijk Kroetsjef en Boel- ganin zouden hebben gevoegd, de boventoon is gaan voeren in het presidium van tien leden. De aan klacht tegen de later in ere her stelde dokters zou aanvankelijk hebben moeten dienen om zowel Beria als Malenkof weg te zui veren. Volgens Kerner zou men uiteindelijk een botsing tussen de oude garde en Malenkof kunnen verwachten. BRUSSEL, 15 Juli. De Vlaamse leden der katholieke senaatsfractie hebben thans de afzonderlijke Vlaamse C.V.P.- senaatsgroep opgericht, waartoe zij verleden week al in beginsel hadden besloten, nadat zes Waalse katholieke senatoren een socialis tisch voorstel tot verdaging van het wetsontwerp-de Gryse hadden gesteund. De oprichtingsvergadering werd door 42 senatoren bijgewoond. Men wil geen splitsing" in de C.V.P.-fractie, doch men wenst, dat de Vlaamse senatoren een ge meenschappelijke houding kun nen bepalen in vraagstukken die speciaal Vlaanderen aangaan. Intussen wijst deze afzonder lijke Vlaamse groepering natuur lijk op een zekere spanning tussen Vlaamse en Waalse C.V.P.-sena- toren. Die kwam ook tot uiting in de gewone fractievergadering (waaraan dus door Walen zowel als door Vlamingen werd deel genomen). De Waal Huart, burge meester van Namen, die behoorde tot degenen, die het socialistische voorstel gesteund hadden, beriep er zich op dat voor deze kwestie geen stem-discipline was vastge steld. De Vlaming prof. Baur ant woordde daarop, dat de Waalse partijgenoten steun zochten bij de linkse fractie, zodra er Vlaamse kwesties in het geding waren. De Vlaming Houben meende, dat de werkmethode der C.V.P. verkeerd is. De onderlinge moeilijkheden moeten niet in de senaatsverga deringen, maar in de fractiebij eenkomsten worden uitgevochten. Behalve de wet-de Gryse is ook het ontwerp over het taairegime in administratieve aangelegenhe den een steen des aanstoots. De Walen werd gevraagd een reeks amendementen ten voordele van het Frans, die zij hadden inge diend, in te trekken. Toen dat niet mogelijk bleek, verklaarde een aantal Vlamingen, dat zij op hun beurt een aantal vrije extreme amendementen, Vlaamse verlan gens behelzende, zouden indienen. In hun afzonderlijke vergadering besloten de Vlamingen nog, bij de komende herziening der grond wet te pleiten voor de instelling van een Vlaamse en een Waalse autonome cultuurkamer, die een zekere wetgevende bevoegdheid in culturele zaken zouden hebben. Aan de 250 Rembrandt-prenten zijn er voor die periode honderd toegevoegd, o.a. van Jan Lievens, Ferdinand Bol, Joris van Vliet en Gerard Dou. hebben B. en W. van Den Haag de gemeenteraad een plan voor gelegd tot krotopruiming in en sanering van verschillende wij ken. Een deel der plannen zal binnen vijftien jaar ter hand ge nomen worden en een deel in de periode van 15 tot 25 jaar na heden. De kosten worden ge raamd op 150 millioen is de toestand van de actrice Mieke Verstraete, die Dinsdag avond bij een auto-ongeluk bij Delft ernstig werd gewond, be vredigend. Zij heeft een hersen schudding en enige verwondingen aan het hoofd opgelopen. De be stuurder van de auto, die de aan rijding veroorzaakte, had sterke drank gebruikt. Hij is in arrest gesteld ontving dr Max Euwe, de be kende schaker, van de universi teit te Yellow Springs (Ohio) de uitnodiging om daar een jaar col lege in de wiskunde te geven. Gezien de onmogelijkheid om in een kort tijdsbestek een plaats vervanger te vinden, heeft dr Euwe de uitnodiging niet kun nen aanvaarden heeft de president van de Haag se rechtbank zich in het kort ge ding. dat als uitvloeisel van de zaak-Adonis, door de New-York- se advocaat E. L. Palmieri tegen de staat der Nederlanden was in gesteld, onbevoegd verklaard van deze zaak kennis te nemen Rheuma-ziekeiihuis voor Herwonnen Levenskracht DEN HAAG, 15 Juli. De vie ring van het veertigjarig bestaan van de Katholieke vereniging tot bevordering van de volksgezond heid en tot bestrijding van volks ziekten, „Herwonnen Levens kracht" zal plaats vinden op 31 Hctober. Officieel bestond de vereniging op 15 Juni veertig jaar, doch de voorbereidingen voor de viering zijn door de watersnood-ramp vertraagd. „Herwonnen Levens kracht" heeft concrete plannen om te komen tot de bouw van een katholiek instituut voor de rheu- mabestrijding. Op het ogenblik bestaat er reeds een afdeling voor de rheu- mabestrijding ,in de St. Maartens kliniek te Nijmegen, met een ca paciteit voor 70 bedden. Men wenst echter een inrichting met grotere capaciteit en meer uitge breide bestrijdingsmogelijkheden tegen deze ziekte. De president van de Amster damse rechtbank, mr. B. de Gaay Fortman, heeft gisteren uitspraak gedaan in het door mr. P. J. En gels, plaatsvervangend kanton rechter te Haarlem, tegen de N.V. Mij. „Salatiga", uitgeefster van het dagblad „De Telegraaf", aanhangig gemaakte kort geding. Mr. Engels werd slechts gedeelte lijk in het gelijk gesteld. Als eiser had mr. Engels zich gekeerd tegen een viertal in dit dagblad gepubliceerde artikelen, die betrekking hadden op de Vel ser affaire. In 'n artikel van 29 en 30 Juni j.l. was, zonder dat overi gens de naam van mr. Engels was genoemd, o.a. geschreven: „in de Velser affaire is een van de ver dachten ontsnapt als gevolg van een vormfout. Het is merkwaar dig, dat kleine dieven nooit de veine hebben dat er processtuk ken zoek raken, doch dat niet beëdigde plaatsvervangende kan tonrechters al het geluk van de wereld hebben". De president van de rechtbank is in zijn uitspraak van mening, dat deze mededelingen „geschie-d- den in krenkende vorm" en dat zij grievend zijn voor eiser. „De bewoordingen houden geen reke ning met de mogelijkheid, dat zonder het gepleegde verzuim, zonder de vormfout, die tot ge volg had, dat mr. Engels niet verder zal worden vervolgd, een zelfde beslissing had kunnen wor den genomen of dat mr. Engels bij berechting zou zijn vrijgespro ken". De President achtte deze publicatie dan ook onrechtmatig en besliste, dat de gedaagde zich verder dient te onthouden van soortgelijke onrechtmatige of be ledigende artikelen. Voor iedere overtreding van dit bevel veroor deelde hij gedaagde tot betaling van een dwangsom van f1000. Voorts veroordeelde hij gedaagde tot betaling van de kosten van dit kort geding ad f100. Mr. Engels werd niet geheel in het gelijk gesteld. De president was van mening, dat het artikel van 14 April 1951, 15 doden. 50 gewonden RANGOON, 15 Juli (Reuter).— In Birma hebben opstandelingen aanslagen gedaan op twee passa- gierstreinen. waarbij 15 personen werden gedood en 50 gewond. Honderd passagiers zijn als gijze laars meegenomen. Een aanslag op een derde trein mislukte. Kaasmarkt Woerden WOERDEN, 15 Juli. Aange voerd 272 partijen. Prijzen: le srt 2.05—2.14, 2e srt 1.97—2.04, zware tot 2.39. Handel matig. vloog hii van IJsland naar Glasgow (Engeland) .Hij had in Schotland willen landen, maar daar zat het vliegveld dicht van de mist. „Ik hoop dat miin ouders nog niet ge hoord hebben dat ik on derweg ben," zei hij. „Het moet een verrassing ziin." meer hij op het Westen los laat, des te harder wordt er in de Oost-Europese tuchtscholen geknokt." niet gisteren! CULTUUR r Hier ter plaatse heb- ben wij het er al eens I meer over gehad, dat de I cultuur tegenwoordig i niet meer die steun ont- vangt van particuliere zijde, welke vroeger J I wel werd verleend. Wel Dat gebeurde kón worden verleend. Zou het niet wenselijk officiële ontvangst bii een werken en de zevende Hoe meer vredesduiven On mprkwnnrdiae wii^e 7Ün dp schenker on dit ambassade, maar Malen- dag zult gij rusten! Het up merkwaaraigewij-e zijn ae schenker op au kov wag er niet en Molo_ Duitse ideg iykt sprekend is nu nog eens beves- punt op enigerlei wijze tov wel.... Er is nog op het werxplan van de tigd, wat de reden daar- tegemoet te treden, zei aeen bericht, dat Malen- Sovjets, die z.g. om de van is. Dit geschiedde de reqent van het Prins ^ov gearresteerd is. maar productie te verhogen de j y i ix j o Ti u ïe wee* nooit wat er ach- Zondag afschaften, maar Het paard van Troie! in een redevoering van Bernhardfonds? Er be- ter het IJzeren Gordijn in werkelijkheid het der- Prins Bernhard, die wij staat anders het gevaar, gebeuren kan niet graag in de politiek dat het aantal der cul- wïllen betrekken, maar turele collecties, die Rolschaatsen! die dan toch maar als voor het publiek be- In h warenhui regent van het Anjer- schikbaar zijn, steeds 0ndlrgebrac hl'6 is "in fonds een paar rake op- kleiner wordt. Hier is souterrain van het reus- De wolf merkingen heeft ge- een klacht van onver- achtige Madison Square a 1 Garden te New-York, lie- maakt, die overigens dachte zijde, die los Den bij een onlangs ge- formeel voor rekening van elk politiek inzicht houden uitverkoop van van het bestuur van dat de vinger legt op een tsehaa tsenV<zr °Pkon Fonds blijven. Het ge- ernstige wondeplek in op ^die banier de klanten zienden beurde vorige week bij onze samenleving, sneller bedienen, de uitreiking van vier bij de vele andere, die n zilveren anjers, aan er al zijn Roken en kanher mensen, die zich voor de cultuur verdienste- De Tour Ujk hebben gemaakt. Er z„n weer slachto£fers Het Fonds, zo zei de gevallen in de beroemde Prins, wil ook het be- dat het de van de Tien Geboden schrapten, waar het ook om te doen was! Wat wil de mens „plannen", als ze het Goddelijk schep pingsplan doorkruist? Een autohandelaar in de Amerikaanse stad Bal- timore heeft door een beeldhouwer, die de veel belovende naam van Leo nardo di Vinci Cellini Magno draagt, een monu ment laten maken voor de beroemde Amerikaan- De keten van sensaties. s,e senator Joseph McCar- llie zich in de Sovjet- thy. Het stelt de „hek- do mvner Ipnt cm ppv tapijten de verkopers op Unie smeedt, is vermoe- Sfuagende senator voor -9 T i rolschaatsen! Zij konden delijk alleen voor helder- als de held uit de Griek- fjjj jvas lliet dood! jduidelijk. Voor se oudheid, die met slan- Tien sterke mannen sleepten een groot vat asfalt binnen in een politiepost te Stockhalm. En daarboven op zat een man, een 25-jaxige ma troos, die er niet meer af kon. Hij was op het vat gaan zitten en in slaap geduikeld. Toen hii wak ker werd zat hij vastge kleefd. Het asfalt was gaan smelten van de warmte. Het is duidelijk dat Bet niet gisteren ge beurd is! Dat hebben wij hier ook al eens eerder be handeld. Roken zou zo slecht zijn voor de lon gen en veel gevallen van degenen, die geen profeet 2en te kampen had. Deze zijn, moet intussen dit Laokoon was een Tro- toch wel vast staan: dat waarschuwde voor het alle veranderingen op het paard, dat soldaten in Kremlin niet raken aan laanse priester die Troie de kern van de Russische politiek: communisme over heel de wereld en het Kremlin baas over alles. De „Groene" is een van de weinig Nederlandse bladen, die zich gelukkig voelt. „Thans komt de zijn buik verborg. Maar Troje wilde niet luiste ren, de priester werd door de slangen doodge- To'uVd'at'ïs dus^Tour' de longkanker zouden aan De „Groene" is een van drukt en Troje ging ziin France Meneer Goddet veel roken te wijten zijn. de weinig Nederlandse ondergang tegemoet. Een dryfsleven interesseren, rs™P™- .^oooei Nu kQmt hgt EngeIse bladen. die zich gelukkig paar dagen na de plech- om zelf culturele arbeid te zijn Een dictator is Kankerfonds een ander voelt. „Thans komt de tige onthulling van het te -fivnncipren maar er niks bij Verschillende boekje over deze kwestie vriil^pid. de gouden eeuw monument was er het betreurt het dat de "ra^n schrijven critfsch open doen. Na veel on- voor Oost en West," W^s lippenstift. een groot net oeireuri nel, aai ae over het gevaar op de derzoekmgen hebben ette- vanaf midden 1952 da- Aubisque. Men vraagt Uike onderzoekers het terende belastinqherzie- zich wel af, hoe lang de antwoord op de vraag, of it machtige Goddet nog vrij- r°k?n kanker in de hand ning betreffende giften hcid heefb het Kremlin en rekent om aan z,,n werkt, niet kunnen vin- op een „nieuwe Europese voor kerkelijke, sociale wielercircus mensenlevens den. Het laboratorium renaissance, geleid door o-n rultiivplo -i-nctplli-n te wagen Zelfs Martin voor kankeronderzoek van liberaal denken m de en culturele mstellin- ie wagen. z,eiis martin dg universiteit van Leeds hoogste betekenis van het gen met beschouwd kan bode" voor gein klein verklaarde in een com- woord". Dat zou prachtig worden als een wezen- geruchtje vervaard vroeg mentaar op het rapport, zijn. Maar wij hebben zich at of zo'n Tour de dat niemand op grond risico's wel waard is, yan ^lul„41^e gegevens het maar waar! De hakenkruis opgetekend! „Groene" ziet de satelliet staten vrij worden van „Behalve de feiten De Amerikaanse ambas sadeur in Moskou woon de, met een oude Rus- Lijkbleek en bevend van angst hoorden de vromen van Mede di Lomellina (Italië) die de dodenwake hielden bii de kist van de 80-jarige An tonio Mortara. geklop in de kist. De vrouwen vluchtten weg. Enkele sterke kerels hielden de wacht. Even later kwam de pastoor met de kapi tein van de carabinieri De politieman maakte de kist open en toen richtte Antonio zich op in ziin witte doodshemd. Hii keek slaperig. „Kan ik een geklutst eitje krij gen?" vroeg hii. Later hoorde hij pas. dat hij bijna aan de riistebrei lijke stap tot verster king van de mogelijk- zo'n bergetappe levert! waaraan men, in de held van zelfwerkzaam- koorts van de race dui- heid Dat is duide- zend mensen of méér in lijk gezegd, wat allang onder velen leeft! Maar dat was nog lang niet alles. De Prins consta teerde, dat het doen van culturele schenkin- kan vaststellen of roken iets met longkanker te maken heeft. Zodat wij dit probleem voorlopig maar bij de „onafgewerk te stukken" opbergen. ook al wat ondervinding van dat liberale denken! En een grappenmaker schreef het zo: De „Groe ne" zal de wolf nooit tus sen de schapen zien gra zen, want.wolven zijn geen vegetariërs! sische arbeider, een der met gouden lepels toe ge- vele zuiveringsprocessen weest was. bij. Wat dunkt u er van. vroeg de diplomaat. „Ik?" zei de man. „Ik geloof al les. behalve de feiten." En dat is nou het voor land van Beria en van wie weet welke Russische kopstukken nog meer! richten is Beria ten val gebracht door het ingrii- gen aan het Nederland- pen van Molotov. Is hij sp volk stppds bezwaar- dan toch de machtige se VOLK sieeas oezwaar mgn? Men praat almaar hjker wordt, door de over de geheimzinnige gewijzigde maatschap- macht van Malenkov. pelijke verhoudingen, faar Beria was op 27 j J j j 7 Juni met aanwezig bil door de noodzakelijk een grote opera-première Ook gij.... Malenkov? Alsmaar „pianning". Knokken Volgens de laatste be- De moderne mens meent met zijn „plan ning" soms het schep pingsplan te kunnen ver beteren Economen van de stad Hamburg hebben nu in alle ernst voorge steld, om de werktijd zo te regelen, dat tien dagen aanéén gewerkt kan wor- Een aardig zinnetje uit het „Vrije Volk": „In zijn „Buch le Grand" haalt Heine herinneringen op aan een zijner ieraren. die een boek over de wereldvrede geschreven had en in wiens klasse het meest werd gevoch ten! Malenkov heeft lang- Ingewikkelde mr prise Peter Gluckman. een horlogemaker uit San Francisco, stapte in zijn vliegtuigje en ging on weg naar zijn ouders, die in Londen wonen. Hij IVie zal dat controleren? De Oost-Duitse radio is slecht, vervelend, bevoor oordeeld en traag. Dit zei de Oost-Duitse radio de zer dagen van zichzelf De chef-omroeper kwam voor de microfoon om de luisteraars te vertellen hoe slecht de uitzendin gen van Oost-Berliin wel waren. Hij zei: „Als vele luisteraars bun radio af zetten -is dat niet de vloog 85 uur. Hii raakte schuld van de luisteraars, in stormen, kreeg last maar van de radio. Voor- mist. maakt noodlandin- taan zullen wij de waar- qeworden zware belas- in Moskou en later bleek. den. om dan vier dagen zamerhand reden, om die gen in Oklahoma. Dabra- heid spreken. Wu vra- tirm iinn-r dp prinpnn- dat hij die dag gearres- te rusten. Zij weten het Duitse paedagoog als een dor eü landde acht keer gen ons af, wie de moed 7 7» teerd was. Nu was er beter dan het Goddelijk voorloper van het bolsie- om brandstof in te ne- zaï hebben dit te contro- men van de schenker enieg dagen geleden een bevel: Zes dagen zult gij wisme te beschouwen, men. De laatste keer leren. waarin de Velser affaire uitvoerig was behandeld, „niet kan dienen als grondslag van eisers vorde ring, omdat van onverwijlde spoed na ruim 2 jaar niet kan worden gesproken". Voorts 'besliste de president, dat het opschrift van het artikel d.d. 24 Juni j.l. „niets bevatte, waar aan eiser aanstoot kan nemen". Tenslotte had eiser een verbod gevraagd van publicaties, waarin „in strijd met de waarheid de in druk zou worden gewekt, dat eiser zich zou hebben schuldig gemaakt aan ernstige misdrijven en dat hij een zware straf dient te ontvangen". De president stelde mr. Engels in deze eis in het ongelijk, aan gezien, naar hij bij zijn uitspraak voorlas, „hem in de artikelen niet bepaalde misdrijven zijn ver weten en bovendien de waarheid in de Velser affaire zich aan onze beoordeling onttrekt". DJAKARTA, 15 Juli (P.I.-Ane- ta). Een bende, bestaande uit 100 man, heeft Maandagavond de thee-onderneming „Pasir Jung- huhn" in het Pengalenganse aan gevallen. Dit is de tweede overval op deze onderneming binnen een half jaar. Er zijn geen slacht offers. Uit de personeelswoning haalde de bende wat van haar gading was. Ook het ziekenhuis in Pengalengan werd door de bende bezocht; de zieken werden ongemoeid gelaten, maar de medi cijnen werden door de bende meegenomen. Zondagavond is de onderneming Tjisaroeni in het Garoetse aange vallen; de aanval werd door de politiewacht afgeslagen. A.F.P. meldt, dat een bende van de Darul Islam, bestaande uit 300 gewapende personen, een overval heeft gepleegd op Garut. Volgens de laatste in Djakarta ontvangen berichten zijn hierbij 3 personen gedood en 7 anderen gewond. Voorts zijn er verschillende hui zen, nadat zij geplunderd waren, verbrand. De bende heeft 3 maal een aanval gedaan en er is tussen de bende en de politie een ge vecht geleverd, dat tot Dinsdag ochtend 4 uur (plaatselijke tijd) heeft geduurd. Het aan de grond lopen van de ..West er dok" „De Raad is van oordeel, dat kapitein J. P. uit Groningen schuld heeft aan het aan de grond lopen van het motorschip „Wes terdok" op de Svartsklippen in de Goteborgfjord, maar acht, gezien de lering, die de kapitein uit de ramp heeft getrokken en zijn staat van dienst het niet nodig enige strafmaatregel toe te passen", al dus de Raad voor de Scheep vaart. De Inspecteur voor de Scheep vaart had tijdens de behandeling van deze zaak een berisping voor gesteld. De Raad zegt voorts in zijn overwegingen: „De „Westerdok" is aan de grond gelopen, omdat de kapitein, toen na het passeren van Knippelholmen het zicht zo slecht werd, dat hij geen verken ning meer had, niet onmiddellijk ten anker is gegaan. De Raad acht het bovendien een ernstig feit, dat de kapitein niet na binnen komst in de eerste Nederlandse haven het voorgevallene aan de Scheepvaartinspectie heeft ge meld en het journaal heeft ge toond. Dit is niet alleen een wet telijke verplichting, maar een zeer noodzakelijke maatregel met het oog op de veiligheid van 't schip en de opvarenden". AMSTERDAM, 15 Juli. De Amsterdamse recherche heeft een 22-jarige Duitser aangehouden, verdacht van diefstal. De Duitser was in contact gekomen met een kcllner uit Amsterdam, die de vreemdeling uitnodigde in zijn woning het avondmaal te gebrui ken. Na het eten was de Duitser weggegaan en even later miste de kellner een bruin colbertjasje, waarin zich verscheidene papie ren, o.m. een pas bevonden. 's Avonds kwam de kellner de Duitser weer op het Rembrandts- plein tegen. De vreemdeling droeg het bruine jasje en werd op aan wijzing van de kellner door de politie in de kraag gegrepen. Hij bevindt zich thans in ver zekerde bewaring. De man, die opgeeft Helmuth G. te heten ep uit Keulen te komen, is niet in het bezit van geldige papieren. Hij heeft verteld reeds drie we ken in Nederland te verblijven. DE KWESTIEFINALY Baskische geestelijken vrijgelaten BAYONNE, 15 Juli. De vijf Baskische geestelijken, die verle den week werden aangehouden in verband met het onderzoek naar ae ontvoering van de kinderen Finaly, zijn Woensdag voorlopig op vrije voeten gesteld.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3