Rode tankdivisies dreunen opnieuw door Oost-Berliju Zuid-Koreaans offensief dringt commnnisten terug Kromstaf viering in Noorwegen r 150.000 Bezoekers op roepingstentoonstelling E.D.G.-ver drag in strijd met de Grondwet? On Dagblad voor Alkmaar en omgeving Eén maand na de 17de Juni Gepantserde vingers om dreigend oproer te wurgen De Russen en de zuivering U.S. mijnenveger voor Nederland DE „BEEMSTER" 372 Jonge mannen en vrouwen meldden zich voor het klooster Zuid-Afrika helpt Militair overleg met Tito Engels jacht in moeilijkheden Denemarken bouwt India vraagt uitbreiding van de neutrale zöne Marine komt niet in het gedrang Katholieken en Lutheranen vieren 8ste eeuwfeest samen /J [A& \an9® NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,SO; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4,—; familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52. tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Zaterdag 18 Juli 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12833 BERLIJN, 17 Juli. Zoals gemeld, hebben de Russen vandaag twee tankdivisies naar Oost-Berlijn gezonden om een nieuwe dreigende golf van anti-communistische stakingen de kop in te drukken voordat zij uitbarsten tot een revolte als die van 17 Juni. De tanks nemen strategische stellingen in in de Russische sector en staan gereed orn ei-iel in te grijpen mocht een nieuwe stakingsgolf uitbreken. Vermoed wordt dat soortgelijke tankbewegingen ook in andere steden plaats gevonden hebben, waar de stakers zeer actief zijn. Sommige Russische officieren brachten lessenaars en houten kleerkasten mee. Het ziet er naar uit dat de troepen er lange tijd zullen blijven. Een stroom van berichten legt er getuigenis van af dat de Rus sen en hun communistische ma rionetten buitengewoon bevreesd zijn voor een nieuwe opstand. Aan de communistische functio narissen worden revolvers uitge reikt voor eigen verdediging, dit werd meegedeeld door de anti communistische „strijdgroep te gen de onmenselijkheid". Vanavond werd bericht dat de Russen tussenbeide gekomen zijn in de zuivering in de Oost-Duitse regering. Max Fechner, de Oost-Duitse Minister van Justitie die Woens dag door de Duitse politie gear resteerd werd als een „vijand van d„ republiek" is overgedragen aan de Sowjet autoriteiten. Een koortsachtige communisti sche campagne om het volk ervan te overtuigen dat zij het Ameri kaanse voedsel niet nodig hebben, bereikte vanavond een nieuw hoogtepunt. Het communistische nieuwsagentschap A.D.N. heeft meegedeeld, dat twee vrachtsche pen die 1700 ton boter uit Rus land vervoeren in Oost-Duitse havens binnengelopen zijn en dat grote hoeveelheden voedsel aan komen uit Polen, China en andere satellietlanden. Het voedsel is misschien de ern stigste kwestie, nadat Moskou ge weigerd had van Amerika voor 15 millioen dollar aan voedsel aan te nemen voor Oost-Duitsland. In de afgelopen paar dagen hebben duizenden Oost-Berlijners de Westelijke „hulpvoedselmark- ten" bestormd. Sommigen kwa men van ver uit de Russische zone. Een oude vrouw kwam hele maal van Maagdenburg om een liter melk te bemachtigen. De eerste melk sedert maanden. NEW ORLEANS, Louisiana, 17 Juli Op grond van het pro gramma voor de wederzijdse be veiliging (M.S.A.) heeft de Ame rikaanse i marine vandaag een mijnenveger aan de Nederlandse regering overgedragen. Het schip, de „Beemster", is te Tampa in Florida gebouwd en uitgerust met luchtdoelgeschut. Commandant is luitenant C. Le- roy van de Koninklijke Neder landse Marine. De bemanning van drie officieren en 37 minde ren was op 19 Juni in New Or leans aangekomen. Zij werd op geleid op de marinebasis „Al giers" aldaar. De „Beemster" zal voor een lange oefentocht naar Norfolk in Virginia varen en vandaar ter verdere opleiding van de beman ning naar Charleston in South Carolina gaan. (Advertentie) De Kroniek van Zaterdag in dit nummer is gewijd aan een beschouwing over de E.D.G., de Europese Defensie Ge meenschap, over het verdrag waarvan de Tweede Kamer de volgende week zal debatteren. In het bijzonder wordt aan dacht gewijd aan een belang rijk onderdeel van dit vraag stuk, n.l.. de verzorging van de godsdienstige en geestelij ke belangen van dit grote in ternationale leger, waarover in de discussies nog wel een en ander naar voren zal ko men, dat de in vele kringen bestaande ongerustheid zal moeten wegnemen. LONDEN. Het resultaat van de grote „roepingstentoonstelling", welke zojuist in Londen is gehouden, mag bevredigend worden genoemd: de congregaties en orden, welke hebben deelgenomen aan de expositie, delen mede, dat 372 jonge mannen en vrouwen zich voor het kloosterleven hebben aangemeld. Bovendien zijn er nog 338 personen, die wellicht later zullen komen, althans te oordelen naar de voorlopige informaties van deze kloostergemeenschappen. De geestelijkheid van Engeland, die deze tentoonstelling van een week in Olympia Hall had geor ganiseerd, is buitengewoon tevre den over het verloop. Na drie da gen bedroeg het aantal bezoekers reeds meer dan 50.000, maar toen de tounniquetten de laatste dag tot stilstand kwamen, bleken 150.000 personen Olympia Hall te hebben gezien. Een van de mooiste gebeurte nissen was de priesterwijding van 30 Mill-Hill fathers, welke Zon dag door Kardinaal Griffin ge schiedde. Omdat er veel Neder- Koning Norodom Sihanoek, die reeds sinds enige tijd is terug gekeerd uit zijn vrijwillige „verbanning" in Siam, heeft de „mobilisatie van de levende krachten van de natie Cambodja" afgekondigd. Zelf heeft de jonge vorst zich belast met de leiding van de troepen. Hier ziet U hem aan het hoofd van zijn troepen, te paard in de overstroomde vlakte van Kralanh Loeong. landers onder de neomisten wa ren, hadden vele andere uit ons land zich naai- de indrukwekken de plechtigheid begeven, welke eindigde met de gemeenschappe lijke zegen der jonge priesters aan allen, die bij deze plechtig heid tegenwoordig waren. Sinds de oorlog war.en in Engeland niet meer zoveel priesters tegelijk ge wijd. Geen roepingen. De achteruitgang van het aan tal roepingen was in Engeland, evenals in andere landen en heel in het bijzonder in Zuid-Amerika, zeer groot. Terwijl het aantal Katholieken in Engeland de laat ste honderd jaren verdrievoudigd was, en het aantal bekeerlingen in de laatste jaren aanzienlijk mag worden genoemd, daalt het aantal priesters van jaar tot jaar. In 1937 b.v. waren er 251 neo misten in het aartsbisdom West minster, doch in 1952 was hun aantal teruggelopen tot 100. Ge volg is, dat de Engelse parochies vaak door Ierse priesters bediend moeten worden. 1.700.000 voor ramp gebied in Nederland KAAPSTAD. 18 Juli In Kaapstad is bekend gemaakt, dat de bevolking van Zuid-Afrika 'n bedrag van 256.669 pond sterling in het fonds van de gouverneur- generaal voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland, En geland en België heeft gestort. De bijdrage van de regering be droeg 50.000 pond sterling. De volgende bedragen waren door de gevers speciaal bestemd voor een der drie landen en zijn reeds overgemaakt: Nederland 53.283 pond sterling, 546.000); België: 1.155 pond sterling en Engeland 18.122 pond sterling. Door de commissie voor hulp aan de slachtoffers van de wa tersnood zijn de gelden, die niet voor een der drie landen in het bijzonder waren bestemd, als volgt verdeeld: Nederland 105204 pond sterling (ong. 1.115.063). België: 26 301 pond sterling en Engeland 52.602 pond sterling. ZO ZIJN ONZE MANIEREN BERLIJN, 17 Juli Hans Eisler, de componist van het Oostduitse volkslied, die de nacht in een Westduitse ge vangenis heeft doorgebracht, is vanmorgen vrijgelaten en naar de Russische sector van Berlijn teruggekeerd. Eisler werd gisteravond na een meningsverschil met een taxichauffeur dronken een politiebureau binnengebracht. Hij is de broer van Gerhart Eisler, het vroegere hoofd van voorlichting en propaganda in Oost-Duitsland. VAN WESTELIJKE DRIE WASHINGTON, 17 Juli De Verenigde Staten, Groot Brittan- nië en Frankrijk hebben Zuid- slavische militaire afgevaardig den uitgenodigd voor besprekin gen over „aangelegenheden met betrekking tót de militaire bij stand". Het Departement van Buiten landse Zaken deelde mede. dat voor de besprekingen, welke in Washington gehouden zullen worden, geen datum vastgesteld is. Het Departement van Buiten landse Zaken zei, dat dergelijke besprekingen van de drie mo gendheden met Zuid-Slavië op dit punt „van grote betekenis" zouden zijn, omdat het land „op grond van het programma op de wederkerige beveiliging in de le veranties van gerede wapens zal delen". Op Terschelling binnengebracht TERSCHELLING 17 Juli De reddingboot „Brandaris" heeft vanavond om 9 uur het Engelse jacht „Havfruen 3". dat door on bekendheid met de vaarroute bij de ingang van het schuitegat bij Terschelling aan de grond was gelopen, vlot gesleept en behou den in de haven van Terschel ling gebracht. Aan boord bevin den zich drie dames en vier he ren. Het jacht dat afkomstig is uit Southampton was op een va- cantietrip langs de Noordzee. Razzia in Sydney SYDNEY, 17 Juli Ruim 40 detectives hebben vandaag in Sydney verrassende overvallen gedaan op de communistische bureaux. Vrijdagmorgen zijn de Academiefeesten ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de KMA te Breda, officiëel geopend. Overzicht tijdensde feestrede van Prof. Dr. W. Asselbergs. Op de voorste rij van links naar rechts: de gouverneur van de KMA, de heer Puffius, Mr. J. A. Jonkman, voorzitter der Eerste Kamer, Lt.-Gen. I. A. Aler, chef van de luchtmacht staf; Lt.-Gen. B. R. P. F. Hasselman, chef Generale- stafDr. W. Drees; de burgemeester van Breda, Mr. Dr. C. N. M. Kortmann en de Gemeente-secretaris Veldkamp. koelschepen voor Rusland KOPENHAGEN, 17 Juli. Te midden van een verbitterd trans- Atlantisch diplomatiek gekibbel met Amerika over de levering van een in Denemarken gebouw de olieboot voor de Sowjet Unie heeft Denemarken vandaag een contract afgesloten om in de ko mende twee jaar vijf koelschepen voor de Sowjet Unie te bouwen. De schepen zullen gebouwd worden onder een handelsover eenkomst die ook voorziet in het leveren van fabrieksmachines en levensmiddelen in ruil voor Rus sische tarwe, katoen, lijnkoeken, ruw ijzer en asbest. SEOEL, 17 Juli. Heftige geallieerde tegenaanvallen dreven de communisten vandaag aan het centrale front terug, waar zij op sommige punten de laatste dagen elf km. zijn opgerukt. Volgens de laatste berichten, welke door de censuur zijn doorgelaten, hebben Zuid-Koreaanse troepen in de vallei van de rivier de Koemsong ongeveer 1500 communisten van de hoofdmacht afgesloten. De Ztdd-Koreaanse tegenaanvallen worden ondersteund door zwermen geallieerde vliegtuigen en zwaar artillerievuur. Bij Koemwha hebben de Zuid- Koreanen twee buitenposten her overd, waarbij de Chinezen zware (Van onze parlementaire redactie). De Europese Defensie Gemeen schap (E.D.G.) zal het totaal der militaire uitgaven voor ons land niet verlagen. In de eerste aan loopperiode zullen de kosten voor de ophouw van de organisatie integendeel zelfs zo hoog zijn, dat de uitgaven voor materieel tijde lijk verminderd zullen moeten worden om het totaal der defen sie-uitgaven niet te doen uitstij gen hoven het vastgesteld maxi mum van 1500 millioen gulden per jaar. Dit blijkt uit het verslag, dat de commissie van voorbereiding uit TRONDHEIM. Katholieken en Lutheranen van Noorwegen zullen de laatste dagen van Juli feestelijk» het achtste eeuwfeest van de vestiging der hiërarchie in Noorwegen herdenken. Omdat de Katholieken in Scandinavië ge ring in aantal zijn (slechts vijf duizend van de 3.309.000 Noren) zal de viering der Katholieken slechts intiem en op kleine schaal kunnen geschieden. Het programma valt zelfs ge deeltelijk samen met dat der Noorse Staatskerk, die de vesti ging van het Christendom in het land van Sint Olav op meer groot scheepse manier gaat herdenken Tot bijwoning van de officiële plechtigheden is van Katholieke zijde o.m. uitgenodigd Kardinaal Griffin, aartsbisschop van West minster, die enige maanden gele van de kerkelijke hiërarchie in Nederland aanwezig was. De officiële Katholieke feeste lijkheden beginnen op 26 en 27 Juli met een Pontificale Hoogmis in de Kathedraal van Trondheim en een pelgrimstocht naar Stikle- stad, waar St. Olaf, de patroon van Noorwegen, in 1030 overleed. Op de twee volgende dagen con centreert het feest der Lutheranen zich geheel rond de kathedraal te Nidaros, het beroemdste Gothische bouwwerk in Scandinavië, eer tijds Katholiek, thans Protestant Hier is het graf van St. Olaf, de Noorse Koning, die de bekering van zijn land ten zeerste heeft bevorderd. In deze oude kathe draal zullen verscheidene gods dienstoefeningen en concerten wobden gehouden. Zoals men weet werd kardinaal Breakspeare, een Engelsman, in 1153 door Paus Eugenio III naar Noorwegen gezonden om het be stuursapparaat van de Kerk in dit land te reorganiseren. Toen hij wal ging, was een van zijn eerste daden de vestiging van een bis schoppelijke hiërarchie. Tot eerste aartsbisschop werd benoemd Mgr. John Biberson. Tijdens de Refor matie werden alle Katholieke priesters en bisschoppen uit Noor wegen verdreven. Tot 1843 werd in dit land geen enkele H. Mis gelezen. Hoe klein het aantal Katholie ken in het uitgestrekte Noorse land nog steeds is, moge blijken uit het feit, dat de kathedrale kerk van Mgr. Mangers in Oslo slechts 200 personen kan bevatten. In het vicariaat van Mgr. Rueth leven slechts 240 katholieken op een bevolking van 481.000 perso nen. Van de veertig priesters, die in Noorwegen de zielzorg uit oefenen, zijn er slechts 11 Noor van geboorte. Onder hen zijn 9 bekeerlingen. Een van hen is father Thoralf Norheim O.P., die, toen hij in 1950 in Noorwegen werd benoemd, de eerste Domi nicaan was, dié na de hervorming den ook bij de eeuwfeestviering op 20 Juli 1153 te Trondheim aan de Noorse bodem betrad. de Tweede Kamer heeft uitge bracht over haar mondeling over leg met de regering inzake het wetsontwerp tot oprichting van de E.D.G. Behalve de financiële consequenties van het E.D.G.- verdrag werden tijdens dit mon deling overleg ook nog besproken de z.g. Franse protocollen, de plaats van de Koninklijke Marine in de E.D.G. en de vraag of het verdrag wel dan niet in strijd is met de grondwet. Als gevolg van dit overleg heeft de regering een tweede nota van wijzigingen in gediend, waarin tegemoet geko men is aan enkele wensen van de commissie. In strijd met de grondwet? Wat de verhouding E.D.G.- grondwet betreft, is de regering van oordeel, zo blijkt uit het ver slag der commissie, dat er op zijn minst zeer ernstige twijfel kan bestaan over de vraag, of het E.D.G.-verdrag niet in strijd is met enkele bepalingen uit het tiende hoofdstuk van de grond wet, dat over de defensie handelt. Een opsomming van de artikelen der grondwet, waarmee het E.D.G.-verdrag in strijd zou kun nen zijn, wenste de regering ech ter niet te geven. Wel was zij, blijkens de nota van wijzigingen, bereid in de considerans van het wetsontwerp tot uitdrukking te brengen, dat een meerderheid van twee derde ^ereist is, indien, in het bijzonder bij bepalingen van het tweede hoofdstuk, wordt afge weken van de grondwet. De Marine. Wat de Koninklijke Marine be treft heeft de regering aan de commissie verklaard dat de E.D.G. onze marinetaak niet zal beïn vloeden. De nationale taak van de marine zal na de totstandkoming van de E.D.G. niet in het gedrang komen. E.DJG.-DEBAT IN BELGIE UITGESTELD BRUSSEL, 17 Juli De Bel gische Kamer van afgevaardigden heeft vandaag het openbare debat over het E.D.G.-verdrag tot eind September of begin October uit gesteld. De Kamer ging daarna op Zomer-reces. verliezen werden toegebracht. Aan het front bij Koemsong zijn de Zuid-Koreanen op sommige plaatsen bijna twee km opgerukt. Hier is het boogvor mige geallieerde front door het Chinese offensief op Maandag en Dinsdag recht gedrukt. Uit de frontberichten blijkt ech ter, dat zij de Chinezen nog niet hebben teruggeworpen op de stel lingen van waaruit deze Maandag hun grote offensief waren begon nen. Bijeenkomst vervroegd. De geallieerde en communisti sche verbindingsofficieren zullen vandaag om 10 uur (dat is 02.00 uur Nederlandse tijd) op verzoek van de communisten bijeenkomen. Hun bijeenkomst wordt vier uur vóór de zitting van de delegaties over de crisis in de Koreaanse be standsbesprekingen gehouden. Volgens betrouwbare woord voerders in New Delhi bevat het jongste ultimatum van de Ver. Naties inzake een Koreaanse wa penstilstand, dat in Panmoendjon aan de communisten is voorgelegd een voorstel om de Zuidgrens van de gedemilitairiseerde zone, wel ke in de bestandsovereenkomst wordt vastgesteld, zodanig te wij zigen, dat de Indische troepen het neutrale gebied kunnen bereiken zonder Zuid-Koreaanse territo rium te betreden. De Indische troepen, die toe zicht moeten houden op de repa triëring der krijgsgevangenen zouden, ingevolge het nieuwe plan, via een inham ten Noorden van het eiland Kangwa, bij de 38ste breedtegraad op gedemilitai- riseerd gdbied aan land kunnen gaan. KOBLET IS OPENHARTIG NIMES, Vrijdagavond Hugo Koblet heeft met een openharti ge verklaring afscheid van de Tour genomen alvorens naar Zwitserland terug te keren. „Ik geloof niet dat ik de Tour ge wonnen zou hebben", aldus Ko blet. .Ik had in de eerste zeven ritten al te veel van mijn krach ten gebruikt en ik zou op de duur onder de voortdurende aan vallen van mijn tegenstanders toch bezweken zijn. Doordat ik vermoeid was nam ik Maandag risico's, die ik, als mijn geest hel der werkt, nooit zou nemen. Ik liet me naar beneden vallen zon der op de gevaren van de weg te letten. Ik was als een bokser die groggy geslagen is en alleen doordat ik mii instinctmatig op mijn zij keerde, kon ik een erge re val voorkomen. Maar deze Tour is een goede les geweest voor tegen volgend jaar. Reken piaar dat ik ze zal onthouden". V

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1