Eerste „kaas-expresse" van Amsterdam naar Alkmaar FILMS van de iveek Het gaat om het kind Een woord en 'n sommetje Voor alle passagiers een hompje pittige kaas hk'd- A ffenda Alkmaarse Overdekte Bad- en Zwem inrichting Vacantie maand abonnementen Meisje en jongen (8 en 11 jaar) maakten Ziekenfondsgebouw onveilig A Queen is crowned Gemeenteraad Oudorp VAMI-OS^ Sckeepsberi chten Markt en Beurs ALKMAAR Vijfde perron Westzijde aan de linker kant Herhaling De speciale trein voor bezoekers aan de Kaasmarkt te Alkmaar vertrekt om 9.43 uur aan het vijfde perron Westzijde aan de linkerkant Hol klonk deze dienstmededeling gistermorgen onder de over kapping van het Centraal Station te Amsterdam, waar, zoals iedere Vrijdag gebeurt, een stroom van vreemde lingen zijn weg zocht naar de sneltrein Amsterdam Alkmaar, die met ingang van Vrijdag een heel speciale trein is geworden, die door de Ned. Spoorwegen op in stigatie van de propagandacommissie van de Alcmaria V.V.V. is ingelegd: De Kaas-expresse Amsterdam Alkmaar. De N.S., hebben er een groen bordje voor laten niaken met een goed gevulde kaasberry erop en in de trein zullen op de eerst volgende vier Vrijdagen (gisteren was de eerste dag) vier Dames, gekleed in Westfries uniform alle passagiers een hompje kaas aan bieden, om hun de reis te ver aangenamen en hen alvast mèt' de kaas vol te stoppen met een portie propaganda voor de Hol landse kaas en de Alkmaarse Kaasmarkt. Natuurlijk waren de honderden vreemdelingen, die deze trein na men aangenaam verrast, toen plotseling een lieftallige dame in Westfries costuum voor hen ver scheen, met een zilveren blad vol hompjes kaas, gestoken aan houten prikkers In totaal deelden de vier dames, leden van de Schermer Dansgroep uit Oterleek, 900 stukjes kaas uit en men had er nog 200 te kort. Een volgend ogenblik kwamen ze terug om nog een stukje aan te bieden en daartussendoor werd men volgestopt met folders, die de roem van Alkmaar bezongen de roem ook van de Hollandse kaas, die maakt, dat ons land het laagste sterftecijfer van alle lan den in de wereld heeft (Advertentie) ji.ÏDE-ZACHT WASWATER? ZATERDAG 18 JULI Bioscopen: HARMONIE: Een koningin wordt gekroond. CINEMA AMERICAIN: Pyg malion. REX: Les belles de nuit. VICTORIA: Saison in Salz burg. Voorstellingen 7 en 9.30 uur Apotheken: Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen bereik baar Apotheek Hartong van Ark, Langestraat 1, Apo theker J. v. d. Mark. Medische hulp: Alkmaar: H. J. B. Hoek. Ken- nemerstraatweg 63. telefoon 3117 en A. L. Gransbergen, Geesterweg 11, telefoon 2294. Heiloo, Limmen en Akersloot: A. A. M. E. Janssen, Hee- renweg 236, telefoon 3530; Schermer en Beemster: K. J. v. Welsenes, Midden-Beem- ster, telefoon K 2998-455. Tentoonstellingen Gedurende 't zomerseizoen: „Huis met de Pilaren", Jac. J. Koeman (14.3017.30 u.) Werkplaats .,De Zeester" Zuidlaan 155, Bergen, tot 17 Augustus Kunstnijverheid en Beeldhouwwerken (1417.30 uur). Chante Merle, Kerkepad 1, Bergen, tot 31 Aug. 10 12.30, 15—17.30 en 20—22 uur) Schilderijen, Perzische tapijten, Beeldhouwwerk. RETRAITEHUIS, BERGEN: 1821 Juli: Vaders. 2124 Juli: Dienstplich tigen. N.H.-KANAAL: pl.m. 4 uur: L.T.B.-loods tot Gemeente reiniging Zeglin: zwemmen 3 km-prestatietocht. ZONDAG 19 JULI Bioscopen: Zie boven (2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Apotheken: Zie boven. SINT JOSEPH-PAROCHIE: Eerste plechtige H. Mis van pater v. d. Peek S.C.J. SPORTPARK: 13.45 uur: Du- almeet HollandZweden. Waterstanden: Zondag: hoog water: 0.00 en 12.00 uur; laag water 5.55 en 18.45 uur. Maandag: hoog water 0.45 en 12.55 uur; laag water 6.40 en 19.35 uur. Tal van genodigen: Deze eerste Kaas-expresse be vatte tal van officieële persoon lijkheden, die door de Nederland se Spoorwegen en de Alcmaria V.V.V. waren uitgenodigd, perso nen van allerlei instanties uit het zakenleven, vreemdelingenver keer en verkeerswezen, die met elkander zorgdragen voor de pro paganda voor ons land als land voor toeristen bij uitstek, waarbij dan in het 'bijzonder de stad Alk maar met haar historische merk waardigheden naar voren treedt. Wij zagen o.m. de heren J. W. C. Wolterbeek, plaatsvervangend chef Dienst Economische Zaken der N.S. Drs. P. Boender, chef afdeling Vervoerswerving als ver tegenwoordigers van de Directie der N.S. Jhr. W. Boreel, Directeur van de A.N.V.V. en O. v. d. Gronde, Hoofd van de Binnen landse Dienst van de AN.V.V. beiden uit Den Haag. vervolgens de heren J. Nikerk, Directeur van de V.V.V. te Amsterdam, J. W. Staal, namens de Kamer van Koophandel te Amsterdam, be stuursleden van Alcmaria V.V.V. o.w. de heren D. J. Scheffel, S. W. Arntz, M. G. L. van Schouwen burg en G. Mooy, bestuursleden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar o.w. de heren J. F. Ie Blancch, voorts de heren C. Keijsper en Tj. Adema als vertegenwoordigers van de Stichting tot Behoud van de Kaas markt, Burgemeester G. Niele en echtgenote (Egmond) Ir. T. G. Tomson, bestuurslid van de Bond van op Coöp. grondslag werkende Zuivelfabrieken in Noordholland, en vele raadsleden van de ge meente Alkmaar, figuren uit de kaashandel en kaasproductie, en de stationschefs van Amsterdam en Alkmaar de heren E. de Jongh en H. Vermaas. Grote belangstelling Om het geheel nog vrolijker te maken dan het al was, want in Amsterdam bestond voor het vertrek van de eerste Kaas expresse grote belangstelling van andere reizigers werd het sein tot vertrekken gegeven door de informatrice van de N.S. mej. Betty Bos, een rode uniformpet op haar blonde krullen. Lachend stak zij de plak van de chef in de hoogte, de trein zette zich in beweging, trok hier en daar van wege het groene bord nog belang stelling van landbouwers langs de spoorlijn, om een paar minuten over tien in Alkmaar te arriveren, waar op het stationsplein een Braderie-treintje klaarstond, om alle genodigden naar het Stadhuis te brengen, waar zij zouden wor den ontvangen door de tweede locoburgemeester de heer M. Coerts, vergezeld van de gemeen tesecretaris mr, R. Veendorp en de heer W. Voorthuijsen, Direc teur van het Marktwezen. Op deze bijeenkomst werd in alle toonaarden gesproken over het belang van het behoud van de kaasmarkt, over het instand houden van het vreemdelingen verkeer en vlogen dankwoorden over en weer tussen Nederlandse Spoorwegen, Alcmaria V.V.V. en Kamers van Koophandel, voor ieders medewerking tot het in stellen van de Kaasexpresse, waarna geheel het gezelschap een kopje koffie met gebak werd aan geboden Men bezocht tenslotte als gas ten van de Alcmaria V.V.V. de kaasmarkt, om dan nog enige tijd gezellig te vertoeven in het Vic toriehotel. (Advertentie) Tel. Overdekte 3500 Tel. Zomerbad 3701 dagelijks ingaand. Verkoop dagelijks Overdekte en Zomerbad f 5.00 Zomerbad f 3.75 Douche-kuipbaden geopend 7 v.m. tot 9.30 n.m. Modevakschool der Eerw. Zusters ALKMAAR. Voor het exa men Lingerie volgens de St. Anna Ver. slaagden de volgende meisjes: Veronica Zijlstra, Annie Schou ten, Annie Oud, Honnij Smit. Mar- jet Vercauteren, Ria Schrieken, Leny Boode, Margo Koopman, Jopie Levering. Voor Costumière: Bea Opdam, Trudi de Lugt, Anny Veldboer, Lien Schilder. Marijke Levering, Truus Melker, Truus Bommer, Truus Sjerps, Alie Pover, Ria Zijp, Agatha Nijman, Tini Winder, Tini Bakkum, jopie Bakker. Afgewezen 1. Geslaagd ALKMAAR. Te Utrecht slaagde onze plaatsgenoot de heer Th C. M. Kühne voor het diploma van de Nederlandse Bond van Boekbinderspatroons. PIET KEE WINT IMPROVISATIE. WEDSTRIJD ALKMAAR. In de oude Sint Bavo te Haarlem is Donderdag avond de jaarlijkse improvisatie wedstrijd op het orgel gehouden, waaraan vi.if organisten hebben deelgenomen. De prijs was de zil veren tulp van de gemeente Haarlem. De jury, bestaande uit lady Susi Jeans uit Dorking (En geland), Alf Linder uit Stock holm en Albert de Klerk uit Haarlem wees Piet Kee uit (Alk maar) als winnaar aan. Prof. Heiller uit Wenen, die vorig jaar de wisselprijs won, werd tweede, Karl Richter uit München derde, Paul Barras uit Chaumont vierde en Mathieu Pranhe uit Vaals vijfde. De zg. „publiekprijzen" zijn ge wonnen door de heren D. Scholtz (Amsterdam), D. K. Willing (Rotterdam) en J. Verkerk (Ou derkerk aan de Amstel). Deze drie kwamen tot een geheel met dat van de jury overeenstem mend oordeel. Vanavond treden de juryleden op: Susi Jeans met Engelse, Alf Linder met Zweed se en Albert de Klerk met Ne derlandse werken. Geslaagd ALKMAAR B;i de Mulo examens slaagden voor M.U.L.O. B de volgende cursisten: de heer C. Roetink, Alkmaar; de heer A. Zoon, Heiloo; de heer A. Dekker Heiloo. Afgewezen werd 1 cur sist. Al deze cursisten waren leer ling van de R.K. Avond-Mulo van Instit. Gesto, Van der Mey- straat 2 te Alkmaar. Voor het aangeven van nieuwe leerlingen (Mulo A en B) zie men de ad vertentie elders in dit blad. Op de Modevakschool „Bos" alhier slaagde voor lerares cou peuse mevr. de WaardPopkens te Alkmaar. Voor het aangeven van leer lingen zie men de advertentie elders in dit blad. A.P.S.Y. II KAMPIOEN Bedrijfsvoetbal afd. B ALKMAAR. Pluvius pro beerde Donderdagavond het kam pioenschap van de Alkmaarse po litie enkele weken uit te stellen. De wedstrijd moest tweemaal wegens regèn worden gestaakt. De mannen van „de sterke arm" kregen het niet makkelijk tegen het elftal van Stoel, dat als een betonblok weerstand bood. Vlak voor de rust wist Smit ech ter uit een goed geplaatste hoek schop in te koppen. Tijd om rust te nemen was er niet en met het oog op een vol gende bui liet scheidsrechter Hoogvorst direct doorspelen. In deze tweede helft was het Schel vis van de A.P.S.V., die de voor sprong op 20 bracht. Hiermede kwam ook de einstand en zo kon A.P.S.V. zich kampioen noemen van afdeling B. De heer Hartland was de eerste, die de Politie met dit succes complimenteerde en de hoop uit sprak, dat de politie in de komende kampioenswedstrij den een goed figuur zou slaan. De heer C. Neef bood als bestuurs lid van Stoel de kampioensploeg bloemen aan en stelde A.P.S.V. namens de K.N.V.B. comm. voor Bedrijfs- en Zomeravondvoetbal het kampioensdiploma in het vooruitzicht. Inspecteur Haverlag bedankte de heer Hartland voor de aangename woorden en de heer Neef voor het vele werk dat hij voor het bedrijfsvoetbal deed. Door dit voetbal, aldus de heer Haverlag, is er een aangename en goede verstandhouding tussen de deelnemers gegroeid. ALKMAAR De gemeente politie heeft 'n opmerkelijk geval van kinder-criminaliteit ontdekt, waarbij een meisje van 8 en 'n jongen van 11 jaar betrokken wa ren. Dezer dagen kwam er een mededeling van het personeel van het Ziekenfondskantoor aan de Costerstraat, dat in een der gan gen van het gebouw een meisje en 'n jongen waren aangetroffen, die vermoedelijk diefstal pleegden in de garderobe van het perso neel. Men ontdekte daarbij, dat zij 'n sierspeld van een dames mantel hadden afgehaald. De kin deren werden terdege aan de tand gevoeld en toen kwamen de aangiften van vermissingen bin nen. Sinds korte tijd waren ver dwenen geldsbedragen van f 7.50, f 3.50, f 18.en 5.50, voorts di verse kleinere bedragen en 'n zaklantaarn. Het jongetje had op eigen houtje elders in de stad nog 'n andere diefstal gepleegd, ten nadele van een bouwvakar- Met bijzonder genoegen zal Alkmaar de film over 't sprook jesachtige kroningsfeest van Ko ningin Elizabeth de Tweede van Engeland hebben ontvangen en inderdaad was ook de belangstel ling groter dan anders op Vrijda gen voor de nieuwe film het ge val is. Deze film is het langste tech- nicolor-verslag van de kronings plechtigheden, met snelheid ver vaardigd door Arthus Rank, op sommige momenten ontroerend op delen, die zich uitermate le nen voor verfilming en met zorg heeft de regisseur Castleton Knight bewerkt, dat de verfil ming van dit grootse gebeuren werd gezien vanuit de symboliek van het Engelse Koningschap, waarbij hij aan de persoon van de Koningin zelve alle rechten heeft doen wedervaren, zonder te vervallen in een strakke op somming van de handelingen in religieus en historisch opzicht. En daardoor kregen ook op de film de handelingen de betekenis die het Engelse volk, en de be voorrechten die het van nabij mochten meemaken, eraan hecht ten de betekenis, ontleend aan 't reële Engelsman-zijn, dat diep wortelt bij allen, die tot dit volk behoren. De film begint met een close- up van een rots in de branding, ergens aan Englands kusten: tranquilles saevis in undis.... 't symbool van het Engelse Koning schap zelf. Daarna volgen opna men van lieflijkste Engelse land schappen en van de voorberei dingen op het feest, waaraan ge heel het Engelse volk deelnam en meeleefde. En telkens weer laat de film de gang der hande lingen even los om rust te vin den in de hoge gewelven van de Westminster Abbey, de prachtige ramen, het meeleven van de vor stelijke personen op de familie- tribune, de toewijding en de aan dacht van allen, die zich rond de troon van de jonge vorstin mochten scharen. Deze opvatting is voortgezet ook bij de opnamen tijdens de Kroningsstoet, waarbij de film waarlijk ontroerende mo menten oplevert bij het indruk wekkend gerij aan het einde van de Mali, waaraan alle delen van 't Britse Gemenebest fleelnamen of bij de groetenis, die het volk zijn Koningin bracht, toen zij met haar familieleden verscheen op het balcon van haar Paleis. Daarnaast vertoont de film en kele feilen, voornamelijk wat de geluidsopnamen betreft. Hoofd zakelijk hoort men de concerten van het Londens Symphonie- orkest, terwijl te weinig aan dacht is besteed aan de levende geluiden, die hun rol moeten- hebben gespeeld en waarbij de toeschouwers in de Londense straten in vervoering raakten. En het commentaar van A. Mil- hado was wel wat al te mager tjes, dat juist de aandacht van 't publiek op de zwakkere delen van de film had moeten active ren zoals het radiocommentaar, dat dan ook stukken beter was. Cinema Americain: Pygmalion ALKMAAR. mieen al het uitspreken van de naam „Pygma lion brengt dij velen en tereent een ghmiach op de lippen; een glimlach bij de herinnering aan net kostelijKe, hartverwarmende levensverhaal van het aanvanke lijk nog zo weinig beschaaide maar later zo beleefd-gepoiijste bloemenmeisje Liesje uoeiuttel, dat wij vooral zo goed hebben leren kennen door de destijds in Nederland vervaardigde gelijkna mige tilm, die nog altijd te boek staat als een der best geslaagde van de productie van eigen bo dem. De geschiedenis van Ber nard Shaw's kostelijk verhaal vindt haar aanknopingspunt in de mythologische ouoneid. Eens immers was het de Koning van Cyprus, die verliefd werd op een door hemzelf gemaakt en dooi Aphrodite tot leven gewekt vrouwenbeeld, waarmee de ko ning tenslotte ook trouwde; bij Shaw vinden wij het door de spraakleraar tot dame gemeta- morphoseerde meisje, dat hij ten huwelijk vraagt. De film „Pygmalion", een voor oorlogse productie van Rudolf Meyer, kwam onder de voortref felijke regie van Dr Ludwig Ber ger tot stand. Uit een keur van Nederlandse artisten ontstond een bijzonder geslaagde rolbezet ting Rex-Theater: „Les belles de nuit" ALKMAAR. Een jong musi cus zonder succes, levend op een kamertje in een Parijse volks buurt. geplaagd door al het la waai om hem heen, en door zijn vrienren, die het goed met hem menen, maar hem niet altijd be grijpen. Ontevreden met zijn te genwoordige leven, droomt hi,j van een tijd waarin de mensen hoffelijker waren, het leven niet zo vol herrie, en het succes meer voor het grijpen lag. En dan raakt hij aan het dro men, en in zijn dromen beleeft hij de mooiste avonturen, en komt hij het meisje, dat hij lief zou kunnen hebben steeds weer in een andere gedaante en in andere omstandigheden tegen. Steeds verder droomt hij zich terug in de historie, totdat hij dan eindelijk zo in de moeilijk heden verward raakt, dat hij maar een wens over heeft, en die is: weer in de twintigste eeuw te mogen leven. Dit is in het kort de inhoud van de nieuwste film van de beroemde Franse regisseur René Claire, die hiermee een nieuw meesterwerk, een mengsel van ernst, luchtige en speelse hu mor, samengevoegd tot een uit zonderlijk gaaf geheel op zijn naam bracht. Victoria Theater: ALKMAAR. 'n Zomer in Salzburg verplaatst de bezoeker naar de prachtige bergen, met de eeuwige sneeuw. Het is een jolig drietal dat op pad gaat en zijn tenten opslaat in een berghotel, waar de drie heren zich verhuren als kellner, knechts en liftboy. Het hoeft wel niet gezegd, dat hét er* soms zeer vrolijk toegaat. Het meent te moeten zijn een ope rettefilm, die er dan wel op deze wijze een beetje goedkoop afkomt. Beziet men deze film echter van de luchtige kant, dan valt het nogal mee. Er zijn komische si tuaties en natuurlijk ontbreekt ook hier de romantiek niet even als een tikkeltje weemoed, wan neer de stiefmoeder haar stief dochter moet afstaan aan die gene, die zij zich zelf toegedacht had. Het journaal ALKMAAR Wanneer U de waterpoloërs, die iedere Zondag morgen in een bad te Amsterdam trainen, aan het werk heeft ge zien, dat hoeft U voor de toe komst op dat gebied niet bang te zijn. Er was trouwens meer in het water te beleven, want in Vlissingen gingen de deelnemers aan de Scheldebekertocht dik onder 't vet te water en op het Brasemermeer gingen er tijdens zeilwedstrijden bij harde wind ook verschillenden kopje onder, al was dat hier nu niet precies de bedoeling. Nijmegen herstelt zich hard van de wonden door de oorlog geslagen, het Stadhuis en de St. Stevenstoren pralen weer in oude luister. Evenals het Koninklijk paar was ook de camera bij de opening van de Gymnastraeda te Rotterdam te genwoordig. In Frankrijk werd de Nationale feestdag gevierd met een indruk wekkende parade, de laatste pa rade van aftredend president Auriol. De Engelse Prinses Mar- gareth bracht, vergezeld van haar Moeder, een bezoek aan Rho desia in Afrika, waar zij o.a. het graf van de stichter dezer kolo nie, Cecil Rhodes, bezochten Verder waren de drie ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en Amerika te gast bij President Eisenhower, en in Parijs droeg Generaal Ridgway het opperbevel van de NATO over aan Generaal Guen- ther. Tenslotte vormde de Tour karavaan een dankbaar onder werp voor talrijke camera's, die frappante beelden vastlegden. VERENIGING PRO JUVENTUTE Uitzending kinderen uit rampgebied ALKMAAR Door de ver schillende Pro Juventute vereni gingen uit diverse plaatsen in Nederland is na onderlinge sa menwerking een actie begonnen, welke ten doel heeft kinderen uit het rampgebied uit te zenden naar verschillende streken in Nederland. Ook de Alkmaarse Pro Juventute-vereniging heeft zich bij deze actie aangesloten en zo zullen volgende week Dinsdag 221 kinderen uit het rampgebied in Alkmaar arrive ren, die in de periode van 21 Juli tot 21 Augustus gaan genieten van een onbezorgde vacantie in Alkmaar zelf en in de omgeving. Met de trein uit de richting Amsterdam, die om 14.38 aan komt en met die van 17.08 zul len deze 221 kinderen in twee groepen arriveren. Vanaf het station gaan de kinderen direct naar de Muziektuin, waar zij ver der over de verschillende ge deelten van Noord-Holland Noord zullen worden verdeeld. A.O.G.-nieuws ALKMAAR De komende week is er geen training zowel voor de senioren als voor de junioren. De laatste week van Juli beginnen wij weer. Ook nieuwe leden vanaf de leeftijd van 12 jaar kunnen zich melden bij mej. Koopman, Baansingel 67, Alkmaar (secretaresse handbal club A.O.G.). Ook heren kun nen zich op dit adres melden. De trainingsavond is op Dins dag- en Woensdagavond van 7 uur tot donker en 's Woensdags van 6 tot half 8 voor de junio ren en adspiranten. Handelsavondschool ALKMAAR Wij verwijzen belanghebbenden naar een in dit nummer voorkomende adverten tie met betrekking tot de aan gifte van leerlingen voor toela ting tot bovengenoemde school Geslaagd 't VELD Op de modevak school „St. Angela" onder leiding van de Eerw. Zusters Ursulinen te 't Veld slaagden op 15 Juli voor costumiëre: Gré Jong, Vronie Jong, Cor Boekei, Tinie Blom, Ti me Kamp, Truus Groen, Emmie Dekker, Riet Dekker en Truus Bakker ea op 16 Juli Truus Dek ker, Alie Noordstrand, Truus Bruin, An Slijkerman, Lida Ver- wer, Hannie Bakker, Truus Ligt- hart. Riet Groen, Gré Droog en Riet Tesselaar. 'oeider, werkzaam bij de Nic. Beetsschool. Het gebeurde tijdens diens schafttijd: uit zijn colbert jasje dat hij ergens had achterge laten verdwenen f 20.en een horloge. Het jongetje had 't hor loge inmiddels weer aan 'n broer tje gegeven. Wat de kinderen met het geld gedaan hebben, is nog niet bekend. De politie zet het onderzoek voort. Dierenartsendienst Hollands Noorderkwartier Gedurende dit weekeinde wordt de dierenartsendienst waargeno men door de heren N. J. Bouw man, Slootdorp K2278-437; E. Hakkesteegt, Schagen K 2240-437 en F. Vogel, Julianadorp K 2235- 384. OUDORP Tijdens de dezer dagen gehouden raadsvergade ring werd afscheid genomen van de raadsleden, de heren Groot, Buren en Zwaan, die niet in de nieuwe Raad zullen terugkeren. Burgemeester Bakker dankte de scheidende raadsleden in sympa thieke bewoordingen en wees met erkentelijkheid op hun goede diensten, „aan 't ghemeen bewe zen". Een verzoek om steun voor mo- bilisatieslachtofofers kon de Raad nie<t inwilligen. De uitgaven voor het Openbaar Lager Onderwijs werden vastgesteld op een be drag van f 10.697,23; in'verband hiermede zal het Bijzonder On derwijs over 1954 een bedrag van f 20,25 per leerling bij-berekend kunnen worden. Het onderzoek der geloofsbrie ven van de nieuw-gekozen raads leden leverde geen bezwaren op, zodat tot toelating werd beslo ten. Aangenomen werd een voor stel van B. en W. een gratificatie toe te kennen aan het Burgerlijk Rijkspersoneel, overeenkomstig het gratificatiebesluit. Ook werd een kinderbijslagregeling vast gesteld. De Minister had verzocht in de winkelsluitingsverordening de middagsluiting op te nemen en vast te stellen, dat de kappers zaken tot 18.30 i.p.v. tot 19.30 uur geopend kunnen blijven. De Raad besloot het eenmaal ingenomen standpunt te handhaven en de Minister te berichten, dat de voor gestelde regeling in overleg met de Kamer van Koophandel is ont worpen. De rekening van het woning bedrijf over 1950 werd vastge steld met een saldo van f 4072,-. Bij de bespreking van het uit breidingsplan kon de burgemees ter mededelen, dat geen bezwa ren waren binnengekomen. De Raad kon het plan dus goedkeu ren. Dit geschiedde, echter met restrictie, dat in de kom twee laantjes 't.w. een tussen perceel 17 en 19 naar de Westerstraat en de andere tussen perceel 39 en Westerstraat 59 zullen vervallen. Men achtte deze laantjes niet wenselijk met het oog op het verkeer op de Herenweg en Wes terstraat. Het uitbreidingsplan voor het Ooievaarsnest werd on gewijzigd vastgesteld; het om vat de aanleg van een weg rond de bestaande bebouwing naar de Munnikenweg, uitkomende op het perceel van de firma Conijn aan de Frieseweg. Geslaagd W ARMENHUIZEN Woens dag 16 Juli j.l. slaagde de heer E. Mols, onderwijzer aan de R.K. Jongensschool alhier, te Haarlem voor Hoofdakte A en B. N.-ZIJPE Men schrijft ons. „Welke kinderen komen in aan merking voor uitzending?" Deze vraag wordt vaak gesteld. Wij zouden U willen vragen: „Wie komt er in aanmerking om naar een ziekenhuis te gaan!" Dat daarvoor alleen zij in aanmerking komen, die naar het oordeel van een arts daar thuis horen, weet U allen. Niemand zal zich daarvoor schamen. Vreemd, dat dit soms wel het geval is, wanneer een kind voor uitzending in aanmer king komt. Dan wordt er vaak gedacht, dat alleen kinderen van arme ouders daarvoor in aan merking komen, of verwaarloos de kinderen. Men vergeet, dat ook een kind, dat het thuis aan niets ontbreekt, toch een zwakke gezondheid kan hebben. Wie betaalt zo'n uitzending? Voor elk kind, dat 6 wek.en uitgezonden wordt moet na af trek van de subsidie van het Rijk en de Provincie, nog bijna f 100,- hetaald worden. Voor kleuters is dit bedrag aanmerkelijk hoger. Zijn de ouders in staat, dit be drag zelf te betalen, dan doen zij dit ook. Niemand wordt gesteund, als hij het niet nodig heeft. Wan neer de ouders echter met met aardse goederen gezegend zijn, dragen ze toch zoveel in hun ver mogen ligt bij, in de onkosten van de uitzending. Het minste is on geveer f 25,-, omdat aan een kind, dat thuis verzorgd wordt, toch ook in zes weken, dit be drag wel besteed wordt. De rest wordt betaald uit de kas van de vereniging. Hoe komen we aan het nodige geld? Dat krijgen we van onze leden, die trouw ieder jaar de kaart a f 1,- nemen, die hen aangeboden wordt. Toen we daar het afge lopen jaar niet genoeg aan had den, heeft de Zeereerw. Heer Pastoor ons welwillend toege staan een colleste in de kerk te houden. Bovendien krijgen we ook nog enige subsidie van de Gemeente. Om u inzicht te geven in de toestand van onze middelen, ge ven we een kort overzicht van de financiën over het jaar 1952. Er werden 7 kinderen uitge zonden, waarvoor in totaal 362 verpleegdagen berekend werden. Er waren kinderen, die langer dan zes weken uitgezonden wer den. Inkomsten: Bijdragen v. d. Ouders f 93.50 Subsidie v. d. Gemeente 89,82 Opbrengst ledenkaarten 215, Collecte i. d. kerk 89,77 Opbrengst bonnetjes 6,30 Bijdrage uit het Pre ventiefonds 14,60 f 824.— Uitgaven: Verpleeggeiden f 1042,44 Reiskosten 24,15 Administratiekosten, be rekend door het Dioc. Bur12,24 Onkosten voor druk werk enz24, f 1102,83 U ziet: de uitgaven zijn hoger dan de inkomsten. Dat houdt nie mand vol. Dank zij een voordelig saldo over 1951 en de rijke gif ten, zijn we nog n^et failliet. Wij hopen dan ook, dat onze leden weer trouw de kaart a f 1,- zul len kopen, en dat ook zij, die dit het vorige jaar niet deden, het nu wel zullen doen. Wij dan ken U bij voorbaat voor Uw me dewerking. Schoolfeest LANGEND1JK. De kinderen van de 5 laagste klassen van de R.K. meisjes- en jongensschool hebben Donderdag hun jaarlijks schoolfeest gevierd met de tra ditionele tocht naar Schoorl en Bergen. Naar hartelust hebben de kinderen genoten in de speeltuin, in de duinen en aan het strand. Moe, maar voldaan keerden allen huiswaarts. Elfdorpenlocht NW.-NIEDORP Morgen, Zondag 19 Juli, organiseert de N.M.C, de jaarlijkse Elfdorpen- tocht. Aan deze rit, die plm. 100 km lang is kunnen ook auto's deelnemen. Het parcours is niet al te licht. De start is om 2 uur bij Hotel Maurits. Geslaagd HEERHUGOWAARD-Zd. De heren Simon en Jan Rood, zoons van de heer C. Rood, slaagden te Amsterdam voor het examen ban ketbakker en behaalden hierdoor het diploma. W eersverwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: MEER ZON Aanvankelijk nog vrij veel bewolking met plaatselijk enkele regen- of onweers buien, maar morgen over dag over het algemeen vrij zonnig weer met alleen in het binnenland kans op een enkele bui. Zwakke tot ma tige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. HL til ia J Passagiersschepen Bloemfontein 16 420 m. NO St. Helena; Boissevain 16 v. Kobe; Boschfontein p. 16 Peerin; Bos koop 16 v. Barranquilla; Joh. v. Oldenbarnevelt 17 v. Aden; Maas- dan 16 v. Southampton n. Cobh; Noordam 20 23 u. verw. Hoek v. Holl. v. New York; Oranje 17 v. Priok te A'dam; Rijndam 16 v. New York; Sibajak 16 65 m. NtW. Alexandrië; Veendam 16 200 m. ZZW Halifax; Waterman 16 320 m ZZO Kp. Race. Tankvaart Caltex Nederland 17 v. Sidon te R'dam; Caltex Pernis 16 v. Sidon n. R'dam; Caltex The Hague p. 16 Gibraltar; Chama 17 te Bahrein; Esso den Haag p. 16 St. Eustatius; Esso Rotterdam 16 v. Aruba n. Lands End; Felipes 18 verw. Tj. Priok; Myonia 16 v. Beyrouth; Scherpendrecht 17 te Pto La Cruz. Vrachtvaart Aardrijk 16 en Alcyone 17 te Hamburg; Algenib 16 v. Las Pal- mas; Alhena 17'verw. Las Palmas; Alioth 16 v. Santos; Almkerk 16 v. Brisbane; Alphacca 16 v. Balti more; Amerskerk 17 v. Singapore; Amstelland 16 v. A'dam; Amstel- vaart 16 in Golf v. St. Laurens; Axeldijk 14 te New York: Bali 17 te Cochin; Bantam 16 v. Tj. Priok n. R'dam; Blommersdijk 17 verw. New York v. R'dam; Britsum 17 te Bombay; Cronenbur-'i 16 v. Castro Urdialis n. R'dam; Donge- dijk p. 16 Quessant; Duivendijk 16 te Los Angeles; Eemland 16 te A'dam; Eos 16 v. Lissabon; Gaas- terkerk 16 te Aden; Garoet 16 v. Singapore; Grootekerk 16 te Te- neriffe; Helder 17 v. Tampa te Terneuzen, doorv. n. Gent; Heel- sum 18 verw. New Orleans; Hoog kerk 16 te Pt. Said; Indrapoera 15 v. Musirivier n. Surabaja; Jupi ter 18 verw. Izmir; Karinata 17 verw. Algiers; Kedoe 16 v. Bela- wan; Larenberg 17 te Cyprus; Limburg 16 v. Singapore; Manoe- ran 17 te Djeddah; Notos 17 v. R'dam n. Valenqia; Phrontis 17 te R'dam v. Liverpool; Riouw 16 ten anker op rede Bombay; Rondo 16 te Belewan; Salatiga 17 te Singa pore; Salland 16 v. Santos; Sing- kep 16 v. Djeddah; Tabinta p. 16 Gibraltar n. A'dam; Tarakan p. 16 Ouessant n. Algiers; Teiresias 16 v. Tj. Priok; Trajanus 16 van Curagao Triton 16 v. New York n. Curagao; Wonosari 17 v. Aden n. Pt. Sudan. HEILOO, 17 Juli. - Doperw ten 3864, peulen 4090, sper- ciebonen 5157, snijbonen 49- 56, tuinbonen 1219, kropsla 6 13, rabarber 1018, worteien 920, tomaten 58—65, komkom mers 1221, bloemkool 1 40— 61. 2 2034, aardbeien 270 350, rode bessen 15022Ó, zwar te bessen 150200, kruisbessen 130—150. Alkmaarse Exportveiling ALKMAAR, 17 Juli Schotse muizen 1013.50; slabonen 55 64-, stoksnijbonen 6592; stam- snij bonen 2855; tuinbonen 8— 16.50; peulen 80.100; doperwten 3867; komkommers 820; to maten A 4582; bloemkool 20 72; rode kool 715; spinazie 41 46; postelein 1724; sla 25—16; andijvie 1017.50; rabarber 11— 12.50; rode bieten 510.50; bos- peen 12—28; waspeen 1223; uien 25—36; soepgr. 14.50—17; peter selie 3,509.00; rode aalhessen 3671; zwarte bessen 5562; pruimen 510; perziken 6—32; frambozen 37—40; aardbeien 2.20 —2.30. AVENHORN, 17 Juli Grove Schot 12,20—12,80; middel 12,40- 13; drieling 9,5010,40; kiiel 6,60 7,20; rode schot grof 12,10-12,30 middel 15,6016,50; drieling 9,50 Aanvoer 105.000 kg. BEEMSTEV, 18 Juli Schotse Muizen middel 11.6013.30 drieling 7.6010.40; slabonen z dr. 48—52; stamsnijbonen 2674; tuinbonen 66.50; doperwten 24 59; bl. blauwschokkers 2451: komkommers 1024; tomaten A 4274; bloemkool 844; rode kool 711; spinazie 46; postelein 23; sla 2.5015; andijvie 6—9; rabarber 49; rode bieten 48; bospeen 926; waspeen 17: uien 1826; augurken klein-grof 31— 34; rode aalbessen 4586; zwarte bessen 4672; klapbessen 24 54; perziken 821; druiven: Frankenthalers 200. HOOGKARSPEL Aardappe len 120.000 kg grof 12,30—12,80; groot 12,5012,90; klein 9,50 10,50; kriel 4,304,80, doré 13,60 —14,80. WARMENHUIZEN, 18 Juli Aangevoerd 52000 kg aardappelen: eerstelingen 12.7013.40; grove 12.2012.60; drielingen 9.40 10.40; doré 14.2016.60; bl. eigen heimers 1315.20; witte eigen heimers 14.5015.90; 20 kg slabo nen 49. ZWAAG, 18 Juli Vroege aardappelen 7.201570; rode eer stelingen 12.14.30; spinazie 3043 postelein 812; uien 15; bieten 35.90; gele bew.kool 14; rode kool 8.1010.70; slabonen 4651; snijbonen 2074; tuin bonen 1112; peulen 60—80; ra barber 312; sla 4.209.50; bloemkool 1668; komkommer 11—16; perzik 7—30; aardbeien 751.25; frambozen 1.241.42; golden Japan 641.16; franken- thaler 2.08—2.23; witte bessen 41—47; rode bessen 4151; pro- lefic 3871; kruisbes 1166; zwarte bessen 5521,70; netme- loen 641.08; rode pruimen 47 98; morellen 37; glorie van Zwaag 2.24.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2