Ik leefde elf jaar in de Sovjet-Unie Met Stalin stierf een deel van zijn strak systeem President Eisenhower's wittebroodsweken voorbij UR! Malenkof zal zijn kaarten heel goed moeten spelen of de generaals gooien de voorstelling in de war Hypotheken aangeboden Firma fan Kuhne |hoge priis Fa. G. Oudes Rusland waarheen? Russische tanks terug in Berlijn Niet Taftdoch waanzin van Mc Carthy is grootste zorg Nu al positie kiezen voor 1954 ins wederom iar de eisen te richten. JYSSTRAAT landelsschool leressante n 79 uur Te kp. aangeb.: NASH 948, loopt 1 op 8'/*, gew. 340 kg. en SOLEX f 95.- Tel. K 2260—480. A. Zuidland, Oudendijk, det adres voor alle soor- en wrak vee. Hoge prij- :en. Telef. 203—K 2294. tegen 4 pet. voorl. opn. kosteloos en geen afsl.- provisie op courante woon. en winkelhuizen. Dok nieuwbouw. Inl. bij de makel. H. H. Toe- ooel, Geestersingel no. 18 Alkmaar tel. 3504. Voor ELKE SCHOOL het voorgeschreven TEKENMATERIAAL voorradig Verdronkenoord 133, t.o. de Vismarkt, Alkmaar VOOREERSTE 9 HYPOTHEEK ;ijn gelden beschikbaar jp courante WOON- en WINKELHUIZEN, zo- nede op LANDERIJEN. Billijke voorwaarden. NUTSSPAARBANK ALKMAAR Nieuwesloot 50, Tel. 3392 voor goud, zilver. I juwelen, ralen bloedko- Langestr. 14. Alkmaar Lm mmm MS Te huur: Nieuwe AEG wasmachines Breed- straat 34a. Alkmaar, tel. 5575. UrjronfcmooniiH Zaterdag 18 Juli 1953 Pagina erfenis ivordt verdeeld STOCKHOLM, Juli 1953 Ik heb de Sovjet-Unie de grootste strijdmacht in de geschiedenis twaalf en een half millioen man, volgens officiële Amerikaanse be rekeningen in het veld zien brengen om de verschrikkelijkste van alle oorlogen te helpen winnen. En ik heb diezelfde Sovjet-Unie, terwijl een afgematte wereld naar vrede verzuchtte, openlijk zien overgaan tot een politiek van imperialisme, heers- zuchtiger dan ooit door een tsaar is gevoerd. Dit alles is gebeurd onder het bewind van wijlen Jozef Stalin, de zogenoemde „Man van Staal", die Rusland heeft gedreven „geleid" is niet het juiste woord naar een machtspositie, welke het nooit tevoren had kunnen bereiken. Maar het hoogtepunt van macht is thans bereikt. Nu de grimmige dictator is heengegaan, vertoont de als uit eén enkel rotsblok gehouwen communistische partij van Rusland, de geweldige, logge staatsmachine van de Unie van Socialistische Sovjetrepublieken, tekenen van onmiskenbare gespannenheid en overspanning en begint het strak ingekapselde imperium aan de randen los te raken. Dit gebeurde terwijl ik leefde in de Sovjet- Unie en onder een koel berekenende staatscensuur probeerde van Rusland verslag te doen aan de buitenwereld. Nicolai Gogol, een groot Rus sisch schrijver uit de laatste eeuw, heeft de vraag „waarheen Rusland" gesteld, toen hij zijn uitgestrekt, triest en ongelukkig vaderland vergeleek met een troika die hals over kop en roe keloos voortjaagt naar de toe komst. Gogol kon die vraag niet be antwoorden. Hedendaagse ken ners van de Sovjetunie kunnen het ook niet en ik, die maar een verslaggever ben, kan het even min en betwijfel of er wel iemand toe in staat is. Stalin heeft Rusland meed tot een wereldmacht. Iwan de Verschrikkelijke had het voort- gezweept langs, een bloedige weg. Peter de Grote heeft hetzelfde gedaan. Zij allen hebben veel voor Rusland gedaan en het veel aangedaan en ik twijfel er aan of een van hen erg geliefd is ge weest. Maar gevreesd waren ze allen. Toen Stalin stierf kon men bij na zien hoe door Moskou ruimer adem werd gehaald en bij zijn uitvaart kon men zich niet ont trekken aan de indruk, dat de spanning verminderde. Stalin" zei een taxichauf feur tot mij op de dag voor ik uit Rusland vertrok ..was teveel Hij wist niet hoe hij Amerika moest aanpakken en hij dacht dat hij het wél wist". In (ie Westelijke wereld is zulk een uitspraak vanaf de voorbank van een taxi normaal; in Rus land is zij in het bijzonder wanneer zij tot een buitenlander is gericht rondweg verbijste rend. Ja het volk haalt ruimer adem. Malenkof en zijn medewerkers weten dit, en zij hebben zich op gemaakt om er rekening mee te houden. Zij hebben de politieke politie 'n slag toegebracht door de vals- beschujdigde doktoren vrij te la ten. Zij hebben de politie te schande gemaakt en haar metho den veroordeeld; zij hebben Rioemin, het hoofd van de afde ling onderzoek een afdeling die in Rusland verantwoordelijk is voor heel wat terreur in de gevangenis geworpen en zijn on middellijke chef, minister lgna- tief, een hooggeplaatst lid van de Communistische Partij, ontslagen. En terwijl ze er naar streefden het hoofd te bieden aan de trage maar zware deining onder het volk, grepen zij naar macht. Lawrenti P. Beria, de super politieman, was niet gesticht over de loop, welke de zaken namen, vooral niet, omdat hij er zelf zijn lange, vale armen naar had uit gestrekt. En Beria ging. Of al thans: voor het ogenblik is hij gegaan. Met de hulp van zijn politie en/of het leger zou hij terug kunnen komen en de heer Malenkof en misschien een of twee anderen zouden een tijdje als de schurken van het stuk kunnen fungeren. Maar dat lijkt niet waarschijn lijk. Malenkof heeft een prijsver laging verordonneerd, en een goede ook: geen schijnbare, zoals zovele andere. Sommige verlagin- gen bedroegen niet minder dan 50 pet en ze betroffen ook ver- bruik&goederen. De prijzen zijn nog hoog, be hoorlijk hoog. Maar zij liggen gunstiger en het leven wordt ge makkelijker voor het Russische volk. Vervolgens heeft Malenkof zijn amnestie afgekondigd en velen herkregen de vrijheid. Doch geen politieke gevangenen. De communistische autoriteiten begonnen de Westelijke diploma ten en het handjevol Amerikaan se correspondenten hoffelijker en in sommige .gevallen met welwil lendheid te behandelen. Het sein werd .gegeven voor een verande ring van tactiek in Korea de Sowjets deden stappen om tot normale betrekkingen met Joego slavië te komen de scherpe en soms lachwekkende scheldpar tijen tegen het Westen vermin derden. De Persdienst nodigde correspon denten uit tot een rondsan" d"-"- het Kremlin en organiseerde vervolgens een toohit naar het WoIga-Don-kanaal.... De Britse en Amerikaanse am bassades, aan welke was aange zegd dat. zij de gebouwen, waarin zij jarenlang gevestigd waren ge weest, moesten verlaten, kregen 'bericht dat zij desgewenst" kon den blijven. De Engelsen bleven, de Amerikanen trokken in een nieuw gebouw.... Zes Russische vrouwen van Amerikanen modh- ten het land met haar echtgeno ten en kinderen verlaten.... Geor ge Bundock, die zo goed als een gevangene in de Britse Amibas" sade was geweest sinds hij had geweigerd zich te melden voor het ondergaan van een naar zijn mening onrechtvaardig opgelegde gevangenisstraf, moüht vertrek ken.... De harde reisbeperkingen werden iets verzacht.... De rege ring-Malenkof beloofde wijzigin gen in het strafrecht, die een verzachting betekenden.... Zij gaf aan het volk te verstaan, dat de „Schrik van de nacht" (de Vei ligheidspolitie) de nachtrust niet meer zou komen verstoren be halve onder bepaalde omstandig heden. Sommigen in het Westen en j het Oosten zeiden, dat alles an- 1 ders zou worden in Rusland, dat een werkelijke ommekeer had plaats gevonden. Maar de regering van de V.S. betoogde, dat er slechts sprake was van een verandering van tactiek en dat men uit moest kijken en op zijn hoede moest zijn. De Britten, de Fransen en en kele anderen haakten naar een samenkomst en een bespreking met de Russen. Ik ontmoette vlak voor ik weg ging op een partij een hoogge plaatste Rus. „Gij lieden denkt, dat hier een revolutie plaats vindt", zeide hij. „Dat is niet juist." Maar hij voegde hieraan toe: „Wel norma liseren wij heel veel dingen." En dat is waar.. Daartegenover staat echter een hoop van de oude, vervelende on zin: Beria was een agent van de imperialistische mogendheden.... Agenten van het Westerse impe rialisme hebben de demonstraties in Oost-Berlijn op touw gezet.... Oost-Duitsland wenst geen le vensmiddelen ter waarde van 15 millioen dollar. Hetzelfde liedje. Maar toch: als men de zaak op de keper beschouwt, kunnen de heren, die thans aan de macht zijn, onder de gegeven omstandig- I heden moeilijk iets anders doen. Zij moeten spreken of zijn er althans van overtuigd dat zij dit moeten tot de millioenen mensen in de satellietlanden, tot de armen en ongeletterden in China en India, het roerige Oos ten en Afrika, tot het volk in Zuid-Amerika en tot het Brit se Empire, dat zij maar al te graag zouden aftrekken van de Verenigde Staten. En dan zijn er het leger en de i politieke politie in het eigen land. Beria is afgezet en Sergei Kroeg- lof, die reeds een hoge functie i bekleedde in de politieke politie, I toen Beria nog hoog te paard zat, is nu het opperhoofd van de Vei- i ligheidspolitie. Voor het ogen- blik: dat mag gerust worden on- I derstreept En hoe staat het met het leger? Wij weten dat het groot en machtig is, dat het over goede en snelle vliegtuigen beschikt, dat zijn tanks tot de beste ter wereld behoren, als het niet de beste zijn, dat het meer dan ge noeg mensenmateriaal bezit en dit zal opofferen, zoals wij Wes terlingen dat nooit zouden doen. Elf jaren zijn nodig ge weest om nevenstaand arti kel te kunnen schrijven. Het zijn de jaren, dia Eddy Gilmore thans op weg naar de V.S. als corres pondent van „The Associa ted Press" heeft doorge bracht te Moskou Het gebrek aan normale nieuwsbronnen in de Sow- jetunie is een nog groter belemmering dan de cen suur om uit te vinden wat daarginds omgaat. Gilmore zal dan ook niet beweren, dat hij op alle vragen het antwoord kent maar hij heeft in elk geval bepaalde indrukken opgedaan en die worden in dit artikel sa mengevat. Het bezit een atoombom en waarschijnlijk wel heel wat meer dan één. Het moet ook atoomwa pens hebben. De marine heeft zich niet druk gemaakt om slagschepen, maar wel een geweldige onderzeevloot gebouwd. De geheime dienst van het le ger moet goed zijn. En de leiders van die strijd macht? Maarschalk Nikolai Boelganin, geen vechtgeneraal maar een po litiek militair, staat naast Ma lenkof op het platform van de machtigen. Maarschalk Georgi Sjoekof wèl een vechter van betekenis is uit de woestijn teruggehaald en troont te Moskou als onderminis ter van Landsverdediging. Maarschalk Iwan Konjef is erg veel in de buurt en hetzelfde geldt van de maarschalken Leo nid Govorof en Semyen Boed- jenni. Maarschalk Wórosjilof is „Pre sident" van de Sovjetunie, maar schalk Wasilefski staat aan de top en Timosjenko, maarschalk Sokolofski en generaal Sjtemenko zijn er ook nog. Op het communistische partij congres van October van het vo rige jaar heeft iemand enkele van de maarschalken een „douw" ge geven, maar wij konden het be richt niet uit het land krijgen. Timosjenko en Boedjenni b.v. werden van leden van het hoofd bestuur tot candidaat-leden gede gradeerd. De naam van Govorof ontbrak zelfs op de eerste lijst en enkele dagen na de publicatie er van haastte de „Prawda" zich te verzekeren, dat zijn naam ten gevolge van een vergissing was uitgelaten. O ja? Sinds het partijcongres ziin echter verscheidene hoogge plaatste militairen „onderschei den", zij het dan ook op een wijze van twijfelachtige aard. Die verschrikkelijke samen zwerende doktoren waren er immers als ik het mij goed herinner óók op uit, de levens van Konjef, Govorof, Wassilefski, Sjtemenko, Admiraal Leftsjenko „en anderen" watte verkorten. Dit verhaal is in de wereld gekomen toen Stalin nog leefde en Beria hoog in aanzien stond. Wat betekende dat allemaal? .Eerlijk gezegd: ik heb me er nooit érg druk om gemaakt en het zal nog wel een tijdje duren eer wij de werkelijke reden leren kennen, waarom juist deze militairen werden uitgezocht door het zonderlinge en ver dorven brein, dat het dokters complot heeft uitgevonden. De Italiaanse ambassadeur te Moskou, de scherpzinnige Baron Mario di Stefano, placht ziin hand op mijn schouder te leg gen, zijn wijze hoofd te schud den eri te zeggen: „Eddy, alles is terug te brengen tot de dok toren, de doktoren, de doktoren". Of is het nog niet afgelopen? Is er sprake van een werke lijke verandering in Rusland of is dit Stalinisme met een Ma lenkof-sausje? Ik heb genoeg gezien om met enig voorbehoud - de in druk te hebben, dat een goede oortie Stalinisme dood is en ik kan het niet van me afzetten, dat, indien Malenkof zijn kaarten niet bijzonder goed opspeelt buitengewoon goed iemand uit het leger of de heer Molotof of Nikolai Boelganin of Nikita Kroesjtsjef of wie dan ook de voorstelling in de war zal komen gooien. Ik persoonlijk ben in elk geval bl;j, dat ik niet behoef op te treden. Ik ben blij dat ik na bijna elf jaar met mijn vrouw en mijn beide kinderen Rusland uit ben. En ik ben ook blij, dat ik niet in de politiek te Moskou zit. Dat is altijd een van de ge vaarlijkste spelletjes geweest en zou nu nog gevaarlijker zijn. Want het is moeilijk te zeggen, in welke richting de tijger zal springen en de tijger heeft lange klauwen. Toch heeft dit land dingen, die ik nooit zal vergeten en waarvan sommiee van een tref fende grootsheid zijn. Bovenal het Russische volk zelf meedogenloos en toch teergevoelig, hard als graniet tegenover elkander, maar lief en teder jegens kinderen vol van een vuur, dat kan smeulen en opvlammen en zich zo volmaakt kan uiten in de schilderkunst, in het toneel, vooral in het grote toneel te Moskou, in de muziek in de dans. Mensen, die hopeloos ziin met machines, in het nakomen van afspraken en het leiden van een geordend leven mensen met een teugelloze verbeeldingskracht en een weelderige taal met be toverende manieren om din ven te zeggen, met een enorm ver mogen tot treuren en lilden, tot lachen en vroliik ziin een waarliik groot volk. dat eeuwen lang door ziin heersers tot nuln geslagen is en in welks land ieder is binnengedrongen, van do nrimitiefste horden af tot Adolf Hitler toe. Maar eens zal wellicht iemand het leiden uit de woestenii ran het verleden en heden en zal het talent, dat het, in over-deed bezit de grenzen der wereld beroerpn en zelf door de wereld worde" beroerd. Ik hoop er dan bij te ziin. Antivoord op nieutve Oostduitse stakingsgolf BERLIJN, 17 Juli In Oos Berlijn is vandaag een Russischi tankdivisie teruggekeerd. He machtsvertoon heeft waarschijn Hik ten doel te voorkomen da de gevaarlijke nieuwe stakings golf, die zich in Oost-Duitslano voordoet, naar Oost-Berlijn over slaat. Precies een maand na de re volte van 17 Juni waren de Rus sische tankcolonnes weer in d« stad terug. Vanmorgen in alle vroegte reden zii reeds door de Stalin Allee. De staat van beleg, die de Rus sen indertijd uitvaardigden, was pas Zaterdag i.l. opgeheven. De laatste van de 25.000 man Rus sische pantsertroepen, die de stad ruim 3 weken bezet hadder gehouden, verlieten dié dag de stad. Vanmorgen echter om 0.15 uur trokken er weer tanks over de Stalin Allee, waar een maand geleden de rebellie ontstond. De eerste pantserkolonnes kwamen de stad uit Zuidoostelij ke richting binnen. Duitse ooggetuigen in de Sta lin Allee telden het eerste uur 82 tanks. Uit het Oosten en Noorden kwamen nog meer tanks de Rus sische sector binnen. De tanks in de Stalin Allee werden gevolgd door 38 vracht wagens met infanteristen, ge vechtswagens. ambulances en auto's met munitie, voedsel en benzine. De Russische soldaten droegen weer hun groen stalen helmen en waren in volledige uitrusting. Officieren van het Oostduitse le ger deden dienst als gidsen. Een grote groep Sowiet ge vechtswagens heeft ureniang ge bivakkeerd in de voorstad Frie- drichsfelde. drie km van de Sta lin Allee. Russische veldkeukens maak ten het middagrantsoen voor de troepen gereed. Een Westberliins verslaggever heeft met verscheidene commu nistische blokhoofden in de om geving gesproken. Zii zeiden, dat er onder de inwoners van de Sowjet-seotor een sterk gevoel van ongerustheid heerste. Geen Sowjet-troepen werden gestationneerd in het centrum van de stad bii de geallieerde sector grenzen. De Russische troepen in de buitenwijken ziin echter in staat om in een uiterst kort tijdsbestek Oost-Berlijn te bezetten 27 tanks en 60 andere gepant serde voertuigen werden in de voormiddag gelost van een goe derentrein op het Kaulshof sta tion, vijf km ten Oosten van de Stalin Allee. De troepen werden in de om geving ingekwartierd. De Russen hadden zelf kleine houten kasten en bureaux mee gebracht. Volgens spoorwegbeambten te Kaulsdorf waren de treinen uit de richting Frankfort a. d. Oder binnengekomen. Volgens een officieuze schat ting waren om 12 uur 300 Sow- jet tanks aangekomen, waarvan de helft voor het aanbreken van de dag. Alles wijst er op, dat de Rus sen voor een lang verblijf zijn teruggekomen. Vandaag 300 ton tomaten naar Engeland De omvang van de tomaten- export van Nederland naar En geland, die met ingang van he den zal worden hervat, zal voor vandaag beperkt blijven tot 300 ton, aldus heeft het Ministerie van Landbouw medegedeeld. Er zal nader worden vastgesteld, in welk tempo deze export zal wor den geregeld. (Van onze correspondent) NEW-YORK, Juli 1953 „Verslagen door de republi keinen zijn we feitelijk niet" was November 1952 de ge dachte, waarmee de democraten zich over Adlai Steven son's nederlaag troostten. Er beweerden toen al boze tongen, dat het huwelijk van Eisenhower met de repu blikeinse partij er één worden zou met bijzonder korte wittebroodsweken en heel veel kibbelpartijen. Ongelijk hebben de profeten wat de korte duur van die witte broodsweken aangaat zeker niet gekregen. President Ike moge met veel geduld en tact proberen zijn moeilijkhe den met republikeinse senatoren en partijbestuurders achter gesloten deuren af te handelen, de politiek hier in de Verenigde Staten heeft nu eenmaal de eigenaardige gewoonte zelfs doven horende te maken als het op poli tieke geheimen aankomt. Vöor de republikeinse partij komt het bijzonder slecht ge legen dat langzamerhand de massa van de Amerikaanse kie zers het als de gewoonste zaak van de wereld gaat beschouwen dat de president bij het uitstip pelen van zijn politiek nog meer rekening dient te houden met bezwaar van zijn eigen partii dan van de democraten. De mare wordt zo immers bevestigd, dat Eisenhower iets anders is dan de leiding van de republikeinse partii, dat vorig jaar November de democratie niet tegen een program of een partij, maar al leen van een man het onderspit heeft moeten delven. Misschien zou de „Grand old party" zich over een en ander niet zo druk maken, als er vol gend jaar geen verkiezingen voor het Congres te wachten stonden. Hoe vreemd het voor buiten staanders ook moge klinken, de politici in Washington denken negen maanden na de presidents verkiezingen al weer ernstig aan November 1954, als een aantal hunner ten overstaan van de kiezers op het schavot zal moe ten klimmen; drie en dertig senatoren (een derde deel) en het hele Huis van Afgevaardig den ziin dan aan de beurt van aftreden. De republikeinse meer derheid en het Congres is op het ogenblik benauwend klein. De traditie in de Verenigde Staten wil, dat de partii welke bii de presidentsverkiezingen verslagen is, twee jaar later, hij de tussentijdse stembussentijd, voor het Congres beter voor de dag komt. Maar waar Eisen hower op het ogenblik moet regeren met een meerderheid van één stem in de Senaat en tien in het Huis, laat de waar schijnlijke afloop zich nu al ge makkelijk raden. Misschien valt het in de Staat nog wel mee, omdat onder de senatoren die aan de beurt van aftreden ziin, zich een en twintig democraten en slechts twaalf republikeinen bevinden. Maar het Huis zal zeker „omzwaaien". Het enfant terrible Kan de republikeinse partij leiding met succes proberen Eisenhower ook in 1954 te laten fungeren als head line op haar propagandamateriaal? Daarbij is het goed in aanmerking te ne men dat bij de presidentsverkie zingen Elsenhower won doorat zijn persoon inspirerend werkte op de honderdduizenden nartij- lozen die onder Roosevelt en Truman hun stem plachten te geven aan de democraten, doch de generaal van het Noord-Afri kaanse off"tisief en de invasie In Normandië zagen als symbool van Amerika's toekomst. Blijft het gerucht lonen dat deze Eisenhower in feite even weinig medewerking ondervond bii d" republikeinen als bii de oppositie, dan wordt 1954 voor Adlai Stevenson de eerste aan loop naar een democratische overwinning bii de presidents verkiezingen van 1956. En niets duchten de republikeinse stra tegen zo zeer als deze mogeliik- heid. Dat 'die mogelijkheid er des ondanks is. heeft de „Grand old party" voornamelijk aan haar „enfant terrible" te wijten, sena tor Mc.Carthy uit Wisconsin, die zich door flaters niet laat ont moedigen en onvermoeid blijft strijden tegen communistische spoken. Bij het begin van Eisen howers regering vreesden insi ders in Washington dat het voor al botsingen met senator Taft zouden ziin welke de samenwer king tussen Witte Huis en Con gres minder vlot konden doen verlopen dan wenselijk is voor een respect-afdwingend beleid. De insiders hebben zich vergist en de integriteit van Taft voor lager aangeslagen dan ze in wer kelijkheid is. Taft heeft Eisen hower vanaf de start kritisch op de vingers gekeken, bij tiid en wijle denk aan de ministers benoemingen liet hij zelfs van ziin misnoegen blijken op een wijze welke elke twijfel uitsloot. Maar senator Taft is loyaal ge bleven. Juist de laatste weken, nu hi.i door een ziekte voor enige tiid van het politieke toneel moest verdwijnen, ondervindt het Witte Huis, wat Taft voor de regeringspolitiek betekent. Senator Knowland moge als plaatsvervangend leider der repu blikeinse fractie nog zo ziin best doen, zijn invloed op de repu blikeinen van de meer proges- sieve groep tot de meest geheide conservatieven reikt lang zo ver niet. Gevaarlijker dan Taft bleef zich na de presidentsverkiezin gen voor regering en republi keinse partii de manie van Mc Carthy ontwikkelen. De onbe suisde, eerzuchtige en kortzich tige senator uit Wisconsin is door gegaan met ziin ketterjacht. Mensen die al eerder twijfelden aan Mc.Carthy's gezond verstand, moeten nu helemaal niets meer van diens muggezifterii hebben, maar de senator is niettemin er in geslaagd zich langzaam maar zeker op te werpen als parade paardje van een uiterste rech tervleugel in de partii. Mc.Car thy's enormiteiten ziin sedert Eisenhowers ambtsaanvaarding weer met enkele uitgebreid: hij hield een inquisitie onder de Amerikaanse bibliotheken waar van het gevolg was dat Wash ington zich in de ogen van het buitenland belachelijk maakte hij probeerde aanvallen te on dernemen op mensen als Mars hall en Truman waarvoor gelukkig echter buiten ziin eigen kring geenenkele interesse was en hij was de indirecte aanlei ding tot een onfatsoenlijke actie van een zijner mede-ketteriager' tegen de geestelijkheid in df Verenigde Staten. Jammer genoeg durft Eisen hower het nog steeds niet aan rechtstreeks tegen Mc.Carthy en ziin kliek op te treden, maar wel groeit in het republikeinse kamp het besef dat de fulminerende senator de beste wegbereide' voor een democratische overwin ning in 1954 geworden is. Sein op rood En om die reden staat nu in Washington het sein toch wel zo ongeveer op rood voor de repu blikeinen. Optimisten mogen be weren. dat de uitslag der laatste presidentsverkiezingen hebben aangetoond hoe traditie in de politiek waardeloos geworden is toch kon men in de omgeving van Eisenhower en Taft moeilijk verbloemen dat een nederlaag voor de regeringspartij bii tus sentijdse verkiezingen dikwiil' gevolgd is door een nederlaar bij de volgende presidentiëh stembusstrijd. En al zou ook dit maal de traditie beschaamd wor den, het denkbeeld van twef iaar te moeten regeren met eer in meerderheid democratise! Huis, bezorgt Eisenhower nu a boze dromen. Neen, het zijn beslist geer vriendelijke woorden en gedach ten welke oo het Witte Huis aar lieden als Mc.Carthy gewijd wor den. Bii voorbaat beschouwt mer hem als de zondebok voor eer nederlaag bii komende verkie zingen, terecht, gelooft met zeer vele Amerikanen ook uw cor respondent.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5