Stoutmoedige Franse raid op Vietminhbasis Langson Zijn atoomkanonnen al op Korea aanwezig? Avifauna thans failliet Indonesië nog steeds zonder kabinet Ned. militairen eind October naar Duitsland? Inbreker liep in de val, dank zij stadsomroeper DE KRONIEK VAN Harahap is niet geslaagd Parachutisten maakten zich meester van de stad vlug Gedachten van '11 domme jongen Geruchten biij ven aanhouden Vogelpark verdwijnt in October Noodlanding van Thunder jet te Oss Zaterdag 18 Juli 1953 Pagina 7 LANGSON, 17 Juli Parachutisten van de Luchtmacht der Franse Unie hebben door middel van een der meest gedurfde raids van de Indocliinese oorlog de stad Lang son, op nog geen 16 km van de Chinese grens, veroverd. Langson is het belangrijkste bevoorradingscentrum van de Vietminh. De parachutisten ondervonden slechts ge ringe tegenstand. Zij bliezen alle bruggen over dehet oerwoud moeten trekken, rivier de Kycua, die Langson met1~" 1""L J"i' Zuid-China verbindt op, en ver nielden alle wegen tussen het door de Vietnam bezette gebied en China. In één keer zijn hiermee vrijwel alle bevoorradingslinies tussen China en de Vietnam buiten wer king gesteld. Volgens de Fransen kregen de communisten maande lijks 300 ton oorlogsmateriaal uit China via Langson. 5000 parachutisten hebben aan de operatie op slechts 15 km van de Chinese provincie Kwangsi deelgenomen. Langson is gedurende drie we ken voor de operatie dagelijks door Franse jagers en bommen werpers aangevallen. De parachu tisten hebben de door de lucht bombardementen aangerichte ra vage nog vergroot door onmiddel lijk geweldige depots en munitie opslagplaatsen in de lucht te laten vliegen. Te Saigon heeft een militaire woordvoerder verklaard, dat de aanval op Langson niet een po ging was om blijvend vijandelijk gebied te bezetten. Als eerste doel noemde hij de vernietiging van belangrijke voor raden oorlogsmateriaal daar, ter wijl „het tweede doel was te to nen, dat de Fransen niet definitief in het defensief zijn gedrongen en weer beginnen het offensief in handen te nemen". De parachutisten werden van morgen om 8 uur boven Langson gedropt. Om zich weer bij de Franse troepen aan te sluiten zul len de parachutisten 50 km door Secr.-Generaal Raad van Europa omgekomen PARIJS, 17 Juli Jacques Camille Paris, de secr.-gen. van de Raad van Europa is vandaag bij een auto-ongeluk op de weg tussen Marillac en Bordeaux om net leven gekomen. Camille Paris bracht zijn va- cantie in de buurt van Bordeaux door. Hij was 50 jaar. In 1928 trad hii in de Franse diploma tieke dienst en bekleedde posten in Peiging. Washington, Bern en Rome, voor de tweede wereld oorlog. Tijdens de oorlog ver richtte hij missies in Portugal, Amerika, Londen en Algiers. Na nog andere functies vervuld te hebben werd hij in 1949 be noemd tot secr.-gen. van de Raad van Europa. waarbij het zeker is, dat zij enige harde gevechten met vijandelijke eenheden zullen moeten leveren, aldus de woordvoerder. De laatste maanden kwam vrij wel de gehele Chinese militaire hulp via Langson Indo-China bin nen. De vernieling van de voorra den en wegen in Langson haalt, naar men van Franse militaire zijden aanneemt, voorlopig een streep door de offensieve plannen van de Vietminh voor het einde van de regentijd in September. De troepen van de Franse Unie hebben drie jaar geleden bij het grote Vietminh offensief Langson moeten ontruimen. Dit was de eerste belangrijke offensieve actie van de Fransen in de zeven jaar, welke de oorlog in Indo-China reeds duurt. Zij onderstreepte de vastbera denheid van gên. Pierre Navarre, de nieuwe Franse opperbevelheb ber om binnen anderhalf jaar tijd een einde aan de oorlog te maken. Toen de eerste golf van para chutisten in het door de oorlog zwaar beschadigde Langson om acht uur landde, leek deze stad van 20.000 mensen vrijwel uitge storven. Drie uur later hadden de parachutisten hun vernielingswerk gedaan en al het verzet gebroken. Door het centrum van Langson slingert zich de Ky Cua rivier. Volgens een Franse schatting zal het maanden duren voordat de schade, welke zij op deze zon nige dag hebben aangericht, her steld zal zijn. Vanavond maakten de parachu tisten van de Franse Unie bekend, dat bij de verrassende landings operatie tegen Langson voldoende kanonnen en munitie buitgemaakt zijn om twee divisies uit te rusten. Er is een probleem dat ons bezig houdt. Een probleem waarvan we niet kunnen sla pen. Het kwelt ons. Het laat ons de nachten doorwaken en de uren tellen. Het schept fan tomen als angstlianen, die ons grijpen willen en vernietigen. En telkens opnieuw verschijnt het gezicht van onze buurman, de klopgeest. Onze buurman klopt nu al drie weken. Hij klopt ijverig en hardnekkig; hij klopt van de vroege ochtend tot de late avond. Het object dat hij ge kozen heeft om zijn kloplust op te bevredigen, is de schei dingsmuur tussen zijn huis en het onze. Eerst dachten wij, dat onze buurman ijverig was, maar een langdurige observa tie van zijn persoon heeft ons van dit vermoeden terug doen komen. Daarna meenden wij, dat onze buurman iets ophing, daar, aan de andere kant van die muur. Er zijn veel dingen die men kan ophangen: een schilderijtje, een wanddoek, een meisjeskopje, een vrou wenkopje, een mannenkopje en een kinderkopje. Het leek ons toe, dat de muur van onze buurman dan wel vol moest hangen met kopjes, die als dodenmaskers de kamer in- staarden en elke bezoeker on verwijld het deurgat zouden doen kiezen. Maar nooit heb ben wij iemand overhaast de vlucht zien nemen, zelfs geen deurwaarder. Nooit wees ook maar iets op de aanwezigheid van ongerechtigheden. Mis schien ook, dachten we toen, verhangt hij steeds hetzelfde, is hij orgineel en een minnaar van het perpetuum mobile. Maar ook dit scheen ons geen oplossing. En intussen klopt onze buurman. Klopt hij wild en onweerstaanbaar, sarcas tisch en iriterend. Daarom is er nog slechts één ding, dat we willen weten: „Wat doet onze buurman aan de andere kant van de muur?" WASHINGTON, 17 Juli Het Amerikaanse leger beschikt op het ogenblik over voldoende au tomatische kanonnen om enkele Amerikaanse artillerie-onderde len op Korea daarmede uit te rusten indien president Eisenho wer zulks wenselijk acht. Het 280 mm wapen met een actieradius van 32 km kan ato- mische en gewone granaten af vuren en tezamen met tactische atoombommen uit vliegtuigen gebruikt worden, indien de Ver. Staten zouden besluiten tot grootscheepse maatregelen tegen de communistische horden, die op het ogenblik de geallieerde linies teisteren. In antwoord op een vraag heeft het leger vandaag verklaard, dat zich op het ogenblik geen ato- misch geschut buitenslands be vindt, dit houdt echter niet in, dat zulks niet weldra het geval zou kunnen zijn. In werkelijkheid doen geruch ten de ronde, dat zich reeds en kele atoomkanonnen op Korea bevinden. Deze geruchten zijn echter vermoedelijk ontstaan door de aanwezigheid van 240 mm Houwitsers aldaar, welke echter niet voor atomische gra naten gebruikt kunnen worden. Het juiste aantal beschikbare 280 mm kanonnen is een geheim, maar bekend is, dat er veel meer dan twintig van aan het leger af geleverd zijn. Voor het gebruik van atoom wapens op Korea zou volgens de wet op de atoomenergie de goed keuring van president Eisenho wer vereist worden. De oorspronkelijke bezorgdheid over de politieke en psychologi sche gevolgen voor het gebruik van atoomwapens schijnt te ver dwijnen voor zover deze be zorgdheid het gebruik van deze wapens op het slagveld betreft. Deze beschouwingen zouden vermoedelijk echter wel ter tafel komen bij het overwegen van de kwestie van het gebruik van atoombommen voor strategische aanvallen op steden. Vroeger spraken de militairen van atoombommen als oorlogs- materieel. dat behoorden tot de familie der „onorthodoxe" wa pens zoals gifgassen en bacterio logische wapens. Thans zijn zij echter van oor deel, dat het een nieuw, zij het zeer krachtig wapen is, dat past in het grote arsenaal voor even tueel gebruik op het slagveld. Daarom is de kwestie van het gebruik van atoomwapens aan 't Koreaanse front in hoofdzaak 'n kwestie geworden, waarbij de militaire autoriteiten zich afvra gen of er beslissende resultaten mee verkregen zullen worden en of de doelen voor de nog kost bare wapens het gebruik van atoomgranaten waard zijn. Gatsonides gaf op in alpenrallye Onze landgenoot Maus Gatso- nides die met een Ford Taunus had ingeschreven voor de Alpen rallye heeft wegens een ongeval de strijd moeten staken. Gatso- nides winnaar van de Rallye van Monte Carlo 1953, die als één der favorieten gold voor deze Alpen rit sloeg in de 4e etappe van Sint Moritz naar Val d'Isere (513 km) tijdens de in hoog tempo genomen afdaling in een bocht over de kop en stortte 50 meter naar omlaag in een ravijn. Onze landgenoot kwam er zonder ver wondingen af, doch de auto werd vernield. Alphen aan de Rijn zal zjjn grootste attractie over enkele maanden kwijt raken. Gistermor gen heeft de civiele Kamer van de Amsterdamse rechtbank onder presidium van mr. B. de Gaay Fortman het uitstel van betaling ingetrokken, dat tot volgend jaar Mei verleend was aan de N.V. Britimij Vogelpark Avifauna en deze maatschappij in staat van faillissement verklaard. DJAKARTA, 17 Juli (Pi-Aneta) Tussen de Indonesische kabi netsformateur, Burhanuddin Ha rahap, en de Partai Nasional Indonesia kon geen overeenstem ming worden bereikt over de vorming van een nieuw kabinet. De P.N.I. bleef bij haar eis om liet premierschap. De candidaat, die de PNI voor het minister-presidentschap stel de, was de Indonesische ambassa deur in de Verenigde Staten, mr Ali Sastroamidjojo, die intussen Vrijdagochtend naar Washington is teruggekeerd. De heer Suvrirjo van de PNI verklaarde, dat het de eis van de PNI is, dat een lid van de PNI minister-president zal worden, omdat het kabinet- Wilopo is gevallen door het beleid van een minister van de Masjumi, nl. de minister van binnenlandse zaken, mr. Roem, inzake de grondverdeling in Noord-Suma- tra. De Masjumi stelt daartegen over, dat de regering niet is ge vallen door het beleid van mr Roem, aangezien dit beleid door het gehele kabinet, onder leiding van de P.N.I.-erWilopo is goed gekeurd. De Masjumi stelt, dat het kabinet-Wilopo is gevallen door de houding van de regerings partijen in het parlement. De Masjumi verwijst daarbij naar de regeringsverklaring, welke is uit gegeven na het aftreden van de regering. Intussen heeft Harahap zijn mandaat nog niet aan president Soekarno, die zich in zijn buiten verblijf in Tjipanas bevindt, te ruggegeven In sommige kringen beziet men thans de mogelijkheid, dat Harahap zal trachten een ka binet zonder de P..N.I. te vormen, doch de formateur zei zelf, toen hem na een bijeenkomst met de kleine partijen Vrijdagochtend werd gevraagd, of die kleine partijen het algemeen zouden goedkeuren, indien hij een rege ring zou vormen zonder de PNI: „Geen commentaar". Evenmin gaf Harahap duidelijk antwoord op de vraag, of hij het voornemen heeft zijn mandaat aan de presi dent terug te geven. Hij zei slechts, dat hij de president ver slag zal uitbrengen, nu gebleken is dat de pogingen om met de P.N.I. tot een vergelijk te komen, zijn mislukt. De kabinetscrisis in Indonesië duurt thans 45 dagen. Dit zal het laatste seizoen zijn, waarin het publiek het vogelpark dat deze zomer nog. normaal ge opend zal blijven, zal kunnen be wonderen. Het zal wegens een schuld, die op het ogenblik f 750.000,bedraagt, in October a.s. worden geliquideerd. De rechtbank benoemde mr. U. W. H. Stheeman tot rechter-com- missaris en tot curatoren mr. C. D. van Vliet en mr. A. Th. E. Kastein, die reeds bewindvoerders waren sedert in November van het vorig jaar aan het Vogelpark op verzoek van de crediteuren voorlopige surseance van betaling werd verleend. In Februari j.l. werd dit uitstel definitief verleend en wel tot Mei 1954. Het verzoek tot intrekking van dit uitstel is tot de rechtbank ge richt door de bewindvoerders en wel op grond van art. 242 (3e en 4e lid) der faillissementswet. Dit houdt in, dat de schuldenaar (in dit geval de directie van het Vo gelpark) onbevoegd „enige daad van beheer of beschikking betref fende de boedel heeft verricht zonder medewerking, machtiging of bijstand van de bewindvoer ders" en dat zij heeft nagelaten te doen „wat naar het oordeel der bewindvoerders door hem in het belang des boedels moet worden gedaan." Naar wij vernemen zal de directie van de N.V. Britimij. Vogelpark Avifauna tegen de be- schikkking van de rechtbank appel aantekenen bij het Amster dams gerechtshof. De curatoren tekenen daarbij echter aan, dat de liquidatie niet temin zeker is. Ook al zou het Hof beslissen, dat de surseance van betaling niet onmiddellijk zal worden ingetrokken. De traditionele Kaagweek werd Vrijdagochtend geopend, met onderlinge zeilwedstrijden. Veel wind stond er niet, doch de deelnemers begonnen deze dag met groot enthousiasme. Tijdens de eenmanswedstrijd regenboogklasse. Van links naar rechts, 24, „Onrust"' van P. A. Eeuwen; 90, „Home" van F. A. D. Theunissen; 91, „Toreador" van A. Gebuis en 82, „Tjerk" van W. de Boer. Berichten uit Rheine (West- Duitsland) doen vermoeden, dat er een nieuwe ontwikkeling ge komen is in de reeds maanden durende besprekingen over de le gering van een Nederlandse re gimentsgevechtsgroep ongeveer 6000 man, in de Britse sector van West-Duitsland. Donderdagavond is namelijk tijdens een geheime zitting van de gemeenteraad van Rheine over de komst van Nederlandse mili tairen naar Rheine gesproken. De Nederlandse soldaten zouden eind October gelegerd worden in de Gellendorf-kazerne. In deze kazerne zijn tot nu toe vluchte lingen uit Oost-Duitsland onder gebracht. Zij hebben thans de boodschap gekregen, dat zij het gebouw per 1 October moeten ontruimen. Behalve in de Gellen- dorfkazerne zouden de Nederlan ders ook in de naast de kazerne gelegen school worden gehuis vest. Bij informatie ter bevoegder plaatse in Den Haag werd echter Na motorongeval overleden 's-GRAVENHAGE, 17 Juli - Vandaag is in een ziekenhuis te Tilburg overleden de 24-jarige luitenant-vlieger K. Felkers uit Rauwerderhem (Fr.), die Maan dag bij een motorongeval te Til burg ernstig gewond werd. Lui tenant Felkers zat op de duo van de motor, waarmee het ongeluk gebeurde. De bestuurder, eerste luitenant Muste, was, zoals ge meld op slag dood. medegedeeld, dat er in de lege ringskwestie nog steeds geen be slissing is genomen. Deze beslis sing ligt enerzijds bij de West- Duitse regering en de Britse be zettingsautoriteiten en anderzijds bij de ministerraad. Zoals men weet, zou legering van Nederlandse troepen in Duits land nodig zijn in verband met het tekort aan huisvesting in eigen land en aan mogelijkheden voor oefeningen in gróter ver band. Ook Poolse bijdrage aan technische V.N.-lmlp GENEVE. 17 Juü Polen heeft het Russische voorbeeld van Woensdag gevolgd en be loofd te zullen bijdragen aan 't V.N.-program van technische hulp aan onvoldoende ontwik kelde landen. De Poolse bijdrage voor dit jaar zal 272.730 gulden bedragen. (De Sowjet-Unie be loofde Woensdag een bijdrage van 3,5 millioen gulden). Churchill wordt weer sterker LONDEN, 17 Juli Premier Churchill die thans rust houdt, wordt weer iets sterker. Hij zal indirect deelnemen aan het par lementaire debat over buiten landse zaken, dat de volgende week zal worden gehouden. De waarnemende premier Butler, zal met hem overleggen over het debat. Duitse matroos verdronken ROTTERDAM, 17 Juli Door onbekende oorzaak is vanochtend de 19-jarige Duitse matroos Hel- muthh Metty, uit Duisburg van zijn schip, het Franse sleepschip „Victor Hugo", in de Schiehaven gevallen. Na enkele minuten werd de jongeman uit het water gehaald. Direct werd kunstma tige ademhaling toegepast en werd hij naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd. Daar bleek dat hij was overleden. Piloot redde zich op het nippertje OSS, 17 Juli Een Thjinder- jet-straaljager van de militaire vliegbasis Volkel heeft vanmid dag om drie uur wegens motor- stoornis een noodlanding moe ten maken op de heide in de gemeente Heesch bij Oss. Direct na de landing vloog het toestel in brand. De piloot, de 22-jarige sergeant A. L. M. Snij ders uit Kerkrade, had nog juist de zwaargehavende machine kunnen veriaten. Hij bleef onge deerd. De machine brandde ge heel uit. Even voor de noodlanding heeft de piloot nog twee benzinetanks kunnen afwerpen. De brandweren van Heesch en Geffen en de regionale brand weer uit Oss zijn uitgerukt. Van de vliegbasis Volkel kwam men met schuimblussers. Men kon echter niet verhinderen dat het toestel uitbrandde. De burge meester van Heesch en Geffen waren eveneens ter plaatse. Er is enige schade aangericht aan tuinbouwgewassen. Dat stadsomroepers nog een nuttige rol kunnen spelen, ook in onze moderne samenleving, is Donderdag wel bewezen in Genemuiden, waar men dank zij het werk van een lid van dit oude gilde een inbreker te pakken heeft gekregen. Don derdagnacht om ongeveer éen uur hoorde de heer H. van Brussel, die een manufactu renwinkel in Genemuiden heeft, verdachte geluiden in zijn huis. Er was een inbreker aan het werk. die van achte ren zijn huis was binnenge klommen. De onbekende had inmiddels lont geroken en vluchtte het huis uit. De slimme winkelier nam een koene sprong uit het raam van zijn huis, met de stok van een zwabber. Hij had gedacht de inbreker in een zijgangetje naast zijn huis tegen te komen en hem daar in te kunnen rekenen. Dit liep echter mis, daar de man er al vandoor was gegaan. De politie ver moedde, dat hij zich ergens in Genemuiden had verstopt en daarom gaf men des ochtends de stadsomroeper opdracht het dorp door te trekken. Dit geschiedde. Met zijn flink stemgeluid waarschuwde deze de bewoners, dat in hooiber gen en schuren gekeken dien de te worden naar een moge lijk verborgen inbreker. Druk ging' men aan het zoeken en inderdaad: om drie uur in de middag werd de inbreker ont dekt in een hooiberg, waar hij diep in het hooi verborgen zat. Ontvluchten baatte niet meer en dus werd hij spoedig inge rekend. Het was de 22-jarige G. S., een ontvluchte uit de Rekken- se opvoedingsinrichting. De man heeft inmiddels toege geven, inbraakjes gepleegd te hebben in Genemuiden, Zwart sluis en Hasselt. VOLGENDE WEEK, zo kan worden ver- wacht, zal de Tweede Kamer zich bezig houden met de behandeling van het Euro pese Defensie-Gemeenschapsverdrag. Kortweg ge naamd: het E.D.G. Wij hebben er al eens eerder over gesproken. Het gaat hier om een belangrijke zaak, met vele gewichtige kanten. Politieke, econo mische, staatsrechtelijke, en nog vele meer. Maar er is ook een andere kant, die tot nog toe maar weinig tot zijn recht gekomen is. Dat is het vraag stuk van de geestelijke verzorging van de troepen, die in het Europese Leger zullen worden opgeno men. Dat is natuurlijk een zaak van betekenis voor alle landen, die daarbij betrokken zijn en wij zou den niet graag willen beweren, dat die andere lan den zich aan dit probleem niets gelegen laten liggen. Maar wij hebben hier op dit ogenblik in het bijzonder te maken met Nederland, ook al, om dat wij weten, dat ons land in zoverre wel degelijk er prijs op stelt, zijn naam en eer als christelijke natie te handhaven, dat er in ons leger, onze vloot en bij onze luchtmacht, goed voor de geestelijke belangen van de soldaten gezorgd wordt. En dan willen wij, wij zouden gerust mogen zeggen, dan eisen wij, dat dit ook gebeurt, wanneer „onze jongens" zoal niet „overzee", dan toch over de grens zijn Wat is nl. het doel van de E.D.G. en wat is ie het doel van de Europese Samenwerking op zovelerlei gebied? Dat is, door die verschil lende vormen van samenwerking, de wereldvrede handhaven, de mogelijkheden daarvoor versterken en bevestigen. Daartoe is samenwerking op ver schillend gebied nodig. Wij denken aan het z.g. Schumanplan, dat nu de Kolen en Staalgemeen schap is, waaraan de betrokken zes landen (Ne derland, België, Luxemburg, Frankrijk, Italië en Duitsland) meedoen. Europa was verzwakt, het zou aan een mogelijke aanval van Rusland geen weer stand kunnen bieden. Maar niet alleen is Europa, door de oorlog, economisch verzwakt, er is nog altijd de voor de inwendige sterkte funeste tegen stelling tussen Frankrijk en Duitsland, die ook zulk werk. Intussen wordt door de Regering wel ver- zekerd, dat in artikel 16 van het Militair Protocol een en ander over die godsdienstige en geestelijke verzorging is bepaald en bij de uitwerking van dit r M A f I 1 B i J I 4 punt zal van dit artikel worden uitgegaan. „De -JL- Af B 1%, H BA II I I L\ B nationale homogene eenheden bieden voldoende - JL JJ-9- 1. mogelijkheid tot het benoemen van geestelijke ver zorgers van eigen nationaliteit." Zijn die mogelijk heden inderdaad voldoende? Wij zijn daar nog niet zo zeker van, tenzij het plan zou bestaan, ook voor voldoende financiën te zorgen. Want in dit geval kan men niet alles van het particulier initiatief verwachten! En als wij kijken naar de enorme bedragen die nodig zijn, om het zuiver militaire apparaat te verzorgen, dan menen wij, dat de Nederlandse Regering ook voor de godsdienstige en geestelijke verzorging royaal genoeg moet zijn! Wij konden onlangs kennis nemen van verschillende cijfers over deze kwestie. Zij doen ons de haren te berge rijzen. Wij behouden ons voor, er op terug te komen, indien zij in de komende week (weken) bij het E.D.G.-debat niet voldoende tot hun recht zouden komen een belangrijke rol speelt bij de oplossing van de moeilijkheden voor de uitwerking van de E.D.G. Het is op dit punt de oude kwestie: de eenheid van West-Europa zal nooit tot stand komen, als het niet ook Frankrijk en Duitsland zijn, die samen werken. Kunnen wij daar iets aan doen? Ja, werd indertijd door de leider van de Katholieke Fractie gezegd, Nederland kan daar iets aan doen, door elke gelegenheid te benutten, die twee samen te brengen. Wij, als Katholieken zullen dat ook kun nen en dus moeten doen, als wij maar hebben, wat mej. dr. Klompé eens noemde, dat „rotsvaste geloof" in onze en deze zaak Zij vroeg bij die gelegenheid, in een van ie haar voorname en van veel visie getuigende artikelen over de buitenlandse politiek, in het altijd lezenswaardige Katholiek Staatkundig Maandschrift, wat Europa met name stelt tegenover de energie en de opofferingsgezindheid van com munistische zijde? Nog veel te veel aarzeling en terughoudendheid, angst voor het eigen bestaan en twijfel aan de toekomst. Hebben wij, vroeg zij ook, dan geen waarden, waarvoor het de moeite loont, offers te brengen, hebben wij niets te geven aan de rest van de wereld? Hierbij nu zouden wij even een enkele aantekening willen maken. Wij willen een constructieve Europese en buitenlandse poli tiek, wij willen de verdediging van Europa, het moederland der christelijke beschaving, op geeste lijk en stoffelijk, op economisch en militair gebied, enz., ook door velerlei offers te brengen. Wij doen dat zeker al. Wij denken maar aan het prijsgeven van delen van onze strikte souvereiniteitsrechten in de Kolen- en Staalgemeenschap en (volgens het voorstel) in de Europese Defensiegemeenschap (E.D.G.) enz., wij denken ook daarbij aan onze bereidheid, om in het Europese Leger een deel van de bloem van onze jongelingsschap te doen opnemen. Maar,.... als het waar is, dat wij dat doen ook en zeker niet op de laatste plaats, om woordigen, dan moeten wij ook denken aan: de geestelijke verzorging van ons leger in het buiten land Dat zijn wij verplicht aan die bloem van onze jongelingsschap, die bovendien niet alleen van belang is voor het wordende nieuwe Europa, als een militair object, maar meer nog als een belangrijk element van opbouw voor de christelijke ontwikkeling van dat Europa. Welnu, op de ernst, waarmee die geestelijke zorg ter hand zal worden genomen, zijn wij, althans op dit ogen blik, niet helemaal gerust. Wij hopen, dat er in de komende dagen, van de zijde van de K.V.P. uiter aard het eerst en het meest, op aangedrongen zal worden, dat voor deze zaak werkelijk al het moge lijke zal worden gedaan. Niet, omdat wij dit niet nodig zouden vinden voor de jonge mannen uit al die andere landen, maar voor zover daar op dit gebied een tekort is, zou het voorbeeld en de drang tot constructief handelen van Nederland, als een goed voorbeeld kunnen werken. Van de zijde van de K.V.P. is de ongerustheid, welke o.a. in de kringen van het Katholiek Thuisfront heerst tot uiting gekomen. En nu lezen wij in de onlangs ver schenen memorie van antwoord van de regering over de mening van de Tweede Kamer betreffende dit E.D.G.-verdrag, dat het instituut van de gods dienstige verzorging bij de Europese Defensiestrijd krachten, een van de onderwerpen vormt, welke nog nadere regeling behoevenDe Regering zal er echter naar streven, dat de geestelijke ver zorging zoveel mogelijk zal geschieden overeen komstig de wijze, waarop deze bij de Nederlandse strijdkrachten wordt geboden Dit is echter, dunkt ons, wel het minimum. Ook bij de Nederlandse Strijdkrachten daar hebben wij het wel eens een keertje meer over gehad wordt in dit geval nog niet „al het mogelijke" gedaan, o.a. door een tekort geestelijke en christelijke waarden te vertegen- aan subsidies voor het belangrijke Thuisfront- Terecht n.l. heeft een van de Amerikaanse aalmoezeniers eens gezegd, dat het verkeerd zou zijn, alleen maar te kijken naar het gevaar van het communisme, dat door de ver schillende vormen van samenwerking, ook door de E.D.G., afgewend moet worden en niet te letten op de enorme morele en geestelijke verwildering, waaraan buitenlandse troepen in Duitsland op het ogenblik ten prooi zijn! Hoe zal dat worden, als meer nationale eenheden over de grens gelegerd moeten worden in het kader van het Europese Leger? Moeten de ouders de praktijk van de E.D.G. in dit opzicht met schrik tegemoet zien? Het peil van de godsdienstige practijk is ook thans bij de bezettingstroepen in West-Duitsland zeer slecht. Op het ogenblik is de gezonde katholieke godsdien stige praktijk bij de Nederlandse troepen in onze huidige strijdkrachten zeer goed. Dat moet zo blijven, ook als het Europese Leger, in heel wat moeilijker omstandigheden, onze jongens zal op eisen! Kerk en Thuisfront zijn bereid en zijn er voor klaar, maar de Overheid moet de nodige steun verlenen. Eigenlijk moet dat niet gebeuren, zoveel als dat m o g e 1 ij k is, maar, zoveel als dat nodig is! Moge het komende debat daaromtrent de no dige zekerheid en vastheid geven, welke naar onze mening te vergen is!

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7