SHORTIES Viol en KAMERBEWONERS Storn „KORT EN GOED" |P Kleuren SCHOOLKINDEREN Finai is niet altijd van kracht voor DEZE WEEK IN DE TUIN De voeding van BEÏNVLOEDEN GEDRAG EN PRESTATIES VAN Kledingexport hoger brunettes stevig haar v-.-, Resultat Bei ZATERDAG 18 JULI 1953 A l/v< Gedragen bij wijde en klokkende rokken is onflatteus en smakeloos Het korte manteltje behoort wel lot de meest practische en nuttige kledingstukken. Immers in het najaar dragen we het over een herfstjapon, 's winters completeert het de lange pantalon van ons ijs- tenue, terwijl het in het voorjaar weer dienst doet als aanvulling van een mantelpakje of deux- pieces. Ook 's zomers is het weer niet zo, dat je in je zomerjurk een dagje van huis kunt gaan zon der gewapend te zijn met een wol len jasje. Vooral als de zon eens wat te lang achter de wolken schuil gaat of 's avonds, wanneer het wat killer wordt hebben we er al gauw behoefte aan. Ze zijn er bij de vleet, deze r mmm ;..S: -r/G - y p 4$ MM' WÈÊÈm i Wanneer wij het over viooltjes hebben, bedoelen we meestal de bekende Viola tricolor, het drie kleurige viooltje, dat ons van het vroege voorjaar totdat de vorst in valt een schat van bloemen schenkt. Officieel is dit viooltje een tweejarige plant, maar ook in het voorjaar gezaaid zal het bloei en. De plantjes blijven dan heel wat kleiner en de bloei is ook min der rijk dan bij exemplaren, die in het vorige jaar zijn gezaaid. De tijd om dit te doen is thans daar, zodat zij, die violen in bloei heb ben nu de kans moeten waarne men en enkele zaden laten rijpen. Ze worden op vochthoudende grond uitgestrooid, waarna de jonge plantjes in October te be stemder plaatse worden uitgezet. Meestal laten wij het nu nog niet zover komen, dat de zaden gaan rijpen, want de stelregel is, dat hoe meer er geplukt wordt, des te rijker zal de bloei zijn. Het vormen van zaden vergt boven dien veel van de plant, met het gevolg, dat de bloemen kleiner worden. Een enkele zaaddoos zal echter geen „schade" veroorza ken. Behalve de driekleurige viool tjes, welke uit zaad worden opge kweekt, kennen wij nog de Cor- nuta's, de vaste violen, welke in vele tinten voorkomen, doch meestal zien wij de lila-blauwe en de gele. Met de eveneens vaste Viola odorata kunnen zij jarenlang in de border voor de nodige kleur zorgen, terwijl Viola cornuta ook zeer geschikt is voor rotstuintjes. Om niet al te wild groeiende plan ten te krijgen dienen ze na de bloei te worden ingekort. Htn. shorties, wijd, recht of ruim in de taille en dan nauwsluitend om de heupen. We zien ze in allerlei mooie pastel-tinten en wit, blok jes, travers-tweed en andere fan tasie-stoffen. Iedereen vindt ze handig en gemakkelijk en ze staan vlot. Maar toch zijn deze jasjes lang niet zonder pretenties en het gezegde „kort en goed" gaat hier zeker niet zonder meer op. In de eerste plaats eist een vin- gertip een rechte japon of dito- rok en dan wil dit nog geenszins zeggen, dat elke rechte rok een goede combinatie hiermee vormt. Materiaal en kleur moeten op el kaar zijn afgestemd, d.w.z. ze moe ten samen een harmonieus geheel vormen. Voeg geen verschillend gepatroneerde stoffen tezamen, evenmin kleuren, die in algemene zin „vloeken". Dat deze aanwij zingen rekbaar zijn ligt voor de hand, want ook hier geldt dat uit zonderingen de regel bevestigen en komt het op persoonlijke goe de smaak en gevoel voor combi naties aan. Maar willen we wer kelijk een smaakvol effect berei ken en het geheel de waarde ge ven, die het toekomt, zo blijft voorzichtigheid geboden. Elk snoe zig jasje kan nog niet op succes bogen, wanneer het niet met de juiste garderobe-stukken wordt gecombineerd. Jammer genoeg wordt er maar al te dikwijls gezondigd tegen de eisen, welke het korte manteltje nu eenmaal stelt en legio zijn dan ook de gevallen, dat we ze zien dragen op wijd klokkende rokken, hetgeen een onflatteuze, smake loze en daarbij lompe indruk maakt. Zorg daarom vooral bij de aan koop van een toppertje, dat dit in kleur en materiaal harmonieert met de rokken of japonnen, die u reeds bezit, of, wanneer u zich een jurk of een rok wilt aanschaf fen, houdt dan rekening met het korte manteltje, dat u zo graag draagt. We laten hier twee modellen bij gaan uit de Amerikaanse collecties van Neiman-Marcus, Dallas, Texas, Van een wollen boucle-stof in een lichte tint werd het eerste jas je vervaardigd. Het model, dat op valt door de mooie snit, is iets lan ger dan we van de shortie gewend zijn en loopt over de heupen smal ler toe. Van hals tot zoom sluit het met knoop en knoopsgaten, terwijl de steekzakken in de cou penaden verwerkt zijn. De 9/10 mouwen werden laag ingezet. Deze mannequin weet, dat ze een dergelijk manteltje op een rechte effen donkere rok hoort te dra gen. Voor elk seizoen en voor veel gelegenheden is dit rechte jasje geschikt. Mouwinzet en revers zijn klassiek. Het vertoont verder een dubbele knoopsluiting en schuin geplaatste steekzakken. Marine-blauw of een ander spre kende tint zal het heel goed doen op de witte jersey-japon, die er onder gedragen wordt. Geen tijd, geld en kookgelegenheid Kamerbewoners hebben net als alle andere mensen een evenwich tig samengestelde en goed toebe reide voeding nodig. Toch zijn er onder de mannen en vrouwen, die voor hun eigen potje moeten zor gen ettelijke, die dit niet schijnen in te zien, die aan de voeding wei nig aandacht besteden. De veront schuldiging is meestal: gebrek aan tijd, geld en kookgelegenheid, of interesse. Inderdaad kunnen dat de rede nen zijn, die het moeilijk maken om te voldoen aan de eisen, die aan een gezonde voeding gesteld moeten worden. Het is echter in zijn eigen belang, wanneer de ka merbewoner aan deze moeilijkhe den het hoofd biedt. Door onvol doende voeding al duurt deze slechts enkele jaren, kan de ge zondheid blijvend geschaad wor den. Een onvoldoende voeding is bijv. een voeding, die geregeld bestaat uit drie broodmaaltijden, of een die bestaat uit: halverwege de och tend een kop koffie met een koek, 's middags een paar broodjes en dan tegen acht uur 's avonds een bord soep of vlees, aardappelen en Volgens een rapport van psy chologen van de Johns Hopkins universiteit te Baltimore worden in schoollokalen, die in vrolijke kleuren zijn geschilderd, betere cijfers behaald en dit geldt merk waardiger wijze in hogere mate ten opzichte van jongens dan van meisjes. De psychologen hebben bevon den, dat weldoordacht gekozen kleuren een onmiskenbare invloed hebben op het gedrag en de pres taties van schoolkinderen. De grootste vooruitgang doet zich voor bij kleuterschoolkinderen. „De meest verrassende ontdek king was, dat jongens blijk gaven van groter gevoeligheid voor kleu ren dan meisjes", verklaarden de psychologen na twee jaar onder zoek. „Wij waren er al sinds enige tijd van overtuigd, dat de kleur en haar dimensies het gedrag van de mens beïnvloeden", zei Dr. Wendel R. Garner, de leider van het onderzoek. „Niettemin was het een aangename verrassing, te zien dat dit onderzoek zulke verwon derlijke duidelijke resultaten op leverde en wij achten het zeker, dat deze resultaten van werkelijk belang zullen zijn voor leerkrach ten en alle anderen, die te maken hebben met de kleuren in school gebouwen. Het onderzoek heeft plaats ge vonden in drie lagere scholen zon der dat onderwijzers en leerlin gen daar iets van merkten. Er werden in drie scholen, die opnieuw geschilderd moesten wor den, een jaar lang volledige aan tekeningen gehouden omtrent ge drag en vorderingen van alle kin deren. Vervolgens werd een van deze scholen opnieuw geschilderd vol gens het principe van de kleuren- dynamiek, in de tweede werden plafonds en wanden in het gebrui kelijke wit en lichtgeel geschil derd en aan de derde deed men r.iets. Hierna werden de prestaties van de leerlingen gedurende het nu volgende jaar vergeleken met die van het eerste jaar. „In de school, waar het princi pe van de kleurendynamiek was toegepast, gingen de prestaties der leerlingetjes van de eerste twee klassen met 33,9 procent vooruit. In de school die opnieuw m de gebruikelijke kleuren was ge schilderd, bedroeg dé vooruitgang 7,3 procent en in de niet geschil derde school slechts 3 procent. In de klassen drie tot en met zes was de vooruitgang in de school met de wetenschappelijk gekozen kleuren 8,9 procent en in die, wel ke volgens het gewone recept was geschilderd, slechts 0,5 procent, terwijl in de niet geschilderde school'een achteruitgang van 2,7 procent moest worden geconsta teerd. Bij de toepassing van de kleu rendynamiek werden de muren van gangen geel geschilderd en de deuren en plinten parelgrijs. De klasselokalen aan de noordzijde werden in pastel-rose gehouden en die, welke op het zuiden uit zagen, in blauw en groen, neutraal lichtgrijs werd gebruik in de te kenlokalen. De voorwanden van elke klas werden in een donkerder tint van de overheersende kleur geschil derd. „Dit had het belangrijke ge volg, dat de weerkaatsing van het licht door die muur werd ge dempt, hetgeen rustgevend voor de ogen was en de aandacht der leerlingen naar die wand trok", aldus de psychologen. De schoolborden werden groen geschilderd inplaats van zwart, zoals vroeger gebruikelijk was. Nederland heeft in 1952 voor bijna f 76 millioen aan kleding ge ëxporteerd. Dit is ruim 10 mil lioen meer dan in 1951. De import bedroeg ongeveer f 41 millioen, dus 27 millioen minder dan in 1951. Voor de kledingindustrie is 1952 een gunstig jaar geweest, de ex port herstelde zich tot een in 1950 bereikt peil, en de import viel te rug op een niveau, dat de deskun digen normaal zouden willen noe men voor de huidige verhoudin gen. groenten in een eetgelegenheid buitenshuis. De porties zijn wellicht voldoen de, maar bouwstoffen en bescher mende stoffen komen in te geringe hoeveelheid in de maaltijden voor. Voor het kiezen, klaar-maken en eten van een goede voeding zijn nu eenmaal interesse, enige kennis van zaken en wat tijd nodig. Zo moeilijk is het niet om deze te ver overen. Laten wij pens beginnen met de keuze. Waaruit bestaat een goede voeding? In ieder geval twee broodmaal tijden en een vers gekookte warme maaltijd, op geregelde tijden geno men. Hierin komen iedere dag voor: tenminste 2/3 liter melk, in welke vorm doet er niet toe; een boterhambelegging kaas; 50 g vlees of visvlees of een ei; of wanneer dit niet goed uitkomt H liter pap, vla of yoghurt; 250 g groente, waarvan een deel rauw gebruikt kan worden; een portie vers ge kookte aardappelen; vers fruit; brood, waarvan een deel bruin of volkorenbrood; boter of margarine naar behoefte. Om het voedsel tot zijn recht te laten komen is een gelijkmatige verdeling over de dag noodzake lijk. Ontbijt en koffie maaltijd Bruinbrood of roggebrood en eventueel regerings-wittebrood; tenminste één hartige broodbeleg ging en een stuk fruit of rauwe groente; een beker melk of karne melk of de melk verwerkt in een drank of pap. Warme maaltijd Aardappelen (bij uitzondering macaroni, gort of rijst), liefst verse groenten, vlees of vis of bonen of erwten. Is dit laatste niet moge lijk, dan dient de maaltijd beslo ten te worden met een melktoe- spijs of flinke beker koffie e.d. Het kiezen, klaarmaken en eten van een goede voeding vragen dus inderdaad meer interesse en meer tijd, maar de kamerbewoner kan het zich gemakkelijk maken door: Gebruik te maken van kant en klaar gekocht voedsel als: pap en vla in flessen, vlees- en viswaren (ook bij de warme maaltijd), ge bakken vis; verder pakjes soep en pakjes jus enz. Gerechten als rijst, in water gekookte havermout voor pap, erwten en bonen voor twee dagen tegelijk klaar te ma ken. Gerechten met een lange kooktijd weg te laten uit het menu of de avond vóór het gebruik te koken (poulet, bonen). Aardappe len en groenten geregeld in één pan te koken met weinig water; Groente af en toe in de koekepan in gesmolten boter of margarine gaar te smoren (kool, winterpeen, koolraap, andijvie en lof lenen zich daar zeer goed voor), waarna geen groèntesaus nodig is; Allerlei groenten rauw te verwerken tot sla of rauw door aardappelpuree te mengen; Groenten en aardap pelen kort te koken (na ongeveer 20 minuten zijn de meeste groen ten gaar), de warmtebron te tem peren, zodra de inhoud kookt. Hierdoor voorkomt men aanbran den en overkoken en is het niet nodig steeds bij de pannen te blij ven staan. Voorbeelden van gemakkelijke menu's in de zomer zijn: Rauw ge bakken aardappelen, met ei (roer ei) spitskool; Gebakken vis, aard appelen, bieten; Bruine bonen, aardappelen, gebakken spek, krop sla, kop koffie; Stamppot rauwe andijvie met rest bonen, yoghurt met beschuit; Klapstuk, aardappe len, komkommer; Rest klapstuk, rijst, tomatensla; Dikke groente soep met rijst, beschuit met kaas; Warme ham, aardappelen, bloem kool; Sla van garnalen, aardappe len en koude gekookte groente. VOOR MET - - M De beroemde kappers der „Haute coiffure" komen steeds weer met nieuwe modellen, die ook telkens weer getuigen van oneindigende scheppingsgeest. Dit exclusieve kap sel werd door Carita Alexandra ge creëerd en is speciaal voor brunet tes geschikt. In tegenstelling met de laag over het voorhoofd vallende ponny zien we boven ieder oor een flinke lok haar handig naar boven geborsteld, terwijl ook het kruin- haar omhoog werd gerold. Het kreeg de naam „Nenuphar" (wa terlelie). Een pittige coiffure, maarje moet er het type voor zijn en stevig haar hebben. ill! De wagen met wilde dieren stond vlak bij het circus, kleine vrienden. En een wilde beer wilde een juffrouw bijten, de juffrouw, die de beren temt. Hauwl Hauw! zei de beer. Er was een man in het circus, en die zat met zijn benen omhoog. Op zijn voeten lag een geweldige fles en die fles kon hij met zijn voeten steeds maar laten draaien en op wippen en zo. Ook kon hij stangen met vlammen eraan in het rond laten draaien! Ook opwippen! En weer op vangen natuurlijk. Ik heb veel geoefend, zei die man. Er was ook een man, en die liet een heel bed op zijn voeten ronddraaien. Hij liet op zijn voeten dat bed opwippen en toen kwam er een grote pop- penkop uit. En de men sen maar klappen, kleine vrienden! De leeuwen kwamen stil binnen door een tralie gang. Ze keken zo kwaad! Net of ze geen zin had den om hun kunstjes te laten zien. Maar de leeu wentemmer wist ze wel zo ver te krijgen, dat ze sprongen en netjes „op" zaten. Maar het ging met 'n „hauw" en 'n „knauw"! Iets leuks was ook dat troepje zeeleeuwen. Die kwamen zó leuk het cir cus binnengewaggeld. Hun poten lijken net vinnen. Op hun spitse snuiten konden zij fijn grote gum- mi-ballen laten balance ren. Ook kon een zee leeuw een liedje spelen: „Auf wiedersehen" nog wel! Er was ook een kunste- maker, en die liet een le vensgrote pop met twee lange armen op zijn voe ten in de lucht draaien. De mensen gierden van het lachen! Weet je wat die circus mannen ook vlug kunnen? Hun tent opzetten, weer afbreken en de tralies van de wilde dieren wegbren gen! Ze kunnen werken, die mensen van het cir cus! Ook al is het nog zo warm! Eén clown vertelde aan de Lassoman, dat hij uit Oost-Pruisen kwam. Zijn moeder was daar doodge schoten en zijn vader zat gevangen en toen die clown dat vertelde, kreeg hij tranen in zijn ogen. Hij had een leuke neus op, en een snorretje: Hij zei: „Ich bin immer so allein". De Lassoman heeft een poosje met hem gepraat en 'daar was die goede clown blij om. Nu kleine vrienden, tot de volgende keer! Oplossing Van het eerste raadsel -was de oplossing: Naar- den, aarde, aard, aar, ar, den en naar Van het bergraadsel wa ren de woorden van links naar rechts: lel, kolen, gloor, oe en aanrijden. Van boven naar beneden: teller, logen, Leo, nood, ree, ia en Da. De regen vertelt verder Het minste regentje maakt een reus in enkele ogenblikken drijfnat en de meest geduchte krijgs man, die een buitje op z'n kop krijgt, slaat op de vlucht om zich in veilig heid te stellen. Wie vroe ger een harnas droeg en tegenwoordig een kogel- vest, moet toch een para plu gebruiken om zich te gen de regen te bescher men. Een harnas en een kogelvest houden over het algemeen de sabelhouwen en de kogels tegen, ter wijl op de lange duur de stevigste paraplu het te gen de regen moet afleg gen. Als ik er zin in heb, laat ik het pijpestelen en hellebaarden regenen. Ja, nog erger, als ik het in mijn bol krijg, laat ik ge woonweg de zon verduis teren, Ik kan zo in stro men en stortbuien naar beneden tuimelen, dat de mensen geen druppeltje meer kunnen zien. Is dat niet vreemd? De stomste regen lacht met de meest geleerde mensen. De meest ge wiekste weer-voorspellers en de meest ervarene weerprofeten van De Bilt zijn nog nooit in staat ge weest om volmaakt zeker de komst van de regen of de duur daarvan te voor zien. Als het helemaal niet regent, zeggen ze: „Dat komt van de droogte Daarom kan de regen geen boe of ba zeggen". Als het regent, zeggen ze: „Dat is de schuld van een verschil in lucht dichtheid en. een daling van de barometer en het zal net zo lang duren, als het duren zal." De knapste koppen zijn bovendien zeer beleefd tegenover de regen en maken regenmeters om hem te ontvangen. Omdat ze hem nu een maal niet kunnen beletten te vallen, nemen ze de maat maar van hem op. Als het hard regent, moet ook de beroemdste weerkundige zien, dat hij zo gauw mogelijk thuis komt. Heiligenkalender We scheuren het oude weekblaadje van onze kalender af en het nieuwe verschijnt weer om de heiligen aan onze aandacht te presenteren. 20. Daer een Edel Margariet Ooclc haer leven voor verliet. 21. Maer Praxedis naer veel slaven In het voeden, en begraven Van de vrienden van den Heer, Krijght vandaegh deselve eer. 22. Nu is Feestdagli voor de ghene Die Mariam Magdalene 23. Vieren. Maer 't is desen tijt Dat ApolHnaris lijt 24. Heden moest Christina lijden. 25. Desen dagh Jacobus strijden, Als Christoffel naerder hant Oock den duivel overwant. Snoeven Een Amerikaan: „Te Chicago hebben we ma chines, waar een levend varken er aan de ene kant in gaat en na een uur komen de verschillen de soorten vlees er aan de andere kant uit". Een Fransman: „Je ver telt me niets bijzonders. Zulke machines hebben wij ook. Ze zijn zelfs nog beter. Wanneer het var ken er bij ons door is, keurt men de vleeswaren en bevallen ze niet, dan draaien ze de machihe te rug en het varken komt er dan aan de andere kant weer net zo uit, als het er in gegaan is". Ruitraadsel 1 11. Deel van een schip; 24. Iemand, die vreemde talen spreekt; 47, Een groot gebouw; 79. Een inktvlek; 13. Ander woord voor durf; 36. Een jongensnaam; 68. Oud paard; 89. En gels edelman; 25. An der woord voor kleur; 5 8. Een soort tobbe; 35. Vorm van het werkwoord doen; 5—7. Een opdracht. Alle woorden, die je dus moet invullen, be staan uit 4 letters. Heb je dat gehoord? Je moeder maakt dik wijls jacht op motten. En of ze gelijk heeft. Er is een geleerde, die uitgere kend heeft, dat twee mot ten in niet minder dan één jaar zo om en om zes honderd vijf en twin tig millioen motjes kun nen hebben. Nu kan één mot in één jaar ongeveer 40 kg textielstof vernie len. En, zegt dezelfde ge leerde, zo kunnen twee motten met hun nakome lingen alle kleerkasten ter wereld kapot knabbelen. De Fransman Henri Gousseret werd opgeroe pen voor de militaire dienst. De artsen keurden hem en meldden, dat Henri het record sloeg, wat z'n lengte en gewicht betrof. Hij was slechts 1.43 m lang en woog 37 kg. De telefoon werd in 1877 voor het eerst toe gepast. Nu ratelen er over de hele wereld niet min der dan ruim 75 millioen telefoontoestellen. Een dierkundige heeft uitgerekend, dat de go pher dat is een soort buidelrat zo'n gewel dige knager is, dat z'n ge bit per week bijna twee en een halve cm afslijt en aangroeit. Ken je Jacob van Campen? Als je wel eens in Am sterdam geweest bent, heb je beslist het prachtige VOORRANG We hoeven jullie geen verkeersonderwijs te geven, want allicht zijn er onder jullie heel wat, die het ver- keersdiploma met vlag en wimpel hebben gehaald. Jullie weten dus, dat bij het verkeer het woord „Voorrang" van voorname betekenis is. Hoeveel on gelukken komen er niet van, als een fietser of een chauffeur of welke bestuurder van een voertuig dan ook zich daaraan niet stoort of met een onbesuisd vaartje nog net aan dat voorschrift kan voorbijgaan. Kapotte fietsengekraakte auto's en wat erger is, ge wonden of doden zijn de droevige gevolgen, als men het woord „Voorrang" verwaarloost. Ons motto van de maand: EERST JIJ, DAN IK zegt met andere woorden, dat je in het gewone ver keer met de mensen ook op het woord „Voorrang" moet letten. Doe je dat niet en probeer je dat steeds te ontwijken, dan word je een echte egoïst, die zich zelf altijd als nummer één opdringt. Daar komen ook ongelukjes van. Dan wordt de naastenliefde gekraakt en krijgt de wellevendheid een lelijke duw. Verleen dus „Voorrang" in het dagelijks verkeer met grote en kleine mensen en let op het verkeers- bordje van de Jeugdbond zonder Naam: EERST JIJ, DAN IK! Stadhuis bewonderd, dat zo mooi is, dat men het „Het achtste wereldwon der" heeft genoemd. De bouwmeester daarvan is Jacob van Campen. Zijn leven valt tussen Juli 1595 en September 1657. Zijn doopdag is bekend, want die staat aangete kend op 15 Juli. Behalve bouwmeester was hij ook kunstschilder. Lange tijd heeft hij in Italië ge woond, waar hij onderwe zen werd door de grote en beroemde Italiaanse bouwmeesters. In 1626 kwam hij naar Holland terug. Hij bouwde in Amsterdam een prach tig huis voor een schat rijke bankier. Je kunt het nu nog gaan zien. Het staat op de Keizersgracht en nu dient het voor H.B.S. Verder zette hij te Den Haag „Het Mauritshuis" neer en bouwde enkele paleizen in Rijswijk en Honselaarsdijk. Zo kreeg hij naam en het was dus geen wonder, dat de Am sterdamse burgemeesters in hem hun mannetje ge vonden hadden om een nieuw Stadhuis te bou wen. Het oude Stadhuis was namelijk door een brand vernield. Jacob van Campen maakte in 1640 de plan nen ervoor en zeven jaar later werd er met de bouw begonnen. In 1665 was het klaar. Dus men had er z'n tijd wel over gedaan, Jacob van Cam pen was in 1654 al met de leiding opgehouden. Hij droeg die op aan Daniël Stalpaert, die van het be gin af had meegeholpen. De beelden, die je aan het Stadhuis ziet, zijn ge houwen door Quellijn uit Antwerpen. De klokken van het carillon zijn ge goten door de gebroeders Hemony uit Lotharingen en Govert Flink en Ferdi nand Bol vervaardigden de mooie schilderijen, waarmee de gangen en za len zijn versierd. De steenblokken van de ge vels werden helemaal uit Bentheim en Bremen ge haald en de heipalen kocht men in Noorwegen. Hoeveel heipalen er voor de bouw nodig waren, heb je wel eens gehoord. Dat waren er 13569. Makkelijk te onthouden, want voor het aantal dagen van het jaar zet je het getal 1 en erachter zet je 9. Zo we ten jullie wegr iets over één van de grote mannen van Nederland. IJSSELMEER, 1 behoorlijk zwaa ergens tussen h Oranjesluizen a: deelnemers, de i marinemannen, bleven over de f slapen, krakend regende baadjes gebracht dan di nadat hij als hojt compliment kre de leider kapitei zijn hand weer c grijnsde de scliij ook nog een tik En dat vanwege door alles heen. Men had het M bij vertrek uit N voorspeld. Krachti slagregens begeleic en in Den Oever, d plaats, goot het var is zo tot Woensda ven. Stormvlagen wisselden elkaar af al tot Enkhuizen veel van de deelne Tegelijk is hierbij dat de sloepen hef verwerken, wannee handen terecht kor Van Woensdag kwam er een aant zeilen bij en na c Hoornse Hop volg een betrekkelijk dag. Wat men da men, roeien, zeile: lende oefeningen g noemen. De laatste dag is lastigste geweest, stormvlagen van h laatste ruk naar bijna volslagen wi: Daarmede is be opzet van de Mar vierdaagse ten vo doel kan beantwoc nemers moeten aan voldoen en tevore wekenlang moeten die graad van g kunnen bereiken, blijft het weer eer tor, die de vierda lijker kan maken De zwaarte is dezi heel bijzondere f van het begin tot 1 zowel de divisie commandanten he uit het goede hoi zijn. Per dag waren ongeveer twaalf t waarbij dan nog zeilen moet 's Nachts sliepen bij elkaar in een v boten, zodat in d uren het verloop 1 worden besproken ties voor de volgen worden doorgenon Door dit alles w teamgeest gekwee sprekend op de re vloed was. Het laatste ged vierdaagse, van AMSTERDAM, belangstelling voi in het begin van aan het tanen w weer geheel te zi Niet alleen de doch ook het pu laatste dagen ali deze week werd ten met een rusi ming. Vooral de eisten vanmiddag dacht. Onder vri, stelling trokken 102 1/2 tot 105 1 boekte eveneens winst. In de rub er vanmiddag e\ Amsterdam Rub zou bereiken. De ter juist iets te s te halen, de sl hier een fractie Batavia-Rubber 1 ten hoger. In de het weliswaar i ook hier was de delijk. Aandele trokken verder i 78 H. Hoewel de In ling de bovento stelden de indu vaartafdeling ni Olie b.v. was ri hoger op 317, A drie punten Phi deden het iets locale industrie! goed prijsihoudei de aflossing va: leningen door ee vaartmaatschapp gunstige indruk tere vrachtenin vandaag dan door, mar lichte te, zodat ook h winsten konden Guldensbeleggin, goed op peil. Ar verwaarloosd. Ned. Schee] lossen 1 De Internati Herstel en We Donderdag beki

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 8