Storm en regen afgewisseld met windstilte De puzzle van de week Steeds meer voorstanders van de Benelux Financiën en Economie la, Mars RAAD WTERINGERMF.FR was in Sinterklaasstemming VOOR brunettes MET evig haar Watervierdaagse 1953: zware opgave Resultaat ivas meer dan goed Weersverwachting Resultaten van opinie-onderzoek Beurs Lieftinck kwam in ons land Poolse pater in Engeland ontvoerd 2' mu^m Ma t%S met caramellaag ZO cent NlltS met hazelnoten Z5 cent Zaterdag 18 Juli 1953 Pagina 9 Geen tijd, geld en kookgelegenheid /oorkomt men aanbran- 'erkoken en is het niet ds bij de pannen te blij- lden van gemakkelijke de zomer zijn: Rauw ge- rdappelen, met ei (roer- iol; Gebakken vis, aard- bieten; Bruine bonen, :n, gebakken spek, krop- roffie; Stamppot rauwe iet rest bonen, yoghurt uit; Klapstuk, aardappe- ;ommer; Rest klapstuk, atensla; Dikke groente- rijst, beschuit met kaas; tm, aardappelen, bloem- van garnalen, aardappe- iude gekookte groente. nde kappers der „Haute komen steeds weer met odellen, die ook telkens ügen van oneindigende sgeest. Dit exclusieve kap- ioor Carita Alexandra ge- 1 is speciaal voor brunet- kt. In tegenstelling met de het voorhoofd vallende n we boven ieder oor een haar handig naar boven terwijl ook het kruin- hoog werd gerold. Het naam Nenuphar(wa- Een pittige coiffure, ie moet er het type voor i stevig haar hebben. rkeersonderwijs te geven, ullie heel wat, die het ver wimpel hebben gehaald, het verkeer het woord betekenis is. Hoeveel on- an, als een fietser of een der van een voertuig dan ort of met een onbesuisd orschrift kan voorbijgaan, auto's en wat erger is, ge- roevige gevolgen, als men vaarloost. ld: EERST JIJ, DAN IK dat je in het gewone ver- op het woord „Voorrang" •t en probeer je dat steeds een echte egoïst, die zich- opdringt. Daar komen ook de naastenliefde gekraakt een lelijke duw. in het dagelijks verkeer m en let op het verkeers- tonder Naam: EERST JIJ, Jacob van Campen maakte in 1640 de plan nen ervoor en zeven jaar later werd er met de bouw begonnen. In 1665 was het klaar. Dus men had er z'n tijd wel over gedaan. Jacob van Cam pen was in 1654 al met de leiding opgehouden. Hij droeg die op aan Daniël Stalpaert, die van het be gin af had meegeholpen. De beelden, die je aan het Stadhuis ziet, zijn ge houwen door Quellijn uit Antwerpen. De klokken van het carillon zijn ge goten door de gebroeders Hemony uit Lotharingen en Govert Flink en Ferdi nand Bol vervaardigden de mooie schilderijen, waarmee de gangen en za len zijn versierd. De steenblokken van de ge vels werden helemaal uit Bentheim en Bremen ge haald en de heipalen kocht men in Noorwegen. Hoeveel heipalen er voor de bouw nodig waren, heb je wel eens gehoord. Dat waren er 13569. Makkelijk te onthouden, want voor het aantal dagen van het jaar zet je het getal 1 en erachter zet je 9. Zo we ten jullie weer iets over één van de grote mannen van Nederland. (Van onze verslaggever) IJSSELMEER, 17 Juli De watervierdaagse 1953 is behoorlijk zwaar geweest. Men kon liet rijdagniorgen ergens tussen het Hoornse Hop en de Amsterdamse Oranjesluizen aflezen van de gezichten van de honderd deelnemers, de waarnemers en de tientallen assisterende marinemannen. Toch is er een grote voldoening achterge bleven over de geleverde prestaties, ondanks kloppende slapen, krakende hoofdpijn, verbonden handen en ver regende baadjes. Zelden zal b.v. een saluut strammer zijn gebracht dan dat van schipper Ufkes uit Den Helder, nadat hij als hoge uitzondering via de scheepsroeper een compliment kreeg toegepraaid van niemand minder dan de leider kapitein-luitenant ter zee A. P. Ferwerda. Toen zijn hand weer de helmstok in ijzersterke greep aantrok, grijnsde de schipper tegen zijn bemanning. Laat-ie zowaar ook nog een tikkeltje rood om zijn oren zijn geworden. En dat vanwege dat compliment na vier dagen doorpersen door alles heen. Men had het Maandagmiddag bij vertrek uit Nieuwediep al voorspeld. Krachtige wind en slagregens begeleidden de start en in Den Oever, de eerste halte plaats, goot het van de lucht. Dat is zo tot Woensdagavond geble ven. Stormvlagen en plensbuien wisselden elkaar af en er is voor al tot Enkhuizen ontzaggelijk- veel van de deelnemers gevergd. Tegelijk is hierbij ook bewezen dat de sloepen heel wat konden verwerken, wanneer ze in goede handen terecht komen. Van Woensdag op Donderdag kwam er een aantal uren nacht- zeilen bij en na de rust in het Hoornse Hop volgde Donderdag een betrekkelijk gemakkelijke dag. Wat men dan met zwem men, roeien, zeilen en verschil lende oefeningen gemakkelijk wil noemen. De laatste dag is echter nog de. lastigste geweest, omdat na de stormvlagen van het begin op de laatste ruk naar Amsterdam het bijna volslagen windstil werd. Daarmede is bewezen, dat de opzet van de Maritieme Water- vierdaagse ten volle aan haar doel kan beantwoorden. De deel nemers moeten aan bepaalde eisen voldoen en tevoren hebben ze wekenlang moeten oefenen om die graad van geschiktheid te kunnen bereiken. Maar altijd blijft het weer een onzekere fac tor, die de vierdaagse gemakke lijker kan maken of zwaarder. De zwaarte is deze keer wél een heel bijzondere factor geweest van het begin tot het einde. Maar zowel de divisie- als de sloep commandanten hebben bewezen uit het goede hout gesneden te zijn. Per dag waren de deelnemers ongeveer twaalf uren in actie, waarbij dan nog één keer nacht- zeilen moet worden geteld, 's Nachts sliepen zij sloepsgewijs bij elkaar in een van de landings- boten, zodat in de vrije avond uren het verloop van de dag kon worden besproken en de correc ties voor de volgende dag konden worden doorgenomen. Door dit alles werd een strakke teamgeest gekweekt, die vanzelf sprekend op de resultaten van in vloed was. Het laatste gedeelte van de vierdaagse, van de hoogte van Edam tot Amsterdam, hebben wij aan boord van het stafschip en in de waarnemerssloepen kunnen volgen en het is ons duidelijk genoeg geworden, dat deze tocht als sport, en zeemansprestatie bijzonder hoog moet worden aan geslagen. De overgang van de storm naar de bijna volkomen windstilte was voor de deelnemers haast on waarschijnlijk. Hadden zij de eerste dagen soms zelfs met zee ziekte te kampen en met brokken aan tuigage en sloepen, Vrijdag morgen hadden zij meer dan vol doende aan hun zwembroekje. De oefening „man over boord' werd een marteling omdat de zeilen slap sloegen en de red dingsboei tergend-langzaam door de onderstroom wegtrok. De waarnemer Itz. II H. A. Scheuller kreeg er bijna mee te doen, maar met een ijselijk-streng en nuchter gezicht bleef hij de verrichtingen van de jonkers vol gen. We hoeven het eigenlijk niet te zeggen: ze redden er zich voor treffelijk uit. Precies als kwar tiermeester Goedgebuur, die met zijn sloep als een juffershondje achter de divisie adelborsten bleef drijven. Hij liet onmiddel lijk praaien „of de jonkers geen blik lucht konden opensnijen". Welkom Het welkom in Amsterdam was ontnuchterend. Later vóór het Centraal Station stonden de kran tenjongens hun stemmen ziek te schreeuwen over de prestaties van honderd wielrenners, die 21 da gen berg-op berg-af door Frank rijk fietsen. De kranten vlogen weg. Maar toen honderd Marineman nen de spieren uit hun armen en de riemen in een halve cirkel door het IJ trokken, brulden de vrachtvaarders en slepers met nijdige sireneblaffen om ruimte. Er waren geen schone film sterren of zangeressen aan de finish, maar het saluut van de Hoofdofficieren aan boord van het Stafschip voor de 14 sloepen en 84 roeiers was voor die zee lui goud waard. En.het her- inneringskruis 1953. Vandaar dat die schipper Ufkes tot achter zijn oren rood werd na het befaamd-blijvende compli ment van Overste Ferwerda door de scheepsroeper. En vandaar de trots waarmede Itz. I C. A. de De Maritieme Watervier daagse werd in 1952 voor het eerst gehouden. De route is uitgezet van Den Helder naar Amsterdam over het IJssel- meer. De deelnemers zeilen en roeien vier dagen in open sloepen, zwemmen er nu en dan bij en krijgen diverse op drachten. Dit jaar was de tocht door de weersomstandigheden bij zonder zwaar, maar er zit tra ditie in deze Vierdaagse. Een sportZó Neef, de jonkers en de gewone matrozen II en III bij het Ma rine-etablissement afmeerdden. De kouwe pijp in de cantine smaakte als nectar. Nee: geef ons dan toch maar een watervierdaagse. Maandag 20 Juli zal de tweede groep in Amsterdam starten richting Den Helder onder lei ding van de kapitein-luitenant ter zee A. C. M. de Neeve. En Vrijdag 24 Juli a.s. zullen de uit eindelijke winnaars bekend zijn voor de wisselbekers van Staats secretaris Moorman, vice-admiraal A .de Booy en de vlagofficier schout bij nacht C. W. Slot. Ons dunkt: volgend jaar zal deze Maritieme Watervierdaagse nog glansrijker worden. En misschien met een welkom, dat er enigszins op lijkt. DE BILT, 18 Juli Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende de laatste paar da gen stond het weer in ons land onder invloed van een depressie, die van Ierland naar het noordelijk deel van de Noordzee trok en nu snel in be tekenis afneemt. In verband met de vrij grote afstand waarop de depressie voorbijtrok, was de buiïgheid over het algemeen niet groot: plaatselijk kwamen echter, vooral 's avonds, zware buien voor, die van onweer vergezeld gingen. Hoewel door zuideli; winden iets warmere lucht werd aangevoerd, steeg de tempera tuur nergens boven de 25 gra den. In zuid- en midden-Europa daarentegen werd het veel war mer en steeg het kwik in de mid dag op vele plaatsen tot meer dan 30 graden. Daarbij kwam ook in Frankrijk en zuidwest-Duits- land op grote schaal onweer voor. Voor het verdere weers- verloop in ons land moeten we echter het oog gericht houden op de Atlantische Oceaan. Ten westen van Ierland bevindt zich namelijk een rug van hoge lucht druk, die langzaam in oostelijke richting trekt, gevolgd door een nieuwe actieve depressie. Het zijn deze weerssystemen, die ge durende de komende dagen het weer in ons land zullen bepalen. De nadering van de genoemde rug van hoge luchtdruk betekent dat het weer aanvankelijk een geleidelijke verbetering zal on dergaan, maar of deze weersver- betering van lange duur zal zijn, is op het openblik nog niet te zeggen. Voor morgen mogen we echter vooral aan zee zonnig weer verwachten, maar in 't bin nenland kan plaatselijk nog wel een enkele bui tot ontwikkeling komen. Geen audiëntie Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Woensdag 22 Juli a.s. geen audiëntie verlenen. Het Nederlands Instituut voor de publieke opinie heeft onlangs aan honderden mannen en vrou wen uit alle lagen van de bevol king, over geheel Nederland verspreid, gevraagd: „Bent voor of tegen de Bene lux, de volledige economische unie met België en Luxemburg, zodat er voor invoer en betalin gen over en weer geen grens meer zal bestaan tussen ons land en België en Luxemburg?" 69 pet. is voorstander, dat is 10 pet. meer dan in Maart 1950, toen dezelfde vraag aan de Ne derlandse bevolking werd gesteld. Bij de mannen is het percentage voorstanders zelfs 81, bij de vrouwen zijn dat er 57 pet. 65 pet. van de lagere inko mensklassen verklaren zich voor de Benelux, van de meer wel- gestelden is 78 pet. voor de eco nomische eenwording tussen de drie landen. Bij de jongeren worden meer voorstanders voor de Benelux gevonden dan bij de ouderen. Van de leeftijdsgroep tot 35 jaar is het percentage voorstanders Invoer voor 82 pet. door uitvoer gedekt Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samen gestelde voorlopige gegevens be droeg de waarde van de invoer in Juni 1953 f 770 miliioen (v.m. f 697 miliioen), terwijl voor een waarde van f 629 miliioen (v.m. f 580 miliioen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 82 (v.m. 83). AMSTERDAM, 17 Juli De belangstelling voor cultures, die in (het begin van deze week even aan het tanen was, blijkt thans weer geheel te zijn weergekeerd. Niet alleen de beroepshandel doch ook het publiek treedt de laatste dagen als koper op en deze week werd dan ook geslo ten met een rustige vaste stem ming. Vooral de tabakspapieren eisten vanmiddag de volle aan dacht. Onder vrij goede belang stelling trokken Deli's aan van 102 1/2 tot 105 1/2, Deli-Batavia boekte eveneens een dergelijke winst. In de rubberhoek zag het er vanmiddag even naar uit dat Amsterdam Rubber de pariprijs zou bereiken. De vraag was ech ter juist iets te gering om de 100 te halen, de slotnotering bleef hier een fractie beneden. Deli- Batavia-Rubber waren ca. 4 pun ten hoger. In de suikerhoek was het weliswaar iets stiller, doch ook hier was de stemming vrien delijk. Aandelen Cultuurbank trokken verder aan van 75V2 tot 78 !4. Hoewel de Indonesische afde ling de boventoon blijft voeren, stelden de industrie en scheep vaartafdeling niet teleur. Kon. Olie b.v. was ruim twee punten hoger op 317, A.K.U. verbeterde drie punten Philips en Unilever deden het iets kalmer aan. De locale industrieën toonden zich goed prijshoudend. De vervroeg de aflossing van enkele dollar leningen door een viertal scheep vaartmaatschappijen heeft een gunstige indruk gemaakt. Het la tere vrachtenindexcijfer werkte vandaag dan ook niet verder door, mar lichte vraag overheers te, zodat ook hier kleine koers winsten konden worden geboekt. Guldensbeleggingen stil doch goed op peil. Amerikanen blijven verwaarloosd. Ned. Scheepvaart Mijen lossen lening af De Internationale Bank voor Herstel en Wederopbouw heeft Donderdag bekend gemaakt, dat zes leningen, die in 1948 aan vier Nederlandse scheepvaart maatschappijen zijn verstrekt, vijf jaren voor de vervaldatum zijn afgelost. De maatschappijen zijn de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, de Stoomvaartmaatschap pij Nederland, de Holland-Ame- rikalijn en de Verenigde Neder landse Scheepvaartmaatschappij. De leningen beliepen in totaal 12 miliioen dollars. Het geld werd door de maatschappijen ge bruikt voor de aankoop van 6 vrachtschepen, die in de inter continentale diensten der maat schappijen opgenomen werden. Consumptie-index verder gestegen De indexcijfers van de con sumptieve uitgaven der Neder landse bevolking zijn in Mei ver der gestegen, zo blijkt uit een mededeling van het C.B.S. Op basis 1949 is 100, bedroeg de waarde van de totale consumptie 129 (in April 119). De prijs bleef onveranderd op 120, hetgeen een stijgen der hoeveelheid met 7 tot 107 tengevolge had of per hoofd der bevolking van 95 tot 102. Ditmaal is de stijging bet sterkst geweest in de sector van de duurzame consumptiegoed^ ren. De waarde bedroeg 122 (109), de prijs bleef onveranderd op 113, zódat de hoeveelheid steeg met 12 tot 108 en per hoofd der bevolking met 11 tot 102 Het waardecijfer van de voe dingsmiddelen kwam in Mei van 133 op 144, het prijscijfer steeg met 2 tot 129, zodat de hoevealheid 112 bedroeg (105) en per hoofd van de bevolking 106 (99). De genotmiddelensector gaf ra Mei een kleine stijging te zien hetgeen per hoofd der bevolking neerkomt op een hoeveelheids- cijfer van 92 (90). Hetzelfde is hét geval met de overige goede ren en diensten, waar het cijfer per hoofd der bevolking van 94 op 98 kwam. Spaarkas Kerkelijke Leningen 9 pet. dividend De N.V. Spaarkas voor be legging in R.K. kerkelijke lenin gen in Utrecht heeft over 1952 een netto batig saldo geboekt van f386.422,39. Hieraan zal de volgende bestemming worden ge geven. Reservering voor de tot uitkering komende kassen f 95.000,dotatie aan de lo pende kassen f 95.000,reserve belastingen f 105.000,en re serve geldbeleggingen f 25.000,-. Er zal een dividend van 9 pet, worden uitgekeerd. Per oprich- tersbewijs kan een bedrag van f 230.75 worden uitgekeerd. Beide dividendbelasting vrij. Het statutair wintsaandeel van de kassen bedraagt dan f 9.047,23. zodat in feite aan de kassen uit de winst over 1952 wordt gedo teerd een totaal bedrag van f 199.047,23. De statutaire re serve ontvangt bij deze verde ling een bedrag van f 5.026,24. „Unitas" publiceert eerste openbare verslag De N.V. Administratiekantoor „Unitas" te Rotterdam die, zoals bekend, onlangs beursnotering heeft verkregen, publiceert thans In het boekjaar 1952/53 is een saldo winst behaald van f4.371.227 hetgeen niet veel afwijkt van dat van het vorige jaar. Vermeer derd met een buitengel/one winst van f 2.268.153, bedraagt de totale winst f 6.639.379. Voor gesteld wordt een dividend van 11% pet., waarvan reeds 8 pet. interim is betaald. De wet op de dividendbeperking is hierbij van kracht. De directie blijft ernaar stre ven een grote risicospreiding in de portefeuille te handhaven. De beleggingen in de Verenigde Staten maken thans 51.25 pet., en in Canada 6.85 pet. van het vermogen der vennootschap uit (v. j. resp. 55.36 pet. en 5.68 pet.). Uitloting obligatielening Buitenzorg 1937 Van de 4 pet. obligatielening Buitenzorg 1937 zijn Donderdag 564 nummers uitgeloot met een nominale waarde van 564.000 rupiah. Jaarlijks moesten vol gens het aflossingsschema 47 nun- mers worden uitgeloot, doch de afgelopen 12 jaar is dit niet ge schied. De uitloting van Don derdag beëindigde deze achter stand. De nummers van de uit gelote obligaties zijn nog niet gepubliceerd. Dit zal geschieden door de Escompto-bank. 76. Van 35 tot 50 jaar is het percentage 71. 62 pet. van de 50-jarigen en ouder spreken zich uit als voorstanders. Tegenstan ders van de Benelux zijn er maar weinig, slechts 5 pet. Dit per centage werd ook gevonden in de Nipopeiling van voorjaar 1950. Geen mening over de Benelux heeft 26 pet. Dit percentage is sterker bij de vrouwen (n.l. 38), dan bij de mannen (13 pet.). In het voorjaar 1950 lag het percentage van alle ondervraag den nog op 36 pet. NIEUWS UIT DE BEEMSTER BEEMSTER De buurtver eniging Oosthuizerweg heeft haar jaarlijks uitstapje weer achter de rug. Begunstigd door zeer fraai weer ging het via Hilversum naar de Hoge Veluwe, waar het jacht slot St. Hubertus werd bezich tigd. Ook aan Apeldoorn werd een bezoek gebracht. Op de te rugreis belandde het gezelschap te Amsterdam, waar in de Kleine Komedie volop genoten werd van de humor van Johan Kaart. 160 kinderen van de lcath. la gere scholen te West-Beemster maakten Maandag hun school reisje. In drie grote touringcars van de heer De Rie zou men naar zee en naar het speelduin te Schoorl trekken Het trieste weer maakte het niet aanbevelenswaar dig deze opzet uit te voeren. Der halve werd een rond-tocht ge maakt door de- mooiste gedeelten van Noord-Holland, via Bergen de kuststreek langs naar Velzen, waar in de speeltuin werd „opge stoken". Het weer klaarde in de buurt van Haarlem op, zodat op „Groènendaal" geruime tijd ver pozing werd gezocht. Toen de re gen opnieuw als spelbreker op trad. ging het via Kraantje Lek en het Kopje van Bloemendaal weer in de richting van de Zaan en de Beemster. AANBESTEDING HARENKARSPEL. Een de zer dagen had alhier de aanbe steding plaats van de uitbreiding van het verzorgingshuis voor ouden van dagen te Dirkshorn voor rekening van de Ned. Her vormde Gemeente aldaar. Archi tect S. Vis, Oudekarspel De uit slag was als volgt: Bijlhout te Stroet, gem. St. Maarten f56.997: K Schuit, Oud Karspel f54.450: fa. Heijtsma. Noord-Scharwoude f53,725; J. Valkonet, Oud Karspel f53.650: Gebr ter Haar, Dirks horn f52.900; N. Borst te Spier dijk ƒ51.879; K. Bruin, Oudkars- pel f 51.500; D. Dam, Dirkshorn f47.311; fa. C. Dam, Dirkshorn f47.270: fa. D. v. d. Gulik en Zo nen te Waarland f46.365; fa. Henselman te Noordscharwoude f45.087. Wij vernemen, dat de bouw is gegund aan op twee na laagste, nl. de firma C. Dam. voor zaken ,.Ik kom voor zaken", zei prof. mr. P. Lieftinck, oud-minister van financiën, vertegenwoordiger van de wereldbank in Ankara, na dat hij Vrijdagavond met het K. L.M.-lijnvliegtuig „Prinses Bea trix" uit Istanboui op Schiphol was geland. Verder wilde hij zich niet uitlaten. ..Zijn het zaken van de wereldbank", werd hem ge vraagd. „Dat zeg ik niet", was het antwoord. De oud-minister werd op Schiphol verwelkomd door de heer W. Slotemaker van de K.L. M., afdeling bijzondere diensten. Zodra hij de douane was gepas seerd. begaf prof. Lieftinck zich per taxi naar Amsterdam. In Pendsiaab verdronken 60 mensen Op de rivier de Soetlej nabij Piratpoer in Oost-Pendsjaab is 'n veerboot omgeslagen, waardoor 60 mensen verdronken. BRADFORD, 18 Juli (Reuter) Pater Borynski, een R.K. priester van de Poolse gemeen schap in de Noord-Engelse stad Bradford, wordt sedert Maandag vermist. Men neemt aan, dat hij is ont voerd door vijanden van de geestelijken en de kerk in ons land", aldus Czorni, de hoogstge- plaatste geestelijke in 't Engelse graafschap Yorkshire. Czorni zeide te vrezen dat men pater Borynski niet levend weer terug zal zien. Pater Borynski verdween na twee maal te zijn opgebeld. Aan het einde van het laatste gesprek heeft men Borynski horen zeg gen: „Goed ik kom nu". De balans van het aardbeienseizoen BEVERWIJK Nu het aard beienseizoen te Beverwijk is be ëindigd hebben de veilingdirecties de balans opgemaakt. Hieruit blijkt, dat in totaal is omgezet voor f 1.282.137,- tegen f 1.271.990,- in 1952. De prijzen waren dit jaar aanzienlijk hoger dan vorig jaar, hetgeen blijkt uit de aanvoeren: 489.535 manden tegen 529.337 in 1952. Ten opzichte van 1951 is het verschil nog groter, toen wer den n.l. 73.311 manden aangevoerd De doorsnee prijs bedroeg dit jaar f 1.01 per kg tegen 91 cent in 1952. De export is eveneens belangrijk lager geweest dan an dere jaren. Slechts 24.175 kg ging naar het buitenland tegen 70.099 kg in 1952. Geslaagd W ARMENHUIZEN Op de RIK. Meisjesschool, afd. VGLO slaagden voor het diploma een voudige huishoudkunde: Greet Berkhout, Corrie Reinders, Tiny Goudsblom, Anie Groot, Truus Groot, Alie Ligthart, Ria Hel- lenkamp, Janny de Niis, Lyda Pronk, Bets Mekken, Tiny Tes- selaar, Nelly Smit, allen te Warmenhuizen; Tiny Koortens te Burgerbrug en Miep Blom te St. Maarten. Éveneens slaagden deze meisjes dezer dagen voor het diploma lingerie. urrwm wmmi mttm Horizontaal: 1. Geestverrukking 9. Bekende voetbalclub 10. Echtgenote 11. Bewoner van land langs de Botnisöhe Golf 13. Insect 16. Naaldboom 18. Geestdrift 20. Nieuwste deel van de bij bel (afk.) 21. Gezang 22. Breuk ter waarde van 1,125 25. Rekbaarheid 28. Geluid van bekend dier Ohemiscih teken voor ijzer Militaire Politie (afk.) 32. Donkerbruine tuinbloempjes 33. Dwarsmast 34. Dorp in Oost-Groningen Verticaal: 1. 345 maal Vert. 8 2. Vindplaats van kleine terra cotta beeldjes 3. Motorfietsmerk 4. Familielid 5. Bewoner van Europees land 6. Zwitsers voor N.V. 7. De lust om anderen te pij nigen 29. 30. 8. Breuk ter waarde van nul komma nul drie repetent 12. Eiland (Frans) Meisjesnaam Enz. Aansporing voedsel te nut- Afkorting voor luitenant Rekening Tentvormige kap op een 14. 15. 17. tigen 19. Chemische afkorting voor Neon 21. 23. 24. wagen 26. De helderste ster aan de hemel 27. Ten derde 30. Gerucht 31. Tweetal. Oplossing vorige week 13/8 1 5 4/627 7 8 3 5 2 6 9 4 9 1 (Advertentie) f S Daarbij geeft Uw winkelier U nog v voor 6 M's of 6 N's van de MARS of NUTS chocolade, 1 stuk MARS gratis. Na 15 Augustus a.s. kan ech ter geen inlevering meer plaatsvin den en zijn de M's of N's ongeldig. 9lofUe&U. U. duj tury va*t/f i... Verschillende raadsleden die sedert jaar en dag gepleit heb- bep vooir avondvergaderingen kregen Vrijdag hun zin: ze moch ten na 8 uur nog dertig agenda punten afwerken. Overigens kon Burgemeester Loggers er ook niet goed meer onderuit, omdat hij zelf op een suppletoire begroting een post van f 156,- uittrok voor een „raadsverslaggever" (waar mede uiteraard een ambtenaar wordt bedoeld). De publieke be langstelling was zeer groott voor al dank zij de aanwezigheid van de nieuwe raadsleden die per 1 September ziting zullen nemen. Het voorstel om aan .het Cen traal Ziekenhuis te Alkmaar over de jaren 1949 en 1950 een bij drage te verlenen van f 1295,50 en f 2256,19 ondervond wel geen regelrechte tegenstand, maar de heren Addens, Slabbekoorn, Zoodsma en Breebaart verklaar den toch als om strijd, dat zij zelf voortaan exploitatiecijfers van genoemd ziekenhuis willen zien. Nu moeten zij de Commissie voor de Buitengemeenten maar op haar woord geloven. Dat Alk maar f 211.997,13 bijpast over 1950 en de buitengemeenten maar f 37.000,betalen, vonden de heren verstaanbaar, omdat die ge meente zelf ook de grote inkom sten door dat ziekenhuis geniet. De heer Slabbekoorn laakte het feit dat de mooiste en groot ste villa's in Bergen bewoond worden door Chirurgen en specia listen. Burgemeester Loggers be toogde dat specialistenhulp ge heel vrij staat van ziekenhuis exploitatie, doch wel de heer Slabbekoorn zag een oorzakelijk verband tussen die twee, en wees er op, dat met name de Zieken fondsen dit als het ergste pro bleem zien. Overigens moest hij erkennen, dat ook de buitenge meenten blij moeten zijn dat Alk maar twee goede ziekenhuizen heeft. Het voorstel werd aangenomen. Per suppletoire begroting werd f 1300,- uitgetrokken voor hulp bij studie. Dit is een bedrag dat bereids weer terugontvangen werd, en dat dus opnieuw, boven het jaarlijks uitgetrokken bedrag, beschikbaar kan worden gesteld. De heer Ploegstra heeft wegens vertrek bedankt als raadslid. De geloofsbrieven van zijn opvolger, de heer D. de Jong, werden goed gekeurd, evenals die van de niguwgelkozenen. Besloten werd aan de heer Ploegstra een dank betuiging te zenden voor de cor recte wijze waarop hij de belan gen van Wieringermeer heeft be hartigd. Landbouwschool-probleem De Hollandse Maatschappij van Landbouw heeft aan B. en W. een schrijven gericht over het probleem van de lagere land bouwschool, als gevolg van het feit, dat de C.B.T.B. de samen werking in de stichting tot exploi tatie van een landbouwschool heeft opgezegd. B. en W. zouden met een prae-advies ter tafel ko men. doch de burgemeester ver telde nu dat men niet klaar was gekomen. Besloten werd dit punt aan te houden tot de volgende vergadering. Wel kreeg de heer S. Breebaart de verzekering dat de grootste spoed zal worden be tracht. Voor de kleuterschool te Sloot- dorp werd een subsidie uitgetrok ken van f 615.en voor die te Wieringerwerf van f 990.De heer Addens hekelde het ontbre ken van rekeningmateriaal bij de cijfers van Wieringerwerf. Hij kreeg hierop de toezegging dat B. en W. zullen onderzoeken wat of de oorzaak is van het .verschil in kosten per leerling: Slootdorp f 41.en Wieringerwerf f 50. Aan de diverse verenigingen voor kinderuitzending, o.a. ook die van de K.A.B. te Middenmeer, werd een subsidie in uitzicht ge steld van f 1.per uitzendings dag. Gezinsverzorging Het verzoek van de Ned. Herv. Gezinsverzorging om een subsidie voor 1953 werd met een bedrag van f 675.gehonoreerd. De heer Zoodsma was verheugd dat de gemeente door dit gebaar de vereniging op gang helpt. Nu moet afgewacht worden hoe stichting en diaconie het geval verder kunnen financieren. Het Kraamcentrum van het Witte Kruis te Den Helder kreeg de gevraagde subsidie van f 1. per verpleegdag. Drie mille voor het Witte Kruis. Hoewel de betrekkelijk nog jonge Witte Kruisafdeling de raad om een subsidie van f 4945,78 vroeg teneinde het geraamde be grotingstekort te kunnen over bruggen, vond de raad op voor stel van B. en W. een bedrag van f 3000.ruimschoots voldoende. In eerste instantie moet de ver eniging zelf bedacht zijn op ver hoging van eigen inkomsten door middel van ieden werving. Bij een hogere subsidie verflauwt de animo daartoe. Bovendien ont kwam men niet aan de indruk dat de begroting wat erg was opgeschroefd, o.a. door het reser veren van f 2500.voor een tweede auto voor de verpleeg sters. Hiervoor f 500.reserveren ofwel afschrijven per jaar werd voldoende geacht, gesteld al dat die tweede auto nodig is. De heer Breebaart had zulks wel omstan dig betoogd, en gezegd dat een bromfiets een onding is, maar de burgemeester herinnerde er aan, dat twee verpleegsters in Wierin germeer met elkaar het werk ge rust zó kunnen verdelen, dat er maar één 'n auto nodig heeft. De gekozen formule voor subsi diëring n.l. f 1.50 per aangesloten lid en f 600.per verpleegster werd unaniem uitmuntend geacht. Toegelicht werd nog, dat gezin nen die in maatschappelijke zorg zijn, zo die onverhoopt géén lid mochten wezen, toch gratis ver pleeghulp zullen krijgen indien B. en W. zulks wensen. Met de verlaging van de ziek- tenkostenregeling voor ambtena ren en werklieden en de vacantie- uitkering van 2 pCt. ging ieder een accoord, terwijl over de nieuwe salarisregeling voor alle gemeentelijke functionarissen geen woord werd gezegd. In de lijst van verboden aardappelras sen werden opgenomen: lichte Rode star, lichte Industrie, Triumph, Zeeuwse Blauwe en Zeeuwse Bonte. Opperdoezer ron de, Bloemgraafje, Belle de Fon- tanay en Böhms allerfrüheste Gel'be. De straat die van de Sternstraat af loopt in Oostelijke richting langs de Prinses Margrietstraat te Wieringerwerf, kreeg de naam „Prinses Marijkestraat",. De zij paden van het schoolpad worden voortaan ook onder dezelfde naam begrepen. Aansluiting bij Bouwkas B en W en de Raad misschien nog meer, waren enthousiast over de aansluiting bij de N.V. Bouwkas voor Noordnederlandse Gemeenten, omdat zij daarvan 'n zeer aanzienlijke particuliere bouwactiviteit verwachten. Vol gens burgemeester Loggers zou den er al verschillenden zijn die het benodigde bedrag van f1500 hebben om onmiddellijk met het bouwen van een eigen huis te kunnen beginnen. Hetgeen niet wegneemt dat zo spoedig moge lijk in elk der dorpen een grote vergadering zal worden belegd om alle inwoners van de moge lijkheden op de hoogte te stellen In elk geval vond de Raad goed dat aan de bouwkas een en- tréegeld van f 120,— wordt be taald en dat voor f 3000 deelge nomen wordt aan het maatschap pelijk kapitaal. Opgemerkt werd nog, dat deze bouwkas vooral voor jonge mensen, die anders practisch voorlopig toch geen huis zullen krijgen, het middel is om snel hun ideaal te kunnen verwezenlijken. Brug over de Slootsluis De heer Breebaart was blij dat het oorspronkelijke raadsbesluit tot het bouwen van een vaste brug over de Slootsluis nooit is uitgevoerd want een beweegbare brug is veel beter De hr Zoods ma die pleitte voor een doorvaart mogelijkheid voor schepen tot 250 ton, constateerde dat een iso latie van de waterwegen van 'n groot deel van de Wieringermeer door de komende beweegbare brug is voorkomen. Burgemees ter Loggers moest de geestdrift van de heren een beetje tempe ren door op te merken, dat deze brug ingevolge het z.g. afwer kingsprogramma door het Rijk betaald wordt doch dat er op de begroting 1953 nog niets voor is uitgetrokken. Het overleg met Den Haag laat gelukkig echter niets te wensen over, zodat er goede hoop is dat de brug in 1954 wordt gebouwd. De heer L. Silvis die aan de Prof. Ter Veenweg een huis wil bouwen kreeg voor f 4368 een bouwterrein toegewezen. A. Vos moest voor een bouwterrein aan die zelfde weg f 5040 betalen. Dat komt omdat f 12.per m2 wordt gerekend. N. Kaan moet voor zijn bouwterrein aan de Brugstraat jaarlijks een canon van f 227 betalen Met het afwerken van een aan tal begrotingsaanvullingen die te zamen een dik boekdeel vullen, was ook deze rijstebreiberg van voorstellen en problemen weer doorgeworsteld.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 9