6000 doden en vermisten in Japan Zes verheugde Nederlanders in vaderland teruggekeerd N.A.T.O.-vliegfeest bracht 250.000 mensen bijeen Communisten zijn bereid over vrede te spreken Hararap geeft mandaat aan Soekarno terug Dagblad voor Alkmaar en omgeving „BeatrixvJoed" Na 31/2 jaar gevangenschap op last van Indonesiërs In beslissend stadium Opnieuw grote natuurramp F abrieksbr and in Delft Regeringsbesluit thans genomen Aanbod vergoeding schade „Faustus" HM 1 s Regeling voor bromfietsen Nasleep van zaak-Westerling Weergaloze beheersing van topprestaties der techniek Grimmige kracht van 't Westen De Indonesische kabinetsformatie NOORDHOILANDS i Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn. Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Maandag 20 Juli 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12834 Bestand op Korea? De communisten hebben er Zondag in toegestemd een begin te maken met bet treffen van voorbereidingen voor een bestand op Korea, aldus in een verklaring, waarin ook werd gezegd, dat ze gereed zijn besprekingen te be ginnen. Twaalf uur na de ondertekening van het bestand zal het vuren gestaakt worden, maar voor de onderteke ning is geen datum vastgesteld. In een communiqué hebben de communistische onderhandelaars verkiaard, dat zij „bereid zijn met uw partij (het commando der Verenigde Naties) onmiddellijk de verschillende voorbereidingen te treffen, welke aan de onderteke ning van de wapenstilstandsover eenkomst moeten voorafgaan". De geallieerden hebben de com munisten de verzekering gegeven, dat Zuid-Korea met een wapen stilstand zal samenwerken. Verder hebben zij de commu nisten medegedeeld, dat de com munisten eventuele vijandelijkhe den van de Zuid-Koreanen met geweld zullen kunnen beantwoor den en dat de Verenigde Naties hen daarin niet zullen tegenhou den. Het was de warmste dag van het jaar in Panmoendjon 93 graden maar de gedelegeerden die na twee jaar van besprekin gen op de drempel van een wa penstilstand stonden, werkten tot laat in de dag. Luit.-generaal William Harrison hoofd van de geallieerde be standsdelegatie, gaf de commu nisten de verzekering, dat de Zuid-Koreanen zich op grond van de bepalingen, waarover de beide delegaties het reeds eens gewor den zijn, uit een gedemilitariseer de zóne zouden terugtrekken. Hoewel thans dus met het tref fen van die voorbereidingen een aanvang gemaakt is, bestaat de mogelijkheid, dat de delegaties voor de definitieve overeenstem ming over alle details van de wapenstilstand nog enige tijd nodig zullen hebben. Aan het slot van hun tien blad zijden tellend communiqué gaven de communisten een overzicht van de belangrijke vraagstukken, waarover beide delegaties het nog niet geheel eens zijn. De krijgsgevangenen In het bijzonder wezen de TOKIO, 20 Juli (A.P.) Op nieuw is Japan door een over stroming geteisterd de ergste uit de geschiedenis van het mo derne Japan Vandaag, Maandag, wordt het aantal doden en vermisten op meer dan zesduizend geschat, ter wijl vele dorpen in een gebied 320 k.m. ten Zuid-Westen van Tokio zijn verzwolgen. Wolkbreuken en aanhoudende stortregens hebben drie bergstro men tot geweldige rivieren ge maakt, die hele huizen naar zee spoelden. In vele dorpen werden de bewoners in hun slaap door de woedende golven verrast. Dijken braken door, voordat alarm ge geven kon worden. De stortregens begonnen Vrijdag en duurden het gehele weekeinde door. 600 lijken geborgen Volgens de politie zijn in het Bergdistrict Wakayama tot nu toe 600 lijken geborgen. Men vreest dat in dit district nog minstens 500 personen om het leven zijn gekomen. Oo de officiële lijst van ver misten staan meer dan 5.000 men sen 13.00 mensen werden voor zover bekend gewond. Het meest hebben de drie nau we kustvalleien van Wakayma te lijden gehad - Kisji, Arita en Hi- kada. Veledorpen zijn geïsoleerd, vele geheel weggespoeld. Een Ja panse journalist 'die boven het getroffen gebied een vliegtocht maakte, rapporteerde: „De stad Gobo, met een bevolking van 16.000 mensen, is een verdronken stad geworden. Boven het kol kende water ziet men slechts en kele daken uitsteken. communisten op de terugkeer van de 27.000 anti-communistische krijgsgevangenen, die op 18 Juni en later op last van de Zuid-Ko- reaanse president Rhee door Zd- Koreaanse troepen in vrijheid ge steld werden. Zij vatten hun standpunt in de volgende woorden samen: „Wat deze situatie betreft, onze partij kan de verzekeringen met betrek king tot het vraagstuk van de krijgsgevangenen niet bevredigend achten en behoudt zich het recht voor uw partij te verzoeken een volledige uitvoering van de krijgsgevangenenovereenkomst te waarborgen". De communisten zeiden „zich het recht voor te behouden deze kwestie ter bespreking aan de politieke conferentie voor te leg gen, die na de ondertekening van een wapenstilstand gehouden zal worden", indien de krijgsgevange nen niet opnieuw ingesloten worden. ENGELS PLEZIERJACHT IN MOEILIJKHEDEN Een Engels plezierjacht, dat om streeks acht uur Zaterdagavond de Nieuwe Waterweg poogde bin nen te varen, kwam voor het noorderhoofd in moeilijkheden. De reddingboot van Hoek v. Holland, de „President Jan Leis", die zich juist gereed maakte voor een tocht met bezoekers aan de expo sitie „Kust en Branding" naar het graf van de Faustus, voer onmid dellijk ter assistentie uit. Aan boord van het Engelse jacht be vonden zich 3 a 4 personen. In timmer af deling van gist- en spiritusfabriek Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak is Zondagmorgen brand ontstaan in de timmerafdeling van de N.V, Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft. Onmid dellijk greep de fabrieksbrand- weer in en bestreed het vuur met' acht stralen, tegelijkertijd rukte de Delftse brandweer met groot materieel uit en richtte ook nog twee stralen op de vuurhaard. De vlammen konden worden bedwon gen, voordat ernstige schade werd aangericht. Twee personen, nl. een agent van politie en een lid van het personeel van de fabriek liepen bij de blussingswerkzaam- heden snijwonden op. De gemeenteclassificatie De minister van Economische Zaken, prof. dr Zijistra, heeft Za terdagmiddag tijdens zijn werk bezoek aan Zeeland op een pers conferentie enkele actuele vraag stukken aangeroerd. Zo ook de gemeente-classificatie. De minister deelde o.m. mede, dat i.v.m. ter sprake gebrek aan evenwicht tussen de lonen en de gestegen kosten van levensonder houd, in het kabinet de principiële beslissing is gevallen over de ge meente-classificatie en dat eerst daags het standpunt der overheid hieromtrent bekend zal worden gemaakt. Voorstel benaming van watersnoodramp In de Vrijdag gehouden ver gadering van het bestuur der Unie van Waterschapsbonden heeft de voorzitter, mr J. W. W. van der Hoeven, de slachtoffers van de watersnood herdacht. Hij stelde voor de stormvloed niet nameloos de geschiedenis te doen ingaan, doch haar in navolging van de Sint Elisabethsvloed, de Allerheiligenvloed en andere te noemen de Beatrixvloed, daar zij is samengevallen met de verjaar dag van Prinses Beatrix. JONGEMAN VERDRONKEN In natuurbad te Tinaarloo In het natuurbad Tinaarloo is gisteren de 23-jarie J. van Dam uit de Irislaan te Groningen ver dronken. Hij was er met zijn verloofde aan het zwemmen. Op een gegeven ogenblik werd de jongeman vermist: zijn kleren waren echter nog wel aanwezig. Het lijk werd later opgehaald. (Van onze parlementaire redactie) De rederij van de „Faustus", een Panamese maatschappij, heeft, zo vernemen wij, aan de Rijks waterstaat een onderhands aan bod gedaan om een bedrag van f47.256 pond sterling te betalen, iets meer dan 500.000 gulden, als vergoeding voor de schade, welke bij de stranding van de „Faustus" aan rijkseigendom is toegebracht. i - - r v 1 Uit het K.L.M.-toestel „Gouda", uit Indonesië, stapten Zaterdagmiddag op het zonovergoten Schiphol zes, in zeer zomerse kledij gestoken Nederlanders, die, alvorens zij gelegenheid kregen de douane te passeren, apart wer den genomen en werden toegesproken door de lt.-gene- raal Buurman van Vreeden. Er is binnenkort een wijziging van het wegenverkeersreglement te verwachten, waarin ook bepa lingen zijn opgenomen over de rijwielen met hulpmotor, de „bromfietsen". Deze mogen geen, groter cylinderinhoud hebben dan 50 cc. Bromfietsen worden gelijk gesteld met rijwielen, d.w.z. be rijders moeten in beginsel gebruik maken van rijwielpaden. Er mag geen gebruik gemaakt worden van de z.g. „toeristische rijwiel paden", aangeduid met rechthoe kig zwarte bordje. Verplichte rij wielpaden, aangegeven met het ronde blauwe bord met witte fiets, moeten door de bromfietsers gebruikt worden. Bestuurders van bromfietsen mogen geen meerdere personen meevoeren. Voorts zul len voorschriften worden gegeven voor de remmen. De nieuwe rege ling is 1 Augustus in het Staats blad te verwachten. NIEUW K.L.M.-TOESTEL NAAR NEW YORK De eerste super-Constellation van de K.L.M., de KL 603 ..Pro ton' is gistermorgen vroeg met een en zestig passagiers aan boord voor het eerst van Schip hol naar New-York vertrokken. Het waren de heren F. As- beek Brusse, P .H .Altmaim, W. Merghart, alle drie vroeger com missaris van politie in Indo nesië, F. van Haastert, A. W. de Zwart en F. Frederiks, de laatste van de twaalf Nederlanders, die in Februari 1950 bij Bandung door de Indonesische regering gevangen werden genomen op beschuldiging van deelgenomen te hebben aan de aanval van Westerling op Bandung. Niet onverwacht De heer Merghart vertelde ons dat hun in vrijheidstelling niet geheel onverwacht kwam, omdat zij tevoren zoals dat met alle passagiers uit Indonesië geschiedt, tegen diverse ziekten werden in geënt. Donderdagavond j.l. pas is hun officieel medegedeeld, dat zij Vrijdagochtend in vrijheid ge steld zouden worden De reden werden niet opgegeven. Onder politiegeleide werd het zestal Vrijdagochtend naar het vlieg veld gebracht. „Vrij gevoelden wij ons pas toen het vliegtuig buiten de drie-mijlzone vloog. Toen pas konden wij geloven, dat dit geen droom was", zo ver telde de heer Merghart. Op de vraag hoe de behandeling in de gevangenissen was zij zaten aanvankelijk in verschillende ge vangenissen en werden enkele dagen voor het vertrek bij elkaar gebracht antwoordde de heer Merghart: „Ik wil het niet heb ben over slecht of goed, ligt hier het criterium?". De Vrijgelaten zonder meer vrijgelatenen behoefden geen garantie te geven, dat zij naar Djakarta voor een even tueel proces zullen terugkeren, indien men dat in Indonesië nodig acht. „Wij zijn vrijgelaten zonder meer. Er is geen sprake van een proces. Wij zouden als men ons zou willen toelaten terug kunnen gaan naar In donesië", zo voegde de heer Merghart hieraan toe De gezinnen van de Heren Asbeek Brusse Merghart en Van Haastert verblijven nog in In donesië, maar, zo zeide de heer Merghart, aan hun komst naar Nederland wordt gewerkt en wij vertrouwen er op, dat wij onze gezinnen spoedig bij ons zullen hebben. Vijftien B 47-straalbommenwerpers van de 'Amerikaanse luchtmacht daverden Zaterdag middag over Soesterberg, een van de programmapunten van 't NATO-vliegfeest, waarbij Prinses Margriet duidelijk liet blijken dat het hartverscheurende gieren van de motoren niet bepaald plezierig was om aan te horen. Met stijf dichtgeknepen ogen leunde zij tegen de Koningin aan, die bijna van haar stoel werd geduwd. Van onze speciale verslaggever SOESTERBERG, Zaterdag - Een kwart millioen mensen, meer dan ooit tevoren bij een manifestatie in ons land tegelijk aanwezig, heeft vanmiddag rond de aloude Soesterbergse vlieghei het N.A.T.O.-vliegfeest bijgewoond ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de vader landse militaire luchtvaart. Koningin Juliana, Prins Bern- hard en Prinses Margriet waren er, vele ministers, staats secretarissen, gezanten en militaire autoriteiten; berstens- volle treinen reden van het stationnetje Den Dolder af en aan; langs alle wegen in het centrum van ons land bewogen de vervoersmiddelen zich in file's. De grootste luchtdemonstratie, ooit aan deze zijde van het IJzeren Gordijn gehouden, werd een grandioos succes. We zijn er met een serie sterke indrukken van teruggekeerd, en zo is het zonder twijfel allen vergaan. Zondag is de goederentrein RotterdamUselmonde ont spoord. Bij dit ongeval deden zich geen persoonlijke onge vallen voor; de materiële schade was echter aanzienlijk. De ontsporing is waarschijnlijk te wijten aan een door een voorgaande trein verloren buffer. Onze foto geeft een beeld van de ravage: de locomotief ligt gekanteld naast het spoor. Het primitieve stuk hei van 1913 is Soesterberg natuurlijk allang niet meer. Rondom rooi den de Duitsers grote boscom- plexen, kilometerslange start banen werden aangelegd en overal in het Sticht werd gras land van de zoden ontdaan om het schrale zand met een groene rolmat te kunnen beleggen. Daarover speelden ook Zaterdag middag de hazen krijgertje on danks de donder der motoren. De natuur ontmoette de tech niek en de manier waaróp dat gebeurde vox'mde misschien wel het meest boeiende aspect van de gehele middag, gegroeid als deze ontmoeting in de vliegerij is tot een weergaloze harmonie. De mens is er met al zijn tem perament en ervaring meester over de technische topprestaties die de moderne vliegtuigen vor men, de samengebalde energie van duizenden paardenkrachten in snelle projectielen bedwongen totdat de meest gewaagde caprio len de allure krijgen van een moeiteloos spelen met alle wet ten van zwaartekracht en weer stand. Het was dit element datde manifestatie tot een vliegféést maakte, ook al had zij ongetwij feld mede de bedoeling demon stratie te zijn van de mogelijk heden ener parate luchtdefensie van het vrije Westen, dat mee dogenloos zal terugslaan als de bittere noodzaak er toe dwingt. Zo stond tegenover de speelse prestatie van luchtartisten als Gerben Sonderman, Daan Lam- bermont, vlieger al vanaf 1923, de 31-jarige Neville Duke, over winnaars in acht en twintig luchtgevechten en vanmiddag voor de zoveelste maal doorbre ker van de geluidsbarrière, luite nant Bushen met ziin Havilland .Venom" en Jean Cliquet aan boord van de „Fleuret" de drie gende schaduw van Amerika's Het tien-motorige monster (kos ten 6 millioen dollar) kwam boven de oostelijke bosrand on weerstaanbaar naderdreunen.een teken van verwoesting aan de stralende hemel, met een vleu gel van zeventig meter span wijdte de capaciteit dragende, zestienduizend kilometer ver 45 ton explosieven te vervoeren en vuur te spuwen uit zestien 22 mm-monden. En in het spoor van dit slagschip van de luchten, doemden niet lang daarna de bundels rookslierten op. aan de top waarvan het ene eskader straaljager na het andere zich losbrak uit de horizon voor een parade van meer dan 300 toe stellen van vijf der veertien N.A.T.O.-landen, Thunderjets en Meteors. Sabre's, Venom's, vecht- formaties die met fluitende motoren op geringe hoogte voor bij gierden, daverende finale van machtsvertoon en militaire ver bondenheid. Daarvan had ook vier uur eerder het openings nummer getuigd, veertien brave Piper-Cubs gespannen voor de breed-uit waaiende vlaggen van de N.A.T.O.-partners, de Stars en Stripes triomfantelijk voorop, de Turkse Halve Maan wat mis troostig achteraan en kruislings daaroverheen vliegend. hoog tegen de toen staal-griize hemel, vier en twintig Harvard „Texan"- trainers, die daar met vaste hand het pubileumciifer „40" schre ven. (Zie vervolg pag. 5) Pater Mag. C. Suermondt overleden In het Klooster der Paters Do minicanen te Venlo is plotseling overleden Pater Magister Clemens Suermondt O.P. Pater Suermondt heeft 33 jaren van zijn leven in Rome doorgebracht, waar hij lan ge tijd deel uitmaakte van de Commissio Leonina, die de her uitgave van de werken van St. Thomas van Aquino in de oor spronkelijke taal voorbereidt. Van de hand van Pater Suer mondt, die een wereldreputatie bezat op het gebied der hand schriftkunde, versohenen tal van wetenschappelijke artikelen. Hij was geboortig uit Ravenstein en bereikte de leeftijd van 66 jaar. Dinsdagmorgen a.s. zal de plech tige uitvaartdienst en bijzetting op het Kloosterkerkhof worden gehouden. PROF. WOLTJER Commandeur in Orde van Oranje Nassau (Van een onzer verslaggevers) Prof. dr. R. H. Woltjer. hoog leraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en voorzitter van de Onderwijsraad, is Zaterdag morgen op het ministerie van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen gehuldigd in verband met het feit, dat hij inmiddels 75 jaar is geworden. Tijdens deze huldiging deelde minister mr. J. M L. Th. Cals de jubilaris mede. dat het de Koningin had behaagd hem te benoemen tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. DJAKARTA (P.I.-Aneta). Burnanuddin Hararap (Masjumi), die belast was met de vorming van een nieuw Indonesisch kabi net, heeft tijdens zijn bezoek aan president Soekarno in diens paleis te Bogor zijn mandaat Zaterdag teruggegeven. Hararap faalde, omdat hij met de Partai Nasional Indonesia geen overeenstemming kon bereiken over het premierschap. De P.N.I. eiste deze post, doch de Masjumi meende, dat het premierschap toekwam aan de partij van de formateur. De Partai Rakjat Na- grootste bommenwerper, de B 36. sional en de Partai Democrat ver klaarden Zaterdag wel te willen deelnemen aan een regering zon der P.N.I. De Katholieke Partij, de Chris tenpartij en de Partai Indonesia Raja kwamen met het voorstel het premierschap toe te vertrou wen aan iemand buiten de P.N.I. of de Masjumi. Het is nog niet bekend, wie thans, na 47 dagen kabinetscrisis, met een opdracht zal worden be last. President Sukarno zeide, dat hij zo spoedig mogelijk één of meer formateurs zal benoemen. Hij keerde Zondag naar Djakarta terug.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1