Zwitserse bisschoppen prijzen Oost-Duitse arbeiders Katholieken aangespoord tot saamhorigheid V ergoedi ngsregel in voor proef mobilisatie Ongeregeldheden tijdens kerkdienst te IJsselmuiden Caféhoudster bedreigd legetiheid eest Buitenlandse 't Gaat goed met de emigratie naar Canada De E.D.G, Interview met Mgr. Hettinga te Washington kt en Beurs notities Het bezoek van de H.C. aan Oost-Java Mens en melodie" Finaly-aanklacht ingetrokken Ned. vlieger in Canada verongelukt NOODWEER door jongeman met pistool Ir. Heyman doet goed werk in Pakistan Dinsdag 21 Juli 1953 Pasriun 3 ;zegd van sn geheel ag Cristal raad. ermend om- ER, 20 Juli Schotse 6015,20; drieling 7-11; iet dr. 4845; z. dr. 50 snijbonen 3074; tuin- 5; doperwten 40; BI. ckers 3464; komkom- 4; tomaten A 7384; 854; rode kool 815; 149; postelein 2128; andijvie 918; rabarber e bieten 49; bospeen speen 1723; uien 19— een klein-grof 3439; lessen 4294; zwarte -73; klapbessen 2551; —21. 1ROEK, 20 Juli 1953. iouw". 170.000 kg in: eersteling grof 12.40 •oot 12.60—13.80, klein veevoer 4.004.40; rode 11.60—12.10, groot 14.50 loré groot 13.4014.10, of 12.4012.50, groot 0; eigenh. grof 12.20, 1—15.00, klein 8.50; bl. of 11.30; groot 14.10— 1 7.10; alpha groot 12.70; 12.00, groot 12.80. iNHUIZEN, 21 Juli. aardappelen: eerstelin- -14.20, grove 12.60 •ielingen 10.3010.50, 3.30—3.40, doré 14.10— eigenh. 13.00-14.00, w. .1015.20, 750 kg rode 50 kg bieten A 6.30. ORN, 20 Juli 1953. i en Omstreken". dappelen: grove schot 0; midd. 12.70—14.00; -9.20; kriel 6.30—7.50; it grove 12.2013.20; >—15.60; doré grof 12.30, 3. AR, 20 Juli Schot- i 1015.50; slabonen, -68; stoksnijbonen 65 ;nij bonen 2565; tuin- -16; peulen 85; dop- —63; komkommers 8 en A 5072; bloem- 65; rode kool 7.50 ene kool 14; spinazie stelein 2234; sla 2.50 ijvie 715.50; rabar- ode bieten 10.50; bos- 53uien 14—28; soep i 7; rode aalbessen- 30 •arte bessen 55-75; 512; klapbessen 40 iken 5—34; appels: 46. 20 Juli Doperwten peulen 0.720.90; en 0.500.56; snijbo. -0.58; tuinbonen 0.11 3sla 0.040.12; andij- -0.15; rabarber 0.09 jeen 0.170.23; was- —0.12; tomaten 0.35' nkommers 0.110.22; 0.240.28; bloemkool —0.63; idem 2e s. 0.32 ide bessen 0.801.60; ssen 1.402; kruisbes- 1.40. AR. 20 Juli Aan- 140 vette koeien 600 nuchtere kalveren 38 zette schapen 85115; ns 1.85—1.96. DREO, doch dat bleef 5 minuten, even voor vas het Siem Bleker die •eede maal het net wist en met een 20 over- wam het einde, lublokaal werd door de van W. de beker aan de club met enige har- trden uitgereikt, waar- nsorkest Dé Optimisten Rep de muzikale zijde om deze dag met een e dansavond te beslui- eemarkt Alkmaar AR, 20 Juli Aange- paard; 140 koeien per 1100; le kwal. per kg. 2e kwal. 2.40—2.50, ioorten 2.202.40; 1 51 nuchtere kalveren 3879; 24 vette scha- ituk 85—115; 273 var- kg, vleesvarkens en :kens 1.921.96; lich- rs 1.801.92; zeugen :aam stijgende aanvoer n der laatste weken gevolg, dat de prijzen :ijn. Van slagerszijde el animo terwijl toch, ijk als gevolg van de voer, de handel matig liteit der aangevoerde s goed met vele zeer mplaren, die dan ook ogere prijs konden no de max. prijs hier- gegeven. evoerde kalveren wer- hoge prijzen verhan- handel was trekkend, wantum aangevoerde vas maar nauwelijks om aan de vraag te 'oldoen. Dit had tot t de gemiddelde kilo- 3 a 4 cent hoger lag irige week. Het vlees- as ook nu weer fa- iardoor ook de lich- in goede prijzen no- FREIBURG (K.N.P.) «Nog altijd lijden millioenen in Oost-Europa onder de druk van een onmenselijk en me chanistisch maatschappelijk systeem. Maar de arbeiders opstanden in Oost-Berlijn en elders tonen duidelijk aan, dat er vandaag ook nog helden bestaan, die de moed opbrengen hun leven voor het hoge goed der vrijheid in de waagschaal te stellen", aldus het Zwitserse Episcopaat in een zojuist verschenen communiqué. Na hun vergadering van 6 en zij de geestelijkheid en leken uit 7 Juli hebben de gezamenlijke alle diocesen oproepen tot dhris- bissehoppen een officiële verikla- telijke solidariteit. Vooreerst, ring het liebt doen zien, waarin zegt het communiqué, dienen de béhandefen Tmd7"cammanisièn, ders te zoeken in de strijd tegen ongeloof en zedenverval, voor de heiliging van de Zondag, de gods dienstige opvoeding van de jeugd en de verdediging van de mense lijke persoon. Zij keuren af al de sectarisöhe wrijvingen, welke m de afgelopen tijd ter tafel zijn gebracht zelfs door hen, die zul ke zaken krachtens hun geloofs overtuiging moesten verfoeien. Terwijl de regeringen alles doen om tezamen met de bis schoppen de godsdienstvrede te bewaren, is de laatste maanden opnieuw een onreOht in de grond wet naar het voorplan gescho ven. Scherpslijpers wensen de onrechtvaardige paragrafen zelfs een nog hardere uitleg te geven dan men gedurende lange jaren gewoon was. Men wil zelfs onberispelijke, vaderlandslievende priesters van Zwitserse nationaliteit slechter Naar een bestand in Korea? De aspecten van de Koreaanse strijd, zowel op het militaire als het diplomatieke front, vertonen in de laatste weken merkwaardige verschillen. Op een bepaald mo ment ligt de klemtoon op de onderhandelingen tussen beide strijdende partijen, dan weer is het een oplaaiende activiteit van de legers die de aandacht vraagt. Het is nog maar kort geleden, dat de besprekingen in Panmoendjon voor de zoveelste maal in een impasse waren geraakt, terwijl vandaag alle hoop is gevestigd op het tekenen van een bestand. Een maand geleden heerste er een betrekkelijke rust aan het front. Maar de vorige week kenmerkte de worsteling zich door hevige aanvallen van de Chinezen. Een grootscheepse actie, zoals men in de laatste twee jaar niet meer gewend was. Het geheel geeft de indruk van een hollen of stil staan. Het zijn de vele compli caties in de Koreaanse oorlog, die het uitermate moeilijk maken om naar de ware motieven te gissen. Er is bijkans geen houvast en men kan moeilijk aan de indruk ontkomen, dat er over en weer, enerzijds in het kamp der V.N., anderzijds bij de communisten, tegenovergestelde opvattingen be staan. De onenigheid tussen de Verbondenen treedt duidelijker op de voorgrond dan die tussen Russen, Chinezen en Noord-Ko- reanen. Van het eerste is de controverse tussen de Zuid-Ko- reaanse premier Syngman Rhee en president Eisenhower en dui delijk bewijs. De persoonlijke ver tegenwoordiger van de Ameri kaanse president, de plv. minister van buitenlandse zaken Robert son, moge in zijn duel met de koppige Zuid-Koreaanse staats man uiteindelijk een resultaat hebben verkregen, het betekent allerminst dat hij zeker van zijn zaak kan zijn. Rhee heeft in menig opzicht een slag om de arm gehouden. Rhee bleef op 't stand punt staan, dat Noord- en Zuid- Korea herenigd moesten worden. Maar intussen gelastte Eisenho wer de onderhandelingen voort te zetten. Washington wenst, ten koste van alles, een wapenstilstand. De V.S. zijn de strijd moe. Voor Eisenhower komt daar nog een moeilijkheid bij. Hij heeft in de dagen van de verkiezingsstrijd de Amerikanen beloofd een einde te maken aan de strijd. Nu hij de regeringsverantwoordelijkheid draagt, is hij tot het inzicht ge komen, dat de praetijk er een beetje anders uitziet. Op dit mo ment staan de zaken weer in een geheel nieuw licht. De Noorde lijken hebben kenbaar gemaakt over een bestand te willen spre ken. En Zuid-Korea blijkt gene gen geen tegenactie te onderne men en zich niet te verzetten. De Amerikaanse druk zou dus toch een effect hebben gehad. Het kan ook zijn, dat de Zuid-Koreanen onder de indruk zijn gekomen van het recente Chinese offen sief. De bedoeling van de vijand is zeker geweest, om de Zuid- Koreanen te waarschuwen geen ondoordachte stappen te doen. Een onenigheid in het commu nistische kamp valt af te leiden uit het feit, dat Moskou in de jongste voorstellen van de Noor delijken, om op een bestand aan te sturen, niet is gekend. Een vol komen nieuw geluid. Want de wereld is voldoende op de hoogte van de houding der Russen, die van het eerste begin af de touw tjes m handen hadden. Het eerste voorstel om over vrede te onder handelen was afkomstig van het Kremlin en werd gedaan bij mon de van Malik. Sedert de dood van ötalm hoort men weinig van de Russen in het Koreaans conflict. et z°h kunnen wijzen op een verkoeling in de verstandhouding tussen Moskou en Peking. De nu gedane voorstellen geven enige hoop op een oplossing. Hoe wel er nog voldoende voetangels en klemmen overblijven Eén daarvan is de communistische eis om de kwestie van de ontsnapte krijgsgevangenen ter sprake te brengen op een politieke confe rentie, die dan een maand na het tekenen van de wapenstilstand aan de orde zou komen. Een ander obstakel kan een tegen- wefk!hg van Rhee zijn. Hij heeft zich tijdens de besprekingen met Robertson zeer voorzichtig uitge laten. En helemaal ongelijk heeft hij met, want het grote doel, waar het eigenlijk om begonnen is geweest, de hereniging van Noord- en Zuid-Korea. is op de achtergrond gedrongen. Op dit punt van zaken heeft Washington volstaan met toezeggingen, die allesbehalve concreet zijn. katholieken zich hun plichten duidelijk te herinneren ten aan zien van de ontheemden in Duits land, Oostenrijk, Palestina, Voor- Azië, India en op Formosa. Het gaat hier om millioenen, 8 pet. van de mensheid, dat als zwer vers over de wereld gaat. De bis schoppen roepen de katholieken op alle mogelijke steun te verle nen aan de ontheemden, vooral die overal waar zij kunnen, spre- ken en zich bewegen. „Het lijkt wel, of de angst voor het Katho licisme nog groter moet zijn dan die voor het revolutionnaire com munisme". Het welzijn van het volk zou meer gediend zijn, indien de wetsartikelen betreffende de echtscheiding en het verwachte eöhter de. huisgenoten des ge- jonge leven eens meer naar de loofs, die in Zwitserland 'n on- j letter werden uitgelegd, derkomen hebben gevonden. I Saamhorigheid vereist ook, dat Na hun prijzende woorden aan de zorg voor het gezin wordt be- het adres van de arbeiders in O- oefend en alle zeilen worden bij- Duitsland zeggen de bisschoppen, j gezet om de binnenlandse missie dat wij niet moeten ophouden te tot bloei te brengen. In het bij- protesteren tegen onrechtvaar- i zonder danken de bisschoppen de dige dwang, zodat degenen, die leken, die in toenemende mate hun offer hebben gebracht, we- J medeverantwoordelijkheid in de Gunstige commentaren in de pers DJAKARTA. 20 Juli (Pi Ane- ta) In hoofdartikelen over het jongste bezoek van de Ne derlandse Hoge Commissaris in Djakarta, mr W. F. L. graaf van Bijlandt, aan OostJava wordt dit bezoek eenpariv. een succes in alle opzichten" genoemd. Het meest wordt in de hoofd artikelen op prijs gesteld dat de Hoge Commissaris de ver schillende problemen van de Ne derlanders in Indonesië en in het bijzonder in de Oosthoek rechtstreeks bij de naam noem de en de wijze, waarop hij dit deed doet de verwachtingen ver sterken, dat de hoogste Neder landse vertegenwoordiger in In donesië inderdaad de Nederland se belangen in Indonesië naar zijn beste vermogen zal behar tigen en tevens de goede ver standhouding tussen beide landen zal vergroten, zoals het „Nieuw Soerabajaas Handelsblad" schreef Onder het hoofd .Eresaluut" schreef „De Vrije Pers": „Wij geloven de plank niet ver mis te slaan wanneer wij zeggen, dat ook de Indonesiërs getrof fen zijn door de hoffelijke en oprechte benadering van de pro blemen door de Hoge Commis saris. Het Indonesische blad „Suara Rakjat" legt de nadruk op de verklaring van graaf van By- landt, dat de Oosthoek een vei lig gebied is. Niet alleen de Ne derlandse bedrijven, maar ook het gewone volk kan daardoor in rust werken, aldus het blad. (Advertentie) ten, dat ze niet vergeten worden en dat wij alles in het werk stel len, opdat zij van de tyrannie verlost mogen worden. Meer solidariteit met andersdenkenden De bisschoppen roepen, hun bliik naar eigen land wendend, op om grotere samenwerking met de in het Geloof gescheiden broe- Kerk beginnen te dragen. Zij verheugen zich over de Katholie ke activiteit, die beoogt een de cente levenshouding en zedelijk heid in de mode te bevorderen. Tenslotte sporen zij de katho lieken aan door het rozenkrans gebed in de geest van de H. Va der het komende eeuwfeest van de dogmaverklaring van Maria Tenhemelopneming te vieren. (Van onze parlementaire redactie). De sociale dienst van het minis terie van Oorlog heeft een rege ling ontworpen om arbeiders, die straks bij de proefmobilisatie hun vacantiebonnen zouden mislopen, schadeloos te stellen. Hoewel de minister van Oorlog terzake nog geen beslissing heeft genomen, is het te verwachten, zo vernemen wij, dat deze rege ling door hem zal worden goedge keurd. De kosten van deze rege ling zullen dan ten laste van de proefmobilisatie worden gebracht. De proefmobilisatie zal in de maand Augustus vallen. Degenen, die tot de onderdelen van de der de divisie behoren, welke deze belangrijke oefening zal uitvoeren, hebben reeds in de lente aanzeg ging gekregen, dat zij de maand Augustus moeten vrijhouden. Ve len zullen hun vacantie aan deze oefening moeten opofferen. Het kan daarbij voorkomen, dat som migen moeilijkheden krijgen met de verzilvering van hun vacantie bonnen, die zij wekelijks bij hun loon ontvangen als vergoeding PARIJS. Mevr. Hedwige Rossner. tante van de „ontvoerde" Joodse wezen Robert en Gerald Finaly, heeft haar aanklacht tegen de 23 personen, die in deze zaak waren beschuldigd, ingetrokken, aldus is Zondagavond te Parijs gemeld. Noch mevr. Rossner noch haar advocaat konden worden bereikt om dit bericht te bevestigen, maar vertegenwoordigers van de katho lieke en joodse autoriteiten gaven een communiqué uit, waarin vreugde over het besluit van mevr. Rossner wordt uitgespro ken. Van de 23 beschuldigden zijn de mqeste katholieke priesters en kloosterzusters, die zouden heb ben geholpen bij de verdwijning van de jongens, die onlangs van Spanje naar Frankrijk zijn terug gebracht. Onder de beschuldigden bevond zich ook mej. Brun, die de jongens had grootgebracht en katholiek had laten dopen na de dood van hun ouders in een nazi concentratiekamp. Mevr. Rossner heeft thans krachtens een overeenkomst tus sen Joodse en Katholieke autori teiten de zorg voor de beide we zen op zich genomen. Op Donderdag 16 Juli j.l. is in Canada bij een vliegongeval met zijn instructeur om het leven ge komen de derde sergeant-vlieger A. J. H. van der Haar. Tijdens een duik bij een bombardements oefening is het toestel neergestort nabij het vliegveld Mac Donald van de Royal Canadian Airforce. gelegen in Manitoba. Sergeant Van der Haar was 22 jaar en on gehuwd. voor de vacantie, waarin geen loon wordt uitbetaald. In derge lijke gevallen nu voorziet de door de sociale dienst ontworpen rege ling. In tegenstelling tot sommi ge berichten wordt op het minis terie van Oorlog niet gedacht aan een vergoedingsregeling voor de genen, die reeds waarborgsommen gestort hebben voor het bureau van boten of zomerhuisjes. Klach ten hierover zijn niet ontvangen en zullen waarschijnlijk ook niet ontvangen worden, aangezien de betrokkenen vroegtijdig zijn ge waarschuwd. 11 Prof. Hendrik Andriessen be schrijft in een kort, maar zeer lezenswaardig artikeltje van de Juli-af levering, de wisselwerking tussen de ontwikkeling van de in strumenten en die van de ver schillende compositiestijlen, waar in hii ook het orgel en de roman tiek betrekt. Alex van Ameron- gen verdiept zich in het prachtige Requiem van Maurice Durufle, een modern Frans coponist, wiens werk onlangs in Rotterdam werd uitgevoerd. Voor de violisten be vat de aflevering een interssante bijdrage van Max Moller over het vioolmakerscongres te Cre mona, terwijl Jos de Klerk een en ander schrijft over de Opera cultuur te Antwerpen. Dit en nog enkele andere artikelen, aange vuld met nieuws uit binnen- en buitenland, maken dit nummer weer tot een aantrekkelijk ge heel. Aanplant gladiolen onder glas tegengevallen NOORDWIJK Dit jaar doen de gladiolen, die in de kas wor den getrokken, het niet zo best. Bij een bezoek aan de kassen van een bekende kweker bleek ons, dat practisch alle aanplant van gladiolen onder glas, voor 80 a 90 pCt. was mislukt. Zelfs soor ten, die bekend staan om hun be drijfszekerheid, hebben dit jaar tot een zeer onvoldoend resultaat geleid. IJSSELMUIDEN, 20 Juli Het is gistermiddag tot ongeregeldhe den gekomen tijdens een kerk dienst in de Vrij Hervormde ge meente te IJsselmuiden. In de morgendienst had de voorganger, Ds Wakker, bekend gemaakt, dat hij de diaken en de ouderling, die door de Kerkeraad zijn benoemd, niet wilde bevestigen omdat er bezwaren tegen deze personen waren ingebracht. Reeds enige maanden geleden is er onenigheid ontstaan over de vraag of er een nieuwe koers in geslagen moet worden. De kerke raad en een deel van de leden zijn van mening dat men zich moet houden aan de leer welke door wijlen ds. Keiler werd ge bracht, nl. een zich afzijdig hou den van de omgang met anders denkenden. Een ander deel, waar bij Ds Wakker zich aansloot, wenst een ruimere omgang met andersdenkenden. Onlangs is een ledenvergadering gehouden, waarbij de statuten werden besproken, maar waar men niet tot een oplossing kwam. Een diaken, de heer K., was uit ziin ambt ontzet omdat ook hij de nieuwe koers wilde volgen. In zijn plaats werd een andere dia ken gekozen, waartegen een deel der gemeente bezwaren heeft in gebracht. Tegelijkertijd heeft de Kerkeraad de reeds jaren be staande vacature van ouderling aangevuld, zodat tegelijk een boven Oostenrijk en Duitsland LONDEN. In het afgelopen weekeinde hebben hevige stormen boven Oostenrijk en Duitsland gewoed. In O o s t e n r ij k is voor meer dan een millioen gulden schade aangericht. Een vijftig ton we gen-de hijskraan werd van zijn stalen basis losgerukt en door de wind omver geworpen. De hoofd wegen en een spoorlijn zijn ge blokkeerd door de bij duizenden ontwortelde bomen. In Beieren, in West-Duits- land, is de te velde staande oogst over een oppervlakte van 780 vierkante kilometer beschadigd. De aangerichte schade loopt in de millioenen Marken. In Frankrijk werden beren door het slechte weer uit hun schuilplaatsen in het Franse ge deelte der Pyreneeën gedreven. De beren maakten negen geiten en drie vaarzen buit. ouderling en een diaken bevestigd zouden worden. Ook tegen de keuze van de ouderling maakte een deel der gemeente bezwaar, welk bezwaar door de Kerkeraad echter niet werd erkend. Zondag zou ouderling Stam de beide ambtsdragers bevestigen, beide ambtsdragers bevestigen, daar Ds. Wakkerdit geweigerd had. Een deel van de gemeente bleef voor het kerkgebouw staan, terwijl een ander deel naar bin nen ging. Door het geloop en gepraat buiten de kerk was de dienst moeilijk te volgen. Toen ouderling Stam tot de eigenlijke bevestiging wilde overgaan verliet nogmaals een deel van de ge meente het kerkgebouw. De ge wezen ouderling T. trachtte de heer Stam van de katheder te duwen, doch deze zette de dienst onverdroten door. Ds Wakker had op de preekstoel plaats genomen en wachtte daar het einde van de bevestiging af. Na de bevesti ging nam de predikant de dienst verder over. Tijdens het zingen van Psalm 11 kwamen de oppo santen de kerk weer binnen. SCHIPHOL, 20 Juli „De Canadezen zien de toekomst der immigratie uit Nederland met een realistisch optimisme tegemoet", aldus ir. B. W. Haveman, Com missaris voor de Emigratie, die vanochtend na een reis van een maand door Canada per K.L.M.- vliegtuig is teruggekeerd. „Ik heb in Ottawa met Cana dese immigratie autoriteiten het programma voor 1954 besproken en bovendien een soort verken ningsreis gemaakt door gebieden, die in ontwikkeling zijn en die het meeste perspectief bieden voor Nederlandse emigranten". Ir. Haveman zeide wel tevre den te zijn over de besprekingen. Naar bekend zijn na de oorlog in totaal 80.000 Nederlanders naar Canada geëmigreerd. Het jaarlijk se percentage is geleidelijk ge groeid. Het vorig jaar hebben 21.000 Nederlanders zich in Ca nada gevestigd en dit jaar wordt verwacht, dat eenzelfde aantal ons land voor Canada zal ruilen. Nog steeds worden landbouwers ongelimiteerd toegelaten, alsmede alle directe bloedverwanten van alle categorieën immigranten. Anders is het gesteld met de overige categorieën, die ir. Have man rangschikte onder de ver zamelnaam van „niet-landbou- wers". Tot aan het begin van dit jaar hadden de Canadese auto riteiten de verhouding tussen deze twee groepen 1 op 1 gesteld, doch dat is reeds vervallen. Dit betekent echter niet, dat „niet-landbouwers" nu maar on gelimiteerd worden toegelaten. Van te voren wordt bezien of men deze adspirant-immigranten kan plaatsen. „In Canada kan overigens iedereen terecht, die bereid is met zijn handen te werken wan neer hij een vak kent", vervolgde ir. Haveman. Intellectuele beroepen liggen nog steeds niet opgeschept. Hier doet zich de moeilijkheid voor, dat de immigrant voor een goede uit oefening van zijn werk in verre weg de meeste gevallen de En gelse taal zeer goed moet beheer sen. „Jongemannen, die al jaren lang tevergeefs pogen te emigreren, kunnen natuurlijk proberen hun verloofden vooruit te sturen bij voorbeeld als hulp in de huishou ding. Is het meisje eenmaal in Canada, dan mag hij ook volgen om met haar te trouwen". Met veel voldoening sprak ir. Haveman over zijn bezoek aan Nederlandse emigranten in Cana- In een café aan de Zeedijk te Engels sprekende jongeman op, Amsterdam is Zondagavond te- j dat hij 20 jaar en Amerikaans gen middernacht tussen dtf eige- soldaat was. Op hem werd echter naresse en een klant ruzie ont- een Nederlands paspoort gevon- sïaan, omdat de laatste een plaat den en bij de ontdekking hiervan van de wand had gescheurd. De begon hij zich van zijn moeder- caféhoudster uitte hierover haar taal te bedienen Bij nader on- verontwaardiging hetgeen door de derzoek bleek hij in het bezit van klant, een 19-jarige jongeman verscheidene Amerikaanse papm da. Zij maken het over het alge meen zeer goed. In de gebieden, die in ontwik keling zijn, kunnen in de toe komst naar het zich laat aan zien veel Nederlanders worden geplaatst, niet alleen boeren, doch ook neringdoenden, zoals bakkers en slagers. Ir. Haveman bezocht het Peace River District in Al- burta, het Swan River District in Manitoba en het Rainy River District in Ontario. „De emigratie naar Canada moet nog een grote moeilijkheid overwinnen, doch die bevindt zich in Nederland", zo besloot ir. Ha veman. „Ons Canadese emigratie gebouw is te klein geworden. Als de afwikkeling van een vlotte emigratie niet vertraagd wil wor den, dan zullen wij in Den Haag beter gehuisvest moeten worden". Begrenzing: pluimveestapel Het hoofdbestuur van de Stich ting voor de Landbouw heeft zich overeenkomstig het advies van de pluimveecommissie en de com missie voor kleine boerenvraag- stukken uitgesproken voor het reserveren van pluimveehouderij voor de bedrijven beneden 20 H.A. Dit betekent alleen, dat men een uitbreiding van de kippen- houderij buiten de landbouw en op de grote landbouwbedrijven wil voorkomen. Het hoofdbestuur zal daarom aan het bestuur van het Bedrijfschap voor pluimvee en eieren voorstellen, dat een bedrijf beneden 20 H.A. 200 kip pen per H.A. kan aanhouden, met een maximum van 600 stuks per bedrijf. De grotere bedrijven kun nen in totaal 100 kippen houden. Tot 50 stuks is iedereen vrij. dus ook degene die buiten de land bouw staat. Bij dit alles zal een uitzondering worden gemaakt voor de reeds bestaande kippen- stapels. Dit geldt in het bijzon der voor de z.g. hoenderparken of kippenfarms. Vervolg van pagina 1 Ook de West-Duitse regering ste er veel prijs op om het Duitse militaire aandeel via een Euro pese Defensiegemeenschap te le veren. Men vreest een zelfstandig Duits leger, waarin de versplinter de maar nog niet verdwenen Der de Rijk-mentaliteit zou kunnen herleven. Omstandigheden als deze hebben de Nederlandse rege ring en het parlement tenslotte bereid gemaakt om de Europese Defensie Gemeenschap te aan vaarden, al blijft deze aanvaar ding vermengd met zorg. Er van uitgaande, dat ook andere landen over hun bezwaren zullen heen stappen, moet men immers niet de moeilijkheden onderschatten, die zich ook nog bij de uitwerking kunnen voordoen. Men denke aan de vermenging, die de mogelijk heid inhoudt, dat de ene nationa liteit over de andere zal comman deren. Men denke ook aan de grote consequenties, die het heeft om de beschikking over een zo belangrijk deel van (je staatsbud getten uit handen te geven. Wat dit betreft ging men er ook in Nederland aanvankelijk vanuit, dat het veel beter ware geweest om dit deel van de éénwording van Europa niet als een van de hoekstenen maar als een sluitstuk te gebruiken. Nochtans is het pro ces van de Europese éénwording er een van wilde en onregel matige groei op die groei wer ken zowel het ideaal, als de aan drang en de noodzaak in. Het kan heel goed zijn, dat wij over een aantal paren toch het harmonisch gsheel zien, dat mede uit een con- septie als de-ze is tot stand geko men. Tot zover kan het de schijn hebben, dat Nederland zich met gemengde gevoelens aan de be krachtiging van dit zwaar wegen de verdrag zet en tot op zekere hoogte is dat ook zo. Maar het ware toch niet goed om in de aan staande bekrachtiging een aarze lende stap te zien. Zoals de ont wikkeling nu gegroeid is, beli chaamt de Europese Defensiege meenschap de enige mogelijkheid om tot een krachtige verdediging van West-Europa en dus ook van ons eigen grondgebied te komen. Achter die mogelijkheid stellen wij ons met overtuiging en zonder voorbehoud. Rusland heeft hieruit reeds de conclusie getrokken, dat de koude oorlogpolftiek heeft ge faald. Die politiek bond West- Europa samen en riep een nog steeds sterker wordende Europese militaire kracht op. Thans volgt Rusland een andere methode. Het poogt door een vredesoffensief de indruk te vestigen, dat deze in derdaad ontzaglijke offers vra gende inspanning niet meer nodig is. Straks zal het wellicht een herenigd maar ook onbewapend, Duitsland aanbieden om Duitsland uit de West-Europese verdedi gingskracht te kunnen lichten. Deze nieuwe politiek is niet min der gevaarlijk zolang niet uit da den blijkt, dat het Rusland inder daad ernst is met het streven naar wezenlijke ontspanning. West- Europa moet bereid zijn om hier toe op elk ogenblik mee te wer ken, maar niet vanuit een zwakke positie. De bekrachtiging van het verdrag inzake de oprichting van een Europese Defensiegemeen schap zegt de andere landen van West-Europa dat Nederland ook nu, ja juist nu, de noodzaak van een sterk West-Europa blijft voe len en vooral om deze reden heeft ook het voorgaande grote bete kenis. Franciscaanse studiedagen te Heeswijk Op 28. 29 en 30 Augustus zullen de jaarlijkse Franciscaanse Stu diedagen worden gehouden in de Abdij van Berne te Heeswijk. Het onderwerp zal zijn: „De Bliide Boodschap". Voor het eerst spre ken hier ook twee leken, nl. mevr. Severijne-Cals en Theo van Steen. Men kan zich aanmelden bij Pater A. Duindam O.F.M., „De Rees" in Brummen. ren met verschillende namen. Op zijn vriend (de handelscorres pondent) werd een patroon ge vonden van hetzelfde kaliber als de twee waarmede het pistool was geladen. De recherche zoekt thans uit op welke wijze de jongeman aan het legerpistool en aan de Ame rikaanse papieren is gekomen. Prinsesjes zijn overgegaan Blijkens de promotielijst van de hem beetpakte stond hij op He. j dependance van het Baarn's Ly- pistool werd aan zijn voeten ge- ceum is prinses Beatrix bevor- vonden. Deze man, een 33-jarige derd tot de vierde klasse gym- handelscorrespondent uit Am- nasjum en Prinses Irene tot de sterdam, een oppervlakkige ken- tweede klasse Gymnasium. Deze nis van de 19-jarige jongeman, i dependance telt nu 23 leerlingen, bracht tezamen met hem een be- venjeeld over vier klassen, van zoek aan het café j wje twee leerlingen niet werden Op het politiebureau gaf de bevorderd. niet-Amsterdammer, werd beant woord met door uit de achterzak van zijn pantalon een heel zwaar legerpistool te trekken en dit op de vrouw te richten. Toen een ijlings gealarmeerde politieagent verscheen gooide de jongeman het wapen, dat iater bleek met twee scherpe patronen geladen te zijn, over een tafel heen in d^ hoek van het café. In die hoek zat een man, die aanvankelijk weigerde van zijn plaats op te staan Toen de agent WASHINGTON (K.N.P.) „Jan Heyman, de Nederlandse landbouw-ingenieur van Wage- ningen, die ik vorig jaar naar Pakistan heb laten komen en die ais lekenmissionaris gaane aan mijn oproep gehoor heeft gege ven, doet voor de missie misschien meer dan twee of drie missiona rissen zouden doen". Dit ver klaarde Mgr. Nicolaas Hettinga, bisschop van Rawalpindi, te Was hington, waar hij momenteel ver toeft. In een onderhoud met de cor respondent van het K.N.P. zeide de bisschop, dat vooral in landen als het zijne de werfkracht van het Christendom gebaseerd moet zijn op het Christelijk voorbeeld van „al weldoende rondgaan". Dit is de beweegreden geweest waarom hij ertoe besloten heeft een landbouwdeskundige aan trekken om op kosten van de missie te trachten de levenssta.i daard van het in zijn diocees le vende volk te verhogen. Mgr. Hettinga vertelde daarna over de werkwijze die de heer Heyman volgt. Voornamelijk vult hij aan, wat door de gouverne mentsdiensten nog niet kan wor den aangepakt. Om de landbouw in Pakistan op hoger plan te bren gen is het nodig, dat de boeren voortdurend iemand in hun na bijheid hebben, die hen adviezen en aansporingen kan geven. De ambtenaren immers zijn slechts in staat zo nu en dan en slechts voor korte tijd de dorpen te in specteren. De bisschop zelf had heel veel belang bij twee dorpen, Jozefdorp en Mariadorp, welke geheel Ka tholiek zijn. Deze zijn ontstaan na de grote ongeregeldheden in de Punjab, toen de Hindoes ver dreven werden en het land onder kleine boeren van Mohamme daanse religie werd verdeeld. Door persoonlijk ingrijpen van de helaas overleden Liaquat Ali Khan heeft de bisschop toen ge daan gekregen, dat in die streek eerst 1240 en later nog 1160 acres land ten behoeve van de vele Christenen beschikbaar werden gesteld. Zij zijn toen in kleine stukken onder hen verkaveld. „Het kan 'best gebeuren", zeide Mgr. Hettinga, „dat de boeren na een paar jaren in staat zullen zijn de grond van de Staat te kopen. Zij zijn nu te arm om zelfs maar een bescheiden bij drage aan hun kerk te verlenen". De repatriëring van Nederlanders uit Rusland Het ministerie van Buiten landse Zaken deelt mede, dat de groep personen van Neder landse herkomst, welke aanvan kelijk 10 Juli uit de Sovjet- Unie zou terugkeren, thans eind Juli, begin Augustus in Berlijn voor repatriëring naar Nederland zal aankomen. Behalve de reeds eerder genoemde 34 personen zal eveneens Lambertus Jansen geboren 6 October 1920. terug keren. Pater J. v. Rijekevorsel S.J Rector Aloysiuscollege Tot rector van het St Aloysius college te Den Haag is benoemr de Zeereérwaarde Pater J. A. M H. van Rijekevorsel S.J., die reed: van 1938 tot 1944 aan het hoofd van dit instituut heeft gestaan Pater dr J. R. Rietstra S.J., tot dusverre rector van het college blijft rector van het gymnasium Pater Jos. Daniels S.J. vertrekt naar Nijmegen om er aan het Canisiuscollege les te geven.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3