Oefening Coronet gisteren begonnen Wapenstilstand op Korea binnen 72 uur verwacht Lijdelijk verzet groei? in Oost-Duitsland met de dag Geen steun in parlement voor de Gasperi? Twee.de Kamer op recès tot acht September Dagblad voor Alkmaar en omgeving Historische beslissing in Tweede Kamer: K.V.P.-amendement behoudt controle op uitvoering Franse grondwet wordt gewijzigd Stafofficieren zouden met bestandslinie gereed zijn Zware agenda in vooruitzicht Politieke moord in de Libanon Actie in V.S. voor Kardinaal Stepinac Vierde divisie naar Duitsland Directeur van emigratiedienst Vlbricht stevig in het zadel NOORDHOLLANDSI Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is't nergens veilig (Vondel) Vrijdag 24 Juli 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12838 Nederland stelt zich achter de E.D.G. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteravond om zeven uur met 75 tegen 11 stemmen het wetsontwerp aanvaard, dat een goedkeuring inhoudt van het verdrag waarbij Frankrijk, Duitsland, Italië en de drie Beneluxlanden tot de oprich ting van een Europese Defensie-Gemeenschap besloten. Wordt deze organisatie inderdaad een feit, dan zal het grootste deel van de legers van deze landen tot een Euro pese strijdmacht worden samengevoegd. Een samenvoeging echter onder een boven-nationaal gezag, hoe wel ook de raad van ministers van de betrokken landen nog een belangrijke invloed blijft uitoefe nen. Zo bezien was het dus wel een zeer belangrijke en historische beslissing die hier viel, voorop gesteld dat ook de andere parle menten het Nederlandse voor beeld zullen volgen. Tegen stem den: de communisten, de twee staatkundig gereformeerden, de twee leden van de groep-Welter en prof. Gerbrandy (AR). Op de eerste dag van het debat was deze stemverhouding reeds duidelijk geworden. De regering achtte, in verband met een mogelijke af wijking van de grondwet, een tweederde meerderheid nodig en deze werd dus ruim gehaald. Amendement dr Klompé In het uur, dat aan de eind stemming vooraf ging. werd nog een uitvoerige discussie gevoerd over een door mej. dr Klompé (KVP) voorgesteld amendement. Dit amendement had betrekking op de uitvoeringsovereenkomsten, die een uitvloeisel van dit ver drag zullen moeten zijn als het gaat werken. Niet voor zover het om be slissingen van het commissariaat van de gemeenschap gaat of om eenstemmige besluiten van de raad van ministers, maar wel in dien de betrokken landen onder elkaar dergelijke uitvoeringsover eenkomsten sluiten. Het verdrag voorziet ook in een dergelijke mogelijkheid. Mej. Klompé (KVP) wilde de mogelijkheid behouden om deze overeenkomsten door de Kamer te laten controleren. Aanwijzing premier vergemakkelijkt PARIJS, 23 Juli (Reuter) De Franse Nationale Vergadering heeft vandaag goedkeuring ge hecht aan een grondwetswijzi ging, op grond waarvan in de toekomst „aangewezen" premiers slechts een eenvoudige meerder heid in de vergadering behoeven ter bekrachtiging van hun benoe ming, in plaats van, zoals het tot dusver het geval is geweest, een volstrekte meerderheid van 314 stemmen. Bezwaren De minister-president, dr Drees ontraadde dit amendement met klem. Hij verzekerde, dat de Ka mer in bepaalde gevallen toch wel zal worden gekend, maar een mogelijkheid over de hele lijn zou ernstige stagnatie kunnen veroorzaken. Niet zozeer in dit parlement, maar het kon duide lijk zijn, dat dan ook andere par lementen een dergelijk recht zul len opeisen. Hoe kan men wer ken als een uitvoeringsregeling door elf Kamers moet worden behandeld? Hij slaagde er echter niet in om mej. Klompé (KVP) van zijn inderdaad niet licht te tellen bedenkingen te overtuigen. En in de Kamer vond hij slechts een medestander in de heer v. d. Goes van Naters (PvdA). Deze waarschuwde voor „een aankle den" van het verdrag en ook hield hij de KVP-fractie voor, dat een ander KVP-amendement bij de behandeling van de gedeelte lijke grondwetswijziging in de Eerste Kamer tot ongelukken had geleid. Hij sprak in dit verband van „een zelfmoord bij herha ling". Bij de motivering wees een van de ondertekenaars van het amen dement, dr Korthals (VVD), er op, dat dit amendement toch wel degelijk een gewichtige bedoeling heeft. Bij bedoelde overeenkom sten, aldus dr Korthals, gaat het om zaken, die wij op dit ogen blik nog in genen dele kunnen overzien. Het amendement werd tenslotte aangenomen met 54 tegen 31 stemmen. Tegen PvdA en CH. (Zie vervolg pag. 3) GESCHENKEN VOOR PRINSESSEN De K.L.M.-gezagvoerder C. M. Ramsey, die de eerste DC-6a Liftmaster van de K.L.M. „Dr. ir. M. H Damme" van Californië naar Nederland heeft gevlogen, is gistermorgen op het paleis Soestdiik ontvangen. Hij heeft de geschenken (een aantal boe ken) voor de prinsessen van de directeur van Douglas Aircraft Corporation Donald Douglas, aangeboden. Het m.s. Kungsholmhet vlaggeschip van de Zweden-Amerikalijn, dat hij de Kon Mij. „De Schelde" te Vlissingen wordt gebouwd, nadert zijn voltooiing. In de laatste week van Juli zal de technische proefvaart worden gemaakt op de Noordzee, daarna keert het schip weer naar de werf terug. In September of begin October zal het dan voorgoed ons land verlaten: het vertrekt dan voor de officiciële proefvaart naar Zweden. (Advertentie) ROME, 23 Juli (Reuter) De Italiaanse eerste-minister. De Gasperi, heeft Donderdagochtend een spoedbijeenkomst met de le den van zijn Christelijk-Demo- cratische parlementsfractie ge houden om te overwegen, of zijn nieuwe regering, die pas een week oud is, onmiddellijk haar ontslag dient te vragen. De rechtse monarchistische partij had Donderdag in de vroe ge ochtenduren, na de gehele nacht vergaderd te hebben, be sloten tegen de regering van de Gasperi te stemmen, wanneer Maandag of Dinsdag de eerste- minister het vertrouwen van het parlement zal vragen. De Gasperi had op steun of tenminste op onthouding van de monarchisten gerekend, zonder hun steun of onthouding heeft de Gasperi geen meerderheid. De kleine liberale, republi keinse en sociaal-democratische partijen schijnen zich van stem men te zullen onthouden. Indien deze partijen alsnog zouden be sluiten om de Gasperi te steu nen, dan zou hij een kleine meer derheid hebben. Waarnemers achtten het echter niet waar schijnlijk, dat de sociaal-demo craten op hun reeds genomen Op 23 Juli is om zes uur in de morgen de grote oefening „Coro net" boven West-Europa begon nen, waarbij de second ataf (al- lied technical air force) tegen over de fourth ataf komt te staan. Beide partijen hebben opdracht gegeven tot Iuchtverkenningen teneinde de posities van de vijand te weten te komen, nu de oorlog onvermijdelijk is tussen Westonia (omvattende België, Nederland en de Britse zóne van Duitsland) en Fantasia (omvat tende de U.S.A. en de Franse zóne van Duitsland en een ge deelte van Oost-Frankrijk). Bij de oefening zijn in totaal 1800 vliegtuigen ingeschakeld uit negen landen. Sabres, Meteors, Empires en Venoms van second ataf, Sabres Thunderjets, Shoo ting Stars, Empires en Invaders van fourth ataf, voorts Griekse en Italiaanse Thunderjets plus een Australische jachtgroep met Em pires uit Malta, waarvan de meeste piloten reeds dienst heb ben gedaan in Korea. Engeland stuurt Washingtons, Lincolns, Canberra's, Valetta's, Varsities, Meteors en Sabres. De Meteors en Sabres zullen de bommenwer pers dwingen hoog te vliegen. „Coronet" zal door vele buiten landse bezoekers en persverte genwoordigers worden bijgewoond uit Engelan*. Frankrijk, Neder land, België en Duitsland. De Duitse posterijen zullen voor een speciaal poststempel zorgdragen voor de in- en uitgaande post voor het perskamp Bruggen. besluit om de regering niet te steunen, terug zullen komen. De communisten, linkse socialisten en nieuwe fascisten zullen tegen stemmen Aangenomen wordt dat de Gasperi op nieuwe ver kiezingen zal aansturen, wellicht als een dreigement aan de kleine partijen hem toch te steunen. PANMOENJON, 23 Juli (A.P.) De geallieerden en communisten schijnen thans bijna algehele overeenstem ming te hebben bereikt over de wapenstilstand, ondanks de pessimistische klanken die radio Peking de wereld inzendt, dat de Zuid-Koreaanse koppige houding de ondertekening in groot gevaar brengt. In Panmoenjon doen intussen hardnekkige geruchten de ronde dat het bestand binnen 72 uur ondertekend zal worden. In welingelichte kringen in Moensan meent men te weten dat over twee onbelangrijke punten nog geen overeenstemming is be reikt en dat hiervoor nog een of twee zittingen gehouden moeten (Van onze parlementaire redacteur) Het lag in de bedoeling van dr Kortenhorst om de eergisteren voortgezette behandeling van het E.D.G.-verdrag over een middag en avondvergadering te verdelen. Toen hij omstreeks half zes dit voornemen aan de Kamer ken baar maakte, klonk echter van de meeste banken de roep: „Door gaan". De afgevaardigden lokte het recès. En zo kwam met een laatste forse sprint tegen zeven uur het einde. Van een weelderig opgezette af scheidsspeech, waarvan dr Kor tenhorst het recept bezit, kon op dat uur niet veel meer komen. Maar de voorzitter zag deson danks kans om enkele interessante en belangrijke mededelingen te doen. De Kamer hield in deze periode 47 vergaderingen en be handelde enige honderden wets ontwerpen. Al deze wetsontwer pen werden aangenomen, zij het dikwijls niet onbelangrijk gewij zigd. De oogst O.a. de begroting van „maat schappelijk werk", het wetsont werp inzake een tweede techni sche hoge school, de grenswijzi ging van de gemeente Utrecht en randgemeenten, de hoofdwet dijk herstel, de verlaging van de om zetbelasting, een wijziging van het reglement van orde, het nieuwe ontslagrecht en het wetsontwerp „rechtshandelingen met betrek king tot landbouwgronden". De voorzitter kondigde tegelijk aan, dat het recès kort zal moeten zijn. Het is de bedoeling, dat de Kamer in de week van 8 Septem ber al weer bijeen komt. Dan zal één van de volgende vier onder werpen in behandeling moeten komen: de belastingplannen, de rampschadewet, het ontwerp dat voorziet in een coördinatie van de sociale verzekering en de derde reeks vraagpunten met betrekking tot het nieuwe B.W. De voorzitter meende, dat het laatste onderwerp als start de meeste kans maakte. Ook de an dere onderwerpen zullen echter snel moeten volgen. De resterende weken in September en een be langrijk deel van October moeten gereserveerd blijven voor het be- grotingsonderzoek. Op de acht tien dagen, die in October voor openbare vergaderingen beschik baar moeten blijven, zal dus het zwaartepunt vallen. Dankwoord dr Drees Bij uitzondering maakte de minister-president ook van zijn kant van de gelegenheid gebruik om een afscheidswoord tot de Kamer te richten. Hij constateer de, dat het, bij alle verschil van mening, toch weer mogelijk is gebleken om vruchtbaar samen te werken. Moge dat straks ook het geval blijken te zjjn, aldus dr Drees, als nieuwe moeilijke beslissingen moeten worden ge nomen, waarbij de minister-pre sident ongetwijfeld wel op de eerste plaats aan de belasting plannen zal hebben gedacht. worden, voor de leiders van de delegaties bijeen zullen komen om tijd van de ondertekening te bepalen. Volgens betrouwbare bron heb ben de stafofficieren van beide partijen tijdens een zitting die vandaag om 01.45 uur eindigde, de bestandslijn vastge steld. Later o" de dag werden de laatste voorbereidingen getroffen voor de uitwisseling van de krijgsgevangenen. Ondanks de felle reactie van de communistische radiostations op de verklaring die Syngman Rhee gisteren voor de pers heeft af gelegd, gaan de communistische werklieden voort met de con structie van de wapenstilstands hal. De gehele afgelopen nacht is doorgewerkt met behulp van Amerikaanse schijnwerpers. Ook de Noordkoreaanse radio- meren dat de ondertekening van de wapenstilstand voor de deur staat. In een uitzending werd ge zegd: „de voorbereidingen voor de ondertekening van een wapen stilstand in Panmoenjon schijnen thans nagenoeg gereed te zijn ge komen." Hier werd aan toegevoegd dat Noordkorea steeds waakzaam moet blijven en op zijn hoede moet ziin voor president Syng man Rhee en de Ver. Staten. Op opmerkelijke vrolijke toon verklaarde de commentator van radio Pyongyang: „zolang Ame rika niet opzettelijk de pogingen om tot een bestand te komen dwarsboomt, zal de wapenstil stand in Korea ongetwijfeld tot stand komen". BEIROET, 23 Juli (A.P.). Een moordenaar heeft vandaag Mohamed Abboud, de voormalige minister van financiën van de Libanon en candidaat voor de parlementsverkiezingen van aan staande Zondag, neergeschoten en gedood. Dit gebeurde tegenover de ambtswoning van president Camille Chamoun. Abboud was bezig in zijn auto te stappen toen van de andere zijde van de straat schoten gelost werden. De politie sloot onmid- zender Pyongyang liet doorsche- dellijk de wijk af. Beroep op president Eisenhoiver en Senaat WASHINGTON, 23 Juli 1953 (K.N.P.). Naar aanleiding van de verslechtering van de toestand van Kardinaal Stepinac heeft de gezamenlijke Amerikaanse katho lieke pers opnieuw bij president Eisenhower en de Amerikaanse Senaat aangedrongen op bemid deling van de Amerikaanse rege ring bij de Joego-Slavische auto riteiten, teneinde de zending van specialisten en geneesmiddelen naar de zieke kardinaal mogelijk te maken. Dit verzoek werd aan de presi dent overhandigd door Mgr Gor man Balls, bisschoppelijk leider van het Katholieke Amerikaanse Persbureau N.C.W.C. te Washing ton. Ook de Amerikaanse consul, te Zagreb (Joego-Slavië) heeft officieel bevestigd, dat Kardinaal Stepinac lijdende is aan polych- themia, een uiterst gevaarlijke bloedziekte. De parate vierde divisie, die in de tweede helft van September zal deelnemen aan een Nato- legeroefening in West-Duitsland, zal in deze oefening een belang rijke rol spelen. De divisie, wier mouwembleem een klaverblad van vier is, komt met Engelse eenheden in een legerkorps, dat onder het bevel zal staan van luit. generaal A. T. C. Opsomer, de commandant van het eerste Nederlandse legerkorps. De Nederlandse militairen zul len niet zoals bii de vorige Nato- oefening „Holdfast" tot de ver dedigende maar tot de aanval- lende partij behoren, waardoor de Nederlandse staven zich voor het eerst in groot geallieerd ver band in de aanvalstactiek kun nen oefenen. Overigens zullen aan deze oefening niet zoveel militairen deelnemen als aan de vorige, want de Canadese bri gade in Duitsland en de Belgi sche bezettingstroepen zullen zeer waarschijnlijk verstek laten gaan. Het emigratiebestuur heeft mr J- A. U. M. van Grevenstijn met ingang van 1 Juli 1953 benoemd tot directeur van de Nederlandse Emigratiedienst. HIJ MOCHT NIET NAAR DE TOUR TURIJN, 23 Juli De politie is tussenbeide moeten komen om een bewonderaar van alles wat met de ronde van Frankrijk te maken heeft, van een dak te halen, waar hij niet van af wilde komen. Niet dat de man ook maar enige hoop koesterde om vanaf ziin positie op het dak van zijn huis in Turijn een glimp van de rijders op te vangen. Maar hij verklaarde aan de politie, dat hij naar Frankrijk had willen gaan om met vrienden naar de beslissende etappe in de Alpen te gaan kijken. Zijn vrouw had echter geweigerd hem daarvoor geld te geven,, en vond hij geen beter middel om daartegen te protesteren dan op het dak van zijn huis te klimmen en zich daar als het verpersoon lijkte onrecht te installeren. BERLIJN, 23 Juli (A.P.) Hel lijdelijk verzet in Oost- Duitsland grijpt steeds verder om zieh heen. Naar schat ting waren vandaag een kwart millioen arbeiders in 97 strategische industriële ondernemingen betrokken bij sit-down stakingen en langzaam-acties. In 15 steden heeft de staatsveiligheidsdienst razzia's uitgevoerd. De Sowjet Hoge Commissaris Semjenof heeft een einde gemaakt aan de geruchten, welke gedu rende drie maanden de ronde hebben gedaan, dat Ulbricht aan de kant gezet zou worden, door hem te verzekeren van de vol ledige steun van het Kremlin in de huidige crisis. Ulbricht is steeds de voornaam ste man in de Oostduitse regering geweest, die als secretaris-gene raal van de comm. eenheidspartij zeggenschap heeft over 1.700.000 leden. Ziin naaste vertrouweling is Wilhelm Zaisser, de minister voor de veiligheid van de staat. Zijn bloeddorstige protegée, Hilda Benjamin, is de nieuwe minister van justitie. De onderdrukte Oostduitsers hadden zich overgegeven aan de hoop, dat het Kremlin Ulbricht zou opofferen om de weg te banen voor een viermogendheden overeenkomst over Duitsland. Dezelfde zegslieden zeiden van daag, dat de Sowjetunie blijkbaar voorlopig geheel afgezien heeft van het plan om werkelijk te streven naar de hereniging van Duitsland. „De Sowjet-bereidwilligheid tot compromissen is met Beria heen gegaan", merkte een Oostduitse waarnemer op. Het programma van Ulbricht om het gezag van het politburo op onbeperkte wijze te herstellen houdt in: Politie- en justitieterreur tegen de ontevreden industrie-arbeiders, de boeren, die tegen het collecti visme zijn en ideologische zwak kelingen in de rangen van de partij en de regering. Ontwrichting van het Weste lijke streven om voor millioenen dollars de Oostduitsers aan voed sel te helpen. Terug naar de Stalin-methoden De communistische politie is gealarmeerd om de stroom van levensmiddelen, die Oostduitsers in Berlijn over de grens meene men, tegen te gaan, indien deze een grotere omvang gaat aanne men dan het huidige totaal van enige duizenden paketten per dag. Een terugkeer naar het hard handige Stalinisme bij de uitvoe ring van de vastgestelde commu nistische richtlijnen voor de vak bonden, de pers, bij de opvoeding en in culturele zaken.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1