Vierdaagse-leger maakt zich op voor laatste loodjes Hongaren bereiden zich serieus voor Sovjet-aanval op Westerse motie vee voor conferentie Nieuwe gebiedsindeling voegt N.O.P. bij Overijsel Buitenlandse notities „Laten we zingen over de glorie der individuelen99 E.D.G. Nieuwe arrestaties in Oost-Duitsland? Nog luttele uren. Die politie uit Eindhoven Trofeo Italia Rijkstuiiiboiiwcoiisuleiitscliap thans naar Zwolle Pravda laat deur open voor viermogendhedenbespreking Zullen voorstellen worden verworpen? in Tweede Kamer Vrijdag 24 Juli 1953 Pagina 3 Beperking buiten' landse hulp PRESIDENT Eisenhower heeft ditmaal op zijn wekelijkse persconferentie onomwonden van zijn misnoegen doen blijken over de maatregel van het Huis van Afgevaardigden de hulp aan het buitenland met 686 millioen dollar te beperken. De president oordeelde enige tijd geleden voor dit doel een bedrag van 5124 mil lioen dollar nodig. En kort voor de behandeling in het Huis van Afgevaardigden waarschuwde hij om in geen geval het voorgestelde bedrag te besnoeien. Hij be schouwde de ruim vijf milliard als een strikt minimum. Ondanks dit dringend verzoek van de hoogste gezagsdrager in de V.S. meende het Huis 13,8 pCt. van het aangevraagde bedrag te moe ten afnemen! Geen gering deel. De republikeinen, dus de politieke geestverwanten van de president, die de meerderheid vormen, heb ben geen hand uitgestoken om Eisenhower te steunen. Ze heb ben er eerder aan meegewerkt dat op de hulp aan de Vrije Vol keren, die de bondgenoten zijn van de V.S., een drastische be zuiniging werd toegepast. Wat thans is gebeurd mag dan ook beschouwd worden als een con troverse tussen Eisenhower en zijn kabinet enerzijds en de repu blikeinse fractie in het Huis van Afgevaardigden anderzijds. Een minder plezierige situatie voor beide partijen, waaruit de poli tieke tegenstanders als de demo craten nogwel eens munt konden slaan. WANNEER er iemand is aan te wijzen, die tot oordelen bevoegd is, wat in militair opzicht nodig is om de Ameri kaanse bondgenoten voldoende uit te rusten dan is het de oud generaal Eisenhower, die als voor malig hoofd van de N.A.V.O. strijdkrachten juist heeft moeten werken met de hulpmiddelen, die het democratische bewind van Truman hem ter beschikking stelde. De president is niet over één nacht ijs gegaan, voordat hij tegenover de persvertegenwoor digers zijn teleurstelling over de gang van zaken uitsprak. Hij heeft het object meerdere malen bestudeerd en achtte het van het grootste belang aan het eenmaal voorgestelde bedrag vast te hou den, temeer omdat dit toch ook een garantie is voor de veilig heid van de V.S. zelf. De tegen standers zullen zich waarschijn lijk beroepen op de zware lasten die op de schouders van de be lastingbetalers drukken,, terwijl zij zich zorgen maken over de economische positie van het land. ER is nog een kleine kans, dat de senatoren, wanneer zij straks over het voorstel heb ben te oordelen, een andere me ning zijn toegedaan en meer naar het standpunt van de Eisenhower zullen overhellen. Dit zou een voordeel betekenen voor de West- Europese landen, die nu eenmaal zonder de Amerikaanse dollar- stroom niet in staat zijn een or ganisatie in het leven te roepen, die èn militair èn economisch voldoende krachtig is om zich tegen een eventuele agressie te verweren. Met belangstelling zal dan ook de behandeling in de Amerikaanse Senaat tegemoet ge zien worden aan deze zijde van de Atlantische Oceaan. «f» BERLIJN, 23 Juli (DPA). Ruim tweehonderd mijnwerkers zijn, volgens een bericht van het Amerikaanse blad „Neue Zeitung" sedert het begin van deze week in het gebied van de Saksische uraniummijnen in Oost-Duitsland in hechtenis genomen. Als reden voor deze arrestaties zou „openlijk oproer en het op zetten tot provocaties" worden gegeven. Volgens het blad was het in de afgelopen week in het gebied van de uraniummijnen wederom tot botsingen met de volkspolitie ge komen. (Van onze speciale verslaggever Men moet ijzerhard zijn, wanneer men niet even onder de indruk komt van het aantal uitvallers in de 37ste vier daagse wandelmars. Waren er op het begin van de tweede dag 140 uitvallers, bij het begin van de derde dag waren er maar liefst in totaal 243! Van de 9582 van de eerste dag zijn er nu dus nog 9339 in de running. Het „berg- parcours" van de derde dag begon voor de lopers zeker waar het betreft de eerste 15 kilometer na de start in een kille ochtend frigidaire. Om rond negen uur kwamen we in Groesbeek de eerste tippelaar tegen, ter wijl zon en wind geallieerd reeds in langdurige Pan- moenjon-onderhandelingen waren over het terugwerpen van vijand regen tot achter de bestandslijn van het vier daagse Zuid-Korea. jaar en het is nu mooi geweest, voegt hii ons toe. En nu we toch mee trekken in het kielzog der residentie: ieder saluut aan de kranige knapen van W.V.T. uit Den Haag. die met hun hoge Mexicaanse punthoeden en rode jumpers er een vrolijke samba van maken. En zet nu eens in de krant, dat Roosendaal geen enkele uit valler heeft' Komt voor elkaar onbekende tip gever. Zowel burgers als militai ren van S.W.G. en groene baret ten uit Roosendaal gaan met het getal van hun inschrijving het vierde dagsrukkertje tegemoet. En wat moeten wij na deze dagen nog schrijven van de bonte karavaan? De artillerie kaderschool uit Breda zong haar visitekaartje wij zijn de jongens van de artillerie', en de kaderschool in fanterie uit Den Bosch maakte even groot toilet alvorens te de fileren voor generaal A. T. Op- somer, commandant eerste L.K. die deze derde dag Groesbeek be zocht. Pastoor Pijnenborg tracteerde ook dit jaar traditiegetrouw de pers weer, en molenaar Jochems had de driekleur weer gehesen op de hoogste wiek. De buitenlandse gasten houden zich uitstekend De Belgische Para Troopers en de Luxemburgse Shorties, werden geflankeerd door lieftallige meis jes, en de Britten van de Royal House Artillery, die dachten, dat de vierdaagse eerst Woensdag be gon en die voor het eerste tra ject 's avonds laat startten, zij ailen gaan „onverdund" de vier de dag tegemoet. Jonkheer mr. W. W. Feith, pre sident van de Groningse recht bank, voorzitter van de vereni ging van gouden kruisdragers, die dit jaar voor de 15de maal mee loopt, zal bij de grote finish een oorkonde worden aangeboden voor de vele verdiensten welke hij zich heeft verworven. De heer Dinkhuüsen uit Den Haag is met zijn tachtig jaar de oudste deelnemer en heeft het record van (sinds 1928) 29 keer meetippelen. En zo ge al ansichtkaarten verstuurt uit de Keizer Karelstad. doe het dan niet als die twee Utrechtse meisjes, die tegelijk ook hun startkaart in de bus stopten, zodat tante pos nog maar net op De wandelaars wisselden kip penvel af met goed bedoelde sol licitaties naar wat zonnewarmte, maar kil en een beetje huiverig bleef het toch eigenlijk de hele morgen. Na de vlakke rijksweg ging het legioen der dapperen onvervaard de Plasmolense bos sen binnen waar het poolijs in praehistorische tijden een eind- morene vormde. En waar de tip pelaars de voetstappen konden drukken der Romeinse en Napo leontische legerscharen. Voor vandaag willen wij de glorie bezingen der individuelen, de mensen die alleen zijn met de vele kilometers en die de bra- vour van het uniform moeten missen, want de vierdaagse, dat is democratie met een hoofdletter. De conducteur van lijn 12 loopt er evenzo goed het goud bij el kaar als de baron van landgoed welgelegen, en de majoor drinkt er dezelfde (gratis) soep als de sergeant. Vandaag op die derde dag was er sfeer en esprit. Hebben jullie de bootjes niet meegenomen? riep vliegbasis Vol- kel naar het heerlijke braniekorps der mariniers. We zullen een vliegtuigje voor je kopen, dan ken je spe len, riepen de mannen van de zee. Zie je, zo zijn we dat gewend in de vierdaagse. Daar vlak bij de overweg pakten we de Eind- hovense politie. Uitvallers? vroegen we. Zeg, ga nou, wel invallers' en buiten het bonboekje om gaf hij een leuke zus, die bescherming had gezocht bij de sterke arm een charmante klapkus. In Den Haag neemt de ambte naar van de burgerlijke stand een paar snipperdagen op, want de ooievaars zitten in de tippeltour. De nieuwe Haagse vierdaagse weet van wanten en uitvallers kent het ooievaars-team niet. Opa de Bruin uit Dordrecht solliciteert blaarloos naar het gouden kruis. Ik geloof nooit dat ik het haal, bromde hij, maar wij klopten hem op zijn schouder en in menuet huppelde opa de Groesbeekse berg af. Zo mogen wij het zien' De heer Boom uit Utrecht draaide voer de achtste keer zijn rondjes in souplesse, samen met zijn tippelgenoot Ottema uit Al melo, die zijn driehonderdste wandeltocht maakte, 69 jaar is, maar niettemin ook de elfsteden tocht in duplo op zijn naam heeft staan. Vlak voor het huis van de dok ter in tropische ziekten in Groes beek (dat weet u dan ook alweer) haakten we in op de soepele pas van de heer W. C. Martin uit Den Haag, wiens 15de keer mee lopen tevens een afscheid bete kent. Er komt een tijd dat je er mee moet stoppen, ook al voel je je nog zo fit. Ik ben nu zeventig Prinses Marijke kreeg van de ouden van dagen uit Zoetermeer, die deel uitmaakten van het défilé van ouden van dagen uit Vinkeveen, Rotterdam, Zoetermeer en Oudewater, langs H.M. de Koningin op Paleis Soestdijk, een aardig prentenboekje, waarin zij dadelijk gretig begon te bladeren en te kijken. Klaas van der Velden (82 jaar) en mevrouw de wed. Dorst (89 jaar) uit Zoetermeer, die de Prinses het boekje overhandigden, bleken het net zo mooi te vinden als het prinsesje. Naast Prinses Marijke H.M. de Koningin, wuivend naar de defile rende ouden van dagen. tijd en buiten adem van het harde lopen de start der dames kon laten doorgaan. Overste Wissema uit Oegstgeest kwiek en monter als altüd, (met een gouden 13 op zijn kruisje) rukte op naar de gouden 14 met een frisheid, al was hij nog in zijn jonge jaren op de olifanten- jacht in de Oost. En wat de snel wandelaar betreft: hij stond de fect. Warmgelopen. Op halve kracht kon hij binnenlopen. Wij stoppen. We gaan ons scheren en onze schoenen poetsen voor de vierde marsdag: de joyeuse en tree via het goede Brabantse en Limburgse land met het beroem de graafje, het feestende Cuyk en de triomfbogen van het hand geklap en de machtige bloemen regen van de laatste opmars. Wordt geen drenkeling in het zicht van de thuishaven, en tot de kranige zeventien van organon Oss: „een nog betere vitamine dan de „vijf-in-een" is de buiten lucht en een vrolijk lied. - Men weet het: Coppi en Bartali, dat betekent water en vuur. Coppi besloot dan ook, dat wanneer zijn rivaal mee zou rijden in de Tour de France, hij zich zou terugtrekken. En zo ge beurde. Coppi nam vacantie, en de oude vechtjas Bartali trok zijn rennersschoentjes weer aan en treedt op als leider van de Italiaanse ploeg. Hier ziet U v.l.n.r. Milano, Fausto Coppi en Carrea, ergens in Frankrijk, aan de kant van de weg staan, terwijl de „tour"-renners aan hen voorbijtrekken. BOEDAPEST (A.P.). Wei nig is nog bekend omtrent de voorbereidingen die de Hongaar se waterpolo-ploeg treft voor de deelneming aan het tournooi om de Trofeo Italia, dat de volgende maand te Nijmegen wordt ge houden. Zoals gewoonlijk hebben de Hongaarse kranten nog niet eens melding gemaakt van die deel neming. Niettemin is het be kend, dat de ploeg naarstig oefent in het zwembad van St. Margaret-eiland bij Boeda pest. Zij hebben goede sparring partners. Gespeeld is tegen de Polen, die intussen weer naar huis zijn. en daarna volgden ploe gen uit de Sovjet-Unie, Bulgarije en Tjecho-Slowakije. die onge twijfeld gekomen zijn om van de Hongaarse meesters te leren, maar die teven? een goede trai- ningsmogelijkheid bieden. Wie in de ploeg voor Nijmegen gekozen zullen worden, zal pas later worden beslist. Maar de ploeg, welke de titel in Helsinki won, zal ongetwijfeld de kern vormen, maar er zijn geruchten, dat de ploeg nog meer verjongd zal worden. Toen het Hongaarse waterpolo- team het vorige jaar de Olym pische titel had gewonnen, slaak ten de waterpolo-enthousiasten in Boedapest de verzuchting: ..Eindelijk".... In de dertiger jaren is er een lange periode ge weest, dat de Hongaren onver slaanbaar leken in deze tak van sport. Zij wonnen zowel in 1932 te Los Angeles als in 1936 te Berlijn de Olympische lauwe ren. Dit was de tijd. dat de on vergetelijke Odon Komjadv de ..gouden ploeg" coachte, totdat de nazi's hem tot aftreden dwon gen wegens zijn niet-arische af komst. De jaren na de oorlog waren een teleurstelling voor de Hongaren. Op de spelen van 1948 te Londen waren zij nergens. Voor Helsinki was het niet mogelijk vast te stellen wat de verjongde ploeg waard zou zijn. De experts waren „behoedzaam optimistisch". Hongarije won van Mexico met 134, en behaalde achtereenvolgens drie gemakke lijke overwinningen tegen Egyp te (90), West-Duitsland (91) en Rusland (53). In de demi finale ging het minder best. Te gen Nederland werd gelijk ge speeld (44) en ook tegen Joego-Slavië (22). De ploeg hervond haar vorm in de finales. Twee goede overwinningen op de Verenigde Staten met 40 en op Italië met 72 verzeker den haar van de eerste plaats, dank zij een beter doelgemid- delde. Joego-Slavië werd tweede en Italië derde. Ofschoon Nederland slechts vijfde werd. was het en is het nog de mening van de Hon garen, dat de Nederlanders ver uit de gevaarlijkste tegenstan ders waren. Bijen in de jam BRUSSEL, 23 Juli (ANP). In een jamfabriek te St Trui den heeft men Woensdag het werk moeten staken tengevolge van een inval van ontelbare bijen. De nijvere insecten de den zich zo gulzig aan de zoete lekkernij te goed, dat enkele uren later duizenden hunner dood op de grond lagen. Toen de arbeiders hun werk zaamheden eindelijk konden hervatten, moest men vaststel len dat ongeveer 10.000 potjes jam onbruikbaar waren gewor den. ZWOLLE Jarenlang wordt er op het departement van Land en Tuinbouw gedokterd aan een nieuwe gebiedsindeling voor de tuinbouwconsulenten, daar de be staande indeling steeds grotere moeilijkheden opleverde. Zo was Overijsel over ver schillende consulentschappen (Zutphen, Apeldoorn, Frederiks- oord) verdeeld, terwijl daarnaast de N.O.P nog een eigen consu lent had. Thans is de oplossing zeer nabij. Zij zal bestaan uit één consulentschap voor heel Over ijsel en de N.O.P., met als zetel Zwolle. Thans valt het tuinbouwgebied van Zwolle en Kampen met wij de omgeving onder de rijkstuin- bouwconsulent ir. Bloemsma te MOSKOU De „Pravda", het officiële dagblad der Sow jet-Russische communistische partij, heeft Donder dag in een hoofdartikel verklaard dat Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten een conferentie met Rusland willen „uit beweegredenen, die niets te maken hebben met het krachtiger vestigen van de vrede, of het teweeg brengen van ontspanning in de internationale betrekkingen". Het blad betoogde dat de con ferentie in Washington van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Westerse Grote Drie door het voorstellen van viermogend- hedenbesprekingen inzake Duits land „trachtte de zwakke positie van Adenauer in West-Duitsland te versterken". Het blad vervolgde: „Alleen in dit verband wordt het begrijpelijk waarom de confe rentie in Washington overging tot besprekingen van de Duitse kwes tie, hoewel zij zelfs weigert te spreken over de voorbereidingen voor een vredesverdrag met Duitsland en practische stappen voor de vorming van een regering voor geheel Duitsland gericht op het verzekeren van de hereniging van Duitsland zonder verder uit stel". Sprekend over het communiqué van de drie ministers vervolgde het blad: „In alle duidelijkheid werd de diepe kloof onthuld tussen de ver klaringen en de werkelijke bedoe lingen van de deelnemers aan de Fransen en Britten, onder Ame rikaanse druk, stappen terug gingen. De Pravda beschuldigde de drie Westerse ministers van het schen den van de internationale regels en gewoonten in hun beslissingen. Het blad vervolgde met te ver klaren, dat terwijl de Sowjet Unie bereid is alle vraagstukken betref fende de internationale betrekkin gen met de Westerse mogendhe den te bespreken, het vasthoudt aan het in acht nemen van „nor male diplomatieke gewoonten" die, aldus de Pravda, „transacties" van de drie mogendheden van te voren uitsluiten evenals „pogin gen om de S.U. de tijd en de agenda van een viermogendhe- denconferentie op te leggen zon der de deelneming en achter de rug om van afgevaardigden van een van de vier staten". De aanval van de Pravda leid de onmiddellijk tot de speculatie dat de Westerse voorstellen ver worpen zouden worden. Afgelopen Woensdag werden aan de Russische ambassades in Washington, Londen en Parijs nota's overhandigd, waarin een bijeenkomst voorgesteld werd te gen einde September. Op deze nota's is nog geen rechtstreeks antwoord binnenge komen, maar de uitbarsting van de Pravda maakte de aanvaarding dezer voorstellen onwaarschijnlijk. Niettegenstaande de aanval van het blad op het Westerse voorstel laat de verklaring van de Pravda klaarblijkelijk de deur open voor viermogendhedenbesprekingen van enigerlei aard. Een viermo- gendhedenconferentie „zou onder speciale omstandigheden een be langrijke en positieve betekenis was verklaarde de Pravda, dat de kunnen hebben", aldus het blad. conferentie van Washington". „De conferentie van Washington en het communiqué dat er na af loop over gepubliceerd werd vor men het bewijs hoe groot nog steeds de hinderpalen zijn die staan op de weg naar de oplos sing van deze vraagstukken, door middel van het bereiken van een werkelijke overeenstemming tus sen de betrokken staten". „Deze hinderpalen uit de weg te ruimen waarmede de ver mindering van spanning in de internationale betrekkingen ge diend wordt dat is het vraag stuk" aldus besloot het artikel. Het artikel in de Pravda begon met te verklaren dat terwijl het communiqué van de drie Weste lijke ministers in Washington sprak van vrede, vrijheid en recht, de resultaten van deze besprekin gen aantoonden dat de woorden „vrede, vrijheid en recht" ge bruikt werden „voor volledig ver schillende doeleinden". In het communiqué werd zelfs niet eens een van de brandende kwesties in de internationale be trekkingen naar voren gebracht, aldus het blad. In het kort dat deel aanstippend dat aan het Verre Oosten gewijd Apeldoorn, terwijl ir. Pettinga de Noordoostpolder tot zijn ambts gebied rekent. Deze situatie be hoeft om de verandering door te voeren, weinig moeilijkheden te veroorzaken, want de heer Bloemsma, die de krachtigste stoot heeft gegeven aan de ont wikkeling van de tuinbouw en fruitteelt in het IJseldal, bereikt volgend iaar de pensioengerech tigde leeftijd. Het schijnt nu in de bedoeling te liggen, dat deze nog vóór dit tijdstip is aange broken het consulentschap zal overdragen aan de nieuw te be noemen consulent voor heel Overijsel en de N.O.P., ir. Pet tinga. Achteraf blijkt dat er binnens kamers heel wat strijd is gevoerd over de plaats waar de zetel van de nieuwe consulent zou worden gevestigd. Op de hoge zandgron den van Twente en Centraal Overijsel wordt practisch geen tuinbouw beoefend. De streken, die voor het ambts gebied van belang waren, zijn de fruitteelt in de IJselvallei, de tuinbouwgebieden van Zwolle en IJselmuiden min of meer ook de streek langs de Dedemsvaart en in de toekomst de Noord oostpolder, waar de uitgifte van tuinbouwbedrijven zeer aanstaan de is. Het was begrijpelijk, dat Kampen aanspraak trachtte te maken op de zetel van de tuin- bouwconsulent op grond van zijn centrale ligging. Niet veel min der centraal lag Zwolle, dat bo vendien als provinciaal admini stratief centrum veel gewicht in de schaal legde. Zoveel zelfs, dat de beslissing ten gunste van Zwolle is uitgevallen. Nu te verwachten is, dat na de uitgifte van tuinbouwgronden in de N.O.P., deze streek als tuinbouwcentrum belangrijk aan betekenis zal toenemen komt te gelijk het probleem van een gro te exportveiling in een nieuw licht te staan. Het is lang niet ondenkbaar, dat een aantal tuin ders uit het Westen, die moeten wijken voor uitbreiding van ste den en wegenbouw, tenslotte een nieuw bestaan zullen opbouwen in de N.O.P. We zouden er ge specialiseerde tuinbouw krijgen, dat als een der eerste voorwaar den geldt om te komen tot een exportveiling, waarvoor Overijsel zeer gunstig is gelegen. Ook' de bestaande tuinbouwbedrijven zouden zich hierbij moeten aan passen, waarvoor offers zouden moeten worden gebracht, welke door de hogere veilingprijzen ruimschoots worden goedge maakt. MINISTER CONTRA INKRIMPING HYACINTHENAREAAL LISSE, 23 Juli. Naar wij vernemen kan de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening zich niet verenigen met het voorstel van het Bedrijf schap voor Sierteeltproducten tot inkrimping van het hyacinthen- areaal met 20 pet. Het voorstel is teruggezonden naar het bedrijfschap met het ver zoek een nieuw te ontwerpen, dat meer tot tevredenheid van de kleine hyacinthenkwekers zal zijn. (Advertentie) JAPANSE KROONPRINS TE BRUSSEL BRUSSEL, 23 Juli (A.N.P.) Kroonprins Akihito van Japan heeft vandaag, Donderdag, het noenmaal gebruikt met koning Boudewijn op het paleis te Laken. (Vervolg van pagina 1) Eerder op de middag hadden vier bewindslieden, de ministers Beyen, Staf, Zijlstra en v. d. Kieft, op de door de Kamer ge maakte opmerkingen geantwoord. Daarbij waren kleinere en gro tere zaken. Minister v. d. Kieft bleek begrip te hebben voor de wens van zijn partijgenoot Hof- stra (P.v.d.A.) om de Europese Defensiegemeenschap ter zijner tijd een eigen belastinggebied te geven, zodat het met eigen mid delen en niet met door de be trokken landen toe te kennen be dragen zou moeten werken. Maar is de E.D.G. zelf nog toekomstmuziek, een dergelijke opzet is dat zeker. Meer onder de gezichtskring lag de organi satie van het nieuwe apparaat. Geen kostbare top, hadden ver schillende afgevaardigden ge waarschuwd en minister Staf was het daar uiteraard mee eens. al liet hij tegelijk doorschemeren, dat wij de eerste tijd zeker niet goedkoper af zullen zijn. Over het aandeel van de Marine in de E.D.G. staat nog niet vast. De re gering zou enkele niet zeegaande eenheden ter beschikking willen stellen. De heer Fens (K.V.P.) en andere afgevaardigden gaf hij de verzekering, dat Ned. officie ren in E.D.G.-verband op de eer ste plaats trouw zullen zweren aan H.M. de Koningin. Er zijn geen aanwijzingen, dat de Engelse en Amerikaanse troe pen uit Europa zullen worden teruggetrokken. Nog nodig Minister Bepen had uiteraard het leeuwenaandeel van de ver dediging voor zijn rekening te nemen. Veel nieuws kon hij ech ter niet meer vertellen, hoewel hij een goede en gekruide rede hield. Tegen de communisten zei hij, dat er geen „geheime clau sules" zijn. Hen en de heren Gerbrandy en Weiter gaf hij de verzekering, dat er geen sprake is van Amerikaanse druk. Wel riep hij de Kamer op om begrip te hebben voor de Amerikaanse visie, gefundeerd in de offers van de Amerikaanse belastingbeta lers en voor wie de strijd tegen het communisme in de E.D.G belichaamd is. Sinds het verdrag gesloten werd hebben zich in de wereld grondige veranderingen voorge daan, maar de minister was van mening, dat de E.D.G. daarom niet minder noodzakelijk fs. Prof. Gerbrandy en de heer Wel ter zouden Duitsland direct, door in schakeling bij de N.A.V.O., wil len herbewapenen. Dat ware in derdaad een mogelijkheid ge weest, maar en Frankrijk en de zittende regering in West-Duits land zijn van een dergelijke op lossing bepaald afkerig. Deze weg bleek niet begaanbaar. De E.D.G. heeft met zes deel nemende landen ongetwijfeld een beperkte strekking, maar ook hier was voorshands geen an dere mogelijkheid. Uitgesproken „smal spoor" is het echter niet, deelneming blijft ook voor an dere landen open staan en via de N.A.V.O. komt er in elk ge val ook nu het grote Atlantische verband. Grote woorden Van de replieken maakten nog slechts de heer Weiter en de twee communisten Wagenaar en de Groot gebruik. De heer Wa genaar (Com.) trachtte de be handeling ook in de laatste fase te saboteren door een voorstel tot schorsing van de behandeling te doen, maar er waren niet ge noeg communisten aanwezig om een dergelijk voorstel op voorge schreven wijze bij de voorzitter gedeponeerd te krijgen. De heer Welter mat nogmaals zijn be zwaren breed uit hij achtte dit verdrag niet uitvoerbaar. Het strijdt z.i. met de nationale trots en de innerlijke redelijkheid. Hij nqemde het „een nog ongeboren kind, dat niet kan lopen, laat staan vechten" ten onrechte werd het verdrag opgediend met een Europees aureool en „met het suikerwerk van de vrede aan alle mensen van goede wil" dit w;as een lyrische verzuchting, die die nacht de laatste spreker, de heer Ankersmit (V.V.D.) geslaakt had. De heer Wagenaar (Com.) drukte zich niet minder heftig beeldend uit. Hij sprak van „uit levering van onze jeugd" en van een „verraden vaderland". Zijn fractiegenoot Paul de Groot zag het vreugdevuurwerk al boven het Kapitool uiteenspatten. Mi nister Beynen zorgde voor een plichtmatig wederwoord, maar de stemmen waren onderwijl in feite al geteld. En zo kwam tenslotte de stemming. De toekomst zal moeten leren of dit E.D.G.-ver- drag ooit werkelijkheid zal wor den. maar dit debat houdt in elk geval een fase vast in de ont wikkelingsgang van het Europa van morgen, een geschiedenis, die wijs, de tijdgenoten wel met goede wil' maar nog slechts tas tend kunnen schrijven.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3