Werk gevers wensen einde van huidige loonpolitiek melodie Financiën en Economie pro gramma Internationaal secretariaat Kath. agrarische jongeren Opheffing consumptieheperking punt van nader onderzoek K.A.B. ACHT STANDPUNT KATH. WERKGEVERS NIET HELEMAAL DUIDELIJK MULO-EXAMENS A MIDDENSTANDS EXAMENS KOM NAAR DE K.O.M. Beurs Scheepsberichten JSaar ivij vernemen ONVERWACHT BEZOEK Rapport Saargebied FEUILLETON ONSTERFELIJKE 'g-GRAVENHAGE, 23 Juli. De besturen van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, het Katholiek Verbond van Werkgeversvakvereni gingen en het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland hebben de volgende verklaring opgesteld: „De politiek van loonbeheersing in Nederland na de oorlog gevolgd, vindt haar verklaring in de bijzondere omstandigheden, waar onder ons land heeft verkeerd. Dit beleid heeft in belangrijke mate de nationale welvaartsdoeleinden gediend. De gunstige gevolgen betref fen met name: a. handhaving van het loon niveau op zodanige hoogte, dat rekening is gehouden zowel met een sociaal verantwoord mini mum als met een hoog peil van werkgelegenheid èn de bevorde ring van het evenwicht op de betalingsbalans: b. de coördinatie van de loon- verhoudingen in de verschillen de bedrijfstakken: c. de bevordering van de ar- beidsvrede. Tegenover de geschetste voor delen staan intussen bezwaren, waarvan de betekenis in toe nemende mate wordt gevoeld. Deze ziin vooral gericht tegen het vergaande overheidsingrijpen, waardoor de verantwoordelijk heid voor de vaststelling van lonen en andere arbeidsvoor waarden in overwegende mate berust bij de overheid in plaats van bij het bedrijfsleven. Deze situatie levert naar de mening van de werkgeversbon den zowel bezwaren van prin cipiële als van practische aard op en zij kan alleen onder ab normale omstandigheden worden aanvaard. Een bezwaar van prac tische aard tegen de wiize waar op de loonpolitiek wordt uitge voerd, is met name, dat bij de inkomsten der werknemers niet steeds op voldoende wijze reke ning kan worden gehouden met de verschillen in de economische resultaten in onderneming en bedrijfstak. De omstandigheden, welke aan leiding hebben gegeven tot de gevolgde politiek van loonbe heersing, hebben zich geleidelijk gewijzigd. Thans achten de vier Centrale Werkgeversverbonden de ontwikkeling zover gevorderd, dat het tot nu toe gevoerde be leid moet worden herzien op zo danige wijze, dat met behoud van de bovengenoemde voordelen de bestaande bezwaren worden ondervangen. De Centrale Werk- leg. maar waarbij tevens het ge organiseerde bedrijfsleven op centraal niveau een coördineren de taak heeft aan de hand van algemene richtlijnen. Het loon ligt thans over het algemeen op een peil, dat in overeenstemming is zowel met het evenwicht op de arbeids markt als met het evenwicht in de betalingsbalans. Redelijker wijs mag worden verwacht, dat het verleggen van het zwaarte punt van de verantwoordelijk heid voor de loonvorming van de overheid naar het bedrijfsleven hierin geen verstoringen zal brengen. De algemene richtlijnen voor het loonniveau behoren te wor den afgestemd op fundamentele economische factoren, zoals de stand van de betalingsbalans en van de werkgelegenheid. De ge wenste differentiatie, als boven bedoeld, kan worden bereikt in het bedrijfstaksgewijze en onder nemingsgewijze langs privaat- of publiekrechtelijke weg gevoerde overleg, waarbij met name de werkgelegenheid een belangrijke rol zal dienen te spelen. Bij de vaststelling van de richtlijnen voor het loonniveau heeft de Sociaal Economische Raad naar het oordeel van de Centrale Werkgeversbonden een wezenlijke functie te vervullen. Welke taak inzake de vaststel ling en toepassing der richtlijnen toekomt aan de centrale organi saties van het bedrijfsleven, als mede aan de Stichting van den Arbeid, en op welke wijze de handhaving van de gestelde richtlijnen het best kan worden verzekerd, is voorwerp van nader onderzoek. Het overlaten van de loonvast- stelling aan het bedrijfsleven ontslaat de overheid niet van de plicht om een zeker toezicht uit te oefenen op de loonvorming. Slechts onder bijzondere omstan digheden, waarbij met name wordt gedacht aan het geval, dat het georganiseerde bedrijfsleven er niet in zou slagen algemene eeversverbonden menen, dat na stellen óf de 1 195. ul.- zonderlijke omstandigheden, aan stemming zouden zijn met de voor het bedrijfsleven van grote betekenis zal blijken te zijn. K.A.B.-commentaar De voorzitter van de K.A.B. de heer Middelhuis, gaf vannacht het A.N.P. het volgende com mentaar: Vergelijkt men de inhoud van de verklaring der werkgevers verbonden met andere uitlatin gen van de laatste tijd, dan is het klaar, dat er in grote trek ken een belangrijke meerderheid aanwezig is voor een vrijere loonpolitiek. Minder klaar echter is de situatie met betrekking tot de compensatie van de komende huurverhoging en de opheffing van de consumptiebeperking, hierin zijn de werkgeversorgani saties aanmerkelijk vager dan blijkbaar het geval is in het stuk van de gezamenlijke katholieke sociale organisaties. „Duidelijk gezegd: er klopt iets niet," aldus de heer Middel huis. Blijkens het stuk van de katholieke sociale organisaties is er aan die kant overeenstem ming over volledige com pensatie van de huurverhoging door een algemene loon- en sala risverhoging en is er eveneens overeenstemming over een alge hele opheffing van de consump tiebeperking. Op de totale hier voor benodigde loonsverhoging kan in mindering worden ge bracht de verlaging van de kos ten van levensonderhoud, die het gevolg zijn van de verlaging van de suikeraccijns, de verlaging van de personele belasting en de afschaffing van de omzetbelas ting op schoeisel en huisbrand. Dat is dus óók de mening van Bij de te Alkmaar gehouden examens voor het Mulodiploma A slaagden: P. Homan, W. F. A. Kaag, C. M. Krom, F. N. Kwaad, P. N. Laan, H. Maas, H. Oostrom, J C. Redeker, A. F. M. v. Rooijen, T M. A. Schneiders, C. P. Schoof, J. H. de Swart, J. E. Tiebie, L. S. U. Wijnkoop, F. G. Zaal. J. Zijl mans, N. A. v.d. Zon, B. J. 'van Balen, C. H. Bart, T. H. M. Does burg, L. H. Henneman, C. P. W. Joon, J. A. Kleef, C. J. W. Kuijs, H. S. Maijer en G. M. Kenter. Bij te Alkmaar gehouden exa mens voor het Middenstandsdiplo ma slaagden: J. J. Terluin, Aker sloot, H. M. E. v.d. Tweel, H. A. Sunder, P. J. Spruijt, G. Schot, A. M. Rus, W. van Roon, C. N. A. Praat, C. H. Peperkamp-Molenaar allen te Alkmaar, H. Schippers, Assendelft, E.M. Schermerhorn en J L. Proot-Wijnker, Bergen, J. L. Sparreboom, G. J. M. Smithuis C Schellevis, R. B. M. Rozeman en C. J. Portegies, Beverwijk, F. J van Sambeek, Den Burg (Texel) C Sneekes, M. N. Res, J. F. Res, P N. Portegies, te Castricum, T, v.d. Schinkel, P. Prins, en J. C. van Pel, Egmond aan Zee. L. J. Tuijn, H. G. van Tunen, A. M. Stam,* W. Slikker, B. C. Schuijt en A. E. v.d. Outenaar, Heems kerk, N. A. Smit, Th. A. Schut en A. M. H. M. Schneiders, Heerhu- gowaard, J. C. Sombroek, C. J. Snip, B. J. J. Smit, P. G. Schou ten en A. Ruiter, Heiloo, G. van Praag, Den Helder, B. Smit en N. A. Poppen, beide Hynolitushoef, A. C. M. P'inapnel, Limmen, W. P. v. Schagen en A. M. v. Scha- gen, St. Maarten, J. G. Stierp, Oudorp, H. Terol, J.A. Rumphorst M. Roozendaal en M. Rodenburg, Uitgeest, S. Paarlberg en D. Paarlberg, Warmenhuizen, P. v.d. Schinkel, Egmond aan Zee. Afge wezen: 30 candidaten. (Advertentie) ZELFWERKEND WASMIDDEL bevat Optisch wit N.V®. ZEEPFABR. „HEI KLAVERBLAD" - HAARLEM „Verdaaid, kerel, wat ben jij dik geworden". „Allemachtig, wat ben jij kaal bovenop". Dergelijke uitroepen klinken de Kring Oud Mill Hillers op de reünie ieder jaar in de oren. Ook dit jaar, n.l. op 25 en 26 Juli a.s. in Tilburg in „De Rooie Pannen" en op 15 en 16 Augustus in het Missiehuis te Hoorn worden weer honderden oud-Mill Hillers verwacht. Helaas zijn er nog wegblijvers, die allerlei bezwaren opsommen: van financiële, van huiselijke en soms van persoonlijke aard. Dege nen, die toch komen zijn zo enthousiast vanwege de echte Mill Hill-sfeer, dat ze trouwe be zoekers blijven. Dit jaar belooft het opnieuw reuze gezellig te wor den, o.a. omdat twee medewer kers van „Negen heit de klok" (oud-studenten) hun medewer king hebben toegezegd. We hopen daarom, dat er dit jaar nog veel meer zijn, die met toestemming van hun eventuele echtgenote of verloofde er een weekend aan wagen. Uit ervaring weten wij, dat de vrouw of het meisje, welke bij de student op een afstand gehouden werd, in dit geval een gunstige invloed uit kan oefenen om over de be zwaren heen te stappen en te gaan. Ook uw ou.d-leraren, de Fathers van Mill Hill, missionarissen en neomisten, welke altijd in grote getale aanwezig zijn, roepen u een hartelijk welkom toe. G. SCHAAP Th. HARING Nederlandse uitvoer naar West-Duitsland De West-Duitse autoriteiten hebben Donderdag 'n hed^a" van 2.175.000 D.M. toegewezen voor de Katholieke Werkgeversvëreni- invoer van papier en pulp papier- ging. Indien we echter hiernaast leggen de op deze materie be trekking hebbende passage in de verklaring van de vier werk geversorganisaties dus met in begrip van de katholieke dan zijn de werkgeversverbonden be reid medewerking te verlenen aan loonmaatregelen ter compen satie van de huurverhoging, voor zover deze niet door lastenver laging wordt opgevangen, terwijl zij voor een definitief antwoord op de vraag of de verbruiks- beperking moet worden opge heven een advies van de Sociaal Economische Raad nodig achten. Er is nogal verschil, zouden we zeggen, aldus de voorzitter van de K.A.B. Zou misschien het vele overleg, dat bovendien nog veel kruislings gevoerd moet worden, oorzaak van de duister nis kunnen zijn? Het standpunt van de K.A.B. met betrekking tot de compensatie van de huur verhoging en met betrekking tot de opheffing van de verbruiks- beperking is bekend. Voor het grote goed de arbeidsvrede kome er spoedig meer klaarheid, aldus de heer Middelhuis. algemene loonmaatregelen niet meer kan worden medegewerkt. Zij wensen over te gaan naar een systeem, waarbij de verant woordelijkheid voor de loonvor ming meer dan tot dusverre ligt bij het bedrijfstaksgewijze over- ZATERDAG 25 JULI HILVERSUM I (402 m): KRO 7.00—24.00. KRO: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gew. muz.; 7.45 Mor gengebed en lit. kal.;8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram.; 9.v d. vrouw; 9.35 Gram.; 10.v d. kleuters; 10.15 Radio Philh. ork.; 11.— v d. zieken; 11.45 Piano recital; 12.Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuinb.med.; 12.33 Gevar muz.; 12.55 Zonne wijzer; 13.Nws. en Kath. nws.; 13.20 Chansons; 13.30 Lunchconc.; 14.Boekbespr.; 14.10 Gram.; 14.25 Amateursprogr.; 15.Kro niek v. letteren en kunsten; 15.40 Zang en orgel (tussen 16—17.45 Ronde v. Frankr.); 16.Gram.; 16.30 De schoonheid v. h. Grego riaans; 17.v. d. jeugd; 18. Lichte muz. 18.15 Journalistiek weekoverz.; 18.25 Hammondorgel met rhythm, begeleiding; 18.40 Regeringsuitz.: „Zoeklicht op de Westerse Defensie": 19.Nws.; 19.10 Gram.; 19.20 Pari. overz.; 19.30 Gram.; 20.30 „Lichtbaken", caus.; 20.50 Ronde v. Frankrijk; 21.Gev. muz.; 21.35 Act.; 21.45 Promenade ork. en sol.; 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.Nws.; 23.15 Nws. in Esperanto; 23.25 24.Rotterdams Philh. ork. HILVERSUM II (298 m): 7.— VARA; 10.— VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. VARA 7.— Nws.; 7.13 Gram.; 8.— Nws.; 8.18 Gram.; 8.55 v. d. huis vrouw: 9.gym v. d. vrouw; 9.10 Gram.; 9.35 Waterst.; 9.40 Gram.; VPRO. 10.— „Tijdelijk uitgeschakeld", caus.; 10.05 Mor genwijding; VARA: 10.20 v. d. ar beiders in de continubedrijven; 11.30 Vrouwenkoor; 12.Gram.; 12.30 Land- en tuinb.med.; 12.33 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Dans- muz.; 13.50 Weekjourn.; 14.20 Ha- waiian-muz.; 14.45 Dubbel-kwar- tet, fluit en fagot; 15.05 Amateurs- uitz.; 15.35 Boekbespr,; 15.50 Hol land Festival 1953: Concertge- bouwork.; 16.45 Sportpraatje; 17.Accordeonmuz.; 17.30 v. d. jeugd; 18.Nws. en comm.: 18.20 Gram.; 19.Artistieke staalkaart; VPRO: 19.30 „Passepartout", caus.; 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", caus.; 19.55 „Deze week", caus.; VARA: 20.— Nws.; 20.05 Gram.; 21.15 Socialistisch comm.; 21.30 Gemengd koor en sol.; 22.„Dodenhuis", hoorsp.; 22.35 Lichte muz.; 23.Nws.; 23.1524.00 Gram doeleinden van de algemene eco nomische politiek, mag dit leiden tot een directe invloed van de overheid op de loonvorming. De overheid dient daartoe te be schikken over de hiervoor nodige bevoegdheden. De vier Centrale Werkgevers verbonden ziin intussen bereid, medewerking te verlenen aan loonmaatregelen van een alge mene strekking' ter compensatie van de door de regering tegen 1 Januari a.s. aangekondigde huurverhoging, voorzover deze verhoging niet door lastenverla gingen wordt opgevangen. Tegenover de vraag of hierbij tevens de nog resterende „con sumptiebeperking", welke voort vloeit uit de in Maart 1951 genomen regeringsmaatregelen,, per 1 Januari a.s. voor de loon- en salaristrekkenden zal worden ongedaan gemaakt, staan de Cen trale Werkgeversverbonden in beginsel niet afwijzend. Deze vraag kan echter naar hun oor deel eerst definitief worden be antwoord nadat de Sociaal Eco nomische Raad zich hierover zal hebben uitgesproken, in welk verband met name de omvang van de totale lastenverzwaring Tankvaart: Barendrecht 23 R'dam verw.; Caltex Leiden 23 R'dam; Alde- gonda 22 Bangkok/Pladju; Cal tex Delft p. 22 Gibraltar/R'dam: Caltex Pernis id.: Coryda 23 Pladju: Marpessa 22 Miri/Balik- papan; Tibia 23 Miri; Thalatta 22 Suez: Woensdrecht p. 22 Pt. Sudan/Singapore. Passagiersschepen Johan van Oldenbarnevelt 23 400 m. OtZ Diego/Fremantle; Oranjefontein 23 Hamburg/Ant werpen; Boskoop 22 370 m. NNO Barbados/Antwerpen: Grote Beer 22 550 m. ONO Kp. Race/Quebec; Indrapoera 22 Soerabaja/Sema- rang; Maasdam 22 100 m. OtN Sable eil./New York; Oranje 24 A'dam/Tj. Priok; Oranjestad 3 Laguaria verw.. Veendam 22 140 ZZW Sable eil./Southampton, Willem Ruiis 23 Singapore; Boschfontein 22 90 m. ZtO Kre ta/Genua; Rijndam 23 Cobh. Vrachtvaart: Eemland 23 Hamburg; Riouw 25 Madras verw.; Winterswijk 23 Hamburg/Puerto Rico; Stad Maassluis 24 Sehiedam/Narvik: Sloterdijk 22 Lake Charles: Al- dabi 23 Las Palmas/Rio de Ja neiro; Ridderkerk 23 Tenneriffp/ Kaapstad: Ootmarsum p. 22 Miami/Mobile: Phrontis p. 22 Kp St. Vincent/Pt. Said; Ruys 23 Santos verw.; Wonosari 22 Pt. Said/Genua: Molenkerk 23 Co lombo: Helder 23 A'dam/Bremen. Madoera 23 Djeddah; Limburg 23 Calcutta; Alphacca 23 New York: Alhena 23 Antwerpen; Loosdrecht 23 Marseille; Rondo 23 Pt. Swettenham; Amsteldijk 23 Djeddah; Congostroom 23 La gos; Lemsterkerk p. 22 Finister- re/Pt. Said. AMSTERDAM. 23 Juli Nu Wallstreet gisteren van een iets betere stemming blijk gaf heeft ook de Amsterdamse effecten beurs vandaag een vastere onder grond vertoond. Kon. Olie open de op 318%, dus ruim 2 punten hoger dan gisteren. Vooral de beroepshandel scheen in deze hoek actief te ziin. Het hoofd fonds wist deze winst te behou den. Unilever avanceerde ook 'n kleinigheid, de overige indus trieën bleven goed prijshoudend Tot drukke zaken is het vanmid dag nergens gekomen. Gisteren bleef de omzet beperkt tot 1.7 millioen nominaal voor de aan delen. dit is precies de helft van hetgeen op een drukke dag ver handeld wordt. De Indonesische sector gaf klei ne openingsverliezen te zien voor rubbers en tabakken. De meeste fondsen wisten zich echter goed te herstellen, zodat rond het neil van gisteren gesloten werd. Sui kers waren van het begin af aan licht gevraagd. H.V.A. gold 111 U (110 tO. Java Cultuur 59 (57). De eerste na-oorlogse uitloting der 4 PCt obligatiën Surabaja '36 heeft wederom een gunstige in druk gemaakt. De Indonesische overheidspapieren waren dan ook weer sterk gevraagd. Billi- ton kwam opnieuw enkele pun ten lager, het dieptepunt van de tinpriis is oorzaak van deze da ling. in twee dagen is de koers met 10 punten verminderd. De scheepvaartafdeling was stil maar goed op peil. Guldensbe leggingen eerder een fractie luier, doch groot waren de ver schillen niet. Van een agio voor Amerikaanse fondsen is nog steeds geen sprake waren uit Nederland. Uitloting obligaties Lening-Surabaja 1936 Op 6 Augustus a.s. zal een uit loting worden gehouden voor een bedrag van f 2.737.000 der 4 pet. obligatielening Surabaja 1936. Deze lening was oorspronkelijk groot f 5.615.000. Sedert de laatste loting van 1941 stond nog een be drag van f 4.930.000 uit. De datum van betaalbaarstelling is nog niet gepubliceerd. Productie Zuid-Preanger De N.V. Zuid-Preanger Rubber maatschappij heeft in het eerste halfjaar 1953 verkregen 1.810.800 kg rubber, 228.802 halve kg thee en 5.096 fimnfa'en Vcrf,o togen resp. 1.764.125 kg, 240.692 hkg en 1.399 qt in hetzelfde tijdvak van 1952. Handelsver. „Java" verdubbelt dividend De Handelsvereniging „Java" heeft over 1952 een batig saldo geboekt van f611.200 tegen f 443.700 in 1951. Aan onkosten moest f461.800 worden betaald te gen f 355.300 in hei voorafgaande jaar. Na verminderde afschrijvin gen en reserveringen resteert een saldo van f60.180 (v. j. f41.100) Er wordt een dividend van 10 pet. voorgesteld, tegen 5 pet. in het voorafgaande jaar. Holland N.V. 10 procent De Handelsvereniging „Holland" N.V. moest haar omzetten in 1952 inkrimpen. De totale ontvangsten daalden dan ook van f 808.800 tot f 559.900. De onkelen J«n van. f 542.800 tot f 458.200. Na afschrij vingen en reserveringen resteert een voordelig saldo van f 76.900, tegen f 102.900 in het voorafgaan de jaar. Er wordt een dividend voorgesteld van 10 pet. Over 1951 werd 15 pet. dividend uitbetaald, waarvan 10 pet. in nieuwe aan delen en 5 pet. in contanten. Indexcijfers Groothandelsprijzen Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans indexcijfers van groothandelsprijzen per 30 Mei 1953 samengesteld. Het algemeen prijsindexcijfer wordt voornamelijk veroorzaakt door de stijging van het prijsin dexcijfer van de hoofdgroep voe dingsmiddelen. Dit indexcijfer steeg met 2 punten n.l. van 122 naar 124 Hier stegen de prijs- indices van haver, groene erwten, consumptie-aardappelen, geïmpor teerde ruwe rietsuiker en geïm porteerde tarwe. De prijsindices van gerst en vee (rundvee, var kens en schapen) daalden daar entegen. 't Prijsindexcijfer van hoofd groep grond- en hulpstoffen bleef gelijk aan dat per 30 April 1953 Hier stegen de prijsindices van ruwe wol, huiden, geïmporteerde ruwe tin en geïmporteerde pro fielijzer, terwijl de prijsindices van plaatijzer, ruwe ijzer, tinerts, roodkoper, geïmporteerd plaat ijzer, benzine en stookolie daal den. Het prijsindexcijfer van de hoofdgroep afgewerkte producten bleef eveneens gelijk aan dat per 30 April 1953. Hier stegen de prijsindices van jute zakken, sajet breigaren en stro. De prijsindices van essences en reukstoffen, par fumerieën en tandmiddelen, kali- zout, snoer en kabel en metalen huishoudelijke artikelen vertoon den echter een daling. Ngombezi streeft naar minder eenzijdigheid De huidige lage prjjs van ca. 90 Pond Sterling per ton voor si sal kan thans nog wel als lonend beschouwd worden. Men moet echter bedenken, dat deze prijs alleen geldt voor sisal nr. 1, zo dat de gemiddelde prijs op ca 85 Pond Sterling ligt. Dit werd van bestuurszijde ge antwoord op vragen van aandeel houders in de gisteren gehouden jaarvergadering der NV Cul tuur Maatschappij „Ngombezi", waarin de jaarstukken werden goedgekeurd en het dividend werd bepaald op 10 pet. Gestreefd wordt naar stabili teit en zelfs verlaging van de kostprijs, maar men mag niet vergeten, dat ook Afrika 'n ont wikkeling doormaakt, en er zelfs sprake is van vakverenigingen. Aandeelhouders werden even wel gerustgesteld, dat het pri maire dividend over 1953 in ieder geval verzekerd is. Indien er geen dividendstop bestond, zou Ngombezi over 1952 26-28 pet. di vidend hebben kunnen uitkeren. De directie achtte het niet in het belang van de vennootschap de gemiddelde prijs te vertellen, waartegen de oogst 1952 is ver kocht. Het beplante areaal be slaat thans 4.271 ha. De vennootschap neemt sinds 1951 deel in de bevriende relatie de Tungi Ltd, eveneens een si- salproducent. Mr. Richard Jans sen, president-commissaris, die verleden jaar een bezoek aan de onderneming in Afrika heeft ge bracht, deelde mede, dat getracht kristal per ha. Dit steekt gunstig af bij de voorgaande naoorlogse jaren: in 1951 werd slechts 781 qt. per ha verkregen. In verge-, lijking met 1951 is aanzienlijk vr'endje had hij op een boot ge- is de onderbouw van de spoor brug over de Vecht bij „De Hoge landen" te Utrecht, in de Hji Utrecht-Hilversum-Amersfoort, thans voltooid. Hiermede zijn te vens de spoorwegwerken t< Utrecht, welke reeds voor de oor log zijn aangevangen, afgesloten reed gisternacht op de Vondelin genweg te Rotterdam de 31-jarig' tekenaar P. v. d. Heul met ziji motorrijwiel tegen een stilstaand) trekker met oplegger De man die vermoedelijk de trekker te laat opmerkte, werd op slag ge dood. Zijn schoonmoeder, die or de duo zat, kreeg ernstige hoofd wonden; werd te Den Haag een 25-jarige jongeman aangehouden, die ten nadele van een levensmiddelen- bedrijf, waar hij in dienst was. driehonderd gulden had verduis terd. Het geld was verbrast; deed de plantenkundige S. bij de Haagse politie aangifte, dat hij zijn portefeuille, inhoudende een pas, een uitreisvisum, een pas sagebiljet voor 24 Juli, 250 Cana dese dollars, verloren had. Ge lukkig werd de portefeuille door een eerlijke vinder gevonden; is Woensdagmiddag te Schiedam een zesjarig jongetje verdronken. Tezamen met een even oud minder last ondervonden van rietdiefstallen. De schade uit de ze hoofde bleef beperkt tot ruim 28 ha tegen 109 ha in 1951 De stand van de aanplant mag gunstig worden genoemd, zodat een bevredigende productie te verwachten is. Suikercultuurmaatschappij- reduceert verlies De N.V. Suikercultuur Maat schappij heeft over 1952 'n voor delig saldo behaald van 1.194.023 Rp. Het eindresultaat werd nade lig beïnvloed door betaling van bedragen, die eigenlijk op de vo rige jaren hadden moeten druk ken. De winst- en verliesreke ning is daardoor extra belast met Rp. 1.062.835. Het resterende winstsaldo ad Rp. 1.194.023 is na omrekening in Ned. courant aan gewend tot gedeeltelijke dekking van het verlies per ulto 1951. Als nog resteert een verlies van f 311.162, dat naar nieuwe reke ning is overgebracht. Totaal zijn verkregen 104.147 qt. kristal, hetgeen uitkomt op 105.7 qt. per ha tegen 70.65 qt. per ha. in 1951. De aanplant be sloeg 973 ha. Moeilijkheden heb ben zich niet voorgedaan. Ook de rietdiefstallen waren aanmer kelijk minder dan in 1951. speeld in de Voorhaven. Toen zij er weer afsprongen, was Cornells Meyer in het water gevallen en niet meer boven gekomen. Het lijkje is geborgen. Mevr. G. J. Fink Sr. te Athe ne in Virginia bracht haar buurvrouw, mrs. O. J Stone, een onverwacht bezoek. Ze had ook iets meegebracht: een deur, een raam, een bloem bak en een collectie betonblok ken allemaal afkomstig van de voorgevel van het huis van mevr. Stone plus haar nieu we wagen en een instructeur van een autorijschool. Deze heer legde de zaak even uit: mevr. Fink was haar oprij laan uitgereden en spoedde zich naar het tegenovergelegen trottoir. De instructeur zei haar dat ze moest remmen, maar bij vergissing trapte ze op het gaspedaal. De rit eindigde in de woon kamer van de Stones. (Van onze verslaggever) Tijdens het internationale con gres van Katholieke agrarische jongeren, dat onlangs in Diekirch (Luxemburg) gehouden werd is besloten tot stichting van een in ternationaal secretariaat van Ka tholieke plattelandsjongeren-be wegingen. Het secretariaat zal gevestigd worden te Brussel en de Katho lieke agrarische jeugd uit Neder land, België, Luxemburg, Italië, Frankrijk, Oostenrijk, Zwitser land en West-Duitsland naar bui ten vertegenwoordigen. Aan het congres dat gehouden fs""de"'eenzijdigheid" van het be-werd in^het kader van de zilve- drijf te verminderen door b.v. «--»-« ook belang te nemen in thee of koffie, maar dat men gemeend heeft het plan niet te moeten uit voeren en dat men eerst moet afwachten wat de sisalprijs doet. De gedachte aan vermindering van de eenzijdigheid blijft ech ter leven. Minder diefstallen l>ij de „Krian" De N.V. Suikerfabriek „Krran" heeft, na afschrijving van Rp. 1.568.827 en reservering voor be lasting, een winst behaald van Rp. 538.364. Het equivalent ad f 179.455 is overgebracht naar de Nederlandse winst- en verliesre kening en afgeschreven op de boekwaarde van de onderneming. De aanplant van de oogst heeft 1000 ha bedragen. Totaal zijn verkregen 114.484 quintalle kris tal overeenkomende met 114.4 qt 1 ren jubileumfeesten van de Lu xemburgse „Jungbauern en Jung- winzer" is van Nederlandse zijde deelgenomen door de geestelijk adviseur van de K.N.J.B.T.B. Rector Joosten, de secretaris van de Jonge Boeren in 't Aartsbis dom, de heer A. Nelissen, de voorzitter van de Jonge Boeren en Tuinders in het Bisdom Haar lem de heer Th. A. Maurits, de leidster van de Brabantse Jonge Boerinnen mej. R. v. d. Meer en door de directeur van het Boe- rencentrum „Ons Erf" de heer Theo van Steen. Industrialisatie Behalve de samenwerking tus sen de Katholieke agrarische jeugdbewegingen in internationaal verband, hebben o.a. de kader vorming en de industrialisatie van het platteland, onderwerpen van bespreking uitgemaakt. Ten aanzien van de kadervor ming bleek men het eens over de vorming van militante leidsters en leiders die volkomen moeten ziin afgestemd op het milieu en de plaats waar ze staan. Het proces van de industriali satie van het platteland voltrekt zich in alle landen, al ziin de uiterlijke verschijningsvormen er van, in de diverse landen ver schillend. De oorzaken van het openbreken en uiteenrukken van de dorpen liggen op economisch technisch en psychologisch gebied. Als middel, geschikt om de plat- telandsjeugd tegen de ongunstige gevolgen van de industrialisatie te beschermen, werd o.a. de gees telijke versterking van de Katho lieke agrarische jeugdbewegingen besproken. Voorts werd aandacht besteed aan de werking mot andere standsjeugdbewegingen die die in het kader van de indu strialisatie eveneens een zeer be langrijke taak hebben. Volgend jaar wordt een nieuw internationaal congres gehouden, ditmaal in Wallonië, de voorbe reiding daarvan is in hand- steld van het nu gestichte secre tariaat te Brussel. Op 10 September zal in de commissie van algemene zaken van de Assemblee van de Raad van Europa te Straatsburg aan de orde komen het rapport over het Saargebied. uit te brengen door de heer mr. van der Goes van Naters. Thans wordt de laat ste hand gelegd aan dit rapport naar de Italiaanse film „Melodie Immortali" uitgebracht door Standaard Films. 12. Hij had echter niet gerekend met de muziekliefhebbers. De komst van het gezelschap was 't gesprek van de dag in scheer- salons en café's en toen bleek, dat de „grote" Mascagni niet zou optreden, brak er een storm van protesten los. De burgemeester en zijn wethouders bemoeiden er zich zelfs mee en op straat werd onomwonden verklaard, dat ze maestro Crepitone nu al dertig jaar voor de fanfare had den zien staan en dat ze niets nieuwsgierig waren naar zijn optreden voor het orkest van 'n operettegezelschap. Bovendien werd er getwijfeld of hij het wel zou kunnen. De bevolking wond zich zelf zo op, dat Na- varra voor de ingang van de kleine plaatselijke schouwburg in het nauw werd gedreven. Er werd van hem geëist, dat hij het geld zou teruggeven en aangezien geld alles voor hem betekende, legde hij de belofte af, dat maestro Mascagni die avond zou optre den. Pietro Mascagni dwaalde in 'n hoogst nerveuze toestand door het huis van- dokter Fregia, een van de verwoede muziekliefhebbers van het plaatsje, die bij de komst van het gezelschap onmiddellijk onderdak had aangeboden aan de kapelmeester. Men was in af wachting van de grote gebeurte nis. Toen kwam Navarra. Pietro barste op een voor hem ongeken de hevigheid los tegen de direc teur, toen deze hem kortaf kwam vertellen, dat hij had moeten zwichten en dat er niets anders voor Pietro op zat, dan 's avonds te dirigeren. Het was dokter Fre gia, die de gemoederen bedaarde en adviseerde, dat Pietro „gewoon zijn gang" zou gaan. Het gebouw zat stampvol en er werd reeds luidruchtig geklapt, toen hij zijn plaats innam voor het orkest. Pietro kon zich later niet goed indenken in welke gemoedstoe stand hij zijn taak op deze avond verrichtte. Elk ogenblik ver wachtte hij, dat er een suppoost zou verschijnen om hem wat in te fluisteren. Maar de uren ver streken zonder dat er iets van dien aard gebeurde. De jongeman werd zó nerveus, dat hij als het ware zijn orkestleden begon op te jagen en bij het derde bedrijf herhaaldelijk fluisterde: „Sneller! Sneller!" Deze tegen alle regelen der kunst indruisende dirigeermetho- de veroorzaakte aanvankelijk enige consternatie. Het ballet moest zich instellen op de snellere maten en het orkest zelf wist ook niet waar het aan toe was. Enige aanwezigen in de zaal aanhan gers van de fanfare-dirigent begonnen zelfs te roepen: „Onge hoord! een schandaal!" Maar Pietro had nu eenmaal op onverklaarbare wijze de harten van de inwoners van Cerignola gestolen en het grootste deel van bet publiek beschouwde de opge zweepte muziek als een artistieke interpretatie van de partituur door Mascagni. Vandaar, dat er een golf van enthousiasme door de zaal voer en langzamerhand de kreten „Wat een rhythme! Wat een vuur!" de woorden van af keuring overstemden. Toen de laatste noten van het derde bedrijf hadden geklonken, barstte er een oorverdovend ap plaus los, dat in een ommzien overging in een ovatie. Pietro gunde zich echter niet de gelegen heid om van dit „onverdiendè" succes te genieten. Hij bedankte zelfs niet maar wierp bliksem snel zijn dirigeerstokje neer en verdween uit de orkestbak, be zield met slechts één gedachte: Hoe zou het met Lina zijn? En het dankbare publiek nam het hem niet kwalijk. Men leefde met hem mee en dacht bovendien, dat een zekere bescheidenheid niet vreemd was aan zijn plotse linge verdwijnen. Er was vreugde over de nieuwe wereldburger, maar er lag een schaduw over. De kleine was niet zo goed. „Is er geen hoop, dokter?", vroeg de huishoudster Teresa hem. Fregia haalde de schouders op. „Hartkwaal", was zijn commen taar. Na enige ogenblikken ver volgde hij: „Ik sta er op, dat het kind zo spoedig mogelijk wordt gedoo>» Ik wil geen risico nemen" Lina's vreugde werd getem perd, toen ze merkte, dat er halsoverkop maatregelen werden genomen om de kleine te laten dopen. Daar begreep ze niets van Ze kreeg nauwelijks gelegenheid om het kind enige ogenblikken rustig bii zich te houden. Fregia had het inmiddels zijn plicht gehad Pietro van de toe stand op de hoogte te stellen. De jonge vader was door de mede deling over de toestand van het kind volkomen van streek. Maar toen de dokter hem er op wees, dat hij vooral tegenover Lina niets moest laten blijken, bracht hij ook nu weer de kracht op om zich bij haar te tonen als de overgelukkige vader, die geen zorg meer kent. Hij repte met geen woord over het eigenaar dige feit, dat het kind direct moest worden gedoopt, maar ge droeg zich alsof het de gewoonste zaak van de wereld was. Zodra het kind naar de pastorie werd gebracht en Teresa binnenkwam om nog het een en ander op te ruimen, vroeg Lina: „Waarom wordt hii zo gauw gedoopt?". Teresa keek quasi-onverschil- lig en antwoordde: „O. dat komt meer voor ik denk. dat de pastoor erg bezet is en dat deze tijd hem het beste uitkomt". Inmiddels kwam de dokter binnen. Hii zag de bezorgde trek op het gezicht van Lina en in formeerde: „Wat is er?". (Wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5