1480 NOORDHOILANDS Melk drie, brood één cent duurder Zondag waarschijnlijk einde van 3 jaar oorlog in Korea Benelux-conferenti e boekt verschillende successen Wilhelm Zaisser ontslagen als Oost-Duits politiechef AA/WW IS 22S0 Raad van Vakcentralen had eerst overleg gewild LLNA 17 Dagblad voor Alkmaar en omgeving Vreugde en verbazing N. De regering overweegt Verlaging van subsidies Veldslag m bilezie Conflict Moskou-Peking? Scheepsbrand in Amsterdam „Rode Himmler" in ongenade? iiiming ghuis" n 158 en 80 I18 Het regentschap in Engeland De verklaring van de werkgevers Rijkspolitie komt waken tegen de veenbranden Vijfvoudige moordenaar LOMP ALKMAAR JUMACHINES YGEN adres: 8, Alkmaar f» ïzijd®, root assor- wit, zalm, eter I rtij wollen Ti. breed, in iets *98 eter <9 ;te sportmo- met rits- en 3 naden ge pas- Q80 nu O kjes, effen blousje, 998 nu mi len breiga- 00 9r- «13 ractie I ie strepen, <|58 V met zeer t 180 ntr I kens, meer- cm. >ans 1780 gezondheids- karpetten, liteit, 220 x 315 128.- merkleedjes, 60 x ll5 Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,87 per maand, 0,48 per week; inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. r- Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Zaterdag 25 Juli 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12ïfcsv Jr\. d-Interim. Wij zijn deze week bijna overstroomd met officiële adressen verklaringen over de belasting- en loon-poli- tiek. Deze geschriften hebben deels vreugde, deels verbazing ge wekt. Toen in het midden van de week het adres bekend werd van de fiscale deskundigen van de Katholieke Sociale organisaties hebben wij ons daarover van harte verheugd, niet in de eerste plaats om hetgeen in dat adres werd gevraagd, als wel om het gezamenlijke optreden van deze Katholieke organisaties. De Ka tholieke werkgevers, de midden standers, de K.A.B.-ers, de boe ren en tuinders, de intellectuelen en de werknemende middenstan ders hadden elkaar eindelijk eens gevonden op een belangrijk on derdeel van de sociaal-econc mische politiek. Samen drong men er bij de Tweede Kamer fractie van de K.V.P. op aan be lastingverlaging voorzover zij mo gelijk is, rechtstreeks en bij voor keur in de inkomsten- en ven nootschapsbelasting te doen ge schieden Gezamenlijk betoogde men ook, dat de inkomstenbelas ting in verband met de komende verhoging van het loonpeil, ook ten aanzien van de hogere inko mensgroepen, gewijzigd moet wor den om verdergaande nivellering te voorkomen. Én om de zorgen van personen en gezinnen te ver lichten stelden allen voor de per sonele belasting geheel af te schaffen. I og groter werd onze vreugde toen gisteren bekend werd, dat onze sociale organisaties ver der waren gegaan en aan de K. V.P.-fractie event _..s hun eenpa rige visie op de huurverhoging en de compensatie daarvan en op de opheffing van de verbruiks- beperking, hadden bekend ge maakt. Eenstemmig gaven de zes katholieke standsorganisaties als hun mening te kennen, dat de huurverhoging volledig opgevan gen moet worden door een alge mene loon- en salarisverhoging zonder inachtneming van een loongrens. En verder spraken de organisaties zich uit voor alge hele opheffing van de verbruiks- beperking. Mocht er uit een ad vies van de Sociaal Economische Raad blijken, dat de loonsverho ging nadelige gevolgen zou heb ben voor de werkgelegenheid, de situatie van de betalingsbalans en de positie van het kleinbedrijf, dan dienen de uit de loonsverho ging voortvloeiende lasten van 't bedrijfsleven te worden gecom penseerd. Ook dient met vreugde te worden geconstateerd, dat de gezamenlijke Katholieke organisa ties bij hun voorstellen, die be langrijke gevolgen hebben voor de verdeling van het nationale inko men de positie van de midden groepen, de huiseigenaren, de ge- pensionneerden en de zelfstandi gen niet hebben vergeten. Naast de sociale belangen heeft men de economische kant van de zaak goed in het oog gehouden. Vol ledige compensatie voor de huur verhoging, prachtig, maar alleen zonder gevaar voor onze werk gelegenheid en onze exportpositie Zouden we de twee laatste piilers van onze volkshuishouding uit het oog verliezen, dan zou ons gehele volk, waaronder in de eerste plaats de arbeiders, de weerslag daarvan ondervinden. Y erbaasd hebben we ons, toen we gistermorgen de verklaring van de vier werkge versorganisaties, waaronder ook de Katholieke werkgevers, onder het oog kregen. In deze verkla ring wordt niet alleen gezegd, dat de werkgevers 'n einde willen van de huidige loonpolitiek (waar op zich veel voor valt te ze" n). maar de werkgeversorganisaties geven ook te kennen, dat zij eerst definitief hun standpunt tegen over de opheffing van de reste rende consumptiebeperking kun nen vaststellen, nadat de Sociaal Economische Raad zich hierover zal hebben uitgesproken. En bij deze uitspraak zou de totale las tenverzwaring voor het bedrijfsle ven van grote betekenis zijn. Deze verklaring stelt dus voor de alge hele opheffing van de consump tiebeperking een belangrijke voor waarde, terwijl in het adres van de zes Katholieke organisaties, waaronder dus ook die van de Katholieke werkgevers, men zich uitspreekt voor de opheffing zon der meer. Wij zijn hierdoor niet alleen verbaasd, naar onze vreug de is zeer getemperd, want de éénheid in het sociaal-econo mische vlak, waarvan onze zes Katholieke standsorganisaties in hun adressen aan de Tweede Ka mer zozeer blijk gaven, heeft door de verklaring van de vier werk geversorganisaties weer een diepe deuk gekregen. Honelijk zal de volgende dagen blaken, dat hier sorake is van een misverstand en dat, naar de voorzitter van het C.N.V. gisternacht verklaarde, als nog met de werkgeversbonden op behoorlijke basis overeenstem ming zal kunnen worden bereikt. Dan zouden tevens onze zes Ka tholieke standsorganisaties hun weg op het gebied van het soli- darisme kunnen voortzetten. En onze plotselinge verbazing zou weer plaats hebben gemaakt voor warme vreugde. M.P.J (Van een onzer verslaggevers De regering overweegt, zo vernemen wij van doorgaans welingelichte zijde, om tegen Januari a.s., wanneer de huur- en loonsverhogingen het huidige prijzenniveau grondig zullen veranderen, de subsidies op melk voor het grootste deel en die op brood gedeeltelijk te doen vervallen. Het stopzetten van deze sub sidies zal tot gevolg hebben, dat de melk in Januari drie cent pei liter en het brood één cent meer zal kosten dan op het ogenblik. Deze verlaging van subsidies zou ten doel hebben een gedeel telijke compensatie te vinden voor de derving van inkomsten, welke de schatkist als gevolg van belastingverlagingen zal onder vinden. De boer en de zuivelfabrieken verdienen het meest wanneer zij de melk verhandelen als grond stof voor boter en kaas. De melk die tegen een vastgestelde prijs aan het publiek wordt verkocht brengt lang niet zoveel op. Deze winstverhouding had in het ver leden tot gevolg, dat er te wei nig melk voor het publiek werd aangevoerd. Om hierin te voor zien heeft de regering toen be sloten uit het Landbouwegali- satiefonds een subsidie te leggen op de melk op voorwaarde, dat ook de boeren de aan het publiek te leveren melk zou susidiëren door zelf een heffing te leggen op alle in consumptie gebrachte melk. Uit deze winstafroming. (Advertentie) die in het Zuivelfonds terecht komt, geven de boeren thans nog een subsidie van ongeveer 2/3 cent per liter. Het Rijk betaalt, sinds de melkprijs in April j.l. is vrijgelaten, nog gemiddeld drie cent per liter. Voor het publiek ligt het ge val natuurlijk anders. De rege ring schijnt echter van oordeel te zijn, dat men na de wijziging in het prijspeil na Januari nau welijks zal bemerken, dat ook de melk duurder is geworden, voor al niet, als men reeds in het na jaar zou beginnen met een ge deeltelijke opheffing van de sub sidies. LONDEN, 24 Juli (Reuter). De Britse regering heeft besloten het wetsontwerp, dat voorziet in wijziging van de wet op het regentschap van 1937, niet eerder in te dienen dan in November, tijdens de nieuwe zitting van het parlement en kort voordat Ko ningin Elizabeth haar reis door het gemenebest maakt. Het ontwerp zal de Hertog van Edinburgh waarschijnlijk regent maken voor het geval de Konin gin overlijdt voordat haar zoon. Prins Charles, achttien jaar is. Volgens de huidige wet zou Prin ses Margaret regentes worden. De vraag is, of de sociale or ganisaties, die naar wij menen te weten nog geen kennis heb ben genomen van deze plannen, het eens zijn met de regering. Het moet niet onmogelijk wor den geacht, dat zij als gevolg van de duurdere brood- en melkprijs per 1 Januari een hogere loons verhoging zullen verlangen dan die van 5 a 6%. C?*l Tussen Russen en Poolse verzetsstrijders BERLIJN, 24 Juli (Reuter). Het West-Berlijnse sociaal-demo cratische blad „Der Telegraf" schrijft in zijn editie van Vrijdag, dat Russische gepantserde en infanterie-eenheden Poolse ver zetsstrijders hebben omsingeld in een nog steeds aanhoudende veld slag in de tot Polen behorende landstreek Silezië. In totaal 10.000 anti-commu nistische partijgangers, onder wie Duitsers, zouden de steden Bunz- lau, Lauban, Schweidnitz en Hirschberg hebben bezet. De Raad van Vakcentralen, waarin het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. samenwerken, heeft zich in zijn Vrijdag gehouden vergadering beraden over de pu blicatie van de vier werkgevers bonden inzake de loonpolitiek. De raad, erkennende ieders vrijheid om uiting te geven aan zijn standpunt, betreurt het in hoge mate, dat genoemde werk geversbonden deze verklaring over zulk een belangrijke zaak hebben afgegeven zonder daar over enig overleg gepleegd te hebben met de werknemers-vak- centralen. De raad acht dit een betreurenswaardige afwijking van de sedert de bevrijding ge volgde gedragslijn om vraag stukken van dezè aard in de daarvoor bestemde instantie, na melijk de Stichting van den Ar beid, te behandelen. De in deze verklaring voorko mende uitspraak, dat de centrale werkgeversbonden na 1 Januari 1954, behoudens uitzonderlijke omstandigheden, niet meer kun nen medewerken aan algemene loonmaatregelen, wekt de indruk, dat de werkgeversorg. zich nu reeds losmaken van de huidige vorm van loonpolitiek. De raad acht dit in strijd met het advies van de Sociaal Economische Raad in zake de in de naaste toekomst te voeren loonpolitiek, hetwelk op het desbetreffende punt una niem was. Voorts heeft de raad met grote ontstemming kennis genomen van de eveneens in deze verkla ring voorkomende mededeling omtrent het standpunt van de werkgeversverbonden met be trekking tot de per 1 Januari a.s. te nemen loonmaatregelen. Met name ook dit gedeelte van de verklaring acht de raad niet slechts in strijd te zijn met de tot dusver gevolgde methode van overleg, maar bovendien niet in overeenstemming met de feitelij ke resultaten, waartoe dit over leg in de Stichting van den Ar beid reeds heeft geleid. Franeker is de volgende week in feeststemming. Maandag wordt het zojuist gerestaureerde stadhuis, dat ge op deze foto ziet, officieel heropend en op 29 Juli viert de Permanente Commissie, die de belangrijkste kaatswedstrijd in Friesland organiseert, haar honderdjarig bestaan. Associated Press vernam gisteren uit gewoonlijk betrouw bare bron, dat de Koreaanse wapenstilstand hoogstwaar schijnlijk Zondag a.s. zal worden getekend. Het was nog niet mogelijk om een officiële bevestiging van dit bericht te verkrijgen. De zegsman van A.P. is iemand die nauw contact heeft met de leden van de commissie, die zich met de voorbereidingen van het bestand bezig houdt. Deze zegsman verklaarde, dat vandaag (Zaterdag) waarschijn lijk de datum bekend gemaakt zal worden van de onderteke ning. Er wordt aangenomen, dat ook vandaag de voltallige dele gaties bijeen zullen komen om de beslissing goed te keuren. De enige die nog roet in het eten kan gooien is de Zuid-Koreaanse premier Syngman Rhee. De we reld zal een etmaal tevoren we ten, wanneer de overeenkomst, waarover nu twee jaar is onder handeld, formeel zal worden ge tekend. Er wordt echter gehoopt dat de aanvallen van Rhee op de regering van de V.S. geen effect zullen hebben. Generaal Clark gemachtigd te tekenen Generaal Clark heeft van Washington uit de machtiging gekregen om, wanneer het ogen blik van het bestand aanbreekt de wapenstilstandsovereenkomst te ondertekenen. De Zuid-Koreaanse minister van buitenlandse zaken Pjoeng Joeng Tai heeft eveneens gezegd dat een wapenstilstand „zeer na bij" is Hij voegde er aan toe. dat Zuid-Korea tijdig zou wor den gewaarschuwd. Onenigheid leiding in Noordelijke Zuid-Koreaanse politieke krin gen hebben medegedeeld, dat zij over inlichtingen beschikken, waaruit zou blijken, dat er in Noord-Korea tussen pro-Russi sche en pro-Chinese groepen een verbitterde strijd om de macht gaande is. De laatste groep zou aan de winnende hand zijn. Men neemt zelfs aan, dat de wereld aan de vooravond staat (Van onze redacteur) EMMEN Maandag zullen er in Emmen twintig man van de Rijkspolitie arriveren. Zij krijgen tot enige en zeer speciale op dracht te patrouileren in de veen gebieden van Zuid-Oost Drente om na te speuren wat de oor zaken zijn van de talloze turf- branden, verdere vernielingen door het vuur te voorkomen en eventuele brandstichters op he terdaad te betrappen of te ach terhalen. Er zijn deze zomer reeds vele millioenen onverkoopbare turven van het vorige productie-seizoen in vlammen opgegaan. Van geen van deze branden heeft men de oorzaak kunnen achterhalen. Het feit echter, dat 't vuur vooral woedt op dagen dat er niet ge werkt wordt zelfs bij regen achtig weer en de ervaring van vroegere jaren, wijzen on tegenzeglijk op brandstichting in vele gevallen. Het is evenwel zeer moeilijk om de schuldigen te vinden, omdat het aansteken van de te velde staande turf kan geschieden, zonder dat er sporen achterblijven. van een scheuring tussen China en de Sovjet-Unie. Deze berich ten worden bevestigd door het feit, dat er een zuivering heeft plaats gevonden. Kim II Soeng heeft zijn Noord-Koreaans kabi net van figuren, die op de hand van Moskou zijn gezuiverd. Verklaring van Rhee President Rhee van Zuid-Ko rea heeft verklaard, dat de geal lieerde beloften aan de commu nisten „de vervulling onmogelijk maken" van enkele Zuid-Kore aanse wensen, zoals die met de V.S. waren besproken. \Y ereldfestival van volksmuziek Op het congres van de „Inter national Folkmusic Council" te Granada is besloten in 1955 in Nederland een Wereldfestival van Volksmuziek te organiseren. Het zal in Hengelo (Twenthe) worden gehouden. De organisa tie is opgedragen aan de heer D. J. F. Wilmink, directeur van V.V.V. aldaar. Circa half zes gistermiddag is het Engelse s.s. „Bittern", gela den met stukgoed, o.a. katoen- afval, van de Javakade vertrok ken naar Liverpool-Manchester. Ter hoogte van de Ned. Dok- en Scheepsbouw Maatschappij be merkte men, dat er brand was uitgebroken in het achterruim. Op advies van de brandweer en de havendienst werd besloten het schip naar de Coenhaven te diri geren. (Van een onzer verslaggevers) De Beneluxconferentie, die Vrijdag in Den Haag is ge houden, heeft tot meer resultaten geleid dan aanvanke lijk werd verwacht. Er is een accoord bereikt over een protocol betreffende de coördinatie van de economische en sociale politiek. Ingevolge dit accoord, dat tegemoet komt aan Belgische verlangens, kunnen er tijdelijk veilig heidsmaatregelen getroffen worden, wanneer er in een van de Benelux-landen ernstige industriële moeilijkheden rijzen. Er is overeenstemming bereikt over een arbitrage-procedure, die niet alleen betrekking zal heb ben op de industriële sector maar ook op de agrarische, hetgeen een winstpunt voor Nederland is en tenslotte hebben de ministers een protocol opgesteld tot instel ling van een adviserende inter parlementaire Benelux-raad. en kele onderwerpen, die op deze eendagsconferentie niet meer ter sprake gebracht konden worden zoals de coördinatie van het han dels- en deviezenverkeer zijn tot een volgende Benelux-conferen- tie verschoven, die in begin Oc tober zal worden gehouden. BERLIJN, 24 Juli (A.P.) Vandaag is officieel bekend gemaakt, dat Wilhelm Zaisser, de chef van de communis tische Oost-Duitse „Gestapo", is afgezet als minister van de staatsveiligheid. Zaisser, die zich naam verwierf in de Spaanse burgeroorlog als „generaal Gomez" is vervangen door Ernst Wollweber, die tot nu toe heeft toegezien op de veiligheid van de scheepvaart. De persdienst van premier Grotewohl heeft bekend gemaakt dat Zaisser „ontheven" is van zijn functie als minister van staatsveiligheid en dat het minis terie is ondergebracht onder het ministerie van 'binnenlandse za ken. Wollweber is vólgens de be kendmaking benoemd tot „leider van het staatssecretariaat voor de staatsveiligheid", een functie die thans is gecreëerd. Wollweber comintern-veteraan Hij is een comintern-veteraan, die in de tweede wereldoorlog de sabotage in Denemarken tegen Duitsland organiseerde. Zaisser, die placht te beweren dat hij een directe telefoonver binding met Beria had, heeft blijkbaar" nog kans dat hem een andere post toebedeeld wordt in het Oostduitse regime. Over zijn toekomst wordt echter in het communiqué van Grotewohl met geen woord gerept. Zaisser's grootste rivaal, Max Fechner, werd vorige week als minister van justitie ontslagen en gevangen genomen, omdat hij zich een „vijand van de repu bliek" betoond had. Zaisser heeft sinds 1950 de scepter gezwaaid over 100.000 ge- uniformeerde en „stille" politie mannen. Onder zijn bevel ston den 25.000 man van de grensbe waking, 6000 man van de spoor wegpolitie en een keurcorps van 10.400 man, dat speciaal belast was met de bewaking van de re gering Grotewohl en de commu nistische leiders in de vijf Oost duitse provincies. In Australië gegrepen ADELAIDE (Australië), 24 Juli (Reuter). Een Roemeense im migrant in Australië, John Bala- ban, heeft Vrijdag voor een ge rechtshof te Adelaide bekend vijf moorden te hebben gepleegd. Balaban stond terecht op be schuldiging van moord op een Zuidslavische immigrante. Balaban verklaarde in 1948 een vrouw in Parijs te hebben ver moord. Voorts zeide hij in De cember j.l. zijn vrouw, zijn schoonmoeder en zijn stiefzoontje van het leven te hebben beroofd. Het is voor niemand een ge heim, dat het voortbestaan van de Benelux de laatste 3 a 4 maanden aan een zijden draad heeft gehangen, tengevolge van de verschillen in de concurrentie verhoudingen tussen Nederland enerzijds en de Belgische-Luxem- burgsè Economische Unie ander zijds. Deze tegenstellingen zijn op de in Den Haag gehouden conferentie het voornaamste agendapunt geweest. Na pressie van Belgische zijde is men tot een compromis-oplossing geko men, inhoudende, dat de uitvoer van één van de Benelux-landen aan zekere banden kan worden gelegd, indien deze uitvoer in één van de andere Benelux-lan den ernstige industriële moeilijk heden zou veroorzaken. Daarbij is echter voorop gesteld, op ver langen van Nederlandse zijde, dat dergelijke beschermende maat regelen een uitgesproken tijde lijk karakter moeten hebben. Voor het beoordelen van „ern stige industriële moeilijkheden" zijn de volgende maatstaven ont worpen: de productie in een van de Beneluxlanden moet in éen bepaalde mate zijn gedaald (15 pet in een half jaar) en deze daling moet voor 75 pet toege schreven kunnen worden aan de verhoogde invoer uit een partner- land: de invoer van bepaalde producten in één van de deel nemende staten moet in de an dere merkbaar zijn of in een sector van het bedrijfsleven van één der deelnemende landen moet een ernstige crisis aan het licht zijn getreden. De beschermende maatregelen zullen in gemeen schappelijk overleg getroffen worden. Lukt dat niet, dan kan tot de arbitrage-procedure worden overgegaan. (Vervolg op nag. 6) V.S.-TANKBOOT VERONGELUKT WILMINGTON (Delaware V.S.), 24 Juli (Reuter). Aan boord van de Amerikaanse tankboot „Pan Georgia" heeft zich, toen de tanker zich op de rivier de Dela ware, in de Amerikaanse staat van dezelfde naam, bevond, een ontploffing voorgedaan, waarna brand uitbrak. Zeventien overboord gespron gen opvarenden zijn gered. Twee zijn omgekomen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1